Critiek op synodale oproep inzake Nieuw-Guinea Najaars-Modeshow Sloulenfceek PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Nederlandse baggermolens worden in kanaalzone belet te vertrekken J. G. MARTIN ZONEN Bijeenkomst van bezwaarden De radio geeft dinsdag Geschil kost Nederlandse maatschappij vijfduizend gulden per dag Honderd jaar en nog goed gemutst Wereldnieuws MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 2 De 7 december-divisie bestaat tien jaar REGENJASSEN Duitse acteur Erich Garow overleden DANS-ACADEMIE Jongen en meisje -15 en 16 jaar - reden met gestolen auto naar Frankrijk Murk Leis veertig jaar bij sleepdienst L. Smit en Go Nieuwe jeugdherbergen Filiaal van het K.N.M.I. bestond 75 jaar Kerkelijk Nieuws ft I mm WÈBÈÊÈÈ Bij Beijnes jubileerde de heer J. Okx Locomotief van D-trein defect Mijnbrand in Bohemen kostte 4 mensenlevens Zoek ió kei zo Aardappelen invoer In de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam is zaterdagmiddag een groot aantal leden der Nederlands Hervormde Kerk bijeen geweest op uitnodiging van het „Landelijk Comité Bezwaarden Oproep Synode" ter bespreking van deze synodale oproep in zake Nieuw-Gudnea. Het moderamen van de Generale Synode was uitgenodigd voor deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter van het comité, mr. J. W. de Jong Schou wenburg. Het moderamen had de uitnodi ging echter niet aanvaard. Mr. De Jong Schouwenburg stelde in zijn openings woord de vraag waarom het advies van de classes niet was ingewonnen voordat de oproep werd opgesteld. De heer K. de Boer, die pas na een verblijf van ruim twee jaar uit Nieuw- Guinea was teruggekeerd, betreurde het in een toespraak zeer dat de leiders van de Papoea-christenen niet tevoren gehoord waren. Nu is, zei hij, grote verwarring ge sticht in een samenleving, die toch al ten gevolge van nieuwe beschavingscontacten visie"gevierd'! bij het opstellen van de oproep. Dr. Lek- kerkerker miste in de oproep voorts over wegingen over het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Volgens hem heeft de synode blijk gegeven koloniaal te denken door van Nederland uit een poging te doen te bepalen wat het beste voor Nieuw-Gui nea is. Prof. dr. J. Prins uit Leiden zed in een toespraak dat de Nederlands Her vormde Synode met haar oproep de Ne derlandse zaak ernstig afbreuk heeft ge daan. Zij heeft niet beseft dat het bestaan van Nederland en geheel West-Europa af hangt van een zo rechtvaardig mogelijke ontwikkeling van de betrekkingen met het Verre Oosten. Ds. J. C. Koningsberger uit Amsterdam sprak een slotwoord. Op 5 september zal de oproep worden besproken in de verga dering van de classis Amsterdam der Ned. Hervormde Kerk. Ruim 4000 leden en oud-leden van de 7 december-divisie hebben zaterdag in Rot terdam het tienjarig bestaan van deze di en -verschuivingen in een moeilijke situ atie verkeert. Prof. dr. G. Q u i s p e 1 uit Utrecht sprak als zijn mening uit dat de vrijheid van geweten door de oproep van de syno de ernstig in gevaar is gebracht. De sy node, met religieus gezag bekleed, heeft zich niet ontzien dit gezag te gebruiken om een bepaalde politieke visie aan de ge meente op te dringen. Zij heeft datgene ge daan wat zij vroeger de opstellers van het bisschoppelijk mandement heeft verweten. Prof. Quispel noemde de oproep een stuk, gebaseerd op een zeer aanvechtbare visie op de situatie in het Verre Oosten. Het uitgangspunt van de synode, als zou het Indonesische nationalisme een zedelijk goede zaak zijn, leek de hoogleraar zeer aanvechtbaar. „Koloniaal denken" Dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Utrecht hield een beschouwing over de wegen en grenzen van de politieke predi king. Met klem betoogde hij het goed recht van de noodzaak van zulk een prediking, echter onder het voorbehoud dat de kerk ten allen tijde gepaste afstand dient te bewaren van concrete staatkundige oplos singen. Dr. Lekkerkerker meende dat het te wensen ware geweest dat de syonde bij het opstellen van de oproep wat minder clericaal te werk was gegaan. De synode loopt gevaar met al haar raden en com missies het directe contact met de ge meente te verliezen. De predikant zei geen bezwaar te hebben tegen het verschijnsel van een oproep tot bezinning als zodanig. De politielce prediking moet worden ge hoord, echter alleen als vrucht van de worsteling met de vragen van deze tijd. Bovenal dient de politieke prediking zich te toetsen aan het getuigenis van het woord Gods. Dit is niet ten volle gebeurd ADVERTENTIE LANGE en KORTE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem BERLIJN (UP) Op vierenzestigjarige leeftijd is vandaag in Berlijn overleden de Duitse komische acteur Erich Carow, voor wie indertijd Carl Zuckmayer zijn beroem de „Hauptmann von Köpenick" geschreven heeft. Carow overleed aan een hartaanval. „De kapitein van Köpenick" heeft op het zeventiende internationale filmfestival te Venetië een warm onthaal gevonden. De vertolker van de hoofdrol is Heinz Rühman. HILVERSUM I, 401 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym v.d. vrouw, 9.10 V. d. huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding, 10.- Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en t' 'n- bouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 II Tabarro, opera. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Actualiteiten of platen. 19.05 Voor de jeugd. 19.20 Lichte muziek. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.10 De Olympische Spelen in de Oudheid, causerie. 21.25 Promenade-orkest en solist. 22.10 Actualiteiten. 22.20 Omroep orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten, van New York en New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Lichte muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.40 Reportage. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Mannenkoor. 14.15 Volksliederen. 14.30 Platen. 14.55 Orgel concert. 15.10 Symfonisch-orkest en solist. 15.45 Oratoriumvereniging. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V .or de jeugd. 17.30 Viool en piano. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: De frontieren over. Een historische terugblik op de emigratie. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte mu ziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Omroep-orkest en solist. 21.50 Bariton en piano. 22.20 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.3020.45 Journaal en weeroverzicht. 20.4522.30 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weer bericht. 12.35 Piano. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.35 Platen. 17.45 Voordracht. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne kamer muziek. 22.5523.00 Nieuws. In het officiële gedeelte van de bijeen komst herdacht de eerste divisie-comman dant, generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, de gevallenen. Tevoren hadden twee oud-strijders, voorafgegaan door tam boers en klaroenblazers van de Limburgse Jagers, de vlag binnengedragen. Nadat de huidige divisie-commandant, generaal-majoor W. de Boer, het woord gevoerd had, reikte kolonel J. A. W. Uylen- berg twintig zilveren en dertig bronzen medailles uit aan personen, die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. ADVERTENTIE 'T DANSSEIZOEN BEGINT 15 OCTOBER (Anno 1875) Inlichtingen Inschrijvingen elke dag 11—12 uur 1417 uur 1921 uur DANS-ACADEMIE MARTIN - SCHAGCHELSTR. 29 HAARLEM - TEL. 10806 J De beslissing van de Egyptische auto riteiten om de twee Nederlandse bagger molens te verhinderen de kanaalzone te verlaten is nu toegelicht door Ibrahim Zaki lid der beheersraad en belast met de orga nisatie van de onderhoudswerken van het kanaal. Sedert acht dagen liggen nu de twee baggerschepen, verschillende schuiten en pontons van een Nederlandse bagger- maatschappij reeds in het midden van het Timsah-meer voor anker, vlak tegenover de haven van Ismailia waar zij vastge houden worden na baggerwerken in de „Kabret"-arm tussen de twee Bittermeren verricht te hebben. Ibrahim Zaki, die teVens onderstaats secretaris voor Openbare Werken is, legde uit, dat reeds voor de naasting door de vroegere Kanaalmaatschappij een contract was afgesloten met een Belgische, een Ita- ADVERTENTIE Het is ons een genoegen, u te mogen uitnodigen tot onze op donderdag 13 sept. a.s. in Restaurant „Dreefzicht", Haarlem Tel. reservering no. 15624 14.30 THé-COMPlET 20.30 CAFé-COMPLET Toegangsbewijzen a ƒ2.50 aan onze cassa, 1 -■ HOUTPLEIN 10 HAARLEM Van Geldermalsen naar Laon Bij de stad Laon in noord-Frankrijk heeft de Franse politie vrijdagavond twee jeugdige Nederlandse avonturiers, de 15-jarige jon gen L. J. en het 16-jarige meisje C. B. ge arresteerd, die sinds een week te Gelder malsen worden vermist. De jongen heeft reeds tweemaal een auto ontvreemd om er een tochtje mee te maken. Toen de stuka door K. uit Geldermalsen woensdagochtend bij de politie aangifte kwam doen van de vermissing van zijn auto, had men sterk het vermoeden dat de knaap weer een auto had gestolen. De politie verspreidde de signalementen van de jongen en het meisje. Het blijkt nu, dat de jonge avonturiers met de auto naar Frankrijk zijn gegaan, waar zij vrijdagavond aan een benzinepomp in Laon het reservoir van hun auto lieten vullen en, zonder de verschuldigde 3954 francs te betalen, de vlucht namen. Twee honderdvijftig kilometer verder reden zij een auto aan van Parij zenaars. Ook nu stop ten zij niet en het kostte de politie ver scheidene uren voordat zij hen kon arres teren. Op het parket te Laon bekende het twee tal de auto gestolen te hebben om een be zoek aan Frankrijk te brengen. Zij hadden de grens illegaal overschreden. De president-directeur van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, de heer Murk Leis, is veertig jaar in dienst van deze n.v. Ter gelegenheid van dit jubi leum is de heer Murk Leis benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Deze koninklijke onderscheiding werd hem zaterdag uitgereikt. In de jeugdherberg „Eikelkamp" te Eist, gemeente Rhenen, is de jaarvergadering van de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale gehouden. De secretaris van de NJHC, de heer K. Leyenaar, deelde mee dat nieuwe jeugdherbergen zullen worden gebouwd ir: Apeldoorn, Noordwijk, Nieuwkoop en Eind hoven. Het 75-jarig bestaan van de filiaalinrich ting te Amsterdam van het Koninklijk Nederlands Metereologisch Instituut is ge vierd in een in het Scheepvaarthuis ge houden bijeenkomst. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, deelde daar mede dat de Koningin de directeur, de heer Ph. A. Gal las, had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau om uitdrukking te ge ven aan de waardering voor de verdien sten van de heer Gallas gedurende zijn langdurige loopbaan bij de Koninklijke Marine en als directeur van de filiaal inrichtingen te Rotterdam en Amsterdam. De voorzitter van het bestuur van het KNMI, jhr. H. van Lennep, releveerde dat de toenmalige hoofddirecteur van het KNMI, prof. dr. C. H. D. Buys Ballot, op richting van een filiaal te Amsterdam nood zakelijk achtte. Dank zij de steun van het College Zeemanshoop, de „Oostersche Han del en Reederijen", de commissarissen van de Kweekschool voor de Zeevaart en de gemeente Amsterdam kwam het filiaal in 1881 tot stand. Minister Algera besprak in een toespraak de vrijwel unieke figuur van deze instel ling, waarin 's lands overheid, gemeente bestuur en reders s: nenwerken. In 1955 zijn bijna 150.000 zeekaarten en ruim 17.000 zeemansgidsen bijgewerkt. Van ruim 360 schepen en 400 vliegtuigen zijn de kom passen gecompenseerd. Voorts werden vele honderden instrumenten van allerlei „oort gekeurd. Namens de civiele luchtvaart sprak ir. J. Luymes woorden van dank en waar dering tot directeur en medewerkers voor hetgeen zij voor de luchtvaart doen. liaanse en een Nederlandse baggermaat- schappij, die onderhouds- en baggerwer ken in het kanaal zouden verrichten. Aan de Nederlandse maatschappij was door de vroegere maatschappij bij contract opge dragen het kanaalvak nabij Suez tot 35 voet uit te baggeren. Toen de naasting van het kanaal een feit werd, moesten nog enkele contracten ondertekend worden. Zaki betoogde, dat het nieuwe beheers- lichaam onmiddellijk alle verbintenissen van de vroegere maatschappij ten opzichte van de aannemers voor zijn rekening ge nomen heeft. Volgens hem heeft de Neder landse maatschappij echter het beheers- lichaam er van in kennis gesteld, dat het haar „onder de wankele omstandigheden na de nationalisering" onmogelijk was te wer ken, en dat zij, ondanks de door de nieuwe beheersorganisatie geboden waarborgen en verzekeringen, haar materiaal zou weg halen. Zaki merkte op, dat de Belgische en Italiaanse aannemers hun werk voort zetten, maar dat dit nutteloos dreigt te worden, ais de Nederlandse maatschappij het werk laat staan. „Wat voor nut zou het hebben het kanaal te verdiepen, als wij niet in de voorge nomen tijd overal dezelfde diepte kunnen bereiken? Onder de huidige omstandig heden zouden wij er direct van beschul digd worden niet in staat te zijn het on derhoud en de verbetering van het kanaal te verzekeren. Maar hoe kunnen we dat doen, als het daartoe onmisbare materieel wordt weggenomen?" zo vroeg de func tionaris. Hij voegde hier aan toe, dat hij de Nederlandse maatschappij verzocht heeft, haar houding toe te lichten en hij sprak de hoop uit, dat de maatschappij haar werk zal voortzetten, zoals zij voor nemens was toen de oude kanaalmaat schappij het kanaal nog beheerde. De Egyptische overheid schijnt vastbe sloten het Nederlandse materieel ter plaat se te houden, totdat een voor haar gunstige beslissing zal ziin bereikt. Inmiddels wach ten twee door de Nederlandse maatschappij gecharteerde Nederlandse zeesleepboten se dert acht dagen te Port-Said op instructies. In bevoegde kringen gelooft men dat het verschil tussen het nieuwe beheerslichaam en de Nederlandse maatschappij aan deze laatste niet minder dan f 5000 per dag kost. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijkerkerveen A. Vroeg- indeweij te Veenendaal. te Roswinkel W- Av Bos, vicaris te WieringeryyexU Aangekomen naar Bennekom (toez.) P. D. Steegman te Klaaswaal. Vandaag wordt Petronella van den Nieuwendijk-van Kampen, Noordwij- kerhouts oudste inwoonster, honderd jaar. Zij verheugt zich nog in een goede gezondheid en is altijd - ook in figuur lijke zin - goed gemutst. Petronella heeft sinds 1902 een klein pensioen als „spoorwegwachteres" van de N.S. In de vorige eeuw bediende zij bijna 20 jaar de overwegbomen bij het station te Lisse. 65. Generaal van Kaka toe Krau was aangenaam verrast, toen hij zag, dat Knutseleer's apparaatjes tegen de fabrieks arbeiders het onderspit hadden gedolven. Van de automatische hamer, de zaag-boor en de zoutzuurspuiter was alleen nog een verwarde hoop metaal overgebleven, waar op de arbeiders nog een beetje stonden na te timmeren. „Goed werk", riep de generaal, naderbij komend, „ik zou het zelf bijna niet beter hebben kunnen doen. Maar waar zijn de beide aanvoerders van dat agressief apparaatwerk gebleven? Zij wa ren in gezelschap van een robot". Enigs zins ongerust naderde hij de geheime fa briek en keek door een raam. „Bommen en granaten!", barstte hij los, „daar zijn zei Ze zijn dus toch tot de geheime werkplaats doorgedrongen!" Maar Panda en Knutse- leer hoorden het geschreeuw van de gene raal niet. Al hun aandacht was gericht op de automatische bediende, die daar ver nield op de grond lag. Hij heeft zichzelf vernietigd mompelde Knutseleer. „Ja", zei Panda blij, „dankzij het elektronisch brein begreep hij eindelijk, wat ik het liefste wilde!" De feestelijk versierde kantine van het hoofdgebouw van de Koninklijke Fabriek van Spoorwagens en Rijtuigen, J. J. Beijnes N.V. te Beverwijk was zaterdagmorgen veel te klein om allen, die de zilveren jubi laris, de heer J. Okx, wilden feliciteren te bevatten. Een commissie van ontvangst verwelkomde de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en een zoon, aan de poort van de fabriek, waar te zijner ere de vlag werd gehesen en zijn echtgenote een fraaie ruiker werd overhandigd. Hier na begaf het gezelschap zich naar de kan tine voor de officiële huldiging. Als eerste sprak daar ir. G. O. J. van Ditzhuyzen, die, mede namens zijn mede-directeur, drs. W. L. Beijnes, de heer Okx hartelijk felici teerde met zijn zilveren jubileum. Hij greep terug naar de indiensttreding van de heer Okx, waar deze belast werd met de lei ding van een onderafdeling. De lastechniek stond toen nog pas in haar kinderschoenen en plaatste hem herhaaldelijk voor vol komen onbekende situaties. De jubilaris heeft de heer Ditzhuyzen de fijne kneepjes van het vak trachten bij te brengen, toen deze enige tijd later eveneens bij Beijnes kwam werken en nog kon spreker hem hiervoor buitengewoon dankbaar zijn. Hij leerde hem tevens kennen als een expert in organisatietechniek. De heer Van Ditz huyzen haalde hierna enkele persoonlijke herinneringen op om het karakter van de jubilaris nader te belichten en besloot met de wens uit te spreken, dat het hem nog vele jaren gegeven zou zijn zijn werkkracht in dienst van de firma te stellen. Hierna overhandigde de directeur het vererend getuigschrift voor 25 jarige trouwe dienst, uitgereikt door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, alsmede de hieraan verbonden legpenning en speldde hem de zilveren draagmedaille van deze organisatie op de borst. Namens zijn mede directeur reikte hij de jubilaris een enve loppe over, opdat de jubilaris met de in houd ervan een persoonlijke wens zou kunnen vervullen. Na de rede van de heer Van Ditzhuyzen sprak de bedrijfsleider van de firma ir. Ch. J. F. Bekkers, die vooral de menselijke zij den van de jubilaris naar voren bracht. De heer Dubbelman vertolkte de gevoelens van alle leden van het Jubileum- en Ont spanningsfonds en bood de jubilaris een mooie elektrische klok namens het gehele personeel aan en tevens een uit koper ge dreven wandbord, waarop het bekende Beijnes-embleem voorkwam. De vervaar diger van dit fraaie stukje huisvlijt was de heer Engel Twisk, die hiervoor van de jubilaris tijdens zijn dankrede een speciaal woord van dank ontving. Namens de werk meesters spwk ds heer A. Schrsudér?ïs naaste medewerker van de jubilaris en hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een schilderstuk. Om het jubileumprotocol enigszins op te vrolijken zong mej. J. Wijn, door de heer E. Huiting op de piano begeleid een aria uit de bekende operette van J. Strauss „Rosen aus dem Süden" en de heer H. Boe ree heeft een fragment uit een van God fried Bomans novellen voorgedragen. Tenslotte was het de beurt aan de jubi laris om alle sprekers en de medewerkers, die hebben meegeholpen dit jubileum voor hem tot een onvergetelijke dag te maken, te danken. In een vaak geestige rede schetste hij in korte trekken, de oorzaken van zijn door zijn medewerkers soms ge vreesd somber uiterlijk en verzocht hen daar niet al te veel aandacht aan te be steden daar dit vaak „door hogerhand te voorschijn werd geroepen". Na het dank woord van de jubilaris kregen de aanwezi gen gelegenheid, hem alsmede zijn echtge note en zoon te feliciteren met zijn jubi leum, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. De elektrische locomotief van de D-treln Amsterdam-Bazel raakte zaterdagmiddag tussen Bunde en Maastricht defect. De trein moest uit Maastricht met een stoom locomotief worden opgehaald. Met veertig minuten vertraging kon de reis naar Bazel voortgezet worden. Ongeluk. Bij Vicenza in Italië is zaterdag avond een autobus in een 300 meter diep ravijn gestort. Dertien inzittenden zijn om het leven gekomen. Velen kre gen verwondingen. Inlijving. De premier van Malta, Dom Min- toff, is in Londen aangekomen voor be sprekingen met de Britse regering over de plannen voor inlijving van Malta bij het Verenigd Koninkrijk. Tunnel. Zwitserse en Italiaanse zaken lieden hebben in Turijn een overeen komst getekend voor de aanleg van een wegtunnel onder de grote Sint Bernard- pas. Met het project zal 37.500.000 gul dens gemoeid zijn. Verzoening. De Verenigde Staten hebben een verzoek van Joegoslavië om graan „voorlopig" afgewezen. Zolang de be studering van de hulpverlening aan Joegoslavië, die het Congres heeft be volen naar aanleiding van Tito's ver zoening met Moskou niet voltooid is, kan nog geen graan geleverd worden. Doodvonnis. Te Ciudad in Guatamala is aan drie misdadigers het doodvonnis voltrokken. Zij hadden de kassier van een ziekenhuis ontvoerd om zich van de kas meester te kunnen maken en de man daarna levend begraven. Groentjes. De Amerikaanse landstrijd krachten krijgen geleidelijk een nieuw uniform, dat groen zal zijn, met zwarte schoenen en sokken. Officieren en man schappen krijgen hetzelfde model uni form. Protest. De nationalistisch Chinese regering heeft bij de regering van Zuid-Vietnam geprotesteerd tegen de Zuidvietnamese „bezetting" van de omstreden Spratley- eilanden in de Zuidchinese zee. Uitstel. Volgens officiële kringen in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is het bezoek dat de Russische premier Boelganin en de Russische partijsecre taris Kroesjtsjev deze maand aan Cam bodja zouden brengen, uitgesteld tot november. Tehuis. Ongeveer 140 vluchtelingen van verschillende nationaliteit hebben hun kampverblijven verwisseld voor 64 flats, door de Evangelische kerk in München gebouwd met hulp van het hoge com missariaat voor Vluchtelingen van de UNO. De oude kampverblijven zullen verwoest worden. Terug. De Westduitse ambassadeur te Mos kou, dr. Haas, die te Bonn besprekingen heeft gevoerd met zijn regering, is in Moskou teruggekeerd. Hij zei, dat hij spoedig vakantie zou nemen, maar dat men niet moet spreken van een „poli tieke vakantie". De ambassadeur heeft zijn regering ingelicht over de moeilijk heden die hij ondervindt bij zijn po gingen zich met Duitsers in de Sovjet- Unie in verbinding te stellen. Spionage. De generale staf van Perzië heeft bekend gemaakt dat een Russisch spio- nage-komplot is ontdekt. Een majoor van het Russische leger zal binnenkort voor de rechtbank verschijnen. Volgens de Perzische verklaring is het komplot „internationaal belangrijk". Komplot. Volgens het Libische blad „El Raed" hebben de Libische autoriteiten een Frans spionage-komplot ontdekt, waarbij twee Franse diplomaten en een Franse burger betrokken zijn, aldus heeft radio-Cairo bekendgemaakt. Betrekkingen. De Sovjet-Unie en Ceylon hebben besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen. Asiel. In Italië hebben tien Joegoslavische vluchtelingen asiel gevraagd na een moeilijke tocht in een open boot over de Adriatische Zee. Onder de vluchtelingen bevonden zich een vrouw en vier kin deren. Afgelopen. Denemarken, Noorwegen en Zweden hebben met West-Duitsland een nieuwe luchtvaartovereenkomst ge sloten, die de landingsrechten van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij, (SAS) in West-Duitsland aanzienlijk be perkt. Onder de oude overeenkomst, die uit de tijd van het geallieerde bestuur over Duitsland dateert werd de SAS bevoorrecht. PRAAG (A F.P.) Vier mijnwerkers zijn vrijdag omgekomen bij een brand in de Stalingrad-mijn in het bekken van Most in het noorden van Bohemen. Een aantal mijnwerkers had brandwonden of was be dwelmd geraakt. Na enkele uren slaagde men erin de brand zodanig te beperken dat de arbeid in het overige deel van de mijn kon worden voortgezet. ER GAAT een verhaal, dat door velen is oververteld en ijverig is nageschreven, dat de aardappel door de Engelse zeevaar der Sir Walter Raleigh in Europa is inge voerd. Anderen beweren dat het zijn col lega Sir Francis Drake is geweest en wéér anderen trachten diens vice-admiraal Wil liam Hawkins hierin te betrekken. Alleen al het feit, dat er zó veel gega digden worden aangewezen voor één titel, schenkt ons de zekerheid dat aan het een en ander iets moet schorten. En een nader onderzoek leert ons, dat we hier met even zovele legenden hebben te maken Nu willen we uiteraard de mogelijkheid niet ontkennen, dat deze Engelse zeelui wel eens wat aard appelen mee naar huis hebben genomen. Nu iedere huisvader getrouw een deel der boodschappen voor het huishouden thuis brengt, zou het hoogst onvriendelijk zijn te ontkennen dat rondborstige Engelse zeelui al van deze hulpvaardigheid blijk gaven, nog vóór er in de eerste eeuwen van een dienstbodennood sprake zou zijn. Maar, welke Engelsman het ook geweest moge zijn, hij heeft Europa zeker niet als eerste met de aardappel in contact ge bracht. En daar gaat het om, alle hulp vaardigheid ten spijt. Om nu tot de kern van ons verhaal te komen, uit oude rekeningen is gebleken, dat een Spaans ziekenhuis in Sevilla in 1573 al aardappelen kocht. Het is uiter aard hoogst onwaarschijnlijk dat een der gelijke instelling beslag zou hebben gelegd op de allereerste aardappelen die vanuit Zuid-Amerika in Spanje geïmporteerd werden. Salaman, die deze kwestie heeft onderzocht, komt dan ook tot de conclusie dat de aardappel in Spanje in ieder geval -J reeds in 1559 is ingevoerd. Mogelijk nog eerder, maar daarover bestaat geen zeker heid. In het jaar 1569 was Raleigh 17 jaar en het zou nog ruim 10 jaar duren éér hij zijn verschillende ontdekkingstochten zou ondernemen en in Noord- Amerika een nederzetting zou stichten. Nu, zowel door Salaman. als door Hun ger, is afgerekend met de legenden over invoering van de aardappel door Engelse zeelui, is de mening ver kondigd, dat de aardappel rveliswaar in het midden van de 16de eeuw in Spanje werd ingevoerd, vanwaar de vrucht via Oostenrijk naar verschillende andere landen zijn weg vond, maar dat dit toch geens zins uitsluit dat een andere verbreidings- weg (eerst van Ierland naar Engeland) en van Engeland eveneens naar verschillende andere landen van Europa liep. Met deze opvatting kunnen we ten vole vrede heb ben, mits dit niet de suggestie inhoudt dat West-Europa door Engeland de aardappe len heeft leren kennen. Want dat is niet zo. Door Carolus Clusius (Charles de l'Ecluse) ging de aardappel van Wenen naar Duits land en Frankrijk en ook naar Nederland. En toen Clusius in 1593 professor in de botanie te Leiden was geworden, had zijn vriend Johan van Hoghelande in dezelfde stad reeds aardappelen geteeld. Daar zijn geen Engelsen aan te pas gekomen. Het zou echter nog tijden duren, eer men hier te lande de aardappelen, die als varkensvoer werden aangemerkt, op grote schaal zou consumeren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2