Dijk om Flevopolder gaat op 13 september dicht Unit as De politie gunt het publiek een blik achter de schermen (PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR HOOGTEZON r Fa. B. ENGELENBERG NAAIMACHINES Nieuw land uit het water Het droogmalen (ruim 1.5 miljoen liter water per minuut) duurt tot mei 1957 Drie gemalen in werking De radio geeft vrijdag Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Zij gaat in Essen een internationale tentoonstelling houden Wereldnieuws Toch ió het zo DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 2 Lelystad hoofdstad van polderland OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vruchtbare grond: 12.000 per hectare TV-uitzending van dijkdichting Bond van Kunstkringen in Indonesië bestaat 40 jaar Plastic huis van Parijs naar Den Haag Kerkelijk Nieuws Stempelplicht voor eieren afgeschaft Sovjet-Unie wendt zich tot de Bandung-landen Ex-president Szakasits van Hongarije geeft verzet op Londense diamantroof wordt voor Hof uitgezocht Herengordels - Breukbanden - Elastieken kousen Inbraak in woning van ambassadesecretaris Toelatingseisen Europese universiteiten gelijkgesteld H. 3. MAERTENS N.V. MOSTERD NA DE MAALTIJD V.J AAN DE GROTE RIJKSWEG tussen Zwolle en Amersfoort heeft de ANWB, onder de rook van Harderwijk, een nieuwe wegwijzer geplaatst, waarop de aanduiding Lelystad 25 kilometer voorkomt. Wanneer men deze nieuwe weg, die in oktober 1954 gereed kwam, oprijdt, dan krijgt men, na een tiental kilometers te hebben afgelegd, het gevoel dat deze afstand naar Lelystad geen 25 maar op zijn minst 50 kilometer bedraagt. Aan weerszijden van de Knardijk ziet men slechts een onafzienbare watervlakte. Heel in de verte ligt iets in het water. Dat blijkt dan later Lelystad te zijn of liever te worden, want van een stad waar over vele jaren een 30.000 mensen zullen wonen, is nog geen sprake. Het tegenwoordige Lelystad is het beste te vergelijken met een brede parkeerplaats op de 90 km lange ringdijk, welke op 13 september in tegenwoordigheid van de Koningin zal worden gesloten. Zodra dit is geschied, komen er drie ge malen, de „Lovink," de „Wortman" en de „Colijn," in werking welke gezamenlijk 1.580.000 liter water per minuut uit de nieuwe polder wegmalen, zodat deze na acht maanden, omstreeks mei 1957, droog zal zijn. Daarmee zijn dan weer 54 200 hectare land aan Nederland toegevoegd. De Noordoostpolder is kleiner, namelijk 48.000 hectare. Men is in juni 1950 met het aan leggen van de ringdijk begonnen, maar na de stormramp in 1953 heeft het werk bijna een jaar stil gelegen. Voorlopig is Lelystad alleen te bereiken via Harderwijk, maar ook bij Kampen wordt een hoofdweg aangelegd. Bij Elburg is voorts een verbindingsweg in uitvoering. In Lelystad, hoe klein ook nog, heer6t een grote bedrijvigheid. Er wordt druk ge werkt bij de enorme opslagplaatsen van rijshout, bazalt en betonblokken. Men treft er een ruim restaurant aan met parkeer ruimte, een vrij groot aantal huizen, een kantine en een prachtig expositielokaal van de Dienst Zuiderzeewerken. Boten met toeristen, evenals sleepboten met bazalt en rijshout varen af en aan. Er komen veel buitenlanders, die er hun ogen uitkijken bij het aanschouwen van deze gigantische werkzaamheden temidden van water, water en nog eens water. Lelystad wordt de toekomstige hoofdstad van alle polders in de kom van het IJsel- meer en komt te liggen aan een 400 meter breed kanaal, dat het IJselmeer en het IJmeer en Amsterdam verbindt en dat Oostvaardersdiep zal heten. Nabij Lelystad zal dit kanaal in de toekomst door sluizen van het IJselmeer worden afgesloten. Lely stad is ontworpen voor 30.000 inwoners. Bij vestiging van industrie zal het echter nog belangrijk kunnen uitgroeien. De gunstige ligging van deze stad, door een ruime waterweg met het centrum van Nederland verbonden en uitgangspunt van grote wegen naar alle windstreken, biedt daartoe een goede gelegenheid. Behalve deze stad, die als gewestelijk centrum mag worden beschouwd, is nog een streekcentrum in de polder ontworpen met ongeveer 3 a 5000 inwoners, benevens tien kleine woonker nen, dorpen, die 1500 a 2500 inwoners zullen tellen. Oostelijk Flevoland zal met ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 POETSKATOEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen voor de jeugd. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Fluit, hobo en piano. 11.00 Theater -kest, -koor en solist. 11.40 Voor dt jeugd. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 TirolermUziek. 13.55 Koersen. 14.00 Strijk kwartet. 14.30 Voordracht. 14.50 Platen. 15.05 Amusementsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Platen. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Konverjari, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. NATIONAAL PROGRAM MA: 20.00 Nieuws. 20.05 Op verjaarsbezoek. 20.15 Promenade-orkest. 21.00 Op verjaars bezoek. 21.10 Militaire Kapel. 21.45 Onze vriend de vijand, klankbeeld. 22.15 Man nenkoor. 22.25 Kamerorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Carillon. 23.20 Platen. 23.5024.00 Dag sluiting. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.45 Lichte mu ziek. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pittigheden. 13.30 Metropole orkest. 13.50 Platen. 14.05 Kamerorkest en soliste. 15.15 Voordracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Blaasensemble. 17.00 Voordracht. 17.20 Vo caal ensemble. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Platen. 18.30 Koninklijke Militaire kapel. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting. De scholing van volwassenen. 19.20 Re geringsuitzending: Emigratierubriek. 19.30 Platen. 19.45 Muzikantencongres. 20.00— 24.00 Nationaal programma. Zie Hilversum I. BRUSSEL, 324 M. 11.30 Geestelijke muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 L' amour aux trois oranges, opera. 17.00 Nieuws. 17.00 Lichte muziek. 17.45 Piano recital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Boodschappen van missio narissen. 20.30 Platen. 20.45 Missa solemnis, Casella. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. de Noordoostpolder door een brug worden verbonden. Dat de uitvoering van het grootse werk voor Oostelijk Flevoland veel materiaal vraagt, blijkt wel uit het staatje dat ons door de Dienst Zuiderzeewerken werd overhandigd. Er werken 19 baggermolens, 18 zuigers, 4 baggerzuigers, 9 drijvende kranen, 21 kranen, 74 bakken, 193 zolder- bakken, 79 sleepboten, 63 vletten, 23 drag lines, 9 vrachtauto's en ruim 2000 arbeiders. De kosten voor de waterbouwkundige werken van Oostelijk Flevoland worden geraamd op 290 miljoen gulden. De land bouwkundige werken in deze polder zullen 350 miljoen gulden vergen. Bij een opper vlakte van 54.000 hectare zal derhalve de prijs per hectare ongeveer 12.000,be dragen. Uit grondmonsters is reeds gebleken, dat Oostelijk Flevoland een der vruchtbaarste polders van Nederland zal worden. Onge veer 27.250 hectare (50 percent) bestaat uit klei, 21.250 hectare (39 percent) uit zware zavelgrond en 3.900 hectare (7 per cent) uit lichte zavelgrond. Totaal dus 96 percent zeer goede grond, welk percentage voor de Wieringermeerpolder 70 en voor de Noordoostpolder 80 bedraagt. Er komt slechts 4 percent (1.950 ha.) zandgrond in de nieuwe polder. Na Oostelijk Flevoland zullen nog twee stukken IJselmeer worden drooggelegd namelijk de Markerwaard en de polder Zuidelijk Flevoland, groot respectievelijk 60.000 en 40.000 hectare. Als deze polders zijn drooggelegd, zal Nederland met 10 per cent van zijn bebouwde oppervlakte zijn verrijkt. Het totale oppervlak van Neder land is dan met 7 percent toegenomen. De Nederlandse Televisie Stichting zal op 13 september 's avonds van 22.15 tot 22.45 uur een reportage uitzenden van de dichting van het laatste ga.t in de ringdijk van de Flevopolder en van het inwerking stellen door Koningin Juliana van het ge maal „Wortman". Deze op film vast te leggen gebeurte nissen zullen des avonds met een toevoe ging van een door de N.T.S. vervaardigde filmdocumentaire over het ontstaan van de dijk en een toekomstbeeld in de vorm van een filmimpressie uit de Noordoostpol der, gelijktijdig in België, Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland en Nederland per tele visie worden uitgezonden. De Deense, Engelse en Italiaanse televi sie zullen deze film op 14 september uit zenden. Twee galavoorstellingen met internationaal gezelschap Het bestuur van de Bond van Kunst kringen in Indonesië is voornemens om aan het veertigjarig bestaan van de bond, dat dit jaar wordt gevierd, bijzondere luister bij te zetten door een tweetal gecombi neerde voorstellingen te Djakarta van ge zelschappen, die voor de Bond van Kunst kringen in Indonesië op tournee zijn. In de eerste dagen van september zullen verschil lende Nederlandse kunstenaars tegelijker tijd te Djakarta vertoeven, namelijk het gezelschap Cruys Voorbergh-Cilli Wang met de pianist Wim de Vries, de voordracht kunstenaar Max Croiset en het vocale kwartet van Laurens Bogtman met An nette de La Bije, Aafje Heynis, Arjan Blan ken en de pianist Jan de Man. Tezelfdertijd zijn er bovendien nog enkele buitenlandse Bondsartisten in Djakarta, namelijk het Amerikaanse Lasalle-strijkkwartet en het Amerikaanse viool-piano duo Carroll Glenn en Eugene List. Het plan is nu in Djakarta een tweetal galavoorstellingen te geven, waarin allen optreden. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^ Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Uit Parijs is in Den Haag een huis ge arriveerd, dat geheel van plastic is ver vaardigd. Het is gemaakt door de Franse staatsmijnen en wordt in Den Haag ten toongesteld op de Damesbeurs in de Hout- rusthallen, van 28 september tot 10 ok tober. Het vervoer van dit huis, dat uit acht grote delen bestaat, waaronder complete kamers, heeft grote moeilijkheden opge leverd. Er kon geen toestemming worden verkregen voor vervoer door Nederland over de weg. Vervoer per rijnaak was ook niet mogelijk. Even dacht men aan trans port per helicopter, maar dat bleek niet veilig genoeg wegens de wisselvallige weersomstandigheden. Tenslotte werd de oplosing gevonden: de kustvaarder „Mar- ne", die een dienst op Parijs onderhoudt, kon het huis meenemen. Maar voordat het huis in het schip kon worden ondergebracht moest men eerst in de kustvaarder met snijbranders aan het werk orn genoeg ruimte te krijgen. Als het weer goed is kan de „Marne" haar vreemde vracht in Scheveningen kwijt. Het huis zal in zogenaamde „diep- laders" onder politiegeleide naar Houtrust worden gebracht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kockengen A. G. Haring te Loon op Zand. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-C. W. C. La- main te Grand-Rapids. Geref. gemeenten in Nederland Bedankt voor Rijssen dr. C. Steenblok te Gouda. Geref. kerken Beroepen te Mildam C. J. v. d. Broek, kand. te Baarn. Aangenomen naar Vreeswijk C. G. Mak, kand. te Leeuwarden. Geref. kerken art. 31 K.O. Drietal te Orangeville (Ontario) H. Bou- ma te Assen, H. Scholten te Momewood (voorheen te Nieuwleusen) en J. P. v. d. Stoel te Amsterdam-C. Bapt. gemeenten Beroepen te Haulerwijk Ph. Lindeman, kand. te Hengelo (O.). Oud-Geref. gem. in Nederland Bedankt voor Capelle a. d. IJsel T. de Jong te Kralingseveer. In een te Utrecht gehouden bestuursver gadering van het Bedrijfschap voor Pluim vee en Eieren is medegedeeld, dat zater dag binnengekomen is de ministeriële be krachtiging van de verordening, die een einde maakt aan het verplichte stempelen van eieren. Deze stempeling zal thans fa cultatief zijn. LONDEN (United Press) Een speciale Russische organisatie „ter bevordering van de solidariteit met de Aziatische en Afri kaanse landen" is in de Sovjet-Unie ge sticht, zo verluidt in officiële kring in Lon den. Het doel van deze organisatie is> de banden tussen Rusland en de onderont wikkelde gebieden te verstevigen. Er wordt een economische conferentie voor bereid met vertegenwoordigers van Azia tische en Afrikaanse staten. Men meent in Londen dat er een nieuwe fase in de koude oorlog op komst is, waar in het zwaartepunt in de Aziatisch-Afri- kaanse gebieden zal liggen. De nieuwe or ganisatie heeft tot taak „het welzijn te be vorderen" van de onderontwikkelde gebie den zowel op politiek als op economisch en cultureel gebied. Betuigingen van steun aan het onafhankelijkheidsstreven beho ren tot het programma der nieuwe onder neming. In de organisatie zijn vertegen woordigers van de Aziatische republieken der Sovjet-Unie opgenomen. De Sovjet-Unie heeft de nieuwe orga nisatie tot nu toe met geheimhouding be handeld. Men verwacht in Londen, dat het het belangrijkste propaganda-centrum van de toekomst zal zijn, gebaseerd op een politiek op zeer lange termijn. (Van onze correspondent in Wenen) De vroegere socialistische president van Hongarije Szakasits, die kortgeleden op vrije voeten werd gesteld, heeft verklaard dat het eerherstel van voormalige socialis ten er toe zou bijdragen dat het vertrouwen in de partij zal worden versterkt naarmate de democratie veld wint. Hij gaf de socia listen in het westen in het Weense socialis tische dagblad „Arbeiterzeitung" te ver staan, dat het socialisme,, zijn doelstellingen dient te veranderen en zich aan de nieuwe omstandigheden moet aanpassen". Szaka sits legde deze verklaring af tijdens een vakantie aan het Balatonmeer. Ook aarts bisschop Groesz, die kort na kardinaal Mindszenty in hechtenis werd genomen en jarenlang in de gevangenis heeft doorge bracht, schijnt zijn verzet te hebben op gegeven nu hij weer op vrije voeten is ge steld. Volgens radio Boedapest hebben hon derd pas gewijde priesters in tegenwoor digheid van mgr. Groesz de eed van trouw aan de Hongaarse staat afgelegd. In tegen stelling met Szakasits heeft de aartsbis schop geen verklaring afgelegd. Kardinaal Mindszenty daarentegen blijft zijn verzet volhouden. Rooms-katholieke kringen te Wenen menen te weten dat de Hongaarse regering hem het aanbod heeft gedaan om naar Rome te gaan, maar evenals de Joegoslavische kardinaal Stepi- natsj zou ook de Hongaarse kerkvorst dit voorstel hebben afgewezen. LONDEN, (United Press) De daders van de diamantroof, die enige tijd geleden in Londen plaats had, kregen de stenen over de grens, kort nadat zij op klaarlichte dag hun slag hadden geslagen. Dit is ont huld door een der medeplichtigen van de rovers. Frederick Joseph Harmsworth ver telde een inspecteur van Scotland Yard: „Ik weet alles van de overval. Ik zorgde voor een auto, maar was niet bij de over val aanwezig. Ik geloof niet dat u de dia manten ooit zult terugkrijgen. Ze waren al kort na de overval over de grens. Volgende week dinsdag krijgen de medewerkenden hun deel. Ik heb een contactman, die mijn deel voor me zal incasseren Harmsworth en vier andere verdachten verschenen dinsdag voor een Londens hof. De diamanten, ter waarde van ongeveer twee en een half miljoen gulden, werden op 16 juli in het centrum van Londen ge stolen uit de auto van de secretaresse van de diamanthandelaar Moses Wijnberg, een oud-Nederlander. De secretaresse was met de diamanten naar de handelaar onderweg, toen haar auto bleef steken in een ver keersopstopping. Voor zij wist wat er ge beurde hadden de dieven de koffer met ADVERTENTIE (Wettig gedeponeerd) HAARLEM - ZIJLSTRAAT 91 Van 1 tot 23 september zal in Essen een internationale politietentoonstelling wor den gehouden. In acht grote tentoonstel lingshallen met een gezamenlijke opper vlakte van 16000 vierkante kilometer en op een open terrein dat 50.000 vierkante meter zal beslaan, zullen de bezoekers een inzicht kunnen krijgen in het werk van de politie over de gehele wereld. De buitenlandse deelnemers zijn: Nederland, Afghanistan, België, Brazilië, Engeland, Frankrijk, Indo nesië, Irak, Italië, Oostenrijk, de Soedan, Peru, de Verenigde Staten en Zwitserland; waarschijnlijk zullen ook Argentinië, Cey lon, Pakistan, de Philippijnen en Zweden vertegenwoordigd zijn. Het is sinds 1926 de eerste internationale politietentoonstelling op Duitse bodem. De bedoeling is het publiek een inzicht te geven in het werk de politie. De tentoon stelling wil verder laten zien hoe de politie gebruik maakt van moderne technische hulpmiddelen bij het ophelderen van mis daden. Ook zal een overzicht worden ge geven van de internationale samenwerking tussen de politie-organisaties van alle lan den ter wereld en hun overkoepelende in stellingen. Tijdens de tentoonstelling zal het verkeer in Essen door niet-Duitse verkeersagenten worden geregeld. Franse, Oostenrijkse, Ne- ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 derlandse, Belgische en Amerikaanse po- litie-muziekkorpsen - waarbij het bekende muziekkorps van de Franse Garde Repu- blicaine in zijn rood-wit-blauwe uniformen - zullen door de Essense straten marcheren en concerten geven. Op de tentoonstelling zal de historische ontwikkeling van het politiewezen, van folterwerktuigen af tot de allermodernste technische hulpmiddelen toe te zien zijn. De negen „Lander" van de Bondsrepu bliek en hun politie-organisaties zullen bij zondere inzendingen verzorgen. De politie van Noord-Rijnland-Westfalen zal een natuurgetrouw model opbouwen van de buurt van Aken, het vroegere paradijs van de koffiesmokkelaars uit Nederland. Het land Baden-Württemberg reconstrueert „de roof van de Horenzollern-schat". Snelle politie-boten uit Nederland en Sleeswijk- Holstein en een „draagvleugelboot" (een soort vliegend schip, dat zich enigszins uit het water kan verheffen en een snelheid van 70 km per uur kan bereiken) zullen tentoonstellingbezoekers over het nabijge legen Baldeneymeer varen. Tijdens de tentoonstelling zullen inter nationale politie-sportwedstrijden worden gehouden, onder meer in worstelen, boksen, en judo. Voorts zullen rij- en springcon coursen worden gehouden. Politie-voetbal- elftallen van Bazel en Keulen en handbal elftallen van Hamburg en Noord-Rijnland- Westfalen zullen wedstrijden tegen elkaar spelen. Deskundigen van naam zullen voor drachten houden over speciale politie problemen. Op een schilderijententoonstel ling zal De Vega's „Onbekende geliefde" te zien zijn, waarmede de internationale po litie ook al eens iets te maken heeft gehad. In Vaucresson bij Versailles is ingebro ken in de woning van dr. Th. P. Bergsma, eerste secretaris van de Nederlandse am bassade te Parijs. Er is een brandkast opengebroken. Dr. Bergsma was met va kantie in Zwitserland. Het is nog niet be kend wat men ontvreemd heeft. De Raad van Europa heeft medegedeeld dat Nederland de overeenkomst betreffen de de gelijkstelling der in de verschillende Europese landen voor toelating tot univer siteiten vereiste diploma, heeft bekrachtigd. Twaalf van de zestien staten-leden van de Raad van Europa hebben deze overeen komst nu bekrachtigd. In deze landen kun nen zij, die in hun eigen land aan de ver eisten voor het volgen van een universi taire studie voldoen, zonder meer de uni versiteiten van de overige elf staten be zoeken. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Brand. Men schijnt de bosbranden in het Franse departement „Alpes Maritimes", met uitzondering van die bij Valdon- ne, te hebben bedwongen. Het bos rondom La Turbie is geheel afgebrand. Het verkeer langs de hoofdweg naar Nice is gestremd. Een aantal berghut ten is verwoest. Watersnood. In de Zwitserse kantons Tes- sino en Graubünden heeft hevige regen op talrijke plaatsen overstromingen veroorzaakt. Door grondverschuivingen is het spoorwegverkeer gestremd. Vreedzaam. De premier van Laos, prins Soevana Phoema, heeft te Hanoi met communistisch Noord-Vietnam een ver klaring van vreedzaam naast-elkaar- bestaan getekend. De prins was op te rugreis van communistisch China, waar hij te Peking een soortgelijke verkla ring heeft ondertekend. Uitstel. De levering van materieel en de beschikbaarstelling van technici door de Sovjet Unie voor het zoeken naar aardolie in Israel, waarin een onlangs gesloten overeenkomst voorzag, zal „om verschillende redenen" worden uitge steld. De overeenkomst voorziet ook in de levering van Russische olie ter waarde van twintig miljoen dollar in de komende jaren. Vermindering. De Noordkoreaanse strijd krachten zijn onlangs met achtduizend officieren en manschappen verminderd. Dit is door het Noordkoreaanse minis terie van Defensie bekend gemaakt. Toestemming. Een Brits ouderpaar, dat de Suezkwestie hiervoor als voorwendsel gebruikte, heeft zijn achttienjarige dochter verboden te huwen met een 31-jarige Egyptische professor. Het meisje heeft de zaak voor de recht bank van Sheffield gebracht, die toe stemming voor het huwelijk verleende. Spionnen. Het Russische persbureau Tass meldt uit Peking, dat in China twee groepen spionnen zijn aangehouden, die door „de Amerikaanse inlichtingen dienst" naar China waren gezonden. Zij zouden hebben bekend. Hun oplei ding hadden zij op Formosa en Okira- wa gehad. Zij zullen binnenkort te rechtstaan. Gebed. President Eisenhower heeft woens dag 12 september geproclameerd tot nationale dag van gebed. In de procla matie wordt er bij de Amerikanen op aangedrongen, die dag in het bijzonder „God te smeken over ons te blijven wa ken in ons dagelijks leven en in de leiding van onze nationale zaken". Sneeuw. In de Pyreneeën werd gisteren boven het niveau van 1300 meter zwa re sneeuwval gemeld. De jaarlijkse af daling van de kudden schapen naar de valleien moest vroeger dan gewoonlijk .beginnen. Het observatorium van de Pic du Midi registreerde ee'n tempera tuur van 1 graad Celcius onder nul. Gelijk. Het 21-jarige negermeisje Arthu- rine Lucy is er niet in geslaagd toe gang te Verkrijgen tot de universiteit van Alabama. Rechter Hobart Grooms van Birmingham, in Alabama, die in dertijd de universiteit had gelast het meisje als de eerste studente toe te la ten, stelde nu de curatoren in het ge lijk. Beschuldiging. De „Grand Jury" van Nas sau County beeft Angelo John Lamar- ca, de man die bekend heeft baby Pe ter Weinberger geknidnapt te hebben, in staat van besehuldiging gesteld we gens ontvoering en moord. De doodstraf is de maximale straf voor elk van de twee punten van de aanklacht. Winst. Na besprekingen tussen vertegen woordigers van de Libanese regering en van de Trans-Arabian Pipeline Com pany (Tapline) is in Beiroet bekend gemaakt, dat de Tapline meer pompsta tions aan haar buisleidingen zal bou wen teneinde de vervoerscapaciteit der leidingen te vergroten. Men verwacht dat de winst der maatschappij in een periode van twee jaar van 32 miljoen dollar tot 48 miljoen dollar zal stijgen. Geborgen. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt dat een tweede li chaam is geborgen van een beman ningslid van het vliegtuig dat voor de kust van communistisch China is neer geschoten. Het stoffelijk overschot is gevonden door een Amerikaanse tor pedojager, in de buurt waar verleden week vrijdag wrakstukken van het vliegtuig en het eerste lichaam zijn ge vonden. Landverschuivingen. Op tal van plaatsen in Schotland en Noord-Engeland treden landverschuivingen op als gevolg van de zware regenval der laatste dagen. Wegen en spoorlijnen werden door aardmassa's onberijdbaar. De Britse automobielclub gaf de waarschuwing uit dat er geen verkeer mogelijk is in het Schots-Engelse grensgebied ten zuiden van Edinburgh. DE UITDRUKKING „mosterd na de maaltijd" klinkt nogal koddig en lichtelijk overdreven, omdat we ons de mosterd niet anders kunnen voorstellen dan als een be geleiding van de maaltijd. Toch is het ondergetekende in gezelschap van een roemrucht illustrator, in een Parijs eet hadden het er goed van genomen. Vóór het vertrek werden 3 ossen, benevens 1 koe, 8 vaarzen en 17 schapen geslacht, waarvan het vlees werd ingezouten en in tonnen verpakt. Vervolgens werden 11 tonnen en 4 manden vis voor de vasten dagen bij de bagage gepakt, 7200 broden, huisje overkomen, dat de eigenaar van 3 vaten boter en 120 kazen. Gedurende dé 62. „Moed, Panda", zei Knutseleer, „ik weet een sappig middeltje om een einde te maken aan de onberekenbare handelin gen van de automatische bediende. Ik ver bind hem met deze elektronische reken machine en dat zal zeker helpen". „Ik hoop het", riep Panda, die niet veel ver trouwen meer had in de plannetjes van Knutseleer. „Die robot van je heeft me al bont en blauw geknepen. Als hij me nog langer zo bedient, kun je me opvegen!" „Dat zal nu wel verholpen worden", zei Knutseleer. „Let maar op". Snel verbond hij de robot met het elektronisch brein en wachtte in spanning het resultaat af. Meteen ging het onrustig gebrom van de robot over in een gelijkmatig gezoem. Hij legde Panda op de grond, ging op hem zitten en nam een peinzende houding aan. „Zie je? Het helpt!", riep Knutseleer op getogen. „Hij denkt nu na, hoe hij je het beste kan dienen! Let op, hij gaat nu vast een sappig kunststukje uithalen!" het etablissement ijverig met het mosterdpotje kwam aan lopen toen we reeds van tafel waren opgestaan en we ons (overigens weinig welgemoed) naar de uitgang begaven. Een dergelijke ervaring is in de moderne tijd en in een moderne stad lachwekkend ge noeg om als reisherinnering bewaard te blijven, maar in de middeleeuwen zou het gebaar van de waard als een wellevend heid zijn opgevat omdat de reeds vertrek kende gasten er door opmerkzaam zouden zijn gemaakt, dat zij het toetje hadden vergeten te nuttigen. We komen tot deze conclusie naar aan leiding van een krijgstocht die de stad Leiden in het jaar 1408 tegen Gorinchem heeft ondernomen. Het was in de Arkelse oorlog en Gorinchem moest belegerd wor den, voor welke gelegenheid Leiden 80 zwaargewapende krijgsknechten en 250 wapentuurs stuurde. Het schijnt ons toe dat er bij deze gelegenheid weinig moge lijkheden zijn geweest om het overschot aan energie in wapengekletter en helden moed om te zetten, want na 10 dagen was de hele troep weer in Leiden terug. Maar dat deed er niet veel toe. De stad had haar goede wil getoond en de mannen hadden weer eens laten zien dat er met hen niet te spotten viel. De hele tocht had 1900 pond Hollands gekost en de mannen tocht van Leiden naar Gorin chem zou de honger dus in ieder geval wel overwonnen kunnen worden. En om een en ander wat gemakkelijker naar binnen te spoelen gin gen ook nog 76 vaten bier en een vat wijn mee. (De genen, die zich zorgen maken over deze grote hoeveelheden, kunnen we verzekeren dat lang niet alles in 10 dagen werd opgegeten en dat de overgebleven proviand te Schoonhoven werd afgeleverd, waarvoor een bedrag van 300 pond werd terug ontvangen). Maar goed, het gaat hier eigenlijk niet om de hoeveelheid, maar om de aard van het eten. Want op de nauwkeurige reke ning en verantwoording die van deze „reyse" werd afgelegd, wordt ook gespro ken over de mosterd die als proviand mee ging, niet om het vlees te kruiden, maar om als toespijs te worden gegeten! Waaruit volgt, dat onze Parijse vriend werkelijk niet zo'n gek figuur zou hebben geslagen, indien hij ruim 500 jaar eerder met zijn mosterdpotje was komen aanlo pen. Nu we toch over maaltijden spreken: denkt u bij „Kamper Steur" niet onmid dellijk aan vis? Maar het is een ei! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2