Om behoud dorpsgemeenschap moet woningbouw worden bevorderd Stof vergroot de aarde Nette „gruwelpropaganda" voor veilig verkeer VOLVO topkwaliteit Door woninggebrek verlaten jongeren vertrouwde omgeving Zie Boven DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 7 STRUCTUUR EN ONTWIKKELING VAN SPAARNDAM Stabiele werkgelegenheid Bloeiend gemeenschapsleven Rapport over Spaarndam Soldaat weigerde zich te laten inenten; krijgsraad sprak hem vrij Visserijkotter uit Delfzijl door bemanning verlaten Gunstig effect Delft adopteert als eerste de langgewraakte Amerikaanse methoden" Vertrek van KLM-toestel uit Neurenberg vertraagd Jongens maakten schulden en namen de benen Kortere werktijd in winkels maximum 48 uur per week Nachtfeest Horeca Mislukte dodenmars Delfts experiment 'n tip, 'rijdt OVERVEEN Tol. K 2500 - 18W7 - 25455 11125 Met de neus op de werkelijkheid De zaak Anneke Beekman Het dorp Spaarndam heeft de laatste tientallen jaren weinig ingrijpende verandering ondergaan. De bezoeker, die met grote tussenpozen het dorp bezoekt, ziet steeds de eendere huizen tegen de dijk en van nieuwbouwactiviteit braakliggende bouwterreinen en huizen in de steigers valt weinig te bemerken. De Haarlemse stedeling gaat er trouwens gemakkelijk aan voorbij, dat hier aan het Spaarne een Haarlem ligt met een volkomen eigen karakter. De dorpelingen vormen een hechte gemeenschap en zo is het goed. Maar deze dorpsgemeenschap dreigt de.laatste jaren te verschralen. Het Spaarndamse wijkcomité heeft zich verleden jaar geplaatst tegenover het ge meentebestuur van Haarlem, toen dit laat ste stelde: „De dorpsgemeenschap moet in haar huidige omvang gehandhaafd blij ven". Dit wijkcomité bestaat uit drie wet houders van de voormalige dorpsgemeente raad. De wethouders vormden na de an nexatie van het grootste gedeelte van het dorp door Haarlem een informeel bestuur, dat later als wijkcomité een adviserende taak kreeg. Het comité was en is nog van mening, dat het aantal woningen in dit landelijk gebied moet worden uitgebreid. De voormalige wethouders voerden hier voor enige zwaarwegende argumenten aan. Eén daarvan is, dat vele jongeren het ver trouwde dorp moeten verlaten om elders, bijvoorbeeld in Haarlem-Noord, een be staan te zoeken. Gebrek aan woonruimte dwingt hen ertoe. Door dit wegtrekken van jongeren ontstaat een wanverhouding in de bevolkingsopbouw, doordat de top van ouderen te zwaar wordt. Een nadeel hier van ondervindt de middenstand, die aan de oudere bevolking minder kan afzetten, om dat de behoeften kleiner zijn. Het volgende voorbeeld geeft hiervan een goede teke ning: voorheen telde Spaarndam acht kruidenierswinkels, een jaar geleden waren er nog vier en thans vindt men er nog twee winkels. Vanzelfsprekend leggen hier bij ook andere oorzaken gewicht in de schaal. Het aantal leerlingen, dat de lagere school bezoekt, is sterker gedaald dan de lagere geboortecijfers rechtvaardigen. Gaat deze achteruitgang nog verder dan worden de twee lagere scholen in hun bestaan be dreigd. Met het oog op de afstand naar de scholen in de stad, is het gewenst, dat het onderwijs in Spaarndam in stand kan wor den gehouden. En ander argument van het wijkcomité is, dat zich de laatste jaren een indus trie ontwikkelt, waar ongeveer twee honderd arbeiders een broodwinning vinden. Deze industrie ligt voor een groot gedeelte in de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, maar kan in feite tot de Spaarndamse dorps gemeenschap worden gerekend. De meeste van deze arbeiders kunnen in hun dorp geen huisvesting vinden, of schoon zij zeker in hun vertrouwde omgeving willen blijven wonen. Voor het grootste gedeelte ligt het dorp op het gebied van de gemeente Haarlem. Dit gebied, dat in 1927 door Haarlem werd geannexeerd, telt ongeveer 900 inwoners, waarvan de helft in de nijverheid voor namelijk scheepsbouw en visbewerking werkzaam is. Een van de grote scheeps werven is een dochteronderneming van een aannemingsbedrijf en door deze relatie is het bedrijf veel minder conjunctuurgevoe lig, hetgeen een gunstige invloed van de stabiliteit op de werkgelegenheid heeft. In vergelijking met het kleine inwoner aantal heeft het dorp veel verenigingen, die een bloeiend bestaan leiden. Men vindt er een actieve ijsclub, waarvan bijna alle Spaarndammers, maar ook vele bewoners van Haarlem-Noord, lid zijn. Ook de speel tuinvereniging geniet grote steun, de Ko- ninginnevereniging werkt met vrijwillige bijdragen en organiseert de viering van de Koninginnedag en een kermis in augustus. Naast een harmonievereniging van veertig actieve leden en een voetbalvereniging met vier elftallen, bestaan nog diverse kleinere verenigingen en een katholieke en pro testants-christelijke toneelvereniging. Dit bloeiende gemeenschapsleven is ty perend voor Spaarndam. Het saamhorig heidsgevoel is er sterk en daarom sluit men zich liever bij een eigen algemene vereni ging aan dan bij een Haarlemse vereniging van de eigen levensbeschouwing. De ver schillen in kerkelijke gezindte veroorzaken geen scherpe scheidslijnen in het dorps leven. De kruisverenigingen werken bijvoor beeld goed met elkaar samen; het Wit-Gele Kruis zal zich van propaganda onthouden In Spaarndam staat sinds een paar jaar een standbeeld van het legendarische jongetje, die - zoals het verhaal zegt - door zijn duim in een dijkgat te steken, een ramp zou hebben voorkomen. >GOOOOOOOOOCOOOOOCOOOOOOOCXXXXXXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCO< In opdracht van het gemeentebestuur 1 van Haarlem heeft het Nederlandsch i Economisch Instituut in samenwerking met de Adviseur van het Maatschappe- lijk Opbouwwerk van de gemeente Haarlem een onderzoek ingesteld naar de structuur en de ontwikkeling van de Spaarndamse dorpsgemeenschap. De aanleiding hiertoe vormde een schrijven van het wijkcomité Spaarndam om uit- breiding van het aantal woningen. Het s Nederlandsch Economisch Instituut heeft zijn bevindingen neergelegd in een rapport, waaraan bijgaand artikel is gewijd. >OOOOOC50C)C)OCKXX)CXXXXXXXDOOOOOCOOOOOOOCOOOCXDOOOOOOOOOOOOOC> De 20-jarige dienstplichtige M. D. B., in gedeeld bij de luchtvaartafdeling te 's-Gra- venhage, heeft in juni van dit jaar, toen hij van de militaire arts bevel kreeg zich naar de afdeling preventieve geneeskunde te be geven teneinde zich daar tegen pokken te laten vaccineren, geweigerd hieraan te vol doen. Uit de behandeling van deze zaak voor de krijgsraad te 's-Gravenhage bleek dat beklaagde het bevel tot vaccinatie niet had opgevolgd omdat zijn ouders en ook zijn huisarts hem hadden geadviseerd zich niet te laten inenten, omdat 'hij in 1943 na een inenting ernstig ziek geworden. De auditeur-militair verklaarde dat de behandelende arts voor dé officier-com missaris een zeer positieve verklaring had afgelegd waarin de vaccinatie van be klaagde ten zeerste wordt ontraden. Een andere arts, die een tegenonderzoek had' verricht, was echter tot de conclusie geko men dat er geen contra-indicaties bestaan die een dergelijke vaccinatie ongewenst zouden maken. De auditeur-militair verzocht, gezien de invloed van ouders en arts, de beklaagde te veroordelen tot de minimumstraf van 1 gulden boete subsidiair 1 dag voorwaarde lijk met een proeftijd van 1 dag. Na raadkamer sprak de krijgsraad de be klaagde vrij, hierbij overwegend dat zijn ouders hem hebben verboden en zijn huis arts hem heeft afgeraden zich aan een im- munisatie te onderwerpen in verband met mogelijke gevaren voor gezondheid of leven, ook al heeft de commissie voor de immunisatie van het ministerie van Oorlog als zijn oordeel uitgesproken dat een der gelijk gevaar niet bestaat. Aan boord van de Nederlandse visserij- kotter „Johanna" (DZ 9) uit Delfzijl is woensdag brand uitgebroken, terwijl het scheepje nabij Borkum bij windsterkte zeven met hoge zee worstelde. Aan boord bevonden zich de 55-jarige visser C. Bosker en zijn 23-jarige zoon Jan. De reddingboot „Borkum" heeft de twee mannen uitgeput aan boord genomen. Als de zee gekalmeerd is zal gepoogd worden het wrak van de „Johanna" te bergen. (UP) Een schip vaart door het water van het Spaarne, waarin de huizen zich spiegelen. Daarboven groeperen zich de wolken. Een Hollandser beeld is er haast niet denkbaar. onder die katholieke gezinnen, die reeds lid zijn van het algemene Witte Kruis, en de kosten van wijkverpleging worden ge zamenlijk gedragen. In het bestuur van de Stichting Jeugdhuis Spaarndam hebben onder andere een r.k. geestelijke en een hervormde predikant zitting. Typerend voor de gemeenschapsgeest is voorts, dat een band blijft bestaan met diegenen, die hun dorp hebben verlaten, want velen handhaven hun lidmaatschap van vereni gingen. Op 1 februari 1956 telde het Haarlemse gedeelte van Spaarndam 893 inwoners. Op grond van prognoses wordt vastgesteld, dat dit aantal na vijftien jaar, in 1971, tot 1038 vermeerd zal zijn. Op 1 januari van dit jaar stonden in het Haarlemse gedeelte 229 woningen. Het tekort bedroeg op grond van becijveringen 28 huizen. Als gevolg van de bevolkingsgroei dienen in de komende vijftien jaar 25 woningen te worden ge bouwd. Naar de mening van het wijkcomité zouden oud-Spaarndammers bij het be schikbaar komen van huisvesting, zich weer in hun dorp willen vestigen. Het betreft hier hoofdzakelijk gezinnen, die door het achterwege blijven van nieuwbouw in de afgelopen tien jaar, gedwongen waren zich elders te ves tigen. Op grond van berekeningen kan die nagelaten bouw in de periode 1946- 1956 worden gesteld op zeventien wo ningen. Op de verhoudingen in het dorp zou het een gunstig effect hebben, als deze zeven tien woningen eveneens in het bouwpro gramma werden opgenomen en bij voor keur bestemd zouden worden voor jonge gezinnen van oud-Spaarndammers. Deze vestiging van jonge gezinnen zou gunstig zijn voor de beide scholen, die thans met een gebrek aan leerlingen kampen, en voor het verenigingsleven, waarin thans even eens een tekort aan jonge krachten groeit. Het terugnemen van vertrokken dorpsge noten met hun jonge gezinnen brengt geen economische bezwaren met zich mee, ener zijds door de groei van de bedrijvigheid in Spaarndam en anderzijds door de nabijheid van Haarlemse werkgebieden. Op grond van zijn berekeningen komt het Nederlandsch Economisch Instituut tot de conclusie, dat in de komende vijftien jaar in het Haarlemse gedeelte van Spaarndam zeventig woningen kunnen worden gebouwd: 25 uit hoofde van de be volkingsgroei, 28 ter opheffing van het wo ningtekort en 17 door nagelaten bouw in de afgelopen tien jaar. Hierbij is geen rekening gehouden met nieuwbouw ten behoeve van krotopruiming Telkens als er zo'n meteorenregen is ge weest (zoals bijvoorbeeld de Perseïdenzwerm in de eerste weken van au gustus) blijft er zoveel meteoorstof hoog in de aardatmosfeer hangen, dat het zonlicht daar door een extra-verstrooi ing ondergaat, zegt de Tsjechische astronoom Link. Het gevolg daarvan is te zien bij maansver duisteringen, mits die niet al te lange tijd na zo'n meteorenregen vol gen. Link heeft voor de ondersteuning van deze theorie een groot aan tal waarnemingen van maansverduisteringen verzameld en de verge lijking van die gegevens levert interessant stu diemateriaal op. Het blijkt namelijk dat de omtrek van de aard- schaduw op de maan schijf afwisselend groter en kleiner is. Natuurlijk is hieraan voor een deel de steeds wisselende af stand maan-aarde schul dig, maar zelfs als men deze omstandigheid in rekening brengt, dan blijkt er toch nog enige „muziek" over te blijven. Dit nu is volgens Link te wijten aan meteoor- stof dat in de hoge lucht lagen voorkomt op hoog ten van 100 tot 150 kilo meter boven het aard oppervlak. Na meteoor regens, zegt hij, is de doorsnede van de aard- schaduw op de maan groter dan gewoonlijk. Volgens hem is de oor zaak deze: een grotere hoeveelheid meteoorstof brengt een grotere ver strooiing van het zon licht in de bovenste la gen van onze dampkring teweeg en die verstrooi ing is op haar beurt oor zaak dat sommige bun dels zonnestralen tijdens een eclips de maan niet kunnen bereiken, zodat de aardschaduw groter lijkt. G. v. W. (Van een verslaggever) IN AMERIKA PLAATST MEN langs de grote verkeerswegen wrakken van verongelukte auto's bij wijze van afschrikwekkend voorbeeld voor andere automobilisten. Ook publiceren de kranten er foto's van verkeersslachtoffers waarop geen bloederig detail de beschouwer bespaard wordt. Natuurlijk zouden dergelijke methodes in een land als het onze ondenkbaar zijn, maar toch kan men zich voorstellen dat mensen als politie-agenten, die uit hoofde van hun beroep dagelijks geconfronteerd worden met het leed van de verkeersongeluk ken, af en toe spelen met de idee van een dergelijke shock-therapie. Stel u voor, dat iedereen die een ernstige verkeersovertreding begaat, bij rechterlijk vonnis gedwongen zou worden een aantal politiefoto's van overreden en ver minkte lichamen te bekijken. Tien tegen een, dat de mensen in kwestie na zo'n „kuur" voor de rest van hun leven model-weggebruikers zouden zijn! Lichtgolvend water van het Spaarne en een zon, die krampachtig poogt de donkere wolkenflarden te verjagen, zorgden voor een fraai stemmingsbeeld bij de sluis te Spaarndam. en eventuele sanering. Reeds thans dienen op korte termijn achttien woningen onbe woonbaar te worden verklaard. Zou de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude overgaan tot de bouw van dertig woningen in Spaarndam, dan kan het aan tal in het Haarlemse gebied te bouwen huizen worden verkleind. Als geschikt bouwterrein wordt gedacht aan een stuk grond met gracht, dat in de hoek Nieuwe Rijweg-Slaperdijkweg ligt. Deze grond is rijkseigendom en behoort tot de vestingwerken, maar zal met het oog op de moderner oorlogsvoering zeker niet meer nodig zijn. Er dient voor gewaakt te worden, dat het dorpskarakter niet wordt geschaad. Het wijkcomité Spaarndam heeft zich reeds verleden jaar in een brief aan het gemeentebestuur voor bebouwing van de zogenaamde vestingswerken uitge sproken. Er zou een bom in zijn geplaatst Twee geheimzinnige telefoontjes hebben woensdagavond het vertrek van een KLM- toestel uit Neurenberg vertraagd. De po litie doorzocht het vliegtuig, nadat een niet geïdentificeerd persoon het KLM-kan- toor had opgebeld en medegedeeld, dat hij een bom in de convair „Jeroen Bosch" had gelegd. De politie kon echter niets ver dachts vinden. Het vliegtuig vertrok met een half uur vertraging naar Schiphol. In de nacht van zondag op maandag zijn drie jongens uit Voorthuizen per rijwiel uit hun woonplaats vertrokken, zonder hun ouders iets van hun voornemen te ver tellen. Men weet tot nu toe niet waar ze zich thans bevinden, maar maandagmid dag zijn de knapen in de Noordoostpolder gezien. De jongens, de 18-jarige elektriciën T. T., de 17-jarige broodbezorger J. D. en diens 16-jarige achterneef G.D. zijn vermoede lijk:, aan de haal gegaan omdat zij, zonder daarvan hun ouders iets te vertellen, een rekening hadden gekregen van een garage houder in Barneveld voor de schade die aan een door hem aan de jongens ver huurde auto was ontstaan. De ouders ma ken zich ernstig ongerust over de zonen. De politie is te hulp geroepen om de kna pen op te sporen. Zaterdag treedt een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels in werking. Voortaan mag het winkelpersoneel niet langer werken dan negen uur per dag en achtenveertig uur per week. De oude rege ling stond negenenhalf uur per dag en drie envijftig uur per week toe. Bij wijze van overgang mogen kappersbedienden en het personeeel van winkels waar voedings- en genotmiddelen worden verkocht, gedurende 1 jaar (dus tot 1 september 1957) nog negen uur per dag en vijftig uur per week werken. Het tijdstip, waarop het werk moet zijn beëindigd, is teruggebracht tot zeven uur 's avonds. De oude regeling stond half negen toe. De wekelijkse rustdag is ver lengd van tweeëndertig tot zesendertig uur. De wekelijkse vrije halve dag zal op een middag of op maandagmorgen moeten val len. Voor deze bepaling geldt een over gangstijd van een half jaar, dus tot 1 maart 1957. Voorts is een regeling getroffen voor drukke dagen, zoals bijvoorbeeld met koopavond. Eens per week is voor winkel personeel boven achttien jaar een werkdag van elf uur toegestaan. Het maximum van achtenveertig uur per week mag dan ech ter niet worden overschreden. Tenslotte is een langere werktijd voor zien voor de uitverkooptijd en voor perio den, dat winkels ingevolge de winkelslui tingswet extra lang open zijn, zoals met kermissen en andere festiviteiten. Hier onder kunnen ook de seizoenbedrijven ge durende het seizoen gerekend worden. De bestaande faciliteiten voor de Sinterklaas- en de Kersttijd blijven ongewijzigd gehand haafd. Het jaarlijkse „Horeca-nachtfeest", dat voor leden en personeel in de Horecabe drijven te Zandvoort wordt gehouden ter gelegenheid van het afscheid van het zomer seizoen, is bepaald in de nacht van zondag op maandag in hotel café-restaurant bar- dancing „Caramella" op het Stationsplein. Het programma vermeldt cabaretshow en wedstrijden om fraaie prijzen. Dit schreven wij acht maanden geleden naar aanleiding van een aantal brieven van verontruste lezers die in de normale en naar zij meenden „zoetsappige" ver- keersacties geen heil meer zagen. Inplaats daarvan pleitten zij voor een veel radicaler I aanpak van de veilig-verkeerspropaganda, i waarbij men eventueel zelfs zijn toevlucht zou moeten nemen tot de genoemde Ameri kaanse methoden. Wij hebben dit probleem destijds uitvoe rig besproken met de directeur van het Verbond van Veilig Verkeer, kolonel b.d. K. J. Schummelketel, die echter maar wei nig vertrouwen bleek te hebben in derge lijke „schrikkuren". Hij herinnerde zich maar al te goed wat er het jaar tevoren in Hamburg gebeurde, toen een aantal Veilig Verkeersmensen aldaar een optocht liet houden van een aantal (symbolische) ver keersslachtoffers, voorafgegaan door de dood-te-paard. Deze „Dodenmars" (de stoet bestond uit evenveel spookachtig-uitge- doste deelnemers als er dat jaar verkeers doden gevallen waren), lokte een storm van woedende protesten uit, die zelfs door de Duitse sensatiebladen ondersteund wer den en die de organisatoren van de optocht volledig in diskrediet brachten. Met dit voorbeeld voor ogen, geloofde kolonel Schummelketel dan ook niet, dat het Verbond van Veilig Verkeer ooit der gelijke methoden zou kunnen accepteren; speciaal niet in Nederland, waar men van gruwelpropaganda allerminst gediend is. .Maar inmiddels is er iets aan het ver anderen. In Delft hebben twee wakkere politiemannen, hoofdinspecteur Bakker en verkeersinspecteur Scholten, onlangs een aantal lezingen met lichtbeelden samenge steld, waarin hier en daar een enkel plaatje van een echt verkeersslachtoffer is opgenomen. Deze lezingen worden gegeven op de propaganda-avonden van de plaatse lijke vereniging voor veilig verkeer (waar van beide inspecteurs bestuursleden zijn) maar ook voor scholieren, personeels- en huisvrouwenverenigingen en diverse an dere lokale organisaties. Eerst krijgt het publiek op zulke avonden een lezing van twintig minuten, gewijd aan een waar ge beurd verkeersongeluk uit de politieprak tijk, dan volgt de vertoning van een aantal lantaarnplaatjes, waarvoor het materiaal geput wordt uit de bestaande en zeer „onschuldige" dia-series van veilig ver keer. Deze plaatjes laten echter uitsluitend zien wat niet mag en wat gevaarlijk is, zo als snijden en tripleren, geen voorrang ge ven en al wat dies meer zij. Wat er alle maal gebeuren kan als men zich daar niet aan houdt, dat wordt geheel aan de fan tasie van de toeschouwers overgelaten. Het zijn dus heel tamme en decente plaatjes, waarbij het publiek meestal al heel gauw zit te knikkebollen. Maar dan volgt ineens, als een koude douche, een heel „realistisch" beeld op het projectiedoek: een ontzield kinderlichaam bijvoorbeeld, roerloos uit gestrekt op het wegdek. „En dit was dan een jongetje, dat toch ging meeliften op de achterbumper van een auto", vertelt de in specteur erbij. Het resultaat is verbijsterend. Het pu bliek schiet wakker uit zijn gezapig gedommel, spert de ogen wijd open en huivert bijna hoorbaar. Weken nader hand praten ze er nog over met hun vrienden en buren. En van dat moment af is er geen kind in de buurt meer, dat ongestraft een bumperritje kan maken. Ontoelaatbare gruwelpropaganda? Het ligt er maar aan, hoe je het inkleedt, zegt inspecteur Scholten. Natuurlijk ver- ADVERTENTIE -J v hoofd-agent M f? j r tonen wij alleen plaatjes van doden, als die ordentelijk met een laken zijn afgedekt of van zeer grote afstand gefotografeerd werden. Close-ups met akelige details zijn dan ook uitgesloten. Bovendien nemen we alleen opnamen van ongelukken, die al van jaren her dateren. Niemand hoeft er zich dus aan te stoten en dat gebeurt dan ook niet, want in al de twaalf maanden, dat wij volgens dit systeem werken is er nog nimmer een klacht of verwijt gehoord. Maar of het ook iets uitwerkt? In specteur Scholten vertelt, dat hij on langs, ook met behulp van zo'n plaatjes serie, een aantal lezingen heeft ge houden over het gevaar van de boodschap penmand, die vele moeders, liefst nog met een kind achterop, losjes aan het stuur van hun fiets hebben bungelen. Die lezingen werden gegeven voor de Delftse huisvrou wenvereniging en de climax ervan was een afbeelding van een verwrongen fiets met daarnaast, onder een zeil, een kinderlijkje. Na die lezingen boekten de winkeliers dagenlang een recordomzet in sterke, vei lige fietstassen. De huisvrouwen hadden de aanschouwelijke les begrepen! Natuurlijk is het nooit in cijfers uit te drukken, in hoeverre een bepaalde veilig- verkeersactie het aantal ongelukken helpt verminderen. Maar wel is men er in Delft van overtuigd dat deze nieuwe methode de mensen meer pakt dan de tot nog toe ge volgde, omdat zij hen met de neus op de harde werkelijkheid drukt en hun althans iets toont van het onbeschrijfelijke leed, dat ieder ernstig verkeersongeval met zich sleept. En wat schrijft nu het Verkeerstijdschrift officieel orgaan van het Verbond van Veilig Verkeer dat zich eind vorig jaar nog uitdrukkelijk distancieerde van deze „Amerikaanse" methode? In een van de laatste nummers van dit tijdschrift leest men de volgende passage: „Wij kwamen na lang wikken en wegen van het oordeel van vele deskundigen tot de conclusie dat voor normale mensen een dergelijke gruwel propaganda goed kan werken, maar dat een deel van het publiek er mogelijke na delige gevolgen van ondervindt. Er zijn vrij veel mensen die praktisch niet „te be reiken" zijn met meer normale propa- ganda-methoden. Voor hen is een „shock" wellicht goed, mits men vooraf deskun digen raadpleegt en alles goed voorbereidt. De werkelijkheid is inderdaad gruwelijk. Beter dan door schade en schande wijs te worden, kan het voor velen misschien voordelen hebben, eens een blik te werpen in de foto-archieven van de politie". Dat betekent dus dat het Delftse experi ment ook bij hoofdbestuur en propaganda- commissie van Veilig Verkeer instemming heeft verworven. Of het ook betekent, dat de „schrik- kuur" nu overal zal worden ingevoerd, moeten wij afwachten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de be/.orgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE WOOCXXXWXXXJUUUJUÜUOUUlJUUUOüUWJUyUUÜUCXJOOCX)UÜOOflUUUC)CXX Mevr. G. L.Van M. d'ie op 19 augustus door de Belgische rijkswacht werd aange houden omdat zij in Nederland nog gevan genisstraf moet ondergaan, zou donderdag hebben moeten verschijnen voor de Luikse kamer van inbeschuldigingstelling. Deze kamer moet aan de Belgische regering ad vies uitbrengen over de geldigheid van het verzoek van de Nederlandse regering tot uitlevering van mevr. L.Van M.. Omdat sommige stukken nog niet door het ministerie van Justitie werden overge maakt, zal de kamer van inbeschuldiging stelling daarop moeten wachten en aldus kon nog geen datum voor de bijeenkomst worden vastgesteld. Het bevel tot voorlo pige inhechtenisneming is eenentwintig dagen geldig.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11