Kerkdiensten Waardering van „Technische school" bij de pensionering van P. v. Breda va ^ÏOeelz Velsens Cultureel leven in de komende week Ook de fabrieken betalen goud voor de schaarse bonen 13 Afscheid van een hooggewaardeerde concierge Hartelijke waardering voor kapelaan S. Schut Bij zijn vertrek naar Haarlem In de hoop, dat velen naar Jamboree kunnen Bloemen leden onder slechte zomer CASTRICUM Streekplan nu naar Gedenuteerrfe Staten Wijzigingen van de Grondwet Plechtige afkondiging op 10 september BEVERWIJK Kinderdiensten ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 Dat de scheidende concierge van de Technische School te IJmuiden-Oost door iedereen gedurende zijn langdurige dienst bijzonder gewaardeerd werd, is vrijdag avond wel zeer duidelijk aan het licht ge komen. De heer P. V. E. H. van Breda, die ge durende 35 jaar concierge is geweest van deze school, heeft deze avond afscheid ge nomen van alles wat hij gedurende die tijd moest „bevaderen" en het is wel ge bleken dat hij kans heeft gezien dat op die manier te doen, dat een ieder die iets met de school te maken had, respekt voor hem heeft gekregen. De heer P. Hubbeling, de directeur van de school, sprak de heer en mevrouw Van Breda het eerst toe en hij meende zich te kunnen indenken hoe iemand als de con cierge Van Breda zich wel moet voelen, als de dag is aangebroken, dat hij het werk moet neerleggen „en op een zijspoor ge rangeerd wordt". Doch het zullen er weini gen zijn, dacht de heer Hubbeling, die be halve concierge ook opvoeder zijn. Want het staat wel vast, meende hij, dat het de heer Van Breda gelukt is de jongens, die zeer veel respekt voor zijn optreden had den, ook aan zich te binden. „U was de baas en toch hielden de jongens van u", zei de heer Hubbeling. Uit hetgeen de directeur verder vertel de, bleek wel dat de concierge geen ge makkelijke taak heeft gehad. Lange da gen en weinig loon, Vooral de eerste tien jaar, toen er nog les werd gegeven in de ambachtsschoolbarak, was het moeilijk werken. Doch niettegenstaande het lage loon was de heer Van Breda een voor beeld voor de jongens wat zijn kleding be trof. Nadat de heer Hubbeling de wens had uitgesproken dat de heer Van Breda nog heel lang van zijn welverdiend pen sioen zal mogen genieten, richtte hij zich tot de echtgenote van de scheidende con cierge, die ondanks de soms lange avon den dat zij alleen moest zijn, een steun is geweest voor haar man. Namens de leerkrachten overhandigde de directeur haar een mooie ruiker bloemen. De heer G S. K. Blaauw sprak namens het schoolbestuur enkele woorden en ver telde daarbij van zijn eerste kennismaking met de heer Van Breda. De zaken liepen als gesmeerd. Namens het bestuur zei de heer Blaauw hem dan ook hartelijk dank en overhandigde hem een enveloppe met inhoud, om een-s een lekkere sigaar voor te kopen. Namens de feestcommissie uit het perso neel voerde de heer H. P. Brits het woord, die uitvoerig wees op de meer dan goede verstandhouding tussen de concierge en het personel van de school. De heer Van Breda heeft ook moeilijke jaren gekend, doch de heer Brits hoopte, dat Van Breda en- zijn vrouw steeds aan de mooie dingen zullen denken, die e-r zijn beleefd. „Wij zien u met weemoed vertrekken", aldus de heer Brits. Namens het personeel bood hij de heer Van Breda een prachtige rook- stoel aan met de woorden: „De rust die je er in kunt vinden heb je volop verdiend". Uit naam van de leerlingen heeft C. Mes de scheidende concierge een paar boeken aangeboden, daarbij de dank uitsprekende voor de goede zorgen, welke hij steeds voor d-e jongens aan de dag legde. De heer C. H. ten Broeke prees het goede humeur van de heer Van Breda en nadat de heer Kapelaan S. Schut van de r.-k. St. Joseph-parochie, die door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, werd be noemd tot kapelaan van de St. Liduina- parochie te Haarlem-Noord, is donderdag avond in het St. Josephhuis aan de Ban- joertstraat bii zijn afscheid veel en warme waardering ten deel gevallen van de kant der vele vrienden, die hit zich sedert april 1952 in Velsen-Noord heeft gemaakt. Er was voor deze minzame priester een zo grote belangstelling, dat het bijna niet mogelijk was alle aanwezigen te herbergen, temeer daar een flinke schare van gidsen en kabouters de geestelijke adviseur uit geleide kwam doen. Kapelaan P. Meijer leidde de afscheids avond in, waarna op prettige wijze door het koor van de gidsen en kabouters een ko misch lied ten beste werd gegeven, waarbij kapelaan Schut svmbolisch een nieuw rij wiel, gevormd uit karton met daarboven de beeltenis van de scheidende kapelaan, werd aangeboden. Het was vervolgens pastoor A. G. de Boer. die de kartonnen fiets tot een echt produkt maakte tiidens zijn zeer waarde rende toespraak, die gegrond was op het vele verrichte werk van de scheidende ka pelaan in de groeiende parochie. Het per soonlijk contact met de oudere parochi anen, maar vooral ook met de jeugd in verenigingsverband was steeds ontleend aan de „vaderlijke" hulpvaardigheid van kapelaan Schut, die zich hierdoor bij alle parochianen zeer bemind heeft gemaakt. Dit bleek overigens voldoende uit de „in zameling" voor de kapelaan aan wie pas toor De Boer namens de gehele parochie niet alleen de mooie fiets, die nog was „overgeschoten", maar bovendien een prachtig radiotoestel met ingebouwde, com plete pick-up installatie kon aanbieden. De pastoor dankte kapelaan Schut voor alles, wat hij persoonlijk aan hartelijkheid en vriendschap had ondervonden. Nadat een meisjeskoor van de Maria- congregatie ten afscheid het „Ave Maria" van pastoor Van Eekhout had gezongen, werd de „directeur" verrast met pén enve loppe en de missie- zelatrice mej. I. Lamers bood een schilderij aan. Voor de r.k. sportvereniging „IEV" sprak de heer N. C. Rozenmeijer tot de „bezielende" kracht van de sportmensen onder aanbieding van een enveloppe, welk geschenk ook kwam van de KAB bij monde van de heer J. Peekei. Van de „Stille Omgang" vertolkte de heer J. Hendriks de gevoelens bij dit vertrek en ten slotte was het de heer R. Graafsma, die namens de r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek een gedenkboek schonk. Het viel kapelaan Schut zeer moeilijk zijn gevoelens bij dit afscheid weer te geven. Kennelijk geroerd door zoveel har telijkheid en waardering, dankte hij voor de meest prettige samenwerking in de voorbije jaren, hoewel het moeilijk was het verenigingsleven op te bouwen. Alle aanwezigen drukte kapelaan Schut hartelijk de hand ten afscheid. Hubbeling had medegedeeld, dat van de heer P. Smid van Gelder bericht was ge komen, dat deze verhinderd was van de heer Van Breda afscheid te nemen, kreeg de scheidende zelf het woord en wel wat onder de indruk heeft hij allen bedankt, die deze dag voor hem en zijn vrouw tot een onvergetelijke hebben gemaakt. „Ik heb ontzettend veel spijt dat ik de school moet verlaten", zei hij. „Ik heb er wel eens naar verlangd, doch nu valt het niet mee. De leraren waren mijn vrienden, van wie ik altijd alle medewerking kreeg en ook aan de jongens zal ik dikwijls den ken". Zich tot zijn opvolger, de heer F. Stroethoff, wendende, zei hij: „Het spijt me dat ik de sleutels moet overhandigen". De heer Stroethoff zei te hopen dat hij op dezelfde voet voort zou kunnen gaan met het werk dat de heer Van Breda zo lief was geworden. Onder het genot van een kopje thee bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. „PAJAMA" geopend De met veel tam-tam aangekondigde Be- verwijkse Padvinders-jaarmarkt (Pajama), werd gisteravond onder zeer grote belang stelling en met medewerking van de drum band' van de Beverwijkse Harmonie door de secretaris van de organisatiecommissie officieel geopend. Een geheel jaar van voorbereiding werd deze avond bekroond met de opening van de „Pajama", naar de heer Nooy vertelde: de jongens hebben heel veel gepresteerd, maar ook de vaders en moeders hebben zich verschillende opofferingen getroost en daarom hoopte hij dan ook, dat de Pajama een groot succes zou worden, opdat het uit eindelijke doel alle padvinders van d-e plaatselijke afdelingen naar de „Golden Jamboree", die in 1957 in Engeland zal worden gehouden, te zenden, verwezenlijkt wordt. Met het hijsen van de vlag en een klaroensignaal van de blazers van de Drumband werd de Pajama voor geopend verklaard. De padvinders van d-e groepen „Malla Pansie", „De Panjaard"-A.V.K. en „Wijker Duinjagers", hebben zeer veel werk van deze jaarmarkt gemaakt. Direct na de officiële opening stroomde een dichte menigte naar de diverse tentjes en attracties, om hun geluk met balwerpen, hengelen en schieten te beproeven. Anderen hadden meer zin in een dansje, terwijl de ouderen zich naar „Le salon des Variétés" begaven om de speciaal voor deze gelegen heid „uit Parijs overgekomen artisten" te kunnen bewonderen. Het is te hopen dat het weer ook zijn medewerking aan deze Pajama za.l ver lenen, d'ie tot zondagavond zijn poorten geopend zal houden, en hierdoor de jongens van de padvinderij een paar genoegelijke dagen tijdens de „Golden Jamboree" in 1957 zal bezorgen. UITSLAGEN BRIDGECLUB „DE JUMP" De IJmuidense bridgeclub „De Jump" speelde in de zomercompetitie met het vol gende resultaat. Groep A: 1. MainzWey 38hi p.; 2. Maar- leveldPorck 35% p.; 3. TolWarmerdam 30% p.; 4. v. d. SteenAmsing 30 p.; 5. La- manMiddelkoop 29 p.; 6. echtp. Prem 28 p.; 7. dames OuwerkerkVlotman 19% p.; 8. dames ElzermanRolloos 17 p. Groep B: 1. echtp. Seydel 41 p.; 2. Stam Koudijs 30% p.; 3. v. d. BurgWestra 28% p.; 4, 5. en 6. DryverVeldman, Bannink— v. d. Wint. dames v. AmerongenBreur 27 p.; 7. dames Hamersschol 24% p.; 8. Schadé v. d. Kuil 22% p. Groep C: 1. dames De HaasStam 30% p.; 2. dames LamanMaas 28% p.; 3. echtp. Broeren 27% p.; 4. mej. KoningstemFloor 25 p.; 5. dames Zwerverv. d. Starre 19% p.; 6. v. d. StarreDe Vries 19 p. Voor het jaarlijks terugkerend bridge- evenement, het kampioenschap van „Groot- Velsen", waarvan de speeldagen zijn 10 en 17 september, 1, 8, 22 en 29 oktober, zijn de voorbereidingen bij deze vereniging in volle gang. Persoonlijke en clubuitnodigingen zijn al verstuurd en het bestuur rekent er op, evenals vorige jaren, de twee grootste zalen van het Cultureel Centrum in gebruik te moeten nemen. Ieder rechtgeaard bridger of het nu hoofd klasse dan wel huis- tuin en keukenbridgen is, zal door het ontmoeten van gelijkwaar dige tegenstanders zijn bridgershart kunnen ophalen. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Castricum. Zaterdag en zondag 7.15 en 9.30 uur: Frou Frou. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: Jacht op blond. Zondagmiddag 3 uur: Gekruiste zwaar den. In de grote hallen van de Centrale Bloemenveiling te Aalsmeer is men tot diep in de nacht bezig geweest met het optuigen van de praalwagens voor het grote bloemencorso „Woord in Beeld". Men ziet hier een fragment van de wagen, welke de sprookjesnaam „De tuin van Allah" zal dragen. Er varen deze week wel iets meer bonen aan de veiling dan de afgelopen periode, maar van een grote aanvoer kan men nog steeds niet spreken. Het bad op de prijs geen enkele invloed want alles ging voor ongekende prijzen weg, waar bij ook de fabriek lustig meekocht, tegen prijzen die ruim boven de gulden per kilo kwamen. Zowel de snij- als de sperciebonen kwa men tot f 1.45 per kilo. Produkten als spinazie, postelein en andijvie kwamen tot f 0.60 per kilo. De aanvoer van bloemkool begint iets groter te worden, maar de eerste soort ging toch nog voor f 0.78 per stuk van de hand Sla gaat weer naar België; de prijs liep op tot f 0.23 per krop. Tomaten komen er voor de tijd van het jaar weinig; ook hier een prijsstijging tot f 0.79 per kilo; komkommers werden nog voor f 0.33 per stuk verkocht. Er is een grote vraag naar bos- en was- peen waarvoor dan ook rond f 0.40 per bos en per kilo werd betaald. Groene kool werd verhandeld voor f 0.50 per kilo; de rode kool kwam tot f 0.25 per kilo. C<XXXXXXX)OOOOOOCXXDOCOCC<XOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)CC De Beverwijkse bloemenveiling heeft over het eerste half jaar van 1956 bijna honderdduizend gulden meer geveild dan in de zelfde periode van 1955. Er werd nu voor ƒ778.990 geveild tegen f f 681.922 in 1955, dat is nu voor f97.067 >COCOCOOOOOOOCOCCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOC>DOCOCOCOCOCCCOOC Dure bloemen Niet alleen, dat de aangevoerde bloemen duur zijn, de kwaliteit laat ook nog al eens veel te wensen over daar het weer wel heel slecht voor de buitenbloemen is. De prijzen liggen aan de hoge kant; gla diolen gingen nog tot boven de gulden per bos. Dahlia's, die er al heel weinig zijn, kwamen tot de f 0.75 per bos. Zomerbloemen zoals Statice, Segetums en Asters brachten het tot f 0.50 per bos. De aanvoer van chrysanten is nog niet groot; de september geel en wit gaan tot f 0.78 per bos. Er is weer eikenblad ook aan de veiling. De aanvoer van potplanten is heel klein. Zondagsdienst artsen Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur: dr. A. de Jongh, Kon. Julia- nastraat 1, telefoon 534. Zr. Admiraal, Rijksweg 158, Limmen, telefoon 279. Apotheker P. v. Ouwerkerk, Burg. Lom- menstraat 6, telefoon 500. Vergeetachtig Castricum Op het politiebureau aan de Dorpstraat la te Castricum zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en ver loren voorwerpen. Gevonden: groene capuchon, rode kin- derportemonnaie met inhoud, meisjesstrik, armband, portemonnaie zonder inhoud. Verloren: zilveren broche, vulpenhouder, portemonnaie met inhoud, bruin schoen tje. MARKTBERICHT 31 augustus Andijvie f 0,25f 0,15; sla f0,06—f 0,23; bloemkool f 0,34f 0,75; spinazie f 0,41 f 0,67; postelein f0,28f 0,44; bospeen f 0,26 f 0,43; waspeen f 0,22f 0,39; sperciebonen f 0,75f 1,37; snijbonen f 0,56f 1,40; pronk- bonen f 0,48f 1,tomaten f 0,23f 0,79; komkommer f 0,10f 0,32; groene kool f0,34 f 0,48; rode kool f 0,12f 0,25; prei f 0,21 f 0,39; perzikken f 0,12f 0,17. Donderdag heeft de vaste commissie va" de Provinciale planologische dienst voo> Noordholland haar laatste bespreking ge wijd aan het streekplan voor Zuid-Kenne- merland. In ons blad van dinsdag hebben wij reeds melding gemaakt van enkele be langrijke aspecten van dit streekplan, waarin als laatste en voornaamste wijzi ging het trace van de toekomstige rijksweg ten oosten van Haarlem oostelijker is ge projecteerd dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. Deze wijziging betekent een be langrijke tegemoetkoming aan een onge veer een jaar geleden plotseling veranderd gebleken inzicht bij Rijkswaterstaat, waar mee het gemeentebestuur van Haarlem j zich heeft verenigd. Het streekplan voor Zuid-Kennemerland is na de vergadering van gisteren van het stadium van voorbereiding, overleg en be raad gekomen in het stadium van de be stuursrechtelijke beslissingen. Het is nu aan Gedeputeerde Staten om te beslissen of over het streekplan bijvoorbeeld nog een nader overleg met de betrokken ge meentebesturen noodzakelijk zal zijn of dat nu op korte termijn overgegaan kan worden tot de ter visie legging. Zodra dit het geval zal zijn zullen wij andermaal uit voerig op de betekenis, de bedoeling en de inhoud van dit streekplan terugkomen. De plechtige afkondiging van de op 23 augustus vastgestelde veranderingen in de Grondwet zal op maandag 10 september des morgens om elf uur geschieden. De vier rijkswetten en de zeven wetten van 23 augustus 1956 worden in Nederland voorgelezen in een plechtige openbare zit- tiing van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der arrondis sementsrechtbanken, alsmede in iedere ge meente in of voor het gemeentehuis. De rijkswetten worden tevens voorgele zen in Suriname, in de Nederlandse Antil len en in Nederlands Nieuw Guinea in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie en in of voor het paleis van de gouverneur. gooa«mwmmtwïwmintïmmi(Yyirwmmmaot WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar da bezorger* op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ccoooogzTinfmTmmwmwtzwtuauw sui wn ojoncl GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda goor de week van zaterdag 1 tot en met zaterdag 8 september. ZATERDAG 1 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. BIMIJ, Beurs Industrie en Middenstands- tentoonstelling IJmuiden, 14.30 uur, offi ciële opening door de Commissaris der Koningin in Noordholland; geopend tot 24 uur; 20 i^Jr, optreden van het orkest „De Mirlitons" o.l.v. Theo de Mol m.m.v. „De Notekrakers". ZONDAG 2 SEPTEMBER IJMUIDEN De Sportbond, terrein Schooneberg, vol- leybaltouraooy. MAANDAG 3 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, open van 1423 uur, van 2023 uur „De Mirlitons" o.l.v. Theo de Mol en m.m.v. Mitzi Waller. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Aquariumver. Velsen, 20 uur, Cultureel Centrum, lezing door drs. M. Roessingh. DINSDAG 4 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, open van 1423 uur, 's middags breishow, 2023 uur, orkest „De Mirli tons" o.l.v. Theo de Mol en m.m.v. Mitzi Waller. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. WOENSDAG 5 SEPTEMBER IJMUIDEN Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Centrum, huish. vergadering en causerie G. E. Terpstra. BIMIJ, open van 1423 uur, 17.30 uur reportage VPRO, 2023 uur orkest „De Mirlitons" o.l.v. Theo de Mol en m.m.v. het Majoco trio. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. DONDERDAG 6 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, open van 1423 uur, van 2023 uur orkest De Mirlitons oL.v. Theo de Mol en m.m.v. de zangeres Mitzi Waller. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. VRIJDAG 7 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, open van 1423 uur, van 2023 uur orkest de Mirlitons o.l.v. Theo de Mol en m.m.v. Mitzi Waller. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. ZATERDAG 8 SEPTEMBER IJMUIDEN BIMIJ, open van 1424 uur, van 2024 uur, orkest de Mirlitons o.l.v. Theo de Mol en m.m.v. het duo Black en White. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. BIOSCOPEN Thalia, tot en met zondag 19 en 21.15 uur, „Opoffering" zondag 15 uur, „Charlie Chaplins lachparade" maandag tot en met woensdag 20 uur, „De hel van Ko rea" donderdag 20 uur, „De grote Ca ruso". Rex, geen opgave. .Opoffering" (Thalia, vrijdag t/m zondag). Deze vrijwel onbekende film uit de serie, die met Ingrid Bergmann is ge maakt. kreeg in Amerika de titel mee „Adam had four sons" de vier zonen in dit geval van de gelukkige huisvader Adam, die omstreeks het begin van deze eeuw wordt geplaatst in een gezapige Amerikaanse familie. Maar het geluk keert zich tegen hem en de gouvernante (Ingrid Bergmann) krijgt haar congé tengevolge van de financiële moeilijkheden in het ge zin. Deze gouvernante blijft de bepalende figuur van het verhaal en Ingrid Berg mann heeft van deze aantrekkelijke rol een alleszins aanvaardbare creatie gemaakt, die veel doet vergen, van wat zij later in cinématografisch opzicht misdeed. Overi gens is het verhaal niet overal even sterk als in het begin, maar de sfeertekening maakt veel goed. „Achtste breedtegraad (Thalia, maan dag t/m woensdag). Uit de Koreaanse oorlogshei is dit felle verhaal ontstaan, dat sergeant Zack ten tonele voert, die met een Koreaans vondelingetje weerstand poogt te bieden, als zijn observatiepost wordt aangevallen. Het is een historisch dokument, meer nog dan een film van bij zondere waarde geworden de rol van Gene Evans als de sergeant is bepaald knap en de menselijkheid, die telkens weer door het bloed en de tranen schemert, doen sympathiek aan. J. F. „Pane, Amore en Gelosia" (L u x o r, vrij dag tot en met maandag). Van De Sica zou men een scherpere, meer tendentieuze film hebben verwacht dan dit nogal zoetsappige verhaaltje over een flirt in de bergen van Italië tussen La Bersagliera, het mooiste meisje van het dorp, dat echter niet uit een brede beurs tast en de adjudant Carote- nuto, die nog weet te charmeren, maar toch tenslotte beter past bij de al wat be- daagdere vroedvrouw. Een luchtig verhaal, zonder veel pretentie opgediend en met vele aanleidingen om de mooie Gina Lollo- brigida op een ezeltje te laten zitten, te laten hollen en te laten coquetteren. De Sica heeft zelf de rol van de oude char meur der carabinieri op zich genomen en speelt het gevalletje met het veroverende gemak van de kenner. Dit laatste woord in meer dan één betekenis. J. F. „Hoe langer hoe gekker" (WB-t heater, vrijdag tot en met maandag). Toen deze inderdaad dwaze film onlangs in IJmuiden werd gedraaid schreven wij, dat het ge geven wat wrang is: twee zotte knapen, die op zoek naar uranium in een proefveld voor atomische ontploffingen terecht ko men en zowaar de ontploffende bom over leven om daarna wereldberoemd rond te gaan wandelen. Ondanks de bedenkingen, die men blijvend tegen het spelen met dit menselijke onheil kan koesteren, is er ge noeg kolder over om nu ook weer niet al te serieus te gaan vitten op dit samen gaan tussen een wereldmisère en een ge slaagde grap. J. F. „Gas-Oil" (K e n n e m e r-T heater, vrijdag tot en met zondag). Een span nende Franse film over de belevenissen van een „routier," een vrachtautochauffeur, die zijns ondanks verstrikt raakt in de netten van een gangstersbende De bende verkeert ten onrechte in de veronderstelling dat de chauffeur op een van zijn nachtelijke ritten een van haar leden heeft doodgereden. Het slachtoffer had een tas met vijftig miljoen franc bij zich de buit van een roofover val die na het ongeluk verdwenen blijkt te zijn. Maar ook het overigens begrijpe lijke vermoeden van de bende, dat de chauffeur zich van dit geld zou hebben meester gemaakt, is niet juist. Meer details van het verhaal willen we niet onthullen, want het is juist een van de verdiensten van deze film, dat zij de toeschouwer steeds meer in spanning brengt naarmate de ontknoping dichterij komt. We willen slechts verraden dat de bendeleden van achtervolgers tot achter volgden worden niet door de politie, maar door de chauffeur, bijgestaan door al zijn collega's met hun vervaarlijke camions. De amoureuze belevenissen van de chauffeur ontbreken in een film als deze uiteraard niet, maar doen weinig terzake. Hoofdzaak is niet alleen het spannende gegeven, maar ook het voortreffelijke spel van Jean Gabin als de chauffeur. S. K. Zondagmiddag wordt de film „Boemel- studenten" vertoond. Maandag, dinsdag en woensdag wordt vertoond de film „Wilde vruchten," die de lotgevallen behandelt van een jong gezin, dat door een dronkaard van een vader ge tiranniseerd wordt. De oudste dochter steekt de vader neer, wanneer zij opkomt voor haar zusje. Ze vlucht met dat zusje en drie broers naar de Provence, de oudste der jongens, een zeventienjarige knaap neemt zijn vriendinnetje mee. De kleine groep vluchtelingetjes komt terecht in een ■verlaten dorp en nestelt er zich. Dan be gint de misère der verhoudingen. Broer en vriendinnetje gaan zich gedragen als man en vrouw. Ze bootsen in letterlijke zin het huwelijk na en laten zich in de verlaten kerk zelfs door een twaalfjarig broertje „in de echt" verbinden. Dat broertje heeft ook een vriendinnetje, een zigeunermeisje. De film suggereert sterk hoe deze kinderen genegenheid voor elkaar hebben opgevat. Dat is liefde in kinderlijke vorm. Maar we zijn er nog niet. De oudste dochter wordt bemind door een vriend van de twaalf jarige, die ook is meegegaan. Die liefde wordt niet beantwoord. De oudste dochter geeft zich echter wel aan een herder op doortocht in het dorp. Haar jonger zusje zou dat voorbeeld graag hebben nagevolgd, wordt evenwel daarvan weerhouden. Het eind van het lied is dat de politie de vluch telingen op het spoor komt en de oudste dochter zich dan maar te pletter loopt in een ravijn. Afgezien van de fraaie fotografie is er niets dat „Wilde vruchten" stempelt tot een weldaad der Franse cinematografie De film speculeert te zeer op seksuele drif ten van pubers en erotiek dan dat zij een oprechte confrontatie met de jeugd mag heten. P. W. FRANSE Zondag 2 September IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 19 uur: ds. J. Dickhout. Wükgebouw Bethlehemkerk, 10 uur, de heer G. v. d. Boogaard, jongerendienst. Bethlehemkerk, 8.45 en 10.30 uur: ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. v. Leeuwen; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur, aanvang der diensten. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan van Haarlem. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, dins dag en donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur Heiligingssamen- komst, 16.30 uur: Jeugddienst, 20 uur: Verlossingssamenkoimst, 21 uur: open- 1 uch ts a m enk om st IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. Dickhout (H. Doop); 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: ds. G. Lans van Amsterdam-West. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. P. Brakman van Naarden. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer J. Se- vensma van Amsterdam; 19 uur: ds. J. v. d. Schoor van Amsterdam. Woensdag 19.45 uur: openluchtsamenkomst Kenne- merlaan, Jb. Kleyn-Haneveld van Bode graven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur, bijeenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.15 uur, ds. C. Hamel van Monnikendam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink (H.D.); 19 uur: ds. L. Brink (H.A.). VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (H. Doop) 19 uur: ds. B. J. Naessens van Heemskerk. Geref. Kerk, geen opgave ontvangen. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur, de heer Besselaar van Amsterdam. Donderdag 20 uur: de heer v. d. Brink van Bloemen- daal. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: Jeugddienst. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: dr. E. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest. Jeugd'kapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Wouda. Geref. Kerk, Moensplein, 9.30 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar. Maranatha, 10 uur: Th. Dikkes van Lei den. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle samen komsten staan o.l.v. le luitenante L. Ben jamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. Dickhout van IJmuiden-Oost. Geref. Kerk, 9 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. Kerktent Bakkum, 10.30 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, 19 uur: ds. R. Bijl van Haarlem. „De Toorts", 9 uur, ds. D. ter Steege. Jeugdhuis, 10.30 uur, Jongejeugd'kerk, de heer G. J. Kwakkel van IJmuiden. Chr. Geref. Kerk, 15.30 uur, ds. H. D. Biesma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service, 3 p.m. IJMUIDEN-WEST: Herv. zondagsschool, Creutzbergsehool, 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. zondagsschool, Insingerschool, 10.30 uur. Herv. zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, lulianaschool, 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19