Steenkoolchemie tovert uit oerwouden der prehistorie nylon, plastic, jenever Faraday, grondlegger der huidige elektrotechniek Steenkoolveredeling gaf aan de Staatsmijnen een wereldnaam Bloei Drukkerij De Spaarnestad in loop van vijftig jaar Belangrijk cokesexport Hij ontdekte 125 jaar geleden de elektromagnetische inductie Kort en bondig Viering gouden jubileum in eerste week van september 12 Cokes, een toverprodukt Kunstmeststoffen Eens waren het oerwouden Eigen plasticproduktie Broedermoordenaar gedood op het eiland Sardinië Culturele uitwisseling tussen V.S. en Oost-Europa Filmstudieweek in Utrecht Kort nieuws P. Pijnenborg 1 oktober 25 jaar muziekpedagoog Jonge boer verongelukt Voetsporen in zand toonden Israëlische aanval aan ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 De gedachte, dat steenkool uitsluitend gedolven wordt voor verbranding in fa- brieksovens, verwarmingsketels, lokomotieven en haarden is zo verouderd, dat men heus niet alleen met de chemische ingenieurs van de Staatsmijnen zou hoeven praten om te weten dat uit steenkool kostbare produkten vervaardigd worden, die anders als verbrandingsgassen onbenut uit de schoorstenen zouden vliegen. Anthraciet is goed voor brand, maar vetkool levert produkten, waarvan een vorig geslacht het bestaan niet vermoed heeft, zoals bijvoorbeeld, phtaalzuuranhydride, grondstof voor het bereiden van lakken, vernis en plastics, pyridine, waaruit men anti-septische ge neesmiddelen kan maken en vitamine-preparaten, ureum, grondstof voor de vervaar diging van kunstharsen en tegelijk zelfs een hoogwaardige meststof, en caprolactum, waaruit synthetische vezels en garens worden vervaardigd, waarvan nylonkousen geweven worden. De kolen-veredeling, waarmee de staatsmijnen zich een wereld naam hebben verschaft, krijgt binnenkort een nieuw hoogtepunt als het nylonzout, van grote economische betekenis, gefabriceerd gaat worden. Niettemin zijn de moge lijkheden van steenkoolveredeling nog niet te overzien. Daarom ook zal het weten schappelijk speurwerk der Staatsmijnen, dat zich voltrekt in het Centraal Labora torium te Geleen, nooit ophouden. In 1955 heeft de netto-produktie der staatsmijnen 7,4 miljoen ton bedragen. Dat was niet minder dan 63 percent der ge zamenlijke steenkoolproduktie van de Ne derlandse mijnindustrie. Van de staats- mijn-produktie bestond 84 percent uit vet kolen, welke voor huisbrand ongeschikt zijn, omdat zij een zeer groot percentage viuchtige bestanddelen bevatten en dus zeer veel as achterlaten bij verbranding. Deze vetkolen blijken doorgaans moeilijk of niet verkoopbaar en daarom besloot de staatsmijn-directie in 1914 om over te gaan tot „verkooksing" van de vetkolen. Door verkooksing der vetkool wordt niet alleen de waardevolle cokes verkregen met een veel grotere verbruikswaarde dan de oor spronkelijke vetkool, maar het verkook- singsproces maakt ook de in de vetkool zo rijkelijk voorhanden zijnde gassen vrij, welke bovendien met de cokes zelf de ba sis vormen van de veredelingsindustrie der staatsmijnen. Hierdoor werd het Staatsmijnbedrijf een zeer lonend bedrijf. De staatsmijnen produceren thans onge veer 2,7 miljoen ton cokes per jaar, waar van meer dan een miljoen ton wordt uit gevoerd, voornamelijk naar Zweden, Frankrijk, Luxemburg en Zwitserland. Ook tal van andere landen binnen en buiten Europa kopen gaarne deze Nederlandse cokes. Hoe belangrijk cokes als export artikel voor onze nationale economie is, moge blijken uit het feit, dat het op- brengsicijfer van de geëxporteerde cokes de laatste jaren meer dan honderd miljoen gulden per jaar bedraagt. De bij de cokesbereiding vrijkomende enorme hoeveelheden gas bevatten een grote reeks belangrijke stoffen, die in de chemische bedrijven der Staatsmijnen worden gescheiden en gezuiverd en verder in allerlei combinaties tot waardevolle produkten worden verwerkt. Het gezui verde cokesovengas wordt eensdeels als grondstof voor de bereiding van diverse soorten meststoffen op het stikstofbin- dingsbedrijf der Staatsmijnen gebruikt en anderdeels in nog steeds stijgende hoe veelheden afgeleverd aan industrieën en steden in het zuiden des lands. Het eigen gasdistributiebedrijf der Staatsmijnen voorziet reeds nagenoeg de gehele provincies Limburg en Noord-Bra bant, alsook Nijmegen in Gelderland en Tholen in Zeeland, van gas. Maar behal ve cokes en. gas leveren de cokes-fabrie ken der Staatsmijnen, als moderne steen- kool-veredelings-bedirijven, een aantal an dere belangrijke produkten. Het bij de verkooksing ontstane ammoniak-water wordt tot zwavelzure ammoniak een kunstmeststof verwerkt. De uit het gas gewassen benzol met zijn homologen wordt als motor-brandstof en als grond stof voor verschillende chemische produk ten gebruikt. Teer wordt gedistilleerd en levert behalve pek ook teeroliën en pro dukten als anthraceen en naphtaline (mot- tenballen). Geelbloedloogzout, een grond stof voor het be-reiden van allerlei soorten verf, en pyridine en contactzwavelzuur zijn ook al in het na-oorlogse produktie- schema van de cokesfabrieken der Staats mijnen opgenomen. Elke ton vetkool levert bij verhitting tot 1000 graden 300 kubieke meter gas op en daar de twee cokesfabrieken der Staats mijnen dagelijks 10.0000 ton vetkolen ver werken, betekent dit dat dagelijks de be schikking wordt verkregen over drie mil joen kubieke meter gas, een hoeveelheid, die zeven maal zo groot is als een stad als Amsterdam met zijn 850.000 inwoners per etmaal nodig heeft. Alleen in 1955 werd dan ook voor de openbare gasvoorzieming 333 miljoen kubieke meter gas afgezet via een hogedruk-net van meer dan .700 kilo meter lengte. Door een speciale bewer king van het cokesovengas, waaraan het waterstof wordt onttrokken en stikstof uit de lucht wordt toegevoegd in de kostbare en ingenieuze apparatuur van het Stik- stofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen krijgt men gasvormige ammo niak, die in verschillende fabrieksafdelin- gen wordt verwerkt tot zwavelzure am moniak, kalkammonsalpeter, fosfaatam- monsalpeter, kalksalpeter en N.P.K.-mest- stof, alsmede het reeds genoemde ureum, een zestal meststoffen, dat aan onze bodem de elementen teruggeeft, die voor de voed selvoorziening van onze steeds stijgende bevolking onontbeerlijk zijn: stikstof, fos for, kali en kalk. Van de totale stikstof- mest-produktie in Nederland welke in het bemestingsjaar 1954/1955 omgerekend in duizenden tonnen zuivere stikstof 293.000 heeft bedragen namen de Staatsmijnen 149.000 ton voor hun reke ning. Het verbruik heeft in eigen land 187.000 ton bedragen,, zodat het meer ge produceerde kon worden geëxporteerd. Voorts zijn bij de staatsmijnen plannen in uitvoering om de capaciteit van, het Stik- stofbindingsbedrijf met ongeveer 35.000 ton stikstof per jaar te vergroten. Dit alles is het gevolg van het gelukki ge besluit van de Staatsmijndirectie in 1914. De geweldige oerwouden van de car- boontijd worden miljoenen jaren later door de altijd nijvere en intelligente mens omgezet in een groeiende reeks van pro dukten, zonder welke onze moderne maat schappij eenvoudig niet meer kan bestaan en zonder welke haar uitgroei belangrijk zou worden belemmerd. Kleurstoffen, par fums en reukstoffen, sacharine, jenever, aspirine, synthetische alcohol, vernis en lakken, nylon-kousen, motorbrandstof, huishoudelijk en industrieel gas, cokes en elektriciteit want in de elektrische cen trales wordt met behulp van originele vet kool thans jaarlijks meer dan 1 miljard kwh. elektrische energie gewonnen, waar van 106 miljoen kwh. ten goede komt van de openbare voorziening worden te voorschijn getoverd uit voormalige oer wouden, is het niet een modern sprookje van technisch vernuft? Thans hebben de Staatsmijnen besloten een nieuwe fabriek te bouwen bij bun che mische fabrieken te Geleen,, welke polye thyleen zal produceren,, een plastic, bij welks bereiding wederom van dat wonder lijke cokesovengas zal worden, uitgegaan. Aan het einde van 1957 hoopt men, met de produktie te beginnen, welke voorlopig zal worden opgevoerd tot 5 miljoen kilo gram per jaar. Naast de fabricage van caprolactum, dat verwerkt wordt tot ny londraden en -vezels bij de A.K.U., zal polyethyleen de mogelijkheid scheppen te komen tot vervaardiging van kopjes, scho teltjes, melkflessen,, emmers, waterlei- dingsibuizen, allerlei soorten, speelgoed en wat dies meer zij van plastic. Thans wordt polyethyleen in ons land ingevoerd uit Engeland en, de Verenigde Staten, maar de Staatsmijnen zullen er voor gaan zongen,, dat wij geen import meer behoeven, wat uiteraard de verkoop prijzen van de nieuwe plastic produkten zeer ten goede zal komen,. CAGLIARI (Reuter). - De Italiaanse politie heeft in de bergen van Midden- Sardinië de misdadiger Giovanni Masuri gedood. De carabinieri hadden hem al meer dan twee maanden gezocht. Masuri had in juli zijn beide broers Salvatore en Pietro gedood en een aanslag gepleegd op het leven van zijn vader en moeder. De politie omsingelde gisteren de plaats, waar hij zich verborgen hield. Toen de bandiet twee handgranaten naar de politiemannen gooi de, openden zij het vuur op hem. De Amerikaanse impresario Billy Rose heeft bij zijn terugkeer van, een, reis door Oost-Europa verklaard, dat in, beginsel met vijf communistische landen een, akkoord is bereikt over een uitwisseling van on geveer duizend artiesten volgend jaar. De betrokken landen zijn de Sovjet-Unie, Po len, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Roe menië. „Als het State Department deze overeenkomsten, goedkeurt, is de basis ge legd voor een grootscheepse uitwisseling", aldus Rose, die hierbij dacht aan de bal letgroep van het Bolsjoi-theater in Mos kou en het New York City Ballet. Van, 24 tot en met 27 september wordt in Utrecht de derde academische filmstu dieweek gehouden,. Het Nederlands Film instituut te Amsterdam heeft als thema voor deze studieweek gekozen, „De bio scoop: technisch, sociaal, cultureel". Om der meer zal de vraag worden behandeld of het witte doek van de bioscopen met een andere oppervlakte ook een nieuwe geestelijke dimensie krijgt. Over deze on derwerpen, zullen, vooraanstaande buiten landse en Nederlandse filmdeskundigen het woord voeren. De Nederlandse spre kers zijn: mr. D. Bijdendijk, drs. H. van Wieringen, J. Roelands, A. van Domburg, J. Pront, J. L. van Leeuwen en H. Wielek. In het water. Een vijfenvijftigjarige wa genmaker reed vrijdagmorgen per fiets op de Brouwresvaart te Haarlem door een kuil. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en viel in het water. De wagenmaker is uit het water gekropen. Keizers, koningen en staatslieden hebben hun stempel gedrukt op de geschiedenis der mensheid, maar vele geleerden,, uitvinders en ontdekkers zijn van niet minder grote betekenis geweest voor de verdere ontwikkeling van de samenleving. Hun namen zijn echter meestal minder bekend dan van de politieke figuren, wellicht om dat zij minder aan de weg hebben ge timmerd. Een van deze „stille" werkers was Michael Faraday, die van 17911867 leefde en die door een van zijn vele fundamentele onderzoekingen, op 29 augustus 125 jaar geleden, de poort heeft geopend tot een wereld, waarin de elektriciteit toepassing kon vinden op een wijze en in een uitgebreidheid, zoals niemand te voren ooit had kun nen dromen. Als derde zoon van een smidsknecht, uit een gezin van tien kinderen, moest de jonge Michael na zijn schooltijd dadelijk meehelpen verdienen. Hij begon in Lon den als kranten- en looojongen bij een boekdrukkerij en -binderij, waar hij na een jaar werd bevorderd tot leerling-boek binder. De meeste boeken die hij moest inbinden, las hij. Alles was van zijn gading, maar het meest toch de verhandelingen over scheikundige en natuurkundige on derwerpen, Deze boeiden hem zo, dat hij vele van de daarin beschreven proeven thuis nadeed. Op negentienjarige leeftijd volgde Fara day een reeks populaire lezingen over na tuur- en scheikundige onderwerpen. Hij maakte er notities van, werkte ze uit, il lustreerde ze met zelfgemaakte tekeningen, bond ze in en liet ze aan zijn patroon le- Op 1 October zal Piet Pijnenborg zijn zilveren jubileum vieren als muziekpeda goog. Op die datum in 1931 werd hij als leraar verbonden aan de Volksmuziek school van de heer W. Gein-els. Gedurende ongeveer vijftien jaar heeft hij in die func tie en bovendien door het geven van mu zieklessen op middelbare scholen zijn bij drage geleverd in het algemeen vormend muziekonderwijs. Kort na de bevrijding veranderde zijn taak. Hij werd verbonden als muziekcriticus en kunstredacteur aan de „Volkskrant" en werkte voorts mee, onder meer als begeleider van solisten, aan ongeveer honderd concerten per i^ar op verscheidene middelbare scholen in het land. In 1954 werd de jubilaris benoemd tot directeur van de stichting „Het school- concert", die een voortzetting betekende van de stichting „Een uur muziek". Dit werk heeft een verrassende groei getoond. Aanvankelijk werden driehonderdvijftig concerten per jaar gegeven, thans zijn het er bijna zevenhonderd. Uitsluitend promi nente kunstenaars nemen op die wijze deel in de vorming der Nederlandse middelbare scholieren. Deze vorm van pedagogiek heeft de erkenning van de overheid ge kregen: sinds 1 januari 1956 ontvangt de stichting een subsidie van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Op 9 september viert Piet Pijnenborg zijn zilveren jubileum als organist van de Papegaai, een katholieke kerk aan de Kal- verstraat te Amsterdam. Nabij Middenmeer in de Wieringermeer- polder is de 18-jarige landbouwer M. S. dodelijk verongelukt. De zware trekker waarmee aan het werk was viel op zijn lichaam toen hij daarmee in een sloot viel. Een overzicht van de groot ste vetkoolproducent der Staatsmanen: de staatsmijn Maurits in Geleen. Deze mijn is een der grootste en modernste van Europa. Haar ondergronds bedrijf heeft de oppervlakte van de stad Amsterdam. In de nabijheid van deze mijn kwamen twee geweldige cokesfabrieken tot ontwik keling en de uiterst moder ne chemische bedrijven der Staatsmijnen, waarin de kolen-veredeling geschiedt. De foto is genomen vanaf de torenhoge „Steenberg" der mijn - in de linkerhoek van de foto ziet men er nog een stuk van - welke dage lijks groter en hoger wordt door de steen, welke in het ondergrondse bedrijf is vrij gekomen bij het delven van de vetkool. Hier wordt let terlijk en figuurlijk de aar de binnenste buiten gekeerd zen. Deze stelde hem in de gelegenheid voordrachten in het Koninklijk Instituut van de bekende Engelse scheikundige Davy bij te wonen. Ook van deze voor drachten maakte Faraday zorgvuldig uit gewerkte verslagen. Deze waren een intro ductie bij Davy geworden, die in 1813 Fa raday als zijn assistent aanstelde. Snelle carrière Weldra verrichtte hij zelfstandig onder zoekingen,. Op vijfentwintigjarige leeftijd publiceerde hij zij.n eerste verhandeling. Deze snelle wetenschappelijke ontwikke ling van iemand, die na zijn lagere school geen geregeld onderwijs meer had geno ten, was niet alleen te danken aan Fara day's natuurlijke begaafdheid, maar ook aan de taaie volharding, waarmee hij voortdurend trachtte zijm kennis van de na tuurwetenschappen te vermeerderen. Op tweeëndertigjarige leeftijd was Fa raday reeds zo bekend als wetenschappe lijk onderzoeker, dat hij tot lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen werd gekozen, een onderscheiding, die ook heden ten dage slechts de allerknapste koppen te beurt valt. Drie jaar later werd hij benoemd tot professor in de scheikunde. Faraday is begonnen als scheikundige en als zodanig beeft hij veel belangrijk werk verricht. Onder meer heeft hij het benzol ontdekt, een stof die de grondstof van hele reeksen chemische produkten is gewor den. Op den duur is Faraday zich echter meer en meer gaan bewegen op het gebied van de natuurkunde, waar hij tal van fun damentele en nieuwe verschijnselen en wetten heeft ontdekt. Enige daarvan dra gen nog steeds zijn naam, onder andere de eerste en tweede wet van Faraday over de elektrolyse, die aangeven hoe groot de hoevee^eid stof is, die door een elektri sche stroom uit een oplossing wordt afge scheiden. Ontdekking van de inductie Na een reeks van moeizame proef nemingen ontdekte Faraday op 29 augustus 1831 dat een verandering van de stroomsterk.te in een elektrische ge leider, in een naburige geleider een elektrische stroom doet ontstaan. Dit verschijnsel noemde Faraday „induc tie". Hij ontdekte voorts dat als een koperdraad in een magnetisch veld werd bewogen, er in, die draad een elektrische stroom wordt opgewekt. Deze ontdekkingen op het gebied van de elektromagnetische inductie zijn de grondslag van d,e hedendaagse elektro techniek. Terwijl men in de dagen van Faraday slechts met de grootste moeite de door inductie opgewekte elektrische stroom kon aan tonen, produceert thans een eenvoudige rijwieldynamo, die eveneens volgens het principe van de inductie werkt, voldoende stroom om er een voor- en achterlicht van de fiets °P te laten branden. De dynamo's in de elektrische centrales, die veelal generatoren worden genoemd, zijn van veel groter formaat. Zij leveren spanningen en stromen van een grootte zoals zonder Faraday's ontdekking nimmer mogelijk geweest zou zijn. Met behulp van transformatoren, die eveneens op het prin cipe van de inductie berusten, kan men de elektrische spanningen omhoog en omlaag transformeren. Dit maakt het mogelijk de elektrische energie zonder veel verlies over zeer grote afstanden te transporteren. Dank zij Faraday's ontdekking is de elek triciteit een enorme rol in het maatschap pelijke leven kunnen gaan spelen. Voordien kende men namelijk alleen maar elektrici teit die door een elektriseermachine of door galvanische elementen was opgewekt. De elektriseermachine leverde wel zeer hoge spanningen, maar een veel te kleine stroomsterkte om er een elektrisch lampje op te kunnen laten branden. Galvanische elementen, waartoe ook de droge batterijen behoren, leveren wel voldoende stroom voor een zaklantaarnlampje of voor een elektrische bel, maar voor de verlichting van een huis zou men honderden van die elementen nodig hebben. Daar komt nog bij dat de prijs van de op deze wijze ge produceerde elektrische stroom veel en veel hoger is dan die van de elektriciteit welke de centrale ons thans levert. Wetenschapsmens, geen uitvinder Faraday heeft aan de mogelijkheid van toepassing van zijn vindingen nooit enige aandacht besteed. Zijn geest was meer ge richt op het leren kennen van fundamen tele verschijnselen en wetten dan op het bedenken van toepassingsmogelijkheden of het perfectioneren daarvan. Faraday zou er ook de tijd niet voor hebben gehad, want elke dag dat hij naar zijn laboratorium ging, eerst als leerjongen-assistent, later als directeur-hoogleraar, had hij telkens weer nieuwe vragen te stellen aan de na tuur. Vragen, die hem geen rust lieten voor hij door middel van proeven er een ant woord op had gekregen. Faraday was een man van uitzonderlijke begaafdheid, een bijzonder knap experi mentator, die zonder van wiskunde gebruik te maken toch diep in de geheimen der na tuur wist door te dringen. Ondanks de tientallen eerbewijzen van tal van geleerde genootschappen over heel de wereld ver spreid, is Faraday een bescheiden mens ge bleven. Zelfs een verheffing in de adel stand heeft hij afgewezen. BINNENLAND Veehouder in sloot. De 53-jarige vee houder H. Streefkerk, die om half vijf naar het land was gegaan om de koeien van zijn broer te melken, is in een sloot bij de Am- stelveenseweg te Amsterdam gelopen en verdronken. Rekordbezoek Madurodam. Vrijdag avond om kwart over zeven is de zeven- honderdduizendste bezoeker van dit jaar van de miniatuurstad „Madurodam" te 's Graven- hage de kassa gepasseerd. Deze was me vrouw S. A. F. VoermanKappen uit Voor burg, met haar tienjarige dochtertje en dier vriendinnetje. Mevrouw Voerman kreeg als aandenken een Florestijns theeblad met in gelegd bladgoud en zes porseleinen theekop jes aangeboden. De beide meisjes kregen een boek. Wederopbouw. Van 3 tot 6 september wordt in Hamburg een internationale bij eenkomst gehouden, waarop het onderwerp „wederopbouw van verwoeste steden en mo derne stedebouw" zal worden behandeld door deskundigen uit verschillende landen. Is. C. van Traa zal spreken over de weder opbouw van Rotterdam en jhr. J. de Ranitz over stedebouw in het gebied van de IJmond. Afscheid R. A. C.-directeur. De directeur van de Rijks Automobiel-Centrale, ir. A. J. Mollinger, met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid genomen. Hij blijft nog lector aan de Technische Hoge school te Delft. Bij zijn afscheid is hij ge huldigd dor: de directeur-generaal der P. T. T., ir. J. D. H. van den Toorn en door vertegenwoordigers van autotechnische in stanties. HAARLEM EN OMGEVING Schipper gewond. Op een scheepswerf aan de Scheepmakersdijk te Haarlem is vrijdagmiddag een eenentwintigjarige schip per gevallen tegen ean pompvijzel, toen hij bezig was aan het trekken van een zware as van anderhalve meter met een platen- trekekr. De trekker brak af, waardoor de schipper viel. Hij is naar het Sint Elisa beths Gasthuis overgebracht. Grensincident bij Gaza JERUZALEM, (Reuter) Egypte heeft er bij de UNO-organisatie voor toezicht op het bestand over geklaagd, dat in de nacht van donderdag op vrijdag 13 Egyptenaren waren gedood bij een reeks aanvallen, die Israëlitische troepen op Egyptisch grond gebied hadden uitgevoerd. Twee aanvallen waren in het gebied van Gaza en een derde in de Sinaiwoestijn gepleegd. In Israëlische legerkringen is verklaard, dat er niets over deze aanvallen bekend is. Wel zei men, dat donderdag twee Isra ëlische soldaten zijn gedood en drie ge wond bij een mijnontploffing in de ge- demilitairiseerde zone bij El Auja. De commissie van waarnemers van de UNO heeft bekendgemaakt, dat de eerste aanval bijna anderhalve kilometer binnen Egyptisch gebied werd gedaan. Er waren daar lijken van twee Egyptische soldaten gevonden. Uit voetsporen blijkt, dat onge veer 15 man zich van Israëlisch gebied naar de plaats van de aanval en terug be geven heeft. De tweede aanval was op ruim een kilo meter ten westen van de internationale grens op Egyptisch gebied uitgevoerd. TEL AVIV, (AFP) „Israël heeft nog nooit over zo'n sterk leger en zoveel goede wapens beschikt als nu", aldus heeft de Israëlische premier Ben Goerion op de slui tingsvergadering van de Mapai-partij be toogd. De premier legde er de nadruk op dat alles in het werk zou worden gesteld om het leger in het belang van de lands verdediging, nog te versterken. Weer zonnevlekken Gistermiddag is alle radioverkeer tussen de Verenigde Staten, Europa, Azië en Afrika drie kwartier vrijwel onmogelijk geweest als gevolg van de invloed der zon nevlekken. Tsjechische astronomen voor spellen dat er de komende dagen op de aarde atmosferische storingen zullen voor komen als gevolg van deze „zonnebeving." Als de directie van de n.v. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem omstreeks 6 sep tember met haar personeel de verjaardag van het bedrijf viert heerst er altijd een bijzonder opgewekte stemming. Volgende week vrijdag is er weer zo'n verjaardag en wel de vijftigste. Natuurlijk wordt hieraan bijzondere aandacht besteed. Wanneer men de geschiedenis van deze naamloze vennootschap nagaat is er alle reden voor, want De Spaarnestad heeft zich orftwikkeld tot een omvangrijk en zeer bloeiend be drijf. Het gebouw van de Spaarnestad aan de Nassaulaan, dat in 1915 in gebruik is genomen en een deel van de huizen aan het Nassauplein, dat via een luchtbrug met het hoofdgebouw verbonden is. Recepties en bijeenkomsten voor het per soneel vullen het jubileumprogramma. Er is een extra-nummer van het Huisorgaan verschenen, waarin H. Assmann een over zicht geeft van het wel en wee van het bedrijf. Iedere week komen er nu honderddui zenden bladen uit de persen. Vijftig jaar geleden waren het er slechts duizend per dag. Die duizend waren bestemd voor de abonné's van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, het katholieke dagblad voor Haarlem en omstreken. Aanvankelijk zetelde de vennootschap in de Jansstraat 1 nabij de Nieuwe Gracht. Het bedrijf verhuisde naar de Kinderhuis- vest in een vroegere lakstokerij en breidde zich snel uit. In de eerste periode trad onder andere de heer J. W. A. Beynes als commissaris op. Over het jaar 1911 werd voor de eerste maal dividend uitgekeerd. In 1912 werd een aantal perceeltjes aan de Nassaulaan aangekocht ter oppervlakte van 700 vierkante meter. Architect Jan Stuyt ontwierp een groot gebouw, dat in oktober in gebruik werd genomen. Hierin heeft het bedrijf zijn definitieve bestem ming gevonden. Het gebouw bleek echter na verloop van jaren te klein. Later zijn aangekocht de percelen aan het Nassau plein en thans bouwt men in Etten-Leur een nevenbedrijf. De exploitatie van De Katholieke Illu stratie in 1912 betekende niet alleen een belangrijke werkverruiming, maar ook een uitbreiding die de grondslag vormde voor de latere bloei van De Spaarnestad. Het exploiteren van dit blad leidde tot invoe ring van de koperdiepdruk. Nergens wordt dat op zo'n grote schaal toegepast. Na 1915 werden enige jeugdtijdschriften overgenomen, die het begin vormden van de stichting der afdeling kindertijdschriften, schooluitgaven, boeken voor de jeugd en fondswerken. Tussen 1921 en 1930 verscheen een aan tal streekbladen. Het begon met De stad Amsterdam, later volgden Groot Rotterdam, 's Gravenhage in Beeld, Brabant in Beeld, Limburg in Beeld (beide zijn verenigd in Ons Zuiden) en voor de andere delen van het land Ons Land. Alle bladen hadden een bijvoegsel. Bekende figuren hieruit zijn geworden Sjors, die in 1927 zijn intrede deed, Frederik Fluweel, Dolly Dot en Koning Hermelijn. In 1929 startte De Spaarnestad met Pa norama, dat van Sijthoff werd overge nomen. Na enkele jaren werd het verenigd met Ons Land. De oorlogsomstandigheden dwongen de directie alle weekbladen onder één hoofd en één naam te brengen. Na de oorlog is dat zo gebleven. In april 1934 verscheen het eerste nummer van Libelle, dat in 1939 en 1951 door twee andere da mesweekbladen, namelijk Beatrijs en Goed Nieuws werd gevolgd. In België worden enkele bladen in het Vlaams en het Frans uitgegeven. Velen hebben zich in de loop der jaren voor De Spaarnestad verdienstelijk ge maakt. Men denkt dan allereerst aan de heer J, W. Lucas gedelegeerd com missaris en directeur, die in december 1951 is overleden. In zijn plaats werd de heer C. P. Ooms benoemd tot ge delegeerd commissaris en de adjunct-direc teur, dr. ir. H. J. A. de Goeij, werd tot directeur benoemd. Commissarissen zijn prof. mr. G. M. G. H. Russel, dr. J. G. Hoge en C. P. Ooms en adjunct-directeur mr. W. H. A. M. Lucas. In leven zijn nog elf medewerkers die diager zijn van de verguld-zilveren me daille voor veertigjarige trouwe dienst en hond erddri eëmnege ntig employés, die hun zilveren jubileum hebben gevierd. Naar Etten-Leur Het complex aan de Nassaulaan biedt geen mogelijkheid meer tot enige uitbrei ding van betekenis. Het bestuur der ven nootschap heeft ver van huis een radicale oplossing gekozen. In Etten-Leur wordt een nieuwe fabriek gebouwd, voorlopig met een vloer-oppervlakte van vierduizend vierkante meter, In de nieuwe fabriek komt een rotatie-diepdrukpers en een af deling cylinder-chemigrafie. Alle techni sche afdelingen voor de bewerking tot en met de montage van tekst in beeld blijven in Haarlem; de cylinders zullen in Etten- Leur worden gemaakt, de tijdschriften wor den er ook gedrukt, afgewerkt en geëx pedieerd. Viering gouden jubileum Donderdagmiddag 6 september en zater dagmorgen 8 september houden bestuur en directie een réceptie in De Vleeshal. Vrij dag 7 september begint de dag met een mis in de kathedrale basiliek Sint Bavo. Daar na volgt een gemeenschappelijk ontbijt in het Krelagehuis. Om één uur zullen twee door het personeel aangeboden beelden, geplaatst bij de hoofdingang van het ge bouw, onthuld worden. Tenslotte volgt een feestavond in het Concertgebouw te Am sterdam. Zaterdagmiddag 8 september zal de ongeveer honderd man sterke Harmonie uit Etten-Leur een muzikale hulde brengen op de Nassaulaan en op de Grote Markt een concert geven.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 12