DE SAMENZWEERDERS Slecht weer beïnvloedde tijden bij Nederlandse zwemkampioenschappen Hoofdnummer, „Prix des nations", gewonnen door Engelse ploeg Heringa Wuthrich Internationaal concours hippique NAAIMACHINES 4 Lenie de Nijs behaalde titel 100 m. rugslag Basketbal Antilopen wonnen AHG-toernooi Nederlandse zwem- en waterwloploeg voor Melbourne Nederlandse dames verloren van Amerika Loting van de eerste ronde Olympisch voetbaltoernooi C VERVOLGVERHAAL^, Indoor Friedrich Bruegel Sport in 't kort Agenda voor Haarlem MAANDAG 3 SEPTEMBER 1956 Nog nooit hebben de organisatoren van de wedstrijden om de Neder landse zwemtitels onder zulke ongunstige weersomstandigheden de kam pioenswedstrijden moeten houden als dit jaar. Guur najaarsweer in plaats van zomerwarmte. Vooral de eerste twee dagen (vrijdag en zaterdag) was de temperatuur verre van gunstig en het water wees niet meer dan 15 graden aan. Op de laatste dag was het wat beter, de noord-oostenwind was ver dwenen en ook de temperatuur van het water was iets hoger (16 graden). Niet alleen de organisatoren heeft het onplezierige weer talrijke hoofd brekens gekost, maar ook de leden van de sportcommissie van de KNZB kregen het dubbel moeilijk. Immers de onder deze omstandigheden gemaakte tijden kunnen nauwelijks als een maatstaf gelden voor het samen stellen van de Olympische ploeg. Dat, ondanks de koude, toch enkele goede tijden werden genoteerd, stemt tot grote tevredenheid. De Robbenman Willemse zwom in de series van de 100 meter vrije slag 58.5 sec., waarmee hij 0,1 sec. boven zijn beste pres tatie bleef. Willemse verdedigde de titel in dit nummer met succes. Weliswaar werd' hem dit niet gemakkelijk gemaakt want Hoogveld scheen zijn zinnen er op gezet te hebben, zijn riviaal te verslaan. Hoogveld, die tot 60 meter vóór lag, werd echter op het laatste gedeelte door de Robbenman gepasseerd en met slechts 0,1 sec. verschil zag Hoogveld zich de titel ontgaan. Ook de titelweds-trijd om de. 100 meter vrije slag bij de dames was een spannende race. Hettie Balkenende, titelhoudster, wist reeds bij voorbaat dat zij dit maal haar plaats aan Cockie Gastelaars moest afstaan. Maar het Amsterdamse meisje heeft zich ook niet zonder meer gewonnen gegeven. Zij heeft er flink aangetrokken en kon Cockie lange tijd bijhouden. Bij het keer punt was Hettie zelfs een fractie van een seconde sneller. Maar Cockie, met haar prachtige lange en soepele slag kwam op de laatste 25 meter, zoals gewoonlijk, enorm opzetten en Hettie moest haar laten gaan. Ook Geertje Wielema heeft in deze race haar beste krachten ingezet en zij bezette nog vóór Greetje Kraan, de derde plaats met 1.08.15, 0.2 sec. achter Hettie en 1.3 sec. achter Cockie. Een verrassing bracht ook de 100 meter rugslag dames. De titel werd niet gewonnen door de titeihoudsier, Joke de Korte, noch door Jopie van Aiphen of door Geertje Wielema. Het was het Robbenmeisje Lenie de Nijs, die na een prachtige wedstrijd ze gevierde in de mooie tijd van 1 min. 13.8 sec. Joke de Korte moest tevreden zijn met de tweede plaats (1.15.2) iets waar zij sedert veie vorige Nederlandse kampioens wedstrijden a! aan gewend was geraakt. Behalve in 1055 toen zij voor het eerst de zo begeerde titel kon behalen. Zij heeft deze titel echter niet kunnen prolongeren. Geertje Wielema, die enkele malen in de touwen raakte, tikte als vierde aan (1.16.2) achter de Rotterdamse Jopie van Alphen (1.15.8). Dat de titel op de 100 meter vlinderslag bij de dames voor Atie Voorbij was, was reeds duidelijk geworden na de series van zaterdag. Atie won de eindstrijd in 1 min. 14.8 sec. Tineke Lagerberg (Gooi) die goed1 partij gaf, kon het tegen het Robbenmeisje echter onmogelijk bolwerken. Een bijzonder mooie tijd, de omstandig heden in aanmerking genomen, noteerde ook Nederlands beste schoolslag-zwemster van het ogenblik en derde op d-e wereld ranglijst staande, Ada den Haan: 2 min. 53.8 sec. wezen de chronometers voor haar aan, waarmee Ada haar titel van Neder lands kampioene prolongeerde. Rita Kroon was tweede. Behalve dat Hettie Balkenende haar titel op de 100 meter vrije slag moest afstaan, was het ook reeds van te voren duidelijk, dat het ZAR-meisje ook de titel op de 400 meter vrije slag niet kon behouden. Favo riete biervoor was de gloednieuwe wereld recordhoudster op de 1500 meter en Neder lands recordhoudster op de 800 meter, de Gooise-zwemster Jans Koster, die ook glansrijk, na een aanvankelijk fel duel met Hettie Balkenende en later Mary Kok, won in 5.14.4. Mary, die met alle krachtsinspan ning probeerde, haar rivale in te halen, moest met de tweede plaats genoegen nemen (5.17.31). Hettie Balkenende, die als derde aantikte zag zich wegens het niet raken van een keerpunt gediskwalificeerd. Lenie d-e Nijs, die zich eveneens voor de finale had geklasseerd, trok zich terug ten einde zich te sparen voor de 100 meter rug slag, waarop zij kampioene werd. Dat de 4 x 100 meter vrije sl-ag estafette bij de dames een Robben-overwinning zou worden, lag in d-e lijn der verwachtingen, wanneer men de samenstelling bekeek. Lenie de Nijs, Greetje Kraan, Atie Voorbij en Mary Kok. De overwinning kwam ech ter in groot gevaar tijdens de laatste 100 meter van Mary Kok. De R.D.Z. (Rotter dam) met Els Steehouwer, Joke de Korte, Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Amsterdamse vereni ging AHC hield deze vereniging in het RAI-gebouw te Amsterdam een groot na tionaal basketbal-toernooi. Het Haarlemse Antilopen nam met een dames- en heren team deel aan dit toernooi en slaagde er zowaar in zowel met het dames- als heren team de eerste plaats te bezetten. De volledige uitslagen waren: Dames: DED 2Antilopen 1538; Antilopen AHC 32—7; Antilopen—ADA 29—12. Heren: AntilopenAHC 2821; Dravers Antilopen 2026; AntilopenMidland 40—22. ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Op voorstel van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KN ZB) is door het Nederlandse Olympisch Comité besloten de volgende zwemsters en waterpolo-spelers naar de Olympische Spelen in Melbourne af te vaardigen: 100 meter vrije slag: Hettie Balkenende, Cockie Gastelaars en Geertje Wielema. 100 meter rugslag: Jopie van Alphen, Joke de Korte en Lenie de Nijs. 100 meter vlinderslan: Atie Voorbij. 200 m. schoolslag: Ada den Haan. Over de uitzending van een tweede schoolslag zwemster zal aan de hand van de te ma ken prestaties nog nader een beslissing worden genomen. 400 meter vrije slag: Hettie Balkenende en Marv Kok. 4 x 100 meter vrije slag estafette: Hettie Balkenende. Cockie Gastelaars en Geertje Wielema. Wie de vierde zwemster zal zijn, zal later beslist worden. Er gaat geen Nederlandse herenzwem ploeg naar Australië. De waterpolospelers die naar Melbourne zullen gaan zijn: Bijlsma, Van Dorp, Van Gelder, Kniest, Lamme, Luchs, Mosterd, Muller, Smol, Van der Tooren en Waale wijn. Jopie va-n Alphen en Lotty Heniger, had vooral in de laatste zwemster d-e grote be dreiging voor de Robben. Lotty zwom in een enorm tempo d-e achterstand i-n en Mary moest alle zeilen bijzetten om d-e titel voor haar ploeg niet te laten glippen. Heren Op de schoolslag (200 meter) zegevierde de titelhouder Jaspers in 2.46.9. Smaling bleek de snelste o-p de 200 meter vlinderslag (2.55.5); Ritton tikte 0.4 sec. later aan. Swijghuisen leverde een prachtige strijd op de 100 meter rugslag. Reeds op de eerste 50 meter had hij de titelhouder Bekkering ver achter zich. Swijghuisen keerde, miste echter het keerpunt, zwom terug om dis kwalificatie te voorkomen en nam het keerpunt nu goed en tikte ondanks de kost bare verloren tijd nog met 1 sec. verschil vóór Korteweg aan in 1.09.7. De Leeuwardenaar De Jong heeft zich op d-e 400 meter vrije slag de meerdere ge toond van Willemse. De Vreng kon zijn ti-tel niet verded'i-gen, omdat hij reed-s in Australië vertoeft. De Jong, d-ie in 1955 tweede werd, smaakte het genoegen de titel te veroveren met ruim verschil op Willemse (7.6 sec.). In het de Mirandabad in Amsterdam werden zondagmiddag de nationale kampioenschappen zwemmen gehou den. Op de foto ziet men de winnares en kampioene van de 400 meter vrije slag dames Jans Koster (midden) die de afstand in 5.14.4 aflegde, Mary Kok (rechts) die tweede werd (5.17.3) en Corrie Schimmel die derde werd (5.28.6) Om de wereldtitel volleybal In Parijs zijn de wedstrijden om de wereld kampioenschappen dames en heren volleybal voortgezet. Finale-poule dames: Rusland verslaat China 15-8, 15-0, 15-9; Oost-Duitsland verslaat Po len 15-12, 15-12, 13-15, 16-14; TsjechoslowakiK verslaat Bulgarije 15-3, 7-15, 15-12, 15-12 Amerika verslaat Nederland 15-3, 15-6, 15-9. Finale-poule heren: Amerika verslaat Hon garije 15-4, '3-15, 15-7, 16-14; Joegoslavië ver liest van Tsjechoslowakije 9-15, 13-15, 15-7 6-15; China verliest van Frankrijk 11-15, 11-15 15-6, 14-16; Roemenië verliest van Polen 15- 13. 9-15, 11-15, 7-15. Eerste kwalificatie-poule heren: Italië Korea 15-0, 15-2, 15-0; BraziliëIsraël 15-6, 15-13, 15-8; PortugalOostenrijk 15-2, 15-7, 15-10; Oost-DuitslandNederland 15-7, 15-12 15-12. ADVERTENTIE Op het secretariaat van de internationale voetbal federatie (FIFA) te Zürich is de loting verricht voor de eerste ronde van het olympisch voetbaltoernooi. Karei Lotsy en andere leidende figuren uit de internationale voetbalwereld waren hierbij aanwezig. Onze landgenoot Lotsy deelde de ver gadering mede, dat een groot aantal van de 28 ingeschreven landen zich had terug getrokken voor het olympisch toernooi zo dat er nog slechts vijftien 'overbleven. Men hoopte dat de overige vijftien landen hun inschrijving gestand zullen doen. De Russische vertegenwoordiger sprak een soort „veto" uit tegen de loting, omdat hij verlangde dat de FIFA onmiddellijk alle ronden zou uitloten, maar de organi satiecommissie besloot alleen de eerste ronde te doen. Het resultaat van deze loting voor de eerste ronde was: Verenigde Sta- ten-Joegoslavië; Bulgarije-Egypte; Chinese Volksrepubliek-Turkije; Duitsland-Rus- land; Vietnam-Indonesië; Siam-Groot-Brit- tannië; Australië-Japan; India, vrijgeloot. Toen Bunno de hele ladder was afgedaald, stond hij in een ruime spelonk. Hij keek besluiteloos in het rond; wat moest hij hier verder doen? Het was er zo stil en halfdonker, 'n beetje angstig eigenlijk wel „Vogel! Vogelwat moet ik nou doen?", riep hij naar boven. Maar de vogel ant woordde niet. Bunno hoorde tenminste geen geluid meer van boven. Toen tikte een vreemdsoortig mannetje hem opeens op de schouder55-56 De „Prlx des nations", het hoofdnummer van het internationale concours hippique in Rotterdam is na een enerverende strijd ge wonnen door de Engelse ploeg voor de Italiaanse, Duitse, Nederlandse en Bel gische ruiters in deze volgorde. Met deze zege werd ten overvloede de kracht ge accentueerd, welke door de Engelse ruiters tijdens dit vijfdaagse concours werd ont plooid en die hen aan het hoofd van de ranglijst om de „Prix du vainqueur" had gebracht. De gehele volgorde was trouwens in overeenstemming met de prestaties, in de afgelopen dagen geleverd en waar in hoofdzaak de Engelsen en Italianen hebben gedomineerd. De Duitse équipe bleef be neden de verwachtingen. Alleen Lutke- Westhiis heeft een belangrijke rol gespeeld in dit gezelschap en op de ranglijst komt hij als achtste voor. Het was daarom zo verrassend, dat juist de Duitse ruiters na de eerste manche met slechts vier fouten de leiding hadden ver overd in de landenprijs. Lutke-Westhüs op ,.Ala" en Winkler op „Viola" hadden op het 850 m. lange parcours, waarop 14 hinder nissen (17 sprongen) van 1,30-1,60 m, geen enkele fout, terwijl Lanckohr met „Titan" alieen de zogenaamde hindernis van Nice en Von Buchwaldt op „Roco" de dubbel- sprong als te grote moeilijkheid hadden ontmoet. De Engelsman Oliver, bezorgde zijn ploeg 4 fouten, bij de driedubbele hinder nis, maar overschreed de toegestane tijd van 128 sec. Hiervoor 1.J4 tijdfout en met een foutloos parcours van Barnes en miss Smythe werd het totaal 5% punten. Met acht fouten bleven Italië en Nederland goed volgen, terwijl België reeds op 27 fout de eerste ronde afsloot. Lutke-Westhüs begon de tweede manche met,, opnieuw, een foutloos parcours. Hij ?ou de enige blijven in zijn ploeg. Lanckohr Réeeg 4 fouten, en Von Buchwaldt acht. Winkler verspeelde tenslotte de Duitse kans door eveneens 8 fouten te maken. Drie van de vier Italianen maakten een foutloze tweede ronde. Dit betekende een totaal van 8 fouten en een grote kans op de landenprijs, de last welke thans Pat Smythe geheel kreeg te torsen. Barnes en Oliver waren namelijk foutloos rondge komen en één foutje betekende de neder laag tegen Italië. Meer nog dan voor haar prestatie om alle hindernissen vlekkeloos te nemen, moet men bewondering hebben voor haar mentaliteit om onder deze om standigheden een dergelijke prestatie te leveren. Zo won Engeland en was de beslissing voor de volgorde gevallen. Arts had Ne derland nog gelijk kunnen brengen met Duitsland, maar zag geen kans om, zoals in de eerste ronde, foutloos rond te komen. Dit gelukte nu alleen Koster met „Cobbey". ningin Juliana en de beide prinsessen Bea trix en Irene, alsmede de ambassadeurs van de deelnemende landen, vele consuls en andere vooraanstaande persoonlijkheden hadden plaatsgenomen, nam de Engelse équipe de door Prins Bernhard uitgereikte ereprijs in ontvangst. Prins Bernhard over handigde tevens de prijs voor de beste ruiter aan miss Palethorpe, en die voor de beste militaire ruiter aan lt. Raimondo d'Inzeo. In het troosttoernooi voor paarden, die nog geen f 26 hadden gewonnen klasseerde Von Buchwaldt met „Tabitha" zich als eerste, terwijl Winkler met „Skala" de wedstrijd won voor paarden die tenminste f 26, maar nog geen f 201 hadden ge wonnen in dit concours. Het publiek werd zaterdag opnieuw mee gesleurd in de sfeer van spanning en geest drift bij de barrage om de „Grote prijs van de stad Rotterdam". Dertien ruiters reden in eerste instantie het 810 m lange parcours met de 14 hin dernissen (17 sprongen) van maximum 1.40 m foutloos. Wiel Hendrickx met „Byou" was de eerste, die foutloos en in een snelle tijd van 42 sec. de 7, tot 1,50 m verhoogde barrières nam. Toen kwam lt. Raimondo d'Inzeo op „The quiet man" tot 40,4 sec. en nog later op „Merano" tot 38,8 sec. Maar de Engelse mej. Palethorpe nam met de snel wendbare „Earlsrath rambler" grote risico's en kwam onder enorm ge juich foutloos en 0,2 sec. sneller door de finishlijn. Deze prestaties en ook die van Hendrickx waren te machtig voor de En gelsman Oliver die op „Red admiral" tot 43 sec. kwam. Een koninklijk succes werd door Prins Bernhard op „Arquebuse" behaald in de lichte klasse van het concours elegantste rijpaard. Deze combinatie werd als eerste geklasseerd. Algemeen kampioen werd Schram, die in de zware klasse eerste was geworden. 1 fa Dat was dus het einde van mijn emigratieplannen. Slechts de droom van een getrouwd leven bleef over. De droom, dat het mogelijk is een eigen koninkrijk op te bouwen, een koninkrijk, waarin men, al naar men zin heeft, kan lachen en huilen, zich ergeren en zich blij tonen, en niet volgens de besluiten van de partij moet handelen, de partij, die slechts rekening hield met de bezetting van 1941. Toen kwam februari 1948 en de verandering van regiem. Was het nu maar een revolutie geweest! Maar het was een truc, een tovenaarsstuk, waarvan we de schrikbarende betekenis eerst in de loop der tijd leerden kennen. En ik? Ik koesterde nog steeds slechts één wens: ik wilde dat mijn privéleven zuiver privé bleef en dat niemand er van buitenaf in kon doordringen. Jarmila was nog steeds gekant tegen mijn emigratieplannen. „Hier hoor ik thuis", zei ze steeds, „hier overleefde ik de bezetting en hier zal ik zijn, wanneer de nieuwe machthebbers weggetrokken zullen zijn". Van 1946 af werkte ze als vertaalster op het ge allieerde paspoortenbureau. Ze sprak nooit over haar werk en het was pas veel later, dat ze iemand vertelde dat ze nooit belangrijke en geheime papieren ter inzage kreeg. Ze vertelde dit aan een ambtenaar van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken, die haar was komen opzoeken. Volgens wat ze er over vertelde, was hij be leefd en tactvol geweest. Eerst bood hij haar een betrek king op zijn bureau aan, een goed betaalde betrekking met uitstekende vooruitzichten op voorwaarde echter dat ze zich bij de partij zou aansluiten en dat ze een trai ningscursus zou volgen. „We nemen het zulke jonge mensen als u niet kwalijk, dat ze nog geen partijlid zijn". Jarmila zei geen belangstelling te hebben voor de aan geboden betrekking en voor wat betreft de partij moest ze er nog eens goed over nadenken omdat het een be langrijk besluit zou zijn. Het zou niet alleen moeilijk en gevaarlijk zijn geweest om iets anders te zeggen, maar de man was er mee tevreden gesteld en hij zei zelfs dat het hem goed van pas zou komen als zij de eerstkomende tijd op het paspoortenbureau zou blijven werken. „Ik zal u voortaan regelmatig bezoeken", zo ging hij verder, „en dan vertelt u mij wat ze over ons zeggen, wie visa's aan vragen en hoe men tegenover die aanvragen staat. Niets geheimzinnigs of sensationeels dus, zoals u ziet, maar dingen, die van belang kunnen zijn voor de veiligheid van onize staat". Twee dagen lang vertelde ze niemand iets over deze bezoeker, zelfs mij niet. Ze piekerde er over wat ze moest doen, maar vond geen oplossing voor het pro bleem, omdat niemand een verzoek van het Ministerie van Binnenlandse Zaken kon weigeren zonder in moei lijkheden te komen. Maar er op ingaan was ook niet mogelijk. Twee dagen later vertelde Jarmila de geschiedenis aan haar Engelse chef, die er echter niet direct een op lossing voor kon geven. Waarschijnlijk wilde hij er eerst met de andere leden van de geallieerde missie over spre ken. De volgende dag riep hij haar bij zich en zei dat hij haar moeilijk kon ontslaan, omdat dat haar in een kwade reuk bij hel ministerie zou brengen, terwijl hij er anderzijds óók niets voor voelde, omdat zij dan zonder enige twijfel opgevolgd zou worden door een goed ge- instrueerde spionne van het ministerie. Maar als Jarmila naar het buitenland wilde gaan, zou hij aat waarschijn lijk wel voor haar kunnen regelen. Maar Jarmila wilde daar niets van horen, het zou, volgens haar, een vlucht zijn, voordat er iets gebeurd was om te vluchten. De Engelsman antwoordde daarop dat hij dat natuurlijk wei begreep, maar dat er geen mogelijkheid meer zou zijn om weg te komen als ze de man van het ministerie zou zeggen dat ze niet voor hem wilde gaan werken. Er restte nog slechts één mogelijkheid, en dat was dat ze bepaalde onbelangrijke gegevens of speciaal voor dat doel samengestelde dingen, zou doorgeven. Voor de rest zouden ze de loop der zaken moeten afwachten. Jarmila vertelde me dit allemaal en ik raadde haar aan te emigreren. Ik beloofde haar op de een of andere manier te volgen en ik schilderde voor haar een gewoon, normaal leven, waar we beiden zo naar ver langden, en dat we buiten de grenzen zouden kunnen vinden. Maar ik kon haar niet tot andere gedachten brengen. Ze antwoordde me dat niet iedereen, die tegen het nieuwe regiem was, eenvoudigweg kon vertrekken. Iemand moest achterblijven en er tegen vechten, precies zoals we ons tegen de Duitsers te weer hadden gesteld. Tenslotte zouden de huidige machthebbers, die dagelijks aanhangers verloren, zó zwak worden, dat hun regiem ineen zou storten, zodat niet alleen wij, maar iedereen, weer een normaal leven zou kunnen gaan leiden. Natuurlijk probeerde ik Jarmila van haar besluit af te brengen en natuurlijk vertelde ik haar dat haar weigering om weg te gaan verband hield met een zekere vaagheid van gedachten en een bepaalde angst voor het onbekende. Ik vertelde haar natuurlijk ook dat ik tijdens de Duitse bezettingstijd hard meegevochten had in de ondergrondse beweging en dat ik nu geen kracht meer had om opnieuw ten strijde te trekken, tegen de nieuwe regeerders ditmaal. Aan haar besluit viel echter niet te tornen en ze lachte me eenvoudig uit toen ik herhaalde dat ik geen vechtlust meer had. Ik trok verschillende conclusies uit Jarmila's ervaringen, nadat ik er eens rustig over had nagedacht. Eigenlijk had ik Jarmila's ervaringen niet nodig om tot een conclusie te komen. Ik had toch een poging gedaan, een onoprechte en valse poging, om geen rekening te houden met wat ik al wist. De moraal er van was dat niemand zich vrij kon voelen wanneer men omringd werd door onderdrukking en onvrijheid. De nieuwe regeerders hadden hun tegenstanders tegen de muur gedreven en dwongen hen tegenstand te bieden. In die dagen had ik weer contact opgenomen met Mirko, mijn oude vriend van de vóór-oorlogse jaren uit de wapenfabriek. Nachten lang praatten wij, want hij was tot de partij toegetreden en ik had er een zekere sympathie voor gevoeld. Hierdoor kwam ik in contact met de vrienden van je broer en toen ik nu en dan An- tonin, mijn oude vriend uit de oorlogsjaren, weer ont moette, begon ik mii weer thuis te voelen in de wereld van samenzweerders. Ik werd toen langzamerhand weer bevangen door het oude gevoel. Het is altijd vrij vreemd om bepaalde ervaringen voor de tweede keer te beleven. Wat ik voor de tweede keer meemaakte was dit: onder de Duitsers was ik ook begonnen met het verspreiden van pam fletten, maar op een goede dag had ik daar genoeg van. De anderen hadden machinegeweren en wij hadden kleine bedrukte blaadjes papier. Precies hetzelfde overkwam me een tweede maal. Ik kreeg genoeg van papier en manifesten. Zij controleerden het land en deden er mee wat zij wilden, en alles, wat wij hadden, was papier. Wij hadden zelfs precies dezelfde blaadjes kunnen ver spreiden. Ik vroeg dus om gevaarlijker werk. Jarmila ontmoette de man van het ministerie intus sen één keer per week of één keer per veertien dagen en zij vertelde hem wat zij op het bureau voor dit doel geprepareerd hadden. In den beginne scheen hij tevreden te zijn. Hij behandelde haar alsof hij haar vertrouwde. Maar 'plotseling stelde hij hogere eisen, plotseling be gon hij naar meer dingen te vragen. Hij gaf haar vragen lijsten; hij ondervroeg haar over dingen, die niets te maken hadden met het kantoor, en hij wilde zelfs ant woord hebben op vragen, die alleen een beroepsspion beantwoord zou kunnen hebben. Ze vertelde hem dat op zekere dag. Hij lachte daar slechts om en zei dat ze niet ongeschikt was voor dat beroep. Voor de zoveelste keer bood ik haar aan om met haar naar het buitenland te verdwijnen, maar ze wei gerde weer. Ze kon niet inzien, dat ze in groot gevaar verkeerde. Ze begreep niet dat het ministerie tenslotte het spelletje moe zou worden en dat er dan voor een getuige als zij, die te veel wist, slechts één mogelijkheid bestond: ze zouden haar elimineren. Ze lachte me echter uit en vertrouwde op de stupiditeit van het ministerie. Tevergeefs probeerde ik haar duidelijk te maken dat niets gevaarlijker is dan de kracht van je vijand te on derschatten, dat de stupiditeit van het ministerie ook zijn grenzen had en dat binnen deze grenzen het mi nisterie hoogst efficient was. Niets hielp echter. Zij slaagde er echter in de man van het ministerie nog en kele weken op sleeptouw te houden. Op een goede dag werd Jarmila gedwongen om een beslissing te nemen. Hij overhandigde haar enkele do cumenten en gaf haar bevel deze in het archief binnen te smokkelen, zodat, wanneer het bureau overvallen werd, deze papieren „gevonden" konden worden. (Wordt vervolgd). Op de vierde dag van het internatio naal concours hippique in Rotterdam werd zaterdag onder meer gestreden om de „Grote prijs van de stad Rot terdam". Op de foto ziet men mejuf frouw D. Palethorpe (Eng.) op „Holy well Surprise" die dit springconcours won en uit handen van Prinses Beatrix de zilveren medaille ontving welke door de Koningin was uitgeloofd. LUXEMBURGSE OLYMPISCHE PLOEG In de kleine Luxemburgse ploeg voor de Olympische Spelen te Melbourne (negen man) is ook de 1500 meter-loper Barthel opgeno men, die in 1952 in Helsinki de gouden me daille veroverde. Barthel zal zijn titel op de 1500 meter verdedigen. ADVERTENTIE ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Alle merken, dus ruime keuze MAANDAG 3 SEPTEMBER Minerva: „Angst", 18 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „Sissy", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigduizend mijlen onder zee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het ver loren meisje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het loon van de angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jacht zonder genade", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur Lido: „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Begijnhof kapel, 8 uur, Interkerkelijke samenkomst. Spreker prediker L. Pasman. Zangdienst van 7.30 uur af. Gebouw „Zang en Vriend schap": 8 uur, Bijeenkomst van geestelijk centrum „De grotere wereld". DINSDAG 4 SEPTEMBER Minerva: „Angst", 18 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „Sissy", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintigduizend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verloren meisje", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jacht zonder genade", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw, 8.15 uur: Concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest o. 1. v. Marinus Adam m. m. v. Sylvia van der Hoef, viool. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door Klaas Bolt. Ge bouw St. Bavo, 8 uur: Emigratiefilmavond Phoenixterrein: 8 uur, Circus Van Bever.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6