Handweefstoffen Terschelling is sinds kort ook met modern mailschip bereikbaar THALIA Wijdopen! Kgnnemer /Lantaarn Toch is er gezwommen De tenten staan - SOUVEREIN GELUID Havenberichten Agenda voor Velsen 1.49 3 Old Clothes New het feest kan komen rieven aan de redactie WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Nieuwe „Friesland" verdrong de „Vlieland' vlaggeschip bij Doeksens veerbedrijf als DRY CLEANING ONLY „Snelvlieger" goed geklasseerd in nationale jonge-duiven-vlucht Beslissing VZV-de Zijl valt in Heemstede Uitgelaten cafégasten hardhandig uitgelaten Drie dagen PA JA MA f „De kat moet dood" als jubileumstuk Piët kampioen bij „Weenink" „Quasimodo" in speciale voorstelling Ook supportersvereniging leed onder prof-voetbal Kapelaan S. Schut verlaat Velsen-Noord <2 M SLAAPT w v - u ZO y I O MEESTAL speelt in deze rubriek een schip, dat op de een of andere manier ge schiedenis heeft gemaakt, een enkele keer afgewisseld door een vaartuig, dat aan het begin staat van een, naar wij hopen, lange loopbaan. Het is nu eens geen trawler of een logger, geen coaster, sleepboot of koopvaardijschip, maar een speciale passa giersboot, die slechts enkele maanden oud is. In ons land zijn nog tal van plaatsen, die uitsluitend per boot bereikt kunnen wor den. In het zuiden de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden en in het noorden de wad deneilanden. Nog niet zolang geleden was Urk alleen bereikbaar per boot en dan mogen we niet vergeten de bootdienst Enkhuizen-Staveren, die echter veel van zijn vroegere betekenis heeft verloren, gezien het feit dat er nog slechts één boot van de drie is overgebleven. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Evenals het vorige jaar namen de leden van de Snelvlieger weer deel aan de Natio nale jonge duivenvlucht van Orleans, ge organiseerd door de P. V. „Tilburg Vooruit". De Snelvlieger is wel biezonder goed uit de bus gekomen, gezien het feit, dat haar leden van de eerste vijftien aankomende vogels, er elf konden klokken. Om 12.40.5 uur viel de eerste vogel bij de heer Apel doorn, lid p.v. Oranje Nassau, waarna de volgende liefhebbers hun vogels op de plank kregen: E. de Boer 2, Snvl.; IJ! Plokker 3 O.N.; L. Otte 4, Snvl.; Wezelman 5, Snvl.; v. Zwieten 6, L.P.; S. Voet 7, Snvl.; Otte 8, Snvl.; E. de Boer 9, Snvl.; H. Broek 10, 11, Snvl.; F. de Boer 12, Snvl.; H. Haver 13, Snvl.; H. Belfroid 14, O.N.; A. Hartenhof 15, Snvl.; D. Visser 16, IJmonden. Voor de Snelvlieger luidt de voorlopige uitslag van de wedvlucht van Roosendaal als volgt: E. de Boer 1, 11, 34, 49; Schotvanger 2; Jong 3, 4, 48; F. de Boer 5, 9, 38, 42, 44; We zelman 6, 35; Boender 7, 28, 51; G. Glas 8; v. d. Zwe* 14, 18, 26, 27; Otte 15; Waal 16, 21, Broek 10, 41; Duijven 12; Voet 13, 20, 31, 43; 36, 40, 45; Schaap 17, 37; Sloot 19, 23; Koorn 20, 33, 51, 52; W. Glas 22; Breemen 24, 47; Prins 25, 50; Hartenhof 29; Reker 30, 32; Inia 39; Opbergen 46. Hedenavond 7 uur wordt In het zwembad „Groenendaal" te Heemstede de beslissings wedstrijd VZVDe Zijl gespeeld. Deze wedstrijd, waarbij de beide polo- ploegen moeten kampen om behoud van één plaats in de tweede klasse, is ontstaan nadat VZV in Leiden van De Zijl verloor met 4-1 en De Zijl donderdag in „De Hee renduinen" verloor van VZV met 4-2. Eindigt deze wedstrijd in een gelijk spel dan wordt eerst verlengd en blijft de stand nog gelijk, dan wordt opnieuw een wed strijd vastgesteld. Een caféhouder aan de Beverwijkse Breestraat heeft maandagavond de hulp van de politie moeten inroepen voor een onenigheid tussen enkele bezoekers. Een paar Duitse zeelieden wilden na het slui tingsuur het café niet verlaten en één van hen beweerde ter staving van deze onwil dat uit zijn jas geld was ontvreemd. Een aanwezige Hollander bemoeide zich er hardhandig mee en smeet een van de beide Duitsers door de ruit van de deur op straat. De kosten van deze ruit nam hij overigens gaarne voor zijn rekening. De beide vreemdelingen zijn mee naar het bureau genomen en later naar hun schip in de haven van de Hoogovens over gebracht. OOOOCOOOOOOOOOCXSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCO 8 Ter ondersteuning van het jamboree- j fonds voor de het volgend jaar in En- geland te houden Golden Jamboree zal j de afdeling Beverwijk van de Neder- landsche Padvinders Vereniging van Beverwijkse en noord-Velsense padvin- ders op 31 augustus, 1 en 2 september j op het C. H. Moensplein de „Pajama" jamboreemarkt houden. Er zijn onder andere een rad van j avontuur, vrolijke keuken, er wordt ge- I danst en er komt een jongenscircus, een j elektrische doolhof en andere vermake- I lijkheden. Voor de feestelijke opening op vrijdagavond half acht heeft de Beverwijkse Harmoniekapel haar mede- j 8 werking toegezegd. ij De padvindersmarkt zal iedere avond geopend zijn van half acht tot elf uur 8 en voorts zaterdagmiddag van drie uur g tot half zes en zondagmiddag van twee j tot half vijf. MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOC MARKTBERICHT 27 augustus Andijvie f 0,17—f 0,56; sla f 0,06f 0,22; bloemkool f0,18f0,68; postelein f0,45 f 0,56; spinazie f 0,45f 0,65; groene kool f0,37f 0,47; rode kool f 0,15f 0,17; spercie- bonen f 0,67f 1,30; snijbonen f0,85—f 1,40; pronkbonen f0,47f 0,93; bospeen f 0,29 f0,48; waspeen f0,19—f0,42; komkommer f0,09f 0,23; tomaten f0,23f0,65; bosbie- ten f 0,12f 0,17; prei f0,32—f0,42. Het vervoer van en naar de Nederlandse eilanden is in handen gekomen van daar toe opgerichte maatschappijen. In Zeeland is het de Provinciale Stoombootdienst. In Zuid-Holland varen de boten van de Rot terdamse Tramweg Maatschappij en Texel kan zich beroemen op een eigen stoomboot- dienst, de T.E.S.O. of voluit Texels Eigen Stoomboot Onderneming. Voorts zijn er nog enkele maatschappijen die bootdiensten onderhouden op het IJselmeer van Am sterdam uit naar Lemmer, naar Kampen en naar Harderwijk, plaatsen die echter ook per trein of bus bereikbaar zijn. Anders is het gesteld met Texel, Vlieland en Ter schelling. Eerstgenoemd eiland is bereikbaar per boot vanuit Den Heider, terwijl men zich voor een bezoek aan de beide andere wad deneilanden moet inschepen in Harlingen. De rederij die deze verbinding onder houdt is de N.V. Scheepvaart Maatschappij G. Doeksen Zonen, die zich niet alleen belast met de exploitatie van passagiers- boten, maar ook de beschikking heeft over éen 6-tal flinke sleepboten, onder andere de „Holland," voorts een stoomschelpzui- gerij en een bergingsmaatschappij. De pas- sagiersboten van de Fa. Doeksen zijn echter apart ondergebracht bij de Terschellinger Stoomboot Maatschappij met als vlagge schip de „Vlieland," die in 1938 in dienst werd gesteld. Terschelling mag zich op een toenemend bezoek van vreemdelingen ver heugen en in drukke tijden moesten de sleepboten wel eens bijspringen om de stroom van en naar het eiland te ver werken. Groter Hoe langer hoe meer kwam de wens naar voren te beschikken over een passagiers boot van groter formaat dan de bestaande schepen. Er werd een ontwerp gemaakt en de opdracht voor de bouw kreeg de N.V. Scheepswerf P. de Vries Lentsch in Alphen aan de Rijn, die het fraaie schip, dat de naam „Friesland" kreeg op 15 juni over kon dragen. De „Vlieland" hield hiermede op langer het vlaggeschip te zijn van de passagiersvaart op Terschelling. De nieuwe „Friesland" heeft een lengte van 52 meter over alles en van 48,50 meter tussen de loodlijnen, de breedte bedraagt ADVERTENTIE DONDERDAG VRIJDAG en ZATERDAG 120 cm breed per meter van 2.! LAAT DIT NIET VOORBIJGAAN 1 ■4 •4 ■4 ■4 •4 ■4 •4 •4 ■4 CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 IJmuiden ▼▼▼▼▼▼▼TTTTTTTTVT1 Voor de jubileumvoorstelimg ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan heeft de geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk in studie ge nomen het toneelspel „De kat moet dood van Roland Pertwee en H. Dearden in de Nederlandse bewerking van P. A. Spijker man, J. W. Rebel en S. F. Stap. De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de zomercompetitie beëindigd en daar uit bleek dat de heer F. H. Piët een succes vol seizoen achter de rug heeft, niet alleen dat hij kampioen werd van de zomercompe titie maar ook het snelschaakkampioenschap op zijn naam bracht. De eindstand van de zomercompetitie is nu: 1. Piët 41 pnt.; 2. H. Mostertman 40,25 pnt.; 3. Muyen 39 punt.; 4. Jansen 38,75 pnt.; 5. D. Hoogvorst 36,'50 pnt.; 6. v. Versseveld 32,12 pnt.; 7. Nijman 30,25 pnt.; 8. v. 't Hof 29,87 pnt.; 9. v. d. Does 28^87 pnt.; 10. Limmen 2,50 pnt. De sierlijke nieuwe „FRIESLAND" 9,35 meter en de holte 3,55 meter. Het vaar tuig is uitgerust met een Werkspoormotor van 650 pk, die het een snelheid geeft van 12 mijl. De „Friesland" kan 1400 dagpassagiers vervoeren, verdeeld over twee klassen, be nevens 16 auto's, welke door deuren in de railing aan dek kunnen rijden. De beman ning van 12 koppen vindt de accommodatie in de bak, terwijl de kapitein zijn hut in het stuurhuis heeft. Er is een kombuis op het hoofddek met een olie gestookt fornuis, een hofmeestershut, een buffet en een koel installatie voor dranken en proviand. Is de „Friesland" nu een schip voor de binnen vaart of voor de zeevaart? Het doet er weinig toe. In ieder geval is het een mooie aanwinst van onze vloot van kleine passa giersschepen. Trots zeeziekte, waaraan men niet altijd ontkomt tijdens de vaart die on geveer twee duurt, zullen de reizigers naar en van Terschelling steeds weer met vreugde aan de „Friesland," die nog zo heel erg jong is, terugdenken. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE het theater met de beste films •n vf DONDERDAG a.s. - 8 uur beslist voor de laatste maal Charles Laughton - Maureen O'Hara in DE KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME Een van de grootste films aller tijden! CHARLES LAUGHTON in zijn onver getelijke cïeatie van Quasimode, de mismaakte klokkenluider. Toegang 18 jaar. Het klassieke verhaal van de mismaakte klokkenluider van de Parijse kathedraal, de bultenaar Quasimodo is de karakterspe ler Charles Laughton eigenlijk op 't lijf ge schreven en men zou zich geen beter hoofd rolvertolker kunnen wensen in Victor Hugo's meesterlijke drama dan deze ge drongen persoonlijkheid. Het verhaal mag bekend geacht worden: het „Feest der dwa zen" in de herfst van 1482, zoals dat met zijn uitbundigheid over de Seinestad slaat, Gringoire de arme dichter, die verliefd wordt op Esmeralda het zigeunermeisje (Maureen O'Hara heeft er net iets te veel glamour voor gebruikt) en de mismaakte klokkenluider van de Notre Dame, wiens oog waart over de feestende massa en de mooie Esmeralda buitmaakt om haar te verbergen in zijn klokkentoren. Het is een wild en melodramatisch verhaal, dat door RKO met vaart en verve is gefilmd, soms wel wat al te vaardig, omdat de strakke dramatiek van Victor Hugo's gegeven ge weld wordt aangedaan ten bate van een zo groot mogelijke spanning, maar niette min is het een goed geheel geworden, dat het zien meer dan waard is en dan ook donderdagavond in Thalia bijwijze van spe ciale voorstelling wel de nodige belang- steling zal weten te trekken. De supportersvereniging „Rood Zwart" te Beverwijk zag in het afgelopen jaar haar ledental sterk teruglopen. Van de 140 zijn er thans nog slechts 90 over. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit dat door de invoering van het semi-profes- sionalisme de clubprestaties terug zijn ge lopen, waardoor ook de animo daalde om de uitwedstrijden te gaan meemaken. Financieel had de vereniging geen kla gen; tijdens de maandagavond in het club huis café Appeldoorn gehouden jaarverga dering, meldde de penningmeester, de heer J. Zwaan, een batig saldo. De voorzitter, de heer K. Prent, heette in het openingswoord in het bijzonder wel kom de afgevaardigden van De Kennemers, hij hoopte dat de prettige samenwerking bestendigd zal blijven. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Prent en K. Smit herkozen. De heren J. Zwaan en D. Honig die aanvankelijk niet voor een herbenoeming in aanmerking wilden komen, kwamen hierop later echter terug zodat ook dezen het nog een jaartje zullen proberen. Ja, wijd open kunt ge hart en beurs zetten voor één van de mooiste collectes, die het in dat opzicht niet karige jaar de Nederlander op levert: de collecte namelijk voor het Koningin Wilhel- minafonds, dat met man en macht poogt de vretende kanker te beteugelen en daarvoor ons aller steun ten stevigste behoeft. In Veisen is een organisatie opge bouwd, die, o schande, al leen in IJmuiden niet al te hecht is, maar voor de rest de vele sympathisanten bij een heeft gekregen ter voor bereiding dezer collecte. Velsen-Noord, waar het Koningin W ilhelminafonds dank zij een aantal voortref felijke werkers een begrip is geworden, zorgt op de ver jaardag van haar, wier naam aan dit. fonds is verbonden, voor een .inzameling op de ponten dus op 31 augus tus komt niemand „onbe- speld" de veren over. Daarna volgt er tussen 1 en 8 september een huis-aan- huis-collecte en tenslotte worclt ge op 8 september nog eens verzocht een kleine bijdrage te geven aan de col lectanten langs straten en wegen. Wie de BIMIJ bezoekt mag het standje van het fonds niet voorbijgaan. Want steun aan dit werk is steun aan de lijdende mensheid, waarmee de gezonde burger alleen maar een dure plicht vervult. Wijd open uw hart wijder nog uw beurs! Uittochtje Ik hoef ulieden niets meer te vertellen over de nare ge volgen van deze nare zomer ge hebt ze alle in meer of minder sterke mate aan den lijve kunnen voelen. Mismoe dig hebben de meeste badgas ten het broekje aan de helm gehangen, hun huisje afgebro ken en de zee de rug toege keerd, wanhopig geworden door regen met regen er op en regen er tussendoor, terwijl het bij wijze van afwisseling nog wel eens een enkel keertje hard geregend heeft ook. IJmuidens strand heeft daar de terugslag van ondervon den. Mooie dagen zijn er op de vingeren van de ene hand te tellen geweest en dat er nog zoveel plezier is gemaakt was vooral te danken aan de vriendschapsbanden, die daar in de loop der jaren tussen de stamverwanten zijn gegroeid. De uittocht heeft zich niet, zoals normaal mag heten, na een bruinbrandende zomer voltrokken, maar is druppels gewijs gegaan met nu eens een druipende familie bij de bus halte en dan weer een vader, die onder het plastic zijner regenjas de bouten loshaalde, waarmee zijn strandoptrek nog maar net bijeen bleef onder de zomerse vlagen. Het is een mis geval ge weest vooral ook voor hen, die er een boterham aan moes ten overhouden en nu slechts met een schrapje margarine toe moeten waar zij roomboter en een smakelijke belegging had dén verdiend. - Ik heb dit alles horen sa menvatten door een inwoner van de hoofdstad des lands, die mij zeide met de wrange gein van een verdronken strandvonder: „Hoe mot ik al die stukkies plank nou achter de kachel te drogen hangen?" Tot zijn en uwer troost strek- ke, dat dit de slechtste zomer sinds een eeuw was, zodat we weer honderd jaar de tijd hebben voor het zomerhuisje achter de kachel moet. En wie dan leeft, die dan zorgt. Met gerechte trots mag Velsen zich op de borst slaan, zeg gende, dat Velsen beschikt over een bijzonder gehard en on versaagd slag inwoners. Want ondanks het slechtste weer, dat sinds mensenheugenis een zomer begeleidde, heeft het open- luchtbad in de Heerenduinen niet eens zo'n groot verval van bezoekers laten zien. Als ge weet, dat het open- luchtbad in het goede Norg, dat ergens in de Noordhoek van Drente in de hei droomt, in 1955 44.000 bezoekers telde en dit jaar niet hoger dan 21.000 kwam, als ge weet, dat Zaandam in de gulle zomer van 1955 65.000 betalende logé's telde en dit keer maar 25.000 durfallen, die nét niet eerst een bijt moesten hakken, dan kunt ge u voorstellen hoe mateloos trots Velsen ts op zijn 30.000 - zwemmers en zwem- mertjes in de Heerenduinen Bij het verschijnen van de volgende editie dezer boter- babbelaars is IJmuidens middenstand vermoeid doch in vol maakt pontificaal aanwezig in twee tenten, die sinds maandag de vlakte naast het Marktplein sieren dank zij de handigheden van een Hoensbroekse tentenfirma, die dit reuzenklusje blijk baar meer bij de hand heeft gehad. Zaterdag opent de BIMIJ en als de dingen gaan zoals men verwacht dat ze gaan en het mooie weer komt eindelijk in september los, naar de Enkhuizer Almanak mij met stellig optimisme heeft verzekerd, dan loopt het vast storm daar en komen er nog meer kijkers dan verleden jaar. Ik kan u, dank zij relaties in de hoge, hogere en hoogste kringen alvast het één en an der van deze BIMIJ verklap pen. Bijvoorbeeld, dat ge de stand van de verkeerspolitie dit keer beslist niet voorbij kunt komen, want daar dwa len geüniformeerde lieden rond, die u zullen bewegen op knopjes te komen drukken teneinde uw verkeerskennis te toetsen. Ge kent dat bord nog wel van verleden jaar, waar op een serie hachelijke toe- Bij de mechanische dienst van Hoogovens klinkt meer malen een fris en vrolijk lied en de mensen daar zijn maar wat gelukkig met hun Pete Souverein, de 37- jarige kampioen bas-bari ton van het hele bedrijf. Hij gaat straks de blauwe overall uittrekken om het jaquet als vakkledij te an nexeren, want Pete gaat van het zingen een beroep maken. Wie de vijf Hoogoven jubilarissen van verleden week in het Beverwijkse Kennemer Theater heeft helpen huldigen, zal het forse geluid van Pete niet licht vergeten. Hij zingt een jaar of vier echt zingen dan, want daarvoor heeft hij in de volle vrijheid van een on geschoold talent al van jongs af aan het hoogste lied er uit gegooid. Negro spirituals, moderne melodieën enals het er is het betere Nederland se genre zijn zo zijn voor keuren. Succes Pete! standen naar het leven ge tekend staan dit bord is uitgebreid met fraaie foto kieken, waarop lichtjes gaan aangloeien, indien men de juiste knop beroert en daar mee de juiste schuldige aan het gefotografeerde verkeers delict opspoort. Dolvermakelijk voor jong en oud, maar bovendien zeer leerzaam voor ons allen. Enige niet zo malse en min der prettige fotografieën van verkeersongelukken zullen verder de wanden van deze stand sieren en als ge dan nóg niet weet, dat het verkeer dodelijk gevaarlijk is, zal een van de dienstdoende agenten ten stande u terstond een fraai boekje in de handen drukken, waarin het verder wordt uitgekreten: pas op, pas op, pas toch op. Ge zult er ook vrolijke din gen zien en horen, op deze BIMIJ van ons en de Doops gezinde kerk. Van heinde en verre zijn de standhouders dit jaar naar IJmuiden getogen om op deze kleine jaarbeurs, die zo lang zamerhand een nationaal fe nomeen dreigt te gaan wor den, hun waren te tonen en hun kunnen te demonstreren. Maar over dit alles zult ge van mijn collega Beursbengel in de dagen, dat de BIMIJ open is, vermoedelijk nog wel het een en ander vernemen, zoals van de taarten en andere attrac ties, die over de hoofden van de vijfduizendste, de tiendui zendste en de honderdduizend ste bezoeker neerdalen. Hij zal u daarbij ook wel op de hoogte houden van zijn vreugde, dat de theaterzaal een nieuwe aankleding heeft gekregen en naar het zeggen der organisatoren de verge lijking met de Folies Bergère zowel als met de Koninklijke Schouwburg zal kunnen door staan. Niet wat programma betreft, hoewel men kan niet weten. tegen 37.500 in het vorige seizoen. Zijn wij dan zo hard en kun nen wij zo goed tegen de kou? Oprecht gezegd: het ligt óók ergens anders aan. Want de directie van de Heerenduinen, die slimme gemeente Velsen, gaf aan het begin van het sei zoen, ge weet wel, toen het zo lekker guur begon, een aantal abonnementen in voorverkoop uit met het beding, dat deze voorverkoopabonné's een gul den korting kregen. Het liep storrïi en toen het als maar kouder werd in de maanden daarna zeiden de moeders van de jongetjes, die voor een gul den goedkoper zwommen na tuurlijk, dat ze tóch moesten gaan, omdat het anders zonde was. Groot gelijk uit een oogpunt van moederlijke economie. En zo erg was het nu ook weer niet al heeft de gemeente het bad dit jaar een enkele keer moeten sluiten, omdat het wa ter zo bijzonder koel aanvoel de. Zoals verleden zondag, toen de kinderen er uitge stuurd werden nademaal het water de vijftien graden niet eens haalde. En dat in augus tus Zaterdag gaat de zaak de finitief dicht in de stille hoop, dat 1957 een van die stralende zomers zal brengen, waarom wij allen zo langzamerhand zitten te springen met de mensen in Norg en Zaandam en overal. Overigens: het idee van de gereduceerde voorver koop is misschien iets voor openluchttheaters en andere weergevoelige instellingen. Service Sedert maandagavond wil ik geen gemopper meer horen op de Nederlandse Spoorwe gen, die bij haar vele late en té late treinen van de laatste tijd niettemin weten wat service is. Want toen de laatste trein uit Utrecht, die aansluiting verschafte op de allerlaatste naar Velsen vertraging had, werd de reizigers kond ge daan. dat zü via Uitgeest hun ne haardsteden nog konden bereiken: er liep voor hen een spoortje van Uitgeest terug naar Haarlem. Drie mensen zaten er in die lange, duistere en slechts vooraan van lichten voorziene dieselslang, aan wie voor het begin van de nachtelijke rit werd gevraagd hun plaatsen van bestemming even op te ge ven. Twee voor Velsen IJmui- den-Oost, één voor halte Hoogovens. Zodat de wagen voerder alleen daar stopte en Beverwijk rustig liet slapen. De ontvangst op het inmid dels geheel gesloten stationne tje van IJmuiden-Oost was doorzinderd van diezelfde goe de zorgen: alle deuren bleken daar reeds dicht te zijn, maar de conducteur kwam speciaal de beide tasters-in-het-aarde- duister achterna om te ver tellen, dat zij voor deze keer over de spoorbaan mochten. En dat met duizend excuses voor de veroorzaakte last. Het werd een latertje, die maandagavond, maar toch wel met wat balsem op de wonde der vertraagde nachtrust in de vorm van een liefderijke zorg van NS. LAMPENIER De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft kapelaan S. Schut van de R.K. parochie van St. Joseph met ingang van 31 augustus in gelijke functie benoemd in de St. Luidioa-parochie in Haarlem- Noord. Kapelaan Schut volgde in „Noord" ka pelaan J. Voortwist op wegens diens benoe ming te Bodegraven. Van april 1952 af heeft de heer Schut zich met grote ambitie gewijd aan zijn taak, waarin hij met vele jeugdigen maar ook ouderen in aanraking kwam, die hem hebben leren kennen als een actief werker, doch vooral als een zeer beminnelijk man. Hij maakte zich in de voorbij'e jaren dan ook vele vrienden, zodat dit vertrek door velen zal worden betreurd. Donderdagavond neemt hij in het St. Josephhuis afscheid van de parochie, die de volgende morgen zijn opvolger zal ont vangen, kapelaan J. F. M. Hoes, thans kapelaan te Nibbixwoud. Verkort weergegeven) Emigratie Australië. Palmyra: Mijne Heren, Betreffende het bericht „Nieuw Emigratie-akkoord met Australië," waarin medegedeeld wordt, dat de tegenwoordige werkloosheid slechts te wijten is aan om schakeling en uitbreiding van de economie, vraag ik me af, of dat dan zolang moet duren, aangezien deze toestand nu al ruim 7 maanden duurt. Hoe komt het dat er in Perth (W.A.) en omgevende dorpen thans 3000 mensen werkloos zijn, terwijl de Australische minister van Handel, John Mc. Ewen, verkondigt: „Wij hebben drin gend behoefte aan mensen"? Noemt de minister dat een goed bestaan: 2% Austra lisch pond voor een vrijgezel, wat de helft van het kostgeld is, als hij werkloos is, wat hier heel normaal is. Ik lees ook: „Niet ieder mens vindt zijn toekomst pasklaar." Momenteel kan men niet eens werk krij gen in de Asbestmijnen. Wat zou u er van denken, als u op een zaagmolen werkte en ze stuurden u 3 dagen naar huis met de woorden „sorry 3 days no work," met als gevolg 3 dagen geen geld? Hoe kan men dan bepalen dat degene die onder een over eenkomst emigreren zich verbinden 2 jaar te blijven werken in het vak of beroep, dat zij ook in Nederland uitoefenden? Zeker doen de Australiërs alles wat in hun ver mogen ligt om de Nieuw Australiër te hel pen, maar hoe komt het dan dat als er een of andere baan in de courant staat, 6 van de 10 keer gevraagd wordt „Australian Experience." En hoe wordt het dan ver klaard, dat er hier in Australië bedrij ven zijn, die als stelregel hebben, dat als er mensen ontslagen worden, eerst de Nieuw Australiërs eruit gaan en dan Australiërs, of het goede vaklui zijn of niet? Wat zou onze geachte minister zeggen, als hij zelf fabriek en bedrijven afmoest om een baan tje onverschillig wat en overal ten ant woord kreeg: „sorry, full up." En dan als zijn laatste troost: 2.10 van de steun? Mijne heren, gaarne zag ik ook dit stukje gepubliceerd. Het moest me van het hart. A. Nikken, Palmyra, West-Australië. ADVERTENTIE 'v >\Y-At<- i. y "V\ f' 'j Tien tégen één dat er V -- w op onze beddenafdeling wel een matras té vinden is, waarop U wél heerlijk zult kunnen slapen. Wij zullen U gaarne adviserèn. I. i4I L WONINGINRICHTING BEVERWIJK s pe c i a I i sten sin ds jaren Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Haifa van Baltimore. Tantalus van Port Said. Hada van La Coruna. Neijenburgh van Ant werpen. British Scout van Duinkerken. Bri tish Fortune van Falconare. Driebergen van Mantyluoto. Zijpenberg van Melilla. Borneo van Swansea. Innspecteur Mellema v. Geffle. Berkelstroom van Londen. Kandaw van Dakoradi. Nomadis van Rotterdam. Bolbec van Swansea. Vertrokken zijn: Ask van Arendal. Lan caster Brook naar Goole. Hugin naar Norr- köping. Cora naar Lulea. Ara naar Topilla. Joan Konduip naar Blythe. Ida D naar Scheveningen. Anna B naar Hull. Falcon n. Londen. Norma naar Kopenhagen. Cobri n. Londen. Campero n. Liverpool. La Rochelle naar Duinkerken. Leo naar Rotterdam Ve- ragnez naar Nordenham. Prins Bernhard n. Rotterdam. Gera naar Londen. Heriot naar Leith. Amstelstroom naar Londne. Möwe III naar Rotterdam. IJstroom naar Hull. In de loop van de nacht van dinsdag op woensdag werd in IJmuiden het oOOOste schip verwacht. WOENSDAG 29 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De spion voor de onder wereld". Rex, geen opgave. Pleter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. DONDERDAG 30 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De klokkenluider van de Notre Dame". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8