Sterke prijsschommelingen op bloembollenbeurs PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Müfkk Wereldnieuws LANGE STERKE NAGELS Hyacinten zijn duur; diverse soorten tulpen zakten tot minimumprijs De radio geeft dinsdag TocU ió het zo MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 2 Prijsverschillen BR IX ON COSTUUMS Opdracht voor de bouw van vijfduizend huizen Met loonzakjes er vandoor Kerkelijk Nieuws Schipperskind verdronken In de IJmuidense Cement- haven Achtste muziekweek in Bilthoven Lenore Lafayette zingt bij Nederlandse Opera Nog één jaar zandstralen Buma-fonds voor scheppende kunstenaars Verkeersongelukken tijdens het weekeinde: vier doden en twee zwaargewonden Heringa Wuthrich Bejaarde man door vriend van zijn zoon neergeslagen Hij kon te hulp gesnelde buurman nog de naam van de dader noemen Tomatenexport naar België Twee boerderijen afgebrand Rijwielhandelaar in Heer vermoord Plan zou zijn uitgegaan van bediendedie de daders 20.000 had beloofd DRANK ZUCHT J (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Indien men niet bij de bloembollenhandel betrokken is is het toch wel interessant de prijzen te volgen. Niemand had bijvoorbeeld gedacht, dat dit jaar beslist dure hyacinten zouden moeten worden gekocht. Men heeft misgerekend. De witte en de gele blijven boven de berekening, de rode en rose volgen hen op de voet. In de tulpen is het weer andersom. Hier waren nogal wat variëteiten die tot op de minimumprijs zakten. Dit betekent verlies voor deze kwekers want de minimumprijs ligt beneden de door het Landbouw Economisch Instituut berekende kostprijzen. Verder is er nog een groot verschil te zien in de prijzen, maar dat is beter te be grijpen. De tulpen, die op het zand geteeld zijn, brengen nu aanmerkelijk meer op dan die van de klei. De laatste zien er over het algemeen niet al te best uit. Zij dragen de sporen van de natste zomer sinds 1848. Geen mens ziet kans om die weg te wer ken en de bollen zo glanzend te maken, dat de kijker in de winkels lust krijgt ze te kopen. En aangezien er steeds meer bloembollen aan particulieren worden verkocht is het te begrijpen, dat men er minder animo voor heeft. Dit wil nog niet zeggen, dat de kleitulpen zo goedkoop blijven, want die exporteurs die aan de broeiers in het buitenland leveren kunnen ze wel gebruiken. Waarschijnlijk moeten zij nog veel inkopen. De bollen zijn inwen dig niet slecht en kunnen nog uitstekend dienst doen om goede bloemen te brengen. Er moet echter wel het strenge oog van de controleurs van de Plantenziektenkun- dige Dienst over gaan en dat zorgt er wel voor, dat al te onooglijke bollen worden afgekeurd. Dergelijke bollen zijn namelijk te weinig door hun huid beschermd om veel vermoeienissen van lange reizen met goed gevolg te kunnen doorstaan. Ze ko men meestal in de zogenaamde tweede kwaliteitsveilingen terecht, waar ze nog wel „een baas" vinden in de firma's, die in Nederland broeien. Ook de zaken, die de bollen in Nederland aanbieden willen deze nog wel hebben. Zo'n klein reisje kunnen dergelijke tulpen nog wel hebben. Hoofdzaak is, dat ze geen kans krijgen om te schimmelen. Ook in de hyacinten zijn grote prijsver schillen te zien. Het schijnt dat er niet veel beste zijn en er worden dus goede prijzen gemaakt. De witte Arentine Arendsen heeft tenminste niet dikwijls geprijkt met een prijs van f 35,50 per 100 in de prijsopgaven van de veilingen. De gele City of Haarlem is de weelde van f 57,30 voor de dikke wel gewend. Opmerkelijk is het verschil tussen maat 17 en 16. De „zeventienen" kosten f 57,10 en de „zestienen" f 40 en beide brengen een zeer behoorlijke bloem. Er zijn trouwens volgens de prijzen toch meer kleine dan grote. Dat gebeurt niet altijd, het is ook wel eens andersom. Bij de rode Jan Bos is het precies zo. De twee dikke maten brengen 46 eh 45 gulden op en de iets kleinere 30 gulden. Het scheelt maar vijftien cent per bol op de inkoop. De verschillen bij l'Innocence zijn nog sterker; hier zijn de prijzen 31,60, 30,50 en 18,70. Deze vroeger zo goedkope hya cint is al ,weer. vier gulden per honderd duurder dan verleden week. De rose hyacinten schijnen in voldoende aantal te worden aangevoerd om tussen de vijfentwintig en vijfendertig cent te kosten. Ook hier geldt weer een groot verschil tus sen de grote en kleinere maten. De enkele en dubbele vroege tulpen heb ben maar zeer weinig schommelingen on dergaan verleden week. De een kost een ADVERTENTIE 114.tot 174.Alleen bij ADVERTENTIE c J GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 De Schipbreuk, cantate. 15.00 Manége der stokpaardjes. 15.45 Platen. 16.35 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Militaire Kapel. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Amusementsmu ziek. 19.00 Actualiteiten of platen. 19.05 Pla ten. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.05 Causerie en interview. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Cabaret. 22.30 Gitaar. 22.55 Wereldkampioenschappen Wiel rennen in Kopenhagen. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.30 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.50 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.45 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In strumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metro- pole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Koorconcert. 14.25 Platen. 14.25 Platen. 15.20 Pianoduo. 15.45 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksleden overzee: Kroniek van over zee. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Strijkkwartet en altviool. 21.20 Pelleas et Mélisande, opera. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Post Onvoorzien, TV-spel. 22.25 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Luitrecital. 18.20 Bala- laikaspel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Interview. 20.30 Clavecimbel. 21.15 Om- roep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. of twee dubbeltjes per honderd meer, de ander wat minder. Bij de late tulpen deden zich wel dalingen voor. Alles wat Copland in de naam heeft schommelt nu rond zes cent. Een aristocraat als Paul Richter kost nu echter f 13,20, dat is weer vier dubbeltjes meer. De prachtige gele Golden Harvest geniet de twijfelachtige eer nu nog maar vier cent te kosten, verleden week bracht ze nog f 5,20 per 100 op. Bij Kleurenpracht kan men het verschil tussen klei en zand duidelijk zien. De kleitulpen komen op f 4,50 en de zandtulpen op f 7,10, hetgeen dus anderhalve cent per bol scheelt. Alle parkiettulpen zijn goedkoper ge worden, behalve Red Champion, deze kost nu f 12,40 tot f 13,60. Het meest leden de prijzen van Fantasy en Sunshine. Drie cent minder brengen ze op. De dubbele late tulpen schijnen nogal schaars te zijn, want hiervan trekken de prijzen aan, zoals het heet in boembollen- termen. De duurste is hier Eros, die nu f 9, 20 per honderd kost, de andere vari- eren van f 5,80 (Royalty) tot f 8,60 (Living stone). Het begint er sterk op te lijken, dat de narcissen steeds meer in de gratie van het publiek komen. Was de aanvoer vorige week nog niet zo groot, de afgelopen week was het anders. Desondanks bleven de prijzen in alle klassen op hetzelfde peil als de week ervoor. Soms was er zelfs een stijging te zien. Een van de leidende fond sen Flower Carpet kwam van f 15,55 tot f 16,60. Unsurpassable steeg ook vier dub beltjes. Het is overigens niet zo gek, om ook bij bloembollen de beurstermen te gebruiken, want er zijn nog wel grote zaken, die een beetje speculeren. Ze kopen in het voor jaar dan wat meer dan nodig is, in de hoop, dat ze de bollen in het exportseizoen met winst kunnen verkopen. Ze kunnen echter ook wel eens verkeerd inkopen, omdat de smaak van het publiek gewisseld heeft. Af brokkelende fondsen zijn dan net zo erg als op de beurs in Amsterdam of New York. Deze gang van zaken houdt er echter de spanning in en er is ook uit te begrijpen, waarom de ene exporteur in de handen wrijft bij dalende prijzen en de ander de toestand nu niet zo rooskleurig inziet. In Tilburg zijn zaterdag contracten ge tekend voor de bouw van 5000 woningen in Eindhoven, Tilburg, Breda en 's-Her- togenbosch. Deze woningen zullen' binneh vijf jaar tijds gere.ed zijn. De ondertekening geschiedde tijdens een bijeenkomst in Tilburg van vertegenwoor digers van de vier gemeenten en de aan nemersbedrijven die de woningen zullen bouwen. De opdracht voor de bouw van deze 5000 woningen waarvan er jaar lijks 250 in elk der vier gemeenten zullen verrijzen is de grootste die ooit in ons land is gegeven. Er zijn 70 miljoen gulden mee gemoeid. Eind oktober zal in 's-Her- togenbosch worden begonnen met de bouw van vijf proefwoningen. Zodra deze ge reed zijn kan de basisprijs worden vast gesteld. Tijdens de bijeenkomst sprak burge meester Loeff van 's-Hertogenbosch zijn bewondering uit voor de bouwactiviteit in Duitsland, waar men zo te zien minder formeel te werk gaat, harder aanpakt, langer werkt en een groter verantwoorde lijkheidsgevoel aari de dag legt. De betaalmeester van Wilton-Fijenoord stelde aan een 27-jarige klokkenist uit Den Haag, zestien loonzakjes ter hand voor de leden van een werkploeg met het verzoek deze aan de betrokken mannen te geven. De klokkenist stal echter een fiets en ging er met het geld vandoor. Hij is nog voort vluchtig. Het gaat om een bedrag van f 1200. Ned. Herv. kerk Beroepen te Cothen (U.) (toez.) P. Hak- kesteegt te Zelhem. Bedankt voor IJlst S. v. d. Bos te Nije- veen. Geref. kerken Aangenomen naar Andel P. Joosse, kand. te Goes, die bedankte voor Bruchterveld Lexmond en voor Zaltbommel-Gameren. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Bunschoten M. Baan te Dordrecht. De zesjarige C. J. de B., een zoontje van een in de Cementhaven te IJmuiden lig gend beurtschip, is gisteravond omstreeks half acht te water geraakt en verdronken. Zijn broertje speelde aan de wal en zag op gen kwaad moment een slofje drijven, daar waar de kleine even tevoren had ge speeld. Hij sloeg alarm, maar het kind was verdwenen. Na een kwartier dreggen werd het jongetje gevonden. De levens geesten waren echter al geweken, ondanks het feit dat nog langdurig kunstmatige ademhaling werd toegepast. Gedurende de achtste muziekweek, die door de stichting „Gaudeamus" te Bilt hoven van 25 augustus tot en met 1 sep tember is georganiseerd, zullen zeven pre mières op muziekgebied ten gehore worden gebracht. De lezingen zijn zo georganiseerd, dat zij in hoofdzaak worden verzorgd door creatieve kunstenaars. Karl Heinz Stockhaüsen zal bij zijn lezing zijn compositie „Gesang der Jung- linge" uit „Daniël", „een elektronisch werk", laten horen, waarvoor door een laboratorium te Eindhoven de geluids technische apparaten ter beschikking zijn gesteld. Dit werk van Stockhaüsen heeft zowel in binnen- als buitenland aandacht getrokken. Het is tot nu toe slechts ten gehore gebracht in Keulen en Darmstadt. Bij het concert zondagnamiddag gaat de première van het vioolconcert van de Utrechtse componist Ton de Leeuw, welk werk is opgedragen aan de Utrechtse vio list Jos Verkoeyen, door wie dit werk ook zal worden uitgevoerd. Jos Verkoeyen is sinds enkele dagen eerste concertmeester van het Kameromroeporkest, welk orkest dit werk, onder leiding van Maurits van den Berg uitvoert. In hetzelfde programma wordt het Concertino van Jurriaan An- driessen opgedragen aan en gespeeld door de Utrechtse pianiste Ria Groot. De Amerikaanse negerzangeres Lenore Lafayette, die onder meer in Puccini's But terfly reeds tevoren als gast optrad bij De Nederlandsche Opera, zal in de voorstelling op 30 augustus van Verdi's „Aïda" de titel rol zingen.Scipio Colombo treedt in de voor stelling van 28 augustus al$ ,ip Bizet's „Carmen". Beide uitvoeringen' staan onder leiding van Alexander Krannhals. Afgekondigd is het zandstraalbesluit, een Koninklijk Besluit op grond van de Sili- cosewet. Deze wet is in 1951 tot stand gekomen ter bescherming van arbeiders tegen het gevaar van stoflongziekten. Enige jaren geleden is het zandsteenbesluit in werking getreden dat het be- en ver werken van zandsteen verbiedt. Het thans afgekondigde besluit verbiedt het zand stralen. Onder het verbod valt niet het zand stralen van bougies en van kleine voor werpen van tandtechnische aard, wanneer dit gebeurt in apparaten, die geen stof kunnen verspreiden. Veel bedrijven, die thans nog met de zandstraal werken, zullen moeten over gaan op andere werkmethoden. Om het bedrijfsleven ruim gelegenheid te geven daarmee ervaring op te doen, treedt het besluit pas een jaar na afkondiging in wer king, dus op 24 augustus 1957. Het bureau voor muziek-auteursrecht Buma heeft besloten tot de oprichting van een stichting „Cultuur-fonds Buma" met het doel steun te verlenen in de vorm van toeslagen of gehonoreerde opdrachten aan een beperkt aantal, daarvoor naar het oor deel van het stichtingsbestuur in aanmer king komende, scheppende kunstenaars, in het bijzonder aan componisten en makers van met muziek functioneel verbonden lit teratuur. Het fondsbestuur is voor de eerste keer samengesteld uit de heren: prof. dr. N. R. A. Vroom, voorzitter, prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, dr. F. Bender, Sem Dres den, drs. J. Henrick Mulder, Leo Ott als leden en mr. J. van Nus, directeur van Buma, administrateur met adviserende stem. De zevenjarige G. B. de K. uit Wouden berg is, toen hij met zijn fiets stond te wachten om een melkauto te laten pas seren, door nog onopgehelderde oorzaak gevallen en door de auto overreden. Hij overleed een kwartier later. De 83-jarige voetgangster A. E. M.W. uit 's-Gravenhage, is na onvoorzichtig oversteken ~p de Hoefkade aangereden door de 53-jarige wielrijder H. G. uit 's-Gravenhage. Zij werd naar het zieken huis aan de Zuidwal overgebracht en is daar overleden. In een onoverzichtelijke bocht in de Kruislandse Dijk te Steenbergen bij de hoeve „De Bocht", naderden elkaar uit tegenovergestelde richting een motorrijder en een automobilist. De automobilist, de heer A. B., die van Steenbergen kwam, reed met een waarschijnlijk te grote snel heid de bocht door, waardoor hij te veel naar links zwenkte. Daardoor kwam hij in aanrijding met de hem tegemoet komende motorrijder M. van S. uit Gorinehem. Na de aanrijding botste de motorrijder tegen een stapel stenen langs de weg. Hij werd op slag gedood# Zijn duopassagiere, mej. R. H. uit Nieuwerkerk kreeg een schedel- basisfractuur en werd naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht. De auto van de heer B. kantelde en viel van de dijk. De heer B. en zijn dochtertje en mevrouw Van E. uit Steenbergen met haar zoon, die bij hem in de auto zaten, moesten naar het ziekenhuis in Steenbergen worden over gebracht. Mevouw Van E. bleek zwaar ge wond te zijn. Op het kruispunt LeusderwegWester straat bij Amersfoort is een wielrijder overreden door een militaire jeep. De wiel rijder overleed ter plaatse. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de 72-jarige alleenwonende heer W. Eijkes in zijn benedenhuis aan de Czaar Peter straat in Amsterdam-Oost door de 21-jarige elektricien W. M. met een hamer neerge slagen. Dank zij het feit, dat het slachtoffer zijn aanvaller herkende en diens naam aan een te hulp gesnelde buurman kon opge ven, kon de politie de dader spoedig arres teren. De elektricien is een vriend van de zoon van de heer Eijkes. Hij kwam zaterdag avond bij de oude heer op bezoek, praatte wat met hem en sloeg hem toen plotseling met een hamer op het hoofd. De heer E. riep, hoewel hij ernstig gewond was, om hulp. De dader nam daarop ijlings de vlucht. Even later vond een buurman, d'ie het hulpgeroep had gehoord, de heer E., die nog in staat was de naam van de dader te fluisteren. De buurman waarschuwde ter- staond de politie en de geneeskundige dienst. Nadat de eerste hulp was verleend werd het slachtoffer naar een ziekenhuis vervoerd. De dader is 's nachts in de ouderlijke woning van zijn bed gelicht. Aanvankelijk ontkende hij hardnekkig, iets van de over val te weten, maar tenslotte legde hij een bekentenis af. De jongeman, die werkloos is, verklaarde dat het hem om geld te doen was geweest. Hij wist dat de heer Eijkes, die krantenbezorger is, zaterdags geld op haalde en dan een vrij groot bedrag in huis had. Met ingang van 28 augustus hebben Bel gië en Luxemburg de invoer van tomaten uit Nederland tijdelijk stopgezet. Vandaag is de laatste dag van inklaring. De tijds duur van het exportverbod is afhankelijk van de prijsontwikkeling van tomaten op de Belgische markt. Door blikseminslag Door blikseminslag is zondagmorgen in de Beemster en Avenhorn brand ontstaan in boerderijen die 300 meter van elkaar af staan. Zij zijn tot de grond toe afge brand. De boerderij in de Beemster behoorde aan de heer S. Bleeker, die in Avenhorn aan de gebroeders Stam. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, wordt van beide boerderijen op ruim f 100.000 geschat. In de nacht van zaterdag op zondag is te Heer bij Maastricht de 50-jarige rijwiel handelaar J. Mohnen in zijn woning door revolverschoten zodanig gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. Voordat hij naar het ziekenhuis werd vervoerd, kon hij nog meedelen dat twee vrienden van zijn winkelbediende hem overvallen en neergeschoten hadden. De rijkspolitie heeft toen in de vroege morgen van zondag de 18-jarige bouwvakarbeider J. van G. en de 22-jarige garagebediende M. S., beiden uit Maastricht, van hun bed gelicht en in arrest gesteld. Bij het voortgezet onderzoek heeft de politie aanleiding gevonden om ook de 45-jarige echtgenote vaan het slachtoffer en zijn 18-jarige winkelbediende H. J. N. aan te houden. Bij hun verhoor hebben J. van G. en M. S. een volledige bekentenis afgelegd. Zij verklaarden dat de winkelbediende N. hun 20.000,had toegezegd, als zij de heer M. zouden neerschieten. Hij had hun een sleutel van de woning en een revolver gegeven. Volgens Van G. en S. zou de echt genote van de heer M. van het plan op de hoogte zijn geweest. Zowel de vrouw als de winkelbediende ontkennen ten stelligste elke schuld. Zij zijn evenals Van G. en S. têr beschikking van de Justitie gesteld. Het viertal heeft de zaterdagavond in een café doorgebracht. Waarschijnlijk heeft de winkelbediende toen aan Van G. en S. de sleutel van het huis van zijn patroon en de revolver, die aan de heer M. toebehoor de, overhandigd. Van G. en S. gingen om streeks elf uur weg, mevrouw M. en de winkelbediende-bleven nog in het café tot het sluitingsuur. MevroUW M. is daarna niet naar huis gegaan, maar heeft bij een kennis ge logeerd. Deze vertelde haar de volgende morgen dat haar man was vermoord en dat de politie haar zocht. Zij is toen met een taxi naar het politiebureau gegaan. Volgens haar verklaring zou zij niet naar huis zijn gegaan, omdat zij in het café haar huissleutel was kwijtgeraakt. 59. Na zijn mislukte tegenaanval voegde generaal van Kaka toe Krau zich stilletjes bij zijn troepen. Daar hoorde hij weer slecht nieuws. „Onze wapens zijn doorge zaagd en plat gehamerd", meldde een sol daat. „De automatische aanvallers zijn nu door onze laatste verdedigingslinie gebro ken en naderden onze fabriek van geheime wapens". „Dat is sneu", zei de generaal berustend, „maar er is niets tegen te doen. Zelfs IK heb ze niet kunnen tegenhouden". Maar de arbeiders van de fabriek waren minder berustend, toen zij de apparaten zagen aanrollen. „Kijk daar eens!", riep een stoere werkman, „gereedschap op wiel tjes. Het komt hierheen!" „Dat kan maar EEN ding betekenen!", riep een ander, „ze ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste/... q^ Ann Seymour schrijft ln( Jifl 2* „Woman and Beauty": \WEKEN „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - 1.80 per flacon. Wiaakl broze nagels sterk Omweg. Groot-Brittaninië heeft communis tisch China inlichtingen gevraagd over het lot van het Amerikaanse marine vliegtuig, dat donderdag door een on bekend vliegtuig werd neergeschoten. Groot-Brittannië, dat diplomatieke be trekkingen onderhoudt met Peking, treedt gewoonlijk op voor de Verenigde Staten, die niet het communistische be wind in China erkennen. De Ameri kaanse marine heeft het zoeken naar het vermiste patrouille-vliegtuig over gelaten aan de zevende vloot. Paleis. De Sovjet-regering heeft veertien geldprijzen uitgeloofd voor ontwerpen voor een nieuw Sovjet-paleis dat in Moskou gebouwd zal worden als monu ment voor Lenin. Het Paleis zal het Kremlin vervangen als vergaderplaats van de Opperste Sovjet van de Sovjet- Unie en van de Sovjet-federale repu bliek. Vergeten. Een bioscoopportier in Barce lona werd 's morgens vroeg uit zijn bed gebeld door een jong echtpaar, dat hem opgewonden vertelde „iets in de bio scoop te hebben vergeten". Op een fau teuil lag de baby, die ze de vorige avond vergeten hadden, nog te slapen. Lift. De Franse journalist André Flon is in twee maanden van Frankrijk naar Mos kou gelift. Zijn reis ging via België, Ne derland, Wes t - Duitsl and, Oost-Duits- land (waar hij driemaal werd gearres teerd) en Finland. Hij hoopt zijn reis van Moskou voort te kunnen zetten naar Midden-Azië. Tol. In midden-Japan is de Sakuma-stuw- dam geopend. De bouw van de dam heeft 35 miljoen pond sterling gekost. Bij de aanleg zijn negentig arbeiders ge dood en vijfduizend gewond. Ledig. Onder leiding van vierendertig bis schoppen en duizend priesters hebben honderdduizenden Polen zich zondag naar het beeld van „de zwarte madon na" te Czestochowa in Zuid-Polen be geven. Achter de plaats van bisschop Klepacz uit Lodiz, de huidige leider van het episcopaat, bevond zich een ledige zetel, versierd met rode en witte rozen, die volgens Reuters correspondent be stemd was voor kardinaal Wyszynski, die in het zuidoosten van Polen een ge dwongen verblijfplaats heeft. Hausse. Een Britse fabriek van kinder speelgoed beleeft een hausse in Egyp tische tinnen soldaatjes. De firma giet de soldaatjes met vormen, die voor het eerst gebruikt werden in 1898, tijdens de veldtocht van Lord Kitchener tegen de opstandelingen in de Soedan. Bedwongen. Een bosbrand in de nabijheid van Grasse aan de Franse Rivièra, die woensdag uitbrak, is zondag bedwon-. gen. Vrijdag zijn bij het blussingswerk drie brandweerlieden om het leven ge komen, doordat zij door het vuur wer den nigesloten. Het vuur heeft een oppervlakte van 2000 hectare verwoest. Gevaar. Het in de Engelse taal verschij nende „The Nation" in Rangoon bericht, dat tenminste vijf divisies van het Chi nese leger langs de grens van Birma zijn opgesteld met het doel, een inval te doen. Het blad meent, d'at van deze troepen 5200. man bezig zijn, gebiedvan Birma te bezetten. Alles of niéts! De premier van Malta, Dom Mintoff, heeSt verklaard-, dat indien Londen Malta geen opneming in het Britse koninkrijk toestaat, het volk van Malta zal leren, „voor zijn onafhanke lijkheid te vechten". Mintoff zal nu naar Londen gaan om met Sir Anthony Eden te óverleggen. Techniek. Russische documentaire films over de gevechten om Stalingrad en Leningrad zullen op de pleinen van Caïro, Alexandrië en andere grote ste den in Egypte worden vertoond om de bevolking in staat te stellen de „tech niek van straatgevechten te leren", al dus meldt de Egyptische pers. Volgens het Egyptische blad „Acbbar El Yam", hebben vele officieren en manschappen van de vroegere Duitse luchtmacht aangeboden als vrijwilliger dienst te nemen bij de Egyptische luchtmacht ingeval van een Britse aanval op Egypte. Wolkenkrabber. De bekende Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright, heeft een wolkenkrabber van 1600 meter hoogte ontworpen. Indien de plannen doorgang vinden zal deze in Chicago worden ge bouwd. Grapjas. Charlie Chaplin werkt in St. Cloud nabij Parijs aan een film „Een koning in New York". Hij hoopt dat het de grappigste film wordt die hij ooit heeft gemaakt. De film zal niet voor het volgende voorjaar gereed zijn. willen onze fabriek automatiseren!" Deze mededeling deed een golf van beroering door de arbeiders gaan. „Kameraden!", riep een voorman, „zullen wij toestaan, dat het werk ons uit de hand wordt genomen door een stelletje pruts automaatjes?!" „NEE!", brulden allen, „dat nemen we niet!" IN DE middeleeuwen was bier de volks drank bij uitnemendheid. Door de edelen en aanzienlijken werd weliswaar veel wijn gedronken, maar bier was voor de grote massa de geliefde en bijna enig dagelijkse drank die bij alle maaltijden genuttigd werd en ook veelvuldig werd uitgeschon ken in de perioden die tussen de maal tijden in lagen. Matigheid was in onze stre ken bij het drinken van bier en wijn een weinig beoefende deugd. Integendeel, de grootste drinker was tevens de grootste held, een opvatting die aan sommige moderne borreltafels nog steeds opgeld doet. Maar terzake. Toen Bonifa- cius hier te lande de monniken wilde afleren van tafel op te staan zonder gebed, zag hij hiertoe alleen kans door als regel te stellen, dat na het gebed een glas kon worden gedronken. Hiervan stamt de weinig verheffende leuze: „Een glasie na de gracie „Naar de les van Bonifacie. Nog in 1814 werden deze regels gebe zigd! Dat men er zich toe zette zoveel als maar enigszins mogelijk was te drinken, bewijst het gebruik om zout in de wijn te mengen ter vermeerdering van de dorst. De graaf Jan van Blois bezat voor dit doel een apart stel zilveren lepels, zodat we ons werkelijk niet behoeven af te vragen hoe het bij hem toeging. Trouwens, er zijn nog andere kenmer kende aanwijzingen, want toen in de 15de eeuw de vorsten zich op aandrang van keizer Maximiliaan verbonden zich te ver zetten tegen de drinkgewoonten van die tijd, werd het voorbehoud gemaakt dat ze niet aan hun beloften gebonden zouden zijn in de oude drinklanden, zoals de Ne derlanden! Welsprekend ook, is in dit op zicht de ordonnantie van Karei V „om te remedieeren op de ongereguleerde gulzig heid en dronkenschappen, die dagelijks in deeze landen gebeuren in diverse Caba retten, Tavernen en Logijsen"! Een Napolitaan, die omstreeks 1514 onze streken bezocht, vermeldt eveneens de drankzucht onzer voorouders, maar voegt er vergoelijkend aan toe, dat zij dit niet als een ondeugd beschouw den, maar als een bewijs voor hun gladiator-achtige lichaamskracht. Ook de roem ruchte Hugo de Groot geeft in zijn „Vergelijking der Gemeenebesten" een beschouwing van de dronkenschap hier te lande en kwalificeert dit als een volksfout, waarin we slechts werden overtroffen door de Duitsers. Dronkenschap was in de 17de eeuw wer kelijk héél gewoon onder alle rangen en standen, zodat professor Schacht in een lijkrede van 1672 het als een bijzondere verdienste van de overleden Sylvius roem de, dat men hem nooit dronken of bevan gen door de wijn had gezien! We kunnen ons moeilijk voorstellen dat in onze tijd aan de groeve een dergelijke opmerking zou worden geplaatst. Maar komaan laten we de voorbeelden verder achterwege laten, want een heel woordenboek met 972 spreekwoorden en gezegden, die alle op het drinken betrek king hebben, toont overduidelijk aan hoe diep dit kwaad in ons volk had wortel geschoten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2