Premier Eden opende in Londen de Suezkanaal-conferentie Kabinetsformatie in een nieuw stadium Proteststaking in Egypte verlamt verkeer in Cairo HET WEERPlaatselijk regen Stevensons gematigd standpunt zegevierde in Chicago Haarlems Dagblad Dirreaei p Peereboom en ,v D Nasser stuurt kabinetschef als waarnemer Het woord is aan Zes Super Sabres op Soesterberg Koningin ontving drie adviseurs en de vijf fractievoorzitters Men verwacht zijn verkiezing reeds in de eerste ronde op de conventie to J Lichaam gevonden van verdrinkingsgeval 71e JAARGANG No 32 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1 956 301 e JAARGANG No 18o Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, I P fi m Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. I 1 1 T 1 1 T Grote Houtstraat 93> Haarlem. Verschijnt Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat I Jj I jj II 8 I J V 1 IJj lil dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie- B™ «Ei «Rn «S» A Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, tarieven op aanvraag bij de Administratie. EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN retanfog* 273107 ten'nmne^.'lJaarL Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VVnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Onze correspondent te Londen meldt: De vooravond van de Londense confe rentie werd gekenmerkt door de aankomst der delegaties. Minister Luns, die vergezeld was van zijn echtgenote, verklaarde op London Airport: „Wij zijn zeer verontrust door de daden van jonge super-nationalis tische naties, zowel in het Midden als in het Verre Oosten, die internationale overeen komsten verbreken. Wij achten het van de grootste betekenis dat de eenheid gehand haafd wordt, vooral tussen de drie Wes terse mogendheden, die het meeste belang hebben bij het Suezkanaal." Politieke waarnemers zien hierin een aanwijzing dat minister Luns de kwestie van de nietig verklaring der Indonesische schulden aan Nederland ter sprake zal brengen, om aan te tonen dat Nassers naasting van het Suezkanaal niet een opzichzelf staande daad is, doch samenhangt met de geest die over het Oosten, en speciaal over Moham medaanse landen, vaardig wordt. Dat dit althans de Britten niet onwelgevallig zal zijn, kan blijken uit het hoofdartikel van de „Times," waarin de nietigverklaring der Indonesische schulden gerangschikt wordt onder „de waarschuwende tekenen, dat de vermindering der Europese invloed in de jonge staten van het Oosten versneld zal worden als Nasser geen halt zou worden toegeroepen." Ruslan Abdulgani, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, toonde zich allerminst uit het veld geslagen door de grote belangstelling van journalisten en ADVERTENTIE c4"M0RRIS"^ wuflim/ BARTELIORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Suède Damesjasjes in kleuren 98.50 P.v.d.A. reeds deed met wat ik nu maar kortheidshalve de formulering-Lieftinck ten aanzien van de bezitsvorming zou wil len noemen. Dan zou, althans met betrek king tot dat programmapunt, tussen wat onverzoenlijk scheen, tenslotte toch een verzoening bereikt worden. In het bovenstaande is weergegeven wat er woensdagavond hier en daar over de gang van zaken werd gedacht. Ik moet er -echter de aandacht op vestigen dat het geen gebruik is dat een informateur zijn opdracht terug geeft, voor zover men met betrekking tot het nog jonge instituut van een informateur van een gebruik kan spre ken. Hij kan beschouwd worden zijn arbeid te hebben voltooid wanneer hij de informaties, die hij heeft vergaard, aan het staatshoofd heeft verstrekt. Vandaar dat het zeer wel mogelijk is dat dit thans het geval is met prof. Lieftinck. Dan is het zeer verklaarbaar dat het staats hoofd redenen aanwezig heeft geacht, na het bezoek van de informateur de voorzit ters van de beide Kamers en de vice-presi dent van de Raad van State te ontvangen om hun advies te vragen over hetgeen er nu moet gebeuren. Toen in 1951 mr. Stikker als informateur is opgetreden, werd evenmin medegedeeld dat hij zijn informatie-opdracht had terug gegeven toen hij zijn arbeid had voltooid. Een verklaring voor het feit dat prof. Lieftinck gisteravond nog in „het torentje" aan het werk is gegaan zou zijn, dat hij tevoren weliswaar mondeling aan het staatshoofd rapport over zijn bevindingen heeft uitgebracht, maar dat daarna nog een schriftelijke samenvatting van zijn mededelingen dient te volgen zoals ge bruikelijk is. Het is dus denkbaar dat prof. Lieftinck zich gisteravond met het samen stellen van dat rapport heeft beziggehou den. Hetgeen hierboven is opgemerkt behoeft niet per se uit te sluiten dat de informa teur toch nog zou voortgaan met zijn ar beid, omdat zijn opdracht hem ruimte laat voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een vorming van een kabinet op niet- brede basis. Maar hetgeen gisteren reeds van zijn kant officieel is medegedeeld over de onoverbrugbare kloof tussen P.v.d.A. en K.V.P., kan zulke vérstrekkende conse quenties hebben, dat begrijpelijk is dat reeds uit dien hoofde de Koningin de drie genoemde adviseurs heeft geraadpleegd. Het feit dat de Koningin heden ochtend achtereenvolgens de voorzit ters van de vijf grootste Tweede Kamerfracties heeft gehoord (dus op nieuw heeft gehoord) vormt wel een sterke aanwijzing voor de veronder stelling dat met het gisteren door prof. Lieftinck uitgebrachte rapport een nieuwe fase van deze langdurige kabi netsformatie is ingetreden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Russisch spreekwoord: Een slapende vos telt küppen in zijn dromen. persfotografen. Hij was niet gevangen genomen en niet verhoord door de veilig heidspolitie, zo verklaarde hij. Deze affaire had niets uit te staan met zijn huidige positie en tastte dan ook niet in het minst z.i.in positie als leider der Indonesische delegatie aan. Indonesië heeft het volste vertrouwen in de garanties, die Nasser heeft gegeven. Hij had 's morgens in Caïro ontbeten met Nasser „die hij kende van de conferentie te Bandung." Zij hadden open hartig van gedachten gewisseld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles en Sjepilov, zijn Rus sische collega, bezochten niet in elkan ders gezelschap hun Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd, evenals minister Luns. Sjepilov bracht de tongen der diplomatiek spraakmakende gemeente in beroering door anderhalf uur lang te verwijlen op de Amerikaanse ambassade in Grosvenor Square voor een gesprek met Dulles. Dit was kennelijk geen oppervlakkig beleefd heidsbezoek. Egyptische waarnemer Het heeft optimisme gewekt dat Nasser op het laatste ogenblik besloten heeft de chef van zijn kabinet en politiek adviseur, kolonel Ali Sabry, als waarnemer naar Londen te sturen, daar hieruit een minder onverzoenlijke houding zou blijken. Hij zal niet tot de conferentiezaal worden toege laten, maar wel kan hij contact opnemen met de delegaties der 22 deelnemende landen. Lancaster House, het indrukwekkende gebouw bij Hyde Park, waar de conferentie wordt gehouden, is onder speciale politie bescherming geplaatst. In de vergaderzaal met het grote blauwe tapijt, dat Winston Churchill de koningin bij haar kroning ten geschenke heeft gegeven, zullen geen lege zetels staan voor de twee landen, die de uitnodiging hebben afgewezen: Egypte en Griekenland, wel zijn twee naamplaten voor deze landen gereedgemaakt, die ter stond op de conferentietafel geplaatst kunnen worden, zo deze landen van hun weigering terug mochten komen. De conferentietafel, die hoofdijzervormig is, biedt plaats aan 52 afgevaardigden. Achter de „eerste rang" zijn enkele rijen stoelen geplaatst voor de raadgevers, zodat er in totaal 218 personen kunnen zetelen. Een vroegere muzieksalon, waar Chopin zijn „nocturnes" heeft gespeeld voor de jonge koningin Victoria, zal voor commis sievergaderingen dienen. Op het vliegveld Soesterberg zijn woens dag zes North American F-100 Super Sabre- straaljagers van het op Soesterberg gesta tioneerde tweeëndertigste squadron van de Amerikaanse luchtmacht aangekomen. De pijlvleugel-toestellen zijn door de vliegers van het squadron gehaald van een Ameri kaanse basis in Noord-Afrika. Binnenkort zullen er nog negentien volgen. De vliegers zijn daar tevens omgeschoold. De maximum-snelheid van de Super Sabre eenpersoons onderschep-straaljager bommenwerper wordt opgegeven als meer dan-twaalfhonderd kilometer per uur. De bevolking van Nederland zal weinig hinder ondervinden van het enorme lawaai cLt een in werking zijnde nabrander ver oorzaakt. De nabrander is een extra- krachtbron die aan het einde van de straal- pijp van de straalmotor is aangebracht en die door de vlieger naar wens kan worden ontstoken. Door inspuiting en ontsteking van brandstof in de straalstroom wordt een extra kracht opgewekt. De nabrander wordt ander andere gebruikt om de Super Sabre snel de lucht in te krijgen en hij stelt de vlieger iin staat met nog grotere snelheid een 'oei te bereiken. De vliegers van het Amerikaanse squadron hebben opdracht de nabrander na de start alleen te gebruiken op vluchten boven zee. Zij hebben tevens opdracht boven land de snelheid van het geluid niet te overschrij den. Het geluid dat in werking zijnde nabran- ders voortbrengen kan zo groot worden dat de pijngrens van het gehoor wordt over schreden (meer dan 150 decibel). Het grondpersoneel moet bijzondere maatrege len in acht nemen wanneer het geen be schadiging van de trommelvliezen wil op lopen. Voor het proefdraaien van de straal motoren zal men, naar wordt verwacht, binnenkort de beschikking hebben over ge luiddempers. Bij aankomst van de Super Sabres op het vliegveld Soesterberg was er zowel van Amerikaanse als Nederlandse zijde grote belangstelling voor de nieuwe toestellen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Voor het noorden van het land: Over wegend zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind uit g westelijke richtingen. Voor het zuiden van het land: Zwaar 8 bewolkt met plaatselijk wat regen g maar ook enkele verspreide opklarin- 8 gen. Dezelfde temperaturen als van- 8 daag of iets hogere. Zwakke tot ma- o tige wind tussen west en zuidwest. 17 augustus 8 Zon op 5.29 uur, onder 20.02 uur. 8 Maan op 17.43 uur, onder 1.24 uur. Maanstanden 8 21 aug. 13.38 uur: volle maan 8 19 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 augustus 8 Hoog water: 12.00 en uur. 8 Laag water: 7.11 en 19.48 uur. Vrjjdag 17 augustus 8 Hoog water: 0.37 en 13.20 uur. g Laag water: 8.31 en 21.02 uur. <xdoooooooooooooooooooooooo6ocvdooooocxxxxxxoc)C)OOoooooooo( KANS OP REGEN. Op de oceaan ten zuiden van de Azoren bevindt zich een stationair en goed ont wikkeld hogedrukgebied met een uitloper, die zich uitstrekt over Frankrijk tot de Balkan. In deze uitloper is het weer droog en overwegend zonnig met middagtempe- raturen van 20 tot 25 graden. Ten noorden van het langgerekt hoge- druksysteem komt een westelijke lucht stroming voor, waarmede storingen van de oceaan via de Noordzee naar Scandinavië worden gevoerd. Een kleine storing, die gisteren bij Ier land was gelegen, trok in de afgelopen vierentwintig uur naar Zuid-Denemarken. De storing veroorzaakte nabij zijn baan overvloedig regen. In het noorden van ons land werd vanmorgen in twaalf uur om streeks tien mm regen afgetapt. In het zuiden van het land bleef het vannacht nog droog. Bij Ierland is alweer een storing aange komen, die eveneens in oostelijke richting zal trekken. In verband hiermede is de kans op regen ook voor morgen vrij groot. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) M c J B B «0 Weerstoestand buitenland TjS .5Ü 1 t-j X &«j CU C w M 5 (-4 C O Sü EÏH 5 Stockholm zwaar bew. w 18 4 Oslo zwaar bew. wnw 19 6 Kopenhagen licht bew. w 17 2 Aberdeen zwaar bew. w 14 0 Londen regen wzw 19 0,5 Amsterdam regen wzw 18 4 Luxemburg zwaar bew. w 18 0 Parijs licht bew. windst. 22 0 Bordeaux licht bew. windst. 26 0 Grenoble nevel windst. 23 0 Nice licht bew. nw 26 0 Berlijn regen zw 18 3 Frankfort regen zw 21 0,1 München licht bew. zw 20 0 Zurich mist windst. 22 0 Genève nevel windst. 24 0 Locarno half bew. n 26 0 Wenen licht bew. wzw 21 o- Innsbruck nevel wzw 25 0 Rome nevel windst. 31 0 Ajaccio licht bew. ono 26 0 Mallorca onbewolkt nnw 33 0 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. motregen kr. w lichte regen mat. w geheel bew. wzw geheel bew. wzw motregen w geheel bew. zw geheel bew. wzw geheel bew. zw 14 5 15 2 15 0,1 14 12 14 3 12 3 13 0,1 13 0 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Premier Sir Anthony Eden van Groot-Brittannië heeft vanmorgen om elf uur (Nederlandse tijd) in het Lancaster House te Londen de conferentie over de inter nationalisatie van het Suezkanaal geopend. De ministers van Buitenlandse Zaken van 22 zeevarende landen waren met hun raadslieden in de conferentiezaal aan wezig. In Egypte is te middernacht een algemene proteststaking van 24 uur be gonnen. Het verkeer in Cairo ligt stil en het gewoonlijk bedrijvige vliegveld van de Egyptische hoofdstad is verlaten. De schoenenpoetsers en zakkenrollers van de stad hebben besloten hun werkzaamheden 24 uur lang niet uit te oefenen. In het Suezkanaal vroegen vanmorgen 26 schepen een loods voor de vaart in zuidelijke richting. Er waren slechts vijftien loodsen beschikbaar. Naar verluidt voert een groep loodsen een langzaam-aan-actie uit protest tegen het werken onder dwang van twee zijden en tegen veelvuldig en slecht betaald overwerk. Zij beweren dat de Egyptische regering weigert dertig buitenlandse sollicitanten visa te verstrek ken. Van Egyptische en Iraakse zijde is het bericht tegengesproken dat Irak op verzoek van Egypte in het conflict over de nationalisatie van het Suezkanaal zou bemiddelen. Dit bericht leidde gisteren op de Londense beurs tot een aanzienlijke betere stemming voor olieaandelen. Het bericht dat er van Amerikaanse zijde kooplust voor de aandelen van de Suezkanaal maatschappij is ontstaan, deed ook deze aandelen van hun laagtepunt, 52 dollar, stijgen tot 58 dollar. Eden zei in zijn officiële openingsrede dat de aanleiding om de conferentie samen te roepen „onder de ernstigste moet wor den gerekend die ieder onzer sinds de tweede wereldoorlog heeft gekend." „Elk van de landen hier vertegenwoordigd is sterk bij de kwestie betrokken, hetzij we gens zijn scheepvaart, hetzij wegens zijn handel. Alle hebben een gemeenschappelijk i belang bij de onschendbaarheid van over- j eenkomsten. Ik spreek met overtuiging het I vertrouwen uit dat er uit uw beraadslagin gen veel goeds zal komen. Ik hoop dat God u in uw pogingen zal bijstaan", aldus Eden. Buitenlands beleid In het verkiezingsprogramma wordt op het punt „buitenlandse politiek" gezegd: „De partij onderschrijft het beginsel van de' vrije doorvaart door het Suezkanaal, ge garandeerd door internationaal toezicht De partij stelt ook voor „verdedigingswa pens" aan Israel te leveren, „teneinde het gebrek aan gewapend evenwicht, dat is ontstaan door de levering van wapens der communisten aan Egypte, te herstellen". De partij is verder van mening: dat voor Cyprus het zelfbeschikkingsrecht moet gelden, dat communistisch China niet tot De UNO dient te worden toegelaten, dat de Oosteuropese landen buiten de invloed sfeer van de Sovjet-Unie moeten komen. Over de befaamde molens van Kinder dijk hebben onze lezers in Erbij van 11 augustus al een reportage kunnen vin den. Deze K.L.M.-Aerocarto-foto toont de molens in een onvervalst Hollands landschap. Als attractie voor de toe risten zullen zij af en toe gaan draaien. Zij kunnen evenwel nog, indien dat nodig zou zijn, actieve dienst doen. Zij verkeren nog in zo'n staat, dat zij de afvoer van het waterbezwaar kunnen overnemen wanneer bijvoorbeeld door het uitvallen van de stroom de drie daar aanwezige gemalen buiten werking worden gesteld. Woensdagmiddag is tussen basaltblok ken bij de Noorderpier te IJmuiden het stoffelijk overschot gevonden van de twin tigjarige verkoopster, mejuffrouw M. M. Lambrechts uit Amsterdam. Verleden week donderdag had zij met haar moeder en een twaalfjarig nichtje gezwommen in de zee bij het Bloemendaalse strand. Ver moed wordt, dat mejuffrouw Lambr,echts in een mui is gekomen en verdronken. Het kabinet der Koningin deelt mede dat prof. Lisftinck woensdag in het Huis ten Bosch aan de Koningin rapport heeft uitgebracht over zijn bevindingen ten aanzien van de vorming van een kabinet op brede basis. Des avonds heeft de Koningin in het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, en de vice-voorzitter van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers. Hedenmorgen heeft de Koningin haar raadplegingen inzake de kabinetsformatie voortgezet. Achtereenvolgens heeft zij ontvangen mr. Burger, prof. Romme, prof. Zijlstra, drs. Korthals en de heer Tilanus, respectievelijk fractieleiders van de P.v.d.A., K.V.P., A.R., V.V.D. en C.H.U. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Woensdagavond meende men in sommige politieke kringen dat er meer dan één CHICAGO (UP/Reuter/AFP). De De mocratische nationale conventie in Chicago heeft een „minderheids-rapport" inzake de burgerrechten, dat werd voorgesteld 0111 opgenomen te worden in het verkiezings program, weggeschreeuwd, na een strijd, die oud-president Truman in de arena bracht aan de zijde van de gematigden. De conventie nam daarop onder donderende toejuichingen het algemene verkiezings program aan, met een „gematigde" bena dering van de burgerrechten voor negers. De stemming aan het einde van een marathon-zitting ruimde het laatste strui kelblok weg op het pad van Adlai Ste venson op zijn tocht naar de benoeming ais Democratisch kandidaat voor het presi dentschap. Stevenson had de vorige week gepleit voor volledige onderschrijving van het be sluit van het Hooggerechtshof waarbij de rassenscheiding op de scholen verboden wordt. Hij wilde dit punt zodanig gefor muleerd zien, dat het aanvaardbaar is zo wel voor het pporden als het zuiden. Dc aanhangers van de New Yorkse gouver neur Harriman, Stevensons rivaal, die na genoeg geen steun hebben in het zuiden, wilden daarentegen het programmapunt van de burgerrechten scherp formuleren. Volgens de laatste berichten was Steven son woensdagavond reeds zeker van 652V stem en Harriman van 240. Voor de benoe ming is 686V2 stem nodig, zodat Stevenson nog 34 stemmen moet winnen om vanavond bij eerste stemming te worden gekozen. De buitenlandse politiek van de Eisen- hower-administratie wordt heftig aange vallen. Deze zou het oorlogsgevaar hebben vergroot. Volgens de Democraten is het aan Eisenhower zelf te wijten dat er niet voldoende is bereikt op het gebied van ont wapening. „Burgerrechten" wordt gezegd: „De par tij verwerpt alle voorstellen om geweldda dig tussenbeide te komen in de uitvoering van het vonnis van het Hooggerechtshof, waarbij rassenscheiding op de scholen werd verboden". Een overzicht van de grote zaal in Chicago, waar de Amerikaanse demo cratische Nationale Conventie wordt gehouden. Eregast is ex-president Truman (in het midden), die handen en tijd te kort komt om alle bekenden en onbekenden te begroeten. reden bestond voor de veronderstelling, dat prof. Lieftinck zijn arbeid als informateur zou voortzetten. In de eerste plaats, zo merkte men op, bleek uit het officiële communiqué, dat het door prof. Lieftinck aan het staatshoofd gebrachte bezoek ge diend had om de Koningin te rapporteren omtrent zijn bevindingen inzake de moge lijkheid tot vorming van een kabinet op brede basis. Van een teruggeven van zijn informatie-opdracht werd met geen woord gewag gemaakt, evenmin van enige in de oorspronkelijke opdracht aangebrachte wij ziging. Hieruit mocht men opmaken, aldus kreeg ik te horen, dat prof. Lieftinck nog kon voortgaan met informeren. Denkbaar was en is, dat hij ook nog informaties zou gaan inwinnen omtrent de mogelijkheid, een kabinet op niet-brede basis in het leven geroepen te krijgen, dat geacht kan worden het vertrouwen van een meerder heid in het parlement te genieten. Dit laat ste toch staat in zijn opdracht, zodat hij, zonder dat daarin een verandering is aan gebracht, zijn informatiewerk niet kan uit strekken over de vorming van een kabinet dat een minder uitgesproken parlementair karakter zou hebben. Wat intussen een niet-brede of minder brede basis betreft kunnen de gedachten uitgaan zowel naar een kabinet zonder de P.v.d.A. als naar een kabinet zonder de K.V.P. Overigens zou het ook nu nog niet uitgesloten be hoeven te zijn, dat uiteindelijk een brede basis toch bereikbaar zou zijn, hoe moeilijk de situatie ook is. Gesteld eens, dat de K.V.P. op het laatste ogenblik tot het in zicht zou komen, dat het juist zou zijn van haar kant evenzeer akkoord te gaan als de

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1