Met „blinde" brug ramde de GY. 472 de zonder vismerk vissende KW. 140 VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Twee maanden intrekking van diploma IJ. v. d. Bent gevraagd Dubbeltje DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 11 SCHIPPER ZAG TRAWLER KWARTIER LANG NADEREN Badische Analin und Soda geeft 8 obligaties uit Mosselzaadbanken opengesteld Nina Ponomareva zal wel gesauveerd worden Leger houdt interesse voor 13 augustus-affaire Kenly poogt oliespuiter in Perzië te bedwingen Scheepvaart TER HOOGTE VAN DE PITT-BOEI werd op de tiende februari van dit jaar, toen een ijzig klimaat West-Europa teisterde, felle oostelijke winden en zware sneeuwstormen over de Noordzee joegen, de kleine motorlogger „Voor waarts" KW. 140 geramd door de Engelse trawler GY. 472, de „St. Garis- broocke". De acht opvarenden van de „Voorwaarts" moesten het bij het voor schip zwaar gehavende schip onmiddellijk verlaten en werden aan boord genomen door de Engelse trawler. Schipper IJ. v. d. Bent en stuurman J. Hoek zijn naar het stuurhuis geklommen en troffen er de Engelse schipper en de roerganger, waar op dat moment weinig over de aanvaring werd gesproken; beide Katwijkers .konden zich moeilijk verstaanbaar maken, maar stuurman Hoek begreep wel zoveel uit de woorden en gebaren van de roerganger, dat de Britten de Katwijkse logger niet hadden gezien. De ramen van ae brug waren nog bedekt met sneeuw; alleen aan lijzijde stond een raam open. Gister morgen vertelden schipper v. d. Bent en stuurman Hoek onder meer dit deel van hun belevenissen op die koude tiende februari aan de leden van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Schipper v. d. Bent ging bij deze aanvaring echter niet vrijuit. Tot driemaal toe moest de president, mr. Vos, de schipper er gisteren op wijzen dat hij in overtreding was geweest en de inspecteur voor de scheepvaart, de heer C. M. Tuntler, bleef dan ook niet anders over dan de Raad te verzoeken het diploma van de schipper voor twee maanden in te trekken. Schipper v. d. Bent stond vrijdagmorgen 10 februari alleen op de brug aan het roer. De „Voorwaarts" was vissende en in het visruim en aan dek werkten de andere zeven leden van de bemanning. De stuur man was met vier van hen in het visruim bezig met het strippen van vis. In de buurt van de „Voorwaarts" visten nog enige loggers en kotters en daar tussen in zag schipper v. d. Bent een Engelse trawler in zijn richting opstomen. De „Voorwaarts" lag zuid voor, terwijl de Brit, die later de GY. 472 St. Garisbroocke bleek te zijn, in de koers oost ten noorden voer. De schipper zag de trawler aldus op ongeveer een mijl afstand over stuur boordskant naderen. Gierend kwam de Engelsman naderbij en bij schipper v. d. Bent vatte slechts de gedachte post, dat de Brit eens even langs kwam om te zien hoe de visserij bij de Hollander was. De „Voorwaarts", die ongeveer met een vaart van twee mijl per uur het sleepnet over de zeebodem trok, had echter niet het vis merk een bal of vismand op het voorschip gehesen, zodat de schipper en roerganger van de trawler in de mening verkeerd kunnen hebben, dat de „Voor waarts" naar de regelen der zeevaart voor rang zouden geven aan het over stuur boord naderende schip. Met achtmijls vaart naderde de St. Garisbroocke de Katwijkse trawllogger en pas, toen de trawler ongeveer nog twintig meter verwijderd was, stond het voor schipper v. d. Bent vast, dat de Engelsman niet voor of achter zou langs schieten om dat de Katwijker vissende was, maar dat hier een aanvaring van zou komen. Hij zette de motor op achteruit en schreeuw de naar zijn mensen in het visruim, maar op hetzelfde moment zat de Brit al met de voorsteven in het voorlogies van de Voor waarts. Een gat van dek tot onder in de logger was het gevolg, de logger vervulde voorin, maar een gelukkige omstandigheid was het, dat het waterdichte schot goed hield. Geen vismerk Toch zag men de toestand erristig in en de acht man van de logger besloten daar om ijlings hun schip te verlaten. De stuur man en de kok, die achterin nog enige be zittingen hadden gered, gingen als laatsten van boord. De leden van de Raad kwamen bij schipper v. d. Bent met vele vragen: waarom die vismand niet op het voorschip hing, waarom geen gebruik was gemaakt van de scheepsfluit en of hier wel lucht op stond. Schipper v. d. Bent zei dat men die mand had vergeten, maar later bleek, dat de mand gedurende de hele reis men was al acht dagen in zee niet was ge hesen. De zaak was vermoedelijk tijdens het uitstomen en misschien ook wel tij dens de vorige reis kapot gevroren en niemand aan boord het was in feite de taak van de stuurman had zich er even voor ingespannen om een nieuwe lijn te bevestigen en de mand te hijsen. Nu zag ieder schip de „Voorwaarts" voor niet vissend aan en moesten van stuur boord naderende schepen wel in de mening verkeren, dat de logger voor hen zou uit wijken. De schipper v. d. Bent dacht er echter anders over. Hij was vissend. Men had het desnoods aan de lijnen van het vistuig bij het achterschip kunnen zien; daar keken ze allemaal naar, er vissen tenslotte zoveel schepen zonder vismerk. Dat de schipper geen gebruik had ge maakt van de fluit, was voor de Raad ook een vreemd verschijnsel. Maar schipper v. d. Bent verklaarde volkomen in de mening te hebben verkeerd, dat de St. Garisbroocke hem zag en vlak langs hem heen wilde varen. „U bent niet slim ge- geweest", meende het lid van de raad de heer Brouwer. „Zo iets heb ik wel eens van Russen gehoord, maar niet van Britten", meende de president. „Ook de trawler heeft geen sein gegeven", voegde schipper v. d. Bent er aan toe. Niet gezien Stuurman J. Hoek van Katwijk aan Zee trad als getuige naar voren en deed ver slag van het overgaan der bemanning op de trawler, het gesprek met de roerganger van. de Brit en de sleepreis naar IJmuiden. Hij was omstreeks elf uur met vier man in het visruim bezig geweest, toen de aan varing zich voordeed. Het schip begon on middellijk voorover te duiken en nadat hij uit het achterschip nog een reddingvest en wat persoonlijke eigendommen had opge- FRANKFORT, (DPA) De Badische Alinin- und Soda-fabrik A.G. te Ludwigs- hafen/Rhein zal op 8 september via een bankconsortium, dat onder leiding staat van de Süddeutsche Bank, een acht percent obligatielening tot een bedrag van 125 mil joen mark tegen de koers van 98 percen. aan het publiek aanbieden. Volgens ae maatschappij komen de voorwaarden over een met die der andere industriëie leningen van acht percent obligaties, die de laatste weken zijn uitgegeven. haald, verliet hij als laatste de „Voor waarts". In de brug van de trawler hebben de schipper en hij eerst gevraagd hoe men in radiocontact kon komen met Scheve- ningen Radio of enige kotters van de Kat wijkse vloot. De Engelsman bleek de be schikking te hebben over een golflengte, waarop de Scheveningse vloot werkt en aldus kwam via een Scheveningse schip per het contact met de KW. 16 van schip per J. Dijkhuizen tot stand. Inmiddels had stuurman Hoek eens in de brug van de Brit rondgekeken en gezien, dat de brug vrijwel geblindeerd was door de sneeuw op de ramen. Slechts een lijraampje stond open. De roerganger wees op de ramen en bracht stuurman Hoek aan het verstand, dat ze de logger niet hadden gezien. „We couldn't see you", zei de roerganger onder meer. Toen de KW. 16 om kwart over twaalf naderbij was gekomen zijn de acht Kat wijkers van de Brit overgestapt op de collega Katwijker en heeft men in de eerste plaats de inwendige mens versterkt. Daarna en dit nam de raad de schipper ook kwalijk is de „Voorwaarts" weer eens in het oog genomen en kwam men tot het besluit, de logger op sleeptouw te nemen. Het waterdichte schot bleek het te houden en de logger zonk niet dieper. Schipper v. d. Bent had niet de moed terug te gaan, maar de stuurman en vier vrij willigers, waarvan twee van de KW. 16 durfden het wel aan om aan boord van de „Voorwaarts" te gaan. Stuurman Hoek sprong over en het viertal volgde met de boot van de KW. 16. De vislijnen werden gekapt, er werd licht ontstoken om in de nacht te kunnen varen en er kwam na moeizaam werken in dit barre klimaat tegen de avond een goede sleepverbinding tot stand. De vijf man roeiden terug naar de KW. 16 en schipper Dijkhuizen kon daarna aan een sleepreis van 130 mijl beginnen. Ander halve dag sleepte hij en toen liep men te IJmuiden binnen. Alleen ol> de brug Nu hoorde het drietal de inspecteur voor de scheepvaart, de heer Tuntler aan. Voor schipper Dijkhuizen was er niets dan lof, maar schipper v. d. Bent's beleid op de „Voorwaarts" werd ten strengste veroor deeld. „Onbegrijpelijk, dat v. d. Bent zo lang heeft gewacht om te waarschuwen en geen sein heeft gegeven", meende de in specteur, „bovendien stond u alleen op de brug en voerde u geen vismerk op het voorschip. U heeft ernstige fouten ge maakt". Herhaaldelijk is er al op gewezen, dat de stuurman niet aan dek werkzaam dient te zijn, maar de navigatie moet ver zorgen en de schipper bijstaat, aldus de heer Tuntler. Hij meende, dat schipper v. d. Bent grote schuld heeft gehad aan de aanvaring en dat hij opvarenden en schip aan een groot gevaar heeft bloot gesteld. De inspecteur vond het een wonder, dat hierbij geen doden waren gevallen; anders was de schipper zeker dood door schuld ten laste gelegd. Volgens de inspecteur gaat de schipper van de Engelse trawler ook niet vrijuit. Hij had maatregelen moe ten nemen om de aanvaring te voorkomen. Tenslotte verzocht hij de raad om het diploma van schipper v. d. Bent voor de tijd van twee maanden in te trekken. Op dinsdag 11 september zullen de mos selzaadbanken in de Zeeuwse stromen weer worden opengesteld. Dat betekent dat iedere mosselkweker op de daarvoor aan gegeven plaats vrij mag vissen op mossel zaad, d-at d'aar is gevallen. Van deze zaad- val hoort men echter dit jaar zeer weinig, zodat gevreesd moet worden, dat geen mos selzaadbanken zullen worden gevonden. Op 1 september is ook de visserij op zeemos opengesteld. Maar ook in deze visserij hoort men ven weinig vondsten van zeemos of zeebomen. Waarschijnlijk is de gehele zo mer door de temperatuur van het water te laag geweest om deze goed te doen groeien. Van onze correspondent in Londen) Een Russische woordvoerder heeft mede gedeeld dat de atlete Nina Ponomareva zich nog steeds in de Russische ambassade te Londen bevindt, doch dat zij binnen en kele dagen Engeland zal verlaten. Het heeft er alle schijn van dat er officiële stappen worden ondernomen om Nina in de ge legenheid te stellen Engeland ongehinderd te verlaten zonder dat het Britse rechtsbe wustzijn geweld wordt aangedaan. De di rectie van C. en A. heeft haar advocaten bekend laten maken dat de procureur- generaal de verantwoordelijkheid voor Ni na's rechtsvervolging heeft overgenomen. Dit betekent dat de procureur-generaal bij ontstentenis van een getuige Nina van rechtsvervolging kan ontslaan. Als boven dien de rechter bereid is het tegen haar uitgevaardigde bevel tot arrestatie in te trekken zou Nina zich vrij uit kunnen be wegen. De rest van het Russische atleten-team is gisteren uit Londen naar Helsinki ver trokken met een gecharterd KLM-vlieg- tuig. De geramde logger na de aanvaring terug in de Vissershaven. Twee trawlers vandaag Twee trawlers van de westkust waren vandaag binnen.; de Amsterdam (van 25 aug.) met 1450 kisten haring, 50 koolvis en 80 diversen en de Curacao (van 25 aug.) met 1570 haring en 30 diversen. De KW 123 loste 100 makreel, 40 schelvis, 85 wijting, 5 kabeljauw en gul; de KW 85 125 haring en 25 makreel; de HD 87 325 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 15 makreel, 30 diversen en 350 stuks stijve kabeljau wen; de SCH 7 30 makreel; de KW 52 125 diversen en de KW 91 130 diversen. Wat het opbracht De regels grote kabeljauw deden van morgen f 65f 100, kleine f 28f 40, kis ten grote kabeljauw f 108 en kleine ka beljauw f 90. De grote schelvis ging even eens voor export van de hand en deed f 35 f 40, grootmiddel f 31—f 36. Zelfs van verse haring, die een prijs noteerde van f 18f 22, werd voor export verkocht. Binnenland De makreel haalde vandaag f 23f 25. Grote gul ging van de hand voor f 30 f 35, middel voor f 28f 30, torgullen voor f 15f 18. Zwarte koolvis haalde f 65 f 72, kleinmiddel schelvis f 26f 30, pen nen f 22f 27, braadschelvis f 18f 23. Wijting maakte f 14f 16, witte koolvis f 80, grote tong f 4.80, grootmiddel f 4.20, kleinmiddel f 3.70, tong I f 3.20—f 3.40 en tong 2 f 2.50f 2.60. Er was geen schol. De Duitse markt Het voorlichtingsbureau van het West- duitse visserijbedrijf deelt mee dat de ha ringvisserij nog steeds niet bevredigend verloopt. De aangevoerde hoeveelheden haring zijn nauwelijks voldoende om de vraag van de industrie en de behoefte aan verse haring in het binnenland te dekken. Aan voorraadvorming kan niet eens wor den gedacht. De trawlers, die op verse vis uit zijn, melden wisselvallige vangsten. Op de An ton Dohrnbank en aan de oostkust van Groenland worden, uitstekende rood-baars- vanigsten gemeld. Ook de kabeljauwvisse rij is uitstekend. Koolvis wordt daarente gen vrijwel niet gevangen en de schelvis blijft schaars en duur. En op zee Westkust: Tijdens het weekeinde was de haringvisserij niet al te best. Een enkele logger, zoals de SCH 9 had geluk en meld de een dagvangst van 150 kantjes. Er werd niet alleen haring, maar ook makreel en toters gevangen. Zaterdagavond had men met stormweer te kampen en moest de visserij worden onderbroken. De dagvang sten liepen zaterdag en zondag van 100 tot 150 manden. Thans vissen hier de Dirkje, Polderman, Beatrice, Postboy en Soera- baia. Maandag liepen de vangsten uiteen. Er werd over het algemeen weer meer ha ring gevangen en de dagvangsten liepen van 200 tot 500 manden haring per etmaal. De Dirkje had een dagvangst van 500 manden, de Polderman 200 manden. Om de noord. Op 54 noorderbreedte hadden^ Duitse trawlers in het weekeinde een goede haringvisserij. De Allanwater viste op 57 noorderbreedte en had een dagvangst van 150 manden haring. De Claesje viste op 't Zand, maar was niet tevreden met een vangst van 100 manden haring en makreel. Het schip verstoomde naar het Farndeep. Maandag meldde de Claesje een dagvangst van 120 manden haring en makreel. Over het algemeen werden trekken gedaan, van 10 tot 30 man den haring. De Abraham gaf een dag vangst door van 150 manden, de Herman trekken van 30 manden schelvis en kool vis en makreel. Op 't Zand. Hier klagen de schippers steen en been. De makreelvisserij was gis teren zeer slecht voor de loggers. Er wer den dagvangsten gemeld van 60 tot 80 manden hoops. Besommingen Norma Maria f 14.400, Bergen f 17.000, Haarlem f 18.600, Medan f 14.900, SCH 171 29.400. Vandaag De Amsterdam, die op de westkust vis te, besomde vandaag voor haar vangst f 35.000. De Curacao maakte een besom ming van f 30.800. Olie tekort De schipper van de SCH 333, die zater dagavond na beëindiging van een langdu rige visserij de steven wendde naar de thuishaven, kwam tot de onaangename ontdekking, dat de olievoorraad niet vol doende was, om Soheveningen te kunnen halen. Aan de SCH 302 werd verzocht, in de buurt te blijven, opdat zo nodig olie zou kunnen worden overgenomen. Dit bleek inderdaad noodzakelijk te zijn, zodat enkele malen een vat olie in volle zee werd over gegeven. Maandagmorgen vroeg liepen beide schepen Scheveningen binnen. Nieuwe visafslag Nog in de loop van dit jaar zal aan de gemeenteraad van Den Haag worden voor gelegd het voorstel van B. en W. inzake de bouw van een nieuw visafslaggebouw te Scheveningen, waarmede als tenminste de rijksgoedkeuring wordt verkregen begin 1957 zal worden begonnen. Aan het opmaken van de begroting en aan de teke ningen wordt momenteel de laatste hand gelegd. Wanneer het raadsvoorstel zal verschij nen is nog niet bekend. Wèl mag reeds als vaststaand worden aangenomen, dat de bouwkosten aanzienlijk hoger zullen zijn dan het destijds geraamde bedrag van vier miljoen gulden. Zoals bekend zal tegelijkertijd worden overgegaan tot het aanbrengen van een damwand aan de noordzijde van de haven, waarvoor naar wordt verwacht, meer be schikbaar zal moeten worden gesteld dan een bedrag van bijna anderhalf miljoen gulden, waarop de kosten werden geraamd. Nachtvangsten van de kotters Tiny, 60 kg tong en 8 m. vis; Stern, 80 kg en 11 m.; Victoria, 60 kg en 5 m.; Her- mina 4, 60 kg en 2 m.; Trijntje, 30 kg en 3 m.; Alice, niets te melden; Willy Alida, 40 kg en 6 m.; Arend Cornells, 40 kg en 5 m„ en een trek kwijt; Prinses Beatrix, 40 kg en 6 m.; Twee Gezusters, 40 kg en 4 m.; Johanna Cornelia, 50 kg en 4 m. en een boks in de last; Nico, 60 kg en 3 m. en een keer vastgelopen; Arendje, 35 kg en 5 m., pech; Jacoba, 80 kg en 7 m.; Kon. Juliana! 90 kg en 12 m.; Alida Jacoba, 40 kg en 8 m., Pieter Jacob, niets te melden; Vrouw Alida, 40 kg en 1 m. vis, 1 m. rog en 1 m. haaien; Nehim 1, 60 kg en 7 m.; Klaas jr., 40 kg en 5 m.; Twee Gebroeders IJM 3, 50 kg en 6 m.; Twee Gebroeders IJM 27, 80 kg en 8 m.; Hoop 1, moet nog halen; Hoop 2, 70 kg en 8 m.; Emisel, 40 kg en 2 m.; Arend Willem, 25 kg en 2 m.; Corry, 70 kg en 8 m.; Vier Gebroeders, 50 kg en 4 m.; Tiny Dieuw, 80 kg en 8 m.; Flevo, 4 m. hoops in een trek; Okko'Bosker, moet nog halen; Magda, 60 kg en 7 m.; Wiron 5, 40 kg en 5 m., een trék kwijt; Samenwerking, 90 kg en 8 m.; Cornelia Adriana, moet nog halen. Binnengekomen schepen IJM 239, 318, 205, 202, 241, 218, 322, 206; KW 45 Neptunus, 37 Nederland 6, 175 On derneming, 48 Cornells Marinus, 85 Hui- berdina Gijsbertha; SCH 171 Cornelis Vro lijk, 7 Willy; HD 87 Pietertje, 131, 180; UK 96, 4, 70, 16. Vertrokken schepen IJM 85 Klaas Wijker, 1 Tzonne, 208 Wi ron 5, 14 Annie, 204 Verwachting, 249, 205, 202, 239, 218, 241, 240, 322, 7, 4, 3, 206, 59, 11, 226, 272, 78, 22, 27, 40, 5; VL 27 Burge meester Heusdens; WR 34, 49, 88, 25, 50; UK 3, 4, 96, 70, 85, 194, 16; AM 18, 16; VD 9; RO 2 Dolfijn, 29; HD 180, 131; TX 14; KW 76 Excelsior 3, 10 Adrianus, 51 Prinses Margriet, 24 Cornelis, 8 Deining, 161 Kat wijk 3, 26 Concordia, 20 Grietje, 125 Petro- nella, 122 Arie Ouwehand, 17 Arie Nico, 7 De Arend, 86 Sumatra, 166 Gebroeders, 69 Saturnus, 107 Jacoba, 9 Hubertha Gerarda, 169 Aleida, 105 Jacoba, 64 Elizabeth, 114 Avontuur, 170 Zeemeeuw, 89 Willempje, 108 Gebroeders, 162 Vier Gezusters, 96, 30, 35, 68, 36, 133, 21, 94, 60, 12, 160, 178, 27, 71, 34, 88, 53, 128, 56, 62, 92, 65, 72, 98, 58, 165, 77. Voor woensdag Voor de woensdag is nog niets bekend. De „Drie Gebroeders" zou thuisvarende zijn met een nog onbekende vangst. Oudste boten Wiron 3 (van 24 augustus), Drie Gebroe ders (van 25 augustus), Allan Water, Eve line, Mercator, Shamrock en de Ada (van 27 augustus), Nestor (van 28 augustus), Johannes Polderman, Vios, Beatrice, Dirk Marie, Cornelia Marie (van 29 augustus), Thorina, Herman, Postboy, Dirkje, Wiron 2 (van 30 augustus), Elie, Soerabaya en Claesje (van 31 augustus). Corruptie in Indonesië DJAKARTA (United Press en ANP). Als woordvoerder van het Indonesische leger heeft luitenant-kolonel Pringadi van daag verklaard, dat „het leger van mening is dat de affaire van de 13e augustus niet afgesloten is". Op 13 augustus deed het leger een poging, minister Ruslan Abdul- gani voor diens vertrek naar Londen te ar resteren wegens corruptie, maar na een onderzoek door een ministeriële commissie onder toezicht van de procureur-generaal was door de stafchef medegedeeld dat hij het standpunt van de ministers, die Ruslan onschuldig verklaarden, „kon begrijpen". Een adviseur van de Indonesische vice- president, dr. Tong, is op het hoofdparket ondervraagd. De procureur-generaal, mr. Suprapto, deelde mede, dat dr. Tong heeft ontkend iets te maken te hebben gehad met Lie Hok Tay, een ambtenaar, die is aangehouden op beschuldiging van corrup tie. Na de arrestatie van deze ambtenaar werden de voormalige minister van Voor lichting, Makmur, en enige autoriteiten van de staatsdrukkerij aangehouden en volgde de poging tot aanhouding van minister Ruslan Abdulgani. TEHERAN (AFP) Na de olievondst ten zuiden van Teheran is uit de put de inhoud van meer dan 700.000 vaten olie en 50 miljoen kubieke meter gas ge stroomd, welke een waarde vertegenwoor digen van 6,75 miljoen gulden. De door de nationale Perzische olie maatschappij uitgenodigde Amerikaanse oliedeskundige Kenly is inmiddels begon nen de spuitende bron te bedwingen. Het verluidt dat zijn loon is vastgesteld op 2400 dollar per dag. Bovendien werd voor hem een levensverzekering gesloten van honderdduizend dollar per jaar. Allereerst zal het metalen geraamte boven de ope ning van de put worden weggenomen, het zij door 't door te snijden, dan wel met be hulp van kabels en tractors te verwijderen. Vervolgens moet het met een temperatuur van tachtig graden uit de put ontsnappen de gas, dat de ingenieurs belet hun werk te verrichten, opgevangen worden. Ten slotte moet de uit de put stromende olie met behulp van een reusachtige afsluit- kraan onder controle gebracht worden. Kenly hoopt, ondanks alle moeilijkhe den, als de buitengewoon grote druk van 700 atmosfeer en het gevaar voor brand, de put binnen een week in bedwang te krijgen. Alwaki, 3 te Port Said. Amstelbrug, 3 te Fremantle. Amstelveen, 3 v. Fremantle n. Bombay. Annenkerk, 4 te Zanzibar. Alblasserdijk, 3 te Havana. Antonia, 3 te Penang. Abbekerk, 3 te Djibouti. Amstelkroon, 3 te Montreal. Bloemfontein, 3 v. Durban, n. East-London. Borneo, 4 te Surabaja. Beninkust, 3 te Dakar v. Safi. Britsum, 2 660 m. n.w. Ouessant n. Antwerpen. Baarn, 3 700 m. o.z.o. Bermuda n. Puerto Rico. Breda, 3 te Cristobal. Boskoop, 4 te Antofagasta. Blommersdijk, 4 te Antwerpen verw. Banka, 2 v. Bona n. Port Said. Caltex Rotterdam, pass. 3 Kp. Bon n. Sidon. Celebes, 4 te Aden. Camphuys, 3 te Priok v. Singapore. Cinulia, 3 230 m. o. Melbourne n. Curagao. Callisto, 6 te Rotterdètrii vêrW. Cottica, 3 v. Barbados n. Trinidad. Drente, 3 v. Tj. Priok n. Cheribon. Duivendrecht, 3 te Hamburg. Diemerdijk, 3 te Londen. Dorestad, 2 80 m. w. Cochin n. Geelong. Eemdijk, 2 te Rotterdam. Erinna, 4 te Singapore. Esso Amsterdam, pass. 3 Algiers n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 3 v. Suez n. Antwerpen. Eendracht, pass. 3 Finisterre n. Haifa. Ganymedes, 2 v. Amsterdam n. Zd.-Pacific. Grootekerk, pass. 2 Kp. Guardafui n. Fremantle. Gadila, 3 v. Balikpapan n. Singapore. Guineekust, 3 te Lagos. Hoogkerk, 3 te Amsterdam. Houtman, 4 te Hongkong. Hilversum, 1 v. Mena n. Teneriffe. Hecuba, 3 te Antwerpen. Helicon, 3 te Port of Spain. Hermes, 3 te Pto. Plata. Hector, 3 55 m. n.o. Malta n. Antwerpen. Heelsum, 2 v. Bremen n. Hamburg. Hispania, 4 te Rotterdam verw. Hydra, 2 150 m. z.w. Flores n. Barbados. Isis, 1 te Port of Spain v. Amsterdam. Ivoorkust, te Hamburg. Johan v. Oldenbarnevelt, 3 v. Tj. Priok n. Suez. Java, 2 te Port Said n. Suez. Kota Baroe, 6 te Rotterdam verw. Kota Baroe, pass. 3 Finisterre n. Rotterdam. Kryptos, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Kellia, 3 te Curagao. Luna, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Liberty Bell, 3 te Philadelphia. Limburg, 3 te Marseille. Lemsterkerk, 3 te Marseille v. Genna. Langkoeas, pass. 3 Aden n. Belawan. Lieve Vrouwekerk, 3 te Antwerpen. Larenberg, 2 te Maracafbo. Leersum, 2 te New Orleans. Maasdam, 1 te Rotterdam. Marpessa. 3 te Curagao. Merwede, 3 v. Londen n. Dakar. Mozambique, 3 n.w. v. Kp. Guardafui naar Mor- mugao. Mylady, 4 te Toppila verw. Maas. 3 v. Piraeus n. Algiers. Nanusa, 6 te Manilla verw. Notos, 3 te Amsterdam verw. Nigerstroom, 2 v. Dakar n. Holland. Orestes, 3 te Rotterdam. Orion, 2 te Amsterdam. Ootmarsum, pass. 3 Lizardhead n. Le Havre. Overijsel, 4 te Tsintao. Osiris, 2 190 m. n.n.w. Aruba n. Houston. Omala, 3 te Spezia. Overijsel, 3 v. Takubar n. Tsingtao. Prins Willem IV, 2 te Rotterdam. Plancius, 3 te Makassar v. Surabaja. Een historische foto: de installatie van burgemeester mr. H. JJ Scholtens van Beverwijkdie thans gaat aftreden. DEGENEN ONDER DE IJMUIDENA- REN, die er eens echt een avondje van willen maken kunnen wij van harte een bezoek aan de kermis aanbevelen. Niet alleen, dat zij daar het vermaak van de klassieke zweefmolen in volle bloei kunnen beleven, of mogen griezelen in etablisse ment vol gruwelijkheden niet alleen, dat zij met een hand vol pingpongballetjes mo gen trachten onmogelijk smalle vaasjes te vullen, waarop hen dan een prijs wacht naar keuze negen voor een gulden en mikken maar maar wanneer zij dan ge heel uitgewoed raken, kunnen zij zelfs nog de toekomst horen voorspellen op een wijze die het oude beroep van waarzeggen in ge heel nieuwe banen leidt. Want op een hoek van het IJmuidense Marktplein is een tent opgetrokken, die ge dreven wordt door kennelijk twee broers, waarin zich bovendien drie dames ophou den, waarvan de jongste in het bezit is van niet meer dan een hoofd. Nu is dat alleen al een vreemde gewaarwording, voor wie het liefst tegen complete meisjes praat, maar wanneer men daar even aan gewend is, gaat dat hoofd de toekomst voorspellen in een microfoon. Daartoe heeft het ge achte publiek zich op een schuin aflopende groene vloer opgesteld en zijn inmiddels de lichten uitgegaan, zodat alleen het rode licht is overgebleven. Daarbij ontwikkelt zich in een met kip pegaas bespannen omheining, rijkelijk met textiel bespannen, een meisjeshoofd, dat blijkens de in het Vlaams gesproken toelichting is van mejuffrouw Nonny Blan da en niet voor één gat te vangen is. Op het moment, dat men heel zeker weet te worden bedrogen, vertelt het rechtse meis je, dat deze Nonny uit het huwelijksleven gaat klappen, zoals dit te lezen staat in het boek der Boeddha's en dat zij voorts veel wijsheid bezit omtrent de liefde en de ge heime justitie. Tenslotte is er nog een kans, aldus deze toelichting, een briefje aan te kopen tegen de civiele prijs van 1 dubbel tje bij het uitgaan van de inrichting, waar op waarzeggende zaken vermeld worden omtrent de koper. Dat dubbeltje is geen weggegooid geld, want het is onthutsend nieuws. Wij waar schuwen u maar even. Ge zult er van schrikken. Uit het toegestroomde publiek worden enige lieden van beiderlei kunne daarop door het hoofd toegesproken en uitgekruist. Die dame in het hoekje daar wordt door Nonny in zeer verstaanbaar Amsterdams uitgekreten voor een „katje zonder hand schoenen" en meneer ginder is best los ver trouwd en zal zich geen knollen voor ci troenen laten verkopfen, hetgeen dan ook een domme handel mag heten, zelfs voor die menéér daar. En gindse blonde meneer achteraan knijpt een bekend huisdier in het donker al wordt er door Nonny vergoe lijkend bijgevoegd, dat dit op Lunaparken en andere festiviteiten tot de goede ge bruiken behoort. Die donkere meneer? Een lotje moet hij kopen op de negende van de tiende maand en de persoon met het open sporthemd zal moeten oppassen voor een donkere dame. Wanneer gij dit alles weet, kunt ge gaan, want dan gaat Nonny weer in trance, daar toe bewogen door haar partner in het witte kuitbroekje. Vergeet u bij de uitgang dat waarzeggend briefje niet? Het is een waar devol document op de rest van het levens pad. Een lichtende wegwijzer mogen wij wel zeggen. Een stukje drukwerk om er méér dan een dubbeltje voor over te hebben. Peperkust, 3 te Hamburg v. Antwerpen. Pr. Willem V, 3 770 m. w.n.w. Valencia n. R'dam. Prins Alexander, 3 te Le Havre. Parkhaven, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Prins Johan Willem Friso, 2 te Montreal.. Pendrecht, 6 te Port Said verw. Rondo, pass. 2 Kp. Finisterre, 4 te Amsterdam. Rijndam, 3 te Bermuda. Schie, 1 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 1 te Rotterdam. Statue of Liberty, 2 te Rotterdam. Straat Cook, 2 te Rotterdam. Sliedrecht, 2 v. Fao n. Suez. Stad Rotterdam, 3 voor Glasgow ten anker. Straat Bali, 3 v. Kobe, 7 te Hongkong verw. Sarangan, 3 te Tarakan v. Soring. Stanvac Pendopo, 4 te Bangkok v. Sungeigerong. Senegalkust, 3 te Curasao. Stentor, 3 te Curacao. Sirrah, 3 07.20 z. 115.12 o. Singapore/Auckland. Sliedrecht, 2 v. Fao n. Suez. Seven Seas, 2 v. Le Havre n. Bremerhaven. Tjinegara, 3 v. Lor Marques n. Durban. Tiberius, 2 v. Bremen n. Hamburg. Trajanus, 2 560 m. z.w. Flores n. Antwerpen. Titus, 3 te Barragona. Triton, 3 350 ,m. n. Mona Isel n. Curacao. Van Noort, 2 v. Djakarta n. Semarang. Weltevreden, 2 te Rotterdam. Witmarsum, 2 te Houston. IJssel, 1 te Amsterdam. Zijpenberg, 3 v. Amsterdam n. Melilla. KLEINE VAART Ador, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Ahoy, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Ameland, 2 v. Antwerpen te Londen. Amstelstroom, 2 v. Londen te Amsterdam. Appingedam, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen Avontuur, 2 v. Aalborg te Amsterdam. Alcetas, 1 te Rotterdam n. Amsterdam. Atlas, 1 v. Amsterdam n. Aalborg. Admiraal De Ruyter, 3 te Rotterdam. Admiraal Courbet, 3 te Hudiksvall. Admiraal Nelson, 3 in Oslo. Barracuda, 3 v. Rotterdam te Kral.veer. Canda, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Casana, pass. 2 Bruisbiittel n. Rotterdam. Flévo, 1 v. Cadiz n. Amsterdam. Gaasterland, 2 v. Harlingen te Goole. Gazelle, pass. 3 Vlissingen n. Brussel. Gerd, 3 v. Londen te Amsterdam. Gré, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Gez. Henderika, 3 v. Greenwich n. Odense. Heerengracht, 3 v. Kotka n. Amsterdam. Hecuba, 3 te Antwerpen n. Amsterdam. Ilias, 2 te Tel Aviv n. Haifa. Ida Jacoba, 3 35 m. w. Wight n. Terneuzen. Jeane, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Jonan, 2 te Zaandam v. Kotka. Kaap St. Vincent, 1 v. Sandarne te Docksta. Limfjord, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Luna, 2 te Hamburg n. Gothenburg. Marietje Böhmer, 2 v. Hamburg te Amsterdam. Maymere, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Mies, pass. 3 Dover n. Les Sables d'Olonne. Mynelis, 2 v. Brahestad te Amsterdam. Midas, 1 te Amsterdam n. Rotterdam. Nassauhaven, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Netta, 1 v. Garston n. Rotterdam. Nijenburgh, 2 v. Amsterdam te Sodertelje. Nero, 31 v. Rotterdam n. Lissabon. Oosterburg, 2 v. Vasteras te Koping. Orestes, 3 te Rotterdam n. Hamburg. Orion, 2 te Amsterdam n. Trinidad. Pavo, pass. 1 Brunsbtittel n. Zaandam. Ponza, 1 v. Skutskaer n. Zaandam. Phidas, 2 te Amsterdam n. Rotterdam. Plato. 2 te Amsterdam n. Le Havre. Realta, 2 v. Malmö te Amsterdam. Roelf, 2 v. Aarhus te Amsterdam. Rijnhaven, pass. 2 Vlissingen n. Duinkerken. Schippersgracht, 2 v. Abo te Amsterdam Silvretta, 2 v. Rotterdam te Doertelje. Theano, 2 v. Dublin te Amsterdam. Ton S, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Trito, 3 v. Rotterdam te Dublin. Vechtstroom, 2 v. Cardiff te Amsterdam. Vesta, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Westpolder, 3 v. Rotterdam n. Oporto. Wim, 3 60 m. n. Ameland n. Nyborg. Wolanda, 2 v. Amsterdam n. Drogheda. IJstroom, 2 v. Hull te Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop, 1 300 m. n.o. Fayal n. St. Nazaire. Gele Zee, 2 620 m. z.z.w. Madeira n. Engeland. Humber, 2 v. Port Said n. Rotterdam. Maas, 3 te Schiedam. Oceaan, 1 780 m. z.z.w. Fayal n. Maracaibo Oostzee, 80 m. o. Gibraltar n. Liverpool. Rode Zee, 2 380 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam of Hamburg. Thames, 1 v. Rotterdam te Ferrol. Zeeland, 2 770 m. n.w. Flores Az. n. La Pallice. Zwarte Zee, 2 v. Philadelphia n. Hamburg.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3