Schuitjevaren boven de Overtoom hoe de hoogste vorm van romantiek uitloopt in de laagste realiteit Amerika's belangenpolitiek waarborgt Nederland weinig steun Minister Luns over schuldenkwestie MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 RELAAS VAN EEN BALLONVAART, OF Washington meldt Russische atoomontploffing Proeven 24 augustus in Zuidwest-Siberië hervat Mr. Djody op vrije voeten New York Times is critisch gestemd over Sukarno Kanaalmaatschappij ziet van verantwoordelijkheid af Geen garanties meer voor veiligheid van staf Een lege Libelle IS aar open water Helpende boeren De Hongaarse Kroon- schatten in Salzburg De kabinetsformatie Informateur raadpleegde prof. Beaufort (K.V.P.) Prinses Wilhelmina naar „De Ruigenhoek" Kremlin zoekt contact met de Vaticaanse staat Ondanks slecht weer prachtige zeilwedstrijden op Mooie Nel O Schuitje varen, theetje drinken, gaan we naar de Overtoom, drinken zure melk met room ...of iets dergelijks, ik weet de woorden niet meer zo precies, dat zongen wij vroeger, kinderen met onze ouders, tot er het bijbehorende, verwachte en dus dubbelplezierig de zenuwen prikkelende kietelen op volgde. Deze Overtoom waseen in 1425 tot misnoegen van de stad Haarlem, welke belang had bij de opbrengst van de tol in de Spadrndammersluis, aangelegde constructie om schepen met windassen langs een hellend plankier over de dam tussen de Heiligewegvaart en de Kostverlorenvaart te trekken, waarna ze hun tocht naar het IJ konden voortzetten. In de tweede helft van de negentiende eeuw ik ontleen deze kennis aan het voortreffelijke boek „Amsterdam, stad te water" van mijn collega Gerhard Werkman heeft men van de eerstgenoemde vaart een boulevard gemaakt, die nog steeds de naam Overtoom draagt en nu de verbinding tussen Amstelveenseweg en Leidse- plein vormt. Zaterdagavond tussen half zeven en zeven uur is voor mij de kinderlijke wensdroom in vervulling gegaan en ben ik wezen schuitjevaren zo niet op dan toch boven de Over toom, te weten met de door Johan Boesman gecommandeerde luchtballon „Jules Verne" de grootste aerostaat van Europa naar men zegt. Alle omstandigheden daarbij beantwoordden aan het oude liedje, want de zenuwen waren tot onderhuids tintelen toe gespannen, omdat de ongunstige weersverwachting buien met gevaarlijke stootwinden de hele middag onze opstijging uit het flink met kinderen gevulde Olympisch Stadion hadden verhinderd. En het werd tenslotte een dubbele verrassing, niet alleen doordat wij de zeldzame, althans in geen tientallen jaren gebruikte kans kregen boven Amsterdam te zweven, maar mede door het wonderbaarlijke panorama, wonderbaarlijk door het nieuwe gezichtspunt op het vanouds vertrouwde. Iedereen weet, dat men Amsterdam uit overwegingen van toeristische propa ganda het Venetië van het noorden noemt. Hoe terecht deze benaming gekozen is, daarvan heb ik mij pas goed kunnen overtuigen, nu ik er vlak overheen voer in een gondel, zoals de mand voor ballonpassagiers eigenlijk heet. CYPRESSPOINT (Reuter/AFP) Volgens een rapport van de voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie, admiraal Strauss, dat op verzoek van pre sident Eisenhower is gepubliceerd, heeft de Sovjet-Unie op 24 augustus haar proe ven met kernwapens in Zuidwest-Siberië (ten noorden van India, Afghanistan en Pakistan en ten westen van China) hervat. In het rapport wordt de Sovjet-Unie gecri- tiseerd wegens de geheimhouding waarmee zij haar program heeft omgeven en het niet verstrekken van enigerlei veiligheids waarborg „met betrekking tot de wijze waarop zij een proefneming met atoom wapens verricht". Eisenhowers perschef Hagerty verklaar de dat de president enkele uren na de Rus sische ontploffing op 24 augustus op de hoogte gesteld was. Eisenhower zegt in een begeleidende verklaring nogmaals, de na druk te willen leggen op de noodzakelijk heid van doeltreffende internationale con trole van de atoomenergie en ontwape ningsmaatregelen gepaard gaande met de nodige, thans mogelijke, waarborgen. In het rapport van Strauss heet het, dat het op 24 augustus tot ontploffing gebrach te kernwapen een kracht had van minder dan een megaton (een miljoen ton TNI). Behalve het genoemde gebied van de proefneming, waar volgens het rapport de meeste Russische proeven zijn genomen, is ook het gebied va» de Barendsz-zee voor kernproeven gebruikt. In antwoord op vragen zei Hagerty, dat met kernwapens zowel atoom- als water stofbommen bedoeld konden zijn. Hij wei gerde echter hierop nader in te gaan. In het rapport van Strauss wordt ten slotte gezegd, dat hoewel de Verenigde Staten slechts dertien keer een bekendma king hebben gedaan over Sovjet-proefne mingen, het werkelijke aantal ontploffin gen in de Sovjet-Unie aanmerkelijk hoger dan dertien is geweest. DJAKARTA (ANP) De voormalige minister van Justitie, Djody Gondokusumo. die een gevangenisstraf heeft uitgezeten, is op vrije voeten gesteld. Mr. Djody was in januari door het Indonesische opperste ge- recl«*shof tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het aannemen van steek penningen, toen hij minister was. Djody bleef toen op vrije voeten, in afwachting van de uitslag van zijn gratieverzoek aan president Sukarno. Op 19 juli schonk Su karno hem de helft van zijn straf kwijt. Djody moest toen nog veertig dagen in de gevangenis doorbrengen. Het raadgevende comité van het parle ment zal binnenkort Djody's lidmaatschap van het parlement bespreken. Hij is geko zen tot vertegenwoordiger in het parle ment van de kleine nationale volkspartij de Partai Rakjat Nasional (PRN), waar van hij voorzitter is. Het raadgevende co mité zal beslissen, of hij zijn lidmaatschap van het parlement zal behouden, of dat dit ongeldig zal worden verklaard wegens strafrechterlijke overtreding. De minister van Justitie, Muljatno, zou van oordeel zijn dat het lidmaatschap van Djody in hef- parlement ongeldig moest worden ver klaard, maar het kabinet zou het parlement de juiste instantie vinden om in deze kwes tie te beslissen. NEW YORK (United Press) De New York Times heeft haar voldoening geuit over de vertoning van een film in Indonesië over Sukarno's bezoek aan de Verenigde Staten. „De Indonesische president," aldus de Times, „is geen onvermengde vriend van onze soort democratie. Hij gelooft, of geloofde enkele maanden geleden, dat „de drie ideologieën: nationalisme, marxisme en mohammedanisme, verenigd kunnen wor den. Hij is een „democraat," maar met be perkingen. Maar het is onmogelijk presi dent Sukarno te verheerlijken, zoals deze film tot op zekere hoogte doet, zonder het volk van Indonesië de materiële schitte ring van onze beschaving, de schoonheid van ons land en de vriendelijkheid van ons land te tonen," aldus de Times. PARIJS, (Reuter) De Suez-kanaal- maatschappij in Parijs zegt in een verkla ring dat de landen die op het ogenblik de toekomst van het kanaal bestuderen zelf de verantwoording dragen voor haar niet- Egyptische staf die nog in de kanaalzone verblijft. De maatschappij heeft deze lan den meegedeeld dat het haar niet langer mogelijk is de veiligheid van haar staf te garanderen. De maatschappij zegt dat zij op verzoek van de Britse en Franse regeringen haar staf heeft opgedragen de werkzaamheden normaal voort te zetten tot het einde van de Londense conferentie, hoewel de niet- Egyptische staf zonder verwijl gerepatri eerd wenste te worden. „De berichten uit de kanaalzone tonen dat het werk dagelijks ondragelijker wordt en dat het Egyptische bewind bezig is de internationale organi satie die noodzakelijk was voor de doel treffende functionering van het kanaal, te vernietigen". Als voorbeelden hiervoor wordt in de verklaring vermeld dat afdelingschefs in feite worden vervangen, of zelfs ontslagen, dat zelfs op het hoogste niveau onervaren Egyptische ambtenaren zich met de gang van zaken bemoeien zodat de regelmaat en de veiligheid van de doorvaart in het ge ding komen, en dat personen en goederen niet veilig meer zijn. De acht leden van de beheerscommissie en de raad van commissarissen van de maatschappij zullen morgen in. Parijs ver gaderen. Instructies aan de staf zullen via de consultaten in Egypte worden gezonden aangezien het onmogelijk is instructies te zenden via de Egyptische kantoren van de maatschappij. Alle Britse en Franse leden van de staf hebben zich als blijk van trouw aan de maatschappij bij hun consulaten in Egypte laten inschrijven. Het Griekse con sulaat zou, in opdracht van de Griekse regering, de inschrijving van de Griekse staf hebben geweigerd. Ruslan Abdulgani, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, heef|, zorj- dag na een bezoek aan de Suezkanaalzone als zijn overtuiging uitgesproken, dat'Egyp te volkomen in staat is voor het functio neren en het onderhoud van het kanaal te zorgen. De minister is gisteravond naar Djakarta vertrokken. Oorspronkelijk zou de opstijging hebben plaatsgehad op 11 augustus als onderdeel van de Vakantiespelen Amsterdam, die echter wegens de des morgens urenlang aanhoudende, hevige regenval moesten worden afgelast. Ter verhoogde goedma king van de toen gederfde pret zouden er deze keer, op 25 augustus, drie ballons de lucht ingaan. De bedoeling was een wed strijd, een zogenaamde vossenjacht, voor een trio - een Nederlandse, een Belgische en een Duitse - van vrouwelijke comman- danten. Eén ballon diende als eerste te I vertrekken en winnares zou degene zijn die het dichtst daarbij in de buurt wist te landen. Het is allemaal heel anders gelo pen. Het heeft er zelfs lange tijd naar uit gezien, dat wederom dit nummer van het programma (reeds gedund doordat een aangekondigde wielerwedstrijd achter mo toren door gladheid van de natgeplensde baan niet kon door gaan) moest vervallen. Tot tevredenheid waarschijnlijk van de organisatoren, die men niet graag teleur wilde stellen, kon gelukkig op het laatste ogenblik de start van twee ballons, oranje de ene, zilver de andere, voor een korte ■vlucht zonder meer toch nog geschiedeh. In plaats van het begin werd deze voor de jeugdige aanwezigen op de tribunes de apotheose van het feest. De lucht was helderblauw, de vochtige grasmat schitterde twinkelend als blijk van zomerse verstandhouding, toen ik om een uur of twaalf (volgens voorschrift met extra regenkleding en een zakmes gewa pend) het sportpark betrad. De drie bal lons lagen als grote schijven plat op het middenveld onder grove netten gereed. Eén voor één werden ze met buizen van grijs geverfde en geverniste zijde verbon den met een reusachtige cylinderwagen van een margarinefabriek, die tweeduizend kubieke meter waterstof kwam leveren. Dit was een experiment. Normaal zouden er dertig cyinders nodig zijn geweest om de voorgenomen wedstrijd mogelijk te ma ken. Helemaal bevredigend bleek deze proefneming nog niet, omdat er bij de niet precies passende aansluiting vrij veel van het kostbare gas verloren ging. Jammer genoeg, want nu bleek er later vulstof te kort te zijn voor de middelgrootste, de „Libelle" van de Haagse Ballonclub, waar van de in rubber gedrenkte katoenen huid, een jaar geleden onder dwang der omstan digheden nat opgeborgen na een vlucht in Italië, enigszins poreus was geworden, zo dat deze in geen geval kon deelnemen Om half drie, de afgesproken tijd van vertrek, wisten wij dit nog niet. De recla mebanden werden om de voor driekwart volgeblazen gevaarten gespannen, de man den in gereedheid gebracht. Nini Boesman liep inspecterend rond, de geschiedenis der ballonvaart, van de eerste proefvluchten door de gebroeders Montgolfier in 1783, door Pilatre de Rozier en de markies van Arlandes met een heteluchtschip, door Blanchard en dr. Jefferies over het Kanaal in 1785, door professor Piccard naar de stratosfeer in 1931, om maar een paar voor beelden van pionierswerk te noemen, in prenten op een doek rond haar hoofd ge knoopt. De Belgische Andrée van Gemert droeg een zwartwit geblokte pantalon en een blauw jasje met een eskimocapuchon, de Duitse Gisela Schmidt trok voor alles de aandacht door een gestrenge bril. De met alle verantwoordelijkheid belaste heer Boesman kwam, toen een van Schiphol opgestegen Convair ons met de vleugels groette, zorgelijk uit de telefooncel terug met de laatste weerberichten, raadpleegde kaart en kompas, mompelde iets over snel heden van vijftig kilometer in de boven lucht en besloot tot uitstel, omdat de wind bezig was naar een voor de vaarsters gun stiger hoek te krimpen. De ballons belemmerden het uitzicht van de bevolking der zijvakken op de verrich tingen van intussen aangetreden muzikan ten, acrobaten en clowns, zodat ze met zandzakken en al door „assistenten" en terreinknechten naar de doorweekte sin- telbanen echter de goalpalen gezeuld moes ten worden. „Assistent" was iedereen, die iets met de opstijging te maken had. Ook ik droeg een blauw kaartje met dit op schrift als teken van deze met blaren en transpiratie betaalde waardigheid. De rest van de middag ben ik toeschouwer ge weest bij allerlei sportieve krachtmetin gen. Eerst kwamen er wielrenners, van wie de omroeper werkelijk niet had hoeven zeggen dat het nieuwelingen waren. Daar na werden de borden met „Iraklis 1" en „Amsterdam 4" door „Hebron" en „St. Cornelis" vervangen, naar ik aanneem de eindstrijd van een schoolvoetbaltoernooi, die door scheidsrechter Leo Horn even on berispelijk ernstig geleid werd als hij ge kleed was. Een genot was het slimme spel van een pittig midvoortje bij de verlie zende partij. Bij het concours hippique voor jeugdige amazones was een der paar den door het kirrende rumoer rondom bij herhaling bijzonder weigerachtig de lank moedig opgestelde hindernissen te nemen. Door het laten leeglopen van de „Libelle" was voor ruim zeshonderd gulden water stof verloren gegaan. Het uur voor defini tieve beslissingen was aangebroken. Nini Boesman en Andrée van Gemert lieten haar ambities varen door te kennen te ge ven op de grond te willen blijven. Gisela Schmidt had wel zin om met de verzilverde gashouder door de wolken te breken, mits dé andere ballon voorging om het moge lijke landingsgebied te verkennen. En dus klom om even voor half zeven de heer Boesman in de mand, gevolgd door de Duitse mevrouw dr. M. Denhoven uit Keu len, de voor zijn brevet zich bekwamende heer J. M. Demenint uit Den Haag en on dergetekende. Mijn plaats kwam beschik baar doordat twee eveneens passage ge boekt hebbende cineasten wegens de na derende duisternis verstek lieten gaan. Bij het in de nauwe gondel klimmen beving mij de gewaarwording een vreemde fata list te zijn, iemand die met tragische vol harding - ik had voor dit nu eenmaal aan genomen werk mijn vakantie onderbroken, zes uur bovendien op deze kleine kans gespeculeerd - het noodlot tart: de vaart zou immers pal op het IJselmeer zijn ge richt en ik herinnerde mij nog maar al te goed de angstaanjagende „landing" in zee van Godfried Bomans bij Yandvo'óft in mei 1951.... luah saon J .feimcDxI isen éea Een minuut lafèr, nadat de handen van de laatste helpers de mand hadden losge laten en wij reeds boven de lichtmasten van het stadion dreven, zwaaiend naar de vaarweljui.chende achterblijvers, beving mij de miraculeuze vreugde van een vogel vrij bewegen door een gebied waaruit alle geluid ver terugweek. Amsterdam lag daar, fantastisch scherp, overzichtelijk als een maquette in een zorgvuldig schoongepoet- ste vitrine, zo mooi als ik het zelf had wil len bouwen. Schuitjevaren door de lucht is weldadig, nietwaar jhr. Mollerus, dr. Melchior, wethouder Van Geluk en wie meer uit onze omgeving mij de laatste tijd zijn voorgegaan? Zelfs al duurt het maar kort, zoals in dit geval. Terwijl wij het Rijksmuseum en het Paleis op de Dam amper achter ons hadden, terwijl wij de platte schepen achter het Centraal Station probeerden te tellen van onze naar schat ting driehonderd meter hoogte, doemde voor ons - direct na Schellingwou en Holy- sloot - reeds het gevreesde water op. Pro beren de overkant te halen, dus in de buurt van Zwolle bijvoorbeeld of misschien Frièsland terecht te komen, zoals wij ons vroeg in de middag hadden voorgenomen, was bij onzekerheid omtrent windkracht onverantwoord en trouwens niet meer mogelijk, aangezien ballonvaren bij duis ternis zonder radio aan boord in Neder land niet is toegestaan. Nauwelijks hadden wij besloten te dalen zodra wij de enige hindernis, een hoog spanningsdraad, gepasseerd zouden zijn, of daar kwam Marken in zicht en daarmee een nieuwe verleiding. Mochten wij de sprong naar het eiland wagen? Het ballon varen is letterlijk en misschien ook figuur lijk de hoogste vorm van romantiek. Waar om blijft de mens doorgaan met deze zui vere, maar primitieve sport in een eeuw van snelle transportvliegtuigen, waarin straaljagers daverend de geluidsbarrière doorbreken? Bomans schreef na zijn on gelukkig volbrachte tocht niettemin in ons blad: „Mijn tochten met de toestellen van KLM en Sabena stelden mij diep teleur. Dit noem ik geen vliegen. Men zit in een huis kamer, waar juffrouwen met vreemdsoor tige petjes op het hoofd koffie en gebak rondbrengen, terwijl tal van andere ge makken u de suggestie opdringen, dat ge niét vliegt.Het zich vrij in de onein dige ruimte met een onbelemmerd uitzicht geruisloos voortbewegen is een eeuwen oude menselijke behoefte, waarlijk niet enkel van dichterlijkenaturen. Zonder hulpmiddelen is het echter niet te doen. „Je kunt opvliegen!" zegt men alleen tegen een onmogelijk mens, een vreemde vogel. Betekent in de symboliek van de droom het vliegen geen wens? Het enige echte vliegen dat ons gegeven is, per ballon, vol doet aan het verlangen naar de verte, naar het zegevieren over elementen waarvan men zich vrijwillig de speelbal maakt, naar het meten van macht tot in de derde di mensie. Ballon en ballet staan vlak bij el kaar in het woordenboek, in beide gevallen is zweven de eerste associatie. Het bewust willen ervaren van de ruimte is zeker een romantisch kenmerk van deze tijd. En zo als alle romantiek is ook dit een beweging, fantastisch, meeslepend, waarbij men van geen ophouden wil weten. Vandaar dat het wingewest van Sijtje Boes zelfs voor een doorgewinterde Nederlander een ver leiding kan zijn. Na de filosofie de realiteit. Door enige keren de ventielklep te openen liet com mandant Boesman het oranje gevaarte zolang dalen, tot wij ergens een geschikte Het verwijderen der zakjes zand, nodig om de ballon aan de grond te houden is een taak, welke zeker niet van gewicht is ontbloot. haven op het droge onder ons hadden. Ver volgens trok hij de scheurbaan los. Om drie minuten voor zeven lagen wij precies aan de grens van Amsterdam, in Belmermeer, aan de grond die maar zeer betrekkelijk droog bleek te zijn. Merkwaardig genoeg kwam de eigenlijke ballon precies terecht in een greppel tussen twee weilanden. Net waren wij uit de gekantelde gondel ge kropen of al het resterende wolkenwater voor de gehele dag begon als een grauw stortbad op ons neer te komen. Deson danks draafden er van heinde en verre, in een streek waar slechts aan de horizon hui zen te bekennen waren, belangstellenden op ons toe. Hoog zeker duizend meter, naar wij later vernamen boven ons na derde de zilveren ballon, waarmee Gisela Schmidt manmoedig alleen was opgestegen. Zij landde op de terreinen van de vuilver branding bij een gehucht, dat Popper- dammergouw is geheten. Gelukkig zijn de boeren hier niet achter lijk, zoals ergens in Frankrijk, waar men nota bene in deze eeuw eens een gelande ballon uit bijgeloof aan een bovennatuur lijk monster met hooivorken ging bestoken. Ik zou trouwens geen woord kwaad willen zeggen over deze veetelers, het minst van boer Spaans, die een kwartier ging lopen om eerst zijn paard uit een afgelegen wei en toen zijn wagen van huis te halen om de doorweekte „Jules Verne" te kunnen bergen in een droge schuur, ons vervolgens bij de met brongas gestookte kachel op de koffie nodend. Al is het óók waar, dat wij, luchtschipbreukelingen, in de stromende regen stonden, terwijl de meeste kijkers met blauwe overall zich een schuilplaats hadden gekozen onder tentzeilen uit ónze mand! De vrouwen en kinderen, zonder jas van huis gerend bij dit ongewone spek takel, zochten een onderkomen in een na burig varkenshok. Rest mij nog als laatste bijzonderheid te vermelden, dat wij zelfs de royale assistentie kregen van een harte lijk de grenzen van zijn bevoegdheid te buitengaande agent van politie uit het aan grenzende Broek in Waterland (nu weet ik aan den lijve waarom deze plaats zo heet). Intussen: men valt hier, onder de rook van de hoofdstad, in een andere wereld waar van men het bestaan in deze streek niet vermoedde, met sinds een jaar enige elek triciteit, maar nog nergens waterleiding. De genoemde agent bleek wel een telefoon te hebben, doch een gids was er niet bij Precies om elf uur gaf Johan Boesman zijn laatste commando van die zaterdag: „Vulslurf open!" Toen zaten wij ten langen leste in een restaurant nabij het Leidse- plein vol lelijke lichten en lastig lawaai. DAVID KONING (Van onze correspondent in Wenen) Naar nu eindelijk bekend is geworden, heeft de Hongaar F. Szalasi het meest waardevolle gedeelte van de beroemde Hon gaarse kroonisehatten in 1945 op zijn vlucht naar Oostenrijk meegenomen. In het dorpje Mattsee overhandigde hij de koningsmantel, de skepter, de rijksappel en een relikwie van koning Stephanus aan pastoor Stras- ser, die deze schatten in 1946 aan de aarts bisschop van «Balzburg ter bewaring gaf. Tot grote ergernis van de Hongaarse re gering bevinden deze kostbaarheden zich nog steeds in Salzburg. De beroemde Ste- fanskroon echter, met het scheef staande kruis, wilde de pastoor van Mattsee niet overnemeri. Dit kostbaarste kleinood, dat meer dan duizend jaar oud is, werd daarop ingegraven en later door Amerikaanse sol daten ontdekt, die het naar Wiesbaden brachten. Men neemt aan dat de kroon zich op het ogenblik in het Vaticaan bevindt, maar zekerheid hieromtrent heeft men niet. De kroon, die in de negende eeuw door Paus Silvester aan de Hongaarse koning Stephanus werd geschonken, heeft een rol gespeeld in het proces tegen kardinaal Mindiszenty, die ervan beschuldigd werd, de kroonschatten uit Hongarije te hebben laten brengen. Het is niet uitgesloten dat de Hongaarse regering stappen zal onder nemen om de schatten, die zich nu nog in Salzburg bevinden, terug te krijgen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. M. A. H. Luns, is zaterdagavond van de Londense conferentie over het Suezkanaal op Schiphol teruggekeerd. Hij was zeer voldaan over de meerderheid van achttien landen, die zich achter het westelijke voorstel hadden geschaard. „Het is mij gebleken, dat de West-Europese landen en speciaal Frankrijk door deze crisis nog meer zijn doordrongen van de noodzaak de eenwording van Europa te bevorderen". De eerste stap, die na de conferentie ge zet wordt, is de aanbieding van het plan- Dulles aan president Nasser van Egypte. Mocht Nasser bereid zijn dit plan te aan vaarden als basis voor nadere besprekin gen, dan wordt gehoopt dat de daarop vol gende besprekingen tot een oplossing zul len leiden, zo deelde hij verder mede. Mocht Nasser ontoegankelijk blijken voor het plan, dan zal de situatie in het Suez kanaal vermoedelijk bijzonder slecht wor den. „Egypte kan de buitenlandse em ployés van de Kanaalmaatschappij onmo gelijk dwingen het werk voort te zetten, indien zij dat niet zouden willen of door de maatschappij uit Egypte zouden worden teruggeroepen". Over de Indonesische schuldenkwestie heeft onze minister vrijdagmiddag met zijn Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles een tweede onderhoud gehad. „Het was een voortzetting van ons eerste gesprek van enkele dagen tevoren", vertelde minister Luns. „Ik heb helaas geen vrijheid om nadere mededelingen over dit tweede ge sprek te doen. Ik laat dat na op speciaal verzoek van minister Dulles. Het enige, dat ik kan zeggen is, dat het een plezieriger gesprek was dan het eerste". Volgens minister Luns, die onmogelijk kon zeggen of de schuldenkwestie door Ne derland zal worden voorgelegd aan de Verenigde Naties, is de Nederlandse rege ring op het ogenblik aan het overwegen welke mogelijkheden er zijn om stappen te ondernemen tegen de eenzijdige opzegging dezer schulden aan Nederland door Indo nesië. „Een en ander wordt ons niet ge makkelijker gemaakt door het feit, dat het kabinet demissionair is en de opvolgers niet al te zeer kan binden". De minister oefende opnieuw kritiek uit op de Indonesische beslissing, zeggende: „Men kan zich voorstellen welke proble men zich gaan voordoen, indien verdragen, gesloten onder toezicht en met medewer king van de Verenigde Naties, gere gistreerd bij de Verenigde Naties en aldaar tot de laatste details behandeld, zo maar kunnen worden geschonden, zonder dat de wereldorganisatie een procedure heeft om dit tegen te gaan". „Bedoelt u te zeggen, dat u meent, dat de Verenigde Naties uit eigen beweging in deze kwestie zouden moeten ingrijpe?" „Ik zou mij kunnen voorstellen", ant woordde de minister, „dat een meer per fecte organisatie in deze gevallen zou kun nen voorzien". De minister was tenslotte van oordeel. dat de meeste andere landen ten aanzien van de moeilijkheden, die ons land met de Indonesische regering heeft en in het bij zonder ten aanzien van de schuldenkwestie, over het algemeen meer begrip tonen voor de Nederlandse zienswijze, dan Amerika, dat soms de indruk wekt er weinig voor te voelen president Sukarno iets in de weg te leggen, wanneer de eigen Amerikaanse belangen daarmee niet zijn gediend. Hij achtte het uitgesloten, dat over het opzeggen van de schulden' ooit een landen- conferentie zou worden gehouden, zoals thans, in Londen is geschied over het Suez kanaal. (Van onze parlementaire redacteur) Er is op het ogenblik weinig nieuws om trent de informatiearbeid van prof. De Gaay Fortman.. Dit is ook begrijpelijk, aangezien die arbeid zich nog steeds be vindt in een oriënterend stadium. Zaterdagochtend heeft de informateur een onderhoud van ongeveer een half uur gehad met prof. dr. J. Horring, directeur van het Landbouwkundig Economisch Instituut. Volgens de woordvoerder van de informateur diende dit om zich te laten voorlichten over enkele technische pro blemen. 's Middags heeft prof. De Gaay Fortman in Zwolle een bespreking van meer dan twee uur gehad met mr. Burger, de fractie leider van de P.v.d.A. Zondagavond heeft hij in Wassenaar gesproken met het Eerste Kamerlid prof. dr. L. J. C. Beaufort (K.V.P.) .Deze kent hij goed uit de tijd, dat zij samen deel uitmaakten van de Neder landse delegatie bij de algemene vergade ring van de U.N.O. In herinnering zij ge bracht dat prof. Beaufort in 1952, toen mr. Donker met formatiepogingen bezig was, een bemiddelende rol heeft vervuld wegens moeilijkheden, die zich ook bij die gelegen heid in het bijzonder tussen K.V!P. en P.v.d.A. voordeden. Vanmiddag om twee uur heeft de infor mateur de demissionaire minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, op het Torentje ontvangen. Deze is de eerste van de politieke figuren, die bij de informateur op bezoek komen, nadat deze met de fractieleiders heeft gesproken en na diens onderhoud met prof. Beaufort. Prinses Wilhelmina zal dinsdag 28 augustus haar intrek nemen op „De Ruigne hoek te Scheveningen en daar ook haar verjaardag doorbrengen. Oproep tot ontwapening van de Opperste Sovjet aangeboden ROME (Reuter/AFP) Mgr. Giuseppe Fietta, pauselijk nuntius in Italië, heeft in een vraaggesprek met het Italiaanse nieuwsbureau Ansa verklaard, dat hij tij dens eens bezoek van de Russische zaakge lastigde Pogidajev op de „ernstige toe standen in Rusland met betrekking tot re ligieuze aangelegenheden" heeft gewezen Hij had de zaakgelastigde ook duidelijk ge maakt, dat „het veilig stellen van de gods dienstige vrijheid in de Sovjet-Unie nood zakelijk is". Mgr. Fietta deelde eveneens mede, dat de zaakgelastigde hem de tekst van een Russische verklaring over de Suez- kanaal-kwestie en van de Opperste Sovjet (parlement) had overhandigd. Volgens radio-Moskou was dit het eerste officiël" contact tussen de Sovjet-Unie en het Va ticaan. Radio-Moskou zegt dat de oproep niet aan de rooms-katolieke kerk is ge richt, maar aan de Vaticaanse staat, welks hoofd, Paus Pius XII, zich voor de ont wapening heeft uitgesproken. „Wij mogen daarom hopen, dat de Vati caanse staat en zijn leiders hun bijdrage zullen leveren, welke zeer waardevol kan zijn voor de oplossing van het grote pro bleem van onze tijd en voor de strijd voor ontwapening en een stabiele vrede", aldus radio-Moskou. In gezaghebbende kringen in Vaticaan stad hecht men geen bijzonder belang aan de overhandiging van de oproep. Men ziet er een propaganda-actie in. Er wordt on gewezen, dat de oproep bestemd is voor de parlementen in het buitenland. De Vati caanse staat kent echter geen volksver tegenwoordiging. De Italiaanse pers is argwanend. De neo- fascistische „II Secoio d'Italia" schrijft: „De duivel wordt eap priester". De Haarlemse Jacht Club heeft dit week einde op het water van het Noorder Buitenspaarne en de Mooie Nel wederom nationale zeilwedstrijden gehouden. Dank zij een uitstekende organisatie en een groot aantal inschrijvingen, ongeveer negentig in totaal, hebben de zeilliefhebbers hun hart kunnen ophalen maar het was bepaald jammer dat de weersomstandigheden de organisatoren op de tweede dag dermate in de steek lieten, dat slechts één, inplaats van twee races, gezeild kon worden. Na het uitstekende begin van zaterdag was dit ongetwijfeld een lichte teleurstelling maar niettemin hebben de zeilers voor goe de sport gezorgd. Over de weersomstandigheden had men op de eerste dag bepaald niet te klagen. Een stevige wind, droog weer met af en toe volop zon, zorgden er voor dat de zeilers in hun element kwamen te verkeren al wa ren de omstandigheden voor sommige deel nemers te zwaar. Er werd voor de wind gestart en reeds op het eerste rak sneuvel den diverse schuitjes. In de valkenklasse werden alle deelnemers gediskwalificeerd, zij voeren een verkeerde baan of hadden een boei niet goed gerond. Van de dertien in de vrijheidsklasse gestarte scheepjes haalden slechts zeven de finish, bij de 12 voetsjollen van de elf slechts zes, waaruit blijkt dat de zeilers, ook ervaren krachten op dit gebied, de moeilijkheden niet steeds konden overwinnen. De Haarlemse successen beperkten zich zaterdag tot een tweede en derde plaats in de 16 m2 eenheidsklasse. C. de Jongh met „El Primero" en H. Schmitz met „Spaarne", beiden van de Haarlemse Zeilvereniging zorgden hiervoor. Voorts was er een derde plaats voor J. Boon met „Estantam" van de Haarlemse Jacht Club in de olympia jollenklasse en eveneens een tweede en derde plaats bij de 12 voetsjollen A resp. voor F. H. Daniels met „Barry" en F. Steensma met „Kolonel", (beiden Haarlem se Jacht Club). Bij de 12 voetsjollen B ging de eerste prijs naar P. Bulters met „Water vlo" (Haarlemse Jacht Club) zodat al met al de Haarlemse zeilers goed voor de dag kwamen. Juist toen de laatste olympiajol- len de finish passeerden begon het te regenen. Storm Tot grote teleurstelling van de talrijke deelnemers en niet minder voor de organi satoren waren de weersomstandigheden zondag bepaald veel slechter. Wel bleef het de gehele dag droog en scheen zelfs de zon, maar de zuidwester was bijkans tot halve stormkracht aangewakkerd en in nog veel ergere mate moesten de zeilers hun krach ten meten met de elementen. Veel erger dan zaterdag en het wedstrijdcomité be sloot dan ook slechts één race te zeilen. Een mooie overwinning behaalde H. Schmitz jr. van de Haarlemse Zeilvereni ging met ,,'t Robbenjong" in de vrijheids klasse, in de 12 voetsjollenklasse B een goede zege van Knottenbelt van de Haar lemse Jacht Club met „Irene" en een twee de plaats voor Arie van Beekum jr, met zijn „Duvel" in de 12 voetsjollenklasse A. De uitslagen waren: Zaterdag 12 m2 Sharpy klasse: 1. Jac. Kraan met „Donderstien"; 2. B. Kraan met „Meteor"; 3. W. Guldemond met „Spotvogel". 16 m2 Eenheidsklasse (streep): 1. P. Muusse met „Wilfred"; 2. C. de Jongh met „El Pri mero"; 3. H. Schmitz met „Spaarne". Sternklasse: 1. J. N. v. d. Stadt met „No- reg". Vrijheidsklasse: 1. P. Hellema met „Riete piet"; 2. P. Kerkhoven met „La Bonanza"; 3. J. Bos met „Laughing Water". Olympia jollenklasse: 1. J. Dil met „Aloha"; 2. J. J. Huurman met „Hiphaan" 3. Jk Boon met „Estantam". 12 voetsjollen A: 1. A. W. Reyers met Wa terbaby"; 2. F. H. Daniels met „Barry"; 3. R. Steensma met. „Kolonel". 12 voetsjollen B: 1. P. Bulters met „Water vlo"; 2. Ch van Swol met „Cupido". Jeugdklasse: 1. R. W. Bossink met „Have a go". Zondag Valkenklasse: 1. P. C. Eveleens met „Am- bition"; 2. L. de Witt met „Moustache". 12 m2 Sharpy klasse: 1. Jac. Kraan met „Donderstien"; 2. B. Kraan met „Meteor"; 3. B. Verhagen met „Plasjager". 16 m2 Eenheidsklasse: 1. J. J. Botterweg met „l'Espérance"; 2. P. Muusse met „Wil fred"; 3. H v. d. Kooy met „Marianne". Vrijheidsklasse: 1. H. Schmitz jr. met ,,'t Robbejong"; 2. P. Kerkhoven met „La Bo nanza"; 3. C. J. Tuinman met „Iris". Olympia jollenklasse: 1. L. N. Hofsté met „Excalibur"; 2. J. P. Loogman met „Meo Voto"; 3. W. Bijker met „Olapieze". 12 Voetsjollen A: 1. A. Reyers met „Water baby"; 2. A. J. van Beekum met „Duvel' H. van He»k met „Margriet". 12 Voetsjollen B: 1. J. Chr. Knottenbelt met „Irene"; 2. Ch. van Swol met „Cupido". Jeugdklasse: 1. R. W. Bossink met „Have a go".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8