s THALIA 3 ricvcn aan cle redactie Coaster in Spaarndam te water Derde lustrum op papier van „Suomi" herdacht x r* k Een mooie vogel 11 ê?30 RA. RA. RA? RENNEN RENNEN lÊÈÊÈÊÊÊê P, DE GROOT met een lelijke naam Jonge componisten in Bilthoven bijeen 9 Brits koninklijk jacht zou niet zeewaardig zijn Agenda voor Beverwijk Velser Accordeon Vereniging concerteerde in „Noord" Nieuwe stationschef voor V eisenI Jmuiden-Oost DIJV-jeugdleden vissen in Noordzeekanaal M oppentrommeltje liËPt VVB liep tegen ADO '20 3-2 achterstand in Druk weekeinde voor voet balvereniging „Breesaap" „Kennemerland" beëin digde de zomercompetitie Weer een ondeugdelijke zandauto CASTRICUM DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 Het derde lustrum van de Kennemer- staten atletiekvereniging „Suomi", dat in middels op 20 augustus is gepasseerd, is in het goed verzorgde clubblad „De Sintel- baan" op papier herdacht, waarbij een aardige actiefoto van een start op de „Watervliet"-sintelbaan als illustratie werd gebruikt. Aan deze „papieren" herinnering is me degewerkt door de ere-voorzitter van de Velser atletiekclub mr. M. M. Kwint, bur gemeester van Velsen, die in een schrijven aan de jubilerende club zijn felicitatie zendt en daarin gewaagt van de verheven plaats in het sportleven in de gemeente VelStn van „Suomi" dank zij de grote ac tiviteiten van het bestuur. De burgemeester wijst hierin ook naar de goede geest en de warme vriendschap, die hij steeds in de vereniging aantreft en hij heeft grote waardering voor de wijze waarop, door het tot stand brengen van de vele sportuitwisselingen met het buiten land, de goede verstandhouding en het wederzijds begrip tussen de volkeren wordt bevorderd. Mr. Kwint twijfelt er niet aan, dat de toekomst van „Suomi" met vertrouwen kan worden tegemoet ge zien. „De Sintelbaan" vermeldt verder een gelukwens van de huidige beschermheer mr. W. J. H. Graaf van Limburg Stirum (Pirn III), die de beroemde Pim Muiier als beschermheer is opgevolgd. Ook hij spreekt van bewondering voor het bestuur en de prestaties van de leden, welke door zelfdiscipline worden en zijn bereikt, maar tevens van de uitstekende geest in de ver eniging, waardoor „Suomi" als club zoveel bijdraagt aan een gezond Holland met een goede mentaliteit en sportieve geest, die van „Suomi" zelfs ver tot buiten onze landsgrenzen bij vele sportverenigingen bekend is. Eresaluut De heer H. J. Klaver, voorzitter van de vijftienjarige, brengt een eresaluut aan de wel zeer jeugdige initiatiefnemers om „Suomi" als neutrale atletiekclub op te richten en aan hen, die kortere of langere tijd hun beste krachten aan de vereniging gaven om „Suomi" in de atletiekwereld van thans een goede naam te bezorgen. De voorzitter overziet vervolgens de aanslui ting in federatief verenigingsverband bij Hoogovenstaten, nu Industrievolkshuis Kennemerstaten, waarbij drs. A. Demmers dank wordt gezegd voor zijn belangrijke steun. Daadwerkelijke steun ontving en ontvangt „Suomi" van wijlen de heer W. J. H. (Pim) Muiier en nu van mr. W. J. H. Graaf van Limburg Stirum (Pim III) als beschermheer en van Velsens burgemees ter mr. Kwint, welke laatste dank wordt ADVERTENTIE het theater met de beste films VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur INGRID BERGMAN Warner Baxter - Susan Hayward in OPOFFERING Twee vrouwen dagen elkaar uit. De ene goed en zacht, de andere verleidelijk en hartstochtelijk! 14 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Een opzwepende werkelijkheid van strijd en offers DE HEL VAN KOREA Een realistisch en schokkend oorlogsdrama 18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur: BIJZONDER JEUGDPROGRAMMA CHARLIE CHAPLIN'S LACHPARADE en Stan Laurel en Oliver Hardy in een dolle klucht. 2 uur kostelijk amusement voor jong en oud DONDERDAG 6 Sept., 8 uur MARIO LANZA in DE GROTE CARUSO HEDENAVOND 8 uur nog eenmaal DE KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME Een van de grootste films aller tijden LONDEN (A.F.P.) De Londense „Daily Sketch" heeft met veel ophef mel ding gemaakt van geruchten, volgens welke de „Britannia," het jacht van koningin Elizabeth, waarmee prinses Margaret mor gen via Kaap de Goede Hoop naar Oost- Afrika zal vertrekken, niet zeewaardig is. Volgens het blad zijn in de minder dan drie jaar, dat de „Britannia" die ruim twintig miljoen gulden heeft gekost in dienst is, voor ongeveer anderhalf miljoen gulden herstellingen aan het jacht uitge voerd. Het plan is, dat de hertog van Edin burgh met de „Britannia" naar Australië zal reizen. „Dannebrog" Het Deense koninklijk jacht met koning Frederik, koningin Ingrid en prinses Mar- grethe aan boord heeft tijdens een hevige storm in de Oostzee averij opgelopen. De „Dannebrog" kwam in hevige stormwinden terecht, toen zij de haven van Helsingborg uitvoer. Het schip werd tegen een dok op gedrongen. Een kraan drukte een groot ge deelte van de railing in. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Luxor Theater, 20 uur: Concert Italiaan se Opera-zangers. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal, geopend van 10-13 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal. St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. VRIJDAG 31 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Gas Oill". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Jalou- zie". W.B. Theater, 20 uur: „Hoe langer hoe gekker". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugdleeszaal Zeestraat 26, ge opend van 18.30-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15- 18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. gebracht voor zijn stimulans achter de sportuitwisselingen. De heer Klaver ver wacht in de toekomst nog vele atleten on der de groengele kleuren van Suomi's vaan geschaard te zien. „De Paal" heet de bijdrage van één van de eerste Suomezen, de heer P. Grüteke, waarin hij herinnert aan de geboorte van baby „Suo-mie", waarbij de Van Wijngaar- dens een belangrijke rol hebben gespeeld. Een geestige terugblik op het wel en wee verlucht dit artikel. Tenslotte kwam nog redacteur J. Bakker aan bod, die de hui dige jeugdleden wijst op de moed en de durf, het pionierswerk van de jongelui, die vijftien jaar geleden de grondslag voor de tegenwoordig florerende Velsense atletiek club hebben gelegd. Hij bespiegelt het doorzettingsvermogen van destijds in moei lijke jaren met de vastberadenheid van de jeugd van thans en hij acht het een taak van de jongeren de plaats in te nemen van de oprichters om „Suomi" op een nog ho ger plan te brengen. (Verkort weergegeven) Rally op de fiets. Hartelijk dank mogen wij u brengen voor de goede berichtgeving van de fietsenrally der Geref. Jeugd Orga nisatie. Gaarna zagen wij nogmaals attentie. De inschrijving verloopt niet zo vlot als wij hadden verwacht, vooral de meisjes laten zich niet van hun beste zijde kennen. Zij, die genieten willen van een interessan te tijdrit op de fiets haasten zich naar de drie aanmeldingsadressen: mej. A. G. Lips, Duinvlietstraat 81, Velsen-Noord; P. Har- tendorf, Kruid'bergerweg 16, Santpoort en H. de Boer, Van Nieuwkoopstraat 30, IJmuiden-Oost. Kosten 0.25. Aanmelding tussen 6.30 en 7.00 uur n.m. De inschrijving sluit a.s. vrijdag om 9 uur n.m. De jongens en meisjes worden 1 septem ber om 1 uur verwacht bij het gebouw Lariks aan de Zeeweg. Daar zullen hun de routepapieren worden uitgereikt. Men rijdt in groepjes van twee. Onderweg bevinden zich vier controleposten, terwijl natuurlijk ook op verkeersfouten gelet zal worden. H. DE BOER Onder auspiciën van de sectie Muziek van „De Velser Gemeenschap" werd don derdagavond in de verplaatsbare muziek tent op het Meerweidenplantsoen een open luchtconcert gegeven door de Velser Accor deon Vereniging onder leiding van de heer R. Hofman. Het aantal belangstellenden voor dit con cert op deze zowaar bijna windstille en droge avond was niet groot, doch de ware belangstellenden en uiteraard de uitvoe renden ondervonden nogal enige hinder van een groep opgeschoten jongelieden, die echter door de politie tot wat meer rust werden gemaand.. De heer Hofman liet het concert openen door zijn jongste orkestgroep met een vijf tal aardige werkjes, waarbij de West-Frisia suite van R. Wassenaar, wat ijl maar cor rect gespeeld, de hoofdschotel vormde. De mars Avanti van Joh. B. Kok had een wat straffer tempo kunnen hebben. Met het B-orkest, de meer gevorderden, kwam direct een veel beter samenspel tot zijn recht. „De wilde zwanen" van E. Steinfeld kreeg hier wel de meest aansprekende ver tolking. Uiteraard had1 het A-orkest, de oudste en meer geroutineerde club van de heer Hofman, de grootste belangstelling bij zijn uitvoering. Gedisciplineerd werden de aanwijzingen van de dirigent opgevolgd, zodat het concert van dit orkest tot een prachtig geheel werd en het resultaat, ove rigens ook van de beide andere orkesten, met een dankbaar applaus werd beloond. Het is te hopen, dat het streven om wat gedegen muzikale ontspanning onder het publiek van „Noord" te brengen voortaan ook wat grotere belangstelling zal krijgen. De adjunct stationchef 2e klasse L. Mol is per 1 september benoemd tot stationschef 2e klasse te Velsen-IJmuiden-Oost. Geel Zwart-supporters houden hun jaarvergadering De leden van de Supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" zullen dinsdag 4 september in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat hun jaarlijkse algemene vergadering houden. Behalve de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda bestuursmededelingen en bespreking van het bestuursbeleid. Voor de bestuursverkiezing zijn aftre dend en herkiesbaar de heren G. Schrodeur en C. v. d. Pijl. De heer P. Verswijveren zal niet in het bestuur terugkeren. f >1'" a' J - v -> V.. 'V l X - r jtmm Zoals wij gisteren al meldden, is op de werf van de firma Kramer, Booy en Verhagen in Spaarndam tegen de middag de coaster Frans W. te water gegleden voor rekening van de reder J. Westers in Groningen. Op de foto het moment, waarop het nieuwe schip het voorlopig nog zoete element voelt. De Voorntjes, de jeugdleden van de Be- verwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" houden zondag '2 septem ber een onderlinge wedstrijd in het Noord zeekanaal. Hout voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is woensdagmorgen aangekomen het Duitse m.s. „George Russ" met een lading van ruim 1260 vadem papierhout van de Cana dese havens Bridgewater en Digby. Dit schip heeft in afwachting van de los- beurt een aantal dagen gemeerd gelegen aan de Kanaaldijk te IJmuiden. Weenink houdt ledenvergadering De Beverwijkse schaakclub „Weenink" houdt dinsdag 4 september in het Witte Kruis Badhuis een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. indeling der tientallen en bespreking propaganda-avond. -6 DONDERDAG, 30 augustus 1956. BESTE KINDEREN, Jullie zijn natuurlijk allemaal best tevreden over de „zonnige" vakantie, die je net achter de rug hebt! Ik geloof werkelijk dat het niet één dag niet geregend heeft. Maar ik weet haast wel zeker dat ieder kind toch heel voldaan is geweest met die heerlijke, langdurig vrije tijd. Want het gaat niet alleen maar om de zon, het 'gaat ons voornamelijk om het gevoel van „vrij" zijn: kunnen doen wat je wilt zonder plichten. Maar nu is die tijd van plichten en „dwang" plotseling weer aan gebroken en we zien ons geplaatst voor een lange periode van regelmaat: de school tijd. Toch, als je misschien met tegenzin aan die taak begonnen bent, blijkt het later wel weer mee te vallen. De uren, die je vrij af hebt geniet je dubbel en de tijd, dat je op school bent is toch ook wel weer gezellig en vol afwisseling. Een prettige schooltijd tot aan de TANTE ELS tijden ons land herhaaldelijk door pest, hongersnood en oorlog geteisterd is. Maar het is toch wel een beetje dwaas om een vogel van al die rampen de schuld te geven. Gelukkig dat hij nog een andere naam heeft, die hem veel beter past, zijn „zon dagse" zullen we maar zeggen, namelijk „Zijdestaart". volgende vakantie wenst jullie Hebben jullie wel eens van de „pest vogel" gehoord? Natuurlijk is de naam van deze vogel nu niet bepaald mooi, maar het is toch zo'n merkwaardig dier, dat ik jullie er vandaag iets van vertellen ga. Als de bossen in Zweden, Lapland en Rusland helemaal ondergesneeuwd zijn en de vogels die daar thuishoren niets eetbaars meer vinden, dan dwalen zij noodgedwon gen af naar zuidelijker streken. Op die manier komen 's winters in ons land ook wel zulke vreemde gasten uit het hoge noorden een kijkje nemen. De pestvogel is vaak één van hen. Het is een vogel, die wel wat op een merel lijkt, maar dan mooier van kleur, want hij is violet-grijs, draagt een kuifje op zijn kop en heeft gele punten aan zijn vleugels, die bovendien een rode vlek dragen. De vreemde naam „pestvogel" heeft hij eigenlijk te danken aan een oud bijgeloof, dat zelfs nu nog niet geheel uitgestorven is. Boeren, houthakkers en jagers in het oosten van ons land, waar de vogel het meest gezien wordt, weten in alle ernst te vertellen, dat de pestvogel maar eens in de zeven jaar in ons land verschijnt en dat dit allerlei rampen voorspelt, zoals besmet telijke ziekten, oorlog dure tijden enz. Nu is het zeker waar, dat in vroeger Het spreekwoord „iets op zijn elf en dertigst doen" dateert uit de middel eeuwen en heeft zijn ontstaan te danken aan het weven. 11 en 30 duidde op een heel fijne weefkam, waardoor een zeer fijn weefsel verkregen werd. Oorspronkelijk werd het spreekwoord dan ook in gunstige zin gebruikt en wilde men daarmee zeggen: iets heel netjes doen. Daar het nette alleen langzaam gedaan kan worden, werd het tenslotte alleen gebezigd om langzaam werken aan te duiden, zodat nu het spreekwoord in ongunstige zin ge bruikt wordt. Dus, goed onthouden: het is een klets praatje, dat hij maar eens in de zeven jaar zou verschijnen. Hij komt alleen als er in zijn vaderland bizonder veel sneeuw ge vallen is. Deze keer een magisch vierkant. Als jullie de woorden goed ingevuld hebt kun je van boven naar beneden en van links naar rechts dezelfde letters lezen. 1 1. getal 2. boom 3. rivier in Duitsland 4. stekelig dier oooooooooooooocoockxx>ooocooooooooocxx)o®cxxxxx)oc<x>oqoccc< Jan en Kees gingen altijd samen naar S i school. Op een keer kwam Jan alleen 8 aanstevenen. „Waar is Kees?" vraagt de meester. „O, meester", zegt Jan, „Kees ■j heeft een been gebroken." „Och, en hoe komt dat?" „Wel meester, we deden gisteren een i wedstrijd wie het verst uit het raam kon hangen en Kees heeft het gewonnen!" R>oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocooooooooooooo És§H - Verleden week liet ik jullie een beeld van de autorennen in Zandvoort zien en ook deze week laat de snelheid mij niet los, maar we schakelen wel een beetje terug (alleen maar wat de snelheid betreft, hoor!) namelijk op het racen per paard zoals je dat hier in volle gang ziet. We zijn hier op het plaatje in Frankrijk, bij Parijs waar de belangrijkste ren van het land, de Grand Prix de Paris gewonnen wordt door Orfeo, vóór Auriban, de grote favoriet. Kenners beweerden dat Auriban bij een goede start niet te over winnen zou zijn. Wel, Auriban had een goede start, maar alle prognoses ten spijt, kwam Orfeo op het laatste eind naar voren en sleepte voor zijn eigenaar de prijs van tweehonderdduizend gulden in de wacht. Auriban werd tweede en Elue derde. Je ziet hier de volbloed-paarden in de eind strijd op de prachtige baan van Longchamp, waar de tribunes ondanks de gloeiende hitte tot de laatste plaats volgepakt zaten, want dit schouwspel wil een recht geaard Parijzenaar onder geen beding missen. Orfeo heeft de leiding al. W ijkertorentoernooi In Heemskerk speelde V.V.B. de voor laatste wedstrijd in het Wijkertorentoer- nooi tegen A.D.O. '20, waarbij de Breesa- pers een in de tweede helft opgelopen 32 achterstand nog wisten om te zetten in een 34 overwinning, waardoor zij als winnaars van poule II uit de strijd kwamen met zes punten uit drie wedstrijden. Zon dag zullen zij tegen Beverwijk, met vijf punten uit drie wedstrijden, de beslissende slag leveren. Aanvankelijk had A.D.O. met de jeugdige, snelle aanvalslinie het heft in handen en kreeg de V.V.B.-verdediging zeer veel werk te verzetten. Weliswaar probeerde V.V.B. het spel met even vaak opgezette aanvallen te verplaatsen. Het was A. Dam, die uit een strakke voorzet van Van Tunen A.D.O. na ruim 20 minuten de leiding gaf met een goed geplaatste kopbal (10). Niet lang daarna werd V.V.B.'s aanval beloond, toen 'löling probeerde de bal weg te koppen en Steinvoort bij zich vond, die keihard raak choot (1—1). Na de hervatting speelde V.V.B. tegen vind in beter; de aanvalskracht nam toe n hierdoor vergat A.D.O. de tegenstanders behoorlijk te dekken. Dit gaf de A.D.O.- ichterhoede veel werk, maar doelman Bur- ;er hield voorlopig stand bij felle schoten van Steinvoort en Kooimans. Een verdedi- .ingsfout van Dam deed Kooimans scoren: 12. Maar direct hierna kwam A.D.O. 'erug en schoot v. d. Kolk sr. in (22). Even later deed invaller Fatels goed werk, waardoor opnieuw v. d. Kolk kon doelpun ten (32). Nadat A.D.O. een kans op de zege had gemist, omdat dezelfde speler nog eens tegen de paal van V.V.B. schoot, ver hoogde V.V.B. het tempo met verrassend mooie aanvallen, waaruit achtereenvolgens v. d. Linde en Verswijveren doelpuntten (34). Tenslotte moest v. d. Kolk zelfs nog redding brengen, toen Burger zijn doel verlaten had. Zondagmiddag: KinheimLimmen Voor de wedstrijd in de verliezersronde van het Wijkertorentoernooi zullen Kin heim en Limmen zondagmiddag om half drie op het sportpark „Rooswijk" spelen. Kinheim komt uit met: Th. Keirsgieter: L. v. Hesselinge en J. Sparreboom; J. v. d. Griend, W. Groeneveld en J. v. Hesselin- gen; F. Smit, G. Sluiter, H. Hamers, A. Eiike en K. Nicolai. V VH I gaat nieuw sportpark helpen openen De voetbalvereniging „Breesaap," die wegens het deelnemen aan de K.N.V.B.- bckerwedstrijden en aan het Wijkertoren toernooi, waarbij het eerste elftal zich dins dag tegen A.D.O. '20 in de eindstrijd plaat ste, al een drukke tijd achter zich heeft, krijgt voor het komende weekeinde weer een veelomvattend programma of te werken. Voor V.V.B. I zit in dit programma zater dagmiddag een reis naar Papendrecht, waar de Velsense club is uitgenodigd ter gelegenheid van de opening van een nieuw sportpark een wedstrijd te spelen tegen de plaatselijke club. Zondagmiddag om half drie is er de eindstrijd in het Wijkertorentoernooi op het Beverwijkterrein tegen de gelijknamige club. Indien zich geen wijzigingen wegens omstandigheden voordoen, zal V.V.B. in deze beide wedstrijden uitkomen met: A Nieuwenhüijs; A. v. d. Schans en K. Kil: R Luitjes, F. Bruinzeel en J. Kersbergen: G. Steinvoort, F. Kooimans, H. Verswijve ren, J. v. d. Linde en C. Luntz. Voor zondag zijn als oefenwedstrijden vastgesteld de ontmoetingen tussen de D.E.M.- en V.V.B.-elftallen 2, 3, 4 en 5 op het D.E.M.-terrein. In het zaterdagmiddag door V.V.B. te houden aspiranten A-toernooi om de Pa viljoen-beker zullen op „Watervliet" deel nemen: Alkmaarse Boys, De Kennemers. Kinheim, Wijk aan Zee. Zondagmiddag begint eveneens op Wa tervliet" het jaarlijkse V.V.B.-junioren B- toernooi om de „Gerrit Edelbeker." Hier aan nemen deel: Stormvogels, De Kenne mers, Kinheim, C.S.V., Beverwijk en V.V.B. Woensdagavond heeft de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" in de Wijkermeer- polder de zomercompetitie beëindigd met een sprintwedstrijd. De uitslagen waren: B-klasse: 1. H. v. Duin; 2. A. Lute; 3. M. v. d. Bos; 4. J. Oldenburg. C-klasse- 1. C. Lute; 2. G. Lute; 3. P. Dul- lemans; 4. C. Maas. Junioren: 1. M. Put; 2. K. Timmer; 3 J. Kooyman; 4. P. Krijger. FINALES CVB-TOERNOOI De finales van het CVB volleybal bedrijfs- toernooi, worden gehouden op zaterdag 1 september op de sportvelden aan de Croos- wijkerlaan; aanvang 14.30 uur. De politie te Beverwijk heeft dinsdag weer een zandauto aangehouden en de wa gen grondig gecontroleerd. Zij had een goe de greep gedaan, want het bleek dat het stuur een speling had van tachtig graden en dat het vehikel was uitgerust met een ondeugdelijke voetrem, waardoor bij een snelheid van dertig kilometer een remweg van liefst twaalf meter nodig was, terwijl dit negen meter had moeten zijn. De auto voerde verder geen kenteken en de chauf feur, Z. uit Wouw, was ook niet in het be zit van een kentekenbewijs en tenslotte was de auto beladen met een vracht van tien ton zand, terwijl de capaciteit vijf ton was. De bestuurder kreeg dan ook proces verbaal en de gevaarlijke auto werd in be slag genomen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Catharina Gerarda Maria, d. van W. J. Wulp en E. Duin; Hendricus Antonius, z. van M. P. de Graaf en G. M. Beekmans; Erik, z. van C. G. de Haan en M. J. Bot. ONDERTROUWD: B. Warink, wonende te Beverwijk en A. J. C. Zonneveld, wonende te Castricum; B. C. M. Ronde, wonende te Beverwijk en M. Buter, wo-nendete Castri cum; L. M. Melk en M. A. Wouters, beiden wonende te Castricum. GEHUWD: J. H. Ch. Knook, wonende te Alkmaar en J. Bron, wonende te Castricum. W. Noom, wonende te Uitgeest en J. M. Schermer, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Cornelia Alida de Vries, 67 j., geh. met H. Olbers, wonende te Castricum; Marinus Rus, 64 j., wonende te Amsterdam; Grietje Balsema, 77 j., geh. met C. Spaans, wonende te Alkmaar. ADVERTENTIE PRACHT COLLECTIE Tevens schitterende sortering VERLOVINGS- en FANTASIERINGEN Juwelier - Horloger Kennemerlaan 30 Telefoon 4127 Voor de elfde maal vindt deze week op huize „Gaudeamus", de vroegere villa van Julius Röntgen, een samenkomst plaats van componisten van de jonge en jongste generatie. Van een bescheiden begin uit gegroeid tot een organisatie, die haar werk verricht met steun van gemeente, rijk en provincie brengt de stichting „Gaudeamus ieder jaar enkele tientallen componisten samen, het ene jaar een nationaal, het vol gend een internationaal gezelschap. Het initiatief hiertoe werd na de bevrijding ge nomen door de tegenwoordige bewoner var. de villa, de heer W. A. F. Maas, die, hoe wel zelf geen musicus, sindsdien door zijn voortvarendheid „Gaudeamus" tot een be grip in het muziekleven heeft weten te maken. Door de medewerking van de radio- omroep die alle concerten opneemt of direct uitzendt is niet alleen de materiële basis verstevigd maar wordt de belangstelling voor deze bijeenkomsten in een wijdere kring gewekt. Het doel blijft echter in de eerste plaats de componist door uitvoering van zijn werk met eigen gedachten te con fronteren en hem in de gelegenheid te stel len kennis te nemen van het werk van col lega's van dezelfde leeftijd en daardoor var verwante gerichtheid. Het programma van de achtste muziek- week vermeldt ditmaal, naast het eigen werken-concert op zaterdag a.s., lezingen over concrete en over electronische muziek, over moderne dichtkunst, litteratuur en schilderkunst, een lezing over concertzaal- bouw, een filmavond van Bert Haanstra en een Nederlandse Kamermuziekavond. Concrete muziek De eerste avond was gewijd aan de ,,mu- sique concrète" die in Nederland geïntro duceerd is door een tweetal creaties van het Nederlands Ballet. De inleiding werd gegeven door Philippe Artuys, adjunct directeur van de „groupe de recherche" aan de Radiodiffusion Television Frangaise. Door de tegenwoordige akoestische ont wikkeling en met name door de combinatie microfoon-magnetofoon is het mogelijk geworden aan de klank zelf te compo neren. Daarbij neemt de „concrete muziek" het geluid als werkmateriaal, dat wil zeg gen. iedere geluidsbron kan als basisklank dienen. De heer Artuys besprak het ontstaan van het „objet sonore", het klankfenomeen dat in de studio met behulp van microfoon en bandrecorder geschapen wordt. Hij liet enkele stukken horen en zoals bij ieder experiment zal men ook hier de waar de slechts na lange tijd voorzichtig kunnen bepalen. Studioconeerl Zondagmiddag werd door de AVRO aan deelnemers en genodigden een concert aan geboden van het Omroepkamerorkest, ge dirigeerd door Maurits van den Berg. Het programma werd geopend met „Prima- vera" van Hans Henkemans. een kort poëtisch orkeststuk dat helaas door dé droge studio-akoestiek iedere vloeibaarheid van klank miste. Fen „muziek voor ka merorkest" van .Tan Koetsier was een goed lopend pp -klinkend divertimento in drie delen. Men hoorde verder een tweetal wer ken voor solo-instrument met orkest van jongere componisten, namelijk een viool concert van Ton de Leeuw en een Conr—1 tino voor piano en orkest van Jurriaan Andriessen soliste: Ria Groot). Jammer dat laatstgenoemde niet met interessanter werk vertegenwoordigd was. Het Concer tino is een van zijn vroegste composities, hij schreef het op zijn achttiende jaar en het heeft zeker capaciteiten. Maar het bleef ver ten achter bij de andere werken van het programma en vooral '>ij het vioolcon cert van De Leeuw, door Jos Verkoeyen met begrip en overtuiging voorgedragen. Dit is van klank en structuur een even wichtig stuk waarin de vioolpartij zich voortdurend duidelijk aftekent tegen de kamermuziek van het orkest. Het is geheel van één tooncentrum uit opgebouwd en de componist toont een voorliefde voor lig gende pedaf.ltonen en asymetrische ritmes; met deze 'aatste eigenaardigheid bevindt hij zich wel eens in de buurt van Bartók („Bulgaarse dansen"). Het werk wordt be wogen door een volkomen moderne stuw kracht, meer gericht op concentratie dan op meditatie. Na afloop van het concert bracht Henk Stam, artistiek leider van de Bilthovense muziekweek, dank aan de AVRO en aan de dirigent en de beide solisten. SAS BUNGE

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7