Op rappe wieken terug van Duffel en Tilburg IJmond-slachthuis ter sprake als gevolg krediet noodslachtplaats Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij- Weekeinde varia „Wie zal de schade voor Beverwijk betalen"? GEHAKTDAG!! DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 7 RAAD OP „SCHEYBEECK" Agenda voor Beverwijk In „Assumburg" was min der bezoek dan vorig jaar Bartels komt in Luxor Groen Geel sterkste in „Watervliet"-driekamp Sportieve korfbalwed strijden op Watervliet In augustus passeerden 1428 schepen de pieren POSTDUIVENUITSLAGEN GITA eerste in vierkamp van Watervliet Geslaagd volleybaltoernooi van Sportbond-ÏJmuiden D Kans op hereniging van Italiaanse socialisten Bemiddelend gesprek van Fransman had succes BEVERWIJKS RAAD, die het aftreden van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens als een volkomen verrassing aan het eind moest vernemen, heeft gisteravond een korte tussentijdse zitting gewijd aan twee in feite drie agendapunten, die beide betrekking hadden op de groei van de Veiser tunnel, een nadere overeenkomst over terreinen en het uitvoeren van werken in verband met de aanleg van de nieuwe Rijksweg VelsenBeverwijkUitgeestAlkmaar plus de kredietaanvraag voor de onderbrenging van het tot verdwijnen gedoemde slachthuis in de verlaten fabrieks hallen van de firma Docter de groenten conservenfabriek. Er was weinig stof tot praten over deze kwesties en over de belangrijkste zaak is helemaal niet gesproken,' al is het tweede agendapunt binnenskamers aanleiding ge weest tot vele besprekingen: Docter en Van Hattum en Blankevoort zijn de bei de Beverwijkse bedrijven, die uit de stad verdwijnen moesten en hun misnoegen jegens het Beverwijkse gemeentebestuur niet hebben verzwegen. Te beknopt In de raad rees een licht verwijt aan gaande de summiere raadsvoordracht over de overdracht der terreinen voor de „tun nelweg", terwijl de heer Koger (AR) enige twijfel uitte ten aanzien van de ze kerheid, die B. en W. blijkens de voor dracht koesteren over de gang van zaken met de tunnelweg. De deuren moesten er even voor dicht want het college wilde over een huizenkwestie, die hiermee ver' weven is, alleen in comité opheldering geven. Het tweede agendapunt kwam geruis loos ter tafel de heer Koger bracht het ter sprake zonder dat de voorzitter het in het openbaar aan de orde had gesteld. De a.r.-afgevaardigde was wat bang voor de „dwangsom" die het rijk bij het over nemen van de vrijkomende „slachthuis- grond" heeft gesteld (f 1000,— per dag, als het slachthuis niet op tijd ontruimd is), maar hij kreeg van wethouder V e s s i e s (Openbare Werken) te horen, dat er on middellijk met de verbouwing van de fa- brieksruimte van Docter begonnen kan worden, zodat alles wel op tijd klaar zal zijn. De firma Docter is de gemeente, zo zei de wethouder, zeer ter wille. De heer Koger kwam nog even terug met een aantal detail-opmerkingen over de vergoeding, die het rijk voor de riolerings werken geeft ad f 65.500,en die niet in het totaalbedrag terug te vinden is. De wethouder beloofde er nog eens naar te zullen informeren maar kon er ook niet onmiddellijk uitkomen. Het krediet voor de vestiging van het Beverwijkse slachthuis in de voormalige conservenfabriek maakte toch nog ver scheidene tongen los. Dr. de Ruiter (c.h.) vond het plezierig, dat deze drin gende zaak afgehandeld kon. worden, al vroeg hij zich af, of Gedeputeerden het er mee eens zijn, zodat er daar nog niet eens vertraging door ontstaat. Als tijdelijke oplossing vond de heer D e Ruiter het een goede, temeer omdat het gemeentelijk budget er niet extra door be last wordt. Wethouder V e s s i e s was het met de lof over de oplossing eens: de slagers zijn er bijzonder mee gebaat. De extra-raads vergadering van deze avond was speciaal gekozen om de zaak te bespoedigen. In middels zal de duur dezer oplossing afhan gen van het „echte" IJmond-slachthuis, maar het zal zeker een paar jaar duren, want, zo zei de wethouder, zelfs al zou vandaag het IJmond-slachthuis afkomen, dan nog moet er op een paar jaar bouwen gerekend worden. Onvoorzichtig De heer Romunde (Arb.) merkte in tweede instantie op, dat de wethouder wel wat onvoorzichtig te werk ging: als de wethouder zegt, dat het noodslachthuis voor een paar jaar moet worde ingericht, dan rekent hij buiten het rapport van het Economisch instituut te Rotterdam. De heer Boer (Arbeid) zou, met enige agressiviteit nog wel eens willen weten, wie de vertragingskosten rond het slacht huis zal moeten betalen: wie de zaak stagneert moet ook maar over de brug komen". Wethouder V e s s i e s repliceer de: het noodslachthuis is berekend op ze ker tien jaar en Gedeputeerden zullen het geval zeker niet traineren. DINSDAG 5 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De hel van Korea". Rex, geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. BIMIJ, open van 14—23 uur; 's middags breishow; van 2023 uur orkest „De Mirlitons m.m.v. Mitzi Waller. WOENSDAG 6 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Cen trum, bijeenkomst. BIMIJ, open van 1423 uur, van 20—23 uur, als dinsdag, nu m.m.v. het Majoco- trio. VELSEN Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur wethou der van Sociale Zaken. DINSDAG 4 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wilde vruchten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Roes der zinnen". R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van la 18 en i921 uur; lees- en studiezaal van 15—18 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. WOENSDAG 5 SEPTEMBER Bioscopen: als dinsdag. Openbare leeszaal, geopend van 15 7 uur, Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbi'bliotheek van 1 13 uur; lees- en studiezaal van 10—13 en 1518 uur. Er was nog een derde voordracht bijge komen: het inrichten van een vijftiende hulp-schoollokaal voor de meisjes VGLO- school ten koste van f 16.000,die er vlot doorging, al heeft mevrouw Allan (Vrijheid) nog wel even de vinger gelegd bij de ernstige scholennood in Beverwijk. De openbare u.l.o. zit bijvoorbeeld erg in de benauwdheid en ook zij moet nodig uitbreiding hebben. „Dit speelt allemaal op de achtergrond mee", antwoordde wet houder Niesten, die bovendien uit de doeken deed, dat de inrichting der nieuwe schoollokalen misschien vertraging on dervindt door de grote drukte bij de le veranciers van schoolmeubilair. De heer Romunde toonde zich eniger mate verbaasd over het feit, dat een be paald schoolhoofd blijkens het verhaal van mevrouw Allan zich niet tot het college, maar tot een raadslid heeft gewend, het geen wel lichtelijk buiten de orde gaat. Het college reageerde niet op deze aan merking, die door een aantal andere raadsleden werd onderstreept. Tot slot van de zitting maakte burge meester Scholten in sobere woorden zijn aftreden per 1 december bekend. Slechte zomer en kinderverlamming deden aantal overnachtingen met 1700 dalen Het bezoek aan de Heemskerkse jeugd herberg „Assumburg" had dit jaar een iet wat teleurstellend verloop. Het aantal over nachtingen van 1 januari af bedroeg 9000. De oorzaak hiervan moet wel gezocht worden in de slechte zomer, die velen weer houden heeft om een trektocht te maken. Ook de vrees voor kinderverlamming deed er geen goed aan. Van de mensen die tóch kwamen, waren de Duitsers in de meerderheid: vijfentwin tighonderd brachten hier de nacht door. Tijdens de deze zomer veel voorgekomen dagen dat buitenshuis geen verblijf moge lijk was waren de gasten wel genood zaakt om zich binnen te vermaken, wat dan ook wel zeer goed is gelukt. Ruimte was er in elk geval te over. Men beschikt in „As sumburg" over 180 bedden, terwijl het ge middelde aantal gasten per dag 25 bedroeg. Veel trekkers die tijdens de grote drukte in Amsterdam niet meer konden worden ge borgen overnachtten in Heemskerk. Op 8 november zal de VARA-winter- tournee een bezoek brengen aan Beverwijk. In het Luxortheater zal worden opgevoerd de revue „Hallóó - Goej'ndaag!" waaraan wprdt medegewerl0 d£°r: Cees de Lange, conferencier, Rijk ae Goöyër o.a'. als Bar tels, De drie Chico's, cowboyliedjes, Anna- bella's en Co, zang, dans en muziek; Miep Last, cabaretière en Roland Wagter jr., parodist. Kennemerland-renners boekten succes Enige leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben met succes deelgenomen aan verschillende wegwed strijden. In de ronde van Winkel bezette de IJmuidenaar Chr. Jong de eerste plaats op de voet gevolgd door Dirk de Ruiter. Chr. de Nijs zegevierde in Zwaagwesteinde, op de tweede plaats eindigde Koen Niesten die tevens de prestatieprijs veroverde. In de ronde van Wychem bezette Ab. Gelder mans de derde plaats, Koen Niesten eindig de als vierde. MARKTBERICHT BEVERWIJK Andijvie f 0,19-f 0,45, sla f 0,05-f 0,16, spi nazie f 0,21 -f 0,65, postelein f 0,25-f 0,45, sperciebonen f 0,53-f 1,10, snijbonen f 0,46- f 1,45, pronkbonen f 0,62-f 0,95, doperwten f 0,34-f 0,90, tomaten f 0,33-f 0,75, komkom mer f 0,11-f 0,30, bospeen f 0,32-f 0,43, was- peen f 0,21-f 0,38, bloemkool f 0,18-f 0,65, groenekool f 0,34-f 0,45, rodekool f ",12- f 0,24. Zonnebril op straat gevonden! De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Wijk aan Zeese politiepost: hoofddoek, armband, wit rub berlaarsje, moersleutel, plastic bal, schep, blauw badschoentje, gladde gouden ring, blauwe capuchon, dameshandschoen, brui ne schoen, enige sokken, zwarte ceintuur, bruine schoen, donkerblauw jongensbroek je, vier kleurenpotlood, broche, muntbiljet, rood zwembroekje, pop met cape, plastic bal, sleutel, groen jasje en een zonnebril. De korfbalvereniging „Watervliet" heeft met medewerking van de korfbalclubs „Archipel" uit Amsterdam en „Groen Geel" uit Wormer zondag de gehele dag op „Wa tervliet" een verenigingsdriekamp gehou den als een welkome oefening voor deze drie verenigingen, voor zondag de korfbal competitie gaat beginnen. Van elk der verenigingen namen vier twaalftallen aan deze kamp deel, die in totaal twaalf wedstrijden van een vol uur speelden, zodat de gehele zondag er mee gemoeid was. De „Watervliet"organisatie was uitste kend verzorgd en zelfs was er opwekkende muziek tijdens de wedstrijden, die prompt op tijd begonnen en op het berekende tijd stip eindigden. Het wedstrijdschema was bovendien zo gesteld, dat de „vrije" ploe gen hun clubgenoten langs de lijnen kon den aanvuren, waardoor met een flink aan tal toeschouwers het sportpark aan de Ko ningsweg een levendige aanblik bood. Hoewel de wedstrijden uiteraard vriend schappelijk waren werd er door alle korf ballers en korfbalsters actief gespeeld, wat de beste graadmeter was voor het hoog staande wedstrijdpeil. De driekamp kreeg daardoor een zeer vlot en prettig verloop te meer omdat Groen Geel bovendien al een oude bekende is in de door „Water vliet" gehouden seriewedstrijden. De Am sterdamse gasten namen voor de eerste maal deel, doch zullen, gezien de prettige sfeer, zeker nog terug komen. De test van de verschillende ploegen ein digde in de volgende resultaten: Afdeling I: Archipel I-Groen Geel I 3-4, Groen Geel I-Watervliet 3-2, Watervliet I- Archipel I 13-5. Afdeling II: Groen Geel 2-Watervliet 2 5-0, Watervliet 2-Archipel 2 6-2, Archipel 2-Groen Geel 2 2-4. Afdeling III: Watervliet 3-Archipel 3 1-4, Groen Geel 3-Watervliet 3 3-7, Ar chipel 3-Groen Geel 3 3-0. Afdeling IV: Groen Geel 4-Watervliet 4 2-1, Archipel 4-Groen Geel 4 3-1, Water vliet 4-Archipel 4 3-5. Zowel in de eerste als in de tweede af deling waren het de twaalftallen uit Wor mer, die de eerste plaatsen innamen. Voor al Groen Geel I leverde een mooie pres- tratie aangezien dit team in de beide wed strijden met 2-0 achterstand, doch wegens moedige volharding deze achterstanden in overwinningen kon omzetten. In de beide andere afdelingen zorgden de Amster damse ploegen voor de winst. Waar be sloten was de winnaar van de driekamp aan te wijzen uit de vereniging, waarvan de teams de meeste overwinningen hadden behaald, kwam Groen Geel voor de eerste priis in aanmerking met 5 gewonnen wed strijden, Archipel bezette de 2de plaats met 4 gewonnen wedstrijden en „Watervliet" eindigde met drie overwinningen op de laatste plaats. In augustus zijn in totaal 1428 schepen de IJmuidense pieren gepasseerd. Te IJmuiden liepen binnen voor: Amster dam 541 schepen: Zaandam. 49: Haarlem 4; Buitenhuizen 3; Binnenh. Hoogovens 19; Pa pierfabriek 13; Buitenhaven Hoogovens 20; Vissershaven 14; Bijleggers 39 en in totaal 702 schepen. Vertrokken zijn van: Amsterdam 545 sche pen; Zaandam 31; Haarlem 4; Buitenhuizen 3; Binnenhaven Hoogovens 24; Papierfabriek 9; Buitenhaven Hoogovens 19; Vissershaven 14; Bijleggers 77 en in totaal 726 schepen. Als gevolg van de minder gunstige weers omstandigheden werden de duiven van de Beverwijkse vereniging „Ons Genoegen" eerst maandagmiddag om 13.50 uur in Duffel (153 km) gelost. In concours 108 duiven, waarvan de eer ste om 15.36 uur arriveerde; de laatste duif deed er negen minuten langer over. De uitslagen waren: Fr. Blommaerts 1, 4, 5, 13, 15 en 22; Th. Kuyer 2 en 9; J. Eelzing 3; W. Rijnders 6, 17, 18 en 19; W. v. Wijk 8 en 9; H. Exalto 10 en 21; C. v. Gelderen 11; Traa-Bruins 12 en 15; B. de Smet 16 en 30; S. Vergonet 17. Reisduif Met 321 duiven nam de „Reisduif" even eens deel aan de wedvlucht van Duffel (156 km). De lossing geschiedde om 13.50 uur en de eerste duif werd om 15.33 uur ge klokt; laatste duif 15.41 uur. De uitslag was: D. Stiemer 1, 2, 44, 45 en 49; H. Been tjes 3, 24 en 28; P. Dekker 4 en 57; T. Gra- vemaker 5, 10, 15, 16, 29, 31, 35 en 43; C. Castricum 6 en 21; E. Verschuren 7, 11, 23 ADVERTENTIE Steeds meer klanteft profiteren op woensdag van onze U weet. dan kost het heerlijke gekruide gehakt half om half slechts 1.08 p.p. Alleen op woensdag Kersverse GEKOOKTE WORST 0.68 per half pond GROENENDAAL'S VLEESBEDRIJF Zeeweg 229 - IJmuiden-Oost Da Costalaan 15 - Driehuis Voor de derde wedstrijd in de vier ver- enigingen-atletiekkamp van Gita (Haar lem), DEM (Beverwijk), Suomi (Velsen) en Holland (Haarlem) voor dames en meisjes, waarvoor onder de Kennemerland atletes een goede belangstelling was, was de organisatie in handen van „Holland", die echter het sportpark „Watervliet" als domein had gekregen, waartoe „Suomi" alle medewerking verleende. De wedstrijden brachten talrijke dames en meisjes op de verschillende nummers, die de gehele zondagmiddag in beslag na men,, temeer omdat ook nog ingelast was het loonummer 300 meter voor jongens B. Dit nummer bracht bovendien een verras sing door de twee Suomi-clubgenoten A. Langendoen en L. Koomen, die het club record van Henk Olthoff van 41,8 sec. lieten sneuvelen en er liefst 2,5 sec. af knabbelden tot 39.3 sec. De beide Suomi- jongens voerden een felle strijd om de eer, doch de jury noteerde voor beiden precies dezelfde tijd. Bij de estafette 4 x 80 meter meisjes A/B werd eveneens het „Suomi" clubrecord verbeterd tot 42y8- sec. (pg Overigens waren de verschillende pres taties van «e „IJm.or,d"-a:!ejps zeer goed; vele eerste en tweede plaatsen werden, vaak na spannende strijd, veroverd. Desondanks was het de specifieke Haar lemse damesclub „Gita", die op geen enkel nummer ontbrak, welke met totaal 119 punten de strijd won; gevolgd door Suomi en Holland, beide met 102 punten en DEM- met 93 punten. In Clinton, in de Amerikaanse staat Tennessee, zijn wederom moeilijkheden ontstaan ten gevolge van het feit dat nu elke Amerikaanse school openstaat voor blanken en negers. Op de foto ziet men een neger-student van de „High- school" in Clinton, die een plein in de nabijheid van de school oversteekt en door jong en oud wordt uitgejouwd en nagewezen. Te zijner bescherming wordt hij begeleid door een politie officier (midden). en 56; G. v. d. Outenaar 8; P. Luyt 9 en 62; R. Westrate 12 en 47; D. Joosten 13 en 46; C. Castricum 14 en 40; C. Westrate 17; P. v. d. Outenaar 18 en 30; J. Schipper 29; H. Hubers 20 en 55; G. J. Dekker 22, 26, 34, 53 en 63; D. v. d. Bond 25; G. v. d. Winden 27, 33, 37, 41, 42, 48 en 59; C. Smit 32, 38 en 52; G. Grapendaal 36; G. de Graaf 39; H. Gaasenbeek 50; D. Philippi 51; W. Tuyn 54 en 61; P. v. Vuuren 58; L. Kleyn 60; J. Luntz 64. Vredesduif De Heemskerkse duiven van de „Vredes duif" kwamen van Tilburg. Los 9 uur. Eer ste duif 10.46.10 uur; laatste duif 11.2.20 uur. De uitslag was: J. Pirovano 1, 3 en 36; J. Peekei 2, 11, 19, 21, 24 en 25; J. Winter 4 en 18; A. J. Bruins 5 en 22; G. v. d. Oute naar 7; J. Koper 8, 23 en 26; G. Duin 9 en 10; Chr. Bey 12, 17 en 19; A. Cassee 14 en 27; M. de Kruif 26. Goed weer voor buitenvolleybal en een goede organisatie hebben er toe bijgedra gen dat het volleybaltournooi door de Spotbond-IJmuiden zondag op sportpark „Schoonenberg" te Velsen gehouden uit stekend is geslaagd en vooral vele ploegen uit de afdeling IJmond een goede voorbe reiding voor de a.s. wintercompetitie heeft geboden. Bij de heren in poule A heeft De Kenne- mers uit Beverwijk een felle strijd moeten voeren met De Halter uit Amsterdam en Rapiditas uit Haarlem. Pas in de laatste wedstrijd viel de beslissing toen de Rapi- dianen in de tweede set na een 1311 voorsprong de eer toch aan de Kennemers moesten laten en een puntenverdeling De Kennemers de poule-overwinning bracht. Als tweede eindigde in deze poule De Halter met een punt voorsprong op Rapi ditas. In poule B bleven VCK (Velsen) en VGW (Wormerveer) tot de laatste wed strijd concurrenten. Beide ploegen behaal den uit vier wedstrijden acht punten, maar in de beslissende poule-wed'strijd kwamen de Velsenaren iets te kort. Ook in de finale tegen De Kennemers bleek VGW de sterk ste ondanks het verschil maar gering was; 1614 en 1512. De derde prijs was voor VCK door een zege op De Halter met 715. 15—2 en 15—13. Dames Bij de dames moest het team van Rapi ditas na vier eerste prijzen in toernooien be haald nu genoegen nemen met de tweede prijs. Maar het was dan ook alleen de uit stekend op dreef zijnde Rap--aanvoerdster Kitty Hoevens die als eerste team-speel ster vertegenwoordigd was. De eerste plaats in poule A, vóór VGW en VCK, was voor dit combinatie-team dan ook een opvallen de prestatie. In poule B deed het zeer jeugdige team van HBC (Heemstede) van zich spreken. Slechts door een beter gemiddelde werd De Kennemers in deze poule eerste.. Zoals Vermeld, moest Rapiditas in de 'hnale 'ge noegen nemen metde - tweede prijs. Met 19—17, 6—15 en '1'5—10 bleef het te'am van De Kennemers over de zwart-witten de baas. De derde prijs kwam in bezit van HBC door een zege van 21 (1115, 156 en 15—13) op VGW. Op maandag kwamen in IJmuiden binnen: Ingvar van Sundsvall, Marie Jensen van Londen, Hoogkerk van Bremen, Alouette van Londen, Gerd van Londen, Jelö van Skiën. Theano van Dublin, Libra van Lon den, Bittern van Liverpool, Sternborg van Onega, Nikfil van Archangel, Isis van Lon den, Notos van Gothenburg, Christine van Sarpsham, Wally van Kalmar, Marianne van Rotterdam. Texelstroom van Liverpool, Bo- hus van Oxelosund, Heemskerk van Ant werpen. Vertrokken zijn: Mosel naar Stockholm, Zijpenberg naar Menilla, Realta naar Rot terdam, Alouette naar Harlingen, George Russ naar Montreal, Tetuan naar Bremen, Eemsborg naar Domsö, Aegis naar Parama ribo, Marlwood naar Goole. Visafslag Urk: Zaterdag werd door 90 vaartuigen aangevoerd: 7928 pond kuil- paling, f 0,80-f 1,06; 367 pond lijnaal, f 1,01 - f 1,45; 433 pond snoekbaars, f 0,79-f 0,82; 424 pond rode baars, f 0,79-f 0,83 per pond en 910 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 3714 kg. R) DAT MEN MET de belas tingen moet oppassen is een algemeen erkend feit in de meeste Nederlandse huis houdingen, maar dat zelfs de BIMIJ, die zich sinds jaar en dag inspant voor een nieuwe Doopsgezinde kerk ook al in fiscale troe belen kan verzeilen, lijkt ons minder normaal. Ten slotte staan deze mensen daar maar in Jie beide ten ten aan de Lange Nieuw- straat van de vroege mid dag tot de late avond en zij doen zulks voorwaar niet om niet. Dat denkt de be lasting blijkbaar óók, al is het uitgangspunt net even anders: voor de eerste keer wordt er dit jaar vijftien percent vermakelijkheids belasting geheven en wij kunnen ons voorstellen, dat de organisatoren nu nog wel tien beurzen moeten opzetten, willen zij hun kerk er eindelijk uithebben. Want bij de belastingen weir: wat rekenen is. Maar er zijn ook nog vriendelijke mensen op dit ondermaanse, zoals de fa brikanten van koffiezet apparaten volgens een nieuw systeem, die hun zil- verschijnende produkten met een royaal gebaar ge heel om niet op de BIMIJ neerzetten en daarbij zei den „Zet maar een goed bakje troost in onze instru menten". Hetgeen blijkens de resultaten in de theater- annex -schouwburg-ruim te met goed gevolg is gebeurd. En dan denken ze in Haar lem het peil van de open bare koffie te kunnen ver beteren met een koffiezet- weekIJmuiden heeft zoiets niet nodig. De resultaten van de tweede dag ter beurze wa ren weer niet mis, mogen wij wel mèt de standhou ders zeggen. Want waren er verleden jaar op deze zelfde maan dag slechts een twaalfhon derd betalende gasten onder het zeildoek te vinden, dit- keer telden de onverdroten cassières er 2812 en dat is, als wij het goed hebben meer dan het dubbele, waardoor het totaal gene raal op 6472 kwam. Onder ons gezegd: vorig jaar re gende het bejaarde vrou wen op de eerste maandag, maar tóch is het te begrij pen, dat de mannen met de green-witte rozetten dui mendraaiend te bed zijn ge gaan na zo'n mooi dagje. Nu even ernstig. Wanneer ge wilt weten, wat er zou kunnen gebeu ren, als er eens grote ram pen over het Marktplein kwamen, dan moet ge eens gaan zien bij de BB-stand, die het Marktplein in het klein vertoont met de win kel van één onzer bekend ste manufacturiers afbran dend en een niet eens ge reedgekomen pand op de andere hoek alweer in puin. En al is het dan een ge slaagde maquette, de die pere betekenis zal u wel duidelijk zijn, want die is droef genoeg om er eens over te denken, een handje uit te steken aan deze BB- voornoemd. Prijzen van maandag: Heilbot 3,20-2,60, gr. tong 5,30-4,30, grm. tong 3,40-3,50, kim. tong 3,70-3,40, kl. tong I 3,50-3,10, kl. tong II 2,60-2,40, tarbot I 3,20-2,70 per 1 kilo. Tarbot IV 60-40, gr. schol 63-55, grm. schol 60-49, kim. schol 64-38, kl. schol I 51-31, kl. schol II 36-8,90, schar 28-22, v. haring 23-13, makreel 29-11, gr. schelvis 38-22, grm. schel vis 36-17, kim. schelvis 32-18, kl. schelvis I 28-16, kl. schelvis II 23-10, wijting 18-8, gr. gul 32-25, mid. gul 25-22, kl. gul 20-10, kl. haai 20, ham 120-80, kl. koolvis zw. 25-12,50, kl. koolvis wit 35-33 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 200-65, gr. koolvis zw. 73- 60, gr. koolvis wit 100-86, gr. leng 72-68 per 125 kilo. Besommingen van maandag: IJM 204 f 1800. KW 26 f 6340, KW 24 f 4320, KW 17 3340, KW 28 f 4820, KW "5 f 4040, KW 57 f 2980, KW 175 f 2500, KW 65 f 2200, KW 169 f 2710, KW 69 f 2650, KW 155 f 1100. KW 107 f 2170, KW 125 f 810, KW 89 f 2540, KW 37 f 960, KW 114 f 3080. KW 48 f 1250, KW 64 f 2730, KW 162 f 3660, AM 18 f 1830, AM 16 f 2180, AM 17 f 1680, TX 14 f 2700, KW 68 f 3040, KW 53 f 1730, KW 12 f 2450, KW 21 f 1140, KW 98 f 2700, KW 27 f 3120, KW 36 f 2940, KW 96 f 940, KW 34 f 2380, KW 58 f 1160, KW 72 f 2070, KW 165 f 2160, KW 105 f 2210, KW 88 f 2310, KW 79 f 3030, WR 50 f 3190, WR 25 f 4180, WR 34 f 3140, IJM 208 f 2580, IJM 40 f 1800, IJM 59 f 2680, IJM 31 f 2210, IJM 22 f 2840. IJM 78 f 1380, IJM 27 f 1540, IJM 4 f 2840, IJM 7 f 2200. ROME (United Press). De Franse be middelaar tussen de twee Italiaanse socia listische partijen, de adjudant-secretaris van de Franse Section Frangaise de l'Internationale Ouvrière, Pierre Commin, heeft medegedeeld, dat de weg open staat voor de hereniging van Italië's pro- communistische socialisten met de anti communistische socialisten, die negen jaren geleden de partij, omdat zij te pro-commu nistisch was geworden, verlieten. Commin maakte melding van „zeer positieve resul taten", die bereikt waren gedurende een onderhoud met de leider der rechtse socia listen, Giuseppe Saragat, vice-premier van Italië. De Franse socialist, die bij die bespre kingen optreedt uit naam van de socialis tische internationale, zal waarschijnlijk la ter een ontmoeting hebben met de leider van de linkse socialisten Pietro Nenni, die in Rome is teruggekeerd. Ondertussen is de algemene secretaris van de communistische partij, Palmiro Togliatti, naar Rome teruggeijld, omdat de nieuwe houding van Nenni een einde maakt aan het enige bondgenootschap van de Italiaanse communisten, die een nieuw isolement duchten. Toen hij het bureau van Saragat verliet, zei Commin: „Mijn onderhoud met hem was erg hartelijk en wij bereikten zeer po sitieve resultaten". „Wij onderzochten de vraagstukken van de hereniging en de binnenlandse moeilijk heden, die daarbij opgelost dienen te wor den. Ik ben van mening, dat de weg open staat en dat met goede wil van beide zijden een toenadering mogelijk is voor het be reiken van de doeleinden, die wij hebben gesteld". 1 Alfred doet iets onduidelijks aan een school en heeft zijn rijbewijs verleden week tóch weten te bemachtigen, zodat er alle reden was om een weekeinde naar België te gaan met een geleende zwarte automo biel vol kennissen. Terdege voorbereid door middel van autokaarten, waarop zelfs de greppels in de omgeving van Mechelen met forse lijnen waren aangegeven, zodat het niet mogelijk was onverhoeds in de Kem pen te verdwalen, zijn zij zaterdag vertrok ken, angstig nagewuifd door een schare familieleden. Zijn vrouw is ook erg aardig, maar een beetje te gedecideerd. Van het type, dat in vijf minuten een nieuwe hoed koopt en later zes keer terug moet om het ding voor iets nog ergers te ruilen. De buurtjes van om de hoek mochten mee, want het was tenslotte een vierpersoons automobiel, die niets meer aan benzine kostte als de achterbank ook werd inge nomen. Bij de grens moest de reis worden onder broken vanwege een daar stilstaande vrachtauto. Alfred is er gehoorzaam achter gaan staan, maar toen er na een uur nog geen enkele douanebeambte aanstalten had gemaakt hem en zijn reisgenoten uit te klaren, is de buurman maar eens gaan in formeren, of ze misschien niet welkom waren bij de Belgen. Nu bevond zich op ongeveer een kilometer zuidelijker een file auto's, waar bedrijvige vakantiegangers in en uit holden, waarna deze voertuigen met jolige rookpluimpjes langs een rood-witte slagboom snelden. De vrachtauto, waar Alfred en de zijnen achterstonden, was voor een kleine herberg geparkeerd. Heaas had zich achter hem een tweede file gevormd, die in de stellige overtuiging verkeerde, dat het Belgische land hier be gon. Wij kunnen niet zeggen, dat de reis hierna vlot verlopen is. In Brugge moest worden voorgesorteerd ter hoogte van een erkeersagent, die met de witte helm stevig om het hoofd geboetseerd zowel het recht- doorgaande als het linksafslaande verkeer zodanig regelde, dat er bijna niets verkeerd ging. Voorsorteren is het tijdig kiezen tussen linksaf of rechtuit naar gij allen weet, maar aangezien de stad, waar Alfred zijn bewijs van rijvaardigheid had bevochten niet over zulke ingewikkelde situaties beschikte en er dus naar Nederlandse zede nimmer voor gesorteerd werd, merkte de bestuurder van de zwarte automobiel tot zijn ontsteltenis pas vlak voor de laarzen van de verkeers agent, dat hij links af had willen slaan, terwijl hij zich in de rij voor rechtdoor bevond. Hetgeen hem niet belette het voor nemen, om tijdens deze reis zoveel mogelijk te zien, spoorslags ten uitvoer te leggen en alsnog linksaf te gaan. Terwijl hij mooi dwars over de weg stond, de gendarm in opperste verbazing brengend, sloeg uiteraard de motor af en de Belgen grijpen in zulke toestanden on middellijk in, door als één man op hunne claxons te gaan drukken. Onder de witte helm ontvouwde zich bovendien de doorwrochte frons van het beledigde gezag, dat duidelijk laat zien het er nu nog bij te willen laten, maar de vol gende keer naar het bonboekje te gaan zoeken. Er geschiedde verder niets, dat nauw keurige vermelding verdient. Althans buiten de zwarte auto met het blauwe nummerbord niet. Daarbinnen was evenwel een gespannen atmosfeer ontstaan, want iedereen ver strekte goede raadgevingen, die nergens toé leidden dan het martelende zuwe-zuwe- zuwe van de startmotor. Toen ter hoogte van St. Niklaas de zweetdruppels weer wat waren opgedroogd, moest er hoognodig iets aan toerisme wor den gedaan en aangezien België enige fraaie kanalen bezit alsmede een serie be minnelijke riviertjes kwam er een moment dat de auto tegen een grazige dijk werd geplaatst, de handrem ratelend werd vast gesjord en het gezelschap met de broodjes en de thermosflessen neerzeeg in het be dauwde gras langs de waterkant. Na het broodje en het opstaan kwamen de rampen pas goed los. Uit de passagiers steeg de verontruste kreet op, dat de ben zine bijna op was. Een blik in de boekhouding toonde aan, dat het tanken op Nederlands grondgebied veelvuldiger had moeten geschieden, want zou zulks in België gebeuren, dan zou de warme maaltijd er bij inschieten en aange zien het gezelschap uit doorvoede gastro- noompjes bestond was dit meer dan het humeur zou kunnen verdragen. Dus bleef er niets anders over dan de koers naar de grens te wenden en Neder landse benzine aan te schaffen tegen een aanmerkelijk civielere prijs dan men bij de Beneluxpartner moet neertellen en ten slotte zou dat maar énkele kilometers om zijn, volgens de kaart en zag men ook nog een mooi stukje Brabant. Hetgeen meege nomen was. De temperatuur in de voorthollende wagen steeg inmiddels met de seconde. Hetgeen wederom tot klimmende onrust leidde, want dit kon moeilijk normaal wor den geacht. Tijdens een discussie over mogelijke defecten zoals gesprongen v- snaren en verstopte radiateuren besloot de bestuurder het stamkapitaal er aan te wa gen en de eerste de beste Belgische garage aan te doen, want men kan tenslotte niet met een verpulverde auto bij de eigenaar terug komen, hoe ruim deze eigenaar ook overigens mag denken over de vriendschap en dezelver gevolgen. Nadat de monteur in deze garage met een „Ahwel menierke, da' goa rap genog, agge 'et efkes wit" de kachel had uitgedraaid en verheugd met een sigaar op de lip aan zijn normale werkzaamheden was voortgegaan, besloot men toch maar door te zetten en Nederlandse benzine in te slaan. Hetgeen, na de grensoverschrijding niet nodig bleek te zijn, want de auto was allang weer horizontaal gekomen na het kanaaldijkje en er bleek nog genoeg voorraad in de tank te zijn om desnoods ook de Franse benzine eens te proberen. Wanneer gij mijn vriend de leraar thans vraagt, of hij een prettig weekeinde heeft gehad in België, dan zal hij u ietwat ver wonderd aanzien en opmerken, dat België inderdaad een weelderig en weids land schap bezit, waar het goed pozen is. Alleen jammer, dat er zo slecht gereden wordt over het algemeen. j.f. HANDBALTOERNOOI CVB Maandagavond zijn op de sportvelden aan de Rooswijkerlaan de volgende wedstrijden gespeeld voor het handbaltoernooi der CVB: Cemco-Magazijnboys 36; Gooien en Smij- ten-Monsters 6—5; BBC-De Troeven 15—2. GRONDSTOFFENAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is maandagmorgen aangekomen het Noorse m.s. „Borre" met een lading van 625 ton houtstof uit de Noorse haven Gjeving.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11