Overleg in brede kring over belangrijk initiatief VANMORGÉN IN DE VISHAL EN OP ZEE Agenda voor Velsen VZV-heren kunnen degradatie naar derde klasse nog ontlopen Nationale raad voor het onderwijs Vrijdag 24 AUGUSTUS 1956 11 Vliegtu Ds. Biesma in ambt bevestigd Forensentrein ontspoord in station Hilversum ig van Amerikaanse marine neergeschoten Visserijconventie besproken in Bergen (Noorwegen) DE WATERPOLOCOMPETITIE Uitstel door overwinning op „De Zijl" Kindersterfte-bestrijding Nederlands Nieuw-Guinea Unicef steunt intensieve actie gedurende twee jaar Belgische luchtvaart industrie ontwikkelt zich zeer snel Scheepvaart Een felle brand heeft in de nacht van woensdag op donderdag een pakhuis in Amsterdam in de as gelegd. De vlammen sloegen over en tastten ook enige woonhuizen aan, die ijlings door de bewoners moesten worden verlaten. Deze opname, die donderdagochtend vroeg werd gemaakt toont de brandende resten van het pakhuis, gezien vanaf de Zoutkeetsgracht. Op de achtergrond de Vierwinderstraat, waar de woonhuizen in de as werden gelegd. In de Christelijk Gereformeerde Kerk te Haarlem-Noord heeft woensdagavond ds- D. Biesma uit Utrecht zijn broer ds. D. H. Biesma in het ambt bevestigd. Dit gebeur de in een kerkdienst, geleid door ds. D. Biesma, die door vele gemeenteleden werd bijgewoond. Nadat de gemeente het eerste vers van psalm 123 had gezongen volgde schriftle zing van Joh. 1 vers 114. Ds. D. Biesma sprak zijn overdenking van het schrift woord naar aanleiding van de eerste zend brief van Johannes le hoofdstuk, vers 13, waarin de apostel spreekt over de predi king van Christus' boodschap. Het is de taak van de prediker, aldus de voorganger, deze boodschap in de gemeente te brengen. Ds. Biesma wees erop, dat de gemeente leden voor deze boodschap ontvankelijk moeten zijn en zei, dat de Vader in Chris tus spreekt tot de mensen, want „het Woord is vlees geworden". Dit is de bood schap van de prediker, aldus ds. Biesma: „wie leeft in Christus, zal leven in eeuwig heid". i De prediker moet getuigen en verkondi gen, de prediking doorgeven die via de apostelen van Christus is gekomen. Het laatste ideaal van de prediker moet zijn: de mensen te brengen in de armen van de Vader. Ds. Biesma vroeg de ge meente de nieuwe herder en leraar, die thans Christus' boodschap komt prediken, te aanvaarden. Vervolgens las hij het for mulier van bevestiging voor, waarbij de nieuwe predikant werd gevraagd het ambt te aanvaarden. Ds. Biesma sprak een per soonlijk woord tot zijn broer en wees hier bij op de zware taak, maar ook op het mooie van het predikersambt. Tijdens zijn prediking las ds. Biesma psalm 56 5-6 voor, waarna het orgel koraal 45-3 speel de. Tenslotte zong de gemeente de nieuwe prediker staande toe met het negende vers van psalm 119. Ds. D. H- Biesma zal morgenavond om half acht zijn intrede doen. Donderdagavond om half zeven is een forensentrein van Utrecht naar Amsterdam via Hilversum bij het binnenkomen te Hil versum met één rijtuig ontspoord. De oor zaak is nog onbekend. Er zijn geen per soonlijke ongevallen gebeurd en in het reizigersverkeer is geen vertraging. WASHINGTON (Reuter) - Een patrouille vliegtuig van de Amerikaanse marine is 260 kilometer ten noorden van Formosa door „ongeïdentificeerde vliegtuigen" neer geschoten. Dit i# woensdagavond te Washington meegedeeld door het departe ment van Marine. Het vliegtuig (type P4 MI „Mercator") was op een normale pa- trouillevlucht op ruim vijftig kilometer afstand van de kust van communistisch China toen het meldde dat het werd aan gevallen. Toestellen van dit type hebben gewoonlijk negen bemanningsleden; aan boord van deze „Mercator" bevonden zich evenwel vier officieren en twaalf man schappen. Volgens de Amerikaanse verklaring be vond het vliegtuig zich buiten de Chinese territoriale wateren. Eenheden van de Amerikaanse zevende vloot zoeken naar het wrak en naar overlevenden. De „Mercator" is ontworpen voor lange vluchten boven zee en voor fotografische verkenning en wordt voortgestuwd door twee straal- en twee zuigermotoren. Nationalistisch-Chinese autoriteiten op Formosa hebben bekend gemaakt, dat het Amerikaanse vliegtuig niet door een natio nalistisch vliegtuig neergeschoten is. Dit is de tweede maal in veertien maan den tijds dat in het Verre Oosten een Amerikaans marinevliegtuig is neergescho ten. Vorig jaar juni beschoten Russische Migs boven de Beringzee een „Neptune". Het toestel moest een noodlanding maken op Saint Lawrence eiland; geen der be manningsleden kwam om het leven. In maart betaalde de Sovjet-Unie wegens dit incident ongeveer 2.500.000 gulden schade vergoeding aan de Verenigde Staten. OSLO (Reuter) Vertegenwoordigers van vissers uit negen landen, waarbij ook Nederland, hebben op de laatste dag van hun conferentie te Bergen in Noorwegen de internationale visserijconventie van Londen besproken- In deze bijeenkomst werd door ambtenaren van het Noorse di rectoraat voor de visserij verslag uitge bracht over het ontwerp voor een nieuwe conventie, die binnenkort door de Britse autoriteiten zal worden voorgesteld. Het vraagstuk der radioverbindingen werd uit voerig besproken. Een werkcommissie zal deze kwestie en andere zaken, die op de volgende Europese visserijconferentie, die in april in Spanje gehouden zal worden, behandelen- Zoals wy dinsdag berichtten, wordt mo menteel de oprichting voorbereid van een „Nationale raad voor het onderwijs". Dit instituut is gedacht ais een overlegorgaan waarin zowel vertegenwoordigers van hei onderwijs als wetenschappelijke en maat schappelijke organen zitting zuilen hebben Nader vernemen wij, dat de raad een on afhankelijke positie zal innemen, zowel ter opzichte van de overheid als van de particu liere instanties, die bij het werk van de „Nationale raad voor het onderwijs" zijn betrokken. De raad heeft tot doel de ontwikkeling van het Nederlandse onderwijsstelsel te be vorderen. Dit tracht men te bereiken door regelmatig overleg van en met deskundigen uit diverse schakeringen' van ons onder wijs, vertegenwoordigers van ouders, var. maatschappelijke en wetenschappelijke kringen. Dit overleg betreft algemene vraagstukken ten aanzien van plaats en taak van het onderwijs in de samenleving en de inrichting van het Nederlands onder wijsstelsel. De raad zal worden samengesteld uR leden, die op grond van hun deskundigheid geacht kunnen worden representatieve ver tegenwoordigers van de verschillende groe peringen te zijn, waarbij de levensbeschou wing mede tot gelding zal komen. Het initiatief-comité heeft zich bij de voorbereiding tot de stichting laten leiden door de gedachte, dat het voor ons gehele volk een steeds dringender noodzaak is ge worden, zich te beraden op de richting, waarin het onderwijs zich dient te ont wikkelen. Steeds meer werd de behoefte gevoeld aan een breder opgezet orgaan dan de in 1919 ingestelde Onderwijsraad een orgaan dat ten behoeve van het gehele Nederlandse onderwijs zal voorzien in de lacune op organisatorisch en pedagogisch terrein. Ongetwijfeld zijn de laatste jaren in tal van rapporten, onderwijsvakbladen, mi nisteriële nota's, Memories van Toelichting, Handelingen van de Volksvertegenwoordi ging enz., door deskundigen uit verschil lende geledingen van het maatschappelijk leven mogelijkheden voor een gehele of ge deeltelijke structuurverandering van het Nederlandse onderwijs aangegeven. Het is echter dringend noodzakelijk, dat thans het volle accent komt te liggen op de realise ring van bruikbare plannen, waardoor waardevolle, reële vernieuwingen sneller en beter dan tot nu toe in het nationale onderwijs geïntegreerd kunnen worden. Het Nederlandse onderwijs vertoont wel iswaar reeds verscheidene partiële ver- nieuwings-experimenten, die ieder op zich zelf ongetwijfeld van waarde zijn. Ook verrichten de Pedagogische Centra van de drie onderwijs-groeperingen baanbrekend werk in eigen kring, vooral op het terrein van de didactiek en de dagelijkse school praktijk. Van een goed gefundeerd, vooruitziend gemeenschappelijk onderwijsbeleid is ech ter nog geen sprake. De onderlinge band van alle groeperingen, die zich met onder wijs en onderwijsvernieuwing bezig hou den, ontbreekt grotendeels, evenals de be zinning op het gemeenschappelijke stre ven en de samenwerking met organen van het maatschappelijk leven en met de offi ciële instanties. De initiatiefnemers zijn van oordeel, dat de „Nationale raad voor het onderwijs" als coördinerend en stimulerend contactsor gaan tussen onderwijs en overheid, maat schappij en volksvertegenwoordiging een GESLAAGDEN Voor de in juli j.l. gehouden examens voor handelscorrespondentie slaagden de volgende kandidaten: Franse handelscorrespondentie: mej B. de Witt te Heemskerk. Nederlandse handelscorrespondentie: mej. A. van Rookhuizen te Beverwijk; mej. L. Zonneveld te Beverwijk en dhr. P. Wis senburg te Beverwijk. VRIJDAG 24 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Wien blei'bt Wien". Rex: geen opgaaf. Felison: Kunst uit eigen omgeving, ten toonstelling Heidestraat: 19-21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Kennemeriaan: 20 uur: Openluchtcon- cert „Wilhelmina". ZATERDAG 25 AUGUSTUS Thalia: 19 en 21.15 uur als vrijdag. Rex; geen opgaaf. Felison: 14-17 uur. Pieter Vermeulenmuseum: als vrijdag. belangrijke taak in onze samenleving zal kunnen vervullen. Wellicht ten overvloede wijzen wij er nog op, dat de totstandkoming van deze Nationale raad voor het onderwijs zich nog in een stadium van voorbereidend over leg met de daarbij betrokken organisaties en instanties bevindt. Uiteraard zullen tal van organisatorische vragen pas beant woord kunnen worden wanneer alle be trokkenen hun mening kenbaar hebben ge maakt en tot onderlinge overeenstemming zijn gekomen. De uiteindelijke formulering van doelstelling en werkwijze is natuur lijk aan de Raad zelf voorbehouden. De definitieve vorm zal door zijn leden zelf bepaald worden. De ontmoeting VZV-De Zijl, die donder dagavond in het zwembad „De Heeren duinen" in Velsen werd gespeeld heeft een spannend verloop gehad; een voor de rust door De Zijl behaalde voorsprong van twee-nul werd in de tweede helft door de Velsenaren omgezet in een vier-twee over winning voor VZV. Hierdoor is er uitstel gekomen inzake de beslissing, welke club zal degraderen naar de derde klasse heren van de zomer waterpolocompetitie, zodat er nu een beslissingswedstrijd vastgesteld dient te worden. In de eerste helft van het duel speelden de zenuwen de Velsenaren wel parten. Het plaatsen was slecht waardoor ze De Zijl zo nu en dan goed in de kaart speelden en bovendien schoten zij in snelheid tekort, waarvan de Leidenaren een goed gebruik maakten. Al spoedig na de aanvang werkte De Zijl zich door de VZV verdediging heen, maar het schot werd door keeper Hagen doorn tot hoekworp verwerkt, die De Zijl niets opleverde. VZV zette een aanval in, die echter strandde op De Zijl verdediging en daarna ging het weer op het VZV doel af, waar Hensing de bal in de uiterste hoek schoot. VZV kwam hierna enkele keren in de aanval maar de schoten waren te on zuiver om succes op te leveren en De Zijl deed het over de hele linie beter. Goed samenspelend werd er een aanval ingezet uit de achterhoede, waarvoor de VZV ver dediging moest wijken en Van Wijngaar den kon de ruststand op twee-nul voor De Zijl brengen. In de tweede helft daalden de papieren van De Zijl snel en kregen de Velsenaren réden tot juichen. VZV kwam er beter in, de verdediging vormde een homogeen geheel, waardoor de aanvallen van De Zijl op niets uitliepen en door VZV in tegenaanvallen konden worden omgezet. De Zijl, zich van het gevaar bewust, ging de VZV midvoor Bouwman met twee man bewaken. Hierdoor kreeg Bakker vrij spel en met een ver schot van zijn hand werd de VZV achterstand verkleind. Toen ging het op de gelijkmaker af. Het werd een scrimmage voor het De Zijl doel, de keeper kwam zijn doel uit en werkte tenslotte de bal bij de zijlijn tot corner. De hem achter volgende speler kon direct de hoekworp nemen, maar in strijd met de reglementen werd dat door de De Zijl keeper verhinderd waarvoor hij het water werd uitgezonden. De verkregen spelersmeerderheid werd di rect door VZV uitgebuit en Bakker bracht de stand gelijk. Toen was VZV niet meer te houden. Uit een voorzet van Bouwman schoot Bakker wederom in de roos en VZV stond voor. Daarna zette De Zijl nog even alles in om de achterstand in te halen, de VZV verdediging bleef hermetisch ge sloten en Kobus stelde tenslotte de VZV overwinning met vier-twee veilig. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 2 kg en 6 m. vis; Anne Marie, 2 kg en 10 m. vis; Tiny, 3 m. vis en 2 m. gul; De Rein, 10 kg en 5 m. vis; Stern, 2% m. vis en een trek kwijt; Her- mina 4, 1 kg. en 4 m. vis; Trijntje, 3 m. vis, geen tong; Alice, 4 m. vis, geen tong; Willy Alida, 3 m. vis, geen tong; Arend Cornelis, 10 kg en 7 m. vis; Gerda Marianne, moet nog halen; Prinses Beatrix, 5 m. vis en geen tong; Twee Gezusters, 10 kg en 5 m. vis; Zeearend, 30 m. hoops; Johanna Cornelia, 3 m. vis, geen tong; Willem, 15 kg en 4 m. vis; Nico, 3 m. vis en een trek kwijt; Arendje, 10 kg en 5 m. vis; Jacoba, 5 kg en 2 m. vis; Kon. Juliana, 5 kg en 7 m. vis; Jana, 7 m. vis, geen tong; Vrouw Alida, 4 vis, geen tong; Pieter Jacob, 100 m. hoops; Nehim 1, 5 kg en 4 m. vis; Nehim 2, 40 m. hoops; Nehim 3, 3 kg en 5 m. vis; Nehim 4, 1 kg en 7 m. vis; Klaas Jr., 15 kg en 3 m. vis; Twee Gebroeders, 4 m. vis, IJM 3; Twee Gebroeders, 4 m. vis en 2 kg tong, IJM 27; Hoop 2, 7 m. vis, geen tong; Emisel, 5 m. vis, geen tong; Arend Willem, 4 m. vis, geen tong; Heemstede, 4 m. vis, geen tong; Corry, 15 kg en 4 m. vis; Magda, niets te melden; Vier Gebroeders, 2 kg en 5 m. vis; Tiny Dieuw, 4 m. vis, geen tong; Jan Willem, 25 m. hoops; Stella Maris, 60 m. hoops; Wiron 5, 5 m. vis, geen tong; Samenwerking, 20 kg en 20 m. vis. Nachtvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 80 kg en 9 m. vis; Arendje Jacoba, 20 kg en 5 m. vis; Anne Marie, 30 kg en 8 m. vis; De Rein, 10 kg en 4 m. vis; Tiny, 15 kg en 8 m. vis; Stern, ~0 kg en 7 m. vis; Hermina 4y 35 kg en 7 m. vis; Alice, 30 kg en 4 m. vis; Willy Alida. 50 kg en 10 m. vis; Arend Cornelis, 60 kg en 6 m. vis; Prinses Beatrix, 40 kg en 6 m. vis; Twee Gezusters, niets te melden, vast gelopen; Johanna Cornelia, 30 kg en 2 m. vis; Arendje, 50 kg en 7 m. vis; Nico, 50 kg en 8 m. vis; Jacoba. 40 kg en 6 m. vis, buik verspeeld; Kon. Juliana, 40 kg en 6 m. vis; Jana, 40 kg en 8 m. vis; Vrouw Alida, 40 kg en 4 m. vis; Alida Jacoba, 90 m. hoops, thuisvarende; Nehim 1, 40 kg en 4 m. vis, twee trekken verspeeld; Nehim 3, 50 kg en 6 m. vis; Nehim 4, 25 kg en 8 m. vis; Klaas Jr., 50 kg en 6 m. vis; Twee Gebroeders, 30 kg en 7 m. vis, IJM 3; Twee Gebroeders, 30 kg en 9 m. vis, IJM 27; Hoop 2, 70 kg en 8 m. vis; Emisel, 50 kg en 10 m. vis; Arend Willem. 25 kg en 5 m. vis en een keer buik 1 eruit; Corry, 40 kg en 7 m. vis; Magda, 30 kg en 8 m. vis; Vier Gebroeders, 25 kg en 5 m. vis; Tiny Dieuw, 10 kg en 4 m. vis en twee trekken kwijt; Heemstede, 15 kg en 5 m. vis. Twee trawlers voor de vrijdag Aan de vrijdagmarkt verschenen twee trawlers: de Eveline met 950 kisten haring, 30 makreel en 150 kleine kistjes haring en de Curapao met 950 haring en 100 varia. De haringvangsten blijven uitermate ge ring, niet alleen door het slechte weer, maar ook naar het schijnt doordat er geen nylonnetten gebruikt worden, waarmee de Duitse visserij momenteel op de haring- gronden verbluffende resultaten weet te boeken. Voorts verschenen vanmorgen aan de af slag de SCH. 171 met 80 haring en de Wiron II was binnen met 490 schelvis, 45 kabeljauw en gul, 35 kool en. 5 haring. Daarnaast loste de kleine vaart 9000 kilo tong en 500 kisten schollen. Voor buitenlanders De export nam de regels grote kabel jauwen af voor f 90 tot f 84 per regel en betaalde voor de kleine f 40 tot f 41 per regel. De kisten grote kabeljauwen deden, f 94 en de kisten kleine f 92 tot f 83. De export nam ook weer de tongen af en betaalde voor de grote tong f 4,40 tot f 4,70 per kilo terwijl de grootmiddel f 4, tot f 4,10 deed en de kleinmiddel f 3,90 tot f 3,70 opbracht. De enen gingen voor f 3,30 tot f 2,70 en de slips voor f 2,90 tot f 2,60. Schol I, eveneens voor buitenlandse klanten, haalde f41 tot f 46 en de grovere schol maakte van de f 48 tot de f 55. Binnenlandse prijzen De gul bleef in het binnenland en de grove gul ging van de hand tegen f 30 tot f 36 terwijl de middengul f 24 tot f 28 en de torren f 12 a f 17 opbracht. Zwarte kool gold f 60 a f 65 en grove schelvis f 16 tot f 18 met f 21 tot f 28 voor de grootmiddel en f 15 tot f 20 voor de klein- middelschelvis. Pennen haalden f 28 tot f 13 en de braadjes f 15 tot f 10. Schol II is gegaan voor f 32 tot f 36 en schol III haalde f 19 tot f 13 per kist terwijl de ha ring f 15.50 tot f 19 en de makreel f 22 tot f 17 opbracht. Binnengekomen schepen IJM. 116 Eveline, 99 Curagao, 211 Wi ron 2, 322, 218, 239, 206, 318, 213, 241, 3. KW 155, Arie, 39 Helena, 35, 71, 56, 11, 58. HD 131, 89, 37. VD 9. UK 215, 69, 76, 90, 4, 70, 194, 16, 85, 79, 15, 136, 72, 81, 14, 59, 174, 28, 118, 50, j62, 53, 2, 68, 11, 105, 125, 61, 44. WR. 49. Vertrokken schepen IJM. 85 Klaas Wijker, 16 Bergen, 6 Nor- ma Maria, 213, 202, 205, 206, 239, 318, 11, 218, 241, 322, 249, 226. KW 159, Java, 8 Deining, 35, 71, 56. HD 131, 116. UK 87, 35, 119, 4, 85, 90, 46, 202, 70, 194, 215, 16, 176. TX 4, 5, 49, 21. VD. 9. Vanmorgen Voor de zaterdag komt de Allan Water van 16 augustus,met 1150 kisten vis, waar van 975 haring, 95 makreel, 80 schelvis en piepers; de Vikingbank, die mede tot de oudste schepen behoort, heeft nog niets van zich laten horen. Nachtvangsten van de haringloggers In de nacht van 2324 augustus: Vleet: KW. 16 1 k., 47 35, 140 40, 170 4, 110 11, 50 3, 20 30, 29 1, 41 55, 49 3, 2 20, 5 10, 9 1, 14 65, 25 68, 138 68, 147 30, 163 25, 38 20, 86 55. Uit halve vleet: KW. 168 60, 127 140, 67 85, 151 70. Geen vangst hadden: KW. 54, 15, 43, 42, 78, 3, 22, 45. Trawl: KW. 70 5 k., 122 40, 123 25, 176 19, 40 3, 74 4, 80 21, 7 75, 175 4, 95 5; IJM. 75 5, 203 9. Gemiddelde vangst 30 k. MOOaOnorMOOQQra)OtyYYYyYVy*YVyv>r>rvYy^y WEEKABONNEMENTEN dionen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. In Hollandia is aangekomen de vrouwe lijke kinderarts dr. J. E. Noordenbos, die de leiding van de afdeling bestrijding kinder sterfte van de dienst van gezondheidszorg op zich heeft genomen. Deze ruim een jaar bestaande afdeling had tot dusver reeds zeer nuttig werk verricht onder leiding van zuster J. van Ketten. Het is niet de eerste tropenervaring van dr. Noordenbos. Voor de oorlog werkte zij Vier jaar in het toen malige Nederlands-Indië, „en meer in de praktijk dan ik nu zal kunnen doen", zo zegt zij. Voor haar komst naar Nieuw- Guinea heeft zij aan het Centre Inter nationale de l'Enfance te Parijs een cur sus van drie maanden gevolgd. Over haar nieuwe werkkring kan dr. Noordenbos nog weinig zeggen. Zij is nog bezig zich daar omtrent te oriënteren. Een van de hoofddoelen van de afdeling bestrijding kindersterfte is het opleiden van kampongverzorgsters. Hiertoe krijgen Papoeameisjes, die daarvoor voelen, een elementaire opleiding die ongeveer ander half jaar duurt. Daarna gaan zij terug naar kampongs om hun dorpsgenoten bij te staan in de zorgen voor de kinderen. Tegen het eind van het jaar loopt een cur sus ten einde, die zestien kampongverzorg sters zal opleveren, terwijl er in het zui den in de omgeving van Merauke, reeds achttien meisjes als zodanig werkzaam zijn De bestrijding van de kindersterfte hangt nauw samen met de voeding, zo vertelt dr Noordenbos. Over het algemeen bestaat er naast een tekort aan calorieën, een schrik barend tekort aan eiwitten. Gedeeltelijk kan dit verholpen worden door plantaar dige eiwitten, maar het beste is vis en vlees. De Unicef, het kindernoodfonds van de Verenigde Naties, zal waarschijnlijk in oktober van dit jaar aanvangen met een programma, dat het verstrekken van melk aan kinderen, aanstaande en jonge moe ders, in totaal vierduizend personen om vat. Voordat Unicef met deze hulp begint wil het echter uitvoerige gegevens hebben, die dr. Noordenbos zal verschaffen. Het Unicef-programma duurt twee jaar en daarna zal er een weg moeten worden ge vonden dit zelf te doen, want het is de bedoeling van de Unicef hu lp ien onder die voorwaarde wordt zij ook verstrekt dat zij een aanlooptijd* overbrugt naar een blijvende en doelmatige hulp uit eigen mid delen. (Van onze correspondent in Brussel) In België streeft men met grote ijver naar ontwikkeling der luchtvaart-industrie. De Sabena heeft haar eigen werkplaatsen voor reparatie en revisie van vliegtuigen en helikopters uitgebreid. Zowel te Haren bij Brussel, als te Gosselies bij Charleroi worden thans in gespecialiseerde bedrijven vleugels en vliegtuigrompen vervaardigd. De A.C.E.C.-fabrieken te Charleroi hebben zich gespecialiseerd in de produktie van elektrisch materieel voor de vliegtuigen en de uitrusting van vlieghavens. In grote series wordt daar ondermeer een opnametoestel geproduceerd voor toe zicht en het registreren van de gesprekken tussen de vliegtuigen en de controletorens van de vlieghavens. Het werkt met magne tische banden en kan meer dan twaalf uur, zonder onderbreking en zonder controle, volkomen automatisch gesprekken uit vier richtingen opnemen. De A.C.E.C. fabriceert ook radar-appa raten en werktuigmachines voor de vlieg tuigbouw. Aan de Amerikaanse luchtvaartlabo ratoria werden elektrische motoren gele verd voor de controle van aërodynamische tunnels. De Belgische luchtvaartbedrijven hebben bovendien goede relaties met de Fokkerfabrieken en er is sprake van dat de „Fokker Friendship" door de Sabena zou worden aanvaard als een van de vlieg tuigtypen welke op een technisch en finan cieel verantwoorde wijze de Douglas DC 3 kan vervangen, onder meer in de Belgische Kongo. Ook met de Franse luchtvaartin dustrie wordt samengewerkt, ondermeer voor de fabrikage van onderdelen voor de Franse „Vautour", een gevechtsvliegtuig. De Egyptische minister van oorlog, generaal-majoor Abdel Hakim Amer (tweede van links), inspecteert versterkingen bij Alexandrië. Naast hem commandanten van verschillende plaatselijke legeronderdelen. Aagtedijk, 23 v. Rotterdam n. Marseille. Amstelkroon, 22 v. Amsterdam n. Threerivers. Agamemnon, 22 te Barbados. Amstelvaart, 23 te New Orleans. Arendsdijk, 22 v. San Francisco n. Seattle. Arkeldijk, 23 v. Antwerpen n. Tampa. Albireo, 23 teed Port Said. Alblasserdijk, 23 v. Lissabon n. Havana. Alwaki, 23 te Marseille. Amerskerk, 23 v. Bangkok n. Hongkong. Angolakust, 23 te Dakar. Alhena, 23 te Bremen. Ariadne, pass. 23 Ouessant n. Antwerpen. Arkeldijk, pass. 23 Vlissingen n. Tampa. Amor, 23 te Piraeus v. Malta. Appingedijk, 23 te Baltimore. Arnedijk, 24 te Corpus Christie verw. Andijk, 23 te Havana v. Antwerpen. Bennekom, 22 v. Curagao n. Antwerpen. Bonaire, 22 v. Paramaribo n. Plymouth. Boschfontein, 23 te Antwerpen. Beninkust, pass. 23 Vlissingen n. Casablanca. Boskoop, 24 te Callao. Britsum, 22 205 m. z.z.w. Cape Hatteras n. Antw. Breda, pass. 22 Azoren n. Curagao. Bintang, 23 te Rotterdam n. Bremen. Celebes, 23 te Belawan. Camerounkust, 22 120 m. w. Kp. St. Vincent n. Freetown. Cinulia, 23 te Fremantle. Concepcion, 22 55 m. z. Rio de Janeiro n. Ilheus. Cradle of Liberty, 22 v. Philadelphia n. Cadiz. Dalerdijk, 22 te Rotterdam. Diemerdijk, 24 te Antwerpen verw. Drente, 24 te Port Swettenham. Doris, 24 te Antwerpen. Dorestad, pass. 22 Khorya Morya Baai n. Mena Al Ahmadi. Eenhoorn, pass. 22 Malta n. Alexandrië. Eemland, 23 te Hamburg. Eos, 23 te Izmir. Esso Rotterdam, 23 v. Rastanura n. Antwerpen. Gabonkust, 23 te Takoradi. Gordias, 23 te Lissabon. Ganymedes, 23 te Bremen n. Hamburg. Gooiland, 23 v. Amsterdam n. Z.-Amerika. Cd. de Sta. Marta, 23 v. Bremen n. Antwerpen. Gadila, 23 te Pladju. Garoet, 23 v. Suez n. Belawan. Helder, 22 te Cristobal. Heemskerk, 22 v. Rotterdam n. Bremen. Hispania, 22 v. Rotterdam n. Bilbao. Hera, 23 v. Paramaribo n. Georgetown. Houtman, 24 te Singapore. Haarlem, verm, 23 v. Rio Haina n. Santiago de Cuba. Hecuba, 22 te Amsterdam n. Bremen. Hydra, 23 te Amsterdam n. Barbados. Heelsum, 23 v. Le Havre n. Amsterdam. Hoogkerk, 23 te Antwerpen. Hestia, 23 te Paramaribo. Jupiter, 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Johan van Oldenbarnevelt, 23 220 m. z.o. Cairns n. Surabaja. Jason, 23 v. Curagao n. Punta Cardon. Kylix, 22 v. Port Said n. Rotterdam. Kota Gede, 23 v. Penang n. Colombo. Kara, 23 230 m. n. Brisbane n. Balikpapan. Kabylia, 23 12.47 n. 45.55 o. V. Badan n. Suez. Kalinga, 23 te Mir. Kertosono, 23 te Dar Es Salaam. Lawak, pass. 23 Azoren n. New York. Larenberg, 23 te Pto. Cabello verw. Loenerkerk, 23 te Karachi. Loosdrecht, 23 v. Emden n. Antwerpen. Maashaven, 22 v. Santos n. Montevideo. Macuba, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Mariekerk, 22 v. Colombo n. Aden. Maetsuycker, 23 70 m. w. Sharksbaai n. Singap. Maas 24 te Alexandrië verw. Merwede, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Macoma, 23 te Singapore. Moordrecht, 23 te Suez. Murena, 24 te Pladju. Marpessa, 23 te Curagao v. Mariel. Oldekerk, 22 v. Mombasa n. Aden. Ootmarsum, 22 v. Savanah n. Le Havre. Oranje, 23 v. Aden n. Colombo. P. G. Thulin, 23 te Rotterdam. Polydorus, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Pr. Johan Willem Friso, 23 v. R'dam n. Montreal. Perna, 23 te Singapore. Pendrecht, 23 te Nynashamn. Peperkust, pass. 23 Ouessant n. Le Havre. Phrontis, 23 v. Djeddah n. Penang. Prins Maurits, 23 te Antwerpen. Rijndam, 22 te Southampton. Rondo, 23 te Napels. Rijnland, 23 160 m. z.z.w. Madeira n. St Vincem. Straat Mozambique, 22 v. B. Aires n. Kaapstad. Schie, 23 v. Rotterdam n. Wismar. Singkep, pass. 23 Anderhalfgr.kanaal n. Aden. Sarangan,*23 te Sorong. Siaoe, 23 te T.egal, v£rw. Stanvac Djlrak, 23 te Sungeigerong verw. Stanvac Ogan, 23 te Semarang. Sibajak, 30 te Rotterdarn verw. Sloterdijk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Slamat, 23 v. Hamburg n. Londen. Soestdijk, 22 180 m. z.z.w. Sable Island n. Antw. Sirrah, pass. 23 Flores Indon. n. Tj. Uban. Schie, 23 v. Rotterdam n. Wismar. Tara, 22 v. Rotterdam n. Houston. Teiresias, 23 v. Surabaja n. Makassar. Tero, pass. 23 Dungeness n. Rio. Tiberius, 22 45.26 n. 19.52 w. Curagao-Antwerpen. Tarakan, 23 te Priok. Tjiluwah, 23 te Priok. Trompenberg, 23 te Hamburg. Utrecht, 23 te Khorramshar. Van Waerwijck, 23 te Moji. Westertoren, pass. 22 Aden n. Abadan. Waterman, 23 v. Le Havre n. Halifax. Willemstad, 23 te Amsterdam n. Trinidad. Waterland, 23 te Salvador v. Ilheus. Wonorato, 23 240 m. n.o. Singapore n. Manilla. Zeeland, 22 v. Rotterdam n. Hollandia. KLEINE VAART Amstelstroom, 22 v. Amsterdam te Londen verw. Afiena, 22 te Overschi'e. Alcetas, 22 v. Tarragona n. Valencia. Ambiorix, 23 v. Amsterdam n. Tanger. Adriaantje Elisabeth, pass. 22 Dover n. Nordenja. Aeneas, 22 80 m. w. Gibraltar n. Savona. Boreas, 2 2v. Limassol n. St. Nocolas. Brouwersgracht, 22 v. Rafso n. Amsterdam. Bab T, 21 v. Amsterdam n. Ostrand. Catharina W, pass. 22 Terschelling n. Huil. Cobri, 22 v. Londen n. Amsterdam. Corale, pass. 22 Beachyhead n. Gent. Deni, 23 te IJmuiden. Delfzijl, 22 te Frederiksund v. Korsoer. Daniël, 22 v. Rotterdam te Teignmouth. Draco, 23 te Venetië verw. Draka, 22 v. Amsterdam n. Skutskar. Duurt, pass. 22 Ameland n. Gdynia. Eemshorn, 22 v. Whitehaven n. Garston. Eben Haezer, 22 te Hamburg v. Zwijndrecht. Eddystone, 22 v. IJmuiden n. Kopenhagen. Eibergen, 22 80 m. z.o. Dundee n Tayport. Fiat, pass. 22 Kielerkanaal n. Sunderland. Frema, 22 20 m. z.w. Texel n. Sandwich. Frisia, pass. 22 Dungeness n. Amsterdam. Gaasterland, pass. 22 Crissand n. Zeebrugge. Gez. Henderika, pass. 23 Brunsbüttel n. Esbjerg. Heinr. Grammerstorf, 22 v. Antofagasta n. Arica. Heerengracht, 22 v. Bremen n. Odense. Herman Buisman, 22 v. IJstad n. Wismar. Hyke Sophia, pass. 22 Lizard n. Horsens. Isis, 22 te IJmuiden. June, 23 v. Antwerpen n. Aalborg. Joost, pass. 22 Brunsbüttel n. Zaandam. Jell, 22 v. Londen te Dordrecht verw. Jonan, 2 2v. Nyborg te Kotka verw. Keizersgracht, 23 v. Amsterdam n. Helsinki. Kaap Falga, 22 v. Wifstavarf n. Rundvik. Kaap St. Vincent, 21 v. Rotterdam n. Vilvoorde. Lucas Bols I, 22 v. Amsterdam n. Sluiskil. Larix, 20 v. Mantyluoto n. Zaandam. Leliegracht, 22 te Amsterdam v. Rafso. Lijnbaan, 23 te Rotterdam n- Santander. Maria Theresia, 22 v. Belfast n. Port Talbot. Manto, 23 te Amsterdam. Mobydick, 22 te Londen v. Casablanca. Mutua Fides, 22 te Kingslynn v. Huil. Marcella, pass. 22 Arendal n. Frederikstad. Meres N,, pass. 22 Borkum n. Antwerpen. Midas, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Myson, pass. 22 Noordhinder n. Rouaan. Nero, 22 v. Aalborg n. Aarhuus. Narwal, 23 te Blyth v. Tyne. Nautic, 22 v. Garston n. Sonderborg. Nieuwehaven, pass. 22 Oland n. Haukipudas. Nieuwland, 22 20 m. n.o. v. d. Tyne n. Rotterdam. Nottingham, pass. 22 Sunk n. Dover Pavo, 21 te Homsund v. Domsjo. Ponza, 22 te Domsjo v. Dordrecht. Phecda, 22 v Lagos n. Duala. Phidias, 22 v. Faro n. Rotterdam. Prinsengracht, 23 te "Rotterdam. Ransel, 22 v. Gent n. Antwerpen. Santa Lucia, pass. 22 Brunsbüttel n. Ronne. Schippersgracht, 22 te Abo. Tilly, 21 te Zaandam v. Karlstad. N Trianca, 22 170 m. o. May eiland n. Kopenhagen. Tukker, 22 v. IJmuiden n. Sarpsborg. Violetta Erica, 23 te Grangemouth v. Proptiano. Wegro, pass. 22 Borkum n. Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop, 22 520 m. o.n.o. Bermuda n. St. Nazaire. Hudson, pass. 22 Landsend n. Rotterdam Thames, 22 te Rotterdam. Zeeland, 19 v. New Orleans n. La Pallice. Zwarte Zee, pass. 22 Bermuda n. Baltimore. Visafslag op Urk. Donderdag werd door 68 vaartuigen aangevoerd: 7254 pond kuil- paling, prijs f0,74—f0,90; 675 pond lijnaal, prijs f 1,29—-f 1,66; 588 pond snoekbaars, prijs f 0,96f 0,97616 pond rode baars, prijs f 0,97fl,03; 859 pond voorn, prijs f 0,04 per pond en 660 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 37% kg.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3