Leden P.T.T.-raad en -kamers VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Beverwijk moet zijn slachthuis slopen en een noodvoorziening treffen sïmus." ss-'°°'*r Agenda voor Velsen VZV won beslissingswedstrijd tegen de Zijl na enerverende strijd Twee blonde jongetjes met geld voor kankerbestrijding Havenberichten Benarde positie door de tunnelbouw wordt nu acuut Velsense zevental weer in tweede klasse DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 11 SLACHTEN IN DOCTERS FABRIEK Scheepje verdween „Toon" bij Zuidersluis gelicht Kapitein geschorst wegens te zware scheepslading Mr. J. A. P. C. ten Bokkevoorzitter van P.T.T.kamer voor Noordholland Melkfabriekinstallatie voor India gereedgekomen „De Boeg" in Rotterdam op zijn plaats gezet Actie voor de Rosenbergs aan de kaak gesteld Neanderthaler niet oudste menselijke wezen? Dankzij de onlangs tot stand gekomen aankoop van het nog nieuwe fabrieksgebouw van de N.V. gebr. Docter aan de Wijkermeerweg, is het college in staat de raad een plan aan te bieden om deze fabriekshal tot slachthuis in te richten. Het gebouw leent zich qua grootte, indeling en ligging uitstekend voor het gestelde doel. Het in het midden van de fabriekshal gelegen ketelhuis heeft vrijwel dezelfde afmetingen als de darmspoelerij van het bestaande slachthuis. De huidige apparatuur kan daar heen met geringe moeite overgebracht worden. In de westelijke helft van de hal kunnen naast elkaar de slachtruimten voor varkens en kleinvee worden onderge bracht. De voor het slachten van varkens nodige transportbanen zullen kunnen wor den opgehangen aan eenvoudige profielijzeren jukken, welke in de vloer van de hal verankerd kunnen worden. Het slachten zal beginnen aan de achter zijde van het gebouw, waarna gedurende het verdere afslachten de slachtdieren langs de transportbanen naar voren wor den vervoerd tot zij aan de voorzijde van het gebouw de afhaalruimte bereiken. De huidige installatie voor het slachten van kleinvee kan onveranderd uit het oude gebouw overgenomen worden. In de ooste lijke helft van de hal zal allereerst voldoen de ruimte zijn voor het slachten van groot vee. Ook hier zullen aan profielijzeren juk ken de daartoe bestemde transportbanen opgehangen worden. Zoals uit bovenstaan de omschrijving blijkt zal bij het slachten van varkens en grootvee een lopende band systeem worden toegepast. Voor de slagers die zulks wensen zal daarnaast echter de gelegenheid tot zelfslachten blijven be staan. Ook een koelhuis In het zuid-oostelijk gedeelte van het ge bouw zal tevens een voldoend ruime koel- gelegenheid kunnen worden ingericht. De bestaande koelinstallatie zal grotendeels kunnen worden overgebracht behoudens het koellichaam, dat door een nieuw en moderner apparaat zal moeten worden ver vangen. De voor ae fabriekshal aanwezige kantoorruimte zal kunnen worden bestemd tot kantoor voor de directeur. "Uit het kan toor kan de gehele hal worden overzien. Oostelijk van de hoofdingang bevinden zich de wasgelegenheden, een kleed- en schaftlokaal, toiletten en een magazijn. Deze lokaliteiten kunnen voor dezelfde doeleinden worden gebruikt, terwijl het schaftlokaal kan worden verbouwd tot ste riliseer- en vetsmeltruimte. Een der was ruimten kan worden ingericht tot labora torium, eventueel tevens kantoor voor de hulpkeurmeester. Voor de aanvoer van het vee zal tussen de rijksweg en de westelijke muur van het gebouw een voldoende toegangsweg open blijven. Aan de achterzijde van het gebouw zullen echter stallen voor de varkens en het overige vee moeten worden gebouwd, ter wijl daar ook een noodslachtplaats zal moe ten worden ingericht. Aan de straatzijde van het gebouw bevindt zich nog een wo ning, welke door een der slachthuisknechts kan worden betrokken. De volgens het hierboven geschetste plan te-maken voorzieningen zullen, op alleszins bevredigende wijze voorlopig kunnen voor zién in de behoefte aan een vervangende slachtgelegenheid. De totale kosten worden geraamd op 98.000. Slooppremie Van het Rijk kan voor het te slopen be staande slachthuis een vergoeding van 770.350,tegemoet worden gezien. Het hierboven genoemde bedrag ad 98.000, zal hieruit bestreden kunnen worden. Op het oude slachthuis rust per 31 december 1956 nog een schuld van 87.632,87, welke schuld ook uit de van het Rijk te ontvangen gelden kan worden afgeschreven, terwijl tenslotte ook het bij raadsbesluit van 20 september 1954 verstrekte krediet voor het ontwerpen van een nieuw slachthuis daar uit bestreden kan worden. Voor het in ge bruik te nemen gebouw aan de Wijker meerweg, hetwelk is ingebracht in het ge meentelijk grondbedrijf, zal daarentegen ten laste van de exploitatie van het slacht huis een huur van 15.000,— per jaar in rekening moeten worden gebracht. De exploitatie van dit nieuwe slachthuis toont, aldus B. en W., een nadelig saldo van 1800.per jaar, hetgeen tot gevolg heeft, dat de verhoging van slacht- en keurlonen achterwege kan blijven. Het college van burgemeester en wethou ders verzocht de gemeenteraad conform het voorstel te besluiten en een krediet van 98.000.toe te staan. „Dwangsom" Ingevolge artikel 10 van de ontwerp overeenkomst zal op de door het rijk te be talen vergoeding een korting worden toe gepast van 1.000,voor elke da;g na 30 november 1956, waarop de voor de aanleg van de rijksweg nodige grond niet geheel ontruimd ter beschikking van het Rijk is gesteld. Voor het verleggen van gasleidingen in de Nieuweweg zal het rijk de geschatte kosten ad 76.000,aan de gemeente ver goeden. De van het rijk te verkrijgen rijksbij drage voor het maken van twee enkele rioolleidingen in plaats van een dubbele rioolleiding is nader bepaald op 56.500, Nog wordt opgemerkt, dat de terreinen, welke in gebruik zijn bij het gasbedrijf en het openbaar slachthuis, niet in de admi nistraties van genoemde bedrijven waren ingebracht doch tegen een jaarlijkse ver goeding door deze bedrijven werden ge bruikt. Het komt het college wenselijk voor deze terreinen in het vervolg in de administratie van het ga-sbedrijf in te#bren- gen, waarvoor t.z.t. een administratieve overboeking van de waarde dezer terreinen moet worden tot stand gebracht. De proviandboot „Toon" van de Juliana Shipstores te IJmuiden een bedrijf dat de schepen van proviandering en uitrus tingen voorziet is gistermiddag om twee uur weer boven water gekomen. Het elf meter lange stalen motorscheep je, waarmee het personeel van de Juliana Shipstores de schepen in de IJmuidense haven bezoekt en de bestelde goederen aan boord brengt, werd dinsdagmorgen ver mist. Maandagavond was het op de gebrui kelijke plaats aan de buitenkant van de Kleine Sluis achter de sleepboten van Bu reau Wijsmuller afgemeerd, maar twaalf uur later was er geen spoor meer van „Toon". Het scheepje moest gezonken zijn en om dan in ieder geval nog een poging tot berging te doen, werd de N.V. Rederij v.h. Gebr. Goedkoop in de arm genomen. Woensdagmorgen verscheen het bergings vaartuig „Hulp in nood" bij de sluis en duiker Arend de Jong kon al spoedig mee delen hoe „Toon" voor de buitenste sluis deur van de Kleine Sluis op de havenbo dem rustte. De duiker wist twee stroppen te bevestigen en voor de „Hulp in nood' was het daarna een kleine moeite „Toon': weer drijvend te brengen. De oorzaak van het zinken is nog niet bekend. Omdat kapitein A. B. van de „Henrica B" zijn schip te diep heeft afgeladen voor de reis van Teignmouth naar Amsterdam tussen 15 en 18 december 1955 heeft de Raad voor de Scheepvaart zijn bevoegdheid ontnomen voor de tijd van een week. Het oordeel van de raad is, dat het schip met een volle lading porseleinaarde en 11 ton leer bij belading reeds over zijn merk heeft gelegen. „De misdraging van de ka pitein is ernstig. Wellicht ten overvloede wijst de Raad er op, dat overlading, vooral in wintertijd, tot grote rampen kan leiden. Gelukkig komt het euvel niet dikwijls voor, maar het blijft van belang, dat de kapiteins met de grootste zorg hierop het oog hou den en de veiligheid van schip en opvaren den laten voorgaan", aldus de raad. Op woensdag kwamen in IJmuiden binnen: Orestis van Carthagena, Ariadne van Rot terdam. Wormo van Rotterdam. Phidias van Rotterdam. Aegir van Emden. Entre Rios v. Las Palmas. Marietje Böhmer van Rotter dam. Eagle van Parkington. Prinses Wilhel- mina van Antwerpen (het vijfduizendste schip dat dit jaar van zee binnen de pieren kwam). Tiberius van Antwerpen. Harris Brook van Grimsby. Plancius van Sundsvall. Lijnbaansgracht van Helsinki, O. A. Brodin van Wabana. Schie van Wismar. Gaasterland van Buenos Aires. Rio de Camerinas van Rotterdam. Maria Louise van Londen. Van guard van Rotterdam. Tempo van Goole. Vertrokken zijn: Permlla Maersk naar Napels. Ciudad de Santa Marta naar Le Havre. British Scout naar Duinkerken Prosperity naar Antwerpen. Start naar West Hartlepool, Frau Luise BeJtram pool. Wego naar Duinkerken. Reinhardt L Russ naar Hamburg. Joost naar Ostrand. Rrieitta naar Hull. Hecuba naar Bremen. Nijenburgh naar Stockholm. Kylenburn n. Avonmouth. Trito naar Rotterdam. Otto naar Helsinki Duke of Hhens naa^ naar Hamburg. Larix naar Gent Nonwdw naar Stockholm. Constants naar U.S.A. Zan- izbar naar Rotterdam. Jupiter n. Rotterdam. DONDERDAG 30 AUGUSTUS IJThUai?aEI20 uur: „De klokkenluider van de Notre Dame". pfefer vèrmfulènmuseum, Cultureel Ge bouw open van 9.30-12 en 14-16.30 u. VRIJDAG 31 AUGUSTUS IJMUIDENt Thalia, 20 uur: „Opoffering Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dondeidag VELSEN Raadhuis, 10.30—11.30 uur: spreekuur wethouder van financiën. Vandaag is het benoemingsbesluit verschenen van de leden van de P.T.T.-raad en de P.T.T.-kamers. De P.T.T.-raad treedt in de plaats van de Postraad, zoals die voor de oorlog be stond en na de bevrijding niet is teruggekeerd. De nieuwe P.T.T.-raad is aangepast aan de gewijzigde omstandigheden en behoeften. De P.T.T.-raad is een college van advies en bijstand voor het algemeen beleid en de uitvoering van de dienst van P.T.T. en Rijkspostspaarbank en oefent ook het toezicht uit op toestand en beheer van laatstgenoemde instelling. Voorts is de P.T.T.-raad een orgaan van overleg tus sen P.T.T. en de gebruikers van de postdienst. De PTT-kamers, waarvan er in elke provincie en in de gemeenten Amsterdam, Rot terdam en Den Haag een wordt gevestigd, zijn van regionaal of plaatselijk belang. Zij dienen de directeur-generaal of de P.T.T.-raad op hun verzoek van advies, bevorderen het contact met de gebruikers en geven voorlichting in eigen kring omtrent de door de P.T.T. genomen maatregelen. Zowel de raad als de kamers worden zo representa tief mogelijk samengesteld. Woensdag is in „Groenendaal" te Heem stede de beslissingswedstrijd VZVde Zyl (Leiden) gespeeld, welke beide ploegen moesten spelen om een plaats in de tweede klasse KNZB. VZV won na een wel zeer spannende wedstrijd met 21, waardoor „De Zijl" degradeert naar de derde klasse. Al direct na het beginsignaal van scheids rechter Hölsken, was het te merken, dat de zenuwen de spelers van beide ploegen parten speelden in deze belangrijke wed strijd, want al was het schot van Hensing hard, zuiver was het nog allerminst. Kee per Hagedoorn had dan ook geen moeite om deze bal corner te slaan. Jan Kobes deed het aan de andere kant beter. Voordat ieder goed en wel wist wat er gebeurde, lag de bal na een voortreffelijke draaibal via paal en lat in de hoek, achter keeper Plezier, 10 voor VZV. Men kwam er nu beter in, er werd meer geschoten, doch het plaatsen was nog niet af. De Zijl schoot tweemaal naast en Ha gedoorn sloeg tweemaal corner, terwijl aan de overzijde van het bad eenmaal naast en eenmaal over werd geschoten. Ineens een scrimmage voor het VZV-doel waaruit Snik, de Leidse midvoor, met een omhaal keeper Hagedoorn verraste (11). De rust ging hierna in. Na de hervatting was er tweemaal een zeer spannend moment voor het doel van „De Zijl" waaruit Wim Bakker de bal van Nico Schoone kreeg toegespeeld, drukbal: goal (2—1). Het enthousiasme van de talloze VZV- supporters steeg ten top, tot een inzinking kwam: Bakker moest, na een ongeoorloofde aanval tegen Kwaak het water verlaten. Er ontstond een tactisch spel, waarbij kee per Hagedoorn ingeschakeld werd. De spanning steeg ten top tot het bevrijdende fluitsignaal van de tijdopnemer weerklonk. VZV had gewonnen. VZV zal in de zomercompetitie 1957 weer in de tweede klasse spelen. De opstellingen waren als volgt: VZV: doel Hagedoorn; achter: Schoone, Hamers en Visman; voor: Gottmer, Kobes en Bakker De Zijl: doel: Plezier; achter: Hensing, Bik en Roman; voor: Kwaak, Snik en Van Tol. Scheidsrechter Hölsken leidde de strijd op rustige en onpartijdige wijze tot genoe gen van beide partijen. Minister Mansholt heeft woensdagmid dag in een van de fabriekshallen van de N.V. Bronswerk te Amersfoort een instal latie voor het pasteuriseren en steriliseren van melk en het maken van melk van magere melkpoeder, water en vet ten ge schenke gegeven aan de Indiase regering, die was vertegenwoordigd door haar zaak gelastigde, de heer Chowdhry. Voordien had de minister het geschenk in ontvangst genomen van de Vereniging van Neder landse Fabrikanten van Zuivelwerktuigen. De overdracht werd bijgewoond door vele autoriteiten en directeuren van Neder landse fabrieken, die de machines ver vaardigden. In de in Haarlem te vestigen Kam r zijn benoemd: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advo caat, te Haarlem, tevens voorzitter van de PTT-kamer voor de provincie Noordholland; W. van Willige, directeur van de Stichting „Haarlems Bloei", te Haarlem; mr. J. Brug man, te Den Helder; R. Mesman, public relations officer van de T*V. Polak en Schwarz's Essencefabrieken, te Zaandam; ir. H. Furstner, directeur der N.V. Philips Telecommunicatie Industrie v/h. N.SF., te Hilversum; H. W. Holsmuller, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordhollands Noorderkwartier, te Alk maar; W. van Zadelhoff, te Wieringerwerf; P. Krab, voorzitter van de Nederlandse Zee visgroothandel Vereniging v/h IJmuider Vishandel Vereniging, te IJmuiden; P. F. Slot, voorzitter van de Bond van Exporteurs in aardappelen, fruit en groenten in Noord holland, te Noord Scharwoude: J. F. Abma, bestuurslid Bedrijfschap voor Zuivel, te Broek in Waterland; D. Rempt, directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, te Alkmaar. De samenstelling van de P.T.T-raad is als volgt: tot lid en voorzitter: mr. dr. F.J. Witteman, oud-minister van Binnenlandse Zaken, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Overveen; tot lid en plaats vervangend voorzitter: M. van Veen, burge meester der gemeente Enschede, te En- schede; tot leden: a. uit d" kringen van het geldwezen: prof- S. Posthuma, directeur van De Nederland- sche Bank N.V., te Overveen; C. A. Klaasse, drs. econ., directeur van de Amsterdamsche Bank/Incasso Bank, te Aerdenhout; b. uit de kringen van het onder de minister van Economische Zaken ressorterende dee van het bedrijfsleven: dr. ir. K. E. Stork hoofdbestuurslid van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, te De venter; L. J. A. van Doorn, voorzitter van de afdeling Rotterdam van de R K. Midden standsbond, te Rotterdam; c. uit de kringen van het onder de ministei van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning ressorterende bedrijfsleven; mr. J. S Biesheuvel, secretaris van het Landbouw schap, te 's-Gravenhage; ir. F Thiel. direc teur van de N V. Visserij Onderneming De Vem. te IJmuiden; d. uit de ringen van de organisaties van werkgevers: jhr. H. A. C. van Riemsdijk, lid van het Verbond van Werkgevers, te Eind hoven: Jos. Raymakers, lid van het Katho liek Verbond van Werkgevers Vakvereni gingen. te Helmond; H. J. Bonda, lid van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, te Rotterdam; e. uit de kringen van de organisaties var werknemers: G. Venema. bondspenningmees- ter Algemene Bond van Ambtenaren, te 's-Gravenhage; W D Lelieveld, algemeen secretaris van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, te Utrecht; C. van Nierop, secretaris van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland, te Utrecht; f. de voorzitters van de PTT-kamers: H. A. Keverling Buisman, notaris te Groningen; dr R. Kuperus, directeur van de Coöperatieve Landbouwbank, te Leeuwarden; ir. J. M. L Otten, directeur van de Landbouwbank. te Meppel: ir. H. H Ehrenburg. directeur van de IJsselcentrale N.V., te Zwolle; F. W Drijver, directeur van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank, te Harderwijk; ir. H. van He ijst, directeur van de NV. Hollandse Meiksuikerfabriek en lid van de gemeente raad, te Zeist; mr. J. A. P. C. ten Bokkel. advocaat en procureur. te Haarlem; jhr. mr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. burgemeester van de gemeente Hillegom; K van Everdingen, lid van het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, te Middelburg; mr. R. J. Th. van der Heijden, burgemeester van Loon op Zand; mr. dr. R. M. A. A. Geul- jans, burgemeester van Roermond; mr. J. C S. Warendorf, advocaat en procureur, te Am sterdam; mr. L. D. Pels Rijcken, advocaat en procureur, te 's-Gravenhage; I. A. G. van Nievelt, notaris te Rotterdam; Tot secretaris: R. A. Bakker, referendaris der PTT, te 's-Gravenhage. Marktbericht Urk. Dinsdag werd door 40 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3254 pond kuilpaling, prijs f 0,84f 0,97; 690 pond lijn- aal, prijs f 1,25f 1.66; 226 pond snoekbaars, prijs f 0.91—f 0.95; 395 pond rode baars, prijs f0,91f 1,02; 335 pond voorn, prijs f 0,04 per pond en 236 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 3714 kg. Nationaal monument voor de koopvaardij De Italiaanse beeldhouwer prof. Fred Carasso, hoogleraar te Maastricht, heeft vandaag een deel van zijn schepping „De boeg" tot werkelijkheid zien worden. Met „De boeg" won hij enkele jaren geleden de prijsvraag voor het nationale monument voor de koopvaardij, dat thans op de kade van de Boompjes hoek Leuvehaven te Rot terdam gaat verrijzen. Op een zwaar beton nen voetstuk is de met aluminum beslagen aanzet van een voorsteven van een gigan tische oceaanstomer loodrecht opgericht en daarna met behulp van lasapparaten vast gezet. Het gevaarte werd vervaardigd door de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en reikt, nu het eenmaal staat, tot ver over de helft van de in de buurt staande Maas torenflat. Zeer waarschijnlijk zal het mo nument-wel geheel'volgens het oorspron kelijke ontwerp worden uitgevoerd, dp.ch bovendien nog geflankeerd worden d&or een beeldengroep. Prof. Carasso is aan een ontwerp hiervoor bezig. Is dit gereed dan zal het nog de goedkeuring moeten verkrij gen onder meer van de betrokken gemeen telijke instantier. Met behulp van een grote drijvende bok en in de grond bevestigde stalen kabels is het gevaarte op zijn plaats gebracht. Het verkeer moest enige uren lang worden omgelegd. MARKTBERICHT 29 augustus Andijvie f 0,28f0,47; sla f0,06—f 0,22; bloemkool f 0,31f 0,60; spinazie f 0,43 f 0,67postelein f 0,42f 0,50; sperciebonen f 0,85f 1,36; snijbonen f 0,50f 1,46; pronk- bonen f 0,78f 1,05; spekbonen f 1,15; toma ten f 0,34f 0,68; komkommers f0,09f0,24; bospeen f 0,34f 0,47; waspeen f0,23—f 0.44; prei f 0,23f 0,38; raspers f 1.30; selderij knollen f 0,39; frambozen f0,30. j.'viiüms ijj^.iüis zijn gis. ei middag met een boodschappentas vastbesloten het Velsense raadhuis binnengestapt, om ten overstaan van het comité van het Koningin Wilhelminafonds te bewijzen, dat de ver halen over „de jeugd van tegenwoordig" wat hun betrof uit de geschiedenis geschrapt konden worden. Want zij, Patrick Boerlage en Dimar Bolleman kwamen losweg even vijfentyvintig eerlijk verdiende guldens afdragen voor de kankerbestrijding en het moest een knappe bode zijn, die ze daarvan tegenhield. omstandig verteld, lichte lijk trots op deze belang stelling. Ze hebben samen met nog een paar jongens en meisjes een tentoonstelling in elkaar gezet van poppen, op de zolder van een dei- ouderlijke huizen en daar verd dan entree voor ge- leven en alle fooien kwa- nen ook in de pot. Daar na de krantenverkoop. Maar het stond ook nog eens allemaal op een irachtige oorkonde, die ter elegenheid van deze ont- angst-ten-raadhuize plech- ig en vouwloos werd over handigd: boven het lak- :egel, waarmee dit schrift uur dank zij de indruk van een zilveren rijksdaalder voorzien was, werd in fraaie geblokletterde vol zinnen verklaard, dat Pa trick en Dimar en nog meer kinderen hierbij het ge noegen hadden, dokter Mansholt vijfentwintig gul den voor de kankerbestrij ding te geven. De bode heeft de heren hebben ze er in twee dagen Elke dag is er dus wel dan ook netjes binnenge- doorgedraaid, naar Patrick een goeie daad verricht, met gerechte trots vertel de) een liefdadige instel- laten en verwezen naar de kamer van het college van veronderstelde de heer Mansholt. Was het eigen Burgemeester en Wethou- ling even gauw aan een lijk wel precies vijfentwin- ders, die voor deze gelegen heid door het comité voor kapitaaltje helpen. Deftig heeft dokter noemd was ingenomen en knapen verteld, dat het waar dokter D. Mansholt allemaal voor het Koningin als voorzitter het wakkere duo bijzonder ontving. tig gulden? O ja, dat had- de den ze met z'n allen al zo vaak nagerekend.... Na dat de voorzitter verteld bad. dat er met dit geld alweer veel goed gedaan kan worden, gaf hij de Wilhelminafonds was ge- vriendelijk weest, omdat hij terecht de mogelijkheid opperde, dat de jongens deze naam min- vrinden een pracht van een Het overkomt het fonds der goed kenden dan „kan- uitrolbare centimeter met ker bestrijding". Hoe ze aan al dat in nu eenmaal niet alle dagen, dat kinderen van de lagere school doormiddel van de boodschappentas en een eigenbedachte tentoonstel- buidel meegedragen lingen en de verkoop van geld waren gekomen? Pa- oude kranten (268 kilo trick en Dimar hebben het het bekende kreeftem- bleempje, waarop de man nen verheugd de college kamer uitschoven, zinnend op nieuwe plannen om „geld te maken". Aanvoer van vandaag Drie trawlers, drie noordloggers, twee loggers en kotters en de kleine vaart zorg den vandaag te IJmuiden voor de aanvoer. De „Van Hattum" (van 20 aug.) was er met 730 kisten, waarvan 280 schelvis, 200 ma kreel, 20 haring, 140 kabeljauw en gul, 10 koolvis, 20 wijting, 60 diversen en 110 stuks stijve kabeljauwen; de „Abraham" (van 21 aug.) met 760 kisten, waarvan 420 haring, 60 schelvis, 120 makreel, 100 wijting, 60 ka beljauw en gul, 325 stuks stijve kabel jauwen en 200 kg heilbot; de „Soerabaia" (van 20 aug.) met 430 kisten haring en 70 wijting. De KW 135 „Emma Wilhelmina" (van 15 aug.) loste nog 120 kisten haring en 90 diversen; de SCH 153 (van 20 aug) 60 kisten haring, 50 makreel en 50 diversen en de SCH 27 (van 18 aug.) 150 kisten haring en 50 diversen. Van de KW 51 waren er 100 kisten ka beljauw en gul, 20 schelvis, 10 wijting en 500 stuks stijve kabeljauwen en van de Wiron 4 400 kisten schelvis, 20 kabeljauw en gul, 15 wijting, 5 haring, 5 diversen en 125 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart zorgde voor 6000 kg ton gen en 400 kisten schol. Naar het buitenland Voor de export gingen regels grote ka beljauw vanmorgen van de hand voor f 84- f 62, kleine voor f 41-f 29. Kisten grote kabeljauw maakten f 88-f 77 en kleine f 91- f 72. Grote tong leverde op f 4,20-f 4,30, grootmiddel f 3,40-f 3,80, kleinmiddel f 3,50-f 3,90, tong I f 3,20-f 3,40 en slips f 2,80-f 2,70. Schol I noteerde f 42-f 53 en grote, middel en zetschol f 45-f 61. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de makreel vanmorgen af voor f 20-f 25 en de haring voor f 24-f 18,50. Beide vissoorten blijven dus duur. Grote schelvis noteerde van morgen f 25-f 18, grootmiddel f 25-f 18, kleinmiddel f 23-f 18, pennen f 25-f 17 en braadschelvis f 21-f 12. De grote gul ging van de hand voor f 27-f 40, middel f 27- f 21, torgullen f 13-f 10, wijting f 12-f 10, zwarte koolvis f 77- f 72. Grote gullenmaat zwarte koolvis haalde f 26-f 27 en kleine gullenmaat f 19-f 18. De leng noteerde f 80- f 53 Schol 2 maakte vanmorgen f 32-f 41 en schol 3 f 15-f 27. Oudste boten Arie Ouwehand, SCH 7 (van 20 aug.); Haarlem, Annie (van 22 aug.); Klaas Wij- ker, Bergen, Norma-Marie, Deining (van 23 aug); Wiron 3 (van 34 aug); Tzonne, Me- dan, Curacao, Amsterdam, Cornells Vrolijk, Onderneming 3, Piètertje, Drie Gebroeders (van 25 aug.); Allan Water, Eveline, Ada, Mercator, Shamrock (van 27 aug.); Nestor, KW 159 (van 28 aug.); Johannes Polderman, Vios, Beatrice, Dirk Maria, Albertha Hen- drika, Cornelia Maria, Toenadering (van 28 aug.). En op zee De haringvisserij concentreert zich thans geheel aan de westkust van Engeland bij The Smalls. Ook Scheveningse loggers, Katwijkse loggers en de Vios en Polder man zijn naar deze haringgronden ver trokken. De gemiddelde dagvangst is on geveer 200 kisten haring. Om de noord wordt door de trawlers nog steeds niet veel haring gevangen. De Klaas Wijker had een dagvangst van 120 manden hoops en de Deining een dagvangst van 100 manden hoops. De drijfnetvissers vangen om de noord wel haring, daar ze hoog zwemt en bijna niet aan de grond komt. Op de kust wordt thans wat meer tong gevangen. De loggers gaven dagvangsten door van 60 tot 80 kg tong en van 15 tot 20 manden vis. Op 't Zand en ten oosten daarvan is de visserij iets royaler geworden. De loggers meldden trekken van 10 manden makreel en 5 manden andere vis. De gemiddelde vangsten liepen van 75 tot 80 manden hoops per etmaal. Katwijkse vangsten De vangsten van de Katwijkse loggers waren in de nacht van woensdag op don derdag: KW. 16 55 k., 19 4, 47 12, 54 90 nog 17 n. halen, 168 16, 170 70 nog 10 n. halen, 15 5, 43 5, 110 17, 50 85 nog 30 n., 29 100, 32 20, 39 25, 41 11, ,2 17, 3 17, 5 geen vangst, 14 17, 25 10, 45 34, 127 20, 18 25, 38 5, 67 85 nog halve vleet, 86 110 thuis stomend, 151 20. 130 34. Trekkers: KW. 70 weinig vangst, 122 weinig vangst, 123 15, 44 8, 85 60, 40 wei nig, 74 15, 73 30, 175 30, 48 50, 141 weinig vangst, 37 13. Besommingen trawlers Dinsdag besomde de Vios f 18.770 en de Herman f 13.410. Gisteren waren de be sommingen Dirkje f 30.000, Claesje f 20.800, Elie f 22.370, Thorina f 11.600, Postboy f 15.650. Nachtvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 80 kg en 12 m. vis: Arendje Jacoba, 40 kg en 6 m. vis; Anne Marie, 50 kg en 12 m. vis; Tiny, 40 kg en 10 m. vis; Stern, 60 kg en 11 m. vis; Her- mina 4, 40 kg en 7 m. vis; Cornelia Adriana 1 m. vis; Alice, 45 kg en 7 m. vis; Willy Alida, 40 kg en 7 m. vis; Arend Cornelis, 70 kg en 5 m. vis; Prinses Beatrix, 40 kg en 15 m. vis; Twee Gezusters, 40 kg en 5 m. vis; Johanna Cornelia, 60 kg en 4 m. vis; Arendje, 80 kg en 10 m. vis; Jacoba, 25 kg en 2 m. vis; Kon, Juliana, 70 kg en 15 m. vis; Jana, 60 kg en 9 m. vis; Vrouw Alida, 40 kg en 7 m. vis; Alida Jacoba, 25 m. hoops en een trek kwijt; Nehim 1, 30 kg en 6 m. vis; Nehim 2, 40 m. hoops; Nehim 3, 40 kg en 8 m. vis; Klaas jr., 50 kg en 8 m. vis; Twee Gebroeders IJM 27, 40 kg en 6 m. vis; Twee Gebroeders, 25 kg en 7 m. vis; Hoop 2, 80 kg en 7 m. vis; Emisel, 40 kg en 5 m. vis; Arend Willem, 60 kg en 12 m. vis; Corry, 30 kg en 7 m. vis; Vier Gebroe ders, niets te melden, keer vastgelopen; Jan Willem, 40 m. hoops; Okke Bosker, 25 m. hoops; Flevo, 40 m. hoops; Stella Maris, niets te melden, vastgelopen; Wiron 5, 40 kg en 3 m. vis; Samenwerking, 40 kg en 6 m. vis; Internos, weinig te melden. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 5 m. vis, geen tong; Arendje Jacoba, 4 m. vis, geen tong; Anne Marie, 15 kg en 6 m. vis; Tiny, 5 m. vis geen tong; Victoria, 1 m. vis, geen tong; Stern, 5 kg en 6 m. vis; Hermina 4, 4 m. vis, geen tong; Alice, 4 m. vis en 2 weeg- botten; Willy Alida, 5 m. vis, geen tong; Arend Cornelis, 35 kg en 6 m. vis en y2 m. tarbot; Gerda Marianne, 5 m. vis, geen tong; Prinses Beatrix, 6 m. vis, geen tong; Twee Gezusters, 1 m. vis, geen tong; Zee arend, 7 m. vis en geen tong; Arendje, 1 kg en 6 m. vis; Jacoba, 50 kg en 4 m. vis en 1 m. tarbot; Kon. Juliana, 5 kg en 6 m. vis; Limanda, 10 m. hoops; Vrouw Alida, 10 kg en 5 m. vis; Alida Jacoba, 10 m. hoops; Pie ter Jacob, 12 m. hoops; Nehim 1, 5 m. vis, geen tong; Cornelia Adriana, 6 m. vis, geen tong; Nehim 3, 5 m. vis, geen tong; Klaas jr., 1 kg. en 6 m. vis; Hoop 1, thuisvarende; Hoop 2, 5 m. vis, geen tong; Emisel, 5 m. vis, geen tong; Arend Willem, 2 kg en 6 m. vis; Corry, 3 m. vis, geen tong; Magda, 7 m. vis; geen tong; Vier Gebroeders, 3 m. vis en een trek kwijt; Tiny Dieuw, 6 m. vis, geen tong; Twee Gebroeders, 5 kg en 2 m. vis, in een trek; Okko Bosker, 20 m. hoops; Internos, 15 m. hoops; Stella Maris, 10 m. hoops; Wiron 5, 7 m. vis, geen tong; Samenwerking, 10 kg en 4 m. vis; Jan Wil lem, 10 m. hoops, in een trek. Binnengekomen schepen IJM 10 Maria van Hattem, 209 Wiron 4, 45 De Hoop, 3, 322, 226; KW 95 Toenade ring, 135 Emma Wilhelmina, 51 Prinses Margriet, 125 Petronella, 96, 60, 94; VD 77 Abraham; SCH 153 Onderneming 4, 27 On- nerneming 2; TX 21; 8, 49, 21; VD 9; UK 76, 125, 2, 234, 202, 125, 67, 104, 105, 244, 18, 50, 116, 91, 136, 70, 4; HD 131. Vertrokken schepen IJM 20 Johannes Polderman, 24 Vios, 72 Beatrice, 27, 226, 218, 3, 249, 206, 241; KW 95 Toenadering, 49 Elizabeth, 81 Albertha Hendrika, 78 Excelsior 2, 176 Gezina Geer trui, 80 Dirk Marie, 138 Wilhelmina 2, 163 Janna, 30, 35, 92, 77, 60, 56, 128; SCH 135 Cornelia Maria, 10, 44; Hospitaal Kerk schip (De Hoop); VD 9; UK 50, 71, 18, 176, 4, 46, 90, 125, 194, 16; TX 21, 33, 4; HD 131. WASHINGTON (United Press) De commissie inzake on-Amerikaanse activi teiten uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft het nationale comité voor „verkrijging van recht voor de Rosen bergs en Morton Sobell" gebrandmerkt als een communistisch komplot van „wreed heid en bedrog." Nergens is de lafhartige huichelarij van de communisten zo duide lijk aan het licht gebracht als in de monsterlijke campagne, georganiseerd namens de atoom-spionnen Julius en Ethel Rosenberg, wier verraad hen de dood bracht eop de elektrische stoel van de Sing Sing. „Bedrog was het kenmerk van deze communistische onderneming. Zij poogden de naam van de Verenigde Staten over de gehele wereld zwart te maken en tegelijk het Amerikaanse volk vijftigduizend dollar afhandig te maken," aldus het verslag. Het echtpaar Rosenberg werd in juni 1953 terechtgesteld, omdat zij geheime in lichtingen omtrent de atoom-bom aan de Sovjet-Unie hadden doorgegeven. Morton Sobell dient een gevangenisstraf van dertig jaar uit als medeplichtige in een Russisch spionage-komplot, dat Rusland in staat ge steld zou hebben jaren eerder klaar te komen met de ontwikkeling van een bruik bare atoombom. Volgens de commissie heb ben de Rosenbergs en Sobell elke mogelijke bescherming van hun rechten gehad in de tweejarige rechtsvervolging. Tot zevenmaal toe werden de vonnissen in hoger beroep vernietigd en zevenmaal kwam de zaak voor het hooggerechtshof, dat weigerde de zaak te herzien. Drie verzoeken om genade werden bij twee presidenten ingediend, en afgewezen. Het nationale comité tot verkrijging van recht in de zaak-Rosenberg werd in november 1951 gevormd door 36 initiatief nemers, die op vijf na, aan pro-communis tische activiteiten hebben gedaan. Op het hoogtepunt van zijn bestaan had het comité een staf van tien employé's op het kantoor in New York en een vertegenwoordiger in Chicago, aldus het verslag. Bovendien ver schafte de Rosenberg-campagne de com munisten een goede gelegenheid om in de kerken te infiltreren. Een aantal kerkelijke leiders voegde zich bij diegenen die clemen tie voor de Rosenbergers vroegen. Dr. Kenneth Oakley, een van de geleer den, die deelnemen aan het internationale congres van antropologen, paleontologen en archeologen, dat in Düsseldorf wordt gehouden, heeft meegedeeld, dat de op gravingen, die op het ogenblik in Swans- combe bij Londen worden gedaan, er toe zouden kunnen bijdragen om te bewijzen, dat „Adam" meer dan 100.000 jaar gele den op aarde rondwandelde. De opgravin gen te Swanscombe hebben ten doel delen van een skelet te vinden als aanvulling op een vroegere ontdekking, waardoor wel licht bewezen kan worden dat de „Swans- combe-man" geen Neanderthaler, maar een nog ouder menselijk wezen is geweest, dat meer verwantschap vertoonde met de moderne mens. Vele op het congres aan wezige geleerden zouden volgens dr. Oak ley de theorie aanhangen, dat de Neander thaler een „dood lopende" tak van een veel ouder, maar in lichaamsbouw meer met de moderne mens overeenkomend menselijk wezen is geweest. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ 4e klasse 8e liist 7523 13445 21347 2988 5176 10513 12526 14559 1521 3088 10974 15995 16306 16482 16598 17305 17923 1019 1918 2282 2691 3143 4404 4942 6415 6448 6706 8033 8467 8623 8967 9600 10086 11044 11586 12568 12928 13414 14759 15896 16208 16581 17908 17987 18503 1899m 20679 ƒ5000: 2000: 1000: 400' 200:

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3