Nationale aardoliebehoefte wordt voor een kwart uit eigen bronnen gedekt Sukarno liet 4000 Russen in Leningrad „merdeka" roepen Produktie, nu reeds miljoen ton per jaar, steeds stijgend Om 5 dameshoedjes een kwarl miljoen inkomsten gederfd Blanke Amerikanen betoogden tegen „gemengde" school DANSSCHOOL T. GRIEK Nederlands olierijkdom verrassend groot Prachtige olie te Wassenaar Voor de vuist weg gehouden rede door 24 opeenvolgende ovaties onderbroken Russen weigeren atlete zich te laten onderwerpen aan deBritse Justitie Negers van Mansfield durfden niet op straat waar politie sigaren weggaf Kerkelijk Nieuws Briefjes van tien uit 1945 en 1949 worden ingetrokken Vreedzame oplossing voor Birmaans-Chinees geschil Schadeloosstelling geëist van communistisch China P.T.T.-raad geïnstalleerd Westduitse partijen willen controle op het leger Grieks voornemen Kwestie-Cyprus komt voor Algemene Vergadering India koopt Amerikaanse landbouw overschotten Hevige brand in Zwitserse fabriek te Zaandam Mej. mr. M. Witteveen Z A 1 p a b A u i S E P JL E i\i L l, ..v 19 5 6 Nederlands olierijkdom is verrassend groot. Door onlangs gedane vondsten in het westen des lands in het bijzonder te IJsselmonde en Den Haag/Wassenaar kan nu met stelligheid worden gezegd, dat in de huidige nationale behoefte (4,4 miljoen ton per jaar) voor twintig tot vijfentwintig percent uit eigen produktie gedurende een reeks van jaren voldaan kan worden. De produktie van het Schoonebeekveld in Drente met 275 putten neemt langzaam af. Nog een vijftal putten zal daar worden geslagen, maar over zeventig jaar zal Schoonebeek geen oliewinning meer hebben. De achteruitgang van de produktie (die thans 2900 kubieke meter per dag bedraagt) wordt in toenemende mate gecompenseerd door de produktie in het westen. Hoe groot de uiteindelijke produktie in het westen zal zijn is nog onbekend. Ons land is echter rijk aan aardolie gebleken, zodat na het verlenen van een concessie aan de Nederlandse Aardoliemaatschappij voor het westen van het land, bij verdere boringen nog verrassingen mogelijk zijn. Men rekent daar voorzichtigheidshalve echter niet op. Na tien jaar exploratie en exploitatie levert de Nederlandse Aardoliemaatschappij een vijfde tot een kwart van de nationale behoefte aan aardolie en haar aanbieding bedraagt een kwart van de gasbehoefte; dit zijn cijfers, waarop men zeer trots is. In het westen deed de N.A.M. een ge lukkige boring te IJselmonde bij Ridder kerk, waar twintig ton per dag gewonnen wordt. Men hoopt op vergunningen voor nog drie boorterreinen. De putten van Ber- kel-Sehiebroek, Delft, De Lier, Pijnaeker, Rijswijk en thans ook Wassenaar leveren exploitabele hoeveelheden. De ene spuiter van Wassenaar is zelfs zeer belangrijk; hij levert prachtige, zwavelvrije olie uit zeer mooi oliezand. De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen, wanneer men ten minste verder kan boren. Bij Monster, Rid derkerk en Zoetermeer zullen binnenkort ook nieuwe verkenningsboringen worden gedaan. In De Lier zal men een nieuwe boring tot 3000 meter doen op vermoeden van een diepe oliehoudende anticlinaal. De meeste andere boringen toonden olie op 12001300 meter aan. De Nederlandse produktie van 1,02 mil joen ton per jaar is geringer dan die van Duitsland met 3,16 miljoen ton per jaar en van Oostenrijk met 3.67 miljoen ton per jaar (cijfers 1955). Per vierkante kilometer van de landsomvang echter produceert Oostenrijk 40 ton, Nederland 32 ton, Duits land 12 ton, Roemenië 29 ton, en Amerika 42 ton. Het is, gezien de recente vondsten, niet onmogelijk, dat ons land op het Ame rikaanse niveau zal komen en daarmee in deze verhouding de andere Europese lan den voorbij zal streven. Concessie wordt niet voetstoots verleend Het vraagstuk, of de Kroon aan de N.A.M. concessie zal verlenen, hangt samen met de situatie in het waterwingebied in de duinstreek. Het exploreren staat volgens de mijnwet iedereen vrij. Voor het verlenen van een exploitatie concessie stelt de wet onder andere de eis van betrouwbaarheid aan gegadigden. De gemeenten Den Haag en Wassenaar en de Waterleidingmaat schappijen trekken in twijfel, of exploita tie in en bij het duingebied de watervoor ziening niet zal storen. De N.A.M. ver klaart categorisch, dat dit niet het geval zal zijn, De hele olie-industrie is immers gebaseerd op isolatie van oliebronnen. Het is de kunst bij boren en exploiteren om water uit de olie te houden, zowel opper vlaktewater als zout dieptewater. Buizen, die door de zachte bovenlaag tot in de on dergrond van rotsen worden gebracht, worden van buiten gecementeerd', evenals pijpen, die door die rotsen steken. Een der de pijp, reikend tot in de oliehoudende zandlaag, wordt tot aan de kanten van het boorgat bekleed met een kleisuspensie, die het gat voor water ondoordringbaar afsluit. In die derde pijp wordt de eigenlijke pro- duktiepijp neergelaten. Zout water, dat eventueel met de olie mee zou komen, wordt zorgvuldig afgescheiden en via een riool weggevoerd. De olie zelve is smaak loos en vrijwel reukloos, zodat bij morsen aan drinkwater niets te proeven zou zijin. Olie dringt moeilijk in duinzand en niet in nat duinzand door. Bovendien kan men op Ned. Herv. kerk Bedankt voor Delden M. Blom te Hen gelo (O.) (nad. besl.). Ger. kerken Aangenomen naar Ooster-Nijkerk K. Sie- rink, kand. te Hardenberg, die bedankte voor Grijpskerke, Kamerik, Knijpe, Mole naarsgraaf-Brandwijk, Monnikendam, Na- gele (N.O.P.) en voor Westmaas. Chr. Geref. kerken Tweetal te Doesburg W. Mèijnhout te Franeker en H. J. Velema te Midwolda (Old.). Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Beemster-Purmerend G. de Groot, godsdienstleraar M.O. te Gro ningen, voorheen pred. te Drachten. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Stavoren Ph. Linde man, kand. te Hengelo (O.), die bedankte voor Haulerwijk, Ter Apel-Coevorden en voor Zandbulten. De Nederlandsche Bank dieelt mede dat de oude bankbiljetten van tien gulden uit 1945 en 1949 zullen worden ingetrokken. Men heeft tot 1 maart 1957 de tijd deze biljetten bij bankinstellingen in te wisse len. De bankbiljetten van beide modellen vertonen aan de voorzijde de beeltenis van koning Willem I. De bankbiljetten van model 1945 zijn ge dateerd 7 mei 1945 en dragen de handte keningen van mr. L. J. A. Trip (president) en van m>r. J. Westerman Holstijn (secreta ris). De achterzijde van deze biljetten ver toont een afbeelding van het mijngebied in Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en dragen de hand tekeningen van dr. M. W. Holtrop (presi dent) en van prof. mr. A. M. de Jong (se cretaris). De achterzijde van deze biljet ten vertoont een reproduktie van het schil derij van Jacob Ruysdael „Molen bij Wijk bij Duurstede". kritieke stukken olieleidingen in betonnen open leidingen, een soort greppels leggen, waardoor ieder lekje dadelijk zichtbaar zou worden. De N.A.M. werkt in d'it opzicht geheel volgens de eisen van de Rijkswater staat en vermijdt verzilting van polders met onderaards zout water. Dat is overi gens geen moeilijke opgave, want dit water kan, vanwege het hoge soortelijk gewicht (1,06) in lichter water niet naar boven komen. Het hangt dus mede van de (ook technische) betrouwbaarheid van de con cessie-aanvrager af, of concessie wordt verleend. De N.A.M. meent op grond van haar bijna tienjarige werkzaamheid deze techniek meester te zijn. Boren in een bocht Over het verlenen van een concessie be slist de Kroon. Aanvragen worden inge diend bij Gedeputeerde Staten en d'it col lege geeft advies, evenals de inspecteur- generaal van het Staatstoezicht op het Mijnwezen en diverse ministeries. Uitein delijk wordt de Raad van State bij deze advies-procedure ingeschakeld. In de loop van deze procedure worden eventuele be zwaarschriften ingediend. Als gevolg hier van kunnen dan allerlei voorwaarden ten aanzien van boring en winning worden op gesteld. De N.A.M. verwacht, dat deze procedure in de loop van 1957 beëindigd kan zijn. Men hoopt dan ook de nieuwe techniek van de turbineboor, waarmede zijwaarts afbuigende boringen, ook onder bebouwde eigendommen kunnen worden gemaakt, onder de knie te hebben. Daardoor zal men in staat zijn van een geringe oppervlakte uit een reeks boringen in verschillende richtingen te doen. Natuurschoon en rust zullen dan zo weinig mogelijk verstoord worden. Niet geheel afhankelijk van Suez kanaal kwestie De N.A.M. hoopt na het verkrijgen ener concessie in het westen minstens haar aan zienlijke bijdrage in de voorziening in de Nederlandse behoefte te kunnen blijven leveren. De N.A.M. acht dit tegen de ach tergrond van de situatie van Suez voor de Nederlandse economie zeer belangrijk. Ge heel West-Europa verbruikt jaarlijks 108 miljoen ton ruwe olie, waarvan 74 miljoen ton uit het Midden-Oosten (22 miljoen voor Zuid-Europa, 52 miljoen ton voor West- Europa). Van de stroom van uit het Midden- Oosten komt 40-50 miljoen ton in tank schepen door het Suez-kanaal. Mochten hier onverhoopt storingen optreden, dan zal ons land zich in elk geval voor een deel zelf van olie kunnen blijven voorzien. De mogelijkheid, dat de bronnen in het westen op den duur meer zullen geven, dan men thans durft aan te nemen, is geenseins uitgesloten. Reële gegevens daarover zal men pas na het volledige verkennen der voorraden en de exploitatie daarvan kun nen hebben. Men is voorzichtig, niet alleen vanwege de thans geïnvesteerde 40 miljoen gulden, doch ook, omdat men slechts met de harde feiten rekening wenst te houden. De Indiase afgevaardigde Krisjha Menon (links) verlaat met president Nasser het gebouw van de voormalige Revolutionaire Raad in Caïro. Menon heeft op de Suezkanaalconferentie te Londen het Egyptische standpunt ver dedigd, dat de steun kreeg van de af gevaardigden van de Sovjet-Unie, Indonesië en Ceylon. Van onze correspondent in Londen) Om vijf dameshoedjes, samen niet meer dan 16.50 waard, ziet het Whitecity-sta- dion te Londen zich geplaatst voor een strop van een kwart miljoen gulden. De leider van het Russische sportteam Kon- stantine Kroepin las op een persconferentie een verklaring voor, waarin werd gezegd dat er in Londen een vuile provocatie had plaats gehad tegen een der leden van het Sovjet sport-team, Nina Ponomareva, kampioene van Europa en een verdien stelijk meesteres der sport van de Sovjet-Unie. Deze provocatie had ten doel deze wereldberoemde atlete te chanteren om haar te verhinderen deel te nemen aan de vriendschappelijke atletiek-match tussen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië. Om hun solidariteitsgevoel te tonen, hadden de leden van het Russische sportteam beslo- LENINGRAD (United Press en Tass) President Sukarno van Indonesië is in „de tweede hoofdstad" van de Sovjet-Unie, Le ningrad, op grootse wijze verwelkomd. On- dans de hevige regen waren duizenden inwoners van Leningrad naar het station gekomen om de president te verwelkomen. Het station was versierd met Indonesische en Russische vlaggen en een orkest speelde populaire liedjes, zoals „Parel" en „Maan licht," die door luidsprekers werden ver sterkt. Zeer vele inwoners van Leningrad waren op het station en in de aangrenzende stra ten aanwezig om de Indonesische en Rus sische gasten te begroeten. Velen voerden de portretten van president Sukarno mee. Na een welkomstwoord door een lid van het stadsbestuur, dankte het Indonesische staatshoofd voor de microfoon voor de har telijke ontvangst. Hij zei onder meer: „Wij, volk van Indonesië, leven in een revolutio nair tijdperk, een stadium van vrijmaking van alle vormen van imperialisme en kolo nialisme. Ik ben zeer verheugd deze stad te bezoeken, omdat ik weet, dat Leningrad de wieg is van de Russische revolutie. Hier begon de grote Russische revolutie, die de hele wereld deed schudden. Het doel van ons bezoek is de vriendschap tussen het Indonesische en het Russische volk te ver sterken en ik ben er zeker van, dat deze vriendschap sterker zal worden." In de elektrische centrale sprak Sukarno improvisorisch vierduizend arbeiders toe. Hij vergeleek het lijden en de strijd van Leningrad gedurende de tweede wereld oorlog met de strijd die in Djokja heeft ge woed voor de vrijheid. Na deze woorden werd Sukarno een geweldige ovatie ge bracht. Sukarno sleepte zijn gehoor mee in een opwindende rede. Het enthousiasme van zijn toehoorders kende geen grenzen meer toen Sukarno opmerkte: „Noem mij maar Sukarno. Op deze woorden wer den Sukarno vierentwintig opeenvolgende ovaties gebracht. Sukarno vervolgde, toen de rust weer was teruggekeerd: „Broeders en zusters: wij leven in dezelfde wereld en hebben dezelfde doelstellingen, namelijk te werken voor de vrede, voor welvaart en vrijheid in deze wereld. Wij moeten samenwerken om te verzekeren dat deze doelstellingen wor den verwezenlijkt. De Indonesische vrij- heidstrijd is nog niet beëindigd, zolang Westelijk Nieuw Guinea nog in vreemde handen is. Wij prijzen ons gelukkig met uw steun en sympathie en wij zijn vol ver trouwen dat Westelijk Nieuw Guinea spoe dig met de rest van Indonesië zal worden verenigd." De Indonesische president werd opnieuw toegejuicht toen hij zijn improvisatie met de volgende woorden besloot: „Wij groeten onze vrienden met een „merdeka," oftewel „vrijheid." Dat is ons doel en ik hoop dat Op zijn triomfantelijke rondreis door Rusland, welks revolutie hij reeds in verscheidene toespraken met de zelf- standigheidsstrijd van de Indonesische Republiek heeft vergeleken, heeft de Indonesische president Sukarno met zijn delegatie ook besprekingen ge voerd met de Russische regeringslei ders. Links ziet men premier Nikolai Boelganin met zijn minister van Bui tenlandse Zaken Dmitri Sjepilov, rechts op de voorgrond president Sukarno. dit ook uw doel is. Laten we nu dus mer deka roepen, vrijheid voor altijd...." Hierop schreeuwde de menigte „merdeka" en stond als een man op om Sukarno een geweldige ovatie te brengen. MANSFIELD (Reuter). Negers hebben zich vrijdag niet op straat durven ver tonen, omdat er onder de blanke bevolking een agressieve stemming heerste wegens opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school van het stadje. De gou verneur van Texas heeft eenheden van de staatspolitie naar Mansfield gezonden om de plaatselijke autoriteiten te helpen bij het handhaven van de orde. Geen van de twaalf negerkinderen die zich vrijdag op de school hadden moeten laten inschrijven, heeft zich buitenshuis durven begeven. Een menigte blanken stond de hele dag bij de school, sommigen met borden waarop te lezen stond „Wij wensen geen nikkers". Aan de vlaggestok van de school bungelde een grote neger pop en ook aan een paal voor de school was zo'n pop bevestigd. Een verslaggever die poolshoogte kwam nemen, kreeg de raad „doorlopen". De camera van een pers fotograaf werd stuk geslagen. In de buurt van de school patrouilleerde een politie- Tsjoe En Lai in december op bezoek MANILLA (Reuter). - De bevelhebber van het Birmaanse Thaileger, generaal Jira Vichit Songgram, heeft in Manilla ver klaart! dat Birma en communistisch China overeen zijn gekomen hun grensgeschil ,op vreedzame wijze" te beslechten. De j generaal, die in Mönilla aankwam Voor de l opening van de ZOAVO-conferentie te i Baguio (maandag) getuigde dat de ge wraakte „invasie" van communistische troepen in Birma niet langer een ernstige zaak is. De generaal zei dat de Birmaanse regering de Chinese minister-president Tsjoe En Lai heeft uitgenodigd in decem ber een bezoek te brengen aan Birma om de meningsverschillen bij te leggen. Tsjoe En Lai zal begin december naar Rangoon gaan. Neergeschoten vliegtuig WASHINGTON, (Reuter) De ver enigde Staten hebben, naar aanleiding van het neerschieten van een Amerikaans ma rinevliegtuig bij de Chinese kust vorige week, van communistisch China schade loosstelling geëist voor het toestel en het verlies aan mensenlevens. Van twee van de zestien inzittenden zijn de stoffelijke resten ;eborgen. In een verklaring van de Amerikaanse departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie worden de Chinese communisten gebrandmerkt als de schuldigen voor de „ongerechtvaardigde" aanval op het vlieg tuig. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Haarlem - Tel. 14441 Inschrijving voor de nieuwe clublessen dagelijks van 25 en 710 uur. Prospectus wordt u op aanvraag toegezonden. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft vrijdag de PTT-raad BONN (Reuter/AFP) De sociaal- democratische en de liberale partij in geïnstalleerd. Hij herinnerde eraan, dat j West-Duitsland eisen opnieuw parlemen- reeds vóór de oorlog een soortgelijk college j taire controle op het leger. Beide oppositie van advies en bijstand bestond: de Post raad, die goed werk heeft gedaan. Na de oorlog zijn de activiteiten van de PTT sterk toegenomen en ook zijn nieuwe vormen van verkeer opgetreden. Men staat vaak voor de moeilijkheid tegenwerkende factoren met elkaar in harmonie te bren gen en de belangen van de vele heterogene bestanddelen van onze samenleving tegen elkaar af te wegen. De vaststelling van het algemeen beleid zal echter in hoge mate worden vergemakkelijkt indien de verantwoordelijke minister zich gesteund weet door het advies van een commissie van bijstand. De rijke schakeringen in onze samenleving ten behoeve van wie de PTT-diensten in het leven zijn geroepen, maakten het wenselijk te streven naar een adviescollege op zo breed mogelijke basis", aldus mr. Algera. In zijn antwoord zei de voorzitter van de PTT-raad, mr. dr. P. J. Witteman, dat het terrein waarop de raad zich gaat begeven belangwekkend en zeer uitgebreid is. Van het gehele publieke leven maken de com municatiemiddelen van de PTT een onmis baar bestanddeel uit. „Wij mogen er bij zonder trots op zijn dat de Nederlandse PTT, ook internationaal bezien, in de voor ste rijen staat", aldus mr. Witteman. partijen maken melding van incidenten in verscheidene Westduitse garnizoenen ten gevolge van de onvoldoende huisvesting van de nieuwe rekruten. Op het West duitse ministerie van Defensie meent men echter dat de berichten „schromelijk over dreven" zijn. Generaal Hodes, opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft in een brief -,an een Democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, verklaard dat de Amerikaanse troepen in West-Duitsland hun rangen zui veren van „vele potentiële misdadigers, om het aantal tegen Duitse burgers begane misdrijven te verminderen". Hodes schreef verder dat het leger de troepen voorlicht over het „belang van voorbeeldig gedrag in de betrekkingen met het Duitse volk". Hij verklaarde dat er geen ingrijpende wijziging is gekomen in het gedrag van de Amerikaanse militairen in Duitsland, doch dat in zeer korte tijd een aantal opzien barende misdrijven is gepleegd. „De over grote meerderheid der 200.000 onder mijn bevel staande militairen heeft zich voor beeldig gedragen en zij hebben er, door hun houding, toe bijgedragen de Ameri kaanse idealen te bevorderen", aldus gene raal Hodes. auto. De politiemannen deelden sigaren uit. Ernst Het gerechtshof van Knoxville in de staat Tennessee heeft een jongeman uit Washington veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, omdat hij betogingen tegen toelating van negerkinderen tot een open bare school in Clinton had georganiseerd. Hij was tijdens de betogingen gearresteerd. De twaalf negerjongens die onder politie- geleide van school werden gehaald na een vechtpartij tussen een blanke en een neger leerling, zaten gisteren weer in hun klas sen van de middelbare school. Zij waren voor alle zekerheid van school gehaald toen een groepje blanken een demonstratie begon. Na afloop van de schooltijd werden de negerleerlingen door een groepje blan ke jongens met tomaten bekogeld. De po litie sloot drie blanke jongens die geen leerlingen van de school zijn, in de plaatse lijke gevangenis op. Spoedig verzamelde zich een jouwende menigte voor de ge vangenis, maar de politie had de straat in enkele minuten schoongeveegd. Grap Tegen een borgstelling van 500 dollar per persoon zijn zes blanke jongelui vrij gelaten, die op het terrein van de neger universiteit in Columbia een kruis hadden geplant en aangestoken. Zij hadden het brandende kruis eens het symbool van de Ku Klux Klan, en de laatste tijd weer zeer in zwang als anti-integratiesymbool, „voor de grap" opgericht. NEW YORK. (AFP) De Griekse af gevaardigde bij de UNO, Palamas, heeft in een brief aan Hammarskjoeld verklaard, dat Griekenland meer dan ooit van plan is de kwestie-Cyprus voor de Algemene Vergadering van de UNO te brengen, die in november bijeenkomt. Griekenland wenst een diepgaande bespreking van het vraagstuk. Palamas verklaarde voorts in zijn brief, dat de Britten de Cyprioten een „schandelijk ultimatum" (overgave van de verzetslieden) haddeii gesteld in plaats van profijt te trekken van het bestandsaanbod van de EOKA, de Grieks-Cyprische ver zetsbeweging. De verzetsbeweging heeft de Britse eis „met verontwaardiging verwor pen" en de strijd hervat, aldus de Griekse afgevaardigde. De Raad van de Orthodoxe Kerk op Cyprus heeft vrijdag telegrammen gezon den aan Hammarskjoeld, president Eisen hower, de democratische presidentskandi daat in de Verenigde Staten, Stevenson, de Britse labourleiders Attlee en Gaitskell en de Griekse premier, Karamanlis, waarin geprotesteerd wordt tegen het huisarrest van Anthimos, de bisschop van Kitium. NICOSIA, (United Press) De gouver neur van Cyprus, sir John Harding, had persoonlijk de leiding bij het zoeken naar twee EOKA-leden, die zich naar men ver moedde in het ziekenhuis of de omliggende tuin verborgen hielden. Het waren de 25-jarige Hadjigheorgios, die na zijn arrestatie in juni nu reeds drie maal ontsnapt is, en de enige over levende van een groep van drie verzets lieden, gekomen om Hadjigheorgios te be vrijden. (De twee anderen waren, evenals de gevangenisbewaker, een verpleger ge vangenisbewaker en een verpleger in de strijd gebleven). Het onderzoek had geen resultaat. Hadjigheorgios kon ontsnappen door in de verwarring van het gevecht de revolver van een der gedode aanvallers weg te grissen en zich uit de voeten te maken. (Reuter) Met ingang van zaterdag mogen Grieks-Cyprische mannen, die in 1929 of later geboren zijn, in Nicosia na vijf uur 's middags niet op fietsen of mo torfietsen rijden, aldus is vrijdagavond of ficieel bekendgemaakt. Deze maatregel is een gevolg van misdaden die in de afge lopen paar dagen zijn gepleegd door Grieks-Cyprische mannen op fietsen. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken, heeft bekend gemaakt, dat er te Nieuw-Delhi een overeenkomst met de re gering van India is ondertekend tot verkoop van Amerikaanse landbouw-overschotpro- dukten tot een bedrag van 360.100.000 dol lar aan India. Volgens het departement is dit de belangrijkste overeenkomst, die tot nu toe met de overtollige produkten geslo ten is. Deze overeenkomst maakt de ver koop aan India mogelijk van 3,5 miljoen ton tarwe, 500.000 balen katoen, voor 3,5 miljoen dollar aan melkprodukten, 6 mil- jjoen pounds tabak en 200.000 ton rijst. De verkopen zullen zich over een periode van drie jaar uitstrekken. ten geen medewerking aan de match te verlenen en onverwijld naar de Sovjet-Unie terug te keren". Kroepin zei niet te weten waar Nina was Volgens het Russische persbureau Tass hebben „zekere kringen, die met alle hun ten dienste staande middelen de verbete ring en ontwikkeling der sport-relaties tussen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië willen verhinderen, misbruik gemaakt van het feit, d'at Nina geen Engels sprak en niet op de hoogte was van de Britse aan koopvoorschriften. Volgens deze voor schriften moet men bij aankoop van goede ren in de winkel een betalingsbewijs vra gen. Nina kende dit gebruik niet en men bracht de ongelooflijke beschuldiging tegen haar uit, dat zij de goederen gestolen had. Met deze provocatie wilde men slechts de naam van deze wereldberoemde atlete door het slijk sleuren, om haar te verhinderen aan de match deel te nemen." Volgens Tass heeft de Russische ambassade een krachtig protest ingediend bij het Foreign Office, met het verzoek de tegen Nina aanhangig gemaakte rechtszaak ongedaan te maken. Het verzoek was echter van de hand ge wezen. De Russen zijn er kennelijk van over tuigd, dat de Britten Nina met opzet heb ben gecompromitteerd om haar te verhin deren aan de atletiekwedstrijd deel te nemen. In sportkringen is men er wel van overtuigd, dat deze gespierde dïscuswerp- ster door geen Britse atleet te slaan is. Vol gens de Russen wilden Britse sportkringen, daarbij gesteund door het Foreign Office, een nederlaag ontgaan door Nina in op spraak te brengen. Wat de Russen niet schijnen te begrijpen of niet willen begrijpen hoewel men zich afvraagt of de leden van de Russische ambassade in Londen niet beter weten is, dat het Foreign Office geen invloed kan uitoefenen op de rechterlijke macht. Nina werd ervan beschuldigd vijf hoedjes te hebben gestolen. Of zij schuldig was of niet, zal in een openbare zitting door de rechter worden uitgemaakt. Een dergelijke opvat ting van rechtspleging is de Russen, blijkens de toelichting van een woordvoerder der Russische ambassade, vreemd'. „Bij ons in Rusland", zo verklaarde hij, „wordt iemand pas voor de rechter geleid, als hij bekend' heeft schuldig te ziin. De politie moet eerst bewijzen dat hij schuldig is en men komt alleen voor om de beslissing van de rechter te vernemen". Naar Russische opvatting zou Nina door voor de politierechter te verschijnen, hebben toegegeven dat zij schuldig is. Het is zeer wel mogelijk dat Nina door haar onbekendheid met de taal en de Brit se winkelgewoonten de schijn van diefstal op zich heeft geladen. Het recht moet ge handhaafd worden en de regering kan de rechter niet bevelen deze zaak door de vin gers te zien. Misschien is de beste oplossing dat de Russen Nina uit het land smokkelen en haar buiten het bereik der Britse justitie brengen, die haar misschien een boete van enkele tientallen guldens zou hebben opgelegd. Intussen moesten gisteravond tienduizen den Britten er waren reeds dertigduizend! kaarten voor deze wedstrijd verkocht teleurgesteld van het Whitecity-stadion te rugkeren. De waarschuwingen van de BBC, dat de match „door omstandigheden" niet kon doorgaan, hadden velen niet gehoord'. Bij wijze van troost heeft de Russische sportdienst de Britse atleten tot een be zoek aan Moskou uitgenodigd'. De voorzitter van de internationale federatie van ama teur-atleten, Lord Burghley, heeft ge tracht de Russen over te halen alsnog aan de match deel te nemen, maar hij stuitte op een onverzettelijk „njet". De gemeentelijke vrijwillige brandweer van Zaandam is omstreeks tien uur vrij dagavond uitgerukt naar een grote brand, die woedt bij de n.v. Meypro, een Zwit sers bedrijf, gevestigd aan de Oostzijde in Zaandam, dat bindmiddelen vervaardigt uit de broodboomnit. Toen in de fabriek, waar continu wordt gewerkt, de arbeiders werden afgelost, is de brand in de schep- pcrij ontdekt. Van de ca.ssiamolen was een riem afgelopen en door wrijving met een andere riem zou de brand kunnen zijn veroorzaakt. In het drie verdiepingen hoge pand ontstond een vonkenregen en het vuur werd door een ventilatiekoker van de begane grond naar boven gejaagd. Op het moment, dat de brand uitbrak, bevonden zich zes arbeiders in het bedrijf. Zij konden zich tijdig uit de voeten ma ken. Een van hen, die werkzaam was in de malerij, gelegen aan de Zaankant in een van de bijgebouwen, kon slechts aan de achterzijde met behulp van een roeiboot zich in veiligheid stellen. De brandweer van Zaandam riep spoedig assistentie in van de brandweren van Koog aan de Zaan en Zaandijk. Aan Am sterdam was eveneens om hulp verzocht, vanwaar de drijvende spuit „Jason" naar de Zaan werd gezonden. De brandweerlie den, veelal voorzien van zuurstofmaskers, trachtten door te dringen in de hevige vuurzee. Zij werden ten zeerste gehinderd door een enorme rookontwikkeling. Het fabriekspand „Phenix" een onder deel van het bedrijf, dat aan de Zaanzijde staat, werd niet door het vuur aangetast. Wel is het vuur overgeslagen naar een deel, waar voor verscheidene tonnen aan cassia en johannes-broodboompitten lig gen opgeslagen. Het bedrijf is in hoofd zaak op export aangewezen. De hoofddi recteur de heer Klarer, was juist enige da gen geleden uit Zwitserland overgekomen en zou vannacht terugkeren. De burge meester van Zaandam was op het terrein van de brand aanwezig. Na middernacht begon het vuur af te nemen. Hedenmorgen was de brandweer nog bezig met nablus sing. Het drie verdiepingen hoge pand is totaal uitgebrand, kostbare machinerieën en grondstoffen zijn verloren gegaan. De schade, die door verzekering gedekt wordt, loopt in de tonnen. Mej. mr. M. Z. N. Witteveen, ïbtenaar van de buitenlandse dienst der 3e klasse in bijzondere dienst, is terzake en voor de duur van haar werkzaamheden als perma nent vertegenwoordiger bij de Raad van Europa te Straatsburg, de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister verleend.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8