VOLVO PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Internationaal Monetair Fonds gaf Indonesië te snel faciliteiten in. f TMuk „Flitsfotowagen registreert nachtelijke verkeerszonden Geredde machinist doet triest relaas van ramp met schip en bemanning O Wereldnieuws r Enkele dagen later verbrak Djakarta de schuldovereenkomsten met Nederland De radio geeft vrijdag Het vergaan van de Hondsrug och ió Uet zo Maori's DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 Bij motorongeluk een dode en een zwaargewonde Patachou zegt optreden in Kurzaal af Verkeersonderwijs aan de dienstplichtigen WEGGEBRUIKERS, OPGEPAST! Man trachtte met zijn vrouw in auto te water te rijden Motorrijder overleden na aanrijding met bus WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" Vijf doden, twee geredden Firma K. K. Knies over gegaan in Indonesische handen Prins Bernhard bezocht de conferentie van vlootgeestelijken v OVERCORDIJNSTOF Franse damast Pluimveetentoonstelling van „Ornithophilia" OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN In de Nederlandse pers is twijfel uitge sproken, of de Nederlandse regering het Internationale Monetaire Fonds voldoende op de hoogte heeft gesteld van de handel wijze van Indonesië ten opzichte van zijn schuldverplichtingen tegenover Nederland, zo deelt het ministerie van Financiën mede. De concrete aanleiding tot deze persreac ties was het verzoek van Indonesië bij het Internationale Monetaire Fonds een beroep te mogen doen op de middelen van deze instelling, hetgeen betekent dat Indonesië rupiahs tegen Amerikaanse dollars aan deze instelling zou kunnen verkopen voor een bedrag van 55 miljoen dollars met dien verstande dat Indonesië deze rupiahs vol gens de voorgeschreven procedure en bin nen de daaruit voortvloeiende termijnen tegen betaling van Amerikaanse dollars van het Internationale Monetaire Fonds dient terug te kopen. Het voornemen van Indonesië een der gelijk beroep op de middelen van het In ternationale Monetaire Fonds te doen, was de Nederlandse regering sinds medio juni bekend. Nog vóór de afsluiting van het vooronderzoek van de aangekondigde aan vrage van Indonesië, om op de middelen van het fonds te trekken, heeft prof. Lief- tmck op uitnodiging van de Nederlandse regering tot het dagelijks bestuur van het fonds officieel het verzoek gericht bij de Indonesische regering te informeren naar haar standpunt en voornemens ten aanzien van de nakoming van Indonesië's financiële verplichtingen jegens Nederland. Het dage lijks bestuur van het Internationale Mone taire Fonds heeft ondanks herhaalde aan drang aan dit verzoek niet voldaan. Bij de behandeling van de trekking van Indonesië in de bestuursraad van het In ternationale Monetaire Fonds heeft dr. Sutikno Slamet, de Indonesische vertegen woordiger, de trekking toegelicht. Hij gaf toen te kennen, dat de kwestie van de schuldverplichtingen in het kader van de Ronde Tafel Conferentie in Indonesië ern stig bestudeerd werd. Na deze verklaring is de trekking goed gekeurd. De plaatsvervangende Nederland se bestuurder heeft zich niet verzet tegen de trekking, de hoop uitsprekende, dat na koming van de schuldverplichtingen door Indonesië spoedig zou worden hervat. ADVERTENTIE Geopende-12.30 en H-iauur. Dinsd.lol nu HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen voor de jeugd. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital. 11.00 Lichte muziek. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.25 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Vocaal ensemble. 14.30 Voordracht. 14.50 Platen. 15.10 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Platen. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Roemeens orkest. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Violen en cello. 19.30 De betekenis van het boek Job voor deze tijd, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Kamermuziek. 20.30 Bespiegelingen aan de East River, cau serie. 20.40 Nederland vergroot zijn grond gebied op vreedzame wijze, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Platen en causerie. 22.00 Instrumentaal trio. 22.25 Buitenlands week overzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroep-orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Zigeunerkwintet. 12.55 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk thuisfront. 13.20 Promenade orkest. 14.05 Platen. 14.20 Kamerorkest en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Gevarieerd concert. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Instrumentaal Sextet. 17.00 Voordracht. 17.20 Negro-spirituals. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Accordeon-orkest. 18.30 Platen. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting: Het visserij-onderwijs. 19.20 Regerings uitzending: Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest en soliste. 21.30 De roerige wereld, causerie. 21.40 Concertgebouworkest. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 en 15.45 Idem. 16.02 Platen. 16.15 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Bazuinkwartet. 18.05 Platen. 18.10 Boek bespreking. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Platen. 20.15 Rubenscantate. 22.00 Nieuws. 22.15 Japanse volksliederen. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Het blijkt uit het voorgaande duidelijk, dat noch de Nederlandse regering, noch het plaatsvervangende lid voor Nederland in de bestuursraad van het Internationale Monetaire Fonds, noch diens collega's of andere autoriteiten van dit fonds op 31 juli, de datum waarop de trekking in de ver gadering werd goedgekeurd, op de hoogte waren van het feit, dat Indonesië enkele dagen later zou mededelen, dat het de Ronde Tafal Conferentie-schulden aan Nederland niet langer zou erkennen en niet meer zou betalen. Op de provinciale weg van Boxmeer naar Grave is mevrouw G. A. van I.M., die per bromfiets uit de richting Rijkevoort kwam, aangereden door een motor, be reden door W. C. Mevrouw Van M., woon achtig te Westerbeek, gemeente Oploo, werd op slag gedood. Zij laat een man en zes kinderen na. De motorrijder liep een schedelbasisfractuur op. Hij is in het ziekenhuis te Boxmeer opgenomen. Zijn duopassagiere, mej. W. S., kreeg lichte verwondingen. De Parijse chansonnière Patachou heeft te Juan-les-Pins, waar zij vertoefde voor een optreden, een val gemaakt en daarbij een beenspier gescheurd. Tengevolge daar van heeft zij haar optreden iri de Kurzaal te Scheveningen op 28 augustus moeten af zeggen. Er wordt nu gezocht naar een ge lijkwaardige vervanging voor die datum. Verkeersonkunde en gebrek aan zelf discipline doen naar de mening van de KNAC ernstig afbreuk aan de verkeers veiligheid. De militaire diensttijd biedt naar haar mening bij uitstek de gelegenheid, de kennis omtrent het verkeer opnieuw te ver levendigen en de voor de toepassing daar van noodzakelijke zelftucht aan te kweken. Aan de minister van Oorlog werd verzocht aan alle dienstplichtigen eenvoudige ver- keerskennis bij te brengen. In antwoord op dit verzoek heeft de minister der KNAC doen mededelen, dat deze voorstellen zijn belangstelling hebben. De inspecteur der opleidingen heeft de mogelijkheid tot het bijbrengen van ver- keerskennis en -discipline aan alle dienst plichtigen van de Koninklijke Landmacht reeds in behandeling en, zo werd de KNAC medegedeeld, het laat zich aanzien dat een en ander een bevredigende oplossing zal vinden. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt - Y.: hoofd-agent OVER VEEN topkwaliteit rayon Haarlem Tel. K 2500 18997 25455 - 11125 Voor alle weggebruikers billijk", zo zei burgemeester wordt meegefotografeerd, is in de buurt van Wassenaar baron S. van Wijnbergen, geijkt en geeft bovendien geldt voortaan het parool „dat de gebruikers van de nauwkeurig datum en tijd. van dubbele voorzichtig- Rijksstraatweg en omgeving Een effectieve controle van heid in het verkeer. Zij lo- in de toekomst weten wat de maximum snelheid wordt pen namelijk alle kaïns, dat hun te wachten staat. Zeker erdoor mogelijk gemaakt, de camera-ogen van de gaat het er niet om, het aan- De flits (met een tijds- Wassenaarse verkeerspolitie tal processen-verbaal op te duur van 1/500 seconde) is al hun kleine en grote ver- voeren, hoewel ik vrees, gesynchroniseerd met de keerszonden met meedogen- dat het daar de eerste tijd sluiter van de telecamera loze objectiviteit vastleggen wel op neer zal komen". en schijnt voor de andere op de gevoelige band. Commissaris J. J. Maan- weggebruikers niet storend Foto's liegen er niet om en dag en inspecteur G. J. Bo- te zijn. De sluiter van de ontkennen van het hun ten ven hebben vervolgens een rechtse camera is afgesteld laste gelegde zal de overtre- belangwekkende bloem- op 1/250 seconde, ders niet baten. lezing gegeven van de vele Importeur werd ge- Wassenaar heeft de lan- goede dingen, die de Traf- snapt.... delijke primeur van de fipax bewerkstelligt. Vrijdag is de commissaris „Traffipax", een Duitse uit- De doeltreffendheid van van politie er 's avonds op vinding, die reeds enige tijd het optreden der verkeers- uit getrokken om wat met met gunstige resultaten bij politie wordt er sterk door het nieuw verworven bezitte de Landespolizei in Dussel- vergroot, doordat in talrijke experimenteren. Hij ver dorp wordt gebruikt. De gevallen de overtreders de eeuwigde uit de politie- Traffipax, die in een auto mogelijkheid wordt ontno- wagen tal van verkeers- is geplaatst, bestaat uit een men het hun ten laste ge- overtredingen. Toen hij en tweetal camera's, respectie- legde te ontkennen. Op kele dagen later de impor- velijk met een normale en met- de Traffipax genomen teur van Traffipax ont- met een tele-lens, een snel- foto's wordt niet alleen het moette, zei deze, dat hij op heidsmeter, die tevens de nummer en type van een de bewuste vrijdagavond op tijd tot op seconden en de auto tot op vrij grote af- de Rijksstraatweg had ge- datum aangeeft, alsmede stand (40 a 50 meter) zicht- reden en daar de indruk een flitsaggregaat, waarmee baar, maar vaak ook de be- kreeg dat het onweerde. Er het mogelijk wordt, ook in stuurder zelf. Dit is te dan- was echter geen sprake van het donker foto's van ver- ken aan het stelsel van de onweer, wel van het flits- keerssituaities van de poli- twee automatische klein- licht van de Traffipax, die tiewagen uit te maken. De beeldcamera's, waarvan de even te voren door de irn- Wassenaarse raad was in- rechtse (met normale lens) porteur aan de Wassenaarse dertijd zo geestdriftig voor een overzicht van een ver- politie was geleverd. „Wacht de Traffipax, dat hij vlot de keerssituatie geeft, de link- even", zei de commissaris, voor dit instrument vereiste se (telelens) een onderdeel „misschien heb ik u wel op en wel zodanig, dat de dé- de film staan". En jawel., tails afleesbaar zijn. het wonderlijk toeval wil- De snelheidsmeter, die op de, dat de importeur een het rechter voorspatbord is van de eerste slachtoffers gemonteerd en die steeds was van zijn eigen pro door de rechtse camera duikt.... 6000.voteerde. Gistermiddag is in de po litieschool in Wassenaar deze Duitse vinding voor een aantal genodigden gede monstreerd. „Het lijkt ons Opzet mislukte; taxichauffeur redde vrouw uit benarde positie De politie van 's-Gravenhage heeft de 49-jarige lasser K. W. uit 's-Gravenhage gearresteerd, op verdenking van poging tot doodslag. W., die om gezondheidsredenen geen alcoholhoudende dranken mag drin ken, wilde met zijn auto naar een café gaan. Zijn vrouw, de 53-jarige W. W.P., ging met hem mee om te voorkomen, dat hij toch zou drinken. Toen zij stopten voor een café in de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage, verbood zij hem dit nogmaals. Hierop ont stak W. echter in grote woede en reed weg, in de richting van de Pletterijkade. Hij reed de Pletterijkade op en zei in het water te zullen rijden. Hij kan wel zwemmen, maar zijn vrouw niet. De opzet lukte niet doordat de achterwielen van de auto achter de trottoirband bleven haken. De vrouw begon te gillen en er ontstond een worsteling in de wagen. Deze werd gezien door de juist per fiets aankomende 39-jarige taxichauffeur H.' de V. uit''s-Gra-i venhage, die W. tot bedaren bracht. W. stapte achterin de auto en De V. reed de wagen op verzoek van de vrouw. Toen de auto moest stoppen bij een ver keersagent, stapte W. echter uit en liep weg. Hij is later in een café aangehouden, verdacht van poging tot doodslag. De 32-jarige motorrijder J. C. van E. uit Ingen, gemeente Lienden, is te Veenendaal door een N.B.M.-bus aangereden en ernstig gewond. Bij aankomst in het Juliana-zie- kenhuis te Veenendaal bleek het slacht offer te zijn overleden. De motorrijder reed op de Oude Veenen- daalseweg en draaide de provinciale weg tussen Veenendaal en Eist op. Hij hield er klaarblijkelijk geen rekening mee dat hij op een voorjangsweg kwam. Hij werd op de kruising aangereden door een NBM- bus die op weg was van Eist naar Veenen daal. ADVERTENTIE Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 4751 Telefoon 10717 Haarlem BEAU30LAIS 1955 per fles 2-85 KALUNDBORG (Ritzau) De geredde machinist van de in het Kattegat vergane Nederlandse kustvaarder „Hondsrug", de 23-jarige Hendrik Mulder, is door de po litie van het eiland Samsö verhoord. „Wij verlieten Höganas in Zweden maan dagmiddag om half vijf," zo vertelde Mul der, om naar Horsens in Jutland te varen. Wij moesten in Horsens vracht inladen en voeren in ballast. Om 0.50 voelde ik in de machinekamer drie stoten. Het was of het schip de hoogte in ging. Op weg naar het dek kwam ik stuurman Koole tegen. We gingen beiden in het ruim. Er stroomde veel water binnen. Het schip maakte snel slagzij naar" stuurboord en' wij zonden S.O.S.-seinen uit. Ook de vrouw van de kapitein moest de radio-installatie be dienen. Na anderhalf uur, zo vertelde Mulder verder, zetten we met veel moeite de red dingboot uit. Op het ogenblik dat de boot het water aanraakte kantelde de „Honds rug". Wij sprongen allen, voorzien van zwemvesten, in het water. Op hetzelfde moment zonk de „Hondsrug". .Het gelukte alle zeven schipbreukelin- (Van onze correspondent in Djakarta) De bij vele oud-Surabajanen ongetwijfeld bekende piano- en muziekhandel van de firma K. K. Knies in Surabaja, is in Indo nesische handen overgegaan. De fa. Knies werd bijna vijftig jaar geleden in Surabaja gesticht door de heer K. K. Knies aan Em- bong Woengoe. De oprichter overleed in 1938, waarna de zaak werd omgezet in een commanditaire vennootschap. Na een kleine halve eeuw is nu aan de Nederlandse c.v. Knies een einde gekomen, niet echter aan de naam Knies, want die heeft een zo goede klank, dat het nu natio nale bedrijf onder directie van de heren Ch. Mussry en mr. Augustin de oude naam blijft voeren. Men zal ook verder in de voetsporen van de fa. Knies treden door, evenals vóór de oorlog, de verkoop van elektrische apparaten weer ter hand te nemen. De laatste beheerder van de Nederlandse firma Knies, de heer H. P. Knies, een zoon van de oprichter, is met vrouw en twee kinderen per „Willem Ruys" naar Neder land vertrokken. Tevoren hadden nieuwe en oude eigenaren hartelijk afscheid van elkaar genomen. gen, in de half met water gevulde redding boot te komen. De boot sloeg tal van keren om, maar telkens weer kregen we haar recht, zo vertelde Mulder. Intussen nam de wind toe en de toestand begon hopeloos te lijken. Kapitein verdronk tijdens poging om matroos te redden Toen na drie uur de boot weer was om geslagen, verdween de matroos Johan Kei zer. Een half uur later gaf de kok S. van der Mei het op. Matroos Menze Roeger was ook aan het eind van zijn krachten, maar de kapitein kwam hem te hulp. Bei den verdwenen in de diepte, terwijl de vrouw van de kapitein, de stuurman en ik machteloos moesten toezien. Intussen was het licht geworden. De boot sloeg opnieuw om en we hadden geen kracht meer om haar recht te krijgen. Plot seling zagen we de stuurman van de boot wegdrijven. De kapiteinsvrouw en ik, aldus Mulder, hadden alle hoop al opgegeven, toen we een vliegtuig hoorden. We kregen nieuwe moed en spoedig daarop werden we door de „Skuld" gered." Schip was buiten vaarroute Inmiddels is vastgesteld, dat de „Honds rug" buiten de vaarroute was toen de ramp geschiedde. Het schip is of op een rif, of op een ter plaatse liggend wrak gestoten. De plaats van dit wrak was aangegeven, maar het kan zijn dat het waarschuwings teken in de duisternis niet is opgemerkt. Prins Bernhard heeft woensdag een kort bezoek gebracht aan de conferentie van vlootgeestelijken der bij de NAVO aange sloten landen, die in Huis ter Heide wordt gehouden. Ruim een uur heeft de Prins zich met de vlootgeestelijken onderhouden. De staatssecretaris van de Amerikaanse marine, de heer C. A. Thomas, hield een korte toespraak, waarin hij wees op het grote belang van dergelijke conferenties vcor allen, die bij de marine betrokken zijn Voor de geestelijke verzorgers van de marinemensen, zo zei hij, is een grootse taak weggelegd. Aan de conferentie wordt ook deelge nomen door twee vertegenwoordigers van het nieuwe Duitse leger. Het hoofd van de geestelijke verzorging bij de Amerikaanse marine, admiraal E. B. Harp, heeft de tweede conferentiedag ge opend, waarna het waarnemend hoofd van de geestelijke verzorging der Amerikaanse marine, J. J. o'Connor, een inleiding hield over karaktervorming bij de Amerikaanse marine. c 50. „Laat me gaan!", riep Knutseleer ze nuwachtig, „m'n apparaatjes zijn los!" „Dat zie ik", grauwde de veldwachter, „maar jij zult voorlopig niet meer los zijn, dat verzeker ik je! Ik ben nog niet verge ten, dat die wetteloze automaatjes van je m'n uniform in flarden hebben getrokken en m'n kiezen geraspt! Maar voortaan zul len jij en die ellendige dingen geen kans meer krijgen om iemand te molesteren!" Doch nu had de veldwachter toch buiten het eigen initiatief van de apparaatjes ge rekend, want juist op dat moment kwam de automatische hamer naar buiten rollen. Het ding was wat achter gebleven om hier en daar nog wat rond te timmeren en blijkbaar oordeelde het nu mechanisch, dat de tenen van de veldwachter voor een hamerslag in aanmerking kwamen. Het deelde deze klap dan ook prompt uit en reed verder, de getroffen politieman dan send op één been achterlatend. Knutseleer, die wel begreep, dat deze klap ook op zijn rekening zou worden geschreven oordeel de het verstandig om zich nu maar uit de voeten te maken. ADVERTENTIE SMAAKVOLLE 120 cm breed per meter ƒ7.25 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 De 48ste pluimveetentoonstelling van „Ornithophilia," die tevens de vijfde jonge- dierenshow zal zijn, zal worden gehouden op 5, 26 en 27 oktober in de Margriethal en hal C van de jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht. De Margriethal is geheel beschikbaar voor de afdeling industrie, handel, bedrijfs- pluimvee, edelpelsfokkerij en de rijksvoor lichtingsdienst voor de pluimveeteelt. De belangstelling van de bedrijfspluimvee- houder is nog groter dan bij de vorige ten toonstelling. Ook zullen de pluimveefokkers met een uitgebreide collectie fokmateriaal aanwezig zijn. In hal C komt de pluimveehouderij als liefhebberij. De sterke ontwikkeling van de pluimveehouderij blijkt uit de steeds groter wordende deelneming van industrie en handel, De mengvoederindustrie en ook de chemische industrie zullen eveneens in grote verscheidenheid op de tentoonstelling aanwezig zijn. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 1S2S2 -v. .'V SCHUURPAPIER op rollen Ongerust. Volgens het Indiase blad „De Hindoe" heeft de voormalige premier van Birma, Oe Noe, de medewerking van premier Nehroe van India ingeroe pen om communistisch China te be wegen zijn troepen .van Birmaans ge bied terug te trekken. Het blad schrijft, dat de Birmaanse regering en de Bir- maanse leiders ernstiger ongerust zijn over de weigering van Peking om Bir maans gebied te ontruimen dan zij tot dusver willen toegeven. Gevonden. Twee Japanse vissers, de enige overlevenden van de bemanningen van vijf vissersschepen die eind juli in een storm zijn vergaan, zijn door een Japans kustvaartuig in de Oostchinese zee opgepikt. Zij hebben zich achttien dagen aan een stuk hout drijvende ge houden. De schipbreukelingen waren bewusteloos toen zij gevonden werden. Hoger. Het aantal verkeersongelukken in West-Duitsland was in het eerste half jaar van 1956 ruim zes percent hoger dan in dezelfde periode van 1955. Alleen in juni kwamen 1079 mensen bij ver keersongevallen om het leven en wer den er 35.614 gewond. Wervelstorm. Volgens de Amerikaanse weerkundige dienst heeft een wervel storm in het gebied der Antillen min stens dertig personen 't leven gekost op de eilanden Porto Rico, Guadeloupe en Sairite Croix. Op Porto Rico zijn 20.000 huizen vernield. Ook de eilanden Saint Thomas en Marie Galante werden ge troffen. Geruchten. Volgens een mededeling uit Londen hebben vier Britse vrouwen hun betrekking bij Jordaanse klinieken op gezegd, omdat er geruchten werden verspreid, dat zij honderden Arabische kinderen vergiftigden. Deze klinieken bevinden zich in Mohammedaanse dor pen bij Hebron, ten zuiden van Jeru zalem. Dam. Om de stroom van plattelanders naar de Poolse steden tegen te gaan, heeft de Poolse regering de inschrijving van deze mensen in de achttien voor naamste Poolse steden verboden. De migratie naar de grote steden veroor zaakt een groot tekort aan werkkrach ten in de landbouwstreken. Kunstmatig. Noorwegen is het eerste land waar de kunstmatige inseminatie op varkens is toegepast. In meer dan zeven tig percent der gevallen was het resul taat gunstig. Verboden. In Madrid is in navolging van andere grote steden in Europa, een ver bod van kracht geworden op het ge bruik van claxons. Feestelijk. De Zuidkoreaanse president dr. Syngman Rhee is in Seoel voor zijn derde ambtsperiode geïnstalleerd. Na de plechtige installatie beschuldigde de Zuidkoreaanse vice-president en leider van de democratische oppositiepartij Chang de regering ervan, de rechten van de burger te negeren en de geest van de grondwet niet in acht te nemen, Re aanval gold voorts machtsmisbruik en corruptie. Invasie. Naar schatting zijn er op het ogenblik in Italië anderhalf miljoen Amerikaanse toeristen en een even groot aantal uit andere landen. Oplossing. De Sovjet-Unie zal Hongarije helpen bij de bouw van een atoomcen trale. Volgens radio-Boedapest heeft premier Hegedues gezegd dat de huidige moeilijkheden in de Hongaarse elektri citeitsvoorziening hierdoor grotendeels worden opgelost. Indonesisch. Premier Ali Sastroamidjojo van Indonesië is dezer dagen op een diner dat president Sukarno de leden van het kabinet in het Merdekapaleis aanbood verschenen in een „Indonesi sche smoking". Deze bestaat uit de tra ditionele zwarte pantalon plus een „jungle jacket" van wit haaienleer. Rond de hals droeg de premier een zwart-zijden shawl, bezet met kleine, wit-gouden puntjes, die op zijn plaats gehouden werd door een gouden speld met een parel. Watersnood. Tweehonderdduizend inwo ners uit 460 dorpen in de Chinese pro vincie Hei Lung Kiang grenzend aan de Sovjet-Unie) zijn geëvacueerd wegens overstromingen, aldus een be richt van radio-Peking. Op verscheidene plaatsen hebben de Soengani en andere rivieren, die door de zware regenval sterk zijn gezwollen, hun dijken door broken. Het water bedreigt ruim dertig steden. Er zijn 400.000 personen gemo biliseerd om de dijken te herstellen en te verhogen. HET IS altijd buitengewoon moeilijk de uitspraak te gissen van woorden in een ons volkomen onbekende taal. De autoch tone bevolking van Nieuw-Zeeland heb ik dan ook altijd braaf Maori's (Ma-o-ries) ge noemd, niet wetend dat ik met de veel gemakkelijker uitspraak Mauri had kun nen volstaan. We laten hierbij geheel in het midden of die uitspraak in alle onder delen voldoet aan de klanken van de Maorische (spreek uit: Mauri- sche) taal, maar in ieder geval is deze uitspraak de gebruike lijke en daar hebben we ons dus bij neer te leggen, tenzij iemand een nóg deskundiger advies aan de hand doet. De Maori's zijn overigens een merkwaardig volk, behorende tot de Polynesiërs, die door de anthropolo- gen tot het blanke ras worden gerekend. Onder Polynesië, dat letterlijk „het gebied van de vele eilanden" betekent, dienen we te verstaan de eilandengroepen die in de Stille Oceaan in het driehoekige gebied liggen waarvan de hoekpunten worden gevormd door Hawaii in het noorden, het Paaseiland in het zuidoosten, en Nieuw- Zeeland in het zuidwesten. De vestiging der Maori's in Nieuw-Zee land is van betrekkelijk jonge datum, want waarschijnlijk heeft die heugelijke gebeur tenis in de 14de eeuw plaats gevonden. Of de donkerkleurige bevolking van Nieuw- Zeeland de komst der Maori's ook als een heugelijk feit hebben gewaardeerd, wagen we te betwijfelen, want overeenkomstig de regels van het spel, werd ze gedeeltelijk uitgeroeid, gedeeltelijk geassimileerd, het geen wil zeggen dat de oorspronkelijke be volking der eilanden de lagere standen van de nieuwe samenleving kon vormen. Dat betekende dus horigheid aan de nieu- loe heersers. Het spreekt vanzelf, dat de Polynesiërs buitengewoon knappe zeevaarders moeten zijn geweest, want de kleine eilanden in de Stille Oceaan liggen vaak duizenden kilometers uit elkaar en werden vrijwel alle door hen bewoond. Volgens eigen overlevering zijn de Maori's destijds van- uit Hawaïki naar Nieuw-Zee land geëmigreerd, een presta tie waarover werkelijk niet te geringschattend moet worden gedacht, vooral niet omdat in die tijd de - op het oog veel beter gebouwde - Europese schepen zich nauwelijks uit de kust durfden wagen. De Polynesiërs gebruikten op hun toch ten de zgn. dubbele boot, die zich zal heb ben ontwikkeld uit de vlerkprauw met één vlerk. Het drijfhout van die éne vlerk werd zó vergroot, dat zij tot 'n tweede boot werd. Het plankier tussen beide boten vormde dan het dek, waardoor een vaartuig ont stond dat in staat was een bemanning van 200 a 300 koppen te vervoeren. Voor de proviandering werden levende honden, varkens, kippen en misschien ook ratten meegenomen, maar het kan best zijn dat laatst genoemde dieren als verstekelingen de tocht meemaakten. In ieder geval hebben de ratten de Polynesische zeevaarders, hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen, op vele reizen vergezeld. Met dat al hebben we de merkwaardig heden der Maori's slechts ten dele kunnen noemen. Daarom gaan we morgen hiermee verder. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2