1 5^O J 4^ DE SAMENZWEERDERS door Friedrich Bruegel J Hollandia en V. en L. beschikten opnieuw over sterkste ploegen Bunno op zoek naar Luilekkerland l Agenda voor Haarlem Fanny Blankers-Koen won 80 m. horden 4 ATLETIEK-CLUBKAMPIOENSCHAPPEN Nederlandse tennisploeg versloeg België (20-13) Nederlandse schakers naar Moskou Zeventien dames-atleten uit V.S. naar Melbourne Vier wereldrecords voor Lorraine Crapp Competitie-indeling HKB DWR en PSV promoveren naar eerste klasse Jans Koster verbeterde Nederlands record 800 m PSV won vriendschappelijk van DWR (drie-twee) Europees record kogelstoten door Tsjech verbeterd Volleybaltoernooi van „De Blinkert" voor HVS en Rapiditas '31 Nederlandse zeilers hielden zich uitstekend MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 Op de Nenyto-sintelbaan in Rotterdam werden zondag de wedstrijden voor het clubkampioenschap dames met als inzet de Prinses Julianabeker en voor het club kampioenschap heren met als inzet de Prins Hendrikbeker verwerkt. Bij de dames was de bekerhoudster Hollandia uit Rotterdam opnieuw favoriet De Rotterdamse atletes hebben inderdaad aan de verwachtingen beantwoord, al heeft vooral het Hil- versumse G.A.C. felle tegenstand geboden. Bij de heren werd een spannende strijd verwacht tussen bekerhouder Vlug en Lenig en A.A.C., doch deze strijd is uitge bleven, want ook thans toonden de Haagse atleten zich duidelijk de meerderen van de andere deelnemers. Haarlem heeft deze keer geen rol van betekenis kunnen spelen, hetgeen overigens wel enigszins in de lijn der verwachting lag nu men door bles sures en andere oorzaken de sprinter Venendaal moest missen en men geen lopers op de 400 en' 800 meter kon opstellen. De sterke rugwind hielp Saat op de 100 m. aan de prachtige tijd van 10.6 sec,, waarmede hij zich overigens ruimschoots de sterkste toonde. Verwey van de Trek vogels won de 400 m. in 50.2 sec., terwijl Koudijs (V. en L.) in de, gezien de felle wind, zeer goede tijd van 1 min. 55.8 sec. de 800 m. won. Zijn clubgenoot Jonkers zegevierde dank zij een zeer sterk gelopen laatste 200 m. op de 1500 m. in 4 min 4.8 sec., terwijl Fekkes van DOS de 5000 m. voor zijn rekening nam in 15 min. 26.2 sec. Hier was het weer Verra van „Haarlem", die lange tijd de overwinning van Fekkes onzeker deed lijken. Tot aan de laatste ronde bleef hij in het voetspoor van de Rotterdammer, pas toen moest hij de snel lere Fekkes laten gaan. Verra lief 15 min. 28.8 sec. afdrukken. Op de 110 m. horden kwam de „Haarlem"-loper Hoogland in de finale tot de derde plaats in 15.8 sec. De nieuwe tienkamprecordhouder Kamerbeek (PSV) won dit nummer in 15.2 sec. Meyer van DOS won het kogelstoten met 14.44 m. De „Haarlem"-veteraan Kluft bemachtigde zowaar nog een vierde plaats met 12.81 m. Doch bij het discuswerpen kwam Kluft niet zo ver, terwijl Van Deu ren hier wel heel erg teleurstelde door eveneens niet tot de finale door te drin gen. Fikkert won hier met 42.10 m. en dat betekende de tweede overwinning van de AAC'er, want bij het speerwerpen was hij eveneens zegevierend uit de strijd geko- De tennisontmoeting tussen de gemengde ploegen van Nederland en België, welke in Velp is gehouden, is in een 2013 overwin ning voor onze landgenoten geëindigd. De weersomstandigheden waaronder zondag werd gespeeld waren niet gunstig, want de wedstrijden moesten enkele malen worden onderbroken door hevige regenval. Een der dames-dubbels moest zelfs van het program ma worden geschrapt. De resultaten waren: Heren enkelspel: Kloezen (N.) versl. Gov- vart (B.) 63, 6—3; Van Dalsum (N.) versl. Vroment (B.) 6—3, 75; Van Meegeren (N.) versl. Vallez (B.) 6—3, 7—5; Goris (N.) verl. Van Rooman (B.) 8—6, 2—6, 4—6; Krijt (N.) versl. Le Maire (B.) 46, 6—3, 62; Kara- moy (N.) verl. van Brichant (B.) 46, 06; Dehnert (N.) verl. van Mezzi (B.) 64, 1—6, 36; Van de Weg (N.) versl. Van der Bende (B.) 46, 62, 62; Krijt (N.) versl. Roo man (B.) 63, 63; Van Meegeren versl. Froment (B.) 62, 10—8; Goris (N.) versl. Le Maire (B.) 86, 46, 64; Kloezen (N.) versl. Van der Eynde (B.) 79, 61, 63; Karamoy (N.) verl. van Mezzi (B.) 36, 36; Van Dalsum (N.) versl. Vallez (B.) 60, 64; Dehnert (N.) verl. van Brichant (B.) 46, 06; Van der Weg (N.) verl. van Govvart (B.) 11—9, 5—7, 6—8. Dames enkelspel: mevr. Van der Storm (N.) versl. mevr. Coessens (B.) 63, 61; mevr. Thung (N.) versl. mej. Crowet (B.) 36, 64, 86; mevr. Roos (N.) verl. van mej. Mercelis (B.) 1-6, 46; mej. Wienese (N.) versl. mevr. Boddaert CB.) 75, 63; mevr. Van der Storm (N.) verliest van mej. Mercelis (B.) 16, 1—6; mevr. Roos (N.) versl. mevr. Coessens (B.) 63, 63; mej. Wienese (N.) versl. mej. Crowet (B.) 63, 6—3; mevr. Thung (N.) versl. mevr. Boddaert (B.) 6—2, 6—4. Dames dubbelspel: mevr. Peters en mevr. Thung (N.l versl. mevr. Coessens en mej. Pouchain CB.l 6—0. 60. Heren dubbelspel: Krijt en Van Meegeren (N.) verl. van Froment cn Gowrat (B.) 36, 57; Maris en Van de Weg (N.) verl. van Van der Eynde Coessens (B.) 46, 26; Van Dalsum en Dehnert (N.) verl. van Brichant en Mezzi (B.) 36, 16; Goris en Karamoy versl. Geelhand en Rooman (B.) 6—4, 8—d. Gemengd dubbelspel: mevr. Van der Storm en Dehnert (N.) verl. van mej. Mercelis en Brichant (B.) 46, 36; mevr. Roos en Van Dalsum (N.) verl. van mej. Crowet en Mezzi (B.) 57, 1012; mevr. Peters en Goris (N.) versl. mevr. Cutsens en Van der Eynde (B.) 119, 75; mej. Ferir en Karamoy (N.) versl. mej. Pouchain en Froment (B.) 63, 6—3. In het gebouw van het rode leger te Moskou zal 1 september het twaalfde F.I.D.E. landensehaaktoernooi beginnen, waarin ongeveer 200 schakers uit meer dan 30 landen zullen uitkomen. Tot de Russi sche ploeg behoren de wereldkampioen Botwinnik, Smyslov, Kéres en Bronstein, met Taimanov en Geiler als reserves. Aan voerder is Kotov. De Nederlandse schakers zijn: Prins, Kramer, Bouwmeester en Mühring. men. Van Oosten (Vlug en Lenig) won het hoogspringen met 1.75 m. De jeugdige „Haarlem"-atleten Van Zijl en Joacim deelden hier de vierde en vijfde plaats met 1.65 m. Bij het polsstokhoogspringen leek het er al lange tijd op, dat het wederom de tra ditionele ,.Haarlem"-overwinning zou wor den. Pas hij zijn laatste sprong wist Van Praagh (DOS) de Haarlemmer wezel van de eerste plaats te verdringen. Van Praagh sprong 3.65 m. Wezel ging hij een hoogte van 3.60 m. nog over de lat en dat bete kende een verbetering van zijn beste per soonlijke prestatie. Skart („Haarlem") sprong 3.30 m. en deze matige sprong bleek nog voldoende voor de derde plaats. Zowel de 4 x 100 m. als de 4 x 400 m. waren voor Vlug en Lenig. „Haarlem" werd op eerstgenoemde estafette zesde en moest op de 4 x 400 m. wegens een mis verstand uitvallen. De eindstand luidde: Vlug en Lenig 78 punten; 2/3 AAC en DOS beide 54 punten; 4 Trekvogels 48 punten; 5. PSV 31 punten en 6 Haarlem 27 punten. Klasse Eén atlete stak bij de dames met hoofd en schouders boven de anderen uit en dat was niet Puck van Duyne-Brouwer, die zo waar op de 100 m. door Els Witkamp van GAC werd geklopt in de fraaie tijd van 11.8 sec. (rugwind) en die daarna wegens een spierblessure niet meer zou, starten op de 200 m. en in de estafettes. Nee, dat was Fanny Blankers-Koen, die na enkele jaren afwezigheid op de 80 m. horden duidelijk haar klasse op dit nummer nog eens de monstreerde. Feilloos werden zowel in de serie als in de finale de horden genomen en in beide gevallen werd er 11.3 sec. voor haar afgedrukt. De Nederlandse kampioe ne Selma Heystek kwam er 0.3 sec. aan te kort en toch mag een tijd van 11.06 sec. ook zeer zeker gezien worden. Ook tijdens de 4 x 100 m. liet de Olym pische kampioene nogmaals haar grote klasse zien. Als tweede loopster bracht zij haar ploeg in één ruk naar de kop, een positie, die de overige Sagitta-loopsters echter niet konden handhaven. GAC won dit nummer, doch moest later in de relay-estafette wel aan het Amster damse Sagitta de zege laten. Daarvoor had Ria van Kuyk van Olympia '48 de 200 m. gewonnen in de goede tijd van 24.8 sec. Mej. Spierenburg won het hoogspringen In Rotterdam werden zondagmiddag de Nederlandse clubkampioenschappen atletiek gehouden. De foto links toont Eef Kamerbeek van P.S.V., die de 110 meter horden won aan de leiding in de finale van dit nummer, waarin de overige deelnemers in deze volgorde finishten: tweede Parlevliet, derde Hoogland, vierde Nijsen, vijfde Buijs en zesde Schuiling. De foto van de finish van de finale 100 meter dames, die door Els Witkamp van G.A.C. werd gewonnen vóór Puck van Duijne- Brouwer, S. Veth, Ria van Kuik, Diny van Dijk en A. Keff, die in deze volg orde de streep passeerden. met 1-45 m., een nummer waarop Fanny Blankers-Koen de vierde en vijfde plaats deelde met een sprong van 1.40 m. Mej. Vos (GAC) won het speerwerpen met 39.56 m. en mej. Huygen van Hollandia won volgenst de verwachting het discus werpen met 42.32 m. De eindstand bij de dames luidde: 1 Hollandia 54>/2 punten; 2 GAC 48 punten; 3 Sagitta 4U/2 punten; 4 Olympia '48 36 punten; 5 ADA 23 punten en 6 Victoria 4 punten. Bij de selectiewedstrijden voor de samen stelling van de Amerikaanse atletiekploeg voor de Olympische spelen is gebleken, dat de prestaties van de Amerikaanse meisjes sterk vooruit zijn gegaan. De resultaten waren zo bemoedigend, dat de selectiecom missie besloot zeventien meisjes naar Mel bourne af le vaardigen in plaats van negen, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. De baan was in bijzonder slechte con ditie, maar toch werden drie Amerikaanse records verbeterd. Het 17-jarige Australische zwemstertje Lorraine Crapp is er te Townsville in ge slaagd het wereldrecord 400 meter vrije slag op haar naam te brengen. Zij liet een tijd van 4 min. 50,8 sec. noteren. Het oude recpyd stond sedert 15 s^ptemher 1940 met 5 min. 00,1 sec. op naam van dë 'Üeense Ragnhild Hveger. Ook de wereldrecords op de 200 meter, de 220 en 440 yards vrije slag sneuvelden. Lorraine Crapp liet voor deze nummers respectievelijk de tijden van 2 min. 19,3 sec., 2 min. 20,5 sec. en 4 min. 52,4 sec. afdrukken. De competitie-indeling van de Haarlemse Korfbalbond voor het seizoen 1956/57 luidt als volgt: Eerste klasse: Animo Ready 2, Aurora 2, Haarlem 3, Nieuw Flora 2, Oosterkwartier 3, Oosthoek 2, Sport Vereent 2 en Sport Ver eent 3. Tweede klasse: Aurora 3, DSV 1, Haarlem 4, Nieuw Flora 3, Nieuw Flora 4, Oosthoek 3, Watervliet 3, ZKC 1. Derde klasse: Aurora 4, DSV 2, Haarlem 5, Nieuw Flora 5, Oosterkwartier 4, Oost hoek 4, Watervliet 4 en ZKC 2. De waterpolocompetitie DWR in Haarlem en PSV uit Eindhoven promoveren naar de eerste klasse heren van de zomerwaterpolo-competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Aan vankelijk was voor promotie naar de eerste klasse tussen DWR, LZO en PSV een halve competitie vastgesteld waarin uitgemaakt zou worden welke twee van de drie kandi daten een plaats in de eerste klasse zouden gaan bezetten. De eerste vastgestelde wed strijd, DWR—LZO, ging niet door, daar LZO bericht zond niet op te komen en hier voor twee strafpunten kreeg genoteerd. Dit is voor LZO aanleiding geweest om zich ge heel uit de promotiestrijd' terug te trekken, waardoor DWR en PSV zonder slag of stoot overgaan. Hierdoor is DWR na enkele jaren in de tweede klasse te hebben ge speeld wederom in de eerste klasse terug gekeerd. Er zal echter geducht moeten worden getraind wil DWR zich kunnen handhaven. Bij de nationale zwemkampioenschappen 1500 meter vrije slag heeft Jans Koster van Het Gooi uit Bussum zondag in het Utrechtse D.K.R.-bad het Nederlands record 800 meter met 1,9 sec. verbeterd. Dit record stond op naam van Lenie de Nijs van De Robben met een tijd van 10 min. 55,4 sec. Jans Koster die 10 min. 53,5 sec. voor zich liet afdrukken, verbeterde vorige week het wereldrecord 1500 meter. Zij is tevens kampioene van Nederland 1500 m vrije slag geworden. Haar tijd over deze afstand bedroeg ditmaal 20 min. 43.- sec. Hierbij bleef zij dus ruim 20 sec. boven haar nieuwe wereldrecord van 21 augustus j.l. Zonder veel strijd finishte Jans Koster met op de tweede plaats Corry Schimmel, eveneens van Het Gooi. Een halve baan- lengte achter haar volgde op de derde plaats Lenie de Nijs. Van start af nam Jans Koster een voorsprong, die zij met weinig moeite wist te vergroten. Reeds na 800 meter was deze voorsprong tot ruim 10 meter gestegen en bij de laatste baan moest Corry Schimmel eerst nog 15 meter zwemmen voor zij als tweede kon aan tikken. Bij de heren behaalde Herman Willem- sen van De Robben uit Hilversum het Ne derlands kampioenschap 1500 meter vrije slag. Het vrij koude water (16 graden) en de harde wind maakten het onmogelijk goede tijden af te drukken. Tot 600 meter was zijn tijd gelijk aan die bij de militaire kampioenschappen (7 min. 39.- sec.). Daar na zakte zijn tempo waarbij de enige con current Jaap de Jong geen kans zag de achterstand van dertig meter in te halen. Met een baanlengte voorsprong tikte Wil- lemsen aan. Tiende werd Kobus (V.Z.V., Velsen) 22 min. 16,4 sec. «-3 De waterpolo-wedstrijd PSVDWR die, door het zich terugtrekken van LZO uit de promotiecompetitie, overbodig was ge worden, is zondagmiddag toch gespeeld als een vriendschappelijke ontmoeting, waar voor DWR met enige invallers verscheen, In de eerste helft nam DWR, na een voorzet van Wisker, door Kollerie de lei ding. Na de rust werd door PSV de achter stand omgezet in een drieéén voorsprong, waarna Kollerie de eindstand op drie-twee bracht. Tijdens wedstrijden te Praag heeft de Tsjech Yuri Skobla het Europees record kogelstoten verbeterd met een worp van 17,76. Het officiële record staat op zijn naam met 17,54 meter te Ave Sail op 27-9-'53 gemaakt, maar dit jaar stootte Skobla reeds te Berlijn 17,57 meter en op 19 augustus te Boedapest 17,63 meter. In het zwembad „Kromme Rijn" in Utrecht werden zondagmiddag zwem wedstrijden gehouden om het kam pioenschap van Nederland 1.500 meter voor dames en heren. Op de foto zien we Jans Koster die eerste werd bij de dames en die haar persoonlijk record op de 800 meter verbeterde en bracht op 10 minuten 53lh seconde, met Her man Willemse, die de strijd bij de heren won. De tijd van Willemse was 19 min. 34 sec., die van Jans Koster 20 min. 43 seconden. Begunstigd door een zonnetje, doch he laas sterk beïnvloed door een felle wind hield de volleybalafdeling van de Bloemen- daalse sportvereniging „De Blinkert" zon dag op de terreinen van B.M.H.C. in Bloe- mendaal het jaarlijkse traditionele toernooi. Ook nu was de organisatie van dit toernooi weer bijzonder goed en het peil van het volleybal was, de uitermate ongunstige weersomstandigheden voor volleybal in aanmerking genomen, over het algemeen uitstekend. Bij de heren slaagden H.V.S. (Haarlem); Eclecta (Haarlem) en Saeniden (Wormer- veer) er in als eerste in hun poule te ein digen. In de dames poules slaagden be halve Rapiditas '31 en Eclecta (beiden Haarlem) ook Kennemers (Beverwijk) en V.V.G.A. (Amsterdam) er in de eerste plaats in hun poule te bezetten. Zoals van een hoofdklasser verwacht kon worden belandde de eerste prijs in de herenafdeling bij het Haarlemse H.V.S. bijzonder eervol door het Haarlemse Eclec ta gevolgd. Bij de dames slaagde Rapiditas '31 erin beslag te leggen op de eerste prijs. Dames A: 1. Rapiditas '31 (Haarlem); 2. Eclecta (Haarlem), 3. Kennemers (Bever wijk), 4. V.V.G.A. (Amsterdam). Dames B: 1. Amstelzwaluwen (Amster dam), 2. De Blinkert 2 (Bloemendaal), 3. WIK 2 (Haarlem). Heren A: 1. H.V.S. (Haarlem), 2. Eclecta (Haarlem), 3. Saenden (Wormerveer). Heren B: 1. K.V.A. (Amsterdam); 2. Kennemers (Beverwijk); 3. O.V.R.A. (Haarlem). Na afloop van de zeer geslaagde toer- nooiwedstrijden werden de talrijke fraaie prijzen met een toepasselijk woord door de voorzitter van de volleybalvereniging „De Blinkert", de heer Chr. Matla, aan de aan voerders van de winnende teams overhan digd. IVereldkampioenschappen flying Dutchman-klasse In het eindklassement van de zeilwed strijden om het wereldkampioenschap in de Flying Dutchmen klasse te Starnberg bezet de Duitser Rolf Mulka met „Macky 5" de eerste plaats. Hij werd zaterdag in de zevende race vijfde, maar de titel kon hem niet meer ontgaan. In de laatste race, waarvan het laatste gedeelte gezeild werd bij stormachtige windvlagen, hebben de Nederlandse deel nemers zich uitstekend gehouden. Kremer met „Tineke" werd eerste in de uitstekende tijd van 1 uur 34 min. 17 sec. voor ongeveer 9 zeemijlen, met een grote voorsprong op nummer twee, de Duitser Berger met „Sadko," die 1.38.4 noteerde. Derde werd Schooneveldt in 1.39.23, elfde Blok, twaalf de Laagwater en dertiende Stenhuis. Van de 44 gestarte boten gingen er slechts 24 reglementair door de finish. Veertien boten sloegen om door de harde windstoten, en zes moesten de strijd staken wegens mast breuk of andere averij. HFC verloor vriendschappelijke v ontmoeting van Lugdunum In Leiden speelden Lugdunum en HFC een aardige oefenpartij. HFC was onmiddellijk in de aanval, maar mede door de harde wind liepen de aanvallen op niets uit. Acht minu ten voor rust scoorde Krijgsman na een fraaie schijnbeweging (één-nul). Zeven mi nuten na de hervatting ging De Nijs op kee per Planjer af. deze struikelde en de HFC'er kon gemakkelijk scoren (één-één). Uit een vrije trap scoorde Verhoeven zes minuten voor het einde met een hard schot via de paal (twee-één) en weer twee minu ten later bracht Robbers de stand op drie één. MAANDAG 27 AUGUSTUS Minerva: „Ich tanze mit dir in den Him- mel hinein", 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintig duizend mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hel den zonder glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloemen daal: 8 uur: Hoofdstad operette met „Hör' mein Leid Violetta". Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Ed. Pera spreekt over „Christen zijn en toch geen geloof". DINSDAG 28 AUGUSTUS Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30 uur. „Ich tanze mi' dir in den Himmei hinein", 8.15 uur Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintig duizend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2.30 en 8 uur, Roxy: „Hel den zonder glorie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Va kantieprogramma „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido; „Heb je 'm door?", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Openluchtthea ter, Bloemendaal: 8 uur, Hoofdstad operette met „Hör' mein Lied Violetta". Grote Kerk: 8 uur, Orgelconcert door Albert de Klerk. Concertgebouw: 8.15 uur, Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Marinus Adam m.m.v. Corrie Danisk"- Von Z wie ten, sopraan. JQ In de gevangenis leidde men Franta naar een grote zaal, waar verschillende mensen zaten te wachten. Niemand zei een woord, zelfs niet nadat de politiemannen vertrokken waren. Onder de gearresteerden zou best wel eens een spion kunnen schuilen of er zou een verborgen microfoon aangebracht kunnen zijn. De angst voor micro foons was in die tijd in Praag bijna epidemisch. De stilte, die bijkans fisiek voelbaar was, beangstigde Franta. Hij schraapte zijn keel en kuchte; iedereen keek naar hem. Als iemand nu maar eens iets wilde zeggen, dacht hij, en liet zijn ogen over het gezelschap dwalen. Ik ken de man, die daar zit, en ik ben er zeker van, dat ik twee of drie van de anderen wel eens gezien heb. Ze hebben zelfs ook enkele vrouwen gearresteerd. Die zul len straks wel naar de vrouwenafdeling overgebracht worden. Een politieman in uniform verscheen en riep luid: Vymetal! Pak je dingen bij elkaar en ga mee. Franta stond op. Ik ben hier het laatst gekomen, alle andere heren wa ren voor mij. Ik kan gerust mijn beurt afwachten. Ik heb tijd genoeg, zei hij beleefd. Maar het was vergeefse moeite. De politieman viel uit: Probeer niet grappig te doen. Pak uw bullen en volg me. De eerste beambte, die hem ondervroeg, was een be leefde man met een zachte stem. We zouden graag enkele inlichtingen van u ont vangen. Kent u Josef Jablonsky? Nee. Goed. Kent u dr. Vladislav Kostka? Nee. Goed. Kent u een metaalbewerker, die Miroslav Ry- •bar heet, bijgenaamd Mirko, terwijl hij ook wel eens papieren bij zich heeft op naam van Miroslav Novak? Nee. Goed. Nu de laatste vraag. Kent u een man, die Jan genoemd wordt? De ambtenaar draaide zich om naar de secretaresse die achter hem aan een tafel was gezeten. Lees de persoonsbeschrijving van document 715 voor. Franta, die uit de vraag begrepen had, dat de politie er m geslaagd was, tot diep in de organisatie door te dringen, luisterde niet naar de stem van het meisje. Hij dacht er over na wat hij doen moest. Natuurlijk weet ik niets en ken ik niemand. Zijn beleefdheid zal lang zamerhand wel verdwijnen, maar ik moet sterk blijven. Praten helpt niet, praten helpt nooit. Nu, Vymetal, vroeg de beambte, kent u deze man die Jan genoemd wordt? Nee, antwoordde Franta en schudde het hoofd. Wat heeft die man voor beroep? Hij werkt als ingenieur in een metaalfabriek. Kent u soms ingenieurs? Nee. Ik ben klerk op de bank van Praag, die nu, na de nationalisatie, een onderdeel is van de Algemene Han delsbank. Er werkt daar een Jan; hij is lid van het partij- comité. Hij is afgevaardigde voor de klerken, een aardige man. En ik ken natuurlijk nog méér mensen, die Jan heten, maar de beschrijving klopt niet. Goed dan. U zult weer weggebracht worden, maar u moet eens duchtig gaan nadenken of u misschien nog iets te binnen zou schieten. In dat geval zouden we u waarschijnlijk weer spoedig vrij kunnen laten. Franta, die zich voorgenomen had om te vragen of hij het bevel tot zijn inhechtenisneming zou mogen zien, vroeg hier tenslotte toch maar niet om. Hij wist zich nog te herinneren, dat de eerste Gestapoman, die hem inder tijd ondervraagd had, ook met een zachte stem haa ge sproken en erg beleefd was geweest. Terwijl ze hem weg- geleidden, dacht Franta aan het verschil, dat tussen beide verhoren bestond. Toen de Duitsers hem ondervroegen, was er tijd om na te denken op de momenten, dat. de tolk aan het woord was, maaar ditmaal had hij direct moeten antwoorden. In de cel, waarin hij werd opgesloten, bevond zich reeds een gevangene, de repetitor Jablosky, naar wie de ambtenaar gevraagd had. Goedenavond, zei Franta met luide stem, Vymetal is mijn naam, Franta Vymetal, klerk op een bank. Ik weet niet, waarom zij mij gearresteerd hebben, Jablonsky stelde zich daarop met even luide stem voor en voegde er vervolgens fluisterend aan toe: De microfoon! De microfoon. Franta stond in de schemerig verlichte cel vlak tegen over Jablonsky en zag dat zijn rechter oog blauw en op gezet was en dat er schrammen op zijn gezicht zaten. Dat zal mij ook wel overkomen, dacht hij, en zei toen hardop: Bent u soms gevallen en met uw gezicht tegen de kant van het bed terecht gekomen? Tijdens de oorlog werd ik door de Gestapo gearresteerd en ik heb toen heel wat mensen ontmoet, die tegen een bed ge vallen waren. Jablonsky fluisterde met nadruk: De microfoon! De microfoon!, waarop Franta terugfluisterde: Natuurlijk dat weet ik wel. Juist daarom zei ik dat. HOOFDSTUK VIII De Narodnistraat was niet al te goed verlicht en er wandelden slechts weinig mensen. Pas wanneer de thea ters en bioscopen zouden sluiten, zou het drukker wor den. Langzaam liep Jan in de richting van het Wenceslas Plein. Hij voelde zich niet op zijn gemak en zou graag wat vlugger gelopen hebben om zo gauw mogelijk het helverlichte plein achter zich te kunnen laten, maar de ervaring vertelde hem, dat hij hier juist het veiligst was, zodat hij de aandrang om er een stevige pas in te zetten onderdrukte. De kerk van de Heilige Ursula stond aan de overzijde en aan zijn kant, maar iets verder, was de Topic boekhandel. Toen hij nog een schooljongen was, had hij hier zijn leerboeken gekocht en hij was de winkel nooit voorbij gelopen zonder een blik op de etalage te slaan. Ook ditmaal keek hij even snel naar de uitgestalde boeken. Voor het politiebureau stond een geüniformeerde wachtpost. Nog nooit had er één gestaan. Misschien, dacht Jan, was die politieman op zijn ronde en hield hij even stil voor het bureau en was hij helemaal geen wachtpost. Maar de aanblik van de politieagent deed Jan over zijn toestand nadenken. Voor de eerste keer na de gebeurtenissen op no. 11 ver langde hij naar menselijk contact, wilde hij iemand horen praten, wilde hij met iemand spreken. Hij voelde zich fysiek zwak en zou hij even met iemand een gesprek kunnen voeren, dan zou hij ongetwijfeld zijn oude sterkte weer terugkrijgen. Dat moest de reden zijn, overpeinsde hij, waarom moordenaars zo vaak met een vrouw uit het leven optrekken; het verlangen een menselijke stem te horen, het verlangen de eigen stem te horen, dreef hun hier ongetwijfeld toe. Hij begon te neuriën en betrapte zich toen op een luguber voorgevoel: door deze zaak zal ik gegrepen worden! De Duitsers onthoofden de ver oordeelden, maar tegenwoordig zijn we teruggekeerd naar het ouderwetse ophangen. Hij voelde de angst langs zijn ruggegraat naar boven kruipen en hij bemerkte tot zijn schrik dat hij enkele malen het woord „bang" had ge mompeld. Ik ben bang, ik ben bang. Hij klemde de lippen op elkaar om te voorkomen dat hij die woorden nogmaals zou zeggen. Maar hij kon het huiverige gevoel, dat over hem gekomen was, niet kwijtraken. Hij schudde het hoofd om het kwijt te raken en versnelde zijn pas. Als ik de revolver niet in die portiek had achterge laten, had ik mij zelf, als ze me zouden arresteren, kun nen doden en waarschijnlijk ook een van hen mee het graf innemen. Dat zijn ontmoeting met Antonin nog red ding zou kunnen brengen, daaraan dacht hij niet meer. Pas bij de Kleine Brugstraat, waar hij de lichten van het Wenceslas Plein kon zien, vond hij zijn zelfvertrouwen terug. In het felle licht van het plein leek het hem on mogelijk dat hij gearresteerd zou kunnen worden, ver oordeeld en geëxecuteerd. Zijn vertrouwen hervond hij weer. Hij dacht aan Antonin, die op dit ogenblik zich wel ergens verborgen zou houden, wachtende op het uur, waarop zij afgesproken hadden. De gedachte aan Antonin bande zijn vrees geheel uit en hij vond het moeilijk om de innerlijke aandrang om het plein over te steken en naar het museum te lopen te onderdrukken. Hij verlangde er naar van het museum af over het plein te staren, te kijken naar de lichtende slingers van de straatlantaarns en de lichtreclames. Maar dat zou dwaasheid zijn ge weest, want temidden van de vele mensen sluimerde het gevaar. Bekenden van hem zouden er kunnen lopen, men sen, die hem van gezicht kenden, en waar veel mensen bijeen waren, zwierven ook politiespionnen rond. Wordt vervolgd). Het wachten viel Bunno wel lang. Hij had al een hele tijd om zich heen zitten kijken en wachten, maar er gebeurde niets. En jawaarop moest hij eigenlijk wachten? Daar had reus Grimoldanus verder niets over gezegd! En omdat het zonnetje nog al warm boven zijn hoofd stond te schijnen werd Bunno slaperig. Zijn ogen vielen toehij viel in slaap. Een poosje had hij daar stil op die steen gelegen; toen keek hij opeens verbaasd naar boven

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6