Op IJmuidense duinvlakte ontplooit zich een nieuw industriegebied artikelen „Arend Reijm" Krediet voor centrale schoolbibliotheek rifORIJLËS AB DE JONG Uitbreiding Haringhaven nog niet urgent; verlenging kademuren wel Bad- en washuis in Snelliusstraat krijgt een beter uiterlijk Rokerijen en drogerijen op een eiland Boekenvoorraad mogelijk dankzij f 21.600 Luister bij huwelijksplechtigheid Meubelfabriek mag uitbreiden mits de voetbal kan blijven rollen A TAXI NODIG? - BEL 5 000 Overdorp en „De Tunnel" verdwijnen uit „Oost" voor alle rijbewijzen: Feest in Provinciaal Ziekenhuis Santpoort Kermisjolijt voor vele patiënten en genodigden Scholen beveiligen tegen blikseminslag Dit weekeinde Ontspanningscentrum bij B.B.-Kriemhilde Magazijn verdwijnt uit de Snelliusstraat Woningen en opslagplaats tussen Hofstede- en Torricellistraat I. H. HAGEDOORN Dépendance van Emma school aan de v. d. Vondel laan AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Aankoop van grond in Santpoort voor uitbreiding De heer H. J. M. Wulfers te Santpoort heeft verzocht aan hem te verkopen, in verband met een uitbreiding van zijn meu belfabriek, het perceel ter oppervlakte van ongeveer 1000 vierkante meter, liggende ten zuiden van de Uitendaalstraat te Sant poort. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben B. en W. geen bezwaar. In verband met de aanwezigheid van een sportterrein ten westen van het te ver kopen perceel dient echter aan de koper de voorwaarde te worden opgelegd, dat hij zorg draagt voor een behoorlijke afraste ring voor zijn rekening van het gedeelte van het te verkopen terrein, dat is gelegen achter het oostelijk doel van dit sportter rein, zulks ten genoegen van het college en binnen een door B. en W. te stellen ter mijn en wel zodanig dat het voetbalspel ongehinderd kan plaats hebben. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Voor ScUMI behoeft men niet naar andere plaatsen te gaan. U slaagt zeker bij KENNEMERLAAN 59 MUIDEN TELEFOON 5326 Vannacht is de beslissing wel gevallen over de vraag, Namelijk, dat er een stof zuiger in de handel is, die of er vanmiddag bezijden eieren klutst en haren ROND DE PLEK WOESTE DUINGROND, waar mettertijd de nieuwe Haring haven zal worden gegraven, verrijst thans al het nieuwe IJmuidense industrie gebied op de in het vorige jaar geëgaliseerde duingronden van de gefneente Velsen en van het Staatsvissershavenbedrijf. Op de grote zandvlakte achter het Visserijlaboratorium, in het algemeen ten zuiden van de Haringkade, worden fabriekshallen, opslagplaatsen en garages gebouwd en nog steeds vreten de draglines zich verder in de richting van het strand om een groot industriegebied te laten ontstaan. De kaarsrechte wegen liggen al in een gedeelte van het gebied 1l__i -1 '1 1 1 Grote hallen en loodsen worden op het nieuwe IJmuidense industriegebied opgetrokken. Dit is het in aanbouw zijnde gebouwencomplex van de N.V. Nelis Velsen. wezenlijken. De grond IJmuidens Marktplein nog gauw een laatste hamertik zou vallen of een vlekje moest worden weggewerkt in de BIMIJ-standen: de vluggerds konden tegen middernacht met een ver zaligd aangelaat langs hun minder rappe collega standhouders drentelen en zo eens binnensmonds fluis teren: „Die dacht zeker, dat ie de zaak omhoog kon kij- die hier beschik- I ken". Maar het is gewis, droogt, en óók nog in zijn vrije tijd als stofzuiger te gebruiken is? Een goede naam voor dit slimme ap paraat te vinden lijkt ons tot de moeilijkste opgaven te behoren. „Klutsdroog- zuiger" is nét iets te on handig in de mond. baar was, heeft bijna al in haar geheel een I dat om half drie, als alle ovi.vv vru^cn Cll 111 CC 11 ^CUCCllC Vclll llfL MCDICCI en lopen tot het duineiland, waarop de rokerijen van vele IJmuidense firma's liggen. De draglines hebben dit kleine eiland voorlopig laten rusten en zijn aan het duin tussen de rokerijen en de zeereep verder gegaan. De eigenaren van de elf rokerijen en drogerijen voelen zich thans echter bedreigd; aan hun rust is een eind gekomen. En opnieuw zullen zij ongetwijfeld binnenkort bevel krijgen om de panden af te breken. Een van deze rokerijen heeft het bedrijf in haar bestaan al vier keer moeten verplaatsen en opbouwen. Steeds verder het duin in. Tot het nu na achtentwintig jaar weer door de uitbreiding van de stad aan de zee wordt achterhaald. „We zitten op de schop," zei een van de rokers. „Elke dag kunnen we de Aanzegging krijgen, dat de panden moeten worden afge broken en dan zullen we toch eerst ergens grond moeten hebben, waar opnieuw ge bouwd zal kunnen worden." Het afbreken en opbouwen vormt voor deze bedrijven en wellicht ook voor de gemeente Velsen een groot probleem. Tot in de oorlogs jaren bestond het dorp van rokerijen en drogerijen uitsluitend uit houten gebouw tjes. Velen daarvan waren al in 1928 opge trokken na al enige verhuizingen in het duingebied door de voortschrijdende uit breiding te hebben meegemaakt. De houten panden werden in vroeger jaren vrij een voudig plank na plank afgebroken en elders weer opgetrokken. Maar in de oorlogsjaren kreeg het dorp hevig van bombardementen te lijden en onmiddellijk daarna kwam de gemeente Velsen bij de wederopbouw van de visver- werkende bedrijven met voorschriften aan dragen. Er mocht wel opnieuw gebouwd worden, maar alle panden moesten van steen zijn. Wanneer het bevel komt, dat de tien rokerijen en drogerijen hun stenen panden moeten veria ten en afbreken, zal er niet veel van overblijven, dat gebruikt kan wor- aen voor herbouw. De eigenaren hebben de gro.id van de gemeente Velsen gehuurd en z jn in het bezit van de bouwvergunning vcor de tijd van een jaar. „Afbraak van cn e rokerij betekent ook de totale afbraak va ons bedrijf," meende een van de fir ma's. „Of er zal een geschikte schaderege ling moeten worden ontworpen." Nog geen aanleg haven Inmiddels rijden de vrachtauto's, null- dozers en draglines rond het rokerseiland en volgen zij reeds de weg, die leidt rond de in de toekomst aan te leggen Haring haven. De uitbreiding van de Haringhaven, waaraan de grote bunkers liggen, is voor lopig nog niet actueel, zo werd ons meege deeld. Weliswaar zijn enige weken geleden grondboringen gedaan, maar het graven van deze haven is zeker nog niet aanstaan de. De grond blijft ervoor beschikbaar en zodra de behoefte van het visserijbedrijf aan meer havenruimte zich mocht doen voelen, kan met de aanleg worden be gonnen. uitbreiding kademuren Wel kan in het begin van volgend jaar worden verwacht, dat het Staatsvissers- ADVERTENTIE BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. K2560 8930 havenbedrijf zal overgaan tot het uitbrei den van de kaderuimte. Deze uitbreiding zal vermoedelijk in het al bestaande ge deelte van de Haringhaven worden gezocht op de plaatsen, waar thans nog een schuin talud bestaat. De in betonbrokken uiteengespatte snel- bootbunker aan het eind van de thans be staande Haringhaven vormt een belangrijk obstakel voor het uitbreiden van deze haven. De opruiming van deze bunker, vooral ondergronds, zou een enorm be drag vergen. Men is derhalve voornemens de nieuwe haven om de bunker heen te graven. Het deel boven de grond zou ver wij «erd kunnen worden en de rest van de bunker zou dan bestemd kunnen worden vooi kaderuimte. De aanblik van het halve geraamte van de onderzeebootbunker in de andere helft is de kalkzandsteenfabriek gehuisvest behoort binnenkort vermoe- dciijk ook al tot het verleden. Er is een ge gadigde voor dze ruimte komen opdagen en de onderhandelingen zijn thans nog gaande. Overdorp bouwt IJmuiden-Oost en al het verkeer, dat dagelijks de Zeeweg passeert, heeft direct baat bij alle werkzaamheden op het nieuwe industrieterrein. Het grote transportbedrijf van de bekende firma Overdorp gaat uit I.tmuiden-Oost verdwijnen, zodra de reus van een garage, die vlak bij de rokerijen is gelegen, gereed is. De grote auto's zullen van de „parkeer plaats" op de Zeeweg verdwijnen en onder gebracht worden in deze grote garage. Het grondwerk is al bijna klaar en de fun dering voor het pand is inmiddels gestort. In de nabijheid van de garage van Over dorp is al een flink gebouw uit de grond gestampt. De n.v. Nelis Velsen sticht hier een groot gebouwencomplex, waarvan het kantoor en het woonhuis al klaar zijn ge- I komen Bij deze twee panden komen nog een boxengarage en een werkplaats voor het materiaal van de n.v. „De Tunnel" weg Er is nog een firma, die binnenkort uit het beeld van IJmuiden-Oost verdwijnt en zich vestigt op het terrein ten zuiden van de Haringhaven. De machinefabriek „De Tunnel," thans ondergebracht in de keetjes bij het politiebureau, heeft de- fabrieks- ruimte van de machinefabriek H. Zwart aan de Haringkade aangekocht en hoopt het bedrijf al spoedig hierin onder te bren gen. „De Tunnel" moest van IJmuiden- Oost verdwijnen, daar de grond bestemd is voor de aanleg van de nieuwe tunnel tus sen de De Noostraat en de Stationsweg. De heer H. Zwart, die naast de bestaande fabriek al een nieuwe hal had laten optrek ken, heeft opdracht gegeven deze met een machinehal van ongeveer zestig meter diepte uit te breiden. Het voorste gedeelte van het pand wordt ingericht als kantoor en magazijn. Een grote loods verrijst voorts op het terrein naast„ Henfer. Hier laat de VICO een. loods van 25 bij 50 meter plaatsen. Fabriek bijna gereed Een van de nieuwe fabriekshallen is vrij wel gereed. De firma Egmond en v. d. Schee hoopt over ongeveer vier weken de nieuwe machinefabriek te openen. Deze fabriek is 28 x 30 meter groot en 6 meter hoog. Er zal hier werk zijn voor tweeëntwintig arbeiders. De draaibanken zijn al geplaatst en met de montage van andere apparaten is men thans druk doen de. In de fabriek zijn ook een schaftlokaal, een waslokaal, kantoren, een smederij en een aparte lasafdeling ondergebracht. Meer firma's hopen binnenkort op het industrieterrein hun bouwplannen te ver bestemming gevonden. Verwacht wordt dat binnen tien jaar het gehele gebied volge bouwd zal zijn. Het wegennet van het in dustrieterrein zal binnenkort worden aan gesloten op de hoofdwegen in Duinwijk, zodat het gebied via Stationsweg, De Noo straat, Lange Nieuwstraat en Planetenweg van buiten af goed bereikbaar is. Het is in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort reeds meer dan twintig jaar tra ditie, dat er om de drie jaar een groot tuin feest wordt gehouden, een aangelegenheid waarmee deze van de buitenwereld afge scheiden samenleving daarmee in contact wordt gebracht in gezamenlijke kermis jolijt. Deze twee feestdagen, die vandaag beginnen hebben een niet te onderschatten terapeutische betekenis voor zeer vele par tienten en zijn in het algemeen een gretig aanvaarde afwisseling bij het dagelijks werk in deze inrichting. Niet alleen het contact met familieleden, dat uiteraard ook buiten deze dagen be staat, wordt erdoor versterkt, maar ook het onderling gemeenschapsbesef van de pa- tienten, die vrijwel allen een eigen taak hebben, wordt erdoor versterkt en de sleur wordt gebroken. Hedenmorgen om negen uur zijn de fees telijkheden voor het theehuis „Meerzicht" begonnen met het oplaten van een aantal luchtballons, een daad die naar wij verna men niet vrij is van symboliek. Uit de ge schiedenis van dit ziekenhuis herinneren velen zich nog wel, dat het oplaten van ballonnen met briefjes er aan, de enige mogelijkheid van contact was. De ballons zijn nu voorzien van een kaart met het ver zoek om deze ingevuld terug te zenden. Voor de afdeling welker ballon de grootste afstand aflegde zijn prijzen beschikbaar. Vervolgens zijn hedenmorgen van half tien tot half twaalf wedstrijden voor patiënten gehouden zoals koekhappen, verkleedwed- strijden, tonnetje kruien, hindernisloper fietswedstrijden en touwtrekken. Na de pauze van twee uur zouden heden middag de kermisattracties worden ge opend met een rondgang van de voor dez; gelegenheid gecombineerde muziekvereni gingen „Oefening Kweekt Kunst" (van het ziekenhuis) en „Wilhelmina" uit Santpoort. Naast het theehuis heeft men met dagen lange inspanning een klein stadje doen verrijzen, dat tevens het toneel is van dc kermisvermakelijkheden. Het terrein word' omsloten door een fraai decor van eer muurpoort en door een paar gevels. Dr attracties zijn onder meer een draaimolen, een rad van avontuur, vis-, schiet- en trek- tenten, een kop van jut en talrijke tentjes met versnaperingen. Tussen half zes en zeven uur is er opnieuw een pauze en om acht uur volgt een fakkel- en lampion optocht door het voor deze gelegenheid fraai geïllumineerde park en het feest wordt om tien uur besloten met een vuur werk aan de vijver voor de theetent. Za terdagmiddag van twee tot zes uur duren de feestelijkheden voort. pakken zwart en alle vloe ren schoon zijn, de BIMIJ geheel klaar is. Zelfs mét de reclame schutting, die als lelijke noviteit voor de „gevel" der =- -- beide tenten laat zien, hoe luisteren het niet moet. Deze als neventent blikvanger en fietsenstal- lings-camouflage bedoelde aanprijzing van vele soor ten waren is beslist minder geslaagd dan de binnen kant der beide chapiteaus, die de industrie en de mid denstand tesamen brengt in hun opmars naar de con sumenten. Wist ge, wat wij weten? Boven het tentzeil zijn dit keer voor het eerst an tennes zichtbaar een draad niet alleen voor de 80 meter zender ,van de VERON, welke als DEC-A in de lucht zal zijn, maar ook voor de 2 meter-zen der, die beide contacten met andere radio-verwoedelin- gen zullen zoeken. Hoe ge kunt het zelf komen be- in de kleine van de BIMIJ, waar de radio een plaatsje kreeg. Maar het is niet alleen beurs wat er blinkt de kermis schreeuwt sinds vanmiddag ook haar woord je mee. Daar vindt ge wel geteld 35 „attracties", zoals alles tussen palingkraam en autoscooter in de kringen der exploitanten wordt om schreven en de IJmuidense aantrekkingskracht op deze exploitanten is dus weer niet gering geweest. „Le prodige de Dender- monde" is er ook het geen de „trots van Dender- monde" betekent. Het zijn drie trotsen: Nonny Blan da, Allegonda en Rimova, drie welgeschapen jonge dames, die geheel gekleed Hongaars dansen en daar na in dezelfde status aan een illusionistische show deelnemen, welke het drie tal in de gelegenheid stelt in de toekomst te schouwen en aan massasuggestie te werken. Daarmee is de bezoeker van de kermis echter niet uitgekeken of uitgedraaid; hij kan zowel de Swing Mill als de Octopus bezoe ken en daarna de auto scooter frequenteren. Voor de griezelaars heeft de fir ma Hommerson en De Win ter een spookhol laten aan rukken, waar allerlei my sterieuze zaken geschieden. Dat het er druk zal wor den wij twijfelen er niet aan. BEURSBENGEL Ook alweer duurder dan gedacht werd In de eerste suppletoire Velsense begro ting voor 1956 zijn bedragen uitgetrokken tot een totaal van f 14.980 voor het maken of herzien van bliksembeveiligingsinstal laties op drie openbare scholen voor g.l.o., één openbare school voor u.l.o. en één openbare kleuterschool. Blijkens thans ontvangen offerte bedra gen de kosten van de werkzaamheden f 17.937. De oorzaken van de overschrijding der raming zijn te wijten aan de verhoging der lonen en de prijsstijging van de beno digde materialen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor het toegestane krediet te verhogen met f 2957 en daartoe te nemen het besluit tot wijziging van de gemeente begroting, dienst 1956, hetwelk in ontwerp bij de stukken is gevoegd. Zaterdag 1 september: Dans- en show orkest „De Mirlitons" o.l.v. Theo de Mol met De Notenkrakers. Maandag 3 september: „De Mirlitons" met, zang van W. v. Putten en Mitzi Waller. Het magazjjn van de Dienst Bescherming Burgerbevolking te Velsen, dat thans nog is ondergebracht op de eerste verdieping van de gemeentelijke zelfwasserij en het badhuis aan de Snelliusstraat zal binnen kort worden verplaatst naar Kriemhilde, het hoofdkwartier van de Velsense BB, aan de Zeeweg. Wanneer Gedeputeerde Staten van Noordholland het raadsbesluit goedkeuren zal binnenkort op het terrein bij Kriem hilde worden begonnen met de bouw van vier MAVEM-loodsen. Drie van deze lood sen zullen worden ingericht als magazijnen voor de BB en de vierde wordt het recrea- ticentrum. In dit centrum zal plaats zijn voor on geveer 130 personen. Er zullen een klein toneel, een buffet en een keuken worden ingetimmerd. De zaal zal door middel van harmonica-deuren te verdelen zijn in twee kleine en een iets grotere ruimte, zodat ook de cursusavonden in dit gebouw ge geven kunnen worden. Men verwacht dit ontspanningcentrum in december in ge bruik te kunnen nemen. A. H. van de Pieterman te IJmuiden- Oost heeft verzocht aan hem te verkopen de terreinen, liggende tussen de M.K. Hof stedestraat en de Torricellistraat te IJmui- den. Het eerste terrein, groot ongeveer 225 vierkante meter, is bestemd voor woning bouw en het laatstbedoelde, groot ongeveer 650 vierkante meter, voor opslagplaats en voor het eventueel bouwen van enkele autoboxen. De prijs voor deze gronden is bepaald op f 8 per vierkante meter voor het eerêt- gemelde en op f 3 per vierkante meter voor het laatstgemelde terrein. Verzoeker heeft met deze prijzen inge stemd. De lectuurvoorziening op de Velsense openbare en bijzondere lagere scholen in deze gemeente geschiedt tot op heden uit de op de scholen gevormde schoolbiblio theken. ADVERTENTIE DAMES- EN HERENKAPSALON REGGESTRAAT 86 hoek Rijnstraat - Telefoon 454é midden in de Rivierenbuurt DE ZAAK VAN VERTROUWEN De middelen voor de inrichting van deze bibliotheken dienen de hoofden te putten uit het jaarlijks beschikbaar te stellen be drag voor de aanschaffing van leermidde len, zodat het onmogelijk is een behoorlij ke boekenvoorraad te vormen. Ten einde hierin te voorzien achten B. en W. het gewenst de jeugdafdeling van de openbare leeszaal en bibliotheken de lec tuurvoorziening op de scholen te doen ver zorgen. Op deze wijze zal het mogelijk zijn voor de scholen in overleg met het onder wijzend personeel een behoorlijke boeken voorraad aan te leggen, waaruit de klasse onderwijzers, zo nodig in overleg met de jeugdbibliothecaresse, de boeken kunnen uitzoeken, die geschikt moeten worden ge acht voor de kinderen uit een bepaalde klasse.Voorlopig zouden B. en W. de lec tuurvoorziening beperkt willen zien tot het 5e en 6e leerjaar van de gewone lagere scholen, de drie scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs en de vier scholen voor buitengewoon lager onderwijs. De kosten verbonden aan de inrichting van een centrale schoolbibliotheek worden ge raamd op f21.600. Jrijdag om half twaalf was bij de huwelijksvoltrekking tussen de heer H. G. Boeree en mejuffrouw A. Jonkers op het raadhuis te Overveen, de ambtenaar van de burgerlijke stand voor de eerste maal gehuld in een nieuw ambtsgewaad. Het was een toga van grijze lakense stof, met zwart fluwelen front en witte bef en zwarte opslagen aan de mouwen. Op de linkermouw was het wapen van de gemeente Bloemendaal aangebracht. Naar het oordeel van het Velsense college is het aanzien van het uiterlijk van het pand Snelliusstraat 39 waarin de bad- en wasinrichting is gevestigd, niet in overeen stemming met hetgeen in het inwendige van het gebouw met de uitgevoerde werk zaamheden is bereikt. Om het gebouw een behoorlijk aanzien te geven is het gewenst de gevels te zand stralen en het buitenhoutwerk van de ver dieping welke bij de B.B. in gebruik is te schilderen. Ten behoeve van het schilderwerk zullen tevens herstellingen aan goten, daklijsten, kozijnen en ramen niet achterwege kunnen blijven. Daar de i hUP"n, ten Dehoeve van dp I -ene^n h'pf r ^"^nce der Emmaschool Realiseerbaar dank zij grondaankoop Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs afdeling IJmui- den-oost heeft verzocht aan haal1 te ver kopen, ten behoeve van de bouw van de - ADVERTENTIE CEUSIUSSTRAAT 52 (achter Cnltu- reel Gebouw) - Tel. 4551 - l.lmuidcn niet zijn begrepen in het toegestane krediet voor de inrichting van de op de begane grond gevestigde bad- en wasinrichting, stellen wij u voor ons een suppletoir kre diet van 3.550,toe te staan en daartoe de begroting te wijzigen overeenkomstig het in ontwerp bij de stukken gevoegde be sluit. een terrein ter oppervlakte van ongeveer 3300 vier kante meter, gelegen aan de Vondellaan te Driehuis. Tegen de verkoop daarvan voor het be oogde doel hebben B. en W. geen bezwaar. De prijs voor deze grond is bepaald op f 12 per vierkante meter, met welke prijs verzoekster heeft ingestemd. Voor de realisering van het uitbreidings plan Santpoort-Noord (plan B) is het van belang, dat de gemeente de eigendom ver werft van het terreingedeelte, ter opper vlakte van ongeveer 2.660 m2, gelegen nabij de J. T. Cremerlaan te Santpoort. De eigenaar heeft zich bereid verklaard dit terreingedeelte aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 5600,on der de gebruikelijke voorwaarden, alsmede onder de voorwaarden dat: door en voor rekening van de gemeente de bestaande erfafscheidingen worden verplaatst naar de nieuwe eigendomsgrenzen en de overeen komstig het uitbreiding=plan geprojecteer de wegen en voetpaden op een door de ge meente te bepalen tijdstip zullen worden aangelegd. Deze prijs en voorwaarden achten B. en W. aanvaardbaar.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9