CKV: „Wat in de historie groeide dient radikaal te worden doorbroken" Opvangfonds verse haring had in 1955-1956 groot overschot HS-BABBEL Nieuwe trawlloggerregeling met vele verbeteringen gereed gekomen THALIA Aanvaring „MYONIA" en IJm. 218 gevolg van verkeerde beslissing Visserij-varia Ronnie Reid - vermist - met „Gratitude" in IJmuiden Havenberichten Voedingslijst voor trawlervloot onderging vele uitbreidingen De problemen rond de grote trawlloggers Raad voor de Scheepvaart Berisping voor stuurman van tanker Old Clothes New Dit seizoen geen heffing door de bemanningen verschuldigd 7 Agenda voor Beverwijk DRY CLEANING ONLY Hoofdleidster voor kleuterschool Kampioenen ontvingen hun prijzen Milford Haven krijgt een haven voor grote tankers Arabische actie tegen chef waarnemer Burns WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1956 DE VAKGROEP VISSERIJ van de Centrale van Zeevarenden blijkt zich al intens bezig te houden met het vraagstuk van de zich steeds uitbreidende groep van de grote trawlloggers schepdh, die niet meer met de vleet vissen, uitsluitend met de trawl naar zee gaan en de bemanning laten monsteren op trawlloggerregeling. Hoe verheugend op zichzelf de vernieuwing van de vissersvloot is, bij de onderhandelingen levert de nieuwbouw-loggervloot bijzon dere problemen op, die niet dan met grote voorzichtigheid en veel overleg kunnen worden opgelost. De aan de trawlloggerregeling ontleende voorwaarden, waarop de grote nieuwe trawlloggers varen, zijn naar de mening der Centrale van Zeevarenden nauwelijks geschikt om deze schepen op te vangen. Het vraagstuk van de bemanning en de onderlinge verhoudingen tussen de ver schillende functies, voortspruitend uit de bijzondere aspecten van deze schepen, roepen problemen op, die nopen om wat in de loop van de historie is gegroeid, radikaal te doorbreken en aan te passen aan de zich in steeds sneller tempo wijzigende verhoudingen. Nadat overeenstemming was verkregen over de al enige maanden geleden bekend geworden wijzigingen van de regeling voor de haringdrijfnetvisserij, zijn de bespre kingen tussen de werknemersorganisaties en de redersvereniging voor de Nederland se haringvisserij voortgezet met het doei de voor de drijf net visserij overeengekomen wijzigingen eveneens aan te brengen in de trawlloggerregeling. Deze besprekingen heb ben geruime tijd in beslag genomen. Pro blemen van velerlei aard maakten de zaak moeilijk en ingewikkeld en rekten de on derhandelingen. Problemen te Katwijk Een groot probleem is dat van de schip- per-eigenaren te Katwijk aan Zee. In het verleden nam de vereniging van schipper- eigenaren deel aan de onderhandelingen, waardoor het duidelijk was, aldus de Cen trale van Zeevarenden, dat de overeenge komen regelingen ook van toepassing wa ren op de schepen van de leden dezer ver eniging. Sedert enige jaren verschijnt deze vereniging echter om onbekende redenen, niet meer aan de onderhandelingstafel. Wei gaf zij een paar jaar geleden een verklaring af, waaruit gelezen kon worden dat zij de door de redersvereniging voor de Neder landse Haringvisserij en de werknemers organisaties overeengekomen voorwaarden, zou toepassen. Juridisch heeft deze verkla ring volgens de Centrale echter niet de minste waarde, omdat de gebrekkige re dactie geen enkel houvast biedt. Nu het in de onderhandelingen voor een nieuwe trawlloggerregeling ging om belang rijke materiële punten, zoals verhoging van het garantieloon van 60 tot 73 gulden per matrozendeel per week, uitbreiding van de vakantie en verhoging van de vakantie toeslag, is een poging gedaan om de ver eniging van schipper-eigenaren weer aan de onderhandelingstafel te krijgen. Hierin is men noch van rederszijde, noch van de zijde der werknemersorganisaties, geslaagd. De vraag is nu of deze vereniging de be reikte onderhandelingsresultaten over neemt. Doet zij dit niet, dan dwingt zij de partijen bij de CAO om de weg van een verbindendverklaring door het College van Rijksbemiddelaars op te gaan. Noch reders vereniging, noch de werknemersorganisa ties kunnen dulden, dat deze groep zich aan de werking van de CAO zou gaan ont trekken. En op de kottervloot Een ander probleem is dat van de kot tervloot. De na de oorlog In haast storm achtig tempo gebouwde kottervloot vormt een ware bedreiging voor de vloot van kleinere trawlloggers. Nog altijd vaart het overgrote deel van de kottervloot on der maatschapscontract, zonder sociale voorzieningen, zonder bemanningsrege lingen, zonder geregelde arbeidsvoorwaar den. De begrippen sociale zekerheid en mini mum bestaanszekerheid zijn in deze tak van visserij een enkel schip uitgezon derd nog grote onbekenden. Nieuwe regeling noodzaak In de besprekingen, waarbij de proble men rond de grote trawlloggers en de kot ters ter sprake kwamen, is dan ook wel duidelijk geworden, dat een geheel nieuwe regeling, aangepast aan de nieuwe ver houdingen, een noodzakelijke voorwaarde is om een rustige ontwikkeling van het visserijbedrijf in de toekomst te waarbor gen. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s., 8 UUR in slechts één speciale voorstelling MARIO LANZA in DE GROTE CARUSO in Technicolor! - (The great Caruso) Het schitterende romantische filmwerk vol onsterfelijke melodieën! Voorverkoop (dringend aanbevolen) morgenochtend van 1112 uur aan het theater. Ondanks al deze problemen hebben de partijen overeenstemming kunnen bereiken over een aantal urgente wijzigingen in de bestaande regeling. De verbeteringen be treffen: Het garantieloon wordt met ingang van 1 juni verhoogd van f 60 tot f 73 per week per matrozendeel met een maximum van f 112,50. Graailonen De graailonen bedragen vanaf 1 juni voor de schipper f 65 per week, mach. monteur f 63,75, stuurman f 62,50, 2e mon teur f 61,25, matroos-kok f 60. De vakantie wordt uitgebreid van 12 tot 15 dagen per jaar ofwel van één dag tot een en een kwart dag per maand. De vakantietoeslag wordt verhoogd van een halve dag tot een dag per maand dienst verband. Bemanningsregeling Tegen de achtergrond van de bovenge schetste moeilijkheden is gepoogd de be manningsregeling voor de trawlloggers aan te passen aan de bestaande praktijk. Voor bet seizoen 1956 is overeengekomen: 1. op schepen, die krachtens de regeling van de huidige CAO met 9 of 10 koppen varen kan de bemanning met 2 man worden uit gebreid tot een maximum van 12 man; 2. op schepen, waarvoor de CAO geen be manningsregeling aangeeft en waarop in verband met een zwaardere motorcapaci teit meer dan 9 of 10 koppen varen, kan de bemanning eveneens met 2 man worden uitgebreid doch tot 'n maximum van 14 man waaronder tenminste twee jongens zijn begrepen; 3. wanneer een grotere uitbrei ding van de bemanning dan onder 1 en 2 genoemd plaatsvindt, zal overgemonsterd moeten worden op de haringdrijfnetrege- ling, waarbij dan zoveel mogelijk een vol ledige drijfnetbemanning aan boord zal moeten zijn. Besommingen Als totaal percentage geldt hetgeen daar omtrent in de CAO bepaald is, d.w.z.„24'-/2 percent, indien wordt getrawld. Worden meer dan 50 kantjes zoute aangevoerd, dan geldt de 27 percentregeling. Wordt de be manning uitgebreid tot een drijfnetbeman ning, dan worden de voorwaarden van de drijfnetregeling toegepast. HOE HET MOGELIJK WAS dat de met radar uitgeruste tanker „Myonia" van 12.046 ton in volle zee de slechts 29 ton metende IJmuidense kotter IJM 218 „Cornelia" op 24 augustus van vorig jaar bij daglicht tien mijl dwars van Egmond ramde en grote schade toebracht, is gisteren door de Raad voor de Scheepvaart onderzocht. Betrokkene bij deze aanvaring was eerste stuurman van de „Myonia", de heer J. P. Braat, die zijn eerste reis aan boord van dit schip maakte. Tegen over schipper D. v. d. Plas van de „Cornelia" had de stuurman na de aanvaring al verklaard, dat de uitwijkmanoeuvre niet was geslaagd, doordat de stuur- machine weigerde. Gisteren bleek tijdens de anderhalf uur durende zitting, dat de heer Braat een verkeerde beslissing had genomen en dat hij beter had gedaan de eerste handeling door te zetten: bakboord uitwijken. Nu naderde hij de vissende kotter tot op anderhalve mijl en legde toen het roer stuurboord aan boord, daar hij op dat moment lijnen aan de achterkant van de IJM 218 ontdekte. Deze handeling was naar de mening van de Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. H. Th. Eerman niet positief en hij verzocht de raad dan ook tegen de heer Braat een berisping uit te spreken. WOENSDAG 5 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Wil de vruchten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Roes der zinnen". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 u.; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 16—17 uur. R.K. Leeszaal, 'uitleenbibliotheek van 10 13 uur; lees- en studiezaal van 1013 en 1517 uur. ,>Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening vap 15.1516.45 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, Sint Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Geen bioscopen. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal, geopend van 1013 uur. De stuurman van de „Myonia", die met de leerling en een Chinese roerganger op de brug was, had 's middags omstreeks half vijf op het radartoestel op zes mijl afstand twee viskotters waargenomen. De tanker voer in zuidelijke richting, terwijl de kotters noord en zuidwest voorlagen. Van de in noordelijke richting varende kotter had de tanker geen last, maar de andere kotter lag juist in de vaarroute van de tanker. Om tien minuten over half vijf kon men de twee scheepjes met het blote oog zien en nadat de eerste stuurman er zich met behulp van een kijker van had overtuigd, dat de kotter, die in zuidweste lijke richting voer, vissende was het scheepje had een mand op het voorschip gehesen en bij de voorsteven meende de stuurman enige lijnen te zien besloot hij om driekwart streek bakboord uit te geven en het scheepje over bakboord te passeren. Lijnen achteruit De tanker was de kotter inmiddels tot op drie mijl afstand genaderd toen de manoeuvre van het bakboord uitdraaien werd ingezet. Nogmaals overtuigde de eer ste stuurman zich of de kotter vissende was en daarbij kwam hij tot* de overtui ging, dat het scheepje de lijnen bij het achterschip en niet bij de voorsteven had uitstaan. De afstand was toen nog slechts anderhalve mijl en achtereenvolgens gaf hij het commando aan de roerganger om het roer stuurboord aan boord te leggen en aan de machinekamer om volle kracht achteruit te draaien. „Fout gemaakt" „Daar heb ik een fout gemaakt", gaf de stuurman grif toe. De machinekamer kon al deze manoeuvres niet onmiddellijk uit voeren en reageerde langzaam. Het Schip ging niet mee in die anderhalve mijl en draaide niet over stuurboord. Volle kracht liep de tanker met twaalf mijlsvaart door en ramde de kotter bij het achterschip. De galg en de mast sloegen overboord en door de klap raakte een der matrozen van de Cornelia te water. Een kwartier later kon hij worden gered. De „Myonia" stoof nog een flink stuk verder en al draaiend over stuurboord, kwam het schip stil te liggen en begon achteruit te slaan. Naar gevaar toe De leden van de raad vroegen zich af, waarom de stuurman niet eerder maat regelen had genomen en de bakboord manoeuvre met wat meer ruimte had door gezet. „U behoort toch zeker nimmer naar het gevaar toe te draaien", meende de president. De heer Braat gaf toe dat het schip hem nog niet voldoende bekend was na die eerste reis van Kopenhagen naar Rotterdam, maar dat hij er wel van op de hoogte was, dat de machinekamer niet onmiddellijk kan reageren, wanneer men van vol vooruit op vol achteruit wil over gaan. Bovendien viel mede hierdoor in de machinekamer de smeeroliepomp uit. De schipper van de IJM. 218 had een schriftelijke verklaring afgelegd en daarin onder meer opgemerkt, dat alles goed zou zijn gegaan, toen de tanker de manoeuvre over bakboord inzette. Plotseling kwam het schip stuurboord uit en door de klap die volgde, sloeg de opvarende C. v. d. Plas overboord. Drie kwart streek onvoldoende De Inspecteur van de Scheepvaart, de heer Eerman, meende, dat de stuurman er beter aan had gedaan, goed uit te wij ken. De peiling ten opzichte van de kotter veranderde niet, het scheepje viste en de tanker had niet anders dan de verplichting tot uitwijken. Hij achtte de driekwart streek uitwijken over bakboord onvoldoen de en stelde, dat deze handeling niet ruim en positief is geweest. De verkeerde be slissing, die de aanvaring tot gevolg had, wilde de Inspecteur in zijn advies aan de raad bestraft zien met een berisping. ADVERTENTIE Prijzen van dinsdag. Heilbot 2.60; gr. tong 4.80—4.70; grm. tong 4.20—3.50; kim. tong 3.70—3.30; kl. tong I 3.50—3.20; kl. tong II 2.60 —2.90. Alles per 1 kg. Tongschar 88; kl. schol II 35—25; schar 24—11; bot 21—13; v. haring 23—18; makreel 30—17; gr. schelvis 48—36; grm. schelvis 3828; kim. schelvis 3425; kl. schelvis I 31—17; kl. schelvis II 22—10; wij ting 168; gr. gul 3518; mid. gul 3022; kl. gul 1810; poontjes 1310; kl. koolvis zw. 30 20; kl. koolvis wit 3533. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 200—85; gr. koolvis zw. 6865; gr. koolvis wit 80. Alles per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 11 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 1 k. tongschar en schar- tong, 41 k. schol, 26 k. schar, 37 k'. bot, 3150 k. haring, 170 k. makreel, 570 k. schelvis, 310 k. wijting, 125 k. kabeljauw en gul, 13 k. poon, 84 k. koolvis, 10 k. diversen. Totaal 4550 k. Besommingen van dinsdag. IJM 28 Am sterdam f 35.250; HD 87 f 13.480; KW 123 f 4820; KW 52 f 3240; KW 85 f 3110; SCH 7 f 430; KW 56 f 460; Curagao f 30.800. SIR RONALD REID is weer gerust over het lot van zijn twintigjarige zoon Ronald, want Ronald heeft uit Amsterdam naar het stadje Atherstone House in Sussex gete legrafeerd, dat hij niet zoek is, maar veilig met zijn vrienden op de „Gratitude" aan de steiger langs de IJmuidense Haringhaven ligt gemeerd. Het is even spannend geweest met die veertig jaar oude houten vissersboot, die nu als jacht vermomd de breêveertien bevaart. Twee weken geleden, op 19 augustus, vertrok het grijze scheepje onder vol tuig en met de hulpmotor nieuw in de verf uit Southampton: alles ree voor een vakantie- spelevaart op de Noordzee en schipper Martin, een verengelste Italiaan aan het roer. Het reisje zou naar Calais gaan en er was voor twee maanden voedsel genoeg aan boord, dus wat kon de zeven opvaren den eigenlijk overkomen? Vader Reid, Air Vice Marshal van be- HET RESULTAAT van het „Opvangfonds verse haring" is over het tijdvak van 1 mei 1955 tot 30 april 1956 bijzonder gunstig geweest, ongetwijfeld tengevolge van de geringe aanvoeren gedurende deze tijd is weinig haring naar de vismeelfabrieken verdwenen, zodat de uit het fonds te verlenen toeslagen boven de vismeelprijs bin nen minimale grenzen bleven. Het fonds boekte over het afgelopen jaar een aan zienlijk overschot, meldt de Centrale van Zeevarenden, vakgroep visserij, aan haar leden. In de verordening opvangregeling is bepaald dat tot maximaal tien percent van de totale inbreng in de reserve van het fonds moet worden gestort. Wat er na de reservering overblijft, wordt aan de inbrengers naar bepaalde maatstaven terug betaald. Tot die inbrengers behoren ook de be manningen, omdat bij de afrekening van het aan de bemanning toekomende deel de heffing voor het opvangfonds wordt ver rekend. Strikt genomen, aldus de centrale, zou dus aan de bemanningen eveneens een terugbetaling moeten plaatsvinden. Aan gezien dit echter op zeer grote moeilijkhe den stuit, is daarvoor overeengekomen, dat de aan de bemanningen in rekening te brengen heffing telkenjare wordt vermin derd met het bedrag, dat het jaar daar voor aan de reders werd terugbetaald. Over het jaar 1955/1956 bedroeg de hef fing 60 cent per kist verse haring. De re sultaten van het fonds laten over dit tijd vak de terugbetaling toe van 45 cent per kist. De door de bemanningen op te bren gen heffing moet dus van 1 mei 1956 af bedragen: de vastgestelde heffing per 1 mei, verminderd met 45 cent per kist. Aangezien nu de heffing van 60 cent per kist nogal aan de hoge kant bleek te zijn, is tevens besloten, op advies van de com missie van beheer, om de heffing van 1 mei 1956 tot 30 april 1957 te bepalen op 45 cent per kist. Dit betekent, dat door de bemanningen over dat tijdvak geen heffing verschuldigd is. Aangezien dit besluit pas is genomen, is door het bedrijfschap over de maand mei en een deel van juni een heffing van 60 cent ontvangen, hetgeen wordt hersteld door terugbetaling van het teveel betaalde. Uiteraard moet de positie van het opvang fonds verse haring in 1957 opnieuw wor- KONINGSPLFIN 10 TELEFOON 4886 Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Heemskerk van Antwerpen, Algarve van Swansea, Immanuele V Parodi van Newport News, Senator van Liverpool, Nestor van Rotterdam, Lilly Nielsen van Leningrad, Niobe van Kotka, Billetal van Antwerpen, Santa Margaritha van Wisbeck, Hermes van Haukipudas. Alpha van de Noordzee, Stanlog van Londen, Rondo van Barcelona, Maria Pira G van Newport News, Kortenaer van Portsmouth, Ameintas van Lissabon, Dieter van Londen, Thames van Parkington, Phe- lius van Port Said. Vertrokken zijn: Netherlands Coast naar Rotterdam, Hast V naar Londen, Marie Jensen naar Bögestadt, Borre naar Antwerpen, Regina naar Delfzijl, Martha Ahrends naar Geffle, Hector naar Rotterdam, Missouri naar Rotterdam, Ar- changelos naar Hampton Roads, Biston naar Stettin, Cobri naar Londen, Jans naar Delf zijl, Caluga naar Antwerpen, Ingvar naar Norrköping, Schwanheim naar Rotterdam, Tempo naar Rotterdam, IJstroom naar Huil, Amstelstroom naar Londen. LU Dat bordje des-aanstoots bij Van Gelder is vervan gen, naar wij hebben opge merkt. Over de kracht van het Velsense papier wordt niet meer gesproken, wel over de sterkte. En dat is maar beter ook, want zulke drukfouten zijn haast even erg als demonstreert met een D, (op het eind), waar mee de BIMIJ-gevel in het prille begin heeft gepronkt. eens in Octopus of zweef als het zo plenst. Een zuur kraam of het aloude won der van Dendermonde zou den nog» gaan, maar het open amusement is bepaald weergevoelig. Wij hebben een fraaie opmerking gehoord bij een opklapbed, dat ter BIMIJ de onhebbelijke gewoonte heeft elektrisch op te klap pen, zulks uiteraard zonder passagier. Zei een aandach tige kijker bij de klapbed- stêe: „Zeg moeder, ik wil ook zo'n douwding onder moet je nog es op m'n helft te komen. Het regentje van gister avond na het wolkbreukje van gistermiddag heeft de beurs niet veel kwaad ge daan, dachten wij zo. Aan gezien deze zomer onuit puttelijke hoeveelheden wa- het bed ter plotseling overal van- proberen daan haalt en een mens er toch tussen de buien door wel eens éven uit wil, was er vlak voor de bui nogal Met de bescheidenheid wat volk omhanden en dat aan liefdadigen eigen heb- volk vluchtte uiteraard schielijk onder het gast vrije Doopsgezinde tentdak, waar het ietwat klaaglijk dacht te vestigen op geluid van Mitzi Waller bij smaakvolle geheel en een kleintje puike koffie of een glaasje van dit of van dat best om aan te horen is dank zij het orchestrale achtergrondje. Dat me kermismannen minder gesticht zijn over zulke grondige lekken in de wolken, laat zich na een vereniging, die al verschei- ben de werkers voor en in de stand van de tbc-bestrij- ding ons verzocht uw aan- dit dat daar uitgereikte vouwblad niet zomaar weg te from melen maar te lezen en te overdenken. Dóen ook, want het kan u een berg narig heid besparen en als u het goed doordenkt, wordt u onmiddellijk lid van deze toch al voor dit vak ver prutst seizoen zeer wel in denken, want kruip maar dene versta/idige BIMIJ- bezoekers ving voor haar registers. Het is ons opgevallen, dat de „middenstandstent" doorlopend voller is dan de „industrietent", hetgeen er dus op zou kunnen duiden, dat er volgend jaar toch maar weer hutspot van ge maakt moet worden. Hoe wel er uit organisatorisch en esthetisch oogpunt alles voor de huidige opstelling te zeggen valt, kunnen wij ons voorstellen, dat de be drijven en bedrijfjes in tent nommer één ook wel wil len laten zien en af en toe sens afgunstig om de hoek gluren naar de bezettere buren. Als u vanavond komt, wacht het „Majoco"-trio u als speciale verrassing met Zuidamerikaanse liederen. Flauw van die ambtena ren, die een verboden in gang van de tent binnen traden, met vertoon van hun legitimatiepapieren en die toen, eenmaal binnen, de dienstdoende wacht bij deze ingang een standje maakten over het feit, dat hier mensen wer den binnengelaten. Dat is uitlokking. Wij geloven, dat de wet het strafbaar stelt. Anders doen wij het. BEURSBENGEL. den bezien. Aangezien de voorsprong van de bemanningen, die thans nog bestaat, dan ingelopen, zal zijn, moet er op worden gerekend, dat de voor het jaar 1 mei 1957 tot 30 april 1958 vast te stellen heffing weer op de normale wijze in rekening zal worden gebracht. roep en deswege nu ook weer niet al te gauw ongerust, vond het echter wat ang stig worden toen de „Gratitude" niets meer van zich liet horen en er van de zuidelijke Noordzee fikse bries tot storm werd ge meld. Hij kon niet weten, dat de „Gratitu de" alleen maar ontvangen en niet zenden kon en waarschuwde Lloyds, die alle sche pen verzocht uit te zien. Het verhaal kwam in de Engelse kranten terecht, die het jacht als „vermist" publiceerden, maar inmiddels haddén de zeven mannen op de oude schuit alleen maar wat tegenwind getroffen, wa ren een week lang voor de Nederlandse kust blijven dobberen en hadden een klein motormankement vergeefs proberen te klaren. Niets ernstigs, want de kar van 95 pk draaide nog wel, maar toch vonden schipper Martin en mede-eigenaar Webb het tenslotte maar beter de haven van IJmuiden op te zoeken en daar eens te zien, of ze de „Gratitude" niet droog kon den zetten en wat kalefateren» Seintje In IJmuiden bleek, hoe hevig de onge rustheid over het „verdwenen" jachtje was geweest en Ronald heeft toen maar gauw naar huis geseind, dat allen in blakende welstand en, met fikse zeebaarden in de kajuit bivakkeerden, zodat ze op Ather stone House rustig naar bed konden gaan. Maar hij vond het wel fideel van vader. Want stel je voor, dat er wel wat gebeurd zou zijn onderweg, dan had die noodkreet de vlugst-denkbare hulp kunnen beteke nen. Ter benoeming van een hoofdleidster in vaste dienst aan de Dr. Albert Schweitzer- kleuterschool te IJmuiden dragen B. en W. de raad voor: mej. M. E. Postema, thans waarnemend hoofdleidster aan deze school. TIJDENS DE LAATSTE onderhandelingen over wijzigingen van de collectieve ar beidsovereenkomst voor het trawlervisserijbedrijf tussen de vereniging van Reeders van Vissersvaartuigen te IJmuiden en de erkende werknemersorganisaties, vormde de nieuwe voedingslijst een van de belangrijkste punten. De behandeling hiervan werd aan een kleine commissie uit de partijen opgedragen en zoals was afgesproken, heeft deze commissie zich bij haar werkzaamheden laten voorlichten door een aantal opva renden van de trawlervloot, die met de bestaande voedingsproblemen op de hoogte waren. Het in de commissie gevormde overleg heeft nu tot het volgende resultaat per man en per week geleid: Brood, 5000 gram (ongewijzigd); vlees en vleeswaren, 1050 gram (was 900 gram); margarine of vet, 750 gram (ongewijzigd); spijsolie, na^r behoefte (was 240 gram);, suiker en jam, 800 gram (was suiker 500 gram en jam 150 gram); kaas 300 gram (was 200 gram);aardappelen, 7000 gram (ongewijzigd); koffie (250 gr. koffie 100 gr. thee), 300 gram (was 250 gram); peul vruchten en grutterswaren (gort, rijst, ha vermout, meelspijzen, puddingpoeder) 1250 gram (ongewijzigd); melk, 3.5 liter (was 3 liter); eieren voor keukengebruik, 1' stuks (was nihil); zuidvruchten (rozijnen, kren ten, gedr. vruchten), 1 maal per week (was nihil); groenten 6 maal per week 500 gram vers of 2/5 blik (was f 1,azijn, peper, zout, etc., naar behoefte (ongewij zigd). Jaarvergadering „Weenink" Ter opening van het nieuwe schaak seizoen hield de Beverwijkse schaakver eniging „Weenink" in haar clublokaal in het Badhuis de algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord kon de voorzitter de heer J. Muijen mededelen, dat het leden aantal met circa 40 percent was toege nomen. Evenals verleden jaar zal men huis aan huis een circulaire afleveren met een uit nodiging de propaganda-avonden te komen bezoeken. Dit jaar wil men tevens Velsen- Noord in deze actie betrekken en de ver gadering kon zich daarmede volkomen ver enigen. De clubkampioen H. Duisenberg, geassisteerd door de heer F. Piët, zullen'op die avonden enkele simultaan partijen spelen. De afvaardiging naar Uitgeest waar de Noordhollandse Schaakbond zijn jaarver gadering zal houden, zal bestaan uit de heren Verduit en Siebes. De voorstellen tot indeling van de competitie, die op deze ver gadering zullen worden behandeld, werden in beschouwing genomen, alsmede een voorstel van Pat-Mat om inplaats van 36 zetten per iy2 uur 36 zetten in VA uur te spelen. De bond kan hiermede wel akkoord gaan, mits beide verenigingen hun goed keuring hieraan hechten. Het weerstandsfonds voor jeugdleden onderging in zoverre een wijziging, dat ook de jeugdleden zelf een kleine bijdrage zul len moeten offeren. Dit werd vastgesteld 6p 2a cent per persoon. Vervolgens ging de voorzitter over tot de prijsuitreiking. De wisselbeker ging voor één jaar naar de nieuwe kampioen, de heer Duisenberg, ter wijl de heer F. Piët beslag kon leggen op de 2e prijs. De overige prijswinnaars waren de heren J. Vessies, J. Meyer, H. van Vuu- ren, S. Hoogvorst, G. Beekhoven, Zuyden- dorp en Duyn. De winnaar van de zomer competitie bleek de heer F. Piët te zijn, die dit resultaat met slechts 1 punt verschil op nummer 2 moest bevechten. Ook hij ont ving evenals de andere winnaars een fraaie beker. Na deze prijsuitreiking vond een leven dige discussie plaats over de indeling der tientallen. Daar dit jaar het feit wordt ge vierd, dat op 9 december de schaakver eniging 25 jaar geleden werd opgericht, had een feestcommissie een voorstel inge diend. Op 11 december vindt een intieme feestavond plaats alleen voor de leden en daarna wordt op 5 januari een grote feest avond gehouden, die in het Centrum zal plaats vinden voor de leden en hun dames. Aan de lijst is toegevoegd, dat de te ver strekken voedingswaren van behoorlijke kwaliteit Zullen zijn. Met de kwantiteit van de voedingswaren^ zoals die in de nieuwe regeling wordt ge noemd, moet het volgens de werknemers organisaties voor een vakbekwame kok mogelijk zijn een behoorlijk menu te leve ren. Klachten zullen altijd blijven voorko men, omdat nu eenmaal smaken verschil len en niets zo subjectief wordt beoordeeld als de voeding, die men krijgt voorgezet. De organisaties menen, dat de klachten omtrent de verstrekte hoeveelheden met de invoering van de nieuwe voedingslijst zul len zijn verdwenen. LONDEN, (Reuter) De British Petro leum Company zal bij Milford haven, in Wales, een haven laten aanleggen, die toe gankelijk is voor de grootste tankschepen in de wereld. De olie zal door een buis leiding naar een raffinaderij bij Swansea gepompt worden. Op het ogenblik komt de olie voor de raffinaderij uit de haven van Swansea, waarin de grotere tankschepen geen ligplaats kunnen vinden. In de extra-voorstelling van donder dagavond draait Thalia de op de het leven van Enrico Caruso gebaseerde rolprent „De grote Caruso". CAIRO (United Press) Volgens een bericht van het semi-officiële persagent schap voor het Midden-Oosten zullen de Arabische landen, de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, verzoeken om generaal-majoor E. L. M. Burns, die de supervisie van de Israelisch-Arabische wapenstilstandscommissies heeft, van zijn post te ontheffen. Een officiële Syrische z??sm.an h^ft verklaard dat Egypte, Sy rië, Libanon en Jordanië een gezamenlijke eis overwegen op grond van het feit dat Burns „vooringenomen is voor Israel".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9