Op vierentwintig meter diepte liep minister Algera onder het kanaal door Stand 43 - 8IMIJ HAZENBERG Franse troepenmacht onderweg naar het eiland Cyprus Gouverneur van Suriname komt over voor gesprek met informateur Haarlems Dagblad Straks 10 a 12.000 auto's per dag Doorbraakvan Velsertunnel door tachtig centimeter beton oer Het woord is aan., De kabinetsformatie Wordt J. van Tilburg premier of minister van Financiën HET JVEER: Plaatselijk regen EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Nuttig kijkje in de keuken In het noorden nog „open' Britse atoomexplosies in Australië uitgesteld? Twee Egyptische diplomaten door Londen uitgewezen Zondag begint in Cairo het spionageproces Lijk van Beverwijker op Texel aangespoeld BIMIJ-gebakjes 25 ct. Prinses Wilhelmina wordt vandaag zesenzeventig jaar PATISSERIE DEKKERS A bdulgani, gezuiverd, Sukarno achterna a ZS Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT x Jr A. 1' a ix_. J~^ 1 X O A y 8 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ff EEN SIMPEL HOUTEN TRAPJE diep in de Kennemer klei vormde gister middag de plotselinge overgang van het duister naar het licht: de overgang van de donkere tunnelkrocht, die zich van de zuidelijke oever naar een diepte van vierentwintig meter onder het maaiveld boort naar de zonneschijn in de noorde lijke bouwput. Minister mr. J. Algera, de ambtsdrager van Verkeer en Waterstaat was, tussen de inderhaast opzij geveegde brokken van een doorboord betonnen schot, de eerste man, die onder het Noordzeekanaal doorliep van zuid naar noord. Natuurlijk was hij niet de allereerste, want de arbeiders, die de laatste betonnen beletselen hadden weggenomen met behulp van pneumatische boren, zijn hun hoge werkgever vóór geweest, maar mr. Algera zette gisteren de eerste officiële schreden op dat punt van de Velsense tunnel, waar noord en zuid elkaar na vier jaar hard werken onder water ontmoetten. Het was nog maar een slordig gat door negentig centimeter dik beton heen geslagen, maar het was in feite toch het begin van een intensief verkeer, dat naar schatting, na de voltooiing van de tunnel, eind volgend jaar elke dag tien tot twaalfduizend voertuigen per dag te zien zal geven. Behalve door een zwerm journalisten, televisiemensen en fotografen werd de minister op zijn weg naar het dieptepunt van de tunnel begeleid door een aantal hoge autoriteiten uit de kringen van Rijks waterstaat: daar was de directeur-gene raal, ir. A. G. Maris, de directeur van de directie Wegen, hoofdingenieur Le Cos- quino de Bussy en de hoofdingenieur Eg- gink van de directie Sluizen en Stuwen. Ter herinnering: vijf jaar geleden begon de tunnelbouw op deze zelfde, thans ge denkwaardige plek opnieuw, nadat de be zetter het eerste projekt in 1941 had stil gelegd. Toen was het daar echter zuid- oever van het kanaal, nu is het door de inmiddels voltooide omlegging van het Noordzeekanaal boven de tunnelbouwput, noordoever geworden en straks, als het werk gereed zal zijn, is het alleen maar negentien meter diep water. De minister vond het dan ook, naar hij in zijn inleidende woorden voor de offi ciële doorbraak verklaarde, wel heel nut tig, dat zovelen nog eens een kijkje kon den nemen in deze gigantische bouwput ten, eer het water alles weer zou toe dekken en het verkeer er in enige minuten doorheen zou razen. Nog is het zover niet, maar eind 1957 hoopt men de Velsense tunnel toch klaar te hebben en dan is er 300.000 kubieke meter beton gestort, er werd 2,7 millioen kubieke meter grond „in den droge" verwerkt en er zal 1,6 millioen meter grond gebaggerd zijn. Of, om in deze bijna onvoorstelbare hoeveelheden te blijven: de tunnel kost 200.000 vierkante meter waterdichte asfaltbekleding en er werd maximaal elk uur drieduizend ku bieke meter water opgepompt om de put ten droog te houden. Duizend man personeel heeft er aan ge werkt plus de honderden, die voor het transport der materialen hebben gezorgd en met dit reuzenwerk zal in totaal f 130.000.000 gemoeid zijn, nog buiten de aansluitende nieuwe wegen naar Haarlem en Alkmaar. Daarvan gaat alleen al in de spoorweg- en autotunnels f 95.000.000 zitten. Het is nog allemaal open en bloot te zien, vooral in de diepe, door klei „om muurde" noordelijke bouwput, waar het werk nu zijn hoogtepunt heeft bereikt, nadat in het zuiden reeds grote delen onder de grond zijn verdwenen en de bij komende werken als de viaducten in de Rijksweg VelsenHaarlem en de nieuwe spoorwegkruizingen goeddeels voltooid zijn. Daar echter, waar minister Algera gistermiddag de „kruising" van het Noordzeekanaal tot een voldongen feit maakte, wordt nog in de opengelegde aarde gewerkt: twee enorme topkranen sjouwen rusteloos met betonijzer en het gieten van het beton gaat dag en nacht door, de lichtgrijze tunnellichamen krui pen steeds dieper naar de kanaaloever toe, zoals ze eerder in het zuiden steeds hoger van de andere oever afkropen. Er zal nog veel moeten gebeuren: de nieuwe weg van Velsen-Noord via Uit geest naar Alkmaar is nog slechts op papier aangegeven en de verbreding van de rijksweg naar Haarlem, aansluitend op de randweg West is nog lang niet een feit, maar de verbinding tussen noord en zuid is er en daarmee werd een moment bereikt, dat voorlopig nog symbolisch, maar straks steeds reëler inwerkt op de aaneengroeiing van de beide delen van Noordholland, die tot nu toe slechts aarzelend over het Noordzeekanaal tot elkaar kwamen. In de bouwput van de noordelijke tunnelhelft: als ware er een gezelschap toeristen in de bouwval van een Romeins amphitheater. Minister Algera betreedt als eerste de verbinding tussen de twee helften van de autotunnel onder het Noordzee kanaal bij Velsen. LONDEN (AFP). Volgens de Londense „Daily Express" hebben niet-verwachte technische moeilijkheden tot uitstel geleid van de proefnemingen met Britse kern wapens, die in de komende dagen in de zuid-Australische woestijn zouden worden gehouden. De eerste ontploffing zou thans niet voor 12 september teweeg gebracht worden. LONDEN, (Reuter) De Britse autori teiten hebben twee Egyptische diplomaten gelast binnen 72 uur het land te verlaten. Zij zijn tot persona non grata verklaard, aldus heeft het „Foreign Office" bekend gemaakt. Deze uitwijzing volgt op het Egyptische besluit om twee Britse diplo maten uit te wijzen, nadat in Egypte een spionagekomplot ontdekt was waarbij vol gens de Egyptenaren de Britse ambassade in Cairo betrokken was. Deze Britse diplo maten moeten Egypte vandaag verlaten. De Britse autoriteiten hebben de Egyptische beschuldigingen „absoluut vals" genoemd. Het proces tegen de leden van „het Britse spionagenet" begint zondag in Cairo. Het proces zal met gesloten deuren worden gevoerd voor het hof voor civiele mis drijven. De beklaagden zullen door Britse advocaten verdedigd kunnen worden, ook al bepaalt de Egyptische wet dat uitslui tend bij de Egyptische balie ingeschreven rechtskundigen het recht hebben voor Egyptische gerechtelijke instanties te plei ten. De Egyptische minister van Justitie Ahmed Hoesni heeft verklaard dat binnen kort een wet op de staatsveiligheid zal wor den afgekondigd, die voorziet in de dood straf voor verraad en medeplichtigheid daaraan en het uitlokken ervan. De minis ter lichtte toe, dat de wet geen terug werkende kracht zal hebben. Hieruit wordt te Cairo afgeleid, dat in het komende spio nageproces niet de doodstraf zal worden geëist. Op het Texelse strand is het lijk aange spoeld van de 15-jarige C. Vijzelaar uit Beverwijk, die op 21 augustus bij het ba den in Castricum is verdronken. ADVERTENTIE IEIDS OPTICIEN Leverancier voor alle ziekenfondsen LANGE NIEUWSTRAAT 413 - IJMUIDEN LANGE NIEUWSTRAAT 789 - TEL. 6321 ADVERTENTIE Deze zaterdag: STRANDCAKE9S ct ROOMBOTERPUNTEN20 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ TEL. 6479 NICOSIA (Reuter) Van gezagheb bende zijde te Nicosia is verklaard, dat gisteren op Cyprus een vliegtuig is aange komen met Franse legerofficieren, die deel uitmaken van een eenheid waarvan het gros dit weekeinde op het eiland verwacht wordt. Volgens eerdere berichten zou reeds een „groot contingent" Franse troe pen geland zijn. Een Frans vrachtschip is met Franse legergoederen in Famagusta aangekomen. Van officiële zijde weigert men enigerlei inlichting over de omvang van het troe pentransport te verstrekken, doch het blad „France-Soir" meenit te weten, dat het om een bataljon valschermtroepen gaat. Er zouden voorts in het geheim troepen te Algiers en Marseille worden ingescheept. In Algiers is vernomen, dat ongeveer drie duizend man Franse valschermtroepen en leden van het vreemdelingenlegioen uit Algerije met „onbekende bestemming" zijn vertrokken. Volgens Paris-Presse worden deze troepen op Cyprus verwacht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Defensie te Parijs heeft me degedeeld, dat het aantal Franse troepen op Cyprus een militair geheim is. In Tou lon, waar de Franse Middellandse Zee- vloot reeds enige tijd paraat gehouden wordt, en in Marseille heerst grote acti viteit. Naar France-Soir bericht zullen vandaag of morgen meer dan 5000 man troepen uit Marseille vertrekken. Op de wekelijkse bijeenkomst van de Noordatlantische Raad in Parijs zal woens dag de Suez-kanaalkwestie worden bespro ken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zal de vergadering bijwonen. Of nog andere ministers van Buitenlandse Zaken aanwezig zullen zijn is nog niet bekend, evenmin welk land het initiatief tot deze vergadering heeft geno men. De berichten over de militaire voorbe reidingen in de Middellandse Zee hebben op de officiële effectenbeurs te New York de scherpste koersdaling sedert ruim een week veroorzaakt. In sommige gevallen bedroegen de koersverliezen drie dollar. Olies, metaalwaarden en chemische waar den vertoonden koersdalingen van een tot drie dollar. Volgens makelaars is de daling toe te schrijven aan ongerustheid van de effectenhandel over de militaire bewegin gen in de Middellandse Zee, zoals de ver plaatsing van Franse troepen naar Cyprus. President Nasser heeft de Amerikaanse ambassadeur in Caïro, Byroade, laten weten, dat de Egyptische regering de jong ste verklaring van president Eisenhower over de Suezkanaalkwestie „betreurt." Eisenhower drong er tijdens zijn wekelijk se persconferentie bij Egypte op aan, het westelijke plan voor internationalisatie van het kanaal te steunen. Ahmed Hoessein, de Egyptische ambassadeur in Washington, heeft zich tot minister Dulles gewend naar aanleiding van een verklaring op zijn we kelijkse persconferenite, dat de conventie van Konstantinopel van 1888 het Suez- kanaal „geïnternationaliseerd" heeft. Vol gens de ambassadeur heeft de conventie waarbij de vrijheid van scheepvaart in het kanaal wordt gewaarborgd, niets te maken „met het feit dat de waterweg een on- afscheidenlijk deel van Egypte en een Egyptisch kanaal is." De afvaardigingen van Australië, Zwe den en de Verenigde Staten in de vijf-lan- dencommissie, die maandag met Nasser in Caïro zal confereren, zullen zondag per speciaal vliegtuig uit Londen vertrekken. De vertegenwoordigers van Ethiopië en Perzië zullen zich in Cairo bij hen voegen. In antwoord op de vraag, of minister Lloyd toestemming zal vragen om enige Britse divisies aan het NAVO-opperbevel te onttrekken, verklaarde een NAVO- woordvoerder te Parijs, dat dit zuiver spe culatief was. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade is het nog niet bekend, of minister Dulles zal komen. ADVERTENTIE Alle soorten Koekjes, Gebakjes en hartige hapjes CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Frinses Wilhelmina viert vandaag op „De Ruigenhoek" te Scheveningen haar zesenzeventigste verjaardag. Koningin Juliana heeft zich giste ren naar „De Ruigenhoek" begeven. Zij zal daar enkele dagen verblijven. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Fliegende Blatter: Een goed geweten dankt men vaak aan een slecht geheugen. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, is door de speciale commissie, ingesteld door het Indonesische kabinet, vrijgesproken op de beschuldiging van corruptie. De voorzitter der speciale com missie, de vicepremier Rum deelde mede, dat deze commisie, bestaande uit vijf mi nisters, na de toelichting en opheldering van minister Abdulgani te hebben aange hoord, „geen aanleiding heeft kunnen vin den, hem te beschuldigen van een wets overtreding (in casu het plegen van cor ruptie)". Ruslan Abdulgani zal nu zo snel moge lijk naar Moskou vertrekken om zich bij president Sukarno te voegen, die een reis maakt door de Oost-Europese landen. Ver wacht wordt, dat hij in het begin van vol gende week zal vertrekken. Abdulgani gaf als commentaar op het besluit van de commissie, dat hij nooit aan de uitslag had getwijfeld. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de informateur, prof. De Gaay Fortman, hedenmorgen gedurende een Drees op het ministerie van Algemene Zaken had lede Pr uur een gesprek met dr. gehad, heeft zijn woordvoerder medegedeeld dat de informateur de heer J. van Tilburg, gouverneur van Suriname, verzocht heeft, per snelste gelegenheid naar Nederland te komen teneinde hem met het oog op de kabinetsformatie te raadplegen. De heer Van Tilburg reist vandaag van Suriname naar Curafao, vanwaar hij per vliegtuig naar Nederland vertrekt. Zondag hoopt hij op Schiphol aan te komen. De heer Van Tilburg is, vóór hij benoemd werd tot gouverneur van Suriname, wethouder van Rotterdam en lid van de Eerste Kamer geweest. Hij had zitting voor de P.v.d.A. Men kan gevoeglijk aannemen dat de heer Van Tilburg in Nederland ook be sprekingen zal voeren met dr. Drees en met mr. Burger, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid. Gedacht wordt aan de mogelijk heid dat de informateur de heer Van Til burg wil polsen of hij bereid zou zijn het minister-presidentschap te aanvaarden. Mocht dit inderdaad in de bedoeling van de informateur liggen dan zal natuurlijk ook veel afhangen van het standpunt dat in dit opzicht door dr. Drees zal worden ingenomen. In dit verband moet men zeker ook het gesprek zien dat hedenochtend heeft plaatsgehad tussen de informateur en dr. Drees. De heer Van Tilburg beschikt zonder twijfel over de eigenschappen die voor de vervulling van het minister-presidentschap zijn vereist. Hij is een man die van aan pakken weet, hij kan goed met mensen omgaan en is, zoals bijvoorbeeld tijdens zijn wethouderschap in Rotterdam en ook nu in Suriname is gebleken, een bindend element. Hij is voorts een deskundige op financieel gebied. Dit laatste heeft in par lementaire kringen de vraag doen rijzen of misschien de heer Van Tilburg het minister-presidentschap niet zou kunnen combineren met de portefeuille van Finan ciën. Dit zou echter wel een uitermate zware taak zijn, zodat ook wel de gedachte is opgekomen aan een kabinet waarin de heer Van Tilburg als minister van Finan ciën zou optreden. Alles zal echter afhangen van zijn be vindingen die hij zelf hier te lande bij de door hem te voeren gesprekken zal opdoen. De woordvoerder heeft nog medegedeeld dat prof. De Gaay Fortman de laatste hand heeft gelegd aan zijn ontwerp-programma. Over één punt is hij het advies van de staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, nog wachtende. DVFPTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Suède Damesjasjes in kleuren 98.50 pOOOOOOOOüOOtXXXXXXJOOOOOOOO(XXXXAA<x,<x*. *xxjc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met later plaatselijk regen. Matige of krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 1 september Zon op 5.53 uur, onder 19.29 uur. Maan op 1.26 uur, onder 17.18 uur. Maanstanden 4 sept. 19.57 uur: nieuwe maan 12 sept. 1.13 uur: eerste kwartier 20 sept. 4.19 uur: volle maan 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 31 augustus Hoog water: 10.55 en 23.38 uur. Laag water: 6.04 en 18 42 uur. Zaterdag 1 september Hoog water: 12.27 en uur. JOOOOOOOOOOOrx «XX <X X X JOOOOOCXXXXX KJt KXX X XXXXXXIOCOOOOOUO WEER REGENKANSEN In de koude arctische lucht, die boven ons land stagneert, daalden de tempera turen in de nacht van donderdag op vrijdag tot voor de tijd van het jaar zeer lage waarden. In De Bilt werd een laagste thermometerstand van 3,8 graad gemeten, een waarde die, in een waar nemingsreeks van de minimumtempe raturen voor de maand augustus, de laatste honderd jaar alleen in 1864 werd geëvenaard. De lucht is ook in de hogere luchtlagen koud zodat donderdag op tal van plaatsen buien tot ontwikkeling kwamen. Doordat een lagedrukgebied zich over Spanje uit breidde en voor dit lagedrukgebied uit de barometers stegen, kwam ons land binnen het bereik van een rug van hoge lucht druk, die zich van de oceaan over de Britse eilanden naar de Balkan uitstrekt. Deze zal echter de komende 24 uur aan getast worden door drukdalingen boven Frankrijk, welke samenhangen met een randstoring van het Spaanse lagedrukge bied. Deze storing zal zich in noordooste lijke richting naar Duitsland verplaatsen en bij ons de bewolking doen toenemen. Dit heeft tot gevolg dat later plaatselijk enige regen zal vallen. De wind draait naar noordelijke richtingen, zodat we nog in de koude lucht blijven. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) n S c O M a Weerstoestand buitenland wind- richti maxii temp. gister u H aj fi Stockholm zwaar bew nnw 16 2 Oslo regen wnw 11 14 Kopenhagen regenbui w 16 0,2 Aberdeen regenbui wnw 13 1 Londen zwaar bew nno 14 2 Amsterdam onbewolkt zzw 17 0 Luxemburg mist no 15 0,3 Parijs half bew no 19 0 Bordeaux onweer nno 20 3 Grenoble zwaar bew. windst. 19 0 Nice onbewolkt nw 24 0 Berlijn nevel wzw 17 0 Frankfort mist windst. 17 0,3 München onbewolkt windst. 16 0 Zürich mist windst. 16 0 Genève nevel windst. 17 0 Locarno half bew. windst. 23 0 Wenen nevel w 20 0 Innsbruck nevel w 20 0 Rome onbewolkt ozo 29 0 Ajaccio onbewolkt ono 24 0 Weerstoestand binnenland Den Helder half bew. nw 13 0,1 Ypenburg zwaar bew windst. 10 0 Vlissingen r gen bui n 10 7 Eelde onbewolkt zw 6 0,1 De Bilt ucht bew wzw 6 0,4 Twente licht bew. z 6 3 Eindhoven Ucht bew. windst. 8 3 Vlv Z.-Limb. licht bew. z 7 2 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1