Amerikaanse wantrouwt investeerder Indonesië Th. v. Kampen Kort en bondig VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Medische afdeling der N.S. werd uitgebreid met ziekenhuis op wielen NEDERLAND Economische kwetsbaarheid van Frankrijk is geen wonder mm, Nieuwe wet op buitenlands kapitaal biedt te weinig zekerheid Industriële en handelsondernemingen voor de helft éénmans-bedrijven Efficiënt en snel optreden in gehele land mogelijk KIJK, ook voor Uw dochtertje een manteltje van VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 15 Namaakdorp op de Veluwe voor militaire oefeningen Nieuw passagier-straalvliegtuig in Rusland Britse schepen mijden het Suezkanaal Scheepvaart Van onze correspondent in Djakarta) Het was niet te verwachten, dat onmid dellijk na het bezoek van president Su karno aan de Verenigde Staten, dat naast de verheldering van het wederzijds poli tieke begrip ook ten doel had de Ameri kaanse kapitaalbezitter voor Indonesië te interesseren, een stroom van particuliere dollars naar Indonesië zou vloeien. Het „klimaat" in Indonesië schijnt de Ameri kaanse kapitaalbezitter nog weinig aan te lokken. De nieuwe wet op de buitenlandse investeringen, die het Indonesisch parle ment is aangeboden, is hem te vaag en biedt te weinig garanties. „Zakenlieden", zo merkte men in Amerikaanse kringen op, willen de voorwaarden, die een land stelt, volledig uitgewerkt hebben, aleer zij den ken aan investeren. Deze mening, die de Nev; Yorkse corres pondent van het persbureau Indonesia ver nam van leidende figuren in de New York se ondernemers- en bankwereld, toen hij deze ondervroeg over het Indonesische wetsontwerp, steekt nog al af bij die, welke in Amerikaanse regeringskringen is ge hoord. Het Amerikaanse departement van Handel heeft ongeveer ten tijde van Su karno's bezoek aan de Verenigde Staten in een rapport over de investeringsmogelijk heden in Indonesië, dat bestemd was ter voorlichting van Amerikaanse zakenlieden betoogd dat de natuurlijke rijkdommen van Indonesië en de Indonesische wens naar economische ontwikkeling, een poten tieel gunstige factor vormen voor Ameri kaanse particuliere investeringen in dit land. Het departement meende bovendien tekenen te bespeuren, die wijzen op een verbetering in het investeringsklimaat. In een dergelijke geest liet in Djakarta ook een vertegenwoordiger van een andere Amerikaanse regeringsinstantie zich uit. Deze woordvoerder wees op definitieve mo gelijkheden voor het nuttig investeren van aanvullend kapitaal niet alleen op het ter rein der ondernemingen (cultures), doch ook in andere sectoren. Opvallend Dit verschil in waardering van het inves teringsklimaat in Indonesië tussen officiële instanies en de zakenwereld der Verenigde Staten, is opvallend. De Amerikaanse ban kier, die door de New Yorkse correspon dent van het persbureau Indonesia werd ondervraagd, achtte het heel goed mogelijk dat de Amerikaanse regering het nodig oordeelt, op grond van haar eigen overwe gingen, in een land kapitaal te investeren. Amerikaans particulier kapitaal gaat echter alleen daarheen, waar het een redelijke ze kerheid heeft rendabel te zijn, waar het welkom is en waar aantrekkelijke voor waarden en betrouwbare garanties zijn. Amerikaanse zakenlieden zijn er niet op gebrand een land te helpen zijn hulpbron nen tot ontwikkeling te brengen. Deze ban kier wees er op dat de Indonesische wet op de buitenlandse investeringen veel ge lijkenis vertoont met die van India. Deze Indiase wet bepaalt voor de toe komstige investeerder wat voor soort on derneming opgericht mag worden en waar zij gevestigd dient te worden en laat hem dus niet vrij hoe en waar hij denkt zijn geld rendabel te kunnen maken. Het resul taat was dat maar heel weinig Amerikaans kapitaal naar India gaat. De algemene opinie in de Amerikaanse zakenwereld is dat, hoewel een stap in de goede richting, de nieuwe Indonesische wet te weinig vaste garanties biedt. Te veel zal men afhankelijk zijn van de beslissin gen van de raad van buitenlandse investe ringen, van mensen dus, die niet altijd de juiste besluiten zullen nemen. Kapitaal is van nature schuchter. Het vraagt garanties, en zonder die waarbor gen, neergelegd in de wet zelf, zal men in Amerikaanse zakenkringen aarzelen in In donesië, onder de voorgestelde wet, te in vesteren. Ben New Yorkse industrieel ont dekte in de Indonesische wet zelfs „een spoor van vreemdelingenhaat". Als een en ander kan worden herzien tot een zake lijke wetgeving, met de bedoeling zaken lieden met kapitaal aan te trekken, die bij het rendabel maken van hun kapitaal ook Indonesië helpen haar economie uit te brei den, dan is men er. Aldus deze Amerikaan. Hen -al met belangstelling afwachten of bij de definitieve vormgeving aan de wet op de buitenlandse investeringen deze waarschuwende stemmen uit de Ameri kaanse zakenwereld, die uiteindelijk de dollar? voor de investeringen zal moeten leveren, meer gewicht in. de schaal zullen leggen dan de optimistische geluiden der Amerikaanse politici. Op de heide nabij Harskamp is een na maakdorp verrezen, waar infanteristen en mariniers geoefend zullen worden in straatgevechten en in het veroveren en be zetten van huizen. Dit naar Amerikaans voorbeeld gebouwde Oostdorp, zoals de of ficiële naam luidt, bestaat uit een viertal straten met houten huizen, en, teneinde de re'aliteit zoveel mogelijk te benaderen, enkele ruïnes. In Oostdorp zullen infanteriepelotons geoefend worden met touwladders, nood bruggen en klimmuren. Bij de eigenlijke „aanval" op Oostdorp worden de werkelijke gevechtsomstandig heden zoveel mogelijk benaderd. De aanval wordt geopend met het leg gen van een rookgordijn. De infanteristen, ondersteund met mitrailleur- en mortier vuur, bestormen de huizen, waarna de „zuivering" begint onder een hels lawaai van ontploffende oefenhandgranaten, „boo- by traps" en geweer- en mitrailleurvuur. Wanneer het namaakdorp geheel gereed is, zullen ook oefeningen met scherpe mu nitie worden gehouden. Er zal dan slechts met scherp geschoten worden op in de hui zen geplaatste schietschijven. Standbeeld voor Trajanus. De burge meester van Nijmegen heeft op het Traja nusplein het bronzen standbeeld van de Romeinse keizer Trajanus, die 1850 jaar ge leden aan Noviomagum stadsrechten schonk, onthuld. Een Romeinse matrone en een Ba taafse edêlvrouw legden aan de voet van het monument een lauwerkrans met de Nederlandse en Nijmeegse kleuren en met Bataafse en Romeinse attributen. Het vliegtuig waarmee de Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev een paar maanden gele den in Londen aankwa men voor het voeren van besprekingen met pre mier Eden betekende een sensatie voor het Westen. En men was nog niet over deze eerste verbazing heen toen Kroesjtsjev meer of min der triomfantelijk aan kondigde, dat men in Rusland een nog groter straalvliegtuig aan het bouwen was, dat het grootste passagiersvlieg tuig met straalaandrij ving ter wereld zou wor den. In het begin van deze maand is dit aan gekondigde toestel in Rusland in bedrijf geno men. De eerste berichten spreken over één toestel dat door de Russen op de grote lijn naar het Verre Oosten is ingezet. Het vliegtuig is ontwor- oen door professor A. N. Toepolev; het beschikt ■)ver vier zware straal motoren. Met deze motoren zou het toestel een snelheid kunnen bereiken van onge veer duizend kilometer per uur. In totaal zou het 180 personen kunnen vervoeren; als dit juist is, dan is de „Toepolev" superieur aan de toestellen van het Westen. Het Westerse paradepaard is de Britse „Cornet" die echter „slechts" ongeveer zeventig personen kan bergen. Verder zou de Toepoleveen grotere afstand ineens kunnen flfleggen dan de „Cornet". Professor Toepolev is hoofd van het Aero-dynamisch Instituut in Moskou. In 1924 ontwierp hij het eerste, geheel metalen Russische vliegtuig; daarna heeft hij verscheidene types vliegtuigen ontworpen, van kleine éénpersoons tot zware acht- motorige vliegtuigen. Naast vliegtuigen heeft Toepolev ook torpedoboten en sneeuw en ijssleden ontworpen. (Van onze correspondent in Parijs) Men vraagt zich in het buitenland soms af, hoe het mogelijk is dat het aan grond stoffen en aan ruimte zo rijke Frankrijk economisch zo kwetsbaar blijkt. Het ant woord is. dat een van de voornaamste oor zaken een gebrek aan aanpassingsver mogen is bij de moderne produktiemetho- den. Dat gebrek komt tot uiting zowel in de landbouw, waar verkaveling het ge bruik van tractoren vaak onmogelijk maakt, als in de industrie en de handel, die op veel te kleine leest zijn geschoeid. Een paar jaar geleden verklaarde oud-premier Reynaud, die toen een blauwe maandag mi nister van Financiën en Economische Za ken was, dat aan standaardisatie in Frank rijk vrijwel nog alles moest worden gedaan. Hij onthulde dat er bijvoorbeeld in de handel tientallen soorten deurknoppen en waterkranen in omloop waren. Ook op andere gebieden signaleerde Reynaud ette lijke veelzeggende voorbeelden. Die talrijk heid van artikelen komt de variatie ten goede, maar gaat ten koste van een econo mische produktie en van de doelmatigheid. Hoe versplinterd de Franse nijverheid wel is, blijkt uit een rapport van het „Na tionale instituut voor de statistiek dat een onderzoek heeft ingesteld naar de omvang en karakter der Franse ondernemingen. Frankrijk heeft ongeveer 875.000 in dustriële bedrijven en ruim een miljoen handelsondernemingen. Een groter aantal bedrijven houdt zich met de distributie dan met de produktie bezig. Nog opvallender zijn de verhoudingen tussen kleine en grote bedrijven. Meer dan de helft (52.7 percentl blijkt éénmansbedrijfjes te zijn en bijna een derde (31 percent) wordt gevormd door ondernemingen van kleine handwerkers me een enkele knecht of leerjongen. In twaall en een half percent van de Franse nijver heid is ook geld van buitenstaanders be legd. Slechts twee en een half percent bezit het statuut van een naamloze vennoot- Bijna de helft van de arbeidende bevol king van Parijs en omgeving is werkzaam in fabriekjes en werkplaatsen met ten hoogste vijftig man personeel. Slechts ruim vier perecent is in dienst van de grote industrie, ondernemingen met meer dan vijfduizend ar^iders. Poujadisme verklaarbaar Het zijn frappante cijfers, waaruit zowel op economisch als op politiek terrein ver schillende Franse verschijnselen te verkla pt" kleine bedrijf draagt niet alleen schuld aan de geringere productiecapaci teit maar zijdelings ook aan het ontstaan van' een politieke beweging ais die van Pierre Poulade. Wanneer Frankrijk op de wereldmarkt achterblijft, komt dat hoofd zakelijk omdat de industrie te weinig ge moderniseerd en de tussenhandel veel te uitgebreid is. Het is juist die veel te om vangrijke middenstand (de winkeliers en de kleine handwerkslieden), die zich door de ontwikkeling van de techniek in haar be staan bedreigd gevoelt en zich daarom schaart achter de „sterke man" Poujade. De beweging voor belasting-hervorming van Poujade is van plan in oktober een half miljoen bewoners uit de provincie sa men te brengen bij de Porte de Versailles in Parijs om kracht bij te zetten aan eisen voor een „grote schoonmaak". In een ver klaring van de Poujadistische partij wordt gezegd: „Orde en recht in het land, eerbied en onafhankelijkheid buiten de landsgren zen, dat is het minimum wat wij voor de openbare veiligheid vragen. De arbeiders en boeren zullen op die dag van de grote schoonmaak aan onze kant staan. Ge moer bereid zijn twee of drie dagen in Parijs te blijven of zoveel langer als nodig is tot dat ge tevreden zijt gesteld". Poujade had het denkbeeld om een half miljoen aanhangers naar Parijs te laten komen reeds in april op het nationale con gres van zijn beweging naar voren ge bracht. Hij zei toen, dat de beweging een „staten-generaal" zou samenroepen, een vergadering van afgevaardigden uit alle lagen van de maatschappij. De Poujadisten protesteren tegen belastingverhogingen, die de kosten van de Algerijnse oorlog en van verhoogde ouderdomspensioenen moeten dekken. De Britse scheepvaartmaatschappij ,Shaw Savill Line" heeft besloten twee passagiers schepen die de dienst tussen Groot-Brit- tannië en Australi onderhouden, om Kaap de Goede Hoop te laten varen in plaats van door het Suezkanaal. Het ene schip, de „Largs Bay" is op weg naar Australië. Het andere, „Moreton Bay", zal zaterdag uit Sydney naar Groot-Brittannië vertrekken. eBide schepen hebben ongeveer 400 passa giers aan boord. Verscheidene vrachtsche pen van de maatschappij zullen ook de route om de Kaap nemen. De meeste sche pen, die uit Brisbane en havens in North Queensland naar Europa vertrekken, ma ken thans gebruik van de zeeweg via het Fanamakanaal. Ook de „Orient Shipping Line" heeft be sloten „als voorzorgsmaatregel" twee van haar schepen, de Orsova en de Orion, op de Australië-route orp de Kaap te laten varen. Ook de passagiersschepen „Órontes" en „Oronsay" zullen op hun thuisreis van Australië rond de Kaap varen. De reis zal daardoor met een dag worden verlengd. BINNENLAND Bromfietser verongelukt. Op een kruis punt te Naarden is de 64-jarige winkelier M. J. R. uit Hilversum, die met zijn brom fiets overstak zonder op het verkeer te let ten, door een zandauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het Diocanessenhuis te Naarden is over leden. De chauffeur van de lege zandauto, C. H. van den B. uit Haarlem, heeft vergeefs ge'racht de bromfietser te ontwijken. Emmen per BBC. Over Emmen, de voornaamste exponent van de dynamische ontwikkeling welke in Drente geschiedt, zal J. M. Richards voor het „Third Programme" van de BBC op 9 september een causerie houden. De heer Richards zal de opbloei van de stad en de turfontginning die in de omgeving van groot belang is, in zijn cause rie bespreken. Besommingen van hedenmorgen SCH 117 16.400; KW 33 13.200; YM 27 1040; YM 3 770; KW 26 600; KW 71 280; KW 56 110; KW 35 f 630; KW 92 770; KW 30 800; KW 94 1060; KW 77 1200; WR 88 180. Nachtvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 80 kg tong en 7 m vis. Anne Marie, 40 kg en 5 m. Tiny, 50 kg en 5 m. Stern, 80 kg en 9 m. Cornelia Adria ns, 10 m hoops en een trek kwijt. Alice, 50 kg en 5 m. Willy Alida, 54 kg en 8 m. Arend Cornelis, 50 kg en 4 m en 1 m tar bot. Hermina 4, 40 kg en 4 m en een trek kwijt. Johanna Cornelia, weinig te mel den, moet een nieuwe kuil. Nico, 30 kg en 5 m en een trek kwijt. Arendje, 70 kg en 8 m. Jacoba, 50 kg en 5 m en de buik eruit. Kon. Juliana, 70 kg en 8 m. Jana, 50 kg en 8 m. Vrouw Alida, 40 kg en 7 m. Alida Jacoba, 40 kg en 5 m. Pieter Jacob, 30 m hoops. Nehim 1, 20- kg en 8 m. Ne- him 3, 40 kg en 8 m. Nehim 2, 45 kg en 9 m. Klaas Jr. 30 kg en 5 m. Emisel, 40 kg en 7 m. Arend Willem, 40 kg en 5 m en de kuil er af. Corry, 40 kg en 6 m en een trek kwijt. Magda, 50 kg en 5 m en een net stuk. Vier Gebroeders, 60 kg en 4 m, moet een nieuwe buik. Hoop 2, 60 kg en 7 m. Hoop 1, 10 m hoops, Jan Willem, 15 m. hoops. Flevo, weinig te melden. Internos, weinig te melden, zender niet in orde. Wi- •ron 5, 80 kg en 7 m. Haringvangsten Katwijk De haringvangsten van de Katwijkse loggers waren in de nacht van donderdag op vrijdag: KW 16—40, 19—17, 47—5, 140—60, 168—25, 50—3, 29—70, 49—75, 2—90, 9—17, 138—17, 147—15, 45—5, 175 —55, 163—110, 18—30, 67—3, 39—45 uit i/2 vleet, 370 uit y2 vleet, 25—75 nog 20 n. 8670 nog 30 n, 13070 nog 30 n. Geen vangst: KW 170, 20 32, 78. Trekkers: KW 176—25 k„ 44—30, 122— 40, 123—35, 40—30, 74—25, 141—35, 95— 20, 3710, IJM 28320. Geen vangst: KW 79, 7, 159, IJM 75. Gemiddelde vangst 40 k. Vandaag weinig De SCH. 117 „Onderneming 3" (van 25 aug.) was vanmorgen binnen om 560 kisten haring en 60 diversen te lossen. Onder de luiken lagen nog 550 kantjes haring! De KW. 33 „Limanda" was er met 395 kisten, waarvan 200 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 25 wijting, 150 makreel, 350 stuks stijve kabeljauwen. Voor de export Grote tong leverde vanmorgen f 4,60- f 4,80 op, grootmiddel f 3,50-f 3,60, klein- middel f 3,50-f 3,60, tong I f 3,30-f 3,40 en tong II f 2,40-f 2,60. Grote en middel schol brachten f 55-f 70 op, zetschol f 51-f 60, schol I f 46-f 51 en schol II f 28-f 35. Re gels grote kabeljauw brachten f 75-f 90 op, kleine kabeljauw f 35-f 38. Het binnenland in De haring van de Onderneming III le verde vanmorgen liefst f 30-f 27 op, ma kreel f 26-f 31. Schol 3 maakte f 16-f 30, grootmiddel schelvis f 50-f 56 (er was weinig en de vraag was groot), kleinmiddel schelvis f 51-f 54, pennen f 46-f 53 en braadschelvis f 26-f 31. De wijting noteerde f 16-f 20. Torgullen gingen van de hand voor f 20, middel gullen vor f 29-f 30 en grote gullen voor f 33-f 50. Zwarte koolvis haalde f 86. En op zee De haringvisserij aan de westkust was gis teren en vanmorgen minder dan voorgaan de dagen. Het weer was slecht. De „Klaas Wijker" stoomde gisteren 't Zand op om het op kuitzieke haring te proberen. De schipper meldde een trek van 100 manden; een teken dat de haring er wel is. Op 't Zand meldden de loggers dagvangsten van 70 tot 80 manden hoops. De loggers en kotters op de kust vingen gisteren ge middeld 60 tot 70 kg en 10-12 mandjes vis. Men meldde veel gescheurde netten. Binnengekomen schepen IJM 218 206 226 27 239 318 205 3. KW 151 Vooruit, 129 Balie, 5 Fierman Eduard, 128 56 71 33 92 77 21. SCH 117 Onderne ming III, 126. UK 243 16 18 194 41 141 215 34 72 15 35 85 50 16 46 81 176 119 59 91 2 5 18 49 76 68 104 11. WR 88. HD 131. VD 9. Vertrokken schepen IJM 71 Bloemendaal (naar de sloperij), 205, 202 239 318 206. KW 48 Cornelis Ma- rinus, 91 Alida, 129 Balie, 71 210 56 128. HD 87 Pietertje, 79 Drie Gebroeders, 116 8. SCH 30 126. UK 4 136 70 195 194 126 57 76 69 67 73 243 186 244 19 1 53 174 11 85 16. TX 21 36 37 33 5. VD 9. Voor zaterdag Voor de zaterdag komt de „Vios" (van 29 augustus) met 1400 kisten vis, waarvan 1275 haring en 125 diversen. De „Swift" lost morgen 400 kisten vis. Dagvangsten van de kotters Arendje Jacoba 2 kg. tong en 2 m. vis; De medische afdeling van de Nederlandse Spoorwegen heeft de beschikking gekregen over een autobus, die tot ambulancewagen is ingericht. De tot ambulance omgebouwde Crossleybus, die voorlopig de enige bij de N.S. zal blijven, staat in Utrecht en dus dicht bij het westen van ons land waar het treinverkeer het meest frequent is, gesta tioneerd. Al sedert het begin van dit jaar hebben de spoorwegen een zestal onge vallenauto's, waarvan er drie zijn gestationeerd in Amersfoort, een in Tilburg, een in Zwolle en een in Haarlem. Bij een spoorwegongeval kunnen deze wagens snel ter plaatse zijn voor het verlenen van technische en van voorlopige medische hulp, terwijl er ook regelend en organiserend kan worden opgetreden. Wanneer het ongeluk zo ernstig blijkt, dat de hulp van de ongevallenwagens, eventueel aangevuld met plaat selijke verzorgers, onvoldoende is, wordt de ambulance in ijltempo naar de plaats van het onheil gedirigeerd. De bemanning bestaat uit twee artsen en acht EHBO'ers, die de slachtoffers behandelen totdat vervoer naar een ziekenhuis mogelijk is. Bij enige spoorwegongevallen in het ver leden is door leden van de medische afde ling van de NS ervaren, dat zij niet vol doende efficiënt konden werken doordat de plaatselijke geneeskundige diensten, Rode Kruis-colonnes, de geneeskundige staven van de ziekenhuizen enzovoorts al hulp boden. Ofschoon er voortreffelijk werd ge werkt, waarvoor de directie der NS uiter aard alle waardering heeft, bleek het na delig dat de hulpverlening niet georgani seerd was. Bovendien kon er moeilijk lei ding worden gegeven,omdat men niet be schikte over voldoende materiaal. Bij het spoorwegongeval te Eist in oktober 1954 kwam dit sterk tot uiting. Om aan deze ongewenste toestand een einde te maken zijn de spoorwegen over gegaan tot het formeren van speciale op- ruimingsploegen en is medische hulp, in combinatie met technische hulp, beschik baar gesteld. Tevens zijn sedert begin 1956 de genoemde ongevallenauto's gestation- neerd. De dienst is nu uitgebreid met de am bulancewagen, van waaruit de gewonden de hulp en verzorging kunnen worden gegeven, die zij op dat moment nodig hebben. Voora' de shockbehandeling, die zo snel mogelijk moet geschieden, is van groot belang Wanneer slachtoffers met een dreigende of bestaande shocktoestand worden ver voerd zonder deze behandeling vooraf te hebben ondergaan, bestaat de mogelijkheid dat zij een nadien eventueel noodzakelijke operatieve ingreep niet overleven. De technici van het Centraal Autoher- stelbedriif hebben elke vierkante centi meter van de elf meter lange Crossleybus, die men gerust een ziekenhuis op wielen kan noemen, gebruikt. De ambulance heefi drie afdelingen. In de eerste afdeling, waar zich grote hoeveelheden verband, reini gingsmiddelen, lakens, dekens, spalken en zovoorts bevinden, kunnen op werktafels twee patiënten gelijk een voorbereidende behandeling voor verdere verzorging in de tweede afdeling ondergaan. In de derde afdeling kunnen de patiënten op brancard? op vervoer naar het ziekenhuis wachten. Anne Marie 5 m. vis, geen tong; Rein5 m., geen tong;Victoria 4 m., geen tong; Hermi na IV 4 m., geen tong; Alice 4 m., geen tong; Willy Alida, 6 m., geen tong; Arend Cornelis 30 kg. en 3 m.; Twee Gezusters 3 m., geen tong; Johanna Cornelia 3 m„ geen tong; Adriana Catharina geen vangst; Nico 40 kg. en 6 m.; Arendje 5 m„ geen tong; Limanda thuisvarende; Vrouw Alida 5 m., geen tong; Alida Jacoba 30 kg. en 4 m.; Pieter Jacob, 20 m. hoops; Nehim I 3 m., geen tong; Nehim II 3 m„ geen tong; Ne him III, 3 m., geen tong; Twee Gebroeders 2 m., geen tong; Hoop II 3 m„ geen tong; Emisel 4 m., geen tong; Arend Willem 2 m,. geen tong; Corry 8 m., geen tong; Magda 3 m., geen tong; Jan Willem 25 m. hoops; Okko Bosker 30 m. hoops; Flevo niets te melden; Wiron V 3 m., geen tong. Artemis, 5 te Rotterdam. Aagtedijk, 6 te Port Said. Adonis, pass. 5 Azoren n. Rotterdam. Alpherat, 6 te Philadelphia. Alwaki, 6 v. Suez n. Aden. Arnedijk, pass. 5 Miami n. Le Havre. Arendskerk, 6 te Newcastle. Amstelland, 5 te Ilheos. Atje Ray S, 9 bij Landsend verw n. Rotterdam. Alphard, 6 te Vittoria v. Rio de Janeiro. Alioth, 5 v. Kosario n. Buenos Aires. Almkerk, 6 te Marseille. Alphacca, 5 v. Santos n. New York. Amstelmeer, 5 150 m. o.n.o. Cape Race n. Boston. Andijk, 6 v. New Orleans n. Corpus Christi. Arendsdijw, 6 v. Cowichan Bay n. Tacona. Arnedijk, 5 40 m. z.o. Miami n. Le Havre. Ameland, 6 te Marseille. Amstelveen, 5 400 m. n.w. Fremantle n. Bombay. Artemis, 5 te Rotterdam n. Hamburg. Amor, 5 te Izmir n. Algiers. Aagtekerk, 5 te Kaapstad v. Las Palmas. Algenib, 6 te Antwerpen v. Barcelona. Alwati, 5 v. Suez n. Aden. Annenkerk, 5 te Dar Es Salaam v. Zanzibar. Alberto Dodero, 6 te Amsterdam. Bussum, 5 v. Rotterdam n. Banias. Bali, 6 v. Belawan n. Aden. Banda, 7 te Cochin. Banka, 7 te Suez. Baud, 6 te Semarang. Beninkust, 6 850 m. w. Lagos n. Lagos. Bonaire, 6 te Plymouth. Bantam, 5 160 m. z.w. Minikoi n. Rotterdam. Boskoop, 5 v. Antofagasta n. Valparaiso. Britsum, 6 te Antwerpen verw. Bloemfontein, 5 te Pt. Elisabeth v. East-London. C^listo, 6 te Vlaardingen. Cirrus (weerschip), 6 v. Rotterdam naar station Atl. Oceaan. Caltex Leiden, pass. 6 Luzon n. Singapore. Caltex Pernis, pass. 6 Gibraltar n. Isle of Grain. Camerounkust, 5 te Takoradi. Clavella, 6 v. Reunion n. Abadan. Dordrecht, pass. 6 Scillys n. Londen. Drente, 7 te Surabaja. Delfshaven, 6 te Rotterdam verw. Dorestad, 5 620 m. z.o. Ceylon n. Geelong. Delft, 5 v. Pto. Cabello n. Barranquill. Dido, 5 te Antwerpen n. Amsterdam. Erinna, 6 v. Singapore n. Rangoon. Esso Den Haag, pass. 6 Finisterre n. Rastanura. Esso Rotterdam, pass. 6 Malta n. Antwerpen. Eenhoorn, 5 v. anker buiten Stratoni v. Lattakia. Fairsea, 4 te Sydney. Gordias, 6 te Alexandrië. Gordia, 6 te Alexandrië. Gabonkust, 5 v. Dakar n. Holland. Graveland, 5 te Santos. Gaasterland, 5 v. Amsterdam n. Bremen. Gadila, 7 te Singapore. Haulerwijk, 6 te Rotterdam. Hersilia, 7 te Emden. Hydra, 5 1125 m. n.o. Barbados n. Barbados. Heelsum, 6 te Antwerpen. Helena, 6 te Port Au Prince. Helicon', 6 v. P, De Hierro n. Paramaribo. Hector, 6 35 m Cabo De Gata n. Antwerpen. Hilversum, 5 dw. Sukra Baai n. Teneriffe. Hecuba, 6 te Amsterdam n. Barbados. Ittersum, 5 v. Birkenhead n. Port Churchill. Ivoorkust, 6 te Vlissingen. Isis, 6 te Aruba v. Curagao. Jagersfontein, 5 .v. .Amsterdam n. Bremen. Johan van Oldenbarnevelt, 5 280 m. z.w. Padang naar Suez. AOL/ Keizerswaard, 4 v. Buenos Aires n. Curagao. Kenia, 4 v. Buenos Aires n. Curagao. Korenia, 6 te Curagao. Khasiella, 6 v. Abadan n. Lor Marques. Kryptos, 7 te Rotterdam. Kellia, 5 150 m. n. Puerto Rico n. Cornerbrook. Kota Baroe, 6 te Rotterdam. Kertosono, 5 120 m. n.w. Perim n. Suez. Kota Inten, 5 dw. Minikoi n. Belawan. Lawak, 5 v. Baltimore n. Cristobal. Lieve Vrouwekerk, 5 te Rotterdam. Larenberg, 6 te La Guaira verww. Leopoldskerk, 5 80 m. n.n.o. Finisterre n. R'dam. Leuvekerk, 5 130 m. z.o. Ras Al Hadd n. Aden. Lawak, 5 v. Baltimore n. Cristobal. Leto, 5 100 m. n.o. Anticosti n. Montreal. Lindekerk, 6 v. Dar Es Salaam n. Tanga. Lutterkerk, 6 v. Basrah n. Abadan. Maasdam, 6 v. Le Havre n. Southampton. Mirza, 6 v. Miri n. Niigata. Merwede, pass. 6 Finisterre n. Dakar. Maasland, 5 v. Las Palmas n. Amsterdam. Maasdam, 6 te Le Havre v. Rotterdam. Moordrecht, 6 v. Eastham n. Mena Al Ahmadi. Madoera, 5 te Suez n. Port Said. Notos, 6 te Rotterdam. Nestor, 5 v. Paramaribo n. Curagao. Noordam, 5 580 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Orestes, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Orestes, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Orion, 6 v. Amsterdam n. Trinidad. Ootmars^im, 6 v. Le Havre n. Amsterdam. Ouwerkerk, 6 te Singapore. Prins Frederik Willem, 5 te Hamilton. Poelau Laut, 6 te Aden. Prins Frederik Hendrik, 6 te Antwerpen. Prins Willem III, pass. 6 Vlissingen n. Bremen. Phrontis, 6 360 m. o. Ceylon n. Penang. Purfina Hellas, 5 dw. Runsal Jebel n. Suez. Rempang, 5 te Genua n. Port Said. Rijnkerk, 6 te Antwerpen. Rotula, 5 v. Cardon n. Curagao. Rijndam, 5 v. Bermuda n. New York. Roebiah, 6 te Cowichan Bay. Stentor, 6 te Georgetown. Soestdijk, 5 v. Rotterdam, 6 te Antwerpen. Stad Vlaardingen, 6 v. Rotterdam n. Wabana. Stad Schiedam, 6 v. Rotterdam n. Civita Vecchia. Schie, pass. 6 Ouessant n. Malta. Schiedijk, 7 te Tampa. Sirrah, 6 260 m. o. Timor n. Auckland. Singkep, 5 v. Port Said n. Amsterdam. Stad Alkmaar, 6 v. W.-Hartlepool n. Narvik. ^tanvac Pendopo, 5 v. Bangkok n. Sung.gerong. Schouten, 5 260 m. z.w. Ceylon n. Mahe. Singkep, 5 te Suez n. Port Said. Tara, 6 te Batonrouge verw. Tjisondari, 3 v. East-London n. Durban. Tawali, 7 te Rangoon verw. v. Madras. Thedens, 6 te Surabaja. Telamon, 5 v. Brighton n. Rotterdam. Theobaldius, 5 300 m. n.o. Pto. Rico n. Cabimas. Triton, 6 te Oranjestad. Tankhaven II, 5 v. Sungeigerong n. Bangkok. Teiresias, 5 dw. Banka n. Bunbury. Tiba, 5 530 m. n.o. Fayal n. Amsterdam. Tjabadak, 5 80 m. n.w. Cochin n. Bombay. Utrecht, 6 te Abadan. Westland, 6 te Montevideo. Willem Ruys, 6 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Wonogiri, 6 v. Aden n. Ummsaid. Zijpenberg, pass. 5 Ouessant na Melilla. KLEINE VAART Ambiorix, 5 v. Tarragona n. Valencia. Daniël, 5 v. Cagliari n. Xillon. Deni, 5 v. Odense n. Plymouth. Delfzijl, 5 te Middlesbrough. Elbe, 6 te Rotterdam n. Hamburg. Heinrich Grammerstof. 5 v. Cristobal n. Antw. Herman Buisman, 5 te Cork. Isis, 5 v. IJmuiden n. Londen. Johannes, 5 te Hangö. Joost, 5 te Sodertalje v. Ostrand. Keizersgracht, 5 v. Hamina n. Amsterdam. Kaap Falga, 5 te Gent v. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 4 v. Docksta n. Moerdijk. Lijnbaan, 6 te Amsterdam n. Gdynia. Lijnbaanskracht, 5 te Malmo. Larix, 5 v. Goteborg n. Kristinehamn. Martha, 5 te Cardiff. Medea, pass. 5 Holtenau n. Kopenhagen. Mutua Fides, 6 v. Plymouth n. Gothenburg. Marietje Böhmer, 6 te Rotterdam n. Duinkerken. Midas, 6 te Rotterdam n. IJmuiden. Nero, 5 v. Lisboa n. Oran. Niobe, 6 te Rotterdam n. Amsterdam. Notos, 6 te Rotterdam n. Vigo. Norinda, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Philetas, 6 te Hamburg n. Amsterdam. Plato, 5 v. Amsterdam n. Le Havre. Pegasus, 6 te Rouaan. Pirola, 5 v. Rotterdam n. Lulea. Pavo, 5 te Amsterdam v. Zaandam. Ponza, pass. 4 Brunsbüttel n. Zaandam. Wiebold Böhmer, 6 te Rotterdam n. Amsterdam. Willem Mennen, 5 te Rotterdam n. Antwerpen. Wolanda, 6 te Drogheda verw. SLEEPVAART Argus, 6 v. IJmuiden n. Rotterdam. Blankenburg, 6 v. Rotterdam te Stralsund. Cycloop, 5 250 m. w.n.w. Kp. Vilano n. St. Nazaire.' Gele Zee, 5 90 m. z.w. Palma Kanar. eil. n. Engel. Hudson, 5 v. Rotterdam n. Stralsund. Rode Zee, pass. 5 Wight n. Rotterdam of Hamb. Thames, 5 180 m. z. Kp. Fmisterre. Tyne, 5 v. Port Said n. Trincomale. VOOR DE KOOPVAARDIJ BLAUW KAMGAREN UNIFORM ƒ144.— BLAUW GABARDINE UNIFORMJAS ƒ105.— BLAUW KAMGAREN BATTLE-DRESS ƒ78.- BLAUW MELTON BATTLE-DRESS 59.- Complete Uitrustingen van alle Maatschap pijen van de Koopvaardij, leveren wij direct uit voorraad. £}eu$diq en modern U niform-Specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Telefoon 16963 Uitsluitend 15, 17, 21 en 25 stenige ankers Desgewenst moderne beta lingsvoorwaarden waarover u 7 maanden kunt doen, thans zonder rente. Da Costalaan 3 Driehuis - Tel. 4909 Ja, ook voor Uw dochtertje zijn de ontwerpers in de weer en zij kiezen vaak dezelfde prachtige stoffen voor kinderklercn als voor de Grote Mode. Dit modelletje heeft een afknoopbare capuchon met teddy voering en 7x doorgestikte „dames" zakken. Extra luxueus is de afwerking met gecapitonneerde satijnvoering. Kleine stijging per maat. Maat 60 w/M Marktplein Afd. confectie le étage Tel. 5332

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11