Strijd over busdienst Amsterdam-Den Haag tussen Spoorwegen en Maarse en Kroon Autobusonderneming uit Aalsmeer dient concessie-aanvraag in Agenda voor Velsen ^roquet) r Kennemer Lantaarn FONTEINEN EN FLOODLIGHT Sprieten te algemenen nutte AUTO, MOTOR en SCOOTER RIJDEN AREND REYM Old Clothes New ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1956 7 Controle op cijfers DAT GEVOEL van heerlijk uitrusten Ook tariefkwestie IVeinig verrassingen Damesschermploeg Zandauto's, die beter niet konden rijden Uit de wind wachten In Beverwijk: harten gevraagd Kroost aan touw Brommers Poezen met griep VelSCn Z'jn hela3S niet Vele- maar 2e Leert goed Morgen zevenkamp van „IJmond"-handbalcIub Houtaanvoer voor Van Gelder M N H M N H M N H H a N H H N H H N H H N H M AUTO-CREDIET N.V. Amsterdam Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. N H H s N H M N H N H M N H H a N H H N H M N H M Burgerlijke Stand Beverwijk DRY CLEANING ONLY Van een redacteur) De strijd om de busverbinding tussen Amsterdam en Den Haag is opnieuw ontbrand. De N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon N.V. te Aalsmeer heeft een aanvraag ingediend om vergunning voor een dienst tussen beide steden via Amstelveen, Schiphol, rijksweg 4 en Wassenaar. Deze aanvraag zal op een openbare zitting van de Commissie Vergunningen Personenvervoer op donder dagmiddag 13 september in het Minervapaviljoen in Amsterdam worden behan deld. Op dezelfde zitting komt 't verzoek van de Nederlandse Spoorwegen tot ver lenging van de concessie voor de bestaande door haar geëxploiteerde busdienst tussen Amsterdam-zuid en Den Haag-west aan de orde. Daarmee is de discussie over de vraag, welke onderneming het meest in aanmer king komt om een dergelijke dienst te onderhouden opnieuw actueel geworden. Men zal zich herinneren, dat de verlening van een concessie aan de Nederlandse Spoorwegen in 1953 geleid heeft tot hef tige reacties van de zijde van het parti culiere busvervoer, waarvan het meest extreme standpunt, zoals dat op een ver gadering van de F.N.O.P. werd geformu leerd, luidde- „de spoorwegen behoren op de rails". Van de zijde van de Spoorwegen werd het karakter van de busdienst zeer nauw omlijnd als een verbinding welke gezien moest worden als een tijdelijke ontlasting van de reizigerstreindienst tus sen Amsterdam en Den Haag. Enerzijds bood de nieuwe busverbinding een alter natief voor de naar de verre toekomst verschoven ondergrondse spoorwegverbin ding tussen beide steden en een geriefe lijker verbinding voor de in de van de stations gelegen wijken van Amsterdam en Den Haag, anderzijds bood zij tevens een aanvulling op de op de spitsuren zeker onvoldoend gebleken halfuur-dienst der spoorwegen Intussen werden de spoorwe gen door deze beperking der doelstelling verhinderd zelf het initiatief te nemen tot een intensiever benutting van de buslijn, hoewel die, buiten de spitsuren zeker wel gewenst was. Door routewijziging in Am sterdam en het toevoegen van meer stop plaatsen in Den Haag werd weliswaar een verbetering bereikt, maar de gemiddelde bezettingsgraad der bussen schijnt toch om de vijftien percent te schommelen. Dit cij fer wordt bovendien nadelig beïnvloed door de omstandigheid, dat in deze bus dienst geen staanplaatsen zijn toegestaan Wanneer er dus op de uren van het foren- senvervoer maar drie reizigers moeten staan wordt reeds een extra bus ingelegd Het rendement van de buslijn zou aan zienlijk verhoogd kunnen worden door een stopplaats in Wassenaar, een door het ge meentebestuur van die plaats reeds lang gekoesterde wens. Zelfs wanneer er een vervoerverbod tussen Wassenaar en Den Haag zou worden opgelegd ter voorko ming van een overmatige vervoervoor- ziening tussen die plaatsen, welke reeds door H.T.M. en N.Z.H. met elkaar zijn verbonden, zou er nog een voldoende ver- voerfeehoefte'tussen Amsterdam en Was senaar overblijven. Maar de Spoorwegen hebbgn zich door hun stelling, dat de lijn uitsluitend gezien moet worden als een verlichting van de reizigerstreindienst, daartoe in een onmogelijke positie geran geerd: Wassenaar ligt immers niet (meer) aan gen spoorlijn. Natuurlijk kan de Com missie Vergunningen Personenvervoer uit eigen beweging een stopplaats in Wasse naar voorschrijven, maar gezien de weinig krachtige ontwikkeling van het Nederlandse vervoerbeleid in de afgelopen jaren is dit nauwelijks te verwachten. Eerder moeten N.S. duchten, dat op grond van de vervoercijfers geconcludeerd wordt dat de aanvullende busdienst niet ADVERTENTIE Ónze beddenafdeling heeft de ideale matras die U dat vorstelijke gevoel óók geeft. Vraag er eens naar bij ZATERDAG 18 AUGUSTUS Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.30 tot 12 en 14-16.30 uur. Felison: expositie Heidestraat geopend van 14-17 uur. Thalia: 19 en 21.15 uur: „De gevangene van de woestijn" (14 j.). Rex: geen opgaaf ZONDAG 19 AUGUSTUS Felison: tentoonstelling geopend van 14-17 Thalia: 15 uur: „Brokkenpiloten" (a.l.). 19 en 21.15 uur „De gevangene van de woestijn" (14 j.). Rex: geen opgaaf. MAANDAG 20 AUGUSTUS Thalia: 20 uur: „Brokkenpiloten (a.l.). Rex: geen opgaaf. Felison: tentoonstelling geopend 19-2[uur. Pieter Vermeulenmuseum: 9.30-1., en 14- 16.30 uur. langer nodig is. En het is ons bekend, dat de ontwikkeling van het vervoer op dit traject nauwgezet wordt gevolgd. De voornaamste tegenspeler van de Nederlandse Spoorwegen om de busver binding tussen Amsterdam en Den Haag was Maarse en Kroon. Hoewel de spoor wegen zich uiteraard akkoord verklaarden met een vervoerverbod voor de tussen- gelegen plaatsen, in het door Maarse en Kroon verzorgde streekvervoergebied, ging Maarse en Kroon toch in beroep De Kroon verklaarde dit beroep evenwel on gegrond. Thans komt Maarse en Kroon zelf met een aanvraag voor een busdienst „welke in een dringende behoefte voorziet", aldus hun overigens summiere toelichting. In de door Maarse en Kroon voorge stane verbinding gaat het niet alleen om rechtstreeks vervoer tussen Amsterdam en Den Haag de Spoorwegen zullen wat dat betreft evenals de N.Z.H. zeker verbod van eindpuntenvervoer vragen maar ook om de verbinding van belangrijke tussengelegen plaatsen als Amstelveen/ Schiphol en Wassenaar. De aanvraag van Maarse en Kroon is dus principieel anders geaard dan die van de Spoorwegen en daardoor, vervoers-economisch gezien, waarschijnlijk ook veel levensvatbaarder. En men kan zich voorstellen, dat niet al leen het gemeentebestuur van Nieuwe Amstel maar ook dat van Wassenaar deze aanvraag krachtig zal steunen. Eh alweer: door de zelfbeperking welke de Spoorwegen zich hebben opgelegd om in elk geval de vergunning voor de busdienst te verkrijgen lopen deze het gevaar dat het economisch vervoerbelang van beide aanvragen tegen elkaar zal worden afge wogen. Ook voor de plaatselijke vervoer bedrijven van hoofdstad en residentie is de aanvraag van Maarse en Kroon aan trekkelijker dan die van de Spoorwegen Want Maarse en Kroon heeft zijn eind punt in Den Haag bij het Staatsspoor- station geprojecteerd en in Amsterdam bij de Nassaukade. In Amsterdam kan Maar se en Kroon trouwens op grond van de concessie Amsterdam-Schiphol ook aan het Centraal Station vertrekken. Maar in elk geval laat het zich aanzien, dat aan de lokale verbindingen dan minder reizigers onttrokken worden dan nu het geval is. Een ander belangrijk aspect daarbij wordt gevormd door de tariefstelling. De spoor wegen berekenen voor hun busdienst het gebruikelijke tarief voor de treinverbinding tussen Amsterdam en Den Haag. Dat wil zeggen, dat de buspassagier meer kilo meters betaalt dan hij aflegt en tegen een hogere eenheidsprijs per kilometer dan bij exploitatie door een autobusonderneming het geval zou zijn. Maarse en Kroon stellen zich voor drie cent per werkelijk afgelegde kilometer te berekenen met een vaste aanslag van vijf tien cent. De omrekeningsfactor voor de retourprijs ligt echter bij Maarse en Kroon hoger dan bij de Spoorwegen, namelijk 1,7 tegen 1,5. Daar staat weer tegenover dat opneming van het aangevraagde traject in de dag kaartfaciliteiten van Maarse en Kroon voor de reizigers zeer aantrekkelijk zou zijn. Intussen speelt de strijd tussen de Spoor wegen en Maarse en Kroon om de directe verbindingen via de rijksweg 4 ook af op het front van de relatie LeidenAmster dam. Daarop hebben de spoorwegen zich gewonnen moeten geven. Een door hen in gesteld beroep tegen de ongebroken ver binding LeidenNieuw VennepHoofd dorpAmsterdam werd verworpen, terwijl Maarse en Kroon bovendien ten dienste van versterkïngsritten gebruik mocht ma ken van rijksweg 4. Nu vragen Maarse en Kroon ook vergunning voor een directe dienst AmsterdamLeiden via deze rijks weg met de toekomstige aftakking via rijksweg 4a naar de Sleutelstad. Deze controversen zullen wel de belang rijkste blijken van de aanstaande zitting van de Commissie-Van Breen en liefheb bers van een puntige discussie kunnen zich nu al verheugen op de debatten tussen drs. C. G. van Leeuwen, die voor de Neder landse Spoorwegen in het krijt treedt, mr. M. van Vugt, die de belangen van Maarse en Kroon verdedigt, en mr. N. J. Polak, de advocaat van de N.S.-dochters. Want uiteraard hebben de N.Z.H. en wellicht ook de Citosa hier bedreigde belangen. Voor het overige zal de zitting weinig verrassingen opleveren, want het gaat in hoofdzaak om verlengingsverzoeken van reeds verleende vergunningen. Wij hebben reeds melding gemaakt van de „verbinding door BloemendaaP' van de N.Z.H.,. die blij kens de toelichting gezien moet worden als een mogelijke rechtstreekse verbinding tussen de kustplaatsten Katwijk en Noord- wijk met IJmuiden eventueel ook de bollenstreek om de verkeersmoeilijk heden in de Haarlemse agglomeratie te ontgaan. Verder heeft de N.Z.H. gevraagd de pendeldienst LisseKeukenhof naar be hoefte te mogen doortrekken naar de Rui- „DE JUMP" SPEELDE IN WINTERKLEDIJ „ZOMERCOMPETITIE" Voor de zomercompetitie van de bridge club „De Jump" werden de volgende resul taten geboekt: Viertallen. WeyDe WinterMainz Maarleveld winnen met 4525 m.p. van mevr. PrinsJonkerDe HaasKoudijs; dames Kramer—Schoen— LamanAmsing winnen met 4830 m.p. van echtp. Seydel en echtp. Rem; dames De Haas-Stam-Stam- v. d. Gaag winnen met 57—48 m.p. van echtp. Vlotman en Boenderv. d. Wint; echtp. Broeren mevr. Lamanv. Loo spelen gelijk met 3129 m.p. tegen dames v. d. StarreDe Zwerver—Drijverv. d. Starre. genhoek, waar wordt aangesloten op de dienst HaarlemNoordwijkDen Haag. Tenslotte is een rechtstreekse dienst Kat wijk aan de RijnNoordwijk Binnen ge vraagd met het oog op vers ter kings- en forensenddensten op de dienst Haarlem NoordwijkDen Haag. De omweg via Kat wijk aan Zee wordt dan ontgaan. De Naco heeft de buslijnen in Waterland aangevraagd voor de vervanging van de tramlijn in dit gebied. Daarbij behoren ook busdiensten over de dijk die Marken met het vasteland zal verbinden. Voorts heeft de Enhabo afgezien van een lijn van Bui tenhuizen naar Westzaan in aansluiting op de Nacoüjn HaarlemZaanstreekPurme- rendEdam. Die aansluiting is trouwens reeds verzekerd, want men kan in Assen delft op de lijn AssendelftWestzaan Zaandam overstappen. ADVERTENTIE K50» ZO'/V h KENMEMERLAAM 65 De Nederlandse ploeg voor het toernooi om het wereldkampioenschap schermen voor dames (floret), dat op 14 en 15 sep tember in de Portland Hall in Londen wordt gehouden, is als volgt samengesteld: mevr. T. Steensma-Van der Klaauw (Den Haag), mej. A. Middendorp (Loosduinen), mevr, M. Kats-Dwinger (Amsterdam), mej. D. van Rossem (Den Haag) en mej. N. Kleyweg (Rotterdam). De ploeg staat onder leiding van de heer A. Kats. Als coach van de Nederlandse dames fungeert de heer I. A. Abrahams. De bestuurder van een zandauto, de heer J. V. uit Utrecht, gaf donderdag geen voor rang aan een personenauto, bestuurd door de heer L. H. uit Castricum, met het gevolg dat deze wagen ernstig beschadigd werd en weggesleept moest worden. Enige tijd later liet de politie een zand auto stoppen en de bestuurder hiervan, de heer De Z. uit Haarlem, speelde niet alleen met zijn eigen leven, doch ook met dat van anderen. Buiten het feit, dat een kentekenbewijs ontbrak, was de auto technisch niet in orde: het bleek dat de moeren van de ach terwielen los zaten dus er bestond alle kans dat deze er onder het rijden af zou den lopen en de achteras vertoonde een breuk. Behalve de bestuurder krijgt ook de eigenaar, C. v. G. uit Rotterdam een pro- ces-verbaal. Visafslag op Urk. Donderdag werd door 68 vaartuigen aangevoerd: 6987 pond kuil- paling, prijs 0,93f 1,18; 629 pond lijnaal, prijs f 1,42f 1.64; 443 pond snoekbaars, prijs f 1,08f 1,13; 544 pond rode baars, prijs f 1,15 f 1,19; 405 pond voorn, prijs f0,04 per pond en 985 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 37% kg. Met nadruk heb Ik mij laten vertellen, dat wachthokjes voor de bussen er zün, om de cliëntèle van deze bussen te beschermen tegen een te grote verwering tijdens de lieftallige regenbuien, waarmee ons kli maat ons zo rijkelijk zegent- Dit blijkt, naar de betonnen onderkomens langs de Lange Nieuwstraat dag in-dag uit uitwijzen echter op een pijn lijke misvatting te berusten, want als het daar waait of re gent en dat doet het er meestal dan staan de kalan ten van de NZH kouwelijk verscholen aan de lijzijde van de smalle optrekjes. In de hokjes vindt men, wan neer zij werkelijk wegens bar weer nodig zijn, alleen erken de standvastigen, die zich daar hebben geplant met het gezicht van de verdwaalde poolreizi ger, welke zich niet wou laten redden, omdat hij het juist ge zellig begon te vinden. De wind waait in IJmuiden meestal uit het westen. Des winters vaak Ook uit het oos ten, maar westelijke winden zijn hier inheems, met alle kleine variaties, die het kom pas er op geeft. Echter altoos zó, dat deze winden de wachtenden bij de hokjes recht langs het gelaat aaien. Opmerkzame lezers zul len reeds hebben begrepen, dat deze hokjes een kwart slag ge draaid dienden te worden om aan hun doel te beantwoorden. Dat zulks wellicht een beetje ongewoon staat, doet minder ter zake: het zijn nu eenmaal utiliteitsbouwsels en het nut moet mijns inziens voor alles gaan. Vooral nu er hier en daar weer nieuwe wachthuisjes bij komen, zou het te overwegen zijn een windkenner naast de bouwmeester aan te stellen en deze het laatste woord te ver lenen op het punt van de plaat sing. Zo hebben we er vaak zo weinig aan- Ik weet niet, of ge u wel eens verdiept hebt in het vele werk, dat in dit land verzet moet worden voor de bestrij ding van ziekte en „na-ziekte". Over dat laatste moeten we samen even babbelen die „na-ziekte". Menige TBC-pa- tient bijvoorbeeld moet na zijn kuur omgeschoold worden of anderzins weer geschikt wor den gemaakt voor een plaats in de samenleving en daar gaat heel wat geld in zitten. Er zijn nazorgcentra in di verse grote steden te vinden en daar wordt met warmte ge bouwd aan nieuw levensgeluk. Vijfendertig jaar lang al be moeit de vereniging tot Behar tiging der Belangen van TBC- patienten in Nederland zich nu al met dit werk en al zou ze zich best eens een vluggere naam hebben kunnen laten aanmeten, recht op onze sym pathie heeft deze organisatie zonder enige twijfel. Tussen 20 en 25 augustus brandt er een collecte los in Beverwijk, teneinde het bou wen aan het geluk mogelijk te maken uw vakantie zit er op en ge kunt dus eigenlijk best een paar uurtjes vrije tijd missen voor uw tobbende medemens. Collectanten zijn namelijk welkom bij het secre tariaat der plaatselijke afde ling, Laan van Kanaan 117 in Beverwijk. En als dat te veel gevergd is, geef dan met royale hand. Het is goed besteed! Hekjes Met vreugde heb ik gezien, dat er soliede hekjes zijn ge plaatst op een punt, dat deze hekken inderdaad van node had: de kruising Marktplein Lange Nieuwstraat. Hekken dus, om het voetgangersver keer te dwingen niet op de hoek. maar naast de hoek over te steken. Laat ons hopen, da< het helpt. Ik zag er gisteren een vief manneke overheen springen. Dat spaarde hem tien stappen. Maar geen malse schrik, toen er een brommer vlak langs zijn broze gestalte flitste, die deze sprong met geen mogelijkheid had kunnen voorzien. Toen het deze week weer eens zo stormde in ons IJmui den, was men juist bezig met het opnieuw schilderen van het bord, dat halverwege de Zuidpier al te grote driest heden afremt met de ware mededeling, dat het levensge vaarlijk is verder te gaan bij harde wind of erger. Tenslotte moet zo'n bord ook wel eens een nieuw likje hebben en wanneer, denkt de Rijkswaterstaat terecht, zou men dat beter kunnen doen dan in het zomertij, als alle mensen in het zand te zonnen liggen en dromerige henge laars op de stovende basalt blokken naar niks zitten te kijken. Ja, ja. In elk geval stormde het tijdens het schilderen en dies stond er niets op het bord. Nu moet men wel een ander bord voor het hoofd hebben om niet te beseffen, dat verder gaan, ook als er niets op het bord staat, levensgevaarlijk blijft, want de schuimgordijntjes, die er deze week wederom over de pier zijn gewaaid mochten nauwelijks met het bekende poezewater vergeleken wor den. Dat er toch enige tientallen lieden die pier opstapten is dus een bewijs, dat er meer met borden rondgelopen wordt dan u en ik zouden bevroeden, maar dat er een vader met drie jongetjes van negen tot elf jaartjes aan een touw óók naar het topje kuierde, schalks roepende „Hou je maar goed vast.... mensen, mensen, wat was dat een ver bijsterend gezicht. De politie heeft er een paar natte pakken voor moeten ha len, om al deze lieden, mits gaders de zorgzame huisvader en zijn telgen, terug te halen en toen stormde het uiteraard wéér. zeggen, dan zullen zij zeker tegen half elf afstemmen op dit groepe montere jongelui, want dank zij de RUAZ zijn de beste nummers van dit voortreffelijke vokale kwartet dan te beluisteren. Maar de grote aardigheid van de zondag wordt een prijs vraag, die ik ulieden nog niet mag verklappen, want dat wordt allemaal pas aan het begin van de uitzending we reldkundig gemaakt en dan moeten er een paar hardlopers klaar staan, want de zaal, die de goede oplossing het eerst bij de centraalpost binnen brengt hééft de prijs. Daarna: „Uit de kunst", een programma'tje van zomerse ge dachten. Ik zal maar niets meer zeggen, maar wil wel even constateren, dat de zieken het echt zo slecht nog niet heb ben. Zomerse gedachten, geen vakantieproblemenRui len? Mijn fontein-fulminatie is door de paar mensen, die op het ogenblik niet met vakantiezorgen rond een biljart of een lees tafel hangen, met gemengde gevoelens ontvangen. Dit blijkt uit de levendige post, die ik over dit kleurige onderwerp mocht ontvangen. Dat loopt van „benjenaunietlekker" tot „goedzojk- vinnutook". Om ridderlijk met mijne tegenstanders aan te van gen: helaas heb ik geen enkel steekhoudend argument in hun wederwoorden kunnen ontdekken, dat voor mij het voortbe staan van pimpelpaars en rood water rechtvaardigt met de daaraan verbonden onkosten wegens het draaiend machien onder de openbare waterstraal voor het Cultureel Centrum. Zij hebben mij in alle toon aarden de schoonheden van de verlichtingen der stedelijke plantsoenen bezongen en wa ren blijkbaar zeer geroerd- door de rode en groene, blau we en gele bomen, die Am sterdam elke avond den volke toont. Zij konden het dus eveneens eens zijn met het paarse water van Velsen. Er valt over smaak slechts onvruchtbaar te twisten, mijne vrinden, maar de fontein op het Frederiksplein in datzelf-» de Mokum, die gewoon wit verlicht is, blijft voor mij dui zendmaal mooier dan het vreemde kleurenspuitsel voor ons Cultureel Centrum. Als i k baas van dit. centrum was geweest, had ik die naam pro testerend veranderd. In ge woon „Centrum". Enigen mijner medestanders stellen voor de fontein maar klakkeloos neer te halen. Neen, driewerf neen. Ten eer ste is het heerlijk, om in de stad aan de zee een straal des aanstoots te hebben en ten tweede: ik heb niets, geheel liets tegen een fontein-zonder meer. Ik ben zelfs dol op fon teinen. Dat zij spuiten. Hoog en sierlijk. Maar dan gewóón wit. Wié de schoonheid van het normale witte licht wil afwe gen tegen de soms blikken schreeuwparty van het ge kleurde, hij vergelijke de ge- <xccoooococcc<»2cccccc*^ Het gaat tnii aan het hart 8 u te moeten meedelen, dat r er in het Velsense beesten huis, het Kerbertasyl, een weemoedige stemming 8 hangt vanwege de griep, 'y Niet zozeer door de men- o sengTiep, die wij allen zo a goed kennen en die het mensenhoofd zo naarstig vol 8 met watten stoppen kan, 8 maar wegens de poezen- 8 griep oftewel de kattenin- ij fluenza. Het is erg, daar bij het Heerenduin. Alle katten i verkouden en een paar wer- J kelijk goed ziek. Nieuwe poezen kunnen dus niet j naar binnen, want dan gaan ze na een paar nur ook om drop en zakdoeken miauwen en wie zijn poes dus lief heeft, houde haar eventjes gewoon thuis. Tot de griep s uitgewoed. 3 C'GOOOOOOOOOCOÓOOCOCÓOCOOOOOOOCCCOCOOOC O veis langs de Prins Hendrik kade (weer in Amsterdam), die daar te avond te stralen staan in ongekleurd floodlight, met het armzalige gekakel van de bomen bij het Leidse- plein, die alleen maar rood en groen en blauw zijn, omdat zij zich zo generen. Maar goed: vindt ge het mooi gij uw zin. Ik kan het in dit opzicht echt niet met u eens zijn. In de regenlucht De RUAZ is zondag ook weer in de regenlucht en de patiën ten van het Antoniuszieken- huis zullen een heerlijke hoe veelheid afwisseling uit hunne luidspreker horen tuimelen. Als „The Four Lads" hen wat Aan de Ha Ha Brommers, die zich per zware-stoomfiets met-hulptrappers naar huis plegen te begeven, zodra het dagelijks brood bij de Hoog ovens weer verdiend is, zou ik een dringend, doch beleefd verzoek willen richten: rij niet zo verschrikkelijk hard. En steek eens een handje uit, als het kan. Het staat so vriende lijk. Wanneer de legers bromfiet sen zich losmaken uit de sil- houé't der KNHS, melieven, dan zoudt ge u eigenlijk hui verend een poze in uw eigen bijkeuken moeten opsluiten, want dan breekt er een groot torment los over de wereld. Dan stuiven deze nuttige ratel- dingen met tomeloze snelhe den, die beslist boven de wet telijke limiet liggen, Kenne- merland in, huilen om hoeken en rijden midden op de weg, passeren links zowel als rechts met evenveel gemak en drei gen telkens weer onschuldige lieden aan een uitkering krach tens de ongevallenwet te hel pen. Het zijn natuurlijk niet al leen de Hoogovenbrommers, die zo wild te keer gaan, maar als het heir der noeste werkers daar losbreekt, dan is het veel erger ineens. Veel erger, dan wanneer er alleen maar een eenzame brommer op hol slaat en TT-neigingen krijgt, die hij zonder de verkeersregels toe te passen op passanten botviert. Dus: aan de Ha Ha Brommers van de Hoogovens het voor melde speciale en dringende verzoek. Ze gaan opvallen- LAMPENIER Dende Garf ll senn8e lon^n van een naar adem hap pende stad temidden van de martiale woonwijken gespreid als rflV ?nS tussen stenen stapels stijve woningen. Het komt een enkele keer voor, dat een kleine krullebol uit hit s'enen blokkenbouwsels, de vrijheid minnend, een voetje op de dreumef ich daarb,j ^^hend toezie? hoe v!n k! i n moment ln een vertrouwde wereld an „boempjes en „vogeties" waant. Want op die huizen is hii allang uitgekeken - voornamer bloempje en het vogeltje. Dan komt daar, naar on langs aan het Gijzenveltplant- soen geschiedde, een grote agent aangeschreden en die gaat deze moeder tot de orde- en de kleuter terugroepen. Hij zwaait dan met gemeentelijke verordeningen, hetgeen hij ook niet helpen kan, want in derdaad zijn de meeste, zo niet alle gemeentelijke veror deningen vervaardigd, om ie worden nageleefd. Hij spreekt de moeder op verwijtende toon toe en als de moeder dan ietwat gepikeerd opmerkt, dat er in Velsen blijkbaar hele- Tiaal niéts mag, speelt deze agent achteloos met de mogelijkheid van een frisse bekeuring wegens het weder rechtelijk betreden der gazons. Moeder kwaad, agent kwaad kleuter inmiddels allang weer op zoek naar nieuwe boem- ojes en vogeties. Kijk vrin den, zulke geringe inciden ten kunnen best voorkomen in dit Velsen en ze komen dan ook voor. Ze bewijzen, naar mijn bescheiden opvatting, da! wij nog altoos te karig zijn met de besteding van ons schaarse gras. Ik wil hiermee is voor een kinderhart het niet alle hekken van alle dammen rammeien, zeggende, dat het nu maar zo moet wor den, dat alle plantsoenen en andere grasvelden vrijelijk door een iegelijk betreden mogen worden, want dan zou er helaas niet te veel van deze velden overblijven. Maar ik meen wel, dat wij stukken ervan te algemenen gebruike moeten openstellen en er hier en daar eens een bankje plompverloren, doch nodend in moeten zetten. Komt u binnen, moeder en gaat u zitten. Let u een beetje op de jonge knoppen en op het gras. En als er dan na een jaar wat sprieten vertreden zijn alia, dan kopen wij nieuwe sprieten bij de sprietenbaas ?n we zijn niet tè krenterig. Tenslotte moeten al die moe- Iers met al die kinders wo nen in al die hoge huizen en dat is soms wel wat benau wend: gun ze ook eens een uit koop je op een echt grasveld en sen stoeipartij op een gazon. Het kan op het Prinsen Bol werk van Haarlem wel, zon der veel schade. ADVERTENTIE Door onze 10-Jarlge ervaring leren wij u, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs Avondlessen in Verkeerstheorie en Autotechniek Hagelingerweg 134 Santpoort Tel 893(1 Ons bijkantoor Dennenstraat 12. IJmuiden Telefoon 02550 - 6200 Met de eerste oefenavond al weer achter zich maken de leden van de handbalver eniging „IJmond" zich op om zich voor te bereiden voor het nieuwe competitieseizoen, dat voor „IJmond" op zondag 9 september zal beginnen. Vdbrdat de competitie de volle aandacht zal vragen wordt morgenochtend om tien uur de traditionele zevenkamp voor de leden op „Watervliet" gehouden, waarbij de verschillende wisselbekers als inzet gelden. Bij de dames is mej. M. Klesser beker houdster; de beker 1955 voor de heren is in het bezit van J. Molenaar en van de meisjes- en jongens-afdelingen zijn res pectievelijk J. dle Boer en H. Folkers de tijdelijke eigenaars. Naar het zich laat aanzien zal er flink gestreden worden om de wisselprijzen van houd(st)ers te verwisselen, doch het zal niet gemakkelijk zijn mej. Klesser te ont tronen. Op zondag 26 augustus worden selectie wedstrijden gehouden; dezelfde dag neemt het tweede dameselftal deel aan een toer nooi van de damesvoetbal- en handbalclub „Full Speed" uit Velsen-Noord. Voor zaterdag 1 september staat een reis van drie elftallen naar Hengelo op het pro gramma. Deze jaarlijkse sportuitwisselingsdag met de Hengelose Gymnastiekvereniging (HGV) beoogt voor „IJmond" het deelnemen aan een internationaal handbaltoemooi op zon dag 2 september. Na al deze wedstrijden verwacht „IJ mond" voldoende fit te zijn voor de com petitie. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Finse s.s. „Yrsa", dat van de Finse haven Brahestad een lading van 1432 vadem papierhout aanvoerde. Dit schip had, in afwachting van de losbeurt, reeds enige dage aan de kanaaldijk te IJmuiden gemeerd gelegen. ADVERTENTIE H H 1 i voor de financiering op huurkoopbasis van AUTOMOBIELEN LANDBOUW WERKTUIGEN en BEDRIJFSMACHINES Inlichtingen bij de BANK Correspondentschap te IJmuiden: Kon. Wilhelminakade 77a H i GEBOREN Hermanus C., z. van C. M. Bierman en A. E. Bruijns; Wouter E., z. van W. J. Molenaar en P. C. Steen; Elisabeth, d. van C. P. Engel en G. C. van der Meulen; Robert C. E. M„ z. van W. E. de Haan en H. E. G. M. Peek; Elsje H„ d. van K. Hoeks- ma en A. A. C. Harmeijer; Maria A. H., d. van P. J. Sneeboer en H. B. Huiberts; Harm, z. van J. Rengers en A. Bos; René P. J„ z. van J. A. Welboren en M. T. Molenkamp; Gerardus, z. van J. de Graaff en J. Settelaar; Margaretha M., d. van P. T. Rood en C. van Wonderen; Engelbertus C., z. van E. C. Ap pel en C. A. Zwart; Petronella M., d. van J. Kluft en P. M. Peel. ONDERTROUWD: C. H. Duin en C. C. Pel; A. Buitenaar en J. M. Merbis; A. Spek en C. J. Grapendaal; W. J. Pumping en M. C. Doodeman; J. F. Paa- en A. W. Mol; D. T. J. Vrijhoef en E. J. Kuijpers; C. van Ba len en M. H. Bethlem; A. van der Schans en P. P. Sluijmer. GETROUWD: J. N. Komen en A. M. Kochx; H. N. van Ameron en J. Kulk; W. van Dalen en G. Roek; R. R. Hartog en P. C. van de Sande; J. Heijnen en A. J. Niesten; G. Quist en G. D van der Molen. OVERLEDEN: P. Hanse, 59 j„ gehuwd met T. van Dam; D. Elskamp, 78 j„ weduwe van A. J. Veltkamp; G. M Klare, 24 j„ d. van J. Klare en G. Vos; S. Duinmeijer, 79 j„ we duwnaar van W. van 't Veer; G. L. de Jong, 8 weken, z. van P. Jon en A. L. Bot; P. H. J, Morren. 61 j„ gehuwd met A. G. Bosman; P. J. Hoogeveen, 89 j„ weduwnaar van A. de Jong; J. T. Sick, 64 j., gehuwd met P. E. Wuibgrove. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7