DE SAMENZWEERDERS Butlins Kanaal wedstrijd mislukte Kans in rook vervlogen Bunno op zoek naar Luilekkerland TIMÏTM Om de Nederlandse tennistitels NAAIMACHINES ENGEL DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 5 Nederlandse atleten wonnen in Gent Britse atletiekploeg voor de Spelen gekozen Om de wereldtitel voor dammers Dames van DWT wonnen eerste promotiestrijd Honkbalprogramma Wielrennen De Ronde van Europa Fortuna versloeg Reims in Vichy met 5-0 Fonds voor oude voetballers in Brazilië Wedstrijden om de KNVB-beker Voorlopig Duits elftal leed nederlaag Voetbal Gaat Piet Kraak voor Zierikzee spelen? WV was klassen minder dan Wacker: 0-4 C VERVOLGVERHAAL^ Indoor Friedrich Bruegel^J Competitie semi-profs begint 2 september Nederlandse volleybal teams tegen Amerikanen Flamingo's leiden tegen Foresters na eerste dag Nederlanders op 142 voor 9 Sport in t kort Antilliaanse minister van Justitie in ons land Billy Butlins internationale zwemwed strijd over het Kanaal is, zoals te verwach ten was, op een mislukking uitgelopen. Butlin had gisterochtend in alle vroegte besloten, dat het er dan maar eens van moest komen. De wedstrijd van kaap Gris Nez naar de Britse kust was reeds twee maal wegens ongunstige weersomstandig heden uitgesteld. Oorspronkelijk zouden 22 zwemmers en zwemsters aan de wedstrijd deelnemen, maar een groot deel van hen 14 in getal hadden tengevolge van het slechte weer met de kleine bootjes, waar mee zij uit Folkestone waren vertrokken, de Franse kust niet eens kunnen bereiken. Acht zwemmers en zwemsters stonden echter 's ochtends bij kaap Gris Nez, dik in het vet, naar de grauwe golven te kijken, die met grote schuimkoppen uiteen spatten. Hoewel zij na de meer dan woelige over tocht de deelnemers waren bijna zonder uitzondering flink zeeziek geworden dolblij waren weer vast land onder de voe ten te hebben, besloten Butlin en vijf an dere officials en kenners van het Kanaal na 21/» uur wachten, dat de overtocht naar Engeland nu maar gewaagd moest worden. De acht aanwezige deelnemers waar onder de stevig gebouwde 17-jarige Maria Meesters uit Bergen-op-Zoom voelden er kennelijk weinig voor, maar even later gingen zij toch het water in en de ruwe zee tegemoet. Het weer was slechter dan ooit tevoren bij een Kanaalwedstrijd. Hoe slecht het weer was bleek al gauw. Na nauwelijks een uur liet Willy Conza uit Nieuw-Zeeland zich in een volgboot hijsen. Degene die het het langst volhield was Jack McCelland uit Noord-Ierland, maar ook deze moest na 11 uur en 4 minuten in het water gelegen te hebben in de golven zijn meerderen erkennen. Nadat aldus de wedstrijd een volslagen fiasco was geworden besloot Butlin 1800 pond van de ter waarde van 1900 pond aanwezige prijzen onder alle zwemmers en zwemsters, die hadden ingeschreven, te verdelen met dien verstande, dat de twee mannen en de vrouw, die het verste geko men waren, ieder 250 pond kregen. Dit waren Park, McLelland en Miss Cleverley. Barnie en Maria Meesters kregen ieder 200 pond, Sahin en Conza elk 150 pond en Greta Andersen 100 pond. De 14, die niet gestart waren, kregen door Butlin elk 25 pond toegewezen. De veertien onfortuinlijken besloten hier echter geen genoegen mee te nemen en een protest aan Butlin te zenden. Zij meenden namelijk, dat zij door Butlin schadeloos ge steld dienden te worden voor de onkosten, die zij hadden gemaakt, welke door de toe- Op het 300 meter lange grasbaantje van de voetbalvereniging La Gantoise in Gent heeft een kleine ploeg Nederlandse atleten van zich doen spreken door vijf nummers van de zes, waarop zij uitkwamen, te win nen. Spannend was de strijd op de 100 me ter heren, en Van Hardeveld en de Belg Germonprez gaven elkaar zo weinig toe dat zij in dezelfde tijd (11 sec.) finishten. Van Hardeveld won met gering verschil, doch een goede tijd kon op deze grasbaan, waar de lopers zich sterk moesten inhouden, daar de uitloop niet meer dan 10 meter bedroeg, niet worden gemaakt. Koudijs startte op de 800 meter tegen de sterke Belg Langenus, een van de lo pers die vorige week het wereldrecord 4 x 800 meter estafette verbeterde. Koudijs liep een tactische race door op de korte rechte einden van het baantje Langenus voor te blijven. De Belg durfde in de boch ten zijn tegenstander niet voorbij en Koudijs won tenslotte met 0.1 seconde ver schil. (1.54-71.54.8). Ook de 5000 meter gaf aanleiding tot een aardige strijd. Kunen en Roovers na men met de Belg Hermans om beurten de kop. De Belg liet daarna de Nederlanders gaan, totdat hij zijn tijd gekomen achtte, zonder moeite Roovers en Kunen voorbij ging en met ruime voorsprong zegevierde. Jammer voor Ria van Kuik was het, dat de Belgen niet verwacht hadden, dat er een meisje mee zou komen. Nu liep zij te gen enige junioren. Zij kreeg hiervoor wel „ene schone prijs" zoals de wedstrijdleider zei, maar bevredigend was het toch niet. De 200 meter horden was voor Neder land die 26 sec. liet noteren, voor de Belg Stubbel 26.1 sec. Rulander won de 200 me ter in 22 sec voor Bossuyt. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze Gr. Houtstr. 181 Haarlem - Tel. 14444 Drie man die de mijl binnen de vier minuten hebben gelopen, zijn opgenomen in de Britse atletiekploeg die is aangewe zen voor de Olympische Spelen, maar slechts één van hen zal de 1500 meter in Melbourne lopen. Brian Hewson, een Londense kleermaker, die in mei van het vorig jaar een tijd van 3.59.8 maakte, is de enige Brit die sneller dan vier minuten is geweest die op de 1500 meter wordt ingeschreven. De anderen zijn Ken Wood en Ian Boyd. Twee anderen, Chris Chataway (3.59.8) en Ibbotson (3.59.4) zijn ingeschreven op de 5000 m, samen met Gordon Pirie, die met een tijd van 13.36.8 het wereldrecord op de 5000 m houdt. Pirie wordt ook ingeschreven op de 10.000 m. Het laat zich aanzien dat de Britse oogst aan gouden medaljes klein wordt, maar de ploeg is redelijk zeker van ten minste één Olympisch record. De 36-jarige mevrouw Dorothy Tyler, moeder van een zoon van 8 en een van 10, is gekozen voor het hoog springen. Zij zal de enige atlete zijn die heeft deelgenomen aan alle vier Olympi sche Spelen, die in de afgelopen 20 jaar gehouden zijn. Dorothy won een zilveren medalje in 1936 in Berlijn, toen zij 16 was, weer een zilveren in Londen in 1948, waarbij zij de Olympische recordsprong van 1.68 met de Amerikaanse gouden medalje-winnares Alice Coachman deelde en deelde de zeven de plaats te Helsinki in 1952. Zaterdag werd zij Brits kampioene met een sprong van 5 voet 3 inches. De ploeg bestaat uit 40 heren en 11 dames. Als het streven van het Brits Olym pisch Comité meer geld voor uitzending binnen te krijgen, succes heeft, zal de ploeg misschien nog uitgebreid worden. wijzing van 25 pond geenszins gedekt werden. In een door hen opgestelde verklaring heette het, dat aan de meerderheid van de boten, die uit Folkestone vertrokken wa ren, niet was meegedeeld, dat de start in elk geval zou plaats vinden en dat de be manningen van de boten en de begeleiders uit veiligheidsoverwegingen besloten had den naar Folkestone terug te keren. In de verklaring werd er verder op ge wezen, dat geen van de deelnemers, die aangeprezen waren als de beste lange af- standszweynmers ter wereld, er in geslaagd was het Kanaal over te zwemmen, hetgeen volgens de verklaring op zichzelf al een bewijs was, dat de wedstrijd onder de ge geven omstandigheden geen doorgang had moeten vinden. Tenslotte werd in de verklaring de vraag gesteld of het verder logisch te beredene ren of te rechtvaardigen was om een wed strijd te laten beginnen, terwijl slechts acht van de 22 ingeschrevenen aanwezig waren en de anderen niet konden starten. In verband met het feit dat in verschil lende landen nog tweekampen en selectie wedstrijden gaande zijn, is de sluitings termijn voor de inschrijvingen voor het wereldkampioenschap dammen (3 nov.-l dec.) verlengd tot 15 september. De voor lopige lijst van deelnemers, die echter ook nog aan verandering onderhevig is, ziet er thans als volgt uit: Nederland: Keiler en De Jong. Voor de derde plaats, waarop Nederland recht heeft, spelen Bom en Huisman een tweekamp. België: de win naar van de tweekamp Jan Verpoest-Ver- leene. Oscar Verpoest komt niet. Italië: Fanelli. Voor het geval Fanelli de uit nodiging niet aanvaardt is Gentili geïnvi teerd. Zwitserland: Guignard. Frankrijk: Dit land heeft recht op twee plaatsen, maar het landelijk kampioenschap wordt pas in de eerste helft van september ge speeld. Het organisatiecomité van het we reldkampioenschap heeft Marcel Bonnard en de Parijse kampioen Malfray op het oog. Marokko: Merono. Canada: Dagenais en Deslauriers. Suriname: De Miranda, wiens deelneming echter nog niet zeker is. China: L. T. King. Rusland: Koperman en nog twee spelers die na afloop van de gaande zijnde selectiewedstrijden worden aangewezen. Haiti: Raymond St. Fort. Al giers: kapt. G. F. Post. Er worden nog besprekingen gevoerd teneinde ook de deelneming van een Duitse en van een Braziliaanse speler pio- gelijk te maken. Indien het aantal van twintig deelnemers niet bereikt wordt is er kans dat Nederland en Rusland een vierde plaats wordt toegewezen. De DWT-dames hebben de halve promo tie-competitie om één plaats in de eerste klasse, goed ingezet door ZCG de baas te blijven. In tegenstelling met de plannen om de wedstrijden in tussenliggende plaat sen te laten spelen, is DWT woensdag naar Groningen geweest om in het zwembad „De Papiermolen" de strijd aan te binden tegen hun Groningse concurrenten, die hun een hartelijke ontvangst bereid hadden. De eerste aanvallen waren voor DWT, dat door Annie Metselaar de leiding nam. De snelle ZCG-midvoor Annie Lugthart kwam daarna door de DWT-verdediging heen: één-één. DWT nam nog vóór het ingaan van de rust een drie-één voor sprong door twee doelpunten van Paula van Bruggen, die na de hervatting de DWT-voorsprong op vier-één bracht. Toen kwamen de Groningse dames los en verkleinden de achterstand tot vier- drie. In de strijd om de gelijkmaker bleef de DWT-verdediging voor hun gastvrouwen gesloten. Paula van Bruggen maakte ten slotte aan alle onzekerheid een einde door op handige wijze de DWT-overwinning op vijf-drie veilig te stellen. Zondag gaat ZCG naar Den Haag om te Spelen tegen DZV. De Haagse dames komen maandagavond 7 uur in de zwem inrichting aan de Houtvaart in Haarlem uit tegen DWT. Het honkbalprogramma voor het aanstaan de weekeinde luidt: Zaterdag Eerste kl. A: (16.—) AiaxRCH; (16.—) EHS—Sparta; (16.—1 OWO—Kennemer- land. B: (16.30) ABC—Schoten. Tweede kl. A: (16.AnimoTIW 3. B: (14.—) SVV—USC). Zondag Eerste kl. A: (14.30) HHC—TYBB; (10.—) SC Haarlem—EDO: (14.30) HCKVVGA; (14.—1 TIW—HFC Haarlem. Overgangski. B: (14.RFCHHC 2. Tweede kl. B: (10.—) HCK 2—EDO 2; (10.HFC Haarlem 2SC Haarlem 2. C: (10.—) ABC 2—TIW 2. Voor de renners in de Ronde van Europa was het gisteren een rustdag. Er zijn nog 55 renners in de koers. Een ploeg, die van Mexico, is volledig uitgeschakeld en één ploeg heeft nog geen enkele renner verlo ren, de Italiaanse. Vandaag voert de 8e etappe van Straats burg naar Nancy, een afstand van 174 kilo meter, over de cols van de Donon (737 me ter) en van de Chipotte (456 meter). Daarna volgen vrijdag de 9e etappe van Nancy naar Longwy (133 km.) en zaterdag de 10e en laatste etappe van Longwy naar Namen (210 km.). Tijdens auto-races op het circuit van Christiansstad in Zuid-Zweden zag de Engelse renner Stirling Moss zijn kans op de prijs van 250.000 gulden voor de beste Italiaanse wagen in rook vervliegen toen zijn Maserati in brand vloog, omdat bij het tanken aan de pits benzine op de gloeiende uitlaat vloeide. Op de foto links kijken Stirling Moss en zijn collega Castelotti met spijtige gezichten naar de brandende wagen, die men op de rechter foto door brandweerlieden ziet blussen. Op zijn buitenlandse tournee heeft For tuna uit Geleen in Vichy voor 15.000 toe schouwers een wedstrijd tegen Reims ge speeld en met 50 gewonnen, na bij rust met 20 te hebben voor gestaan. De rechtsbui ten van de Lim1 '•gers, Angenent, verrichtte een hattrick, waarna Notermans voor het vierde en Huis voor het vijfde doelpunt zorgde. Zaterdag 18 augustus komt Fortuna in München uit tegen een stedelijke combi natie. Het is mogelijk dat een uitnodiging om op 26 of 29 augustus een wedstrijd in Spanje te spelen, zal worden aanvaard. Om een einde te maken aan de nood toestand, waarin tal van Braziliaanse oud voetballers zich bevinden, is een van de grote avondbladen in Rio de Janeiro een campagne begonnen om een voetballersfonds op te richten. Het komt namelijk herhaaldelijk voor dat spelers die tijdens hun glansperiode met eer en roem worden overladen, na het beëindigen van hun sportloopbaan in bittere armoede vervallen. In de afgelopen weken hebben twee vroegere idolen van het Bra ziliaanse voetbalpubliek zelfmoord gepleegd omdat zij in financiële moeilijkheden ver keerden. Maar eindelijk was de week toch om. 's Morgens, toen Bunno en juffrouw Pintemala aan het ontbijt zaten, knikte ze hem vriendelijk toe. „Je hebt je flink gehouden", zei ze. „Het werk is gedaan en je hebt je aan je woord gehoudenNu zal ik je zeggen, wat je verder doen moet, om in Luilekkerland te komen. Kijk, je gaat die weg daar in; die volg je net zo lang tot je bij een geweldig groot kasteel komt. In dat kasteel woont een reus, die Grimoldanus heet... Je hoeft niet van hem te schrikken, want hij is niet zo kwaad als hij eruit ziet. Hij zal je verder zeggen, wat je doen moet!" ADVERTENTIE Friese beschuit De resultaten van de wedstrijden gespeeld op de derde dag om de Nederlandse tennis titels die op de „Mets"-banen in Schevenin- gen worden gehouden, luidden: Heren enkelspel, 3e ronde: Van Dalsum sl. Klinkspoor 51 (Klinkspoor teruggetrok ken); Adama van Scheltema sl. Tervoort 06, 63, 61, 108; Goris sl. Taminiau 64, 60, 6—2; Karamoy sl. Breukink 60 64, 63; Dehnert sl. W. Maris 64, 61, 64; Kloezen sl. H. van de Weg 62, 64, 16, 75; Van Gasselt sl. Marré 60, 06, 75, 61; Van Meegeren sl. Bitter 63, 36, 6—3, 6—4. Dames enkelspel, 3e ronde: mevr. Roos sl. mevr. Lubbers 62, 62; mej. F. Marinkelle sl. mevr. Sauter 6—4, 60; mevr. Thung sl. mevr. Koopmans 62, 6—2; mevr. Van der Storm sl. mevr. Roolker 6—2, 60; mej. J. Marinkelle sl. mej. Mullemeister 6—4, 63; mevr. Peters sl. mej. J. Versteege 60, 63; Zondag 19 augustus begint de eerste ronde om de KNVB-beker waarin de semi-prof clubs van de partij zijn. Voor de clubs uit Haarlem en omgeving luidt het programma: Haarlem—RCH, Blauw Wit—EDO. DWSV— Stormvogels. VSV—TYBB. UVS—Velsen, VolendamWB, ZandvoortmeeuwenZFC. De wedstrijd Blauw WitEDO wordt reeds zaterdag om vier uur in het Olympisch stadion gespeeld. De wedstrijd VSVTYBB in het sportpark Schoonenberg wordt 's avonds om half zeven gespeeld en de wed strijd ZandvoortmeeuwenZFC is op ver zoek van ZFC verschoven naar 26 augustus, half drie. In zijn derde oefenwedstrijd voor de ont moeting met Rusland op 15 september in Hannover heeft het voorlopige Duitse elftal voor 50.000 toeschouwers met 21 verloren van FC Kaiserslautern. Ruststand 11. Het Duitse elftal speelde in de volgende opstel ling: doel: Goertz; achter: Stollenwerk en Juskowiak; midden: Mal, Wewers en Dör- ner; voor: Waldner, Schroder, Biesinger, Pfaff en Vollmar. In de voorhoede van Kai serslautern speelden Fritz en Ottmar Wal ter mee. De voorlopigen hadden de eerste oefen wedstrijd, tegen een Nürnberg-Fürth com binatie, met 41 gewonnen. De tweede, tegen een Keulse ploeg, was in een 32 nederlaag geëindigd. mevr. Rouwenhorst sl. mevr. Scholten 63, 6—1. Gemengd dubbelspel, 3e ronde: mevr. Van der Storm en Dehnert sl. mevr. Rouwenhorst en A. Maris 62, 60; mej. Fikenscher en Tonjes sl. mevr. Lubbers en De Roy van Zuidewijn 57, 64, 63; mej. F. Marinkelle en Biesheuvel sl. mevr. Erenoelt en Bouwer 62, 62; mevr. Scholten en Lodeizen sl. mej. J. Marinkelle en W. Maris 63, 61; mevr. Thung en Kramer, mej. Wienese en Klinkspoor 61, 60. Heren dubbelspel, kwart finale: Van Dal sum en Dehnert sl. Bouwer en Marré 75, 46, 62, 64; H. van de Weg en W. Maris sl. Van Gasselt en Breukink 8—6, 36, 63, 63; Goris en Karamoy sl. Frederiks en Kloezen 61, 75, 16, 62; Krijt en Van Meegeren sl. Biesheuvel en Dominicus 6—1, 6—3, 6—0. Dames dubbelspel, kwart finale: mevr. Roos en mevr. Van der Storm sl. mevr. Rou wenhorst en mej. Sauter 62, 62; mevr. Koopmans en mej. Muilemeister sl. mej. F. en mej. J. Marinkelle 62, 4—6, 61; mevr. Roolker en mej. J. Versteege sl. mevr. Tuyt en mej. L. Versteege 64, 61; mevn Lub bers en mej. Van Grinsven sl. mej. Ferir en mej. Fikenscher 75, 62. Het ziet er naar uit dat de vroegere doel- verdediger van het Nederlands elftal, Piet Kraak de langste tijd voor Elinkwijk heeft gespeeld. Kraak, die een contract heeft tot begin december, heeft namelijk een hotel ge kocht in Zierikzee en kan dus moeilijk drie maal per week voor training en wedstrijden zijn nieuwe werkkring in de steek laten om naar Utrecht te reizen. Als het bestuur van Elinkwijk van mening is dat het niet aanwezig zijn van Kraak bij de training een reden is om het contract niet te verlengen, dan zal Kraak overwegen de amateurstatus aan te vragen en te gaan spelen voor de amteurclub Zierikzee. WV heeft in een wedstrijd, gespeeld voor 9000 toeschouwers, in Venlo met 40 ver loren van de Weense club Wacker. Bij rust was de stand reeds 2—0 voor de gasten, die klassen beter speelden. Faas Wilkes, die zijn eerste wedstrijd voor VVV speelde kreeg weinig steun van zijn mede-voorhoede- spelers. 1 De portier van het flatgebouw no. 8, Maily, kon J van zijn kantoortje ui't allies waarnemen, wat zich afspeelde voor no. 11, schuin aan de overkant gelegen. Hij deed dit met een gerust hart, omdat hij wist dat men hem van daar af niet kon zien. Hij was daar zeker van, want anders zou hij geen blik op no. 11 slaan! Hij wist maar al te goed, wat zich daar afspeelde! De gro te naamborden naast de deur hadden hem slechts korte tijd zand in de ogen gestrooid. Neen, op no. 11 waren niet de kantoren van zaken gevestigd. De huurders van dat huis waren veel te voorzichtig; de werksters kwamen uit een geheel ander deel van de stad, terwijl zij de gehele dag bleven. En zo iets gebeurde tegen woordig niet meer. Wie kon trouwens nog een werk ster krijigen? Maar op no. 11 werkten er tenminste zes! Als je ze op straat tegenkwam, zou je geen mo ment denken dat die vrouwen werksters waren. Ze waren daarvoor veel te goed gekleed en alhoewel de portier van no. 8 direct begrepen had, dat zij geen typiste waren, had hij hun ware functie pas ontdekt toen hij hen achter de ramen met stoffer en blik bezig had gezien. Mijnheer Maly was natuurlijk erg nieuwsgierig en het was zijn stille wens om iets naders over deze vrou wen te weten te komen, maar zij waren wel een héél eigenaardig soort werksters; zij wisten o wonder! te zwijgen en het was niet mogelijk kennis met hen te maken. Eén hunner de jongste en de aardigste had tenslotte zijin „Goedemorgen" beantwoord, zodat hij nadien iedere ochtend haar opwachtte om „Goede morgen" te kunnen zeggen, totdat zijn vrouw dit be merkte en hem omdat ze de ware beweegredenen van zijn belangstelling voor die jonge en aardige werk ster niet keoode er van begon te verdenken dat hij toenadering tot die jonge vrouw zocht. Maar het was alleen maar zijn bedoeling om uit te vinden, wat er op no. 11 gebeurde. Eerst had de portier gedacht, dat er een afdeling van de Generale Staf wës gevestigd, waarover men slechts fluisterend durfde te praten. Hij was vroeger portier geweest van een flatgebouw, dat tegenover een kantoor van de Generale Staf was gelegen en hij had toen geleerd officieren in burger te herkennen. Op een goede dag zag Maly een oude bekende het huis binnengaan en hij wist toen, dat het leger niets te maken had met de kantoren op no. 11; het moest de politie zijn, beter gezegd: de Staatspolitie, die tegen woordig wel een andere naam zou hebben, maar onge twijfeld nog precies hetzelfde werk deed als vroeger. Mijnheer Maly was vijfenvijftig jaar oud en sedert 1918 waren de dingen zó vaak van naam verwisseld, davhij er na de bezetting mee opgehouden was de nieuwe namen te leren. Nu mijnheer Kubka no. 11 bezocht, moest in dit huis wel een bureau gevestigd zijn, dat verband hield met de Staatspolitie. Hij kende mijnheer Kubka vrij goed en Kubka kende hem ook, want deze onthield iedere naam, die hij hoorde, en ieder gezicht, dat hij zag. Kubka was al in 1938 afdelingshoofd van de Staatspolitie geworden en alle spionagezaken kwa men toen uiteindelijk bij hen terecht. Hierdoor had Maly Kubka leren kennen. Hij was de sensatie van zijn leven geweest, toen hij moest getuigen tegen een spion! Kubka bad alles overleefd; München, de bezetting, de oorlog en de regeringswisseling. De eerste keer, dat Maly Kubka no. 11 binnen had zien gaan, had hij even naar het huisnummer gekeken om er zeker van te zijn, dat hij op het juiste adres was. Nadien was hij tenmin ste twee keer per week gekomen. Tenslotte besloot Maly hem eenis op te wachten. Enkele dagen later botste Kubka, nadat hij no. 11 verlaten had, bijna tegen de vriendelijk glimlachende portier op, die hem met zijn naam aansprak en „Goe dendag" zei. Kubka bedankte hem op een wijze, alsof hij hem pas gisteren voor het laatst had gezien en vroeg hem hoe hij de laatste jaren gereild en gezeild had. Daarna nam hij afscheid. Kort nadien kwam Kubka Maly eens in zijn portiershokje opzoeken. Hij begon een praatje over het weer en over de dagelijkse moei lijkheden en voegde er aan toe nadat 'hij een snelle blik geslagen had op de revers van Maiy's portiers- jasje, waarop het partij-insigne prijkte dat kame raad Maly natuurlijk wel zou begrijpen, dat momenteel alles nog in een ontwikkelingsproces verkeerde. Toen Kubka tenslotte op het punt stond om weg te gaan, verwisselde hij de formele tweede persoon meervoud voor de vertrouwelijke tweede persoon enkelvoud gebruikelijk in de partij en zei zachtjes: Je be grijpt natuurlijk, dat het 't beste voor je is om onmid dellijk alles te vergeten van wat je ziet of hoort bij no. 11, wat het ook mag zijn. Maar mocht je iets ver dachts opmerken, dan moet je me opbellen. Hoofdzaak is echter, dat je je mond houdt en dat je niet laat blijken, dat je enkele van de mensen, die no. 11 binnen gaan of verlaten, kent. En dat slaat óók op mij. Be grijp je, Maly? Kubka liet een kaartje met een telefoonnummer achter. Daarvoor is hij natuurlijk gekomen, dacht Maly. Hij had dat telefoonnummer al opgeschreven, speciaal voor mij. Op no. 11 moet wel een héél geheime afdeling van de Staatspolitie gevestigd zijn! Maar dat had ik kunnen weten, peinsde Maly verder. De politie is tegen woordig veel belangrijker dan het leger. Het is ver reweg het beste maar niets meer te zien en niets meer te horen! Van dat moment af zei de portier nooit meer „Goede morgen" noch tot mijnheer Kubka, noch tot één van de werksters, noch tot iemand anders van no. 11. Hij zorgde er verder voor dat hij zo min mogelijk van no. 11 uit kon worden opgemerkt. Maar hij zag, van zijn portiershokje uit, toch alles, wat er bij no. 11 ge beurde, en hij hoorde alles, wat er over no. 11 gezegd werd, want hij was nu eenmaal een zeer nieuwsgierig mens. De 12de april 1949 was een sómbere, regenachtige dag, zodat het om 7 uur 's avonds al schemerig was. Maly was naar buiten gelopen, schijnbaar om naar de dreigende lucht te kijken, maar in werkelijkheid om zich er van te overtuigen of de twee jongemannen nog steeds in de buurt van no. 11 rondhingen, zoals hij hen al enkele keren eerder had zien doen. Om de twee of drie dagen waren die twee jongemannen de laatste tijd omstreeks 7 uur gekomen en steevast om kwart over 7 weer verdwenen. Nagenoeg iedere avond reed tussen 7 uur en kwart over 7 een grote, zwarte gesloten auto bij no. 11 voor, waarop een lange, blonde man, die ongeveer veertig jaar oud1 moest zijn, snel naar buiten kwam lopen, zonder orders aan de chauffeur te geven instapte en het portier met een luide klap achter tich sloot, waarop de wagen wegreed. De twee jongemannen beschermden de lange, blonde man bij zijn vertrek, of zij waren er op uit precies vast te stellen hoe laat deze no. 11 iedere dag verliet. Maly had tenslotte de indruk ge kregen, dat zij het laatste deden. Maar vandaag had hij hen, kort na 7 uur, niet meer gezien. Hij vroeg zich juist af of hij zijn eten zou gaan opwarmen mevrouw Maly had aardappels met paprikasaus klaar gezet toen hij aan de overkant een knal hoorde, alsof de band van een fiets gesprongen was, maar alleen iets zachter. Hij draaide zich ogenblikkelijk om en keek in de richting van no. 11. Juist op dat moment verlieten de twee jongemannen het huis. Ze liepen vlug, maar niet opvallend snel en toonden geen zenuw achtigheid. De ene liep naar rechts, de andere naar links. Maly keek op zijn horloge. Het was precies vier minuten over 7. Er waren op dat ogenblik niet veel mensen op straat, zodat Maly hen vrij lang in het oog kon houden. Hij merkte zelfs op wat zij aan hadden. De ene droeg een blauwe overjas en had een slappe, grijze hoed op, de ander had een licht gekleurde regen jas aan en een baret op. Toen Maly hen voor het laatst nakeek, liepen ze nog steeds niet vlugger dan bij het verlaten van no. 11. Maly verloor tenslotte echter zijn aandacht voor hen want aan de overzijde moest er op no. 11 iets aan de hand zijn. Mensen, die hij van gezicht kende, renden opgewonden naar buiten en reden in gesloten, zwarte wagens weg, terwijl met andere auto's voor hem onbe kenden bij no 11 arriveerden. Even later kwam ook een wagen met een dokters insigne voorrijden, korte tijd later gevolgd door een tweede, terwijl omstreeks acht uur een ambulance voor no. 11 stil hield. Op een draag baar werd iemand naar buiten gebracht en in de ambu lancewagen geschoven, (Wordt vervolgd). Zondag 2 september is vastgesteld als eerste wedstrijddag voor de competitie van de semi-profs. De amateurs beginnen offi cieel op zondag 23 september. Een aantal amateurverenigingen heeft evenwel toestem ming van de KNVB gekregen reeds op zon dag 16 september de eerste wedstrijd voor het nieuwe seizoen te spelen. Zaterdag 8 september wordt een aanvang gemaakt met het zaterdagvoetbal. Zaterdag vindt in hmet RAI-gebouw in Amsterdam een wedstrijd plaats tussen de vertegenwoordigende Nederlandse dames en heren volleybalteams en sterke Amerikaanse ploegen, die momenteel 'n trip door Europa maken. De Amerikanen spelen zeer sterk, zodat men niet op een Nederlandse zege be hoeft te rekenen. De wedstrijd begint om half acht. Door goed bowlen en uitstekend veld werk heeft het cricketteam van de Flamin go's de eerste dag van de tweedaagse wed strijd tegen de Free Foresters afgesloten met een voorsprong. De Engelsen waren voor slechts 136 runs all out, de Flamingo's kwa men tot 142 voor 9. Bij de Engelsen kwamen Ingelby Macken zie (33), Proud (38), Jackson (17) en Scott (21) in de dubbele cijfers. Van Staay bowlde 125, Leeftink 425, P. Maas 124, A. de Waard 2—34 en R. Borgers 2—14. Fraaie vangen werden gedaan door Arendsen de Wolff en De Ruig (ieder twee maal) en Bij- leveld. Twee minuten voor het einde van de speeltijd op de eerste dag passeerden de Flamingo's het Engelse totaal toen Borgers een enorme zes sloeg. Eerder hadden Arend sen de Wolff (24), Ingelse (21) voor een fraaie openingsstand gezorgd. Verder kwa men Van der Vlugt (18), P. Maas (22), Van Staay (17) en Borgers (11) in de dubbele cijfers. De beide laatstgenoemden bleven not out. De wedstrijd wordt gespeeld op het HCC-terrein in Den Haag. PARAGUAY. In een landenvoetbal- wedstrijd in Assuncion heeft Argentinië met 10 van Paraguay gewonnen. Deze stand was bij de rust reeds bereikt. AGOVV. In Apeldoorn is een vriend schappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tus sen AGÓW en Boruss'a (Nuenkirchen), AGOVV won deze ontmoeting met 20. Deze stand was reeds bij de r -t bereikt. RAPID. Het Nederlandse voetbalteam Rapid (betaald voetbal) heeft gisteravond in het Neufeldstadion in Bern in een vriend schappelijke wedstrijd tegen F. C. Bern ge lijk (22) gespeeld. De ruststand was 0—1. Ongeveer 2000 mensen woonden de wed strijd bij. LIMBURGIA. Woensdag is in Heerlen een vriendschappelijke voetbalwedstrijd ge speeld tussen Limburgia en de Luxemburgse eredivisieclub Grevenmacher. De ruim 1500 toeschouwers zagen de ex-Heracles-speler Stephan het enige doelpunt van de wedstrijd maken. ADO. Met een prachtig doelpunt in de tweede helft heeft Mickey Clavan zijn terug keer naar ADO gevierd in een voetbalwed strijd tegen Vienna uit Wenen, die is ge ëindigd in een gelijk spel, 11. Bij de rust leidden de Oostenrijkers met 10. Ongeveer 7000 toeschouwers woonden de ontmoe ting bij. TRAUTMANN. De Duitse doelverdedi- ger van Manchester City, Bert Trautmann, die in de Cup-finale van dit jaar bij een botsing een gevaarlijke verwonding aan de nek opliep, zal wellicht aan het einde van dit jaar weer kunnen spelen. De Antilliaanse minister van Justitie mr S. W. van der Meer is op Schiphol welkom geheten door de gevolmachtigd minister der Nederlandse Antillen in ons land de heer W. Lampe, de directeur van diens kabinet mr. N. Debrot en mr. Th. J. van der Peil namens het ministerie van Over zeese Rijksdelen. De Antilliaanse bewindsman is niet alleen voor het doorbrengen van enkele weken vakantie in ons land, doch ook en vooral voor het opnemen van contact met zijn Ne derlandse demissionaire collega en diens departement betreffende enkele aange legenheden van justitiële aard. De plannen om de cassatiezaken in de Antillen voor de Hoge Raad der Neder landen te brengen zijn in een vergevorderd stadium, zo deelde de minister mee; hij sprak de hoop uit dat deze kwestie weldra haar beslag zal krijgen. Voorts hoopt hij in Nederland gesprek ken te voeren over andere justititële vraag stukken zoals personeelsproblemen, de wet geving en de rechterlijke organisatie. Over andere belangrijke te bespreken kwesties zei de minister zich niet te willen uitlaten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5