BIMIJ„een voorbeeld van samengaan leidt tot steeds belangrijker instituut" Eerste dag werd ingezet met officieel, maar ook gemoedelijk feest „You're mine" zong de BIMIJ en de radio-vos was „prijs" Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan BA Havenberichten 7 DR. M. J. PRINSEN OPENDE VIERDE „JAARBEURS" Nu ook de zes percent voor A-lijst „Vikingland" meerde af aan toeristensteiger „Titan" brengt te IJmuiden binnen De Kennemers won de zilveren meteoor UTD zette zomercompetitie onverdroten voort Eerste instuifavond met debat Grietje de Korver met hond - hartelijk gefêteerd Deense tanker heeft machineschade Kantklosdemonstratie Elf doelpunten bij Kinheim-Limmen L.VJ IEV versloeg Beverwijk II in oefenwedstrijd (2-3) Utrechtse prestatieprijs voor Piet Dekker van „Suomi" EEBAlYKEir Feestgedruis in tuin van Provinciaal Ziekenhuis Vele patiënten door hun familie gefêteerd Agenda voor Beverwijk MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 MET EEN TOESPRAAK, waarin de waardering voor het met de IJmuidense BIMIJ bereikte, sterk doorklonk, heeft dr. M. J. Prinsen, de Commissaris der Koningin in Noordholland zaterdagmiddag de vierde „Beurs voor Industrie en Middenstand in de IJmond" geopend. Eigenlijk twee keer: eerst met de speech, daarna met het doorknippen van een groen-wit lint, dat de ingang versperde. Hiermee was een begin gemaakt aan een week „kleine jaarbeurs" bezijden het Maiktplein, begeleid door een Lunapark op het plein zelf en de eerste bezoekcijfers van de zaterdag kunnen de organisatoren tot tevredenheid stemmen: men overschreed de 3700 gasten ruim en dit cijfer kwam al boven dat van de eerste dag in 1955, de roep, die van deze geslaagde expositie dei- middenstands- en industriebelangen uitgaat is groot genoeg, om een stevige hoop op een totaal houden. van 20.000 bezoekers gedurende de hele week levend te Dr Prinsen is na df begroeting binnenge leid in de schouw burgtent, waar ee smaakvol podiumherr de plaats bood, op he belang dezer IJmir dense manifestatie wijzen: een uit ides lisme geboren zakt lijkc tentoons'ellir heeft zich van klei begin tot steeds groe- end instituut ontwik keld. De Commissar! der Koningin was op recht verheugd ove dit succes niet al leen, omdat 't Doops gezinde streven var de kerkbouw dit suc ces verdient, maa ook omdat eens tt meer bewezen is, wa samenwerking ver mag. Begin en thans In meer realistische zin geeft, aldus ai Prinsen, deze jaar beurs eveneens reden tot verheugenis: wat begon met een „film avond-voor-het-goe- de-doel" en een ba zar, die 4000 bezoe kers trok, leidde tot een betekenisvolle manifestatie voor 25.000 bezoekers; het programma, aanvan kelijk als stencil op gezet, werd een keu rig gedrukte catalo gus en dat bijvoor beeld de grote indus trieën in de IJmond zulk een belangstelling voor de BIMIJ aan de dag leggen, achtte hij van het grootste belang Het is zo voegde hij er aan toe niet een kwestie vajn representatie alleen en de vertegen woordigde industrieën zullen er bepaald niet méér door gaan afzetten („een wagon van Beijnes wordt bepaald niet op de beurs verkocht'') maar de bekendheid met de fabrieken, die zo'n hoog percentage inwo- •uaxaS pooiq ua puouifi ap uba sjau is doel mèt een smakelijke propaganda voor de indiensttreding bij deze fabrieken. Dr. Prinsen woog de betekenis van de beurs voorts af aan het feit, dat de BIMIJ zelfs in de „Ausstellungskalender" is opge nomen. Hij was er voorts van overtuigd, dat het Velsense gemeentebestuur trots is op deze snelle ontwikkeling een ontwik keling, die ontstond in een bepaalde groe- Na moeizame onderhandelingen is thans bereikt, dat ook aan de visknechten van de A-lijst in de IJmuidense vishallen de zes percent loonsverhoging over de totale loon som zal worden uitgekeerd. Voorts is het aantal vakantiedagen van twaalf op vijftien gebracht, zal de vakan tietoeslag met ingang van 1957 van twee op vier percent worden gebracht en zal de drie percent over het loon van 1955 wor den uitbetaald. Het Zweedse motorvrachtschip ..Viking- land". 4365 ton en eigendom van de rede rij Tirfino te Göteborg, is zondagmorgen vroeg te IJmuiden binnengelopen. Het schip kreeg ligplaats aan de pas gebouwde toeristensteiger. De „Vikingland", die onderweg is van Grelleborg naar Israel, is na het weenschip „Cumulus" het tweede schip, dat afmeert aan de toeristensteiger. Te IJmuiden zul len. vandaag twee passagiers aan boord komen en voorts wordt een lading haring voor Israel ingenomen. De sleepboot „Titan" van Bureau Wijs muller N.V., heeft zaterdag de Nederland se kustvaarder „Nimrod" te IJmuiden bin nengesleept. De 399 ton metende „Nimrod", die eigen dom is van de rederij Schothorst te Zuid broek, kwam zaterdag op ongeveer acht- tien mijl ten zuid-oosten van IJmuiden m rige week preludeerde, ai moeilijkheden, toen men in de machineka- was er ook wel een ge- Met het wachtende meiske, de heer P. Hubbeling als voorzitter der organi- satje-cojnmissie e?r hgt college van B, en W. er omheen heeft de heer Prinsen, CtMimissaris der Koningin in Noord holland zaterdagmiddag met het door knippen van een lint de vierde IJmuidense BIMIJ geopend. pering, maar zich dank zij een bredere samenwerking ontplooide tot de huidige omvang. BIMIJvoorbeeld in IJmond Aan het resultaat van samengaan en be grip knoopte hij de wens vast, dat er iets meer bewustheid voor de grote taak, die in de IJmond ligt, gaat ontstaan en dat de tegenstellingen, die er helaas nog altijd in de IJmond zijn, op dezelfde wijze kunnen worden overbrugd. Begeleid door het organisatie-comité zijn daarop de genodigden teruggegaan naar de ingang, waar dr. Prinsen het lint door knipte en twee meisjes klaarstonden met een kleine attentie in de vorm van een toef tijgerlelies voor mevrouw Prinsen en me vrouw Kwint, de gade van Velsens burge meester, die met het voltallige college de opening bijwoonden. Vaak gevangen Daarna is de rondgang begonnen langs de ruim tachtig stands n heeft het gezel schap zich diverse keren laten „vangen" voor een aardige attentie. Allereerst kon burgemeester Kwint maar nauwelijks voor bij een stand met televisietoestellen komen, omdat er net een uitzending van een con cours hippique gaande was en vervolgens werden de genodigden plezierig opgehou den door een levensgroot wit konijn, dat voor de stand van een IJmuidense bont firma rondhuppelde Mevrouw Prinsen kreeg van het lieve dier, dat tersluiks pro paganda maakte voor het reinigen van pel terijen, een smaakvolle bont-corsage toege stopt. De heer Prinsen was echter niet lang „het haasje," want zijn aandacht werd even later geboeid door het laboratorium-model van een papiermachine, die in de kortst mogelijke tijd papier aflevert, om het even later weer tot grondstof te vermalen. Blik in het blik Voorts werd een blik in het blik gewor pen: twee charmante blikcontroleuses van de Hoogovens hadden niet veel moeite het gezelschap even bij hun demonstratie te bepalen het gasbedrijf presenteerde (op gas gebakken) boterkoekjes en bij de Vei lig Verkeerstand werd onder het knipogen der nieuwe Hora-Belisha zuilen het raad sel der verkeersfouten afdoende opgelost. Een drankje met een taartje in de theater tent besloot deze plechtige openingsmiddag, die ten genoegen van vele wachtenden aan de BIMIJ-poort al gauw werd gevolgd door de algemene openstelling van deze kleine jaarbeurs, tegelijk met de „aanloop" van de kermis, waar het van het begin af druk is geweest. De Kennemers namen zondag deel aan het door de Meteoor in Amsterdam gehou den toernooi om de Zilveren Meteoor. De Wijkers slaagden er in deze prijs mee naar huis te nemen. De eerste wedstrijd ging tegen de organi serende vereniging de Meteoor. Via een kopbal van Brethouwer werd deze wed strijd gewonnen met éénnul. De finale ging tussen de Kennemers en haar aloude tegenstander O.S.V. De rood zwarten speelden een vrij goede wedstrijd al werden er aan beide zijden geen doel punten gemaakt. In de verlenging maakte Van Soest het enige doelpunt. De IJmuidense bridgeclub U.T.D. speelde deze week voor de zomercompetitie. De stand is thans als volgt (in percenten): Groep A: 1. Meyer en div. partners 207.45, 2. Klinkenberg-Korver 205.97, 3. Groen- Ponte 204.66, 4. Grentzius-Roelofs 200.67, 5. Bob en echtg. 198.44, 6. Mv. Klinkenberg en div. p. 194.55, 7. Prins en echtg. 190.42, 8. Schoen-Koelemey 181.02, 9. Dms. Schoen- Koelemey 177.55. Groep B: 1. Muis en echtg. 221.82, 2. Snel en echtg. 219.39, 3. Van Burk-Visser 215.09, 4. Westcrop-Pieterse 214.47, 5. Kuipers-Nijs- sen 191.73, 6. Ten Broeke-Handgraaf 183.09, 7. mw. Pieterse-Groot 175.60, 8. Muller-Van Olst 171.45, 8. mv. Slaats-Böhm 164.41. DE BIMIJ-VOS is zaterdagmiddag gepakt. Een van de acht enthousiaste jonge mannen, uit Haarlem, Amsterdam en de Zaanstreek, die met hun peil dozen en kop telefoons naar IJmuiden waren gekomen om van de VERON-expositie op de BIMIJ uit de met een zender uitgeruste vos van de Haarlemse VERON-afdeling op te sporen, had er slechts 31 minuten voor nodig om vos W. van Koppenhagen in een schuurtje achter de woning aan de Broekbergerlaan 1 in Santpoort te vinden. Al om half vier had de vos zich met de kleine zender, die werkte op de 80-meter- band, verscholen in de schuur. Een dunne antennedraad leidde van een ernaast ge legen woning naar het gebouwtje. In de twee-meterband waren de uitzendingen van de BIMIJ-VERON goed te volgen, al duurde het even eer verbinding tussen de vos en de BIMIJ tot stand was gekomen. PAODEC/A riep minutenlang vosje PA- OUK/A en nadat het bakenstation PAO- DET/A er tussen was gekomen breuk- streep A beduidt dat het station niet op de vaste standplaats uitzendt konden de acht jagers op stap gaan. Om vijf minuten over vier meldde de BIMIJ namelijk dat men de vos goed kon nemen en vandaar een „vossejagers doe je best". Er werd nog wat door de vos en de BIMIJ-stand over en weer gepraat over relayeren, die per moduleren en een toontje, als de zaak niet goed door kwam, maar toen draaide alles dan ook. De BIMIJ draaide plaatjes in de 2-meterband, die werden opgevangen door de vos in het Santpoortse schuurtje om vandaar in de 80-meterband te worden gerelayeerd en dan bedoeld voor de jagers. Net toen de BIMIJ „Yqq're min?" d?r lucht inzond, werd de vos al gevonden. Het was 16.35 uur en opgetogen liet'AV, Merks uit Haarlem als eerste fietsende jager de kaart aftekenen. Hij had regel recht naar Santpoort kunnen fietsen en de laatste meters speuren bij de Broekberger laan werden hem verlicht door het ont dekken van de antenne achter de woning. De eerste lopende jager kwam 57 minuten na de start in het vossehol aan: de heer Speelman uit Amsterdam, even later ge volgd door P. Smink uit Haarlem. Na het maken van een peiling van het bakenstation PAODET/A keerden de ja gers omstreeks zes uur in de BIMIJ-stand terug en werden de resultaten, vermeld op de vossejacht-k.aarten nagegaan. De door BIMIJ-standhouders beschikbaar gestelde Tijdens de eerste openingsbijeenkamst van de Instuif in het Jozef Huis is daar zondagmiddag een vraaggesprek gehouden tussen bedrijfsaalmoezenier Hoogervorst en kapelaan van Gastel over de betekenis van amusement voor jonge mensen. Deze ge dachtewisseling fungeerde als intermezzo van een thé dansant. Men was algemeen van oordeel dat een Instuif voor de jeugd positieve waarde voor de jeugd heeft als ontmoetingscentrum. De rol, die de priester hierbij vervult als toezichthoudend voogd is van grote waarde en vooral de jongeren, die aan de gesprekken deelnamen waren grotendeels van oordeel dat dit toezicht zijn belang heeft, 's Avonds was er in het zelfde gebouw een toneelavond. Wil Seig- nette bracht met enige medewerkenden schetsen van Felix Timmermans, Joh. Jör- gens en G. Bosmans op de planken. prijzen werden klaar gelegd om tenslotte te worden uitgereikt aan de heren Speel man uit Amsterdam en H. Voute. Met de muziek van het vossestation nog in de oren heeft 't achttal afscheid genomen van de BI MIJ. En intussen waren vele zendamateurs in Nederland al op de hoogte van het be staan van het BIMIJ-station; zelfs met Vlieland was al contact gelegd. Theeservies voor zilveren werkster, leverworst voor „Zeldzaam" Zaterdag 1 september was het 25 jaar geleden dat mej. M. de Korver in dienst trad als werkster van de rijkswaterstaat. Dit heuglijke feit is niet ongemerkt voorbij gegaan. In het kantoor van de rijkswaterstaat te IJmuiden werd zaterdagmorgen te 11 uur de jubilaresse in het bijzijn van het perso neel met deze heuglijke dag gefeliciteerd. De waterbouwkundige en hoofd van de dienstkring IJmuiden de heer B. Hakke ling prees haar werkzaamheden en bood de jubilaresse namens het personeel enkele cadeaus aan, waaronder een nest pannen en een fraaie bos rose anjers. Ook de gebruikelijke enveloppe met in houd kwam in het bezit van mej. de Kor ver. Zelfs haar onafscheidelijke viervoeter, het hondje genaamd „Zeldzaam" werd be dacht met leverworst. Namens de havendienst voerde de heer Boon op dichterlijke wijze het woord en hij bood een fraai kussen aan. Een afgevaardigde van de Algemene Bond van Ambtenaren liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een theeservies. Velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt mej. De Korver in haar woning Napierstraat no. 18 te feliciteren. De Deense tanker „Aase Maersk," meten de 6185 brt., is maandagochtend om half negen door vier sleepboten de Nieuwe Wa terweg binnengesleept. Het schip had ma chineschade gekregen en was opgepikt door de Engelse sleepboot „Masterman," die echter niet alleen het schip kon binnen slepen. De sleepboten „Maas," „Katen- drecht" en „Argus" van Smit en Co. zijn daarop van Hoek van Holland uitgevaren en hebben het schip de Nieuwe Water weg binnengesleept. In Rotterdam zal de machineschade worden hersteld. De jaarlijkse in september te houden kantklostentoonstellingen en demonstraties van de Amsterdamse kantklosschool in Beverwijk met werken van eigen leer lingen, worden deze keer aangevuld met een bijzondere inzending uit Schotland en kloskant welke koningin Elisabeth van En geland tijdens haar Commonwealth Tour bij haar bezoek aan Malta werd aangebo den. De tentoonstelling wordt in de ULO aan de Grebbestraat gehouden. ADVERTENTIE Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 10 september 's avonds van 7 tot 9 uur Privéles op elk verlangd uur. Vraagt ons gratis prospectus. Tel. 13525 - Haarlem DIE EERSTE ZATER DAG is een glorieuze zater dag geworden mogen wij wel tevreden opmerken: 3760 klanten voor de cassa tegen 3362 vorig jaar liegt er niet om. En daarbij glundere standhouders-aan gelaten en een tevreden hebben al een mooi strijk ijzer zien wegdragen.... Wist ge, dat de arbeids inspectie tuk is op de „meerderjarige vrouwen", die op de BIMIJ werken? Dat klinkt onrustbarend, BIMIJ-publiek. Het was maar het is niet zo erg: de maar goed, dat er direct arbeidsinspectie wil alleen een zondag op volgde, want maar weten, of deze „meer de standhouders liepen met doorgezakte knieën en gro te wallen onder de ogen rond na al het voor^erei dend getimmer, dat de vo mer met pech kreeg te kampen. De „Nim rod", die onderweg was van Rotterdam naar Scandinavië, ging voor anker, terwijl voor het Nederlandse kustgebied een waar schuwing voor oosterstorm van kracht was. Afsluiting Maerten van Heemskerk straat Van vrijdag 7 september af zal de M. van Heemskerkstraat te Heemskerk, voor zover het betreft het gedeelte tussen Jan van Kuikweg en Rijksstraatweg, zijn af- gesloten wegens bestrating. De route van de autobussen wordt ver legd via de Oosterstreng. luidje hier en daar, dat de beurs op zondag maar het liefst openhield. DE EERSTE prijzen zijn ook uit de bus gekomen: alle kaartjes met twee nul len, dus alle honderdtallen, „vielen in de prijzen", zo dat het bij dit nieuwe sy steem kan voorkomen, dal de 'tienduizendste straks een kleiner geschenk krijgt dan de honderdste. Wij derjarige vrouwen", die overigens helemaal vrijwil lig in het buffet en elders assisteren hun „gezinnen niet onverzorgd achterla ten" Wij vinden het mooi van de arbeidsinspectie, zo veel zorgzaamheid, maar de kracht van papier? Op de overigens geslaagde stand van ons aller papiei'fabriek prijkt namelijk een goed bedoeld bordje, dat een machine begeleidt, ter „me ting van de kracht van papier". Zouden ze er stie- kum hormonen en eiwit aan toevoegen bij VGZ? Als u deze krant uit hebt, is wellicht aan het krach tige papier nog een prach tig bromfietsmotortje over te houden. Even een avond knutselen. Tevredenheid heerst al om het is een schoon geheel. De „schouwburg" is ook voor het eerst onder organisatoren hebben er zeil geweest, maar „Noten- weer een grootse krakers" en „Mirlitons" maar nieu we papieren winkel bij - gekregen en dat is minder fraai want op d'ie manier moeten zij straks hun ge zinnen onverzorgd achter laten als gevolg van het benauwend vele schrijf werk. Hebt u gezien, dat Van Gelder bijzonder veel aan dacht schenkt aan de hebben er wel voor gezorgd dat het publiek niet onder zeil ging. Voor vanavond is er weer het een en ander te beleven. Mitzi Waller komt zingen bij het orkest van De Mir litons. Als de kermis nu maar niet al té hard schreeuwt BEURSBENGEL Kinheim heeft op „Rooswyk" het Wij- kertorentoernooi besloten met de wedstrijd om de laatste plaats tegen Limmen; een wedstrijd, die elf doelpunten opleverde, waarvan zeven in het voordeel van de gasten, die niet eens alle doelrijpe kansen uitbuitten. De Kinheimers ontbrak alle vuur, wat juist bij Limmen vooral in de tweede helft tot energiek aanvallen leidde. De geel-zwarten misten elk combinatie vermogen, waarin speciaal het binnentrio uitblonk. De voorhoede faalde in de eerste speelhelft volkomen. Wel kwam Kinheim vaak genoeg voor het Limmen-doel, doch er was een onvermogen om tot rake scho ten te komen. Na achttien minuten had Limmen met doortastend aanvallen succes door de midvoor (0-1) en toen na veertig minuten de Kinheim-verdediging vele ste ken liet vallen, scoorde de linksbinnen (0-2). Nog geen twee minuten na de hervatting en nadat de Limmen-rechtsbuiten een run besloot met een diagonaal schot rakelings naast de paal, was het dezelfde speler, die Groeneveld en doelman Keirsgieter pas seerde (0-3), De Kinheim-doelman miste na dertien minuten en de rechtsbinnen scoorde het vierde doelpunt (0-4). Er kwam nu wat meer leven in Kinheim. Uit een voorzet van Nicolai schoot Eijke in (1-4), doch meteen daarna was het 1-5 door de Limmen-linksbinnen. Groeneveld ging in de halflinie spelen en dit gaf de Kinheim- voorhoede iets meer stootkracht. Toch scoorde Limmen weer (1-6) en twee mi nuten later had Nicolai succes (2-6). Na 35 minuten ondernam de Limmen-midvoor een run en het was 2-7, waarna Sluiter er 3-7 van maakte. Juist voor het eindsignaal klonk kwam de bal uit 'n scherpe voorzet van Smit langs de doellat van Limmen, waarna Nicolai gemakkelijk de voor Kin heim zorgen barende nederlaag op 4-7 bracht. Voor het begin van de competitie speelde IEV I zondagmiddag in Beverwijk tegen Beverwijk 2 een nuttige oefenwedstrijd. De IEV'ers waren verzwakt wegens het ontbreken van J. Dekker en J. de Reus, maar desondanks ging de prettige strijd gelijk op. De Beverwijkers zagen het eerst kans om Alkemade te passeren; dit was juist wat IEV nodig had om nog actiever te worden. Met een vlottende combinatie scoorde Buur de gelijkmaker. IEV had nu het beste van het spel, hoewel de thuisclub evenmin ongevaarlijk was. De Velsense verdediging keerde echter alle gevaar. Zelfs nam IEV nu de leiding, toen de meer aanvallende gasten een fraaie doorbraak forceerden en Buur opnieuw succes had (1-2). Na de hervatting herhaalde zich het spelbeeld van de eerste helft met een iets sterkere IEV-aanvalslinie. De Beverwijkers verdedigden echter goed met de oud-eerste elftalspeler A. Marx als de beste strijder. Maar met nog tien minuten te spelen stelde IEV zich betrekkelijk veilig door een vol treffer van Boot (1-3). De Beverwijkers, die dachten de achterstand niet meer te kunnen inlopen, werden twee minuten voor het einde geholpen door een fout van de overigens goed spelende De Roos, waar door de eindstand 2-3 voor IEV werd. Bij uitzondering was aan de jonge Suomi- atleet Piet G. Dekker door de KNAU toe gestaan zaterdagmiddag deel te nemen aan de in Utrecht gehouden nationale atletiek wedstrijden van „Hellas" op het nummer 400 meter heren. De Suonii-junior A, die dus in een hogere klasse de strijd aanbond met een groot aantal bekende Nederlandse atleten op het 400 meter-nummer, bestond het, om in dit sterke kamp al zijn tegenstanders, topfiguren A-klassers, te kloppen en in de fraaie tijd van 49,5 seconde eerste te worden. Met dit resultaat verbeterde hij het re cord van zijn clubgenoot Joop F. Smit van 51,7 seconde in 1955 te Amsterdam ge maakt met niet minder dan 2,1 seconde. Het was voor Piet Dekker, die ongetwij feld tot de beste jeugdige atleten van ons land kan worden gerekend, een grote eer om naast zijn winnaarsprijs bovendien als bijzondere prestatieprijs van de gehele wedstrijdmiddag een zilveren zuil in ont vangst te mogen nemen. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Kermia van Rotterdam, Cindad van Rotte-^'m, St. Lo van le Havre, Hildegard van Rotterdam, Thalassa v-n Sundsvall, Heemskerk van Urea, Tetuan van Otterbacken, Midas man Gdynia, Diana van Cetubal, Jans van Londen, Eemsborg van Londen, IJssel van Bremen, Fantoft van Bonega, Nimrod van de Noordzee, Pax van Rotterdam, Hector van Oulu, Orion van Rotterdam, Mynelis van Rake, Plato an Rotterdam, Niger van Otterbacken, Pavo van Halmsund, Anta van Kristiansund, Swanheim van Narvik, Vikingland van Trelleborg, Amstelstroom van Londen, Jo- nan van Kotka, Vechtstroom van Fowey, IJstroom van Hull, Hast V van Londen, Avontuur van Aalborg, Phidias van Bre men, Isolda van Antwerpen, Stina van Le ningrad, Realthe van Mal Albergen van Udiksvall, Netherlands Coast van New castle, Marlwood van Goole, Marietje Böh- mer van Hamburg, Peter S. van Geffle, Hermann Littmeier van Norrköping, Cobri van Londen, Le Verdon van Hamburg, Fal con van Londen, Schippersgracht van Abö, Maria van Stockholm, Roelf van Aarhus. Heriot van Grangemouth, Borre van Risor, Aiya Markella van Newport News. Vertrokken zijn: Hollandia naar Gothen burg, Paul Hoope naar Rotterdam, Entre Rios naar Sandefjord, Liinbaansgracht naar Malmö, Norinda naar Bremen, Bullfinch raar Londen, Schie naar Rotterdam, Marie Louise naar Rotterdam, Ivoorkust naar Bre men, Antje Oltman naar Antwerpen, Cana da naar Antwerpen, Westerdok naar Lon- dein, Tanstein naar Christobal, Luna naar Hamburg, Kandew naar Londen, Wormo naar Stockholm, Zaanstroom naar Hull, Tan talus naar Londen, Eva naar Norrköping, Atlas naar Aalborg, Eemstroom naar Leith, Conrad naar Norrköping, Rijnstroom naar Londen, Elsa Muller naar Kopenhagen. Hil degard naar Hamburg, Nimrod naar Ran den, Wilka naar Aalborg, Pax naar Ham burg, Wolanda naar Brogheda. Sigyn naar Malmö, St. Lo naar Rouen. Viking'and naar Algiers. Cindad naar Hamburg. Almirante Cadella en de Almirante Prior naar Ant werpen, Orestis naar Rotterdam, Ganimedes n„ar Porto Libo. j Het waren zeker niuz de grootste traw lers, die de vorige week de beste besom mingen hebben gemaakt. Topscorer was de Dirkje, die van de „Smalls" kwam met een prachtige lading prima verzorgde haring, en waarvoor dan ook het mooie resultaat geboekt werd van f 30.000. Dat de handel blij was met deze goede kwaliteit kwam tot uiting in de prijs, en geen wonder ook. Als men ziet, wat voor kwaliteit er wordt aan gevoerd van de Noordzee, dan was deze „Westkust"-haring het geld dubbel en dwars waard. De andere schepen, die eveneens naar de „Smalls" zijn vertrokken, hebben niet zo veel geluk, al maakte de Amsterdam ook een goede dag, van plus minus 600 kisten. Ook hier zegt men, dat men genoeg haring ziet zwemmen, echter evenals in de Noord zee, zwemt ze te hoog. De makreel bleef door schrale aanvoer stijf aan de prijs, en voor goede kwaliteit moet altijd nog een goede f 20 worden be taald. Begon de maandag met een record aan voer van prima schelvis (ongeveer 3000 kisten) met het verstrijken der week werd de aanvoer steeds minder, en zo moest er zaterdag al het dubbele van de prijs ge geven worden voor een kistje piepers. Maandag was er te kust en te keur te koop voor een fl2-f 13, en van de Polderman bleven er maandag zelfs een paar honderd kisten onverkocht, terwijl ook de Viking- bank met de wijting mee, (die onverkoop baar was) een honderd kisten vis naar de schuit zag gaan. De Belg was heel wat kalmer deze week dan de voorgaande, en de regels haalden bij lange na niet de hoge prijs van de week daarvoor, terwijl de kisten kabeljauw on geveer de helft opbrachten. Engeland wil graag goede grove schol hebben, doch de aanvoer blijft uiterst klein en de prijzen zijn dus hoog. Schol II bracht maandag een goede f 25 op, met een ge stadige stijging tot en met vrijdag tot een f 40, zaterdag zakte de prijs weer tot rond de f 30. Tongen bleven maar gepeperd, slips rond de f 2,50, tongen I f 3,50, halfpondjes even eens f 3,50 tot f 3.75, grootmiddel f 3,75, terwijl de lappen om de f 4 per kilo haal den. En niettegenstaande er zaterdag toch een 15.000 kg was aangevoerd, ging alles grif weg. Voor het binnenland is het een drukke week geweest, voor de conservenfabrieken gaat het niet naar zin. Waar de achterstand in de haring-aanvoer al onrustbarende vor men heeft aangenomen, en de prijs be langrijk hoger ligt dan was gecalculeerd, wordt de toestand precair. Men hoopt nu nog op grote aanvoer van kuitzieke haring, die voor de conserven zeker geschikt zijn. Op het uitgestrekte terrein van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort heerste vrijdag een feeststemming die deed denken aan de Koninginnedag van weleer. Alle patiënten, die niet bedlegerig waren, had den zich op het feestterrein bij het pavil joen Meerzicht verzameld in gezelschap van talrijke familieleden om het traditio neel geworden tuinfeest te vieren. Het per soneel van het ziekenhuis is dagenlang in actie geweest om hen allen een onver getelijke dag te bezorgen en welk een dankbaar werk dit is geweest bleek uit het enthousiasme waarmee iedereen aan de festiviteiten deelnam. Na de oplating van rode, groene en gele ballonnen (elke af deling één), die langzaam opstijgend in oostelijke richting verdwenen, begonnen de volksspelen, waarbij de taak van het personeel werd verlicht door het opmer kelijk ordelijke verloop en de overgave aan het spel. De drukte verplaatste zich daarna meer en meer naar het kermis terrein waar de oliebollentent al op volle toeren werkte en met name achter de vens ters van de geveldecors de vele kermis attracties werden ingericht. De personeels leden, die hiermee bezig waren zouden de gehele verdere dag. in allerlei charmante en narrige klederdrachten 1 gestoken, als standhouders fungeren. In het belendende theehuis heerste een ongewone drukte van oatiënten en hun familieleden. Des middags begon na een openingsmars van „Wilhelmina" uit Santpoort, aangevuld met leden van het ziekenhuiskorps „Oefe ning kweekt kunst", de draaimolens onder een cacofonie van volkswijsjes te draaien en de eerste knallen van de kop van jut weerklonken. Voor de gevels dromden ve len samen om zich in het „magnetisch" hengelen, het korfballen, het schijfwerpen en het schijfschieten en in tal van andere att-acties te verlustigen. Tal van patiënten werden gefêteerd door hun familieleden, die vaak met vreug de zagen dat er op de anders zo strakke ge zichten sporen van vrolijkheid en opge togenheid verschenen. Des avonds ging de kermisjolijt in alle hevigheid voort en ondertussen marcheerde het genoemde muziekkorps over het zie kenhuisterrein, gevolgd -toor een lange, vrolijke stoet met fakkels en lampions. Tot. besluit van de eerste feestdag barstte er boven de vijver vóór „Meerzicht" een prachtig vuurwerk los, waarvoor de eenden luid kwakend de wijk namen, maar waar van de feestgangers bijzonder hebben ge noten. MAANDAG 3 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wilde vruchten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Brood, liefde en jalouzie". W.B. Theater, 20 uur: „De avonturen van Kapitein Fabian". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. DINSDAG 4 SEPTEMBER Kennemer Theater, als maandag. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Roes der zinnen". R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3