Stevenson thans zekerder van zichzelf dan in 1952 Uitgaan in Haarlem ^Hoe is het ontstaan?^ Indonesië effent de weg voor nieuw buitenlands kapitaal Vijftig jaar geleden WAARDIGHEID Congres Nationaal over leg gewestelijke cultuur Gevaarlijke stagnatie onder Eisenhower Maar gedragslijn tegenover het oude zal investeringslust bepalen 3 OVERTUIGENDE ACTIE TEGEN REPUBLIKEINEN Collecte voor t.v.-toestel voor „Brederodeduin" Dit woord: DIPLOMA Het is tijd Geestelijke honger Lokale remmen Baron overleden Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! Uit Haarlems Dagblad van 7 september 1906 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 In het zuiden van de Verenigde Staten heeft de rassenhaat een „schoolstrijd" doen ontbranden, waarbij zich gebeurtenissen afspelen die in Amerika een collectieve schaamte zullen verwekken. De feiten ko men tot ons in objectieve nieuwsmede- delingen der persbureaus en correspon denten gisteren uit deze, vandaag uit gene en morgen uit weer een andere kleine of grote plaats in de zuidelijke staten. Deze berichten vormen een patroon van mensonwaardige bekrompenheid tegenover zeer menswaardige moed. Bekrompenheid bij de blanken, die gekleurde medeburgers en negerkinderen uitjouwen en mishande len, moed bij de zwarte Amerikanen, die lijfsgevaar trotseren om hun gelijkwaar digheid te doen erkennen. Negerkinderen gaan onder bescherming van bajonetten naar school. Negerouders houden voet bij stuk en sturen hun kinderen dagelijks weer opnieuw die verschrikkelijke straat op, waar terreur de rechten tracht te ver trappen. De negers vechten met prachtige wapenen: lijdzaamheid, zelfbeheersing, on wrikbare handhaving van hun verkregen rechten. Een kleine negerjongen, die tussen zwaar bewapende militairen naar school stapt en daarbij zijn tas met boeken torst als be wijs van de enige reden, waarom hij naar school stapt, vormt een inspirerend beeld van menselijke waardigheid. Blanken, die hem uitschelden, trachten te slaan, in grote troepen opdringen en hun woede koelen in denigrerende uitroepen over de huids kleur van de jongen, vormen een bescha mend beeld van kleinzieligheid, van be droevende eigenwaan. De strijd gaat om gelijkwaardigheid. Doch in dit beeld is de gelijkwaardigheid reeds uit haar balans. Want er is niets waardigs in deze schel dende troep, die eigen kinderen aanspoort uit school weg te lopen als de negerjongens en -meisjes binnenkomen. En er is een fiere menselijke waardigheid in de wijze, waarop de negers de terreur beantwoorden: door zich zwijgend te verheffen boven het blanke grauw en voort te gaan langs de rechte lijn van hun burgerrecht. Het kan niet anders of in de Verenigde Staten zal men de gebeurtenissen in het zuiden met een gevoel van diepe nationale schaamte beschouwen. Zoals altijd het goede deel van een volk zich schaamt over landgenoten, die hun bekrompen inzichten en gebrek aan beschaving collectief door laffe daden demonstreren. J. L. ff Hedenmiddag is te Alkmaar het twee daagse congres nationaal overleg voor ge westelijke cultuur geopend. De commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zei onder meer in zijn openingstoespraak dit congres als een evenement van hoge waar de te beschouwen. Een volk, dat zijn cultuur niet als een van zijn hoogste goederen behoedt en be waakt, aldus dr. Prinsen, dreigt in zijn geestelijk leven te verzanden. Spreker zei hierbij niet in de eerste plaats te denken aan cultuur in de zin, waarin de socioloog prof. Bouman dit begrip omschreef, als „de levensstijl van een samenleving". Een dui delijke aansporing voor de overheid tot een actief cultuurbeleid zag spreker in het op het congres van 1954 te Leeuwarden door prof. Van Holk gehouden betoog, waarin deze over cultuur sprak als „ontginning der ziel door beschaving van zede en ge woonte, taal en omgangsvormen, door ver edeling van karakter, door geestelijke oefening en zelfkennis". Daarmee, aldus dr. Prinsen, is onbetwist baar vastgelegd, dat cultuur een zaak der gemeenschap is en de overheid, die zich daarvan onvoldoende bewust toont, in haar taak tekort schiet. De zorg voor de cul tuur van een volk is een overheidstaak van de hoogste orde en wel in die zin, dat de overheid de grote verantwoorde lijkheid draagt voor de ontwikkeling van het culturele leven. Spreker meende te mogen constateren, dat de provinciën in het algemeen getoond hebben van haar medeverantwoordelijkheid doordrongen te zijn en dat zij daarbij de juiste maat heb ben weten te vinden. Aan de culturele activiteiten in het ge west, aldus dr Prinsen, is in de laatste jaren de bijzondere aandacht van ver scheidene provinciale besturen gewijd. Be langrijke en waardevolle rapporten zijn verschenen. In vrijwel alle provinciën wer den culturele contactorganen op aandrang of met medewerking en steun van de pro vinciale besturen ingesteld. Op de begro tingen der provinciën zijn belangrijke sub sidiebedragen voor culturele doeleinden opgenomen, bij de verdeling waarvan veel al de culturele contactorganen worden in geschakeld. Merkwaardig is daarbij, volgens spre ker, dat de subsidiëring van de onder scheidene verschijningsvormen van cultuur een beeld van grote willekeur geeft. De overheid subsidieert niet naar vaste maat staven, omdat er geen graadmeter voor de onderlinge verhouding van belangrijkheid van de verschillende cultuuraspecten valt aan te wijzen, doch naar gebleken behoef te. Hierin ligt stellig een gevaar, omdat de overheid daardoor ook bij een democra tische bestuursvorm door de zilveren koor den van de beurs in niet geringe mate de cultuurontwikkeling zal beïnvloeden. De overheid realiseert zich intussen dit ge vaar ter dege. Verwijzend naar rapporten en publikaties over het provinciaal cul tuurbeleid, waarin de taak der provincie een beperkte en stellig niet een dirigerende wordt genoemd, betoogde spreker, dat de provincie slechts activerend, stimulerend en coördinerend dient op te treden, daarbij het zwaartepunt latend bij het particulier initiatief. Ook bij deze wijze van zelf beperking is echter voor de provincie bij haar plaats tussen rijk en gemeente, met name bij de zich voltrekkende ontwikke ling in ons staatsbestel, een waardevolle taak weggelegd, aldus dr. Prinsen. (Van onze correspondent in Washington) Stevenson, de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, die het in 1952 tegen Eisenhower moest afleggen en die zijn populariteit niet kon onderhouden of verliezen in een openbaar ambt, is opnieuw benoemd tot vaandeldrager van de Democra ten in de komende verkiezingsstrijd. Niet alleen is hij een figuur, die door zijn wijs heid samenbindend werkt in de partij, hij is ook de meest begaafde leider onder de democraten, die zijn denkbeelden op markante wijze kenbaar maakt. Om deze kwaliteiten 1 koos men hem in 1952 tot kandidaat en thans opnieuw. Dat wil evenwel niet zeggen, dat 1 Stevenson dezelfde gebleven is in die vier jaar. In 1952 werd Stevenson gedwongen de kandidatuur te aanvaarden: hij was er destijds niet van overtuigd dat hij als president een taak te vervullen zou hebben. Hij had een oprechte bewondering voor generaal Eisen hower als militair en hij meende dat Ike ook een groot staatsman was. Dit laatste gelooft Stevenson niet meer. Hij ziet Eisenhower als een zwak president en vreest dat de Verenigde Staten in ernstige moeilijkheden kunnen ge raken, indien dit regime nog vier jaar zon voortduren. Vandaar dat Stevenson niet ge-És R aarzeld heeft de kandidatuur te zoeken. Hij heeft er hard voor gewerkt en hij is thans Twee plaatjes van Stevenson uit bezield met veel meer overtuiging en gevoel vorige verkiezingscampagnes. De foto van roeping eten in 1952. f|P|ffjf j hoven werd gemaakt te Tucson in de staat Arizona. De voorstelling heeft niets te maken met een terechtstelling of een politieke moord. Het is daar de gewoonte iemand die licl of zo als in dit geval erelid van de plaat selijke burgerwacht wordt in Wild- West-stijl te strikken. Op nevenstaande foto geeft Steven son blijk van zijn muzikale talenten te Meridian in de staat Missouri, waar hij was uitgenodigd op een „Hillbilly Day". Hij geeft hier een ballade van eigen maaksel ten beste. De actie „De schoen van Bakhuys" van enkele maanden geleden maakte het moge lijk vele sanatoria in Nederland in het bezit te stellen van een televisietoestel, waardoor talrijke patiënten vele prettige uren bij de televisieuitzendingen konden beleven. Het sanatorium „Brederodeduin" aan de Bergweg te Santpoort heeft echter niet van de actie geprofiteerd en is van een televisie apparaat verstoken gebleven. De heren H. Herwig en W. Schaaf, leden \an de Haarlemse voetbalvereniging „DIO", hebben thans het plan opgevat hierin ver andering te brengen. Op het EDO-terrein aan de Mr. Jan Ger- ritszlaan in Haarlem-Noord zal zondagmid dag voor het begin van de plaatselijke eerste klasse wedstrijd EDO tegen Stormvogels een collecte worden gehouden, waarvoor de da mesleden van de softbalverenigingen EDO en DIO zich spontaan beschikbaar hebben gesteld. Natuurlijk hopen de heren Herwig en Schaaf reeds direct te slagen in hun stre ven, doch zo nodig en mogelijk zal eventueel ook nog een collecte worden gehouden bij de thuiswedstrijden van de verenigingen RCH en HFC „Haarlem". Er is een Grieks werkwoord diplo-oo, dat: verdubbelen betekent. Daarvan is het woord diploma afgeleid, dat dus eigenlijk wil zeggen: het verdubbelde en in het bijzonder: een officieel stuk, een oorkonde die bestaat uit twee samenge vouwen bladen. In het Grieks en het Latijn komen betekenissen voor als: lastbrief, aanbevelingsbrief, vrijgeleide enzovoorts, maar ook reeds die van: brief van de keizer waarin een bepaald voorrecht wordt verleend, patent. Dit is ook de oudste Nederlandse betekenis. Dan gaat het woord betekenen: bewijs stuk van bekwaamheid of bevoegdheid door een examen verworven. Pas in veel later tijd krijgt het de bijbetekenis van: onderscheiding bijv. door een inzending op een tentoonstelling en zelfs die van; lidmaatschapskaart. V. Stevensons critiek op het regime van Eisen hower kwam scherp tot uiting in de aanvaar dingsrede, die hij uitsprak aan het eind van de Democratische conventie. Hij verklaarde daarin dat Eisenhower en de zijnen geen visie bezitten, dat zij geen oog hebben voor het nieuwe tijdperk, dat aanbreekt. Hjj constateerde stagnatie onder de Republikeinen, die nadelig is voor de toestand in het binnenland, waar hij schade voorziet voor het onderwijs en dc sociale maatregelen. Veel gevaarlijker acht hij het gebrek aan visie in de buitenlandse politiek. Zou de stagnatie in het buitenlands beleid te lang aanhouden, dan zou de schade voor de Verenigde Staten, naar de mening van Stevenson, wel eens onherstelbaar kunnen zjjn. Stevenson beschuldigde de republikeinen ervan te kort te schieten in leiderschap van de wereld. Hij verlangt een nieuw programma ten opzichte van de sociale revolutie, die over de wereld gaat Bijna de helft van zijn rede was gewijd aan de internationale politiek. Hij zei dat Eisenhower verzuimd heeft zijn grote populariteit en zijn „ongehoorde kans om het leiderschap te aan vaarden" te gebruiken-. De president heeft de Verenigde Staten onvoorbereid gelaten voor ernstige beslissingen en voor het aan vaarden van risico's „in een tijd van over de hele wereld gaande revolutionaire veranderin gen". De Republikeinen hebben „onze mogelijk heden verknoeid en de wereld voor ons ver loren. Wat wij nodig hebben is geen propaganda en geen persoonsverheerlijking, maar leiderschap en oprechtheid. Dat willen wij geven" TONEEL EN DANS Zaterdag 8 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap speelt Max Riegniers blijspel „Tsantsa" onder regie van Fons Rademakers. In de voornaamste rollen Magda Janssens, Bep Dekker en Frits van Dijk. Zondag 9 sep tember idem. Woensdag 12 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Haagse Comedde geeft „Zuidzee zeepbel" van Noel Coward onder regie van Cees Laseur. In de voornaamste rol len El. Andersen, Cees Laseur en Dick van Veen. MUZIEK Vrijdag 7 september, Grote Kerk, 11.30-12.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Maandag 10 september bespeelt Arie Pe ters de beiaard van 15.30-16.30 uur. Dinsdag 11 september, Concertgebouw, 20.15 uur: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Solisten zijn Leendert Huges, Hans Osieck en Rerthe Davelaar, piano. Uitgevoerd worden Syphonia in F van Bach, Concert voor drie piano's van Mozart en de eerste symphonie van Schu bert. Dinsdag 11 september, Grote Kerk, 20-21 uur: Orgelconcert door Piet Keë. Het pro gramma vermeldt een Pastorale en Toc cata van Bach, en Pastorale en Choral van César Franck. Donderdag 13 september, Grote Kerk, 15-16 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Het pro- „Het is niet waar dat onze buitenlandse politiek de communisten op de loop heeft gebracht. De waarheid is, ongelukkig ge noeg, niet, zoals de Republikeinse president zegt, dat ons prestige nimmer sinds de laatste wereldoorlog zo groot is geweest als thans. De waarheid is dat ons prestige waarschijnlijk nooit geringer is geweest. Wij verliezen ons militair voordeel, ons economisch initiatief en ons morele leider schap". Stevenson verklaarde de eerste te zijn om de oprechtheid te erkennen van Eisen hower's verlangen naar vrede en geluk voor allen. „Maar goede bedoelingen zijn niet genoeg. Wij zijn midden op de weg stil blijven staan, terwijl de wereld voorbij wervelt". taN«s koster. Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft de >wemster Jans Koster van t Gooi, wereld recordhoudster op de 1500 meter vrije slag voorlopig aangewezen voor Melbourne me de beperking dat moet worden afgewacht hoe zij zal reageren op de inentingen. „Amerika, dat de mens tot de hoogste economische staat heeft gevoerd, dat de vrijheid in oorlog zowel als vrede heeft gered, dat de collectieve veiligheid heeft gewaarborgd, vuurt niet langer aan en geeft niet langer nieuwe denkbeelden en initiatieven. Onze lichten zijn gedoofd. Wij praten gemoedelijk over dit en dat, terwijl, om de woorden van Carlyle te gebruiken, „dood en eeuwigheid ons aanzien." Ik kan daar aan toevoegen dat ook de verwaar loosde kansen ons aanstaren." De toekomst kan niet met wapens omringd worden. De voortsnellende wereld kan niet beheerst worden door stil te staan. Ik zeg u dat het tijd is op te staan en weer in beweging te komen. „Het is tijd voor Amerika weer zichzelf te worden." In „de verschrikkelijke eeuw van de wa terstofbom" is meer dan ooit leiding en inzicht nodig. „Meer dan ooit is het nodig dat wij in beweging komen om zo snel mogelijk de schade' te herstellen, die in de afgelopen vier jaren is toegebracht aan Amerika's reputatie en invloed in de wereld. Wij moeten snel en vol vertrouwen handelen om de verspreiding van het com munisme tegen te gaan. Wij moeten het politieke en economische weefsel van onze bondgenoten versterken. Wij moeten nieu we programma's opstellen om het hoofd te bieden aan de sociale revolutie die over de wereld gaat, en wij moeten de geweldige krachten der verandering aan de kant van de vrijheid brengen. Wij moeten de nieuwe landen beschermen in de handhaving van hun volledige onafhankelijkheid. Wij moe ten andere volken helpen zich los te maken uit de communistische of koloniale dienst baarheid, en op de moeilijke weg naar de vrijheid. En wij moeten ons land brengen op de plaats, waar het in de ogen van de wereld behoort: aan het hoofd van de strijd om de vrede. In dit atoomtijdperk is vrede niet langer een toekomstbeeld: vrede is een absolute, gebiedende, praktische noodzaak geworden. De lange strijd van de mensheid tegen de oorlog moet gewonnen worden, en moet nu gewonnen worden." „Er heerst een geestelijke honger in de wereld. Een honger die niet bevredigd kan worden door materiële dingen alleen. Onze voorouders zijn hier gekomen om God te eren. Wij mogen onze aspiraties niet zo doen verschrompelen dat onze aanbidding eigenlijk een aanbidding van grootheid wordt, grootheid van materiële verworven heden. Eens," zo besloot de welsprekende kandidaat, „eens waren wij er in óns land niet beschaamd om idealisten te zijn. Eens waren wij trots te bekennen dat een Ame rikaan iemand is die vrede wenst en die gelooft in een betere oekomst en zijn mede mens liefheeft. Wij moeten wederom dur ven zeggen dat de zaak van Amerika de zaak van de hele mensheid is." Veel meer dan in 1952 is Stevenson thans leider van de Democraten. In 1952 had hij zijn benoeming voor een groot deel te dan ken aan de aftredende Truman. Thans is hij gekozen ondanks het feit dat Truman tegen hem was. Stevenson is van nu af aan een vrij man, die zijn plaats veroverd heeft zonder het met enige groep of enig man op een akkoordje te hebben gegooid. Dit geeft hem een grote mate van onafhanke lijkheid. In één opzicht is Stevenson minder vrij dan hij wenselijk zal vinden: het partij programma is aangenomen voordat hij de leiding veroverd had. In dat partijpro gramma is rekening gehouden met de wen sen van lokale politici. Het beste voorbeeld daarvan vindt men in de paragraaf over de buitenlandse poli tiek. Afgevaardigden uit de stad New York waar veel Joden wonen drongen aan op de bepaling waarin defensieve wapens aan Israel werden toegezegd. Andere afge vaardigden meenden in hun district succes te hebben indien aan communistisch China toegang tot de U.N.O. werd ontzegd en in dien onbezweken trouw werd beloofd aan de regering van Tsjang Kai Tsjek. Kortom, om lokale redenen werden aan de buiten landse politiek van de partij in onderdelen veel te veel grenzen gesteld. Deze methode zou Stevenson waarschijn lijk kenschetsen als behorend tot het poli tieke verleden. Het is bekend dat de grote Democratische deskundigen op buitenlands gebied mannen, die Stevenson na staan (Dean Acheson bijvoorbeeld en Paul Nitze) groter soepelheid in het programma De Vermaarde Engelse fotograaf Baron is gisteren op 49-jarige leeftijd na een ope ratie in Londen overleden. Baron mislukte aanvankelijk als zaken man. Hij vond zijn bestemming nadat zijn moeder hem een eenvoudige camera schonk. Hij werd de gezochte fotograaf van de Britse „society". Hij portretteerde vele befaamde staatslieden, leden van de aris tocratie en balletdanseressen, Zijn grootste roem verwierf Baron met een serie foto's van prinses Elizabeth en prins Philip. Via de televisie was Baron de leermees ter van miljoenen amateur-fotografen in Engeland. Tijdens de oorlog was hij offi cieel legerfotograaf. Hij kreeg een schou- derwond en kon daardoor zijn camera eigenlijk niet meer op de juiste wijze vast houden. In de herfst zou hij met de hertog van Edingburgh naar Melbourne gaan om de Olympische spelen bij te wonen. hadden willen houden. Helaas hebben de lokale belangen gedomineerd bij de samen stelling van het „platform." I In Stevenson hebben de Democraten'de bes te, aanvoerder, die ter beschikking is, doch datgene, wat Stevenson „de cultus van de persoonlijkheid" van Eisenhower noemde, is zeer groot. Eisenhower is waarlijk zeer populair, het land is welvarend, met uit zondering van de boeren, en men heeft de indruk, dat de Republikeinen de beste kans maken in november. Stevenson en Kefau- ver zullen evenwel een energieke verkie zingsactie voeren, zulks in tegenstelling met de republikeinen, die veel meer geld kun nen uitgeven en die zich vooral gaan toe leggen op de moderne methode van televisie. ADVERTENTIE Alsof de maag uit uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maagzuur. De remedie.is eenvoudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar u trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! Flinke buit bij inbraak. Bij een kan- t ,rboekhandel aan de Amsterdamsestraat weg in het voormalige Zuilen is bij een in braak voor een waarde van f 11.000 mee genomen; onder meer een kofferschrijf- r.„chine, een rekenmachine en 250 vulpen houders. Tevens wordt een geldsbedrag ver mist. De eigenaar, die het perceel niet be woont, is niet verzekerd. Van onze correspondent in Djakarta) De Indonesische regering wil kennelijk haast maken met een wettelijke regeling voor de investering van buitenlands kapi taal. Dat is begrijpelijk. President Sukarno heeft immers op zijn reis door de Verenigde Staten, Canada en enige West-Europese landen het vreemde kapitaal uitgenodigd naar Indonesië te komen, omdat het hier een ruim arbeidsveld vindt. Maar dat kapi taal zal er zeker niet erg op gebrand zijn in Indonesië emplooi te zoeken, als het niet bepaalde garanties krijgt, dat het een rede lijk deel van de winst van dat kapitaal en te zijner tijd ook dat kapitaal zelf naar het land van herkomst kan over brengen. Het nieuwe wetsontwerp over deze materie, met regels voor het nieuwe vreemde kapitaal, dat mr. Ali en de zijnen ter tafel hebben gebracht, is inmiddels door de regeringspartijen geamendeerd en door het kabinet daarna goedgekeurd. Het kan dus zijn weg door het parlement beginnen. Het heeft, zo op het oog, een aantal aan trekkelijke bepalingen. Dat de verkeers- en utiliteitsbedrijven, zoals spoorwegen, scheepvaart en luchtvaart en dergelijke voor het nieuwe vreemde geld een afge sloten terrein zijn, ligt min of meer voor de hand. De buitenlandse ondernemer, die nu in Indonesië gaat investeren, krijgt de waar borg, dat geen nationalisatie zal plaats heb ben, wat industriële bedrijven betreft bin nen 20 jaar en wat cultuurondernemingen aangaat, binnen 30 jaar. Voor bepaalde soort cultures kan het recht van bedrijf op maximum 40 jaar worden gesteld. De mogelijkheid is bovendien geopend om, als een bedrijf of onderneming enige tijd heeft gewerkt, buitenlands kapitaal in het oorspronkelijke betaalmiddel over te maken. Het kapitaal krijgt dus gelegenheid geleidelijke te repatriëren. Winst wordt minder belast Verder is bepaald naast de vergunning voor sociale transfer (spaargelden, pen sioenpremies) voor buitenlandse werk krachten in het bedrijf dat de gehele netto-winst na aftrek van de belastingen naar het buitenland kan worden overge maakt. In dat opzicht krijgt het nieuwe kapitaal een andere behandeling dan het oude vreemde geld. Van de winst na af trek der belastingen, welke rond 50 per cent bedragen, moet het oude kapitaal eerst 40 percent van het restant van de winst bij de bank Indonesia storten als winst-reserve waaruit de kosten voor de verbetering en instandhouding van de bedrijfsmiddelen kunnen worden bestreden. De resterende 60 percent kunnen worden overgemaakt. Doch uit die 60 percent moeten de kosten van de T.P.T.'s een heffing van het deviezenfonds op de transfer) worden be streden. Daardoor wordt als de winst in Nederlandse guldens wordt overgemaakt de koers niet 1 op 3, doch 1 op 5. Het komt uiteindelijk hierop neer, dat van elke 100 rupiah winst, na belastingaftrek, storting en heffing, 18 rupiah voor winsttransfer overblijft tegen een normale koers, hetgeen dus f 6 oplevert. Deze politiek ten opzichte van het hui dige buitenlandse kapitaal heeft kort ge leden ernstige kritiek gehad van de presi dent van de British-Indonesian Plantations, die in Londen zijn aandeelhouders er even eens op wees, dat uiteindelijk slechts 18 percent van de rupiah-winst kan worden overgemaakt. En nu geniet zij weliswaar als nieuw bedrijf van een bijzonder tarief van de vennootschaps-belasting en mogen zij de hele winst, na aftrek dier belasting, doch kennelijk zonder storting in de winstre serve, naar het buitenland overbrengen. Maar tegen welke koers zal dit kunnen ge schieden? Daarvan ligt (uiteraard) niets in het wetsontwerp vast. Het hangt dus af van besluiten van de Raad voor Buiten landse Investering, die de wet zal uitvoe ren of van besluiten van het Deviezenfonds, hoeveel de buitenlandse geldschieters in handen zullen krijgen. Het is daarom jammer, dat tegelijk met het wetsontwerp, dat regels voor het nieuwe kapitaal bevat, geen regeling is ge maakt voor het reeds lang geïnvesteerde kapitaal. Het is immers niet denkbeeldig dat de nieuwe ondernemer zijn conclusies trekt uit en zijn bereidheid tot investe ringen laat afhangen van de gedragslijn der Indonesische regering tegenover het oude kapitaal. Het gevaar bestaat nu, dat men wat dit betreft eerst eens de kat uit de boom wil kijken en dat strookt niet met de spoed, die is betracht om de voorwaar den, waarop nieuw buitenlands kapitaal in Indonesië kan komen werken, op papier te zetten. Er rijzen bij de lezing van het wets ontwerp nog meer vragen. Een vraag, wel ke een der belangrijkste punten raakt, is die betreffende de buitenlandse werk krachten,, die de nieuw te stichten bedrij ven zullen willen aantrekken. De hier boven genoemde raad stelt het aantal vast. Van groot gewicht zal het zijn, welke poli tiek zij daarbij voert en of zij de nodige soepelheid zal betrachten. gramma vermeldt werken van Bach, Franck, Sweelinck, Clerambault. Zondagmiddag 9 september, Openluchtthea ter, 15-17 uur: Grammofoonplatenconcert. Vrijdag 14 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het nieuwe Operette Gezelschap geeft een uitvoering van Léhar's operette „De graaf van Luxemburg". DIVERSEN Cinema Palace: zondagochtend 10.30 uur vertoning van de film „With a song in my heart". Lidotheater: zondagochtend 11 uur vertoning van de operettefilm „Rose Marie". Zater dag 23.30 uur in een nachtvoorstelling „Night People met Gregory Peck. Rembrandttheater: zondagochtend 11 uur vertoning van de Zweedse film „Het grote avontuur". Studiotheater: zondagochtend 11 uur ver toning van de film „In het jachtgebied der haaien". Vrijdag 14 september, Ons Gebouw, 20 uur: dr. J. C. Mollerus spreekt over de Liba non, Syrië en Israel. Op 14 september houdt dr. Mollerus eenzelfde lezing voor de Oud-leerlingen Vereniging der hbs-B in Haarlem, „De Garde", in hotel Boeken rode te Heemstede. Henri Moore, Vieira Da Silva, Joseph TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 2022 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 912.30 en van 13.3017 uur. Huis Van Looy: Z^ ende jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. De opening geschiedt door dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhert Ly ceum, op zaterdag 8 september namiddag om vier uur. Tot 7 oktober geopend. Vishal: Schilderijen, gouaches, tekeningen beeldhouwwerk van Karei Appel, Willy Baumeister, Corneille, Maurice Estève, Henri Moore, Vieira Da Silva, Josehp Zaritsky, Lynn Chadwick, Marini, Ger- maine Richier, Zadkine en anderen. De expositie wordt geopend op vrijdag 7 september met een inleiding van de ar chitect J. B. Bakema, Rotterdam, en is te bezichtigen tot 1 oktober. HAARLEM. Aan de buitengewone warmte schijnt nu een einde te komen, daar er regen en onweders voorspeld worden. Aan het begin van deze week bereikte de thermometer in De Bilt zelfs OA o oogsten stand in dit jaar, namelijk 30,3 graden Celcius. Slechts éénmaal, op 9 September 1898, werd een hoogeren stand in deze maand bereikt, namelijk 30.8 graden Celcius. In 1903 kwam op den tweeden September eveneens een stand van 30,3 graden Celsius voor.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5