MOCCONA SNELPON VELPON PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Woningschaarste is in Canada een verouderd begrip Expositie van havengezichten Groot-Brittannië heeft dringend behoefte aan modern wegennet NAAIMACHINES De radio geeft zaterdag verstopping Wereldnieuws Industrie heeft meer werk dan ooit Vijfduizend doden per jaar op wegen die voor diligences bestemd waren TocU ió Uet zo J VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 2 REGENKLEDING voor dames en heren prijzen vanaf ƒ45.- tot 150.- Speciaalhuis Regenkleding Twee maanden geëist tegen automobilist, die dronken een ongeval veroorzaakte Zo maakt U in een handomdraai een lekker kopje koffie! Höcco^ ENGEL, Gr.Heutstr.181, Tel. 14444 Niets lijmt zo snel als de snelste Polen protesteert tegen propagandaballons De „Maidstone", Engels onderzeebootmoederschip, bezoekt Amsterdam Geef de strij d niet op tegen Langste aard rijkskundige naam (Van onze correspondent in Canada) MONTREAL. Welvaart brengt niet alleen zegeningen. Met dit probleem houdt de Canadese regering zich op het ogenblik bezig. Walter Harris, de minister van Fi nanciën, zei onlangs dat 195G misschien het beste jaar zal worden in de geschiedenis, maar hij waarschuwde dat de Canadezen zich er voor moeten hoeden teveel geld uit te geven. Met andere woorden: opgepast voor inflatie. Aan goed nieuws is er geen gebrek. Uit de cijfers over de werkgelegen heid blijkt dat er sedert 1951, toen de oor log in Korea grote bedrijvigheid schiep, niet meer zo'n grote vraag naar werk krachten is geweest, vooral in de bos- en landbouw en in de bouwvakken. Er werk ten in juli 5.789.000 Canadezen en er zoch ten maar een goede honderdduizend werk. In de bouwvakken werden nieuwe re cords gevestigd. In het eerste halfjaar kwamen 58.000 wooneenheden gereed en met 59.600 werd een begin gemaakt. Deze maand zal in Toronto het miljoenste na oorlogse huis in gebruik worden genomen. Woningschaarste is in Canada een ver ouderd begrip geworden. Er werden meer auto's verkocht en meer koelkasten. En de warenhuizen hadden grotere omzetten aldus minister Harris. De meeste indus trieën zijn bedrijviger dan we een jaar ge leden verwachtten. Acht miljard dollar zal er waarschijnlijk worden geïnvesteerd, 28 percent meer dan vorig jaar. Welvaart De Canadese schatkist is er wel bij ge varen. In juli werd een overschot ver kregen van honderdmiljoen dollar, drie miljoen minder dan hetgeen minister Har- ris voor het fiscale jaar dat van april tot april loopt verwachtte. Het gunstige saldo ontstond voornamelijk door sterk ge stegen inkomsten uit bedrijfsbelastingen. In vier maanden tijd is er 330 miljoen dol lar binnengekomen. Niet alle nieuws was goed nieuws. Er waren berichten dat de omvang van door banken verstrekte leningen voor zakelijke en privé-doeleinden in zestien maanden met bijna veertig percent was toegenomen tot vier en een half miljard dollar. Het discontotarief ging herhaaldelijk omhoog en het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud, dat lange tijd evenwich tig was gebleven, begon te stijgen. De me dedeling dat een tijdelijke stijging van de prijzen voor sommige soorten levensmidde len daarvan de oorzaak is, kan misleidend zijn. De groothandelsprijzen geven al maandenlang een gestadige stijging te zien ADVERTENTIE Voor de a.s. herfst ontvingen wij de nieuwe modellen in Uit verschillende dessins in tweed, gabardine en poplin kunt u reeds nu een keuze maken in -V.' r DAMES- EN HERENMODES RIUSWEG 72 HAARLEM en die komt vroeg of laat tot uitdrukking in de prijs, die de consument moet betalen. Weinig zorgen De gemiddelde Canadees maakt zich weinig of geen zorgen. Het onbehagen leeft bij de „autoriteiten", die door fiscale en monetaire maatregelen de economie koorts vrij trachten te houden. De slappe tijd van 1954 is vergeten. „Florissant" is een woord dat de activiteit slechts met fletse kleuren aanduidt. Men zou verwachten dat de stroom van immigranten weer de omvang zou hebben bereikt van een vijftal jaren geleden. Dat is niet het geval, althans nog niet. De re gering neemt net zoveel immigranten op als de economie toelaat. In dit opzicht is de immigrantenstroom onvoldoende. Er valt een stijging waar te nemen, maar zij bedraagt slechts tienduizend zielen in ver gelijking met het eerste halfjaar van 1955. Het aantal landbouwimmigranten is afge nomen. Het departement van immigratie heeft een programma op lange termijn aangekondigd om meer boeren uit Europa aan te trekken, met het doel het gebrek aan landbouwkrachten te helpen lenigen. Er worden ambtenaren in Groot-Brittannië en Frankrijk gestationeerd, die zich zullen toeleggen op het werven van boeren. Het werkgebied van de ambtenaren zal zich ook uitstrekken buiten de twee landen'. De minister van Immigratie, J. W. Pickersgill, zei enkele weken geleden in het Lagerhuis te Ottawa, dat hij werkelijk ont moedigd was door het afnemen van het aantal immigranten uit Nederland. Onge twijfeld is hij niet de enige, die dat be treurt. De Nederlandse boer heeft hier een goede naam, maar zo zei de minister immigranten kun je niet rekruteren. We doen echter ons best om die mensen aan te trekken, die we graag hebben. In elk geval kan Canada bogen op een economie die de wind in de zeilen heeft, zo zeer zelfs dat men moet opletten dat het niet te snel gaat. Tegen de 41-jarige ex-badmeester M. H. heeft de officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam wegens het hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden terwyl hij bovendien onder invloed van alcohol verkeerde, twee maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de maximale tijd van vjjf jaar geëist. De automobilist was op zondagavond 26 juni door particuliere omstandigheden zeer nerveus en had bovendien drie flesjes bier gedronken, hoewel hij de gehele dag niets gegeten had. In de Diepenbrockstraat pas seerde hij links een vluchtheuvel. De auto mobilist verklaarde ter zitting, dat hij deze manoeuvre had moeten maken, omdat hij de voor hem rijdende bestelauto (die door geen der getuigen was gezien) niet meer bij de vluchtheuvel aan de voorgeschreven zijde kon passeren. De banden van de wagen, die een snelheid van 80 tot 90 kilo meter had, raakten de trottoirband waar door de auto eerst tegen de verkeerszuil aan het einde van de vluchtheuvel reed, deze vernielde en vervolgens naar rechts de weg op schoot. Een bromfietser, de heer J. Metz, werd aangereden en op de wagen geschept en met deze deze in de rich ting van een betonnen tuinmuur ge drukt. De auto boorde zich in de muur waarvan het er opstaande hekwerk eveneens vernield werd. De bromfiet ser kwam ernstig gewond onder hek werk en de nog draaiende motor van de wagen in de tuin van het huis. De auto mobilist werd uit zijn wagen geslingerd. Hij was niet tegen wettelijke aansprake lijkheid verzekerd. Reeds een jaar lang is hij aan het afbetalen van de ziekenhuis kosten en die van de bromfiets. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir het te betreuren, dat in ons land nog steeds niet, zoals in vele andere Europese landen, de wettelijke verplichting bestaat een W.A.- verzekering te hebben voor bestuurders van motorvoertuigen. De rechtbank zal op 20 september uitspraak doen. ADVERTENTIE Eén tbeelepeI Moccona in het kopje... kokend water er op.- even roeren, en dan suiker en melk of koffiemelk naar smaak toevoegen Standaardbusje of potje 2.45 Grote bus 9.10 140 koppen) Douwe Egberts oplosbare koffie ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ADVERTENTIE 'n Product van Ceta-Bever HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Pia norecital. 12.00 Orgel en Hammondorgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Platen. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Zangvereniging. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitzending Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie.20.00 Nieuws 20.05 Metropole-orkest en soliste. 21.00 Voor dracht. 21.15 Platen. 21.30 Socialistisch com mentaar. 21.45 Leert uw landgenoten ken nen. 22.15 Orgelspel. 22.35 Schimmenspel op zee, hoorspel. 23.Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Hoogmis. 9.30 Platen. 9.35 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Mannen koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistisch weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Omroeporkest en solist. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actual. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.00 Platen. 21.50 Be levenissen van een missionaris in het cen trale bergland van Nieuw-Guinea, causerie. 22.10 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in! Daarna: Avondgebed en liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nieuwe platen. TELEVISIE (NTS) 15.0017.00 Eurovisie: Internationaal vlieg- feest in Farnbourgh (Engeland). AVRO 17.00 —17.30 Voor de kinderen. VARA 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 In drafrepor tage. 21.00 Gevarieerd programma. 21.40 Filmverzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht, 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15 Accor- deonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Omroeporkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuw. 17.10 Koor concert. 17.20 Platen. 17.30 Restauratie St. Niklaaskerk te Brussel. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Om- roep-Ommeganck. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusements-orkest, 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Dansmuziek. Ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan heeft de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij twaalf schilders opdracht gegeven een schilderij te vervaar digen dat op één of andere wijze met de waterkant të maken moest hebben. Men toonde begrip voor het feit dat men een kunstenaar niet te zeer mag binden, wil men het beste van hem verwachten. Daar er artiesten van zeer verschillende opvat tingen waren uitgenodigd, zou overigens voldoende variatie gewaarborgd zijn ge weest, wanneer men zich had beperkt tot de K.N.S.M.-emplaoementen met de sche pen. Maar niet iedereen voelt zich evenzeer thuis aan het IJ, De knappe, schilder .Albert Muis, wonend en werkend aan de Middel landse Zee, won met zijn „Port Vendres" de eerste prijs. Men heeft namelijk aan de goedgehonoreerde opdrachten nog een vijf tal prijzen verbonden voor het beste werk. Muis' werk en dat der anderen met nog een aantal voorstudies van sommigen is tot 23 september in een zaal van Arti et Ami- citiae te Amsterdam te zien. Muis trad hier te lande de laatste jaren wat minder op. Hij blijkt zich niet te hebben willen vast leggen in zijn verfijnde, impressionistische wijze van schilderen en het nu te zoeken in een grotere strakheid en een beperktere kleurensohaal. H. Hierck uit Den Haag kreeg de tweede prijs. De K.N.S.M. stelde het op prijs zich niet bij haar keuze tot schilders in Amsterdam te beperken. Dat maakte dat we nu tenminste ook in deze buurt eens iets aantreffen van deze in zijn werk zo beschaafde figuur, van wie i'k al meer mocht zien bij de stichting Kunst en Bedrijf, die bij deze opdrachten bemidde ling verleende en prijsvraag en tentoon stelling voor genoemde scheepvaartmaat schappij organiseerde. Jan Homan uit Laag Keppel kwam zo ook eens in deze con treien aan bod, blijkens zijn met de derde prijs bekroonde werk en zijn aantrekkelijke studies niet ten onrechte. Wie had hier ver der ooit iets gehoord van Dan Miihlhaus uit Dordrecht, die een goed aquarellist en een knap modern impressionistisch schilder blijkt te zijn. Hij kreeg de vierde prijs. De vijfde ging naar Piet Zwiers uit Giethoorn, die een vissersboot op het hem vertrouwde IJselmeer schilderde. De jury moet het moeilijk gehad heb ben. Zo besloot dan de K.N.S.M. nog een viertal deelnemers te belonen met een eervolle vermelding, waaraan een plezierige verrassing verbonden was. Wie het „Oos terdok" van Dick Zwier, die de waterkant in IJmuiden zo goed kent, bekijkt, zal be grijpen hoezeer de K.N.S.M. zich tot d'it ge baar verplicht achtte. En kwam ook David Schulman geen beloning toe voor zijn zo moeilijke opdracht: het schilderen van een gezicht op de emplacementen, waarbij lucht en water moesten domineren? Buiten mededinging wenste te blijven Oscar Mend- lik, die al zovele jaren voor de K.N.S.M. heeft gewerkt. Enigszins bevreemdend is de deelneming van Han Hulsbergen, die zijn modernistische experimenten onder brak voor het vervaardigen van een na turalistisch werk, dat gezien zijn vroegere schilderijen ver beneden zijn eens getoonde kwaliteiten ligt. Deze niet onaantrekkelijke tentoonstel ling is slechts een onderdeel van de festi viteiten ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan der maatschappij, die ook het ballet, het toneel en de muziek op royale wijze zal inschakelen. BOB BUYS PARIJS (AFP) De Poolse regering heeft het officiële Poolse persbureau PAP bekend laten maken dat op 3 augustus pro pagandaballons, afkomstig uit West-Duits- land, een vliegtuigongeluk hebben veroor zaakt, waarbij twee vliegers om het leven zijn gekomen. De Poolse regering stelt West-Duitsland en de Verenigde Staten aansprakelijk voor dit ongeluk en behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen. Zij eist onmiddellijke stopzetting van het oplaten van propagandaballons, die de Poolse soevereiniteit en het Poolse lucht ruim schenden. (Van onze correspondent in Londen) Het is een ontstellende gedachte, dat van elke honderd baby's, die dit jaar op de Britse eilanden wordt geboren, er, terwijl deze kinderen opgroeien of inmiddels vol wassen zullen zijn geworden, achtendertig bij ongelukken op de weg zullen worden gedood of verminkt. De cijfers zullen nog ontstellender worden, naarmate het aantal auto's groeit. Het is mogelijk dat het aantal voertuigen dat thans reeds vele wegen verstikt, in de komende tien jaar zal ver dubbelen. Dat betekent dat dan meer dan de helft van de elk jaar geboren kinderen het slachtoffer van verkeersongelukken zal worden. Op de wegen in Groot-Brittannië sneu velen jaarlijks vijfduizend personen. Helaas ontbeert het land nog steeds een modern wegennet voor ononderbroken snelverkeer. Het wegsysteem is veeleer een lappedeken van aan elkaar geregen, meestal smalle, kronkelende stukken. De voertuigen moe ten zch meestal door allerlei dorpen en steden heenpersen. Een aantal belangrijke verbindingen vindt zijn oorsprong in de tijd van de diligences! In Groot-Brittannië is er thans één auto op elke veertien personen. Het gaat snel de kant op van Canada, waar er één is op elke zeven, en van de Verenigde Staten, met één op elke drie. Steeds meer stemmen gaan er op om op grote schaal een nieuw wegennet te bouwen. Hoeveel dit ook moge kosten, de prijs kan nooit te hoog zijn, want het gaat om de veiligheid van toekomstige generaties. Op de hoofdwegen ontmoet men maar maar weinig fietsen of bromfietsen, rijwiel paden zijn in Groot-Brittannië vrijwel on bekend. Wie er op de fiets uittrekt, doet dit op een racemodel of op een van drie, vier of meer versnellingen voorziene lichte toer fiets, want vanwege het heuvelachtige en bergachtige landschap moet er veel ge klommen worden. In West-Europa worden, volgens hier gepubliceerde cijfers, jaarlijks een miljoen mensen op de weg gedood of gewond. In 1954 vielen er meer dan twaalfduizend doden in West-Duitsland en meer dan vijf duizend in Frankrijk en Italië. Van 1900 af werden er op de Europese wegen meer personen gedood dan in de twee wereld oorlogen. Met bemanning van 1159 koppen Het 11.814 ton metende Britse onderzee bootmoederschip „Maidstone", onder bevel van commandant H. R. B. Newton, zal voor een bezoek aan Amsterdam op 12 september meren aan de Sumatrakade. Het vertrek is bepaald op 19 september. Aan boord zal zich bevinden admiraal sir John Eccles, bevelhebber van de Britse thuis- vloot. De admiraal zal in Amsterdam een bezoek brengen aan de chef van de marine staf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. De „Maidstone", gereed gekomen in 1938 en in staat om de bevoorrading te verzor gen van negen onderzeeboten, zal voor het publiek ter bezichtiging toegankelijk zijn op zaterdag 15 en zondag 16 september, tussen 14 en 17 uur. Het schip heeft deelgenomen aan opera ties bij de landingen op de Noord-Afri kaanse kust in 1943 en heeft voorts in 1944 bij de Amerikaanse vloot in het zuidelijke deel van de Grote Oceaan dienst gedaan. De bemanning bestaat uit 119 officieren en 1040 manschappen. Aaw boord iseen moderne stómerijyeen bioscoopzaal, een kapel, een kantine en een kapperszaak. Per dag kunnen er 3600 maal tijden gereed worden gemaakt. De elek trische capaciteit van het schip is zo groot, dat daarmede een stad van 10.000 inwoners verlicht zou kunnen worden. Bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog was commandant Eccles eerste offi cier aan boord van het vliegtuigmoeder schip „Ark Royal" in de Noordzee en later in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan gedurende de jacht op het Duitse vestzakslagschip, de „Admiraal Graf Spee". ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon* IJver. Een commissie die ervoor ijvert, generaal Douglas MacArthur in de Amerikaanse Senaat te krijgen, heeft in de stad New York vijftigduizend hand tekeningen verzameld. In de gehele staat New York rekent de commissie op honderdduizend voorstanders. Daling. Het aantal werklozen in West- Duitsland is in augustus gedaald met 20.116 en bedraagt thans 409.427, van wie 182.627 mannen en 226.800 vrou wen. Het huidige aantal werklozen is ongeveer 103.000 of twintig percent kleiner dan op hetzelfde tijdstip van vorig jaar. Goodwill. De vice-president van India, dr. Radhkrisjnan zal deze maand een „goodwill"-reis beginnen naar Indone sië, Japan en China. Historisch. Sir Winston Churchill zal vol gens Metro-Goldwyn-Mayer in een film woorden spreken, die hij bijna vijf tig jaren geleden in een boek „My Afri can Journey" (mijn Afrikaanse reis) schreef: „De vraagstukken van Oost- Afrika zijn de problemen van de wereld". Die woorden zal hij zeggen in de film „Something of Value" (Iets van waarde), die een beeld geeft van een Mau Mau-oproer in Kenya. Proeven. De eerste van een nieuwe serie Britse atóomproeven zal dinsdag in het binnenland van Australië plaats heb ben. Schapen en geiten zullen op ver schillende afstanden van de ontploffing aan radio-activiteit worden blootgesteld. Mutaties. Het Franse kabinet heeft tot een aantal mutaties op diplomatieke posten besloten. Het betreft de diplomatieke vertegenwoordiging in Joegoslavië, Per- zië, Polen, Pakistan en Tunesië. Roger Seydoux, de ambassadeur in Tunis, is benoemd tot directeur-generaal voor culturele en technische zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs. Verpletterd. Een vrachtauto met een la ding van twaalf ton is donderdagavond in de Westduitse plaats Celle omgesla gen en op een Zweedse personenauto terechtgekomen. Deze werd, met de bei de inzittenden, samengeperst tot een dikte van twintig centimeter. In de wagen zaten twee mannen. De vrouwen die waren gaan winkelen vielen flauw toen zij zagen wat er gebeurd was. Binnenblijven. Met 24 tegen 21 stemmen heeft de Costaricaanse wetgevende ver gadering president Jose Figures, toe stemming om het land te verlaten ge weigerd. Figures zou een bezoek bren gen aan Mexico en vervolgens aan Europa. Hij zou ook Nederland aandoen. Autonoom. Nicolas Grunitzky, die Togo- land in de Franse Nationale Vergade ring vertegenwoordigt, heeft zich bereid verklaard de eerste regering te vormen van de nieuwe autonome republiek To- goland, die, vandaag haar geschiedenis begint. Mars. Volgens een groep Spaanse astro nomen in het observatorium van Ibiza op de Balearen, die foto's van Mars ge maakt hebben, moet er plantengroei op de planeet zijn. De plantengroei zou duidelijk waarneembaar zijn in de equatoriale zone, vooral in de gebieden, die men betiteld met Ly Bia en Mare Thyrrenum. Postuum. Drie Russische juristen, die het slachtoffers werden van Stalins zuive ringswoede in 't midden der jaren dertig, zijn officieel - postuum - gerehabiliteerd. Het zijn N. V. Krylenko, de eerste volkscommissaris voor Justitie en Vis- jinski's voorganger als openbaar aan klager, E. B. Pasjoekanis, directeur van het instituut voor rechtswetenschappen en prof. N. E. Tsjeliapov, die blijkens een officieel bulletin van de Russische Academie van Wetenschappen „valse lijk waren beschuldigd van sabotage". Internationale. De fungerende directeur- generaal van de Voedsel- en Landbouw organisatie van de U.N.O. (F.A.O.), Sir Herbert Broadley, heeft de gedachte ge opperd, dat de U.N.O. een universiteit zouden stichten, die in een sfeer van vele tradities en culturen de studenten uit de gehele wereld de gelegenheid geeft een brede ontwikkeling op te doen op internationale grondslag. Ongehoorzaam. Te Dacca is een nieuwe Oostpakistaanse regering beëdigd. Een leider van de Mohammedaanse Awami- bond, Ataur Rehman, is eerste-minister. Deze partij had gedreigd met een cam pagne van burgerlijke ongehoorzaam heid als de federale regering te Karatsji binnen veertien dagen niet 65.000 ton graan naar Oost-Pakistan zendt, dat op het ogenblik met een ernstig levens middelentekort heeft te kampen. Bij hongeropstootjes in Dacca zijn deze week vier personen om het leven ge komen. 69. Toen de generaal in de fabriek van geheime wapens kwam kijken, hoe het werk vorderde, zag hij daar een aantal vreemde apparaatjes staan. „Wat zijn dat voor dingen?", vroeg hij. „Automatische uniformborstelaars en snorrenwassers", antwoordde Knutseleer bedrukt. De gene raal fronste de wenkbrauwen. „Wat?!", riep hij. „Gebruiksmachines?Heb ik je daarvoor aan het hoofd van deze fabriek gezet?! Noem je dat WAPENS?!" Knutse leer wierp Panda een verwijtende blik toe. „Zie je nu wel?", fluisterde hij, „Ik heb je van te voren gezegd, dat hij zoiets niet wilde hebben". Maar nu trad Panda naar voren. Wacht even, generaal", zei hij. „Keur die apparaatjes niet direct af. Als u ze in werking hebt gezien, zult u er misschien anders over denken". „Vooruit dan maar", bromde de generaal, „ik zal ze op enkele recruten laten proefdraaien". En toen gebeurde, wat de slimme Panda had voorzien. Zoals alle knutselwerkjes van Knutseleer, gingen ook deze apparaat jes erg ruw te werk. De automatische uni formborstelaars gaven de arme recruten een afborsteling, zodat de knopen in het rond vlogen; de snorrenwassers spoten hen stralen zeepsop in het gezicht, zodat ze borrelend naar adem hapten. „Tja, ik ben overtuigd", zei de generaal, nadat hij dit even had aangezien. „Het zijn pracht wa pens! Geen vijand kan standhouden, als hij zo wordt ingezeept en afgeborsteld!" WIE TIJDENS een regenachtige vakan tie Wales bezoekt, moet vooral het eilandje Anglesey niet vergeten. Het ligt weliswaar in de Ierse Zee, maar om het te bereiken kan een bootreis achterwege blijven, want het eilandje is slechts door de smalle Menai-straat van de kust gescheiden en deze straat wordt door een brug voor weg en spoorverkeer overspannen, zodat het niet bezoeken van Anglesey alleen maar kan be rusten op onwil. Anglesey is rijk aan pre- Kaltische oudheden en was een belangrijk centrum van de Druïden, toen het een halve eeuw vóór Chr. door de Romei nen veroverd werd. De reisbureaus kun nen u voorts nog allerlei andere bijzon derheden vertellen over de steile kust, het zachte klimaat en de middelen van be staan, maar de reden waarom wij u naar het eiland willen lokken, is toch een heel andere. Op Anglesey ligt namelijk een plaatsje dat de langste plaatsnaam ter wereld voert, naar men althans meent (en onder „men" verstaan we dan niet degenen die deze rubriek volgen, want zij zullen in luttele ogenblikken uit de droom ge holpen worden). Het officiële naambord van deze plaats zult u niet langs de weg aantreffen, want dan zou niemand de weg kunnen passeren. Het is daarom aange bracht op het dak van een café, zodat ieder lezen kan dat hij zich in Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrob- wll-Tysiliogogogoch bevindt. Wanneer in deze naam niet te veel druk fouten sluipen, kan ieder na enig puzzelen tot de ontdekking komen dat dit eigenlijk twee namen zijn, gecombineerd tot één plaatsnaam van 54 lettertekens. Dat is on getwijfeld indrukwekkend, maar een der- gelijk aantal letters kan zich bij een com binatie van namen natuurlijk gemakkelijk voordoen. Een nazaat van een bekend Dordts geslacht verzekerde me dan ook, dat in vroeger jaren het record van het dorp op Anglesey met vele lengten zou zijn geklopt door Hendrik-Ido-Ambacht op het eiland IJselmonde in de Zwijndrechtse Waard, welke gemeente des tijds zou zijn betiteld met Hen- drik-Ido-Oostendam-Schild- manskinder en-Groot-en-Klein -Sandelingen- Ambacht. Dat zijn maar liefst 67 letters! Maar ja, we kunnen hier mee moeilijk voor de dag komen, in de eerste plaats omdat de gemeente tegenwoordig Hendrik- Ido-Ambacht heet, zodat er 50 letters uit de naamsaanduiding zijn geschrapt, en in de tweede plaats omdat het niet helemaal juist is een ketting van namen in deze vreedzame wedstrijd te laten mededingen. Dit laatste argument geldt natuurlijk eveneens voor Llanfairpwllgwyngullgoge- rychwyrndrobwll-Tysiliogogogoch en daar om zullen we u de langste plaatsnaam ter wereld noemen, waarop dergelijke kunst stukjes niet zijn toegepast. Het is: Tauma- tawhakataugakoauautamateapokolwalwne- nuakitamatahu, een plaatsje in Nieuw-Zee- land. En voor het geval dat u met de uit spraak enige moeite mocht hebben, geven we tevens de kortste plaatsnaam ter we reld, die wat gemakkelijker in de mond ligt. Dat is O, een hoekje van Normandië in Frankrijk. Deze aardrijkskundige ontboezeming, biedt ons een prachtige gelegenheid tot beantwoording van de vraag, waarom Leiden sleutels in zijn stadswapen heeft. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2