Groot-Brittannië laat Franse troepen toe op Cyprus Minder bewegingsvrijheid voor Cyprische bisschop Anthimos Nasser ontvangt maandag in Cairo commissie-Menzies HET WEER: Aanhoudend koel Haarlems Dagblad Versterking in oostelijk Middellandse Zeegebied Het woord is aan U/INTERS Demonstreert op de B.I.M.IJ. Russische loodsen Ook Amerikaanse? Twaalf arrestanten Tien Westduitse loodsen in Egyptische dienst Echtgenote van vermoorde bekent medeplichtigheid Bonn zou ex-Sovjetburgers onder druk zetten Russische nota aan W est-Duitsland Sovjetrussische spionage in Verenigde Staten Bosbranden aan de Rivièra Overeenstemming over de lonen in lederindustrie Russische groten fêteren president Sukarno Prof. De Gaay Fortman legt laatste hand aan het regeringsprogram 71e JAARGANG No 44 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295° Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 197 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië heeft Frankrijk toegestaan troepen te stationeren op het eiland Cyprus. Bovendien zal er een gezamenlijk Brits-Frans commando worden opgericht om voorbereid te zijn op alle gebeurlijkheden rondom het Suez- kanaal. Zowel in Londen als in Parijs werden gisteravond laat communiqué's gepubliceerd, waarvan de tekst luidt: „De Franse regering heeft de Britse regering medegedeeld, dat zij, gezien de ontwikkelingen in Egypte en de Suez- kanaalzone, graag in een zodanige positie wil verkeren, dat zij Franse onder danen en hun belangen in het oostelijk Middellandse Zeegebied kan beschermen. Zij heeft daartoe toestemming verzocht Franse troepen tijdelijk op Cyprus te mogen stationeren. De Britse regering heeft hierin toegestemd" Dit bericht kwam als een volkomen verrassing. Wel was bekend dat er sinds Nasser's naasting van het Suezkanaal besprekingen hadden plaats gehad tussen hooggeplaatste Franse en Britse officieren. Men meende, dat er slechts een gezamenlijk plan van actie werd opgesteld zo wapengeweld noodzakelijk mocht blijken. Men leidt uit het communiqué af dat deze plannen reeds in een vergevorderd stadium van ontwikkeling zijn gekomen. De Franse troepen zullen, waarvan er volgens de „Times of Cyprus" duizend man te Limassol aankwamen, in gereedheid worden gehouden om zonodig in de Suez- kanaalzone op te treden. Zowel Londen als Parijs houdt rekening met de mogelijk heid dat de vrije doorvaart door het Suez kanaal geblokkeerd zal worden, hetzij door gebrek aan ervaren loodsen, hetzij door politieke ontwikkelingen in Egypte. Men is er op voorbereid dat Nasser zal weigeren de voorwaarden der achttien mo gendheden ^ls basis voor onderhandelin gen te aanvaarden. In dat geval is het niet uitgesloten, dat men gedwongen zou zijn tot actie over te gaan. De commissie van vijf, die het meerder- heidsvoorstel van de Suezkanaal-confe- rentie tot internationalisatie van het ka naal aan de Egyptische regering zal voor leggen zal zondag in Cairo aankomen en maandag de besprekingen met president Nasser openen. Het is nog steeds niet be kend hoe Nasser op deze voorstellen wil reageren, daar hij er zich toe heeft bepaald zich bereid te verklaren de commisie van vijf, die onder voorzitterschap staat van de Australische premier Menzies te ontmoe ten. Hij heeft zich echter van het begin af verzet tegen, een regeling, die „aantasting van Egypte's waardigheid en souvereini- teit" inhoudt, zodat er weinig reden is aan te nemen, dat hij het meerderheidsvoor- stel als basis van onderhandelingen wenst te aanvaarden. De toon van de onder strenge censuur staande Egyptische pers en het komende spionage-proces, doen evenwel vermoeden, dat Nasser niet be reid zal zijn water in zijn wijn te doen. Krisnja Menon, Nehroe's afgevaardigde naar de Suez-kanaal conferentie, vertoeft voor besprekingen in. Cairo. Bij zijn aan komst verklaarde hij van mening te zijn dat de situatie reeds aanmerkelijk verbe terd is en nog beter zou worden nu Nas ser zich bereid verklaard heeft Menzies te ontmoeten. Menon's optimisme wordt echter geenszins door politieke waarne mers in Cairo gedeeld. Dat ook de Franse en Britse regeringen weinig hoopvol ge stemd zijn blijkt volgens politieke kringen te Londen, uit het besluit Franse troepen op Cyprus te stationeren. De liberale Manchester Guardian vraagt zich af wat het werkelijke motief is, dat achter deze maatregelen schuilt. „Welis waar bevindt zich in Alexandrië en Cairo een vrij grote Franse kolonie en heeft Frankrijk in Egypte grote belangen, maar er zijn geen aanwijzingen dat Nasser van plan is Franse staatsburgers te molesteren of zich te bemoeien met Franse belangen. DVF.RTENTIE De enige redelijke uitlegging is deze, dat Franse troepen naar Cyprus worden gezon den ter voorbereiding van de militaire maatregelen, die de Britse en Franse rege ringen tegen Egypte willen ondernemen, zo Nasser weigert de voorstellen tot inter nationalisatie van het Suez-kanaal te aan vaarden". President Eisenhower heeft na een con ferentie met zijn minister van Buitenland se Zaken Dulles een verklaring uitgegeven over de Suezkanaalkwestie, waarin hij het Westelijke plan tot oplossing van dit pro bleem krachtig verdedigt. De Egyptische ambassadeur te Moskou, El Kony, heeft meegedeeld dat een aantal Sovjetloodsen zich heeft opgegeven voor dienst in het Suezkanaal. Hij weigerde mee te delen, hoeveel loodsen zich hebben aangemeld, maar hij zei dat nog niemand officieel in dienst is genomen. Tezamen met de loodsen, die in andere landen wor den aangeworven, zouden er nu genoeg zijn om de vaart door het Suezkanaal te waarborgen. De ambassadeur verklaarde, dat de loodsen zich rechtstreeks bij de Egyptische ambassade en niet via het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gemeld. Westelijke waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat de Sovjet-autoriteiten waar schijnlijk de vrijwilligers hebben aange moedigd. De afgelopen dagen is er in de Sovjet-pers scherpe critiek geoefend op Groot-Brittannië en Frankrijk, alsmede op de oude Suez-kanaalmaatschappij, omdat zij pogingen zouden doen, het streven van Egypte om loodsen in het buitenland aan te werven, te doen mislukken, Volgens de Egyptische consul-generaal te San Francisco hebben in Californië zich al zes personen aangemeld om als loods in het Suezkanaal dienst te doen. Van de zijde van de Bond van Zeevarenden kon geen bevestiging hiervan worden verkre gen. Het „State Department" heeft laten weten, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat Amerikanen in dienst treden van de nieuwe Suez-kanaalmaatschappij. Een Britse woordvoerder in Cairo heeft meegedeeld, dat de Brit James Zarb, die woensdag door de Egyptische autoriteiten is gearresteerd, wordt vastgehouden voor „dezelfde zogenaamde daden van spiona ge", waarvoor de beide andere Britten, Swinburn en Pittuck, zijn gearresteerd. De Egyptische kolonel Hatem heeft aan journalisten fotokopieën laten zien van een met de hand geschreven bekentenis van Swinburn. Tot nu toe zijn twaalf perso nen gearresteerd. Hedenochtend vroeg zijn op Cyprus per vliegtuig de eerste Franse troepen aange komen. HAMBURG (A.F.P.) Tien Westduitse loodsen, die dienst deden op het Kieler- kanaal, zijn een overeenkomst aangegaan met de nieuwe Egyptische kanaalmaat schappij. Het tiental zal, hoewel het ver plicht is een opzegtermijn van drie maan den in acht te nemen tegenover de maat schappij, die de loodsdiensten in het Kie- lerkanaal verzorgt, xermoedelijk reeds be gin volgende week naar Egypte vertrekken. De overgang dezer loodsen in Egyptische dienst heeft ersntige ongerustheid in Duit se maritieme kringen verwekt. Men wijst erop dat er reeds onvoldoende bevoegde loodsen zijn en men vreest dat nog meer loodsen voor de aanlokkelijke aanbiedingen der Egyptische regering zullen bezwijken, hetgeen tot vertraging van het -scheep vaartverkeer in het Kielerkanaal zou kun nen leiden. Bij het onderzoek inzake de zaterdag avond gepleegde moord op de rijwielhande laar J. M. te Heer bij Maastricht heeft de echtgenote van de verslagene erkend, dat zü mede schuldig is aan de uitlokking van de daad. Zij heeft namelijk bekend, dat zij zelf de revolver, waarmede de aanslag op haar man werd gepleegd, in Luik had gekocht en aan de knecht N. doorgegeven, die het wapen ter hand stelde aan de twee daders. Zij erkende tevens, de toezegging van de 20.000.beloning voor het volvoeren van de moord, door de knecht N. aan de daders gedaan, tegenover deze te hebben beves tigd. Prinses Beatrix heeft woensdag in haar eigen wagen - een geschenk van Prins Bernhard bij het slagen van de Prinses voor het eind-examen aan het Baarns lyceum - een bezoek gebracht aan het Internationale Concours Hippique te Rotterdam. De Prinses in haar auto. NICOSIA (Reuter) Bisschop Anthi mos van Kitium, zolang aartsbisschop Makarios in ballingschap verkeert, het hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus, is door een bevel van de Britse overheid in zijn bewegingen beperkt. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat dit bevel tot beperking van bewegingsvrijheid een uitvloeisel is van de noodmaatregelen die op Cyprus worden getroffen. Uit het „dagboek van Grivas" (de EOKA-leider) zou gebleken zijn dat ook bisschop Anthi mos met de EOKA in verbinding staat. In de bekendmaking staat, dat de bisschop zonder speciale toestemming zijn residentie in Larnaca niet mag verlaten. De ethnargische raad, de kerkeraad van de Grieks-orthodoxen op Cyprus, heeft op een spoedzitting krachtig geprotesteerd tegen het bevel tot beperking van de be wegingsvrijheid van bisschop Anthimos. De raad is van oordeel dat deze maatregel de sfeer voor het vinden van een oplossing van het Cyprische probleem stellig nog minder gunstig zal maken. Een Brits burger is in Nicosia door een kogel aan de hand gewond. De onbekenden die het schot losten, hebben de vlucht ge nomen. Soldaten bewaken de uitvalswegen van de stad en zoeken naar de plegers van de aanslag. In Deftera, twaalf kilometer ten zuiden van Nicosia, is een politiebureau door ver zetslieden aangevallen. Een Britse soldaat werd licht gewond. Vijftig Britse politiemannen zijn per vliegtuig uit Groot-Brittannië overgekomen om de veiligheidstroepen te versterken. Zij zullen in Nicosia worden gelegerd. Te Innsbrück is een „onderwater-restaurant" geopend, dat naast een openlucht zwembad is gebouwd. Het effect van nieuwsgierige zwemstertjes, die als potten kijkende meerminnen fungeren, is waarlijk bijzonder. Gelukkig dat het glas erg dik is MOSKOU (Reuter) De Russische on derminister van Buitenlandse Zaken, Zorin, heeft aan de Westduitse zaakgelastigde in Moskou een nota overhandigd, waarin de Sovjet-Unie een Westduitse verklaring ver werpt inzake de status van vroegere Sov jet-burgers die in de oorlog naar Duitsland zijn gebracht en die daar nog verblijven, aldus meldt het Sovjet-persbureau „Tass". In de Westduitse verklaring was gezegd, dat de Russen die nog in Duitsland zijn, beschouwd moeten worden als vluchtelin gen, omdat zij niet naar de Sovjet-Unie willen terugkeren. De Sovjet-regering meent evenwel, aldus de nota, dat veel Rus sische ontheemden, die naar de Sovjet- Unie terug willen, tot blijven gedwongen worden door „morele druk, intimidatie en vervolging". Volgens de Russen is vooral de toestand van vluchtelingen die door de bezettende mogendheden tot gevangenisstraffen ver oordeeld zijn, bijzonder ernstig. Bij ge sprekken die leden van de Sovjet-ambas sade op 12 juni hadden met gevangenen in Hamburg en Straubing zijn „stuitende ge vallen van ontoelaatbare behandeling" aan het licht gekomen. Zo was een gevangene gestraft omdat hij aan de Sovjet-ambassade had geschreven, aldus de Sovjet-nota. De nota geeft voorts de namen van Rus sen die geïntimideerd zouden zijn, omdat zij naar Rusland terug wilden keren. De Sovjet-Unie eist dat aan deze mensen geen moeilijkheden in de weg gelegd zullen worden. Een Atheense rechtskundige heeft ver klaard, dat agenten van de Britse geheime dienst hem vier maanden geleden te Athene 500.000 gulden hebben geboden voor een staaltje van het handschrift van Grivas. De rechtskundige is mr. Constan- tine Efstathopoulos, wiens naam voorkomt in het dagboek, dat volgens de Britten toe behoort aan Dighenis, onder welke naam de leider van de EOKA optreedt. In dit dagboek staat dat Efstathopoulos van aartsbisschop Makarios geld heeft ontvan gen voor de verscheping van wapens naar Cyprus. In een inerview, gepubliceerd in het dag blad „Apogevmatini," ontkent Efstatho poulos dat hij Makarios ooit heeft ontmoet of de hand heeft gehad in de verscheping van wapens. Het verzoek om een staaltje van het handschrift te geven, heeft hij van de hand gewezen. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, heeft verklaard dat Grie kenland volledige diplomatieke en politieke steun aan de Griekse Cyprioten zal blijven geven, waarbij inbegrepen een beroep op de U.N.O., zo meldt U.P. WASHINGTON (Reuter) In een brief aan het Amerikaanse Congres heeft het departement van Buitenlandse Zaken mee gedeeld, dat het om de onmiddellijke terug roeping van Rostislav Shapovalov, Rus sisch functionaris bij het hoofdkwartier van de U.N.O. verzocht heeft. Shapovalov is een van beide functionarissen, tegen wie in juni beschuldigingen van spionage zijn geuit. De andere is de directeur van het technische hulpprogram van de U.N.O. voor Azië en het Verre Oosten, Aleksei Petukhov. Het „State Department" deelde voorts mee, dat het de secretaris-generaal van de U.N.O., Dag Hammarskjoeld, heeft bericht, dat Petukhov voormalige staatsburgers van de Sovjet-Unie had trachten te overreden naar de Sovjet-Unie terug te keren. Elke nieuwe aapduiding van dergelijke werk zaamheden, door Petukhov verricht, zal een verzoek tot ontslag uit zijn functie bij de U.N.O. en zijn vertrek uit de Verenigde Staten ten gevolge hebben, aldus de brief van het departement. Michael Shatov, een voormalige kapitein van het Russische leger, die naar het wes ten overliep, heeft meegedeeld, dat Shapo valov en Petukhov hadden getracht hem te awingen tot spionage. NICE (Reuter) Donderdagochtend vroeg is in de heuvels ten noorden van Nice een nieuwe bosbrand uitgebroken. De afgelopen nacht hebben honderden brand weerlieden, politiemannen en vrijwilligers tegen drie andere branden aan de Rivièra gestreden. In het bos van Valbonne heeft men grote tegenvuren moeten maken om te voorko men, dat een boerderij door het vuur werd ingesloten. Er nemen daar ook militairen aan het blussingswerk deel. Een vuurzee bij La Turbie baant zich een weg naar Nice en Monaco en bedreigt op haar pad tal van weelderige villa's en buitenverblijven. Ten noorden van Nice lopen de dorpen Clemensans en Ardouins gevaar. Er wor den maatregelen getroffen om de bewoners zonodig te evacueren. In de lederwarenindustrie is volledige overeenstemming bereikt over een loons verhoging van zes percent per 1 september op basis van het regeringsbesluit van 19 maart. Aan het College van Rijksbemidde laars is verzocht om met ingang van 1 september deze verhoging in de CAO goed te keuren, waarbij de mogelijkheid is gelaten, dat ondernemingen die een desbe treffend verzoek bij de looncommissie in dienen dispensatie tot drie percent kunnen ontvangen. MOSKOU, (Tass) President Sukarno van Indonesië heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Vorosjilof van de Sovjet Unie. Hij was vergezeld van de Indonesische ambassadeur, Palar, en an dere Indonesische autoriteiten. Van Russi sche zijde waren aanwezig: de minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, en de am bassadeur van de Sovjet-Unie in Indonesië, Zukhov. Sukarno werd vervolgens door premier Boelganin ontvangen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Philip Baily: De slechtste mensen geven dik wijls de beste raad. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Gaay Fortman is bezig de laat ste hand te leggen aan het regeringspro gramma. Vanmorgen ontving de informa teur de staatssecretaris van Financiën mr. Van den Berge, met wie hij over de bezits vorming sprak, waarover hij van mr. Van den Berge een ambtelijk rapport verwacht, dat vermoedelijk morgen gereed zal zijn. De informateur is reeds ver gevorderd met zijn ontwerpprogramma. Van prof. dr. Horring, de directeur van het Landbouw- economisch Instituut, heeft hij een ambte lijk rapport ontvangen en dit heeft „ver helderend gewerkt." In de politieke sfeer heeft prof. De Gaay Fortman vanmorgen weer een onderhoud gehad met prof. Beaufort, de bemiddelaar ten gunste van de K.V.P. bij de kabinetsformatie in 1952. Hier en daar is in de pers gewag gemaakt van min of meer sombere uitlatingen van prof. De Gaay Fortman over de kansen op slagen. Die opmerkingen berusten echter bepaald op een misvatting. De woordvoer der heeft meegedeeld, dat de informateur uiteraard heeft vastgesteld, dat er een groot aantal moeilijkheden zijn, maar het gaat beslist te ver om hieruit nu de conse quentie te trekken dat prof. De Gaay Fort man de mogelijkheden om te slagen somber inziet. Hij heeft het zelf als het ware zo uitgedrukt: het feit dat ik nog bezig ben, is het bewijs, dat ik niet pessimistisch ben en kansen zie. Deze opinie getuigt in elk geval voor de werkelijkheidszin van de informateur. Daarvan getuigt insgelijks de omstandigheid, dat hij heel goed blijkt te beseffen dat, ook al moge hij dan wat zijn eigen persoon betreft niet nader in contact gaan treden met fractievoorzitters of frac ties, hij er toch rekening mee houdt dat er verschillende personen zullen zijn die eenmaal aangezocht voor een ministerspor tefeuille contact met de voorzitters van hun fracties zullen willen opnemen. Het polsen van figuren voor toetreding tot het kabinet zal pas plaats vinden nadat het ontwerpprogramma definitief gereed is, dus waarschijnlijk op zijn vroegst pas vrijdag laat. ADVERTENTIE in stand No. 15 o.a. met: REUKLOZE PETROLEUMKACHELS v.a. 39.50 ELEKTRISCHE WARMTESTRALERS v.a. 19. ADVERTENTIE Met een bezoek aan de Beurs Industrie Middenstand IJmond hebt u een welbestede dag 1 tot en met 8 september te IJmuiden lOOOOOGTX XXXXXX XX XX XX X XX XX COTXXJOOC* VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Opklaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 31 augustus Zon op 5.52 uur, onder 19.32 uur. Maan op 0.13 uur. onder 16.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 augustus Hoog water: 9 32 en 22.07 uur. Laag water: 4.53 en 17 18 uur Vrijdag 31 augustus Hoog water: 10.55 en 23.38 uur. Laag water: 6.04 en 18.42 uur. XXXXXXXJUCX XX XXXXXXXX XXXXXX XXx x XXX XXXJUCXXXXXXXXXXDOOOOCXjO WEINIG VERANDERING Koude arctische lucht, waarin de mini mumtemperaturen in de nacht van woens dag op donderdag plaatselijk tot 6 graden daalden en de maximumtemperaturen woensdag slechts tot 16 a 18 graden op liepen, stroomt met zwakke westelijke tot noordwestelijke wind over de Noordzee naar onze omgeving. In deze lucht ontstaan 's nachts boven zee buien, die tegen de och tend het land binnendrijven. Overdag ont staan in het binnenland tengevolge van de zonnestraling eveneens enkele buien. Ypenburg Ten westen van Portugal is een oceaan- Vlissingen depressie verschenen, die de komende vier- Belde entwintig uur naar het Iberisch Schier- D« Bilt eiland trekt. Vóór de depressie heeft zich Twente boven Frankrijk een hogedrukgebied ge- Eindhoven vormd, dat naar oost-Europa zal wegtrek- VTv. Z.-Lin ken. Een en ander heeft op het weer in ons land niet veel invloed, zodat het huidige weertype met opklaringen maar ook met enkele buien voortduurt. In het tempera- tuurverloop komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland M C s S BC« oE-S eerslag mm. St Efj'G 2 5 Stockholm zwaar bew zzo 17 0 Oslo regen windst. 10 0 Kopenhagen half bew. windst. 17 0 Aberdeen zwaar bew. nw 13 0,3 Londen geheel bew. nnw 17 1 Amsterdam regenbui z 17 2 Luxemburg zwaar bew. w 17 2 Parijs nevel windst. 16 2 Bordeaux zwaar bew. zzo 19 10 Grenoble nevel windst. 21 4 Nice half bew. nw 31 0 Berlijn geheel bew. nnw 20 0 Frankfort regen w 20 6 München zwaar bew. w 16 24 Zurich zwaar bew. windst. 13 7 Genève licht bew. windst. 20 2 Locarno onbewolkt o 23 23 Wenen half bew. w 22 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 21 0 Ajaccio ücht bew. ono 2.7 0 Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. nw 13 2 zwaar bew. wzw 10 1 regen no 11 1 half bew. zw 8 0,1 mist w 9 0,1 half bew. zzw 9 0 mist zw 9 4 geheel bew. zzw 10 2 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1