RFD-rubber dinghies „veroveren" nu ook de Nederlandse vloot Chr. Visman DE SAMENZWEERDERS Per 1 november verplicht gesteld op de Britse vissersschepen U/INTERS Bunno op zoek naar Luilekkerland „Visserijdag" in Enkhuizen met vlootschouw en vissersfolklore Gehaktdag!! Concours hippique en kortebaan op 5 en 6 september Agenda voor Velsen Artistiek Camera's Rolf ilms Nationale manifestatie dankzij veler medewerking Volksfeesten in Heemskerk Wacht nog even DEMONSTRATIE IN DE VISSERSHAVEN ZEEMLAP ZEEMLAPPEN Sovjet-Unie wil visvangst tegen 1960 verdubbelen OP 5 OKTOBER Schepen van 1000 ton Duitsiand bouwt twee fabriekstrawlers „De Zeemeeuwen" wonnen in regen van „Herbido" PFAFF MAASMACHINES C VERVOLGVERHAAL^, indoor Friedrich Bruegelj Agenda voor Beverwijk Agenda voor Haarlem DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 DE FEL ORANJEKLEURIGE opvouwbare rubber reddingboten, die al op vele Nederlandse loggers en kotters in de kisten op het achterdek aanwezig zijn ter vervanging van reddingboten en die met ingang van 1 november van dit jaar verplicht zijn gesteld op de Rritse vissersschepen, hebben zich gister middag in de praktijk aan IJmuiden gepresenteerd. Van een sleepboot in de Vissershaven af werd met een zespersoons boot door de RFD-Holland uit Kat wijk aan Zee gedemonstreerd hoe gemakkelijk deze dinghies zijn te hanteren, kunnen worden tewatergelaten en na een halve minuut automatisch opgeblazen en gereed zijn om de opvarenden van een in nood verkerend schip op te vangen. Succesvolle reddingen met deze rubber reddingboten onder meer van drie trawlerbemanningen bij IJsland hebben het verplicht stellen van deze boten op de Britse vloot tot gevolg gehad. Ondanks het feit, dat het rubber materiaal zeer licht is, zijn de reddingboten bij deze reddingen sterk gebleken. Geen beschadiging kwam aan de drie boten voor de windkracht was 8 tot 12 terwijl een van de dinghies toch over drie lavariffen heen ging en tenslotte zonder lekkage en met de bemanning er in op met ijs bedekt lava belandde, hetgeen nimmer door een gewone reddingboot zou zijn gepresteerd. water kan worden opgevangen met de af tapping naar binnen. Bovendien zijn aan twee zijden regenwateropvangers aange bracht, eveneens met een verbinding naar binnen. Volledige nooduitrusting De dinghies, die door een man overboord kunnen worden geworpen, zijn niet alleen ontworpen om onmiddellijk drijfvermogen te garanderen in de meest ongunstige om standigheden, maar tevens om de drenke lingen te beschermen tegen de klimaats invloeden van polaire koude en tropische hitte. De fel oranje kleur van de overkap ping heeft bewezen de beste kleur voor op sporing te zijn, terwijl op het hoogste punt van het reddingvlot een elektrische ver kenningslamp is aangebracht, die wordt gevoed door een met zeewater geactiveerde batterij. Het licht bovenop het dak van de dinghy is niet zozeer bedoeld voor de op sporing, doch om de plaats van de dinghy aan overlevenden in het water aan te dui den. Een automatische gestreken sleepzak houdt de dinghy op de wind liggend en vermindert de drift, die thans nog onge veer 800 meter per uur bedraagt bij een windsnelheid van 25 mijl en minder dan een mijl per uur bij windkracht 8. De dinghies bestaan uit twee onafhankelijke drijfkamers, waarvan de bovenste de over kapping draagt. Deze overkapping is dub belwandig en geeft daardoor onder alle omstandigheden een volledige bescherming tegen de elementen. Ook de bodem is dub belwandig en opblaasbaar, waardoor het drijfvermogen nog wordt verhoogd en de inzittenden beschermd worden tegen de koude van het water. Overal op het schip kunnen deze reddingboten in hun zeil doekenverpakking een plaats krijgen. Zij zijn onmiddellijk voor het gebruik gereed en worden met verpakking en al overboord geworpen. Door een ruk aan het bedie- ningskoord wordt de gascylinder geopend en barst de dinghy uit de verpakking om ongeveer dertig seconden later gereed te zijn om bemand te worden. Besparingen Een belangrijk voordeel van de rubber dinghies is de grote ruimte- en gewichts besparing in vergelijking met de traditio nele uitrustingen houten of stalen red dingboten terwijl de onderhoudskosten in verhouding lager liggen. De aanschaf- fingskosten liggen tussen f 1300 en f 2800. Alle dinghies zijn van nooduitrustingen voorzien, waarbij drinkwater, EHBO-uit- rusting, seinuitrusting, een ladder, een red- dingslijn, een reparatiedoos en een blaas balg. Het bovengedeelte, waarin twee in gangen zijn, is zodanig gevormd, dat regen- ADVERTENTIE Voor een LUTTEL BEDRAG een beste GENAAIDE ZEEMLAP 0.50 HANDIGE ZEEMLAP 1.00 EXTRA GROTE ZEEMLAP 3.20 - 3.90 - 4.60 GROTE PARTIJ van 3.75 met 10 'In extra korting Kc.memerlaan 1 Telefoon 5853 De Scheepvaartinspectie heeft het ge bruik van deze dinghies aan boord van vis sersschepen goedgekeurd in plaats van de normale houten reddingsboten en deze bo vendien verre superieur bevonden als drij vend middel aan boord van grotere schepen. De dinghy heeft een volledige nooduit rusting aan boord, waarbij geen enkel an der drijvend middel sprake is. Elke dinghy wordt voorzien van: twee drijfankers, één ervan bevestigd aan de dinghy, één reserve met lijn; een hoosvat, een spons en een drijvend mes voor elke tien personen, waarvoor de dinghy is bestemd, een pomp of blaasbalg voor het bijpompen; een repa ratiedoos, ingeval van een lek. Bovendien wordt een noodpakket aanbevolen met twee parachutesignalen en twaalf 2-ster rode noodsignalen; een elektrische signaal toorts, zoals ook voor andere reddingsboten is voorgeschreven, met reserve batterij en lamp; 'n kleine drinkbeker met schaalver deling; drie blikken met 500 gr. water en ook 200 gr. voedsel voor elke persoon, waarvoor de dinghy is bestemd. Het blijkt uit deze lijst, dat de noodzake lijkheid wordt ingezien de overlevenden, als zij aan boord van de dinghy zijn. in het leven te houden totdat hun redding is vol tooid. Veel ervaring Veelal wordt nog verondersteld, dat dit type uitrusting geheel nieuw is en nog niet voldoende beproefd. Hoewel het gebruik van dinghies aan boord van schepen nog van betrekkelijke korte datum is, is de rubber dinghy zelf niet nieuw. Mr. Dagnall (de oprichter van de R.F.D.-Company Ltd.) vervaardigde reeds in 1919 dinghies en ge durende de eerste wereldoorlog werden zij reeds aan boord van vliegtuigen gebruikt. Sinds 1920 werden de vliegtuigen met dinghies uitgerust. Een ieder zal zich de vele reddingen van vliegtuigbemanningen in dinghies tijdens de laatste oorlog her inneren: 11.000 man werden hiermee gered. Gescheiden kamers De twee drijfkamers van de na de oorlog voor de scheepvaart ontwikkelde dinghy, die boven elkaar liggen, zijn geheel ge scheiden. Indien één dezer drijfkamers lek mocht raken, is de andere drijfkamer ruim voldoende om het gewicht van de inzitten den te dragen. De vloer, welke met de handpomp kan worden opgeblazen, geeft bovendien extra drijfvermogen. De over kappingsbuizen zijn met terugslagkleppen aan de bovenste drijfkamer verbonden. In dien dus de bovenste drijfkamer lek zou raken, blijft de overkapping toch geheel in stand. Gedurende proeven van het minis terie werd een 6-persoons dinghy geheel gevuld met water. Daarna werden er 9 man in geplaatst. De waterspiegel buiten boord bereikte toen juist de bovenkant van de onderste drijfkamer, ofschoon de vloer niet was opgeblazen. Bescherming Proeven hebben aangetoond, dat de dinghy, zelfs met het dak open, zo hoog op de zee ligt, dat er geen water in de dinghy komt, zelfs niet bij zware zee en sterke wind. Wanneer het dak gesloten is, blijft men in de dinghy geheel droog. Uit erva ring is gebleken dat met vijf mensen aan boord, de luchttemperautur binnen een half uur steeg van -5° C tot +19° C (of 65° F). Hierdoor was in de dinghy geen dikke kleding nodig. Medische autoriteiten hebben bevestigd, dat de stijging van de temperatuur in de dinghy één van de beste hulpmiddelen is tegen de shock door overlevenden bij het zinken van het schip opgelopen. Bij een volledige bemanning van de dinghy zal de temperatuur nog veel hoger kunnen stijgen. Reddingslijn Daar de dinghies rond van vorm zijn en zeer moeilijk voortbewogen kunnen wor den, kunnen dié mensen, die overboord zijn gesprongen terwijl er geen dinghy in de directe omgeving was, gered worden met de reddingslijn. Deze reddingslijn is op de vloer van elke dinghy aangebracht, be staande uit een flinke lengte drijvend koord, waaraan een drijvende ring is be vestigd. Met deze lijn, die gemakkelijk toe geworpen kan worden, kunnen de drenke lingen aan boord van de dinghy worden gehesen. Rond van vorm De ronde vorm van de dinghies heeft bewezen de sterkste contsructie en het meest zeewaardig te zijn. Bij proeven, ge houden tijdens stormweer op de Noord- Atlantische Oceaan, is bewezen, dat de dinghies, onafhankelijk van de belasting (bemand met één man of een complete be manning) geheel stabiel bleven. Er zijn geen middelen aan boord om de dinghy voort te bewegen. Indien een schip zinkt, zo meent R.F.D. is de laatste positie altijd bij benadering bekend. De dinghy, die niet voortbewogen kan worden, is op de plaats of althans in de buurt van het gezonken schip blijven drijven, hetgeen de opsporing door vlieg tuigen zeer vergemakkelijkt, temeer daar de verschillende dinghies bij elkaar in de buurt blijven. Dit is een groot voordeel, daar in het verleden de sloepen, doordat zij elk een andere richting uitgingen, het reddingswerk zeer bemoeilijkt hebben. Ronde van Poeldijk Eriigé leden van de Beverwijkse renners club ..Kennemerland" hebben met succes deelgenomen aan de ronde van Poeldijk. Dirk de Ruiter en Ab. Geldermans eindigden resp. op de vierde en vijfde plaats. ADVERTENTIE alles voor de amateur 99 99 Kennemerlaan 5 - Telef. 5705 HALIFAX, Nova Scotia, (United Press) De Russische minister voor de Visserij, Alexander Isjkov, heeft in Halifax mee gedeeld dat zijn land een programma heeft opgezet hetwelk een verdubbeling beoogt van de visvangst tegen 1960. In 1913, aldus minister Isjkov, bedroeg de visopbrengst in Rusland een miljoen metrieke ton. Ver leden jaar was de opbrengst twee miljoen metrieke ton. Voor 1960 voorziet men nu onder het speciale vijfjarenplan een vangst van 4.2 miljoen metrieke ton. Bunno wreef verbaasd, zijn ogen uitDroomde hij? Maar neen duidelijk hoorde hij een stem,, die tegen hem praatte; en die stem kwamvan de houten vogel op de paal! Ja, werkelijk, de vogel sprak tegen hem! „Bunno, je moet een put graven in de grond!", zei de vogel. „Kijk achter de steen, waarop je zit; daar zul je een schop vinden om te graven!" Bunno keek met open mond omhoog. Hij snapte niet, hoe een houten vogel praten kon De Stichting van de Nederlandse Visserij, het overkoepelend orgaan van de verschil lende vissersorganisaties in Nederland, die zoals gemeld is, het voornemen heeft een visserijdag te houden, die in het bijzonder de aandacht zal vestigen op de gevolgen voor de visserij van de verdere inpoldering van het IJselmeer, afsluiting van de Lau- werszee, het Delta-plan en dergelijke, heeft medegedeeld, dat deze dag vermoedelijk op vrijdag 5 oktober te Enkhuizen zal worden gehouden. Het programma van de visserijdag valt uiteen in drie onderdelen. In de morgenuren zal een grote open bare bijeenkomst worden gehouden, waar op enkele vooraanstaande sprekers ver schillende aspecten van de hierboven ge noemde onderwerpen uit het visserij oog punt zullen belichten. Het middagprogram ma voorziet in een grote vlootschouw om te demonstreren wat de visserman nog aan bedrijfsuitrusting bezit. Na afloop van deze vlootschouw zal er een manifestatie in kle derdracht zijn, waarmee tot uitdrukking wordt gebracht wat er nog aan vissersfolk lore rondom het IJselmeer leeft. Het ligt in de bedoeling de vissers op grote schaal uit te nodigen tot deelneming, zowel aan de vlootschouw, als aan de kle derdrachtenmanifestatie. De plaatselijke vissersverenigingen heb ben reeds het verzoek ontvangen hiervoor ADVERTENTIE WOENSDAG: ons heerlijk gekruid gehakt half rund - half varkens kost dan slechts 1.08 per pond GROENENDAAL'S VLEESBEDRIJF Zeeweg 229 - IJmuiden-Oost Da Costalaan 15 - Driehuis «sn,^'r De rederij „Nordsee" Deutsche Hochsee- fischerei AG te Bremerhaven heeft thans twee trawlers in aanbouw, die elk 1000 ton zullen meten en die over het achterschip zullen vissen en daar ook het net zullen binnenhalen en uitzetten. Aan boord van deze ongeveer 65 meter lange schepen komen diepvries en traan installaties. De visruimcapaciteit zal 6000 kisten groot zijn. De schepen verschillen enigszins in af metingen. De grootste trawler, die Duits land begin volgend jaar zal bezitten is dan 65,66 meter lang met een snelheid van der tien mijl en de tweede fabriekstrawier wordt 61.71 meter lang en krijgt een snel heid van veertien mijl. hun medewerking te wilen verlenen. De commissie van de Stichting van de Ne derlandse Visserij, die dit onderwerp voor bereidt, en waarin vertegenwoordigers van belanghebbende groepen zijn opgenomen, is onlangs uitgebreid met een vertegenwoor diger van de vereniging van Zuiderzeege- meenten, een lid van de commissie van 13, die in Zeeland de belangen van de visserij die door de afsluiting van de Zeeuwse zee gaten worden bedreigd, voortdurend be pleit, alsmede door vertegenwoordigers van niet bij de stichting aangesloten groepen COVY Zuid en Volendam. De Stichting van de Nederlandse Visserij heeft gemeend geen enkele groep te moeten uitsluiten, aangezien allen ten nauwste bij de te be handelen onderwerpen betrokken zijn. Het eerste elftal van de IJmuidense da mesvoetbalclub „De Zeemeeuwen" heeft zaterdag te Driebergen tegen „Herbido" gespeeld. Het betrof hier een vriendschap pelijke wedstrijd, waarvan de baten be stemd waren voor het Rode Kruis. Na vijf minuten spelen moest de wedstrijd reeds worden gestaakt, daar hagelstenen de speelsters besprongen. Na enige tijd kon het spel in de regen worden hervat en zorgde de IJmuidense Jopie Bakker voor het eerste en enige doelpunt van de wed strijd. Daarmee won „De Zeemeeuwen" met 1-0 van „Herbido" in een ontmoeting, die van IJmuidense kant goed samenspel toonde. Waarschijnlijk reist het eerste elftal van „De Zeemeeuwen" zaterdag 1 september naar Essen in Duitsland om uit te komen tegen het dameselftal „Gruga". Zekerheid hieromtrent was er gisteravond echter nog niet. Verkoopdag in „De Westerburcht' De jaarlijkse verkoopdag van goederen die werden vervaardigd door inwoners van „De Westerburcht" is vastgesteld op woensdag 5 september. Woensdag 5 en donderdag 6 september zullen voor de bevolking van Heemskerk weer fleurige dagen zijn. Georganiseerd door de vereniging „Koninginnedag" staan dan weer de volksfeesten voor de deur en indien de weergoden hun medewerking nu eens niet zullen intrekken valt er veel te genieten. Hoogtepunten worden gevormd door een concours hippique en de traditio nele kortebaan draverij. Het programma voor woensdag is: 8 uur keuring van versierde fietsen, autopeds en dergelijke voor het gemeentehuis, waarna o>m negen uur de optocht plaats vindt door het dorp, waaraan ook de schoolkinderen deelnemen. Dit wordt besloten door een ADVERTENTIE Op de B.I.M.IJ. kunt u vergelijken. met hoofd en schouders - U weet wel! MARKTPLEIN 22 - TELEF. 4619 Doorlopend demonstratie. DINSDAG 28 AUGUSTUS IJMUIDEN Tlialia, 20 uur „De spion voor de onder wereld". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseur.i, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. WOENSDAG 29 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De spion voor de onder wereld". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. VELSEN Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur wethouder van sociale zaken. DINSDAG 28 AUGUSTUS Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Onsterfelijke muziek". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wien bleibt Wien". r.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal van 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10- 11 en 17-18 uur. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Bioscopen: als dinsdag. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15-16 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 15-18 uur; Jeugdleeszaal en studiezaal van 10-13 en 15-18.30 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening van 15.15-16.45 uur. j j De ervaringen, opgedaan tijdens de Duitse tijd, had- den hem geleerd, dat drukke straten en pleinen en volkomen verlaten straten het meest gevaarlijk waren. Hij herinnerde zich een vriend, die inmiddels geëxecu teerd was, die hem eens had gezegd: In de onder grondse beweging kan alles waar zijn maar ook vals; er zijn geen vaste regels, behalve één: je moet geluk hebben. Hij zou eigenlijk best naar het museum kunnen lopen, dacht hij, maar hij deed het tenslotte toch maar liever niet. Hij keek slechts even naar het museum, luisterde naar de stemmen van de voorbijgangers en liep toen door. Tegenover de Panka Straat stak hij de tramrails over. Er was daar een klein cafeetje, waar hij even kon uit rusten. Toen hij vlak voor dit cafeetje in de Panka Straat stond, begreep hij dat hij op het punt stond één der grondregels van het ondergronds verzet te breken. Jaren lang toch was hij hier een goede bekende bezoeker ge weest. Verscheidene keren had hij hier zijn vrienden uit de organisatie ontmoet en hij had hier verder ontmoe tingen met Antonin, Jablonsky en Jablonsky's zuster ge had. Tóch ging hij naar binnen. Al mocht hij dan met niemand praten en al mooht hij geen contact zoeken, hij kon tenminste luisteren naar wat de mensen elkaar vertelden. Hij ging aan een tafeltje, dat dicht stond bij dat, waaraan twee heren zaten, zitten. Beiden droegen het partij-insigne, maar dat zei tegen woordig niet veel meer. Ambtenaren, dacht Jan, en hij scherpte zijn oren om hun gesprek te kunnen volgen. Dit kostte hem echter niet veel moeite, omdat men in dit smalle cafeetje wel heel zacht moest fluisteren om niet verstaan te worden. Hij bestelde een glaasje cognac en luisterde naar de twee heren. Ze voerden het gebruikelijke gesprek. Ze klaagden over de kleine rantsoenen en de hoge prijzen in de regeringswinkels op de vrije markt. Ze spraken over de opening van nieuwe winkels, waar alles, letterlijk alles te krijgen was tegen betaling in vreemd geld en wisselden tips uit waar je op de zwarte markt vreemd geld kon kopen en ze bespraken de laatste noteringen van de zwarte beurs. Tenslotte werden hun stemmen zo zacht, dat Jan niets meer kon verstaan, maar hij wist dat ze nu toegekomen waren aan het vertellen van mopjes over de vrouw van de president. Lagere middenstand, dacht Jan: zo leefden ze ook tijdens de Duitse bezetting, mop perend over alles en nog wat en tenslotte moppen ver tellend over Hitler of Emmy Goering. Het deed hem echter goed naar hun stemmen te luis teren, waardoor hij de impressie kreeg, dat hij niet al leen op de wereld was. Hij draaide het glas langzaam tussen zijn handen en verwarmde zo de goud-bruine cognac, waarin de lichten zich weerkaatsten. Hij nam een slokje en begon weer met het glas te spelen. Jan luisterde niet meer naar zijn huurlieden; zijn gedachten zweefden weg naar het verleden. Toen de oorlog was uitgebroken, was hij begonnen met het tikken van anonieme brieven, die hij zelf ver zorgde, waarbij hij er echter op lette, dat ze niet te recht kwamen bij mensen, die hij kende. Opdat' het schrift van de machine niet nagegaan zou kunnen wor den verstuurde hij slechts doorslagen. Ja, in die tijd waren zijn ideeën over ondergronds werk nog zó naïef geweest! De inhoud van de brieven was al even naïef: „U dient zich niet in te laten met acties, hoe onbelang rijk en hoe beperkt van opzet ook, die de Duitsers zou den kunnen helpen. Ze zullen verslagen worden en wij zullen onze vrijheid herwinnen. De Fransen en Engelsen zullen winnen en wij zullen onze republiek weer terug krijgen". Hij was toen, in die rumoerige dagen nog in staat ge weest om zo iets te schrijven, al wist hij ook héél goed, wat er in München was gebeurd. Toen kwam oktober 1939, met de opstandjes van de studenten, waarbij velen gevallen waren of gearres teerd. In die periode was hij aangesloten bij een groep, welke „oktober" heette. Ze drukten vlugschriften en verspreidden deze. Maar dat was slechts een begin, want ze wilden oorlog voeren. De vijand was met wapenge weld hun land binnengedrongen en moest dus weer met wapengeweld het land uitgedreven worden. Zij begon nen dus een strijd van kleine schermutselingen, met als wapen revolvers en handgranaten, een strijd van koppig nagejaagde doeleinden, een strijd echter ook, waarin geen sprake was van een beschermend uniform, een burgerstrijd in werkkleding, waarin de man op zichzelf was aangewezen, waarin de glans van medailles en decoraties ontbrak, een strijd in het duister. De oorlogsjaren waren voor hem samen-gevloeid in een enkele, vrij vage herinnering, in een onpersoonlijk iets, dat onpersoonlijk gevoerd was. Hij had Antonin pas later leren kennen, in 1943, toen hij al vier jaar lang gestreden had. Antonin had nooit verteld wanneer hij met het vechten was begonnen. Hij vertelde nooit iets over zichzelf en hij toonde nooit droefenis of smart wanneer iemand in de strijd bleef. Hij was het prototype van de ondergrondse strijder en had overal in Europa gestreden kunnen hebben. Jan had het gevoel dat Antonin niet falen kon. Hij zou hem straks ontmoeten, zodat hij niet door deze zaak als -lachtoffer zou vallen in de felle strijd. Hij glimlachte en bestelde een tweede glas cognac, wat Antonin overigens nooit goedgekeurd zou hebben. Men dronk niet als men in actie was! Door de alcohol kon men moeilijke situaties al te licht beoordelen en zelfs foutief: dit had Antonin er altijd bij zijn mensen ingehamerd. Met het gevoel van een verboden vreugde te genieten, savoureerde Jan de cognac. Hij vond de drank goed en deed zo lang mogelijk over zijn glas. Toen het glas leeg was, overlegde hij bij zichzelf of hij nu een derde zou bestellen of niet. De conversatie naast hem kabbelde rustig voort. Een derde man had zich bij hen gevoegd en vertelde iets op een fluisterende toon. Eén hunner vroeg iets, wat Jan echter niet kon verstaan. De derde man antwoordde daarop: Je doet alsof ik er zelf bij geweest ben, maar alles wat ik ge zegd heb, heb ik via de radio gehoord. Ik weet niets meer, dan wat door de radio verteld werd. Drie nationa listische Trotskyisten of drie Trotskyistische nationa listen ik kan die fijne onderscheiding maar niet be grijpen hebben Robert Semal vermoord. Hij was hoofd van een afdeling van het Ministerie van Binnen landse Zaken. Twee andere mannen hebben buiten op de uitkijk gestaan. Alle vijf waren betaalde agenten van een vreemde mogendheid. Het publiek is verplicht om alle verdachte voorvallen te rapporteren. Ze hebben een telefoonnummer opgegeven, maar dat ben ik ver geten. Is hij dood?, vroeg één van de mannen. De man, die het nieuws verteld had, citeerde uit „Hascheks Schwejk" Natuurlijk hebben ze geen ge wone revolver voor zulk een belangrijk man gebruikt, ze gebruikten iets superieurs. Het was volkomen in tegenstelling met wat steeds gedaan was. Nog nóóit was zulk nieuws zo snel bekend gemaakt. Dit precedent kon alleen maar betekenen, dat men de zaak stevig in handen had en dat de jacht ge opend was. Ze zouden op 't ogenblik fanatiek links en rechts arrestaties verrichten. In dit opzicht waren zij precies hetzelfde als de Gestapo. Precies zoals de Gesta po had gedaan, arresteerden ze maar in het wilde weg als er iets ernstigis was voorgevallen. Hierdoor waren ze er nagenoeg zeker van dat ze wel iemand te pakken kregen, die in hun ogen geen blanco strafblad meer had. De politie bereikte met deze methode steeds wel een resultaat. HOOFDSTUK IX Jablonsky lag op zijn brits, ineengerold in een deken. Hij zei niets. Er bestaat namelijk een groot verschil tus sen het luisteren naar verhalen over wat er in de ge vangenissen gebeurt en het aan de lijve meemaken. Hij voelde echter dat hij de kracht had de pijn te verdragen. Hij kon de naweeën van de kwelling zelfs beschouwen als iets onbelangrijks, als iets, wat hem eigenlijk nauwe lijks betrof. Het leek hem belangrijker toe een ferme houding aan te nemen in zijn nieuwe positie. Hij ver bleef al bijna vier uren in de gevangenis, maar hij was met zichzelf nog steeds niet in het reine gekomen over de situatie, waarin hij zich bevond, en hij had nog niet besloten wat zijn taktiek zou moeten zijn. Als alles maar niet zo vlug was gebeurd, vond hij, dat zou het veel ge makkelijker zijn geweest. Ondanks alles moest hij even glimlachen. Zou het ingrijpen van de politie wel ooit anders dan plotseling kunnen zijn? Franta Vymetal liep de cel op en neer. De stilte, die Jablonsky bewaarde, vergrootte zijn gevoel voor hulpe loosheid. (Wordt vervolgd). aubade voor het gemeentehuis en een toe spraak door burgemeester H. Nielen. Een evenement dat in vele jaren niet is voorgekomen is een concours hippique om negen uur, waaraan door zeventig paarden uit Noord- en Zuid-Holland wordt deelge nomen. Alweer een paardespul vraagt om half elf de aandacht: ringrijderij met paard en kar aan de Maerelaan. Hierna vindt een demonstratie van individuele dressuur plaats. 13 uur: afmars voor de tocht door de kom der gemeente Heemskerk; 13.30 uur: officiële ontvangst voor het gemeentehuis; 14 uur: opening van het middagprogramma: parade met prijsuitreiking voor de 's mor gens gehouden dressuur; 14.30 uur: demon stratie van het kampioensachttal met toe lichting; 14.45 uur: vrijheidsdressuur; 15.10 uur: demonstratie kampioen individuele dressuur; 15.20 uur: groepspringen; 15.50 uur: „Klavertje Vier"; 16.10 uur; Individu eel springen, klasse B; 16.40 uur: Pyramide- rijden; 17 uur: Individueel springen; 17.20 uur: attractienummer: zaklopen met paar den. Kinderspelen 's Middags van 2 tot 4 uur worden op diverse plaatsen in het dorp kinderspelen gehouden. Ook de dames worden niet vergeten, voor haar is er om vier uur ringsteken met de fiets aan de Maerelaan. De eerste dag wordt besloten met een concert aan de Kerklaan, te geven door het fanfarecorps „St. Caecilia". Ook de tweede dag is er voor de kin deren veel te genieten. Van negen tot tien uur vinden er voor meisjes en jongens van de vijfde tot en met de achtste klas van de lagere school spelen plaats. Korfbalwedstrij den vormen een onderdeel van het pro gramma. In de loop van de dag vinden er bioscoopvoorstellingen voor de jeugd in het Marquette-theater plaats. Harddraverij De kortebaan draverij vindt donderdag middag plaats op de Marquettelaan. Hier aan nemen een groot aantal paarden deel, die kans maken op een aantal flinke geld prijzen. De races begin men om twee uur. Gedurende de beide dagen zullen overal in het dorp diverse kermisattracties wor den opgesteld. Naast de traditionele draai en zweefmolen zullen diverse tentjes, waar de inwendige mens versterkt kan worden, een aanslag op de portemonnaie komen doen. DINSDAG 28 AUGUSTUS Minerva: „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein", 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Uuxor: „Twintigdui zend mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Half: „De parel van de Stille Zuidzee". 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Helden zon der glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloomendaal: 8 uur, Hoofdstad operette met „Hör' mein Lied Violetta". Grote Kerk: 8 uur. Orgelconcert door Albert de Klerk. Concertgebouw: 8.15 uur, Zomeravondconcert door het Noord- hollands P ilharmonisch Orkest o.l.v. Ma- rinus Adam m.m.v. Corrie DaniskasVan Zwieten, sopraan. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Minerva: „Doctor at. sea", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „Twintigdui zend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hais: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Roxy: „Helden zonder glorie", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „10.30 uur, Vakantieprogramma „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 2, 4."5, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 3.15 uur, Opera Italiana. Fragmen ten uit bekende Italiaanse opera's. Theater Fieter Langendijk: 8 en 9.30 uur, Toneel kronkels door Simon Carmiggelt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6