Regenboogtruien voor Rousseau (sprint) en Baldini (achtervolging) DE SAMENZWEERDER Belg Verschueren en Duitser Jacobi in stayersfinale Bunno op zoek naar Luilekkerland Hendrickx won met „Hella II nationaal springconcours Wereldkampioenschappen op de baan Ongunstige loting voor Van Vliet en Derksen 4 Achtervolging Verschueren in vorm Loting Internationaal turnseizoen begint op 23 september Pool van Enschedese Boys bracht 125.000 op VZV blijft in de tweede klasse Belgen en Luxemburgers naar Melbourne Stadion in Moskou INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE C VERVOLGVERHAAL^, Indoor Friedrich Bruegel I W ereldkampioenschappen volleybal Agenda voor Haarlem DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 Op de Ordrupbaan zijn woensdagavond twee wereldkampioenen op de baan door ongeveer achtduizend geestdriftige toeschouwers bejubeld. Het eerste volkslied dat klonk was het Franse, voor de buiten zijn land nog nagenoeg onbekende, twintigjarige Parijzenaar Rousseau, die in de finale van het amateursprintnummer de Argentijn Batiz had verslagen. De tweede baankampioen van Kopenhagen werd de 22-jarige Italiaan Baldini, die het eindduel voor de amateur achtervolging met zijn landgenoot Faggin, de wereldkampioen van 1954, in zijn voordeel besliste. In de derde serie van de stayerwedstrijd ging het er alleen maar om wie de tweede plaats zou bezetten achter de grote favoriet Verschueren, verreweg de beste in dit veld. Jacobi en Le Strat leverden een verwoed duel, dat in het voordeel van de Duitser eindigde. De Fransman Le Strat en de Brit Bunker zullen in de herkansing nog een kans krijgen. Vandaag worden de series van de achtervolging profs en van de sprint profs gereden. In de derde serie van de achtervolging komt De Groot uit tegen de Belg De Paepe. Post krijgt in de zesde serie de Deen Larsen tot tegenstander. De acht renners met de beste tijden komen in de kwartfinales. Wat de sprint aangaat is Hijzelen- doorn ingedeeld in de derde serie met Plattner (Zwitserland) en Bellenger (Frankrijk). In de vierde serie gaat de strijd tussen Van Vliet, Morettini (Italië) en Peacock (G.B.). Derksen zit in de vijfde serie met Gaignard (Frankrijk) en Stephensen (Denemarken). In de halve finales voor de sprint voor amateurs had de Argentijn Batiz, die vorig jaar in Milaan als tweede eindigde, de even gerenommeerde Australiër Tresider (twee de in '54) tweemaal gedecideerd verslagen. De eerste keer zegevierde hij van kop af met een tijd van 12 sec. over de laatste 200 meter. De tweede maal toonde hij ook gelanceerd te kunnen winnen en versloeg hij, uit tweede positie, zijn tegenstander met een halve lengte, eveneens met een tijd van 12 sec. Een sensationeel verloop had de tweede halve finale, waarin de Parijzenaar Rous seau, de vermaarde Italiaan Pesenti, even eens in twee ritten versloeg. In de eerste wilde Pesenti zijn jonge concurrent af matten door een zeer lange spurt van bijna anderhalve baanlengte, maar in de laatste bocht schoot de Fransman zo snel naar vo ren, dat het leek of Pesenti een ogenblik stilstond. Meer dan twee lengten had hij op de streep aan de nieuweling verloren. De Italiaan maakte eerst het excuus, dat op het laatste ogenblik zijn achterband zachter was geworden, maar hij kon in de tweede rit evenmin tegen Rousseau op. Deze jonge renner bleek ook een uit stekend moreel te hebben. Pesenti dwong hem in de tweede manche namelijk een „sur place" op, waarin de Parijzenaar nog niet zo ervaren is. Hij raakte dan ook, hoog in de baan het evenwicht kwijt en viel. Hij bleef met de handen op het cement steunend, op de helling van de baan liggen, een voet in de pedaalriem. Gelukkig had Rousseau geen schrammetje opgelopen en ook zijn fiets bleek nog in orde. Toen op nieuw was gestart, zocht Pesenti het we derom in het „sur place", maar nu reed hij zelf achteruit en kreeg hij bevel opnieuw te starten. Rousseau was door al dit gedoe niet het minst geïmponeerd. Op 300 meter voor de streep sprong hij nu weg en spurtte in een stijl, die men van een groot kampi oen zou mogen verwachten, zo formidabel hard weg, dat Pesenti geen schijn van kans kreeg. Rousseau had de fantastische tijd ge maakt van 11.2 sec., die hem tot de ver rassing van deze wereldkampioenschappen maakte en die een daverend applaus ont lokte aan de woensdagavond weer goed bezette tribunes. Van Vliet, die op deze zelfde baan de wereldrecordtijd van 11 sec. maakte ver zuchtte na afloop: „Ik ben blij, dat dit jochie nog geen „prof" is In de eerste finalerit van het sprintnum mer vertrok Batiz, een 22-jarige fietsen maker uit La Plata die geheel alleen naar Europa is gekomen en die verzorgd wordt door de oudwereldkampioen op de weg, de Italiaan Bertalossi, van kop. Rousseau zet te bij het ingaan van de tweede ronde een spurt in, maar Batiz beantwoordde die on middellijk en bleef de leiding houden tot op de eindstreep, waar hij de Fransman een halve lengte achter zich liet. In een prachtige tweede rit, nam Rous seau revanche. Uit tweede positie zette hij bij het ingaan van de eerste bocht de spurt in. Batiz probeerde hem op te vangen, bleef nog enige tijd voorop, maar kon ten slotte geen weerstand bieden aan de ge weldige snelheid welke de Parijzenaar ont wikkelde. Rousseau finishte met een halve lengte voorsprong in de tijd van 11.8 sec. Er was dus een derde rit nodig. In deze beslissingsrit kwam Batiz er niet aan te pas. Nog voor het ingaan van de tweede ronde vloog Rousseau weg, met Batiz aan zijn wiel. Maar wederom kwam de Argen tijn snelheid tekort om de Fransman bij te houden. Er was op de streep een wiel- lengte verschil tussen beiden. De tijd van Rousseau was 12 sec. De strijd om de derde plaats werd gewonnen door de Ita liaan Pesenti, die in twee ritten sneller bleek dan Tresidder. In de vooravond, omstreeks half acht stond het al vast, dat Italië zijn eerste kam pioen kon gaan bejubelen, namelijk in de achtervolging voor amateurs. Het was al leen nog de vraag wie het zou worden, de 23-jarige technische student Baldini, die ook de Italiaanse titel veroverde, of de even oude oud-wereldkampioen Faggin, die kort geleden de militaire dienst heeft verlaten. Baldini had in de eerste halve finale vrij gemakkelijk de Engelsman Geddes verslagen. Van het begin af lag de Italiaan voor en hij handhaafde zijn voorsprong, die tot de finish ruim 2seconde bedroeg. Baldini's tijd was 5 min. 6.4 sec. In de tweede halve finale leverde Faggin een scherp duel met de andere Engelsman Gambrill, die een voorsprong kon nemen. Maar de Italiaan, die zijn krachten beter verdeelde, kwam in de zevende van de tien af te leggen ronden weer gelijk met zijn tegenstander en sprak zijn laatste reserves pas aan in de tiende ronde. En in die laE^ste ronde liep hij vier volle seconden op de Engelsman in. De tijd van de win naar was 5 min. 6.6 sec. Alvorens elkaar in de eindstrijd, die veel later werd verreden te bestrijden, verlieten de twee Italiaanse finalisten samen het stadion om broederlijk in het donker een ritje te maken als „warming up" voor de grote strijd. Het werd later, na zeer veel spanning een zege voor Baldini, die zijn concurrent steeds enkele meters voor bleef. De Engelsen Geddes en Gambrill werden na hun rit respectievelijk derde en vierde. De Belg Verschueren, de wereldkampi oen van 1952, '53 en '54, die in de finale van vori" f^ar in Milaan door herhaalde lijke motorpech van zijn gangmaker de zege ontging, heeft in de derde serie van de stayers laten zien, dat hij ernstig van plan is zaterdag in de eindstrijd weer een -i goede gooi naar de titel te doen. Zelfs de gevreesde Duitser Ja cobi liet hij in een rit van een uur op drie ronden achter zich. De Fransman Le Strat bleef op vier ronden en de Engelsman Bunker werd niet minder dan tien keer door de oud-wereldkampioen gepasseerd. V erscmjLKi Osr.nj gninnuajane&ievO „Ik ben een van de oudste deelnemers en ik heb de zwaarste serie van allemaal", riep Van Vliet uit, toen de indeling van de series van donderdag voor de beroeps sprinters was bekend geworden. „Ik krijg de Italiaan Morettini en de Engelsman Pea cock, twee jongens, die er allebei iets van kunnen, maar die in een wedstrijd a deux, meestal niet tegen mij opkunnen. Maar nu rijden wij met zijn drieën en ik krijg het natuurlijk veel lastiger". Ook Derksen heeft geen gemakkelijke serie getroffen, zoals bijvoorbeeld wel de Italiaan Maspes, die dan ook zijn titel moet verdedigen en die in zijn serie waarschijn lijk gemakkelijk zal kunnen afrekenen met de Franse veteraan Gerardin en de Deen Hansen. Derksen krijgt, behalve de Deen Stephensen, de 22-jarige Fransman Gaig nard tegenover zich, een talentvol renner, die aanvankelijk zijn brood verdiende als wielerartiest in een circus en die zoveel kwaliteiten bleek te bezitten, dat hij een kans kreeg om op de echte wielerbaan uit te komen. Over de oud-wereldkampioen Harris, die verleden jaar tengevolge van een gebroken sleutelbeen niet aan de titel strijd kon deelnemen, heerst nog enige on zekerheid omtrent de vraag of hij de kers verse wereldrecordhouder, de Zwitser Pfenninger, zal kunnen verslaan. Harris zelf gaf tegenover ons toe, dat hij de Zwit ser als een gevaarlijk „outsider" beschouwt. De Amsterdammer Hijzelendoorn, die aangekondigd had voor eigen rekening naar Kopenhagen te zullen komen, en die reeds is ingedeeld voor de sprintseries, heeft zich tot dusverre nog niet gemeld. Onze beroepsrenners in de achtervolging De Groot en Post koesteren optimistische gedachten voor hun series. De Groot zal tegen de Belg De Paepe uitkomen en Post tegen de Deen Larsen. Het internationaal contact van de Ne derlandse turnsters en turners begint dit seizoen al vroeg. Op 23 september wordt in de Stadsgehoorzaal te Leiden de eerste ontmoeting gehouden van gemengde ploe gen vier dames en vier heren tegen Noord-Frankrijk. Daarna heeft op 11 no vember in Den Haag de revanchewedstrijd plaats van de Nederlandse turnersploeg tegen België. Vorig jaar won de Neder landse ploeg in Leuven met flink verschil. Voorts werd er overeen gekomen dat in 1957 onze damesploeg zal uitkomen tegen de Zweedse turnsters. Deze wedstrijd wordt in Zweden gehouden. Vermoedelijk zal de returnwedstrijd in 1958 in Neder land worden gehouden, wellicht tegelijk met de viering van het negentigjarig be staan van het K.N.G.V., ter gelegenheid waarvan een groot bondsfeest wordt ge houden. Voorts zal de ontmoeting van de Neder landse turners tegen Denemarken volgend jaar (Paaszondag) plaats hebben in Aar- huus (Denemarken), welke wedstrijd ge volgd wordt door een persoonlijke wed strijd. Ook "n er besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van de Noorse Turn bond voor het houden van landenwedstrij- den tegen de ploegen van dit land. In het afgelopen jaar heeft de voetbal pool van Enschedése Boys in totaal 125.000.opgebracht waarvan de helft is uitgekeerd aan de winnaars van de pool. Het bestuur van Enschedése Boys heeft be sloten om een bedrag van 2200.af te dragen aan Enschedése liefdadigheids instellingen. Beslissing in waterpolocompetitie De beslissingswedstrijd, die een plaats in de tweede klasse heren van de KNZB als inzet had en die woensdagavoi in de zwem vijver Groenendaal te Heemstede tussen het Velsense VZV en „De Zijl" uit Leiden werd gespeeld, is door de Velsenaren met het kleinst mogelijke verschil gewonnen. VZV behield hierdoor het tweede klasse schap, het Leidse „De Zijl" zal het volgende seizoen in de derde klasse van de KNZB moeten spelen. In de eerste speelhelft was de Velsense ploeg het sterkst in de aanval, maar door het ontbreken van de midvoor Swier, kon den de aanvallen niet tot het gewenste succes leiden. Bij enkele uitvallen van De Zijl was ook de VZV-doelman Hogedoorn steeds op zijn hoede. Na een afgeslagen aanval van de Leidse ploeg plaatste Bakker de bal naar Kobus, die uit het midden van het veld de bal achter de Leidse keeper in het net schoot. Nog voor het fluitsignaal klonk, wist de midvoor van De Zijl Snit met een mooie omhaalbal de ruststand op 11 te brengen. Direct na de hervatting ontstond er een duel voor het Leidse doel en toen de bal bij de naar voren gekomen Bakker kwam, had de keeper het nakijken 21. Hierna kregen de Leidenaren wel endg overwicht, maar dat er geen doelpunten van kwamen, is te danken aan het feit dat de VZV-keeper in goede conditie was. In de laatste minuut zou VZV de over winning haast nog ontgaan, want door een overtreding van Bakker moest VZV de resterende tijd met zes tegen zeven man spelen. Met man en macht zette De Zijl een aanval op maar toen de bal bij Göttmer kwam bleef deze tot het einde in de handen van de VZV-spelers. De Koninklijke Belgische Atletiekbond zal de volgende atleten aan de Belgische Olympisch Comité voordragen voor afvaar diging naar Melbourne: Moens op de num mers 800 en 400 meter; Leva voor 800 en 1500 meter; Van den Driessche, marathon; Herman 10.000 meter en 3000 meter hin dernisloop; Hersens: hoogspringen, hink- stappsringen en tienkamp. Verder zal voor 18 oktober nog een keus worden gedaan uit de volgende atleten ter completering van de ploeg: Langenus (1500 meter), Bail- leux (1500 meter), Lambracht (400 meter horden) en Pirlot (polsstokhoogspringen). Het Luxemburgs Olympisch Comité heeft besloten de volgende ploegen naar Mel bourne te sturen: schermen: Gretsch, Lei- schen, Theisen. Athletiek: Barthel (1500 m), Rasquin (400 m), Hammer (100 m). Gym nastiek: Stoffel. Zwemmen: Kohn of Bal- dauff. Deze foto geeft een beeld van het Cen trale Stadion, het grootste van Moskou, dat in de wijk Luzhniki van de Russi sche hoofdstad kortgeleden is voltooid. In het moderne stadion zijn zitplaatsen voor 102.000 mensen. Alle tribunes bij elkaar zouden, als zij op een rij werden gezet, een afstand van veertig kilometer bestrijken. Speciale schermen zijn aan gebracht om de toeschouwers te be schermen tegen al ie felle zon 'en regen. Brrrdat was 'n akelig zwaar werkje! Die steen was zo verschrikkelijk zwaar en onhandelbaar; maar met veel moeite lukte het toch eindelijk. Bunno veegde zich het zweet van het voorhoofd, toen hij ermee klaar was. Maar het was nog maar het begin. Want nu moest hij gaan graven, zoals de vogel had gezegd. Bunno nam de schop en begon in het zand te graven49-50 11 Woensdag Is op het terrein van de Rotterdamse manége een begin gemaakt met het officieel internationaal concours hippique. Het ruiterfestijn, dat thans voor de negende maal op het fraaie parkoers in het Kralingse bos wordt gehouden, trok al direct een grote belangstelling. Ook Koningin Juliana en Prins Bernhard, vergezeld van de Prinsessen Beatrix en Irene gaven al vroeg van hun belangstelling blijk. Na de lunch, welke de koninklijke gasten op de jockey-club gebruikten, vertrok Ko ningin Juliana naar Den Haag. Prins Bernhard en Prinses Beatrix zouden later op de middag de verrichtingen van Prinses Irene bij het springconcours om de prijs van de junioren volgen. Begonnen werd met een dressuurproef voor juniores om de „Prijs van de jeugd" welke gewonnen werd door mej. Stok met „Korsika". Het eerste springconcours was nationaal en ging om de „Prijs van Kralingen". Slechts twee ruiters kwamen foutloos over de 14 hindernissen van maximum 1.20 m hoogte, die op het 815 m lange parkoers waren opgesteld. Het waren Hendrickx met „Hella II" en Van Loon met „Sumac". Aan het internationaal springconcours om de „Prijs van de Rotterdamsche jockeyclub" werd door 27 ruiters en amazones uit vijf landen deelgenomen. Het parkoers had een lengte van 770 m en bevatte 14 hin dernissen met een maximum hoogte van 1.301.40 m. De toegestane tijd hiervoor bedroeg 132 seconden. Dit parkoers moest door elke deelnemer(neemster) tweemaal worden afgelegd en wel telkens met een ander paard. Hoewel het op de eerste dag van het concours vrijwel volkomen droog bleef, had het terrein door de vele regen van de afgelopen dagen te lijden gehad en werd van de deelnemers het uiterste gevergd om het uitglijden der paarden in de korte wen dingen te voorkomen. Desondanks gelukte het tien ruiters en amazones om de eerste maal foutloos rond te komen. Bijzonder mooi was het parkoers van de Italiaanse markies L. Medici op „Dick". Foutloos en in de tijd van 88 sec. was dit de beste pres tatie van de middag. Nog sneller waren met 85 sec. zijn landgenoot lt. d'Inzeo op „Merano" en de Duitser Von Buchwaldt op „Tabitha", doch dezen noteerden 4 en 8 fouten. In tweede instantie konden slechts dirie ruiters hun foutenlijst vlekkeloos hou- - 7 'J Zo vertrouwelijk mogelijk: mijn nicht werkt op de telefooncentrale en zij heeft me precies verteld, in welke cellen microfoons zijn verborgen. In deze cel is er geen. Daar kun je staat op maken. Prettig, openhartige woorden van een vriend te horen, zei Franta dankbaar. Zij zijn hun gewicht in goud waard. Je moet namelijk weten, Lozja, dat ik d'it keer onschuldig ben. Ik moet per vergissing hier zijn opgesloten en dat moet toch wel spoedig ontdekt worden. Ja, zei Durda knikkend, dat zullen ze wel ontdek ken. Naar wat ik gehoord heb, willen ze zo snel mogelijk de verhoren van de dames en heren, die vandaag ge arresteerd werden, afwerken. De heren, die deze zaak in handen hebben, werken in ploegen dag en nacht door. Ieder uur telefoneren ze naar het hoofdkwartier van de partij en het Ministerie van Binnenlandse Zaken een rapport door. Franta, ik hoop werkelijk dat je onschuldig bent en dat je je neus niet in deze zaak hebt gestoken, want het is een bijzonder ernstige kwestie, een kwestie van leven en dood. Durda trok met zijn wijsvinger een streep over zijn keel. Ze praten over hoogverraad in dienst van een vreemde mogendheid en allerlei andere onaangename dingen. Ik kan maar niet begrijpen waarom de mensen tenslotte hun buik niet vol hebben van de politiek. Mensen, die aan hun pensioen toe zijn, moesten zich niet met zulke zaken inlaten. Franta knikte. We begrijpen elkaar. Als klerk op een bank ben ik natuurlijk alleen maar een doodgewone werknemer en niet, zoals jij Lozja, een dienaar van de staat, maar desalniettemin heb ik ook recht op pensioen en bemoei ik me nooit met zaken, die niet helemaal zuiver op de graat zijn. Maar het is tegenwoordig erg moeilijk om precies uit te maken wat nu nog met politiek te maken heeft en wat niet. Mensen van onze leeftijd, Lozja, heb ben al zoveel gezien en zoveel geleden, dat zij er ten slotte geen touw meer aan kunnen vastknopen. In ons geval, Durda, hadden we eerst de keizer, Franz Joseph, en als je tégen hem was, dan werd dat als politiek be schouwd. Toen kregen we de republiek en twintig jaren van vrede en rust terwijl je zelfs, als je dat wilde, vóór de keizer kon zijn, maar dat was toen natuurlijk nie mand. Ik zeg altijd maar dat een regering alleen maar iets te verbieden heeft om er voor te zorgen dat ieder een er vóór is. Toen kwam München en kreeg Hacha de macht in handen. Het was' toen erg gemakkelijk om in de politiek verwikkeld te raken. Hoe het was onder de Duitsers en tijdens de oorlog, Durda, zul je zelf nog maar al te goed weten, want je was een fatsoenlijk man en je hielp ons, zodat je als een patriot werd1 beschouwd. En nu is het hoogverraad als je dingen doet, die een paar maanden geleden nog volkomen legaal waren. En wie weet hoe het morgen zal zijn! Op onze leeftijd moet je voorzichtig zijn. Ik ben het volkomen met je eens. Ik hoop overigens dat je vaak even langs komt voor een praatje. Dat zou me goed doen, besloot Franta. Vanavond kom ik wel weer eens langs, antwoord de Lojza bedachtzaam. Het leven is ingewikkeld en ik luister graag naar jou, Franta. Hier is je deken. Zal ik je vanavond een paar sigaretten brengen? Ik heb dan dienst en kan gemakkelijk even aanwippen. Of zou je liever iets te eten hebben of een krant? Franta gaf hem een hand. Ja, graag, kom vanavond langs en neem een paar sigaretten mee. Maar je moet ze me op krediet leveren, want ze hebben me mijn geld afgenomen. Mijraheer Durda vond dat helemaal niet erg. Hij scheen erg verlangend te zijn zijn oude vriend een gunst te bewijzen. Hij verliet met enkele vriendelijke woor den de cel. Franta wendde zich tot Jablonsky. Gedurende het gesprek tussen Durda en Vymetal had Jablonsky gezwegen. Hij had slechts door een enkele beweging getoond, dat hij aanwezig was: met een bruusk gebaar had hij zijn gezicht naar de muur gedraaid als wilde hij duidelijk maken dat hij niet gesteld was op zulk een familiariteit tussen een gevangene en een be waker. Franta kon zich dit maar al te goed indenken en zei: Heeft u ergens pijn. Jablonsky ging met een ruk rechtop zitten en zei uit dagend: Hoe kun je het in je hoofd halen om met een misdadiger te praten? Belachelijk om tegen hem te zeggen dat je hoopt gauw weer vrij te zijn! Heb je soms ooit iemand ontmoet, die volgens normale rechtsregels werd vrijgelaten? Ben je er wel zo zeker van, dat je niets gezegd hebt, wat die man tegen jou zou kunnen gebruiken? En dan al dat gezwets over pensioenen en ambtenaren, alsof dat tegenwoordig nog belangrijk is! Ik begrijp je niet, Franta. Doe me nu een genoegen en laat die onzin achterwege zolang we samen nog een cel delen. Franta begon luid en hartelijk te lachen. De woeden de Jablonsky keek hem onderzoekend aan terwijl hij met de tanden knarste. Franta merkte op, dat hij moeite had zichzelf te beheersen. Tenslotte zei Jablonsky: Ik ben er van overtuigd, dat er hier geen andere houding voor mij mogelijk is dan één van protest. Het kan me niet schelen of het de rechter van instructie of de directeur van de gevangenis, de schildwacht aan de poort of de bewaker is geweest, waarmede je zojuist zo amicaal bent omgegaan.... ik kan alleen maar protes teren. Je probeert je gevangenschap in een idylle te veranderen, je Franta onderbrak hem en zei zachtjes en erg formeel: Dat is genoeg, waarde leermeester! Ik begrijp je heus wel. Het was precies zo onder de Duitsers: sommigen probeerden, nadat ze verhoord waren, in de cel hun hart uit te storten omdat ze dat niet tegenover de onder vrager hadder vunnen doen. Anderen kwamen uitgeput terug alsof ze uen uren geforceerd gemarcheerd hadden en wilden dan alleen nog maar op hun brits gaan liggen en slapen. Ik behoor tot de tweede categorie en jij tot de eerste. Het kan me niets schelen of je nu stoom wilt afblazen en jou mag het niet hinderen dat ik na mijn verhoor moe ben en slaperig. Maar Franta, dat verklaart nog niet jouw gesprek met de bewaker! Dat leg ik zo dadelijk wel uit. De kwestie van protesteren begrijp ik maar al te goed. Twee detectives arresteerden me bijvoorbeeld zonder me ook maar een snipper papier te laten zien, waarop ik protesteerde. Toen ik voor de eerste keer ondervraagd werd, vroeg ik me af of ik inzage zou vragen van mijn bevel tot arrestatie, waardoor ik ongetwijfeld mijn ondervrager nijdig zou maken. Ik weet dat ik nogal geneigd ben gauw bang te worden, zodat ik maar liever ndet pro testeerde. Ik bewaar mijn protest maar tot het moment, waarop ik er enig nut van kan hebben; tot het ogenblik dat ze me willen dwingen een verklaring af te leggen. Dan zal het mij enigszins steunen. Dit is de enige juiste houding voor een ieder, die bang is aangelegd. Maar ben je moedig, dat kun je direct van het begin af gaan protesteren omdat dan je reserves aan moed niet zo gauw verbruikt zullen zijn als de mijne. Jablonsky keek zijn celgenoot met een blik, waar twij fel uit sprak, aan. Hij verdacht Franta er van dat hij hem in het ootje nam. Maar tegelijkertijd wist hij dat hij onhartelijk was geweest, dat hij op vriendschappe lijke voet moest blijven met zijn maat in de cel, wiens ervaringen belangrijk en leerzaam voor hem konden zijn. Hij stak zijn hand uit en zei: Franta, ik heb on juist gehandeld en ik had niet met jou moeten gaan ar gumenteren. Franta onderbrak hem lachend. Ik ben bang, dat je hier nog een heleboel moet 'eren. Je weet, hoe ik altijd de school gehaat heb en dit is de ergste school, die ik ooit bezocht heb. Jablonsky lachte ditmaal ook, maar het deed hem pijn vanwege de verwondingen op zijn gezicht. Franta ging verder: Wat heb ik Lojza Durda ge zegd? Eigenlijk niets meer of minder dan dit: jij, Durda, hebt verschillende regeringen gediend en je weet hoe zij verdwijnen en komen.... de dienst, die je de Duit sers hebt bewezen, werden je niet aangerekend omdat je je goed gedragen hebt. Dat hebben je vroegere ge vangenen verklaard. Hij begreep dat en zijn erkentelijk heid voor deze waarheid werd uitgedrukt in het aanbod om ons kleine diensten te bewijzen. Ik maakte het hem overigens gemakkelijk omdat ik, wat ik zeggen wilde, met een vloed van woorden omgaf, met woorden in pakte om het zo maar eens te zeggen, precies zoals je glaswerk met veel houtwol inpakt. We weten nu in ieder geval dat er in onze cel geen verborgen microfoon is. Hij zal ons trouwens nog wel een heleboel meer ver tellen, bijvoorbeeld wie er allemaal gearresteerd zijn. (Wordt vervolgd). den. De beste van hen was de Engelsman Oliver, die met „Red Admiral", maar voor al met „Galway Boy" welhaast een ideale combinatie vormde. Hij werd op de twee de plaats gevolgd door onze landgenoot Koster met „Tarahumara" en „Cobbey" en de Belg Smeets met „Evagoras" en „Alas ka". Onder de hierna met vier fouten vol gende deelnemers bevond zich de oud-we reldkampioen Winkler, die met „Viola" en „Fregola" een mooi, maar niet snel par koers reed. Hij eindigde als achtste, direct gevolgd door mej. Mady Koster, die zich daarmede onder de prijswinnaars rang schikte. De wereldkampioenscombinatie „Mera- no"-lt. d'Inzeo boekte 4 fouten, eenzelfde aantal als deze Italiaan met „The quiet man" noteerde en waarmede hij als twaalf de eindigde in dit nummer, dat als voor proefje voor de komende dagen kan wor den beschouwd. Tenslotte moest barrage de beslissing brengen voor de „Prijs van de juniores". Alleen mej. Englebert kon haar paard „Lady Jane" voor de tweede keer foutloos over de 12 hindernissen van 1.20 m leiden. Prinses Irene noteerde 8 fouten, welke in hoofdzaak door slordigheid van „Rocket" werden veroorzaakt. De loting voor de wereldkampioenschap pen volleybal, die van 30 augustus tot 12 september in Parijs zullen worden gehouden, is in de Franse hoofdstad verricht. De 24 herenploegen zijn ingedeeld in tien groepen waarvan de winnaars zich plaatsen voor de finalepoule. De niet-geplaatste landenteams spelen in een troosttoernooi. Een zelfde systeem wordt ook bij de dames gevolgd. De zeventien damesteams zijn onderge bracht in vijf afdelingen. Het resultaat van de loting was: Heren: Groep 1: Rusland, Turkije en Korea. Groep 2: Tsjechoslowakije en Oost-Duits- land. Groep 3: Bulgarije en Oostenrijk. Groep 4: Roemenië en Italië. Groep 5: Hongarije en Nederland. Groep 6: Frankrijk, Luxemburg en Israël. Groep 7 Verenigde Staten en België. Groep 8: China, Brazilië en India. Groep 9: Joegoslavië, West-Duitsland en Portugal. Groep 10: Polen en Cuba. Dames: Groep 1: Rusland, Verenigde Staten, Israël en Luxemburg. Groep 2: Polen, China, Oostenrijk, West- Duitsland. Groep 3: Tsjechoslowakije, Nederland en België. Groep 4: Bulgarije, Frankrijk en Oost- Duitsland. Groep 5: Roemenië, Brazilië en Korea. Verwacht wordt dat de Verenigde Staten de grootste concurrent, zullen zijn voor de communistische landen in de kampioen schappen voor heren. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Minerva: „Doctor at sea", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigduizend mijlen onder zee", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Helden zonder glorie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbun galow", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Zuider kapel: 8 uur, Maranatha-samenkomst o.l.v. ds. J. Servaas. VRIJDAG 31 AUGUSTUS Minerva: „Pas op, val niet", alle leeft., 2.30 uur. „Mambo", 18 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „Sissy", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigduizend mijlen onder zee", 14 j„ 2, 7, 9.15 u. Frans Hals: „Het ver loren meisje", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jacht zon der genade", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantieprogramma „Pic nic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur. Bij zondere zangdienst. Spreker ds. J. van den Blink m.m.v. Feike Asma, orgel, Tine van Raalte, sopraan en het Haarlems Christelijk mannenkoor o.l.v. Bernard Verboom.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6