Dagboek wijst volgens Londen Makarios als EOKA-leider aan Haarlems Dagblad Guardian waarschuwt tegen een volledige breuk Nasser zou op invitatie van het vijflandencomité ingaan Orkaan boven West-Duitsland, twintig doden en 250 gewonden ofr'MORRI IS t^ow^ouiu^/ HET WEER: Enkele buien Blocnote van Grivas in een grot gevonden Het woord is aan Egypte wijst drie correspondenten uit Spoorweg- en wegverkeer belemmerd Grieks-Cyprioot krijgt asiel in Egypte Mijnbrand in Opper-Silezië Reizigers vertellen: „Er zijn ruim tweehonderd ingeslotenen" Twee gevangenen ontsnapt Schuitjevaren boven de Overtoom Sukarno voor 50 dagen uit Indonesië vertrokken Griekse regering dient protest in bij Turkije 71e JAARGANG No 41 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 194 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Aartsbisschop Makarios was niet alleen medeplichtig aan de activiteiten der Cyprische terroristen organisatie „EOKA", maar was de leider daarvan. Dit is volgens de Britse regering onomstotelijk bewezen door de ontdekking van een dagboek, dat toebehoorde aan kolonel George Grivas, de huidige terroristen leider. Het document werd gisteren tijdens een persconferentie getoond. De inhoud werd gedeeltelijk bekend gemaakt door Lennox-Boyd, de Britse minister van Koloniën. Het dagboek werd vorige week maandag in een grot gevonden door Britse troepen, die een dorpje in de buurt van Famagusta door zochten. Het is in het Grieks op een blocnote geschreven. In het begin wordt Makarios met name aangeduid. Later wordt hij genoemd „genikos" („de generaal"). Uit het dagboek blijkt, dat Makarios: orders gaf aan Grivas, de Griek se officier, die de uitvoerende leiding heeft over de terroristen-organisatie; gelden verstrekte voor de aankoop van wapens in Griekenland; mede de keus bepaalde van personen, die door sluipmoordenaarshand moesten vallen; zijn zegen gaf aan de ter roristen, die een plan beraamden om het gouverneurshuis met een tüdbom op te blazen en de dag aanwees, waarop de ter reur zou beginnen. Minister Lennox-Boyd zei „volkomen overtuigd te zijn van de echtheid van het document." Men heeft de Britse regering scherp gecritiseerd, dat zij aartsbisschop Makarios naar de Seychellen-eilanden had verbannen, omdat hij behoorde tot de ge matigde elementen en wij dus de kans ver speelden de steun der gematigden te ver krijgen. Die critiek is nu ontzenuwd, want uit deze papieren blijkt, dat Makarios de leider was in deze tragische affaire," aldus Lennox-Boyd. Zo nauw was Makarios bij de terreur van EOKA betrokken, dat de gerechtelijke autoriteiten thans overwegen, of hij op be schuldiging van medeplichtigheid aan moord kan worden vervolgd. Volgens de wet kan dit met de doodstraf vergolden worden. Zodra het document geheel ver; taald is, zal het worden gepubliceerd. Dat Lennox-Boyd het nodig oordeelde, reeds thans bepaalde gedeelten te publiceren, vindt zijn oorzaak hierin dat de terroristen gedreigd hebben hun activiteiten te her vatten, als de Britse regering niet bereid is voor heden een conferentie bijeen te roepen op door de aartsbisschop vastgestelde voor waarden. Door gedeeltelijke publikatie van het document wil de regering aantonen, dat het onmogelijk is de voorwaarden van de aartsbisschop te aanvaarden. Vergelijking met andere geschriften heeft uitgewezen, dat het handschrift van kolo nel Grivas is. Bovendien worden er feiten in genoemd die slechts aan de hoogste leiders bekend kunnen zijn. Het dagboek is niet geheel volledig. Het heeft betrek king op perioden tussen oktober 1954 en juni 1956. Foutieve politiek In haar commentaar op de onthullingen van Lennox-Boyd eist de Britse pers bijna eenstemmig berechting van Makarios. De liberale „Manchester Guardian" echter wil een oordeel opschorten tot de inhoud van alle documenten is gepubliceerd. „Het doel van de regering is duidelijk: in de ogen van de Cyprioten en de wereld wil zij de blaam van een hervatting der gewelddaden rond uit op de EOKA werpen. De regering hoopt duidelijk te maken dat zij niet met Maka rios kan onderhandelen alsof hij tussen de EOKA en de Britten stond, omdat hij in werkelijkheid het hoofd van de EOKA is. Ook wordt de gedachte naar voren ge schoven dat we nooit meer met hem kun nen en behoeven te onderhandelen, daar nu Makarios niet langer als gematigd te beschouwen is. Als dit onze politiek zal zijn, zal het een hoogst foutive politiek zijn. Foutief, omdat zij de politieke feiten ver draait. Zelfs als men al de gepubliceerde documenten aanvaardt, was Makarios' positie niet die van de persoonlijke leider van de hele tragische geschiedenis, maar van heel wat ingewikkelder allure. Zij zal ook foutief zijn, omdat zij op morele gron den de politieke vraag ontwijkt met wie Een negentienjarige Grieks-Cyprioot, George Cotzonis, heeft zaterdag politiek asiel in Egypte gekregen. Hij was in Rho- desie gearresteerd en werd per vliegtuig onder bewaking naaar Cyprus gevoerd. Tijdens de tussenlanding, op het vliegveld van Cairo slaagde hij erin contact op te ne men met de Egyptische politie, via een Griekse kelner in het restaurant van het vliegveld. Zijn verzoek om politiek asiel werd ingewilligd. Volgens Egyptische bronnen was Cotzonis op een vals paspoort uit Cyprus, waar hij op een regerings bureau werkte, gevlucht nadat bekend was geworden dat hij betrekkingen met EOKA had. Volgens Cyprische kringen is Cotzonis een achterneef van Michael Karaolis, die in maart wegens verzetsdaden op Cyprus werd terechtgesteld. BERLIJN (United Press) In de Chor- zov-mijn in Königshütte in Opper-Silezië is zaterdagochtend brand uitgebroken en honderden mijnwerkers zitten ingesloten, zo is gemeld door reizigers die zondag uit Polen in Berlijn arriveerden. Een telefoon gesprek met Königshütte bevestigde deze berichten. Een Poolse autoriteit in Kö nigshütte vertelde aan United Press dat reddingploegen dag en nacht in de weer zijn om te proberen de mijnwerkers te be reiken. Volgens de reizigers is de brand zo ern stig, dat de mijn afgesloten is en. het red dingswerk is opgegeven. Maar de Poolse functionaris sprak dit tegen. „Het redding- werk is nog steeds aan. de gang en zal doorgaan", zei hij. Hij weigerde verdere bijzonderheden, te geven,. De reizigers zeiden, dat ruim tweehon derd mijnwerkers ingesloten zijn. De oor zaak van de ramp is niet bekend. Opper-Silezië is vroeger Duits gebied, dat krachtens de overeenkomst van Pots- diam onder Pools bestuur is geplaatst. Reizigers uit Polen, die vandaag in West-Berlijn arriveerden, hebben verteld, dat reddingploegen erin, zijn geslaagd zes tien, mijnwerkers te redden. Honderden familieleden van de ingesloten mijnwer kers hebben zich intussen voor de ingang van de mij,n geschaard. In België De galerijen 824 en 900 in de kolenmijn van Poirier in Momtignies-sur-Sambre in België, waar vrijdag brand is uitgebro ken, zijn zaterdag gesloten,. Daar er bene den geen mijnwerkers meer aanwezig zijn, konden de schachten voor luchttoevoer en -afvoer van de brandende galerij worden afgedekt. Men hoopt dat de brand door gebrek aan, zuurstof zal doven, doch men houdt er rekening mee dat dit enige maanr den kan vergen,. De schachten zijn, zodanig afgesloten dat zelfs eventuele mijngasont- ploffingen niet naar buiten kunnen slaan, meldt Belga. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur zijn tijdens het luchten, twee gevangenen ont snapt uit de gevangenis aan de Pomp- stationsweg te Scheveningen. Het zijn de 24-jarige H. v. d. D uit Hoogkerk en de 23-jarige Van de B. uit Hendrik-Ido-Ambacht. Beiden zijn veroor deeld wegens het plegen van inbraak. Zij zouden in 1957 en 1958 hun straftijd heb ben uitgezeten. Hoe voelt men zich als men in Boes mans schuitje zit en moet meevaren Onze redacteur David Koning kan de lezer dat op pagina 6 nauwkeurig na vertellen. Zaterdagmiddag heeft hij zich ingescheept in de ballon van commandant Boesman en staande voer hij van het Olympisch Stadion te Am sterdam uit „de oneindigheid" in. Men vindt dat moment hierboven vastge legd. Daarna kreeg de wind vrij spel met hem. Hoe onze redacteur over die spelprestatie denkt vindt men even eens op pagina 6 beschreven. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Fliegende Blatter: Wie scheldt op het weer, meent dat het weer voor hem persoon lijk is uitgevonden. DJAKARTA (A.N.P./U.P.) President Sukarno is vandaag uit Djakarta in Karatsji aangekomen op zijn reis van vijf tig dagen naar Rusland, China, Oostenrijk, Joegoslavië en Tsjechoslowakije. Voor zijn vertrek van het vliegveld Kemajoran met een S.A.S.-vliegtuig, riep Sukarno in een korte afscheidsrede de Indonesische leiders en het volk op de eenheid te bewaren. Hij verklaarde, dat alle vraagstukken, waar tegenover Indonesië zich thans ziet ge plaatst, kunnen worden opgelost indien onder de leiders slechts goede wil zou be staan. Hij doelde blijkbaar op de poging van het leger de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, enkele uren voor diens vertrek naar Londen voor de Suezkanaalconferentie te arresteren. Op weg naar Moskou zullen Sukarno en zijn gezelschap van veertig leden een nacht in Teheran verblijven. Minister Abdulgani zal zich bij het gezelschap voegen, nadat hij rapport zal hebben uitgebracht over de Londense conferentie en opheldering zal hebben gegeven over de corruptie-zaak. Aartsbisschop Makarios, gefotografeerd tijdens een gesprek met de gouverneur van Cyprus, Sir John Harding. men op Cyprus met vrucht kan onderhande len. Door Makarios op zij te duwen loopt de regering gevaar in een doodlopend slop te geraken," aldus de „Manchester Guar dian." Grove manoeuvre In Griekse kringen te Athene is men van mening dat Lennox-Boyd het belangrijkste onderwerp tracht te omzeilen: het voldoen aan de eisen van de Cyprioten. Een woord voerder van de Griekse regering heeft de onthullingen van Lennox-Boyd een „grove manoeuvre" genoemd. Bisschop Anthimos, het waarnemend hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, die ook in het dagboek genoemd wordt, heeft verklaard geen commentaar te kunnen geven voordat hij een afschrift van de documenten heeft gezien. In Grieks- Cyprische kringen te Nicosia wordt de pu blikatie van documenten, beschouwd als een poging om de verbannen aartsbisschop te dwingen tot een openlijke veroordeling van de verzetsbeweging op Cyprus. In Limasol zijn vlugschrften verspreid, die de initialen PEKA droegen. Dit schijnt een nieuwe ondergrondse organisatie te zijn, die zich noemt: „Het politieke comité voor de strijd op Cyprus". In de vlug schriften wordt gezegd: „Het Cyprische volk zal de heldhaftige strijders van de EOKA nimmer uitleveren". Op de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam is zaterdag de onderzeeboot jager „Amsterdam" te water gelaten. Het schip meet 116 meter, zijn grootste breedte is 11.74 meter, zijn diepgang 6.60 meter. Het kan een maximum snelheid bereiken van 36 zeemijlen per uur. De bemanning zal bestaan uit 283 koppen. De „Amsterdam" is de laatste van een serie van acht schepen uit de B-klasse, de grootste en snelste jagers, die ons land ooit heeft bezeten. (Van onze correspondent in Bonn) Tenminste twintig personen zijn gedood en 250 gewond tijdens de orkaan, die za terdag met windsnelheden tot 120 kilome ter per uur over West- en Noord-Duits- land trok. Neder-Saksen werd het zwaarst getroffen. De hoofdstad, Hannover, bood zaterdag op vele plaatsen de uit de laat ste oorlog zo bekende aanblik na een ge allieerd luchtbombardement: weggerukte daken, ingedrukte ruiten en puin op de straten. Het jaarbeursterrein in Hanno ver werd grotendeels vernield. In het uur, waarin de orkaan over de stad trok, de den zich tenminste vijftig verkeersonge lukken voor. De Westduitse kranten staan vanmorgen vol berichten over ongelukken die door de orkaan werden veroorzaakt en over de schade die hij aanrichtte. In Paderborn knapte een veertig meter hoge schoorsteen ongeveer op de helft af en bedolf drie ar beiders, van wie er twee omkwamen,. Het zware koperen dak van de negentig meter hogé Domtoren in Paderborn liep gevaar naar beneden te waaien en de politie liet daarom het Domplein ontruimen. Het dak bleef evenwel op zijn plaats. In de mond van de Wezer werd de 138 ton metendé Duitse kustvaarder „Anmd Lin,a" weggesla gen. Het vaartuig zonk, maar de beman ning werd gered. Een 7000 ton metend Brits vrachtschip werd op de Wezeroever gezet. In Essen (Noord-Rijnland-Westfalen) werd een arbeider door de orkaan van een stelling geveegd. Hij stortte neer en was op slag dood. In verscheidene steden en dorpen werden mensen door ontwortelde bomen verpletterd. Vele auto's ondergin gen hetzelfde lot. In de buurt van Keulen viel een ontwortelde boom op een huis, dat grotendeels instortte. Talloze motorrij ders, bromfietsers en fietsers werden door de orkaan tegen en onder auto's en trams gedrukt en werden gedood of zwaar ge wond. Het tentenkamp, dat in Keulen in de buurt van het Norfeld-stadion door het Belgische leger was opgebouwd om er 18,000 jeugdige deelnemers aan de aan staande 77s,te Duitse katholiekendag in onder te brengen, vloog voor het grootste deel in de lucht. In Goslar smeet de brandweer urenlang tonnen water op de hoofd,tent van. een circus om het te verzwaren en voor weg waaien te behoeden, hetgeen gelukte. Het spoorweg- en wegverkeer in de Bondsre publiek werd zaterdag en ook zondag nog sterk belemmerd door omgewaaide bomen en telegraafpalen, die over de we gen lagen. Ernstige vertragingen traden op in het internationale spoorwegverkeer. Vliegtuigen naar Berlijn, voortgedreven door de storm, kwamen soms een half uur te vroeg aan. Ernstige schade is overal in West-Duitsland aan het te velde staande gewas toegebracht. Deze schade alleen al beloopt vele miljoenen marken. A ardverschuiving Een grote aardverschuiving heeft bij Campodazzo in de buurt van. Bolzano alle trein- en wegverkeer tussen Italië en Oos tenrijk onmogelijk gemaakt. Het wegver keer is over de Res,ia-pas omgelegd, zo meldt U.P. Meer dan tweeduizend auto's liepen vast in een verkeersopstopping die vier uur duurde. De treinpassagiers moes ten per bus worden vervoerd. Pas van avond laat zal men het,treinverkeer waar schijnlijk weer kunnen hervatten. Reuter seint, dat het leven in het Ziller- dal in Oostenrijk, dat door een zware over stroming is getroffen, zijn normale loop be gint te krijgen. Het water blijft zakken. In zuidoostelijk Turkije hebben overstro mingen tengevolge van hevige slagregens aan 79 personen het leven gekost. De wolk breuken. hebben aan aanzienlijke mate riële schade aangericht. ADVERTENTIE 1 t/m 8 september II MU IDEN Terrorist in Malakka gedood In de omgeving van Singapore heeft een Britse patrouille de op één na belangrijkste leider van de communistische verzetsstrij ders op Malakka, Joeng Koeo, gedood. 1 CAIRO (Reuter/AFP). In gezag hebbende Egyptische kringen te Cairo is verklaard, dat Egypte een gunstig ant woord heeft gegeven op de uitnodiging tot een bespreking met de commissie van vijf landen, die op de Londense Suezconferentie is gevormd. Het is nog niet bekend waar de conferentie zal worden gehouden. Het Egyptische antwoord is onderweg naar Robert Menzies, de Australische premier en voorzitter van dè commissie. De Egyptische regering heeft bij het overwegen van de uitnodiging in aanmerking genomen, dat de voorgestelde bijeenkomst de Egyptische regering tot niets anders verplicht dan om een uiteenzetting van standpunten aan te horen. Het lijdt geen twijfel of kolonel Nasser zal het vijflandencomité ontvangen, zo heeft de Indiase minister zonder porte feuille Krisjna Menon tegenover Indiase studenten in Londen verklaard. Op een vraag uit zijn gehoor of er om het Suez- kanaal een gewapend conflict zou kunnen uitbreken, antwoordde Menon, „zeker, deze mogelijkheid bestaat". Drie Westelijke dagbladcorrespondenten moeten Egypte binnen 24 uur verlaten. Het zijn Stevenson van het Amerikaanse blad Toronto Star, de Amerikaanse Eileen Tra vis van de Londense Daily Mail en Anne Sharpley van de Londense „Evening Stan dard". De Egyptische autoriteiten gaven geen reden voor de uitwijzing. Volgens diplomatieke kringen in Wash ington zou de Sovjet-censuur belet heb ben dat de correspondenten van Westerse bladen, die aanwezig waren op de receptie van de Roemeense ambassade in Moskou, waarop partijsecretaris Kroesjtsjev zijn me ning over de Londense conferentie gaf, telegrammen verzonden over de discussie tussen de Russische partijleider en de Brit se en Franse gezanten. Volgens deze krin gen nam Kroestsjev een sterk pro-Egyp tisch standpunt in en gebruikte heftige taal in zijn discussie met de Westerse ge zanten. Premier Ben Goerion van Israel heeft op een congres van zijn partij, de Mapai, ge waarschuwd, „dat zolang Israel niet ver zekerd is van volkomen vrijheid van scheepvaart in de Rode Zee en het Suez- kanaal, de veiligheid en rust in het Nabije Oosten niet zullen zijn gevestigd". Een Israëlisch dagblad heeft een interview ge had met de Egyptenaar Ali Sabri, de poli tieke adviseur van president Nasser, die uit Londen is teruggekeerd. Deze heeft vol gens het blad gezegd, dat Israel niet moet denken, dat het door zijn gematigde hou ding in de kwestie van het Suezkanaal tot vrede met Egypte kan komen. De blokkade tegen Israel zou onverminderd van kracht blijven. Egypte en Israel zijn nog steeds in staat van oorlog. In Southampton worden vijf vracht schepen, die door de regering zijn gevor derd, geladen met oorlogsmateriaal. De be stemming is niet bekendgemaakt. De Britse generale staf in Singapore heeft bekendgemaakt nog meer troepen naar het Middellandse Zeegebied te zullen zenden. Militaire stukken gestolen uit Griekse ambassade in Ankara ATHENE (Reuter). - De Griekse regering heeft zondag een protest ingediend bij het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van een diefstal van docu menten uit de Griekse ambassade in An kara op zaterdagnacht. Belangrijke stuk ken waaronder die van de militaire atta ché, worden vermist. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR. FERD. BOLSTR. 48 HAARLEM TEL. 13439 1 ADAM TEL. 717162 Sturka Windjackets - Pantalons QCOCXXXXX30000000crx20oococooooocc)ooooouooooooooooooooooo( VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien plaatselijk met onweer. Over wegend matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tempera tuur. 28 augustus Zon op 5.47 uur, onder 19.38 uur. Maan op 22.19 uur, onder 13.45 uur. Maanstanden 29 aug. 5.13 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 augustus Hoog water: 6.55 en 19.16 uur. Laag water: 2.42 en 14.54 uur. Dinsdag 28 augustus Hoog water: 7.36 en 20.01 uur. Laag water: 3.18 en 15.31 uur. >00000000000000000ü000(xxxx300000000cxxi0c!000000000q000aj0 ONVAST WEER. Het gecompliceerde lagedrukgebied boven West-Europa, waarvan een randstoring zaterdag in Duitsland plaatselijk storm veroorzaakte, verdween gedurende het weekeinde naar Noord-Scandinavië. Het gaf in Nederland echter ook zondag nog aanleiding tot krachtige zuidwestelijke winden en buien. Tegen zondagavond kwam in Spanje een nieuw storingsgebied tot ontwikkeling in het overgangsgebied tussen de warme lucht, welke zich boven het Middellandse Zeegebied bevindt en de koudere polaire lucht welke over de Golf van Biscaye naar het oosten stroomt. Deze storing beweegt in noordoostelijke richting en gaf in zuid-Frankrijk en in het Alpen gebied plaatselijk aanleiding tot onweers buien waarbij grote hoeveelheden regen vielen. Tegelijkertijd bewoog een lagedruk gebied vergezeld van regen over de Golf van Biscaye naar zuidwest-Engeland. Ver wacht wordt dat de storingsgebieden over Nederland naar het noordoosten zullen trekken, zodat aan de langdurige periode met onvast weer nog steeds geen einde komt. WEERRAPPORTEN (van l denmorger 7 uur) UI S A U 6 8 UI Weerstoestand buitenland TJ£ •S A, F"1 &S M SB c.S Stockholm licht bew. w 14 2 Oslo half bew. windst. 17 0 Kopenhagen zwaar bew. zw 17 1 Aberdeen mist windst. 16 3 Londen zwaar bew. ozo 19 7 Amsterdam geheel bew. ozo 18 4 Luxemburg regen ono 18 0,4 Parijs regen O 22 0,1 Bordeaux regen w 21 10 Grenoble half bew. zzw 20 2 Nice regen nw 25 0,4 Berlijn zwaar bew. zzo 20 0 Frankfort regen ono 21 0,1 München licht bew. zo 18 0 Zurich lichte regen nw 20 2 Genève mist windst. 20 6 Locarno regenbui windst. 20 25 Wenen. mist O 18 3 Innsbruck half bew. wzw 22 0 Rome onbewolkt O 31 0 Ajaccio zwaar bew. no 81 0 Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. z 12 2 Ypenburg geheel bew. O 12 1 Vlissingen geheel bew. zo 14 4 Eelde licht bew. ozo 11 2 De Bilt zwaar bew. z 13 1 Twenthe zwaar bew. ozo 12 2 Eindhoven geheel bew. ozo 12 8 Vlv. Z-Limb. geheel bew. zo 14 0 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur l

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1