Panda en de Meesteivma Drie maanden gevangenisstraf voor zeelieden, die dienst weigerden „Goede matrozen, maar ze konden de weelde van goede verdiensten niet verdragen" HOEDEN De radio geeft vrijdag NAAIMACHINES Witte tanden - frisse adem met COLGATE! J. G. MARTI N ZONEN HOOGTEZON Wereldnieuws Toch ió het zo 2 Dienstweigering van andere matrozen voorkomen „Maidstone" in Amsterdam Stoffelijk overschot van dr. Bolkestein begraven Knaap voor ogen van zijn klasgenoten verdronken „Verstekelingen" Zandvliet door hun moeder afgehaald Haagse aquarellisten exposeren in „Prinsenhof" Wensen inzake schoolbouw en schoolhygiëne Arrestatie in moordzaak Eerste Helmerstraat DANSACADEMIE Eigenaarslasten en het Iandboiiwprijsbeïeid Georgette Hagedoorn naar Noorwegen Eén jaar geëist wegens poging tot moord Kerkelijk Nieuws Geregelde helikopter diensten voorshands oneconomisch H. J. M AERTENS NV Kort nieuws Brandmerken J DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 DE POLITIERECHTER TE AMSTERDAM, mr. F. de Blécourt, heeft twee Neder landse zeelieden, de matrozen A. J. J. en P. D. R. uit Utrecht wegens dienstweigering conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Het verzoek van de officier tot onmiddellijke gevangenneming van de beide verdachten, omdat hij vreesde, dat zij op een buitenlands schip zullen monsteren dit is mogelijk zonder dat men in het bezit is van een monsterboekje of zelfs een paspoort moest de politierechter van de hand wijzen, omdat de wet het in dit geval niet toestaat. De matrozen hebben op 26 juli geweigerd hun schip, de „Nanusa" van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, dat in Van couver lag, bij te schilderen, hetgeen hun door de bootsman was opgedragen. De Maatschappij Nederland zag zich toen ge noodzaakt de beide matrozen, die al eerder disciplinair waren gestraft, te ontslaan en heeft de terugreis van de beide mannen per vliegtuig naar Nederland moeten be talen. De „Nanusa" doet dienst in de zoge naamde „wilde vaart" en de bemannings leden blijven meestal geruime tijd aan boord. Toen na dit voorval de vrees be stond, dat ook andere leden van de be manning op deze wijze een gratis snelle thuisreis zouden willen verwerven, heeft de Maatschappij zich tot de procureur- generaal gewend met het verzoek een onderzoek te doen instellen. De inspecteur van de rijksrecherche de heer B. A. de Weillé is toen voor het onderzoek naar Los Angeles gevlogen. Hij vertelde ter zitting, dat de verdach ten als zeer goede matrozen bekend staan, maar te veel geld op zak hebben, steeds weer op stap gingen en dronken aan boord kwamen. „De maatschappij doet veel voor de ontspanning van de bemanningen van de schepen op de wilde vaart, organiseert dagtochten per autobus in de steden waar het schip meert, vertoont films aan boord, maar daarvoor hadden deze matrozen weinig belangstelling." Met deze twee matrozen had de maat schappij al veel last gehad. Zij waren eer der disciplinair gestraft voor het weigeren van opgedragen werkzaamheden en ook had de maatschappij veel geld moeten be talen om ze vrij te krijgen uit de gevange nis in Richmond, waarin zij opgesloten waren, verdacht van het stelen van een auto. Tenslotte heeft de kapitein van de „Nanusa" met toestemming van de maat schappij het besluit genomen het over werk aan deze mannen niet meer direct uit te betalen „omdat ze het toch in drank ADVERTENTIE Een rijke collectie van diverse goede BUITENLANDSE HUIZEN wordt u in onze speciale afdeling BIT DAGLICHT getoond. O.a. Ataboy - Selected Lees - Windsor - Battersby prijzen v.a. f 14.50 VELU Herenmode Gr. Houtstr. 96 - Tel. 12210 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Clavecimbelrecital. 11.00 Platen, 11.20 Lichte muziek. 12.00 Militair orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Pianotrio. 14.40 Voor dracht. 15.05 Gevarieerde muziek. 16.00 Pla ten 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale cau serie. 17.50 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Orgel en zang. 19.30 Ons Adres, causerie. 19.50 Nieuws van de VPRO. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Voordracht. 20.30 Gesproken zelfpor tret. 20.40 Het onderwijs nu, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Platen en commentaar. 22.00 Instrumentaal kwint. 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Zorg om de mens, cau serie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.25 Platen. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.35 Amusementsmuziek. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerorkest en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.30 Radio Filharmonisch sextet. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Platen. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Ru briek Verklaring en toelichting. De school- melkvoorziening. 19.20 Regeringsuitzending. Emigratierubriek. Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.15 Re portage uit Cairo. 21.25 Radio Philharmo nisch orkest. 2.10 Platen, 20.20 Koorconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Oberon, opera. 15.35 Vlaamse muziek. 16.02 Platen, 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Altviool en piano. 18.10 Platen. 18.15 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Kamermuziek. 20.15 Or kestconcert. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang. 2.30 Indonesische muziek. 2.50 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. omzetten", maar het op hun rekening in Nederland te zetten. Dit is voor de ver dachten aanleiding geweest de hun op gedragen schilderwerkzaamheden niet te verrichten, zo zeiden zij. Het 11.814 ton metende Britse onderzee boot-moederschip „Maidstone", onder be vel van commandant H. R. B. Newton en met aan boord admiraal sir John Eccles, bevelhebber van de Britse thuisvloot, is in de Amsterdamse haven aangekomen en heeft ligplaats gekregen aan de Sumatra- kade. Het schip, dat voor het publiek ter be zichtiging toegankelijk zal zijn op zaterdag 15 en zondag 16 september tussen 14 en 17 uur, zal in Amsterdam blijven liggen tot 19 september. Het kan de bevoorrading verzorgen van negen onderzeeboten. Het stoffelijk overschot van dr. G. Bol kestein, de oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die zaterdag in zijn woning te Den Haag op 84-jarige leeftijd is overleden, is woensdag op de Algemene Begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam ten grave gedragen. De overle dene was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Mr. J. M. L. Th. Cals, minister von Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, kenschetste dr. Bolkestein als „een paedagoog van formaat, die met grote deskundigheid en idealisme zijn leven lang gestreden heeft voor de vernieuwing van ons onderwijs; -en grijze wijze man met een jeugdig hart." Na deze rede van de minister werd de baar van de aula naar het graf gedragen. Een lange stoet van familieleden en vrien den, talloze vooraanstaande figuren uit het onderwijs en vroegere leerlingen, studen ten, toneelspelers en andere kunstenaars, volgde dr. Bolkestein op deze laatste tocht. Bij het graf dankte mede namens zijn moeder, zuster en broer mr. N. Bolke stein, raadsheer van het gerechtshof te Amsterdam, voor'liet medeleven bij het overlijden van zijn vader. Voor de ogen van zijn klasgenoten is de 7-jarige Freddie Broer uit de Egelantier straat, toen hij onder leiding van een on derwijzeres in de rij schoolkinderen van de Ebenhaerschool liep nabij de Raam- poortbrug te Amsterdam, in het waetr ge raakt en verdronken. Op het gegil van de kinderen doken vier agenten en drie burgers in het water van de Buitensingelgracht. Een half uur lang heeft men getracht het kind op te duiken. De rijkspolitie te water heeft het lichaam na drie kwartier opgehaald met een sleep- dreg. Mevrouw Chr. Zandvliet-Arendzen uit Den Haag is naar Engeland vertrókken om daar haar kinderen op te wachten, die on geveer 15 september met de „Orontes" zul- li i arriveren. Vijf van haar kinderen zijn in Australië als verstekelingen aan boord van de „Orontes" gegaan. De kapitein be sloot de kinderen mee te nemen naar Lond Op 15 september zal prof. Otto B. de Kat een tentoonstelling openen in het ste delijk museum „Het Prinsenhof" in Delft van werken van twaalf Haagse aquarel listen. De exposanten zijn: C. Bolding, H. Bogman, Agnes van den Brandeler, W. J. Dijk, Huub Gerretsen, Wibbo Hartman, 1' A. Heidoorn, Han Krug, Ronald Lindgreen, A. B. Neujean, C. C. van Niekerk en P. van Eeden. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De groep schoolinrichting, die in de Ef- ficiencyafdeling op de Najaarsbeurs te Utrecht is vertegenwoordigd, heeft woens dag twee instructieve bijeenkomsten ge houden. De heer P. Bakkum, gemeentelijk in specteur van het onderwijs te Amsterdam, betoogde dat in het bouwprogramma van de scholen nieuwe elementen dienen te worden opgenomen. Het gebouw zal in zijn gehele conceptie meer accommodatie moe ten bieden om de voortschrijdende ver nieuwing van de school als maatschappe lijk instituut en zijn betekenis voor de volksopvoeding en ontwikkeling, de ver eiste tegemoetkoming te bieden. Het in uitzicht gestelde nieuwe bouwbe sluit, zal volgens hem alle ruimte voor deze ontwikkelingsmogelijkheden moeten laten. Dr. D. de Vries, hoofd van de afdeling geneeskundig schooltoezicht van de GG en GD te Rotterdam, besprak de hygiëne van school en schoolgebouw. De plaats van de school noemde hij een belangrijk hygiënisch probleem. De school zal, volgens hem, op een ruim terrein moe ten staan, waarbij een prettige afrastering met begroeiing noodzakelijk is. Dr. De Vries noemde de hygiënische toe stand in de toiletruimten van vele scholen in ons land allerbedroevendst. De kinderen zijn vaak ziek en de eerste diagnose is meestal: zomergriep. In werkelijkheid, al dus spreker, blijkt het niets anders te zijn dan bacilaire dysenterie. Kranslegging op graf van dr. A. van Anrooy Op de gemeentelijke begraafplaats te Zaltbommel is woensdag op het graf van wijlen dr.. A. van Anrooy oprichter der Oorlogsgravenstichting, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der stichting een krans gelegd namens de raad van bestuur, de directie en het personeel. Vreugdebetoon op Prinsjesdag voor „Huis ten Bosch" Nu het paleis Huis ten Bosch geheel ge restaureerd is heeft het Algemeen Haags Comité het initiatief genomen tot een ma nifestatie van vreugde. Deputaties van allerlei verenigingen en van de jeugd zul len daartoe op Prinsjesdag, na afloop van de rijtoer, naar het Huis ten Bosch gaan waar enige geschenken van „Haagse bo dem" worden aangeboden aan het konink lijke paar. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame Is'.'•f schuim houdt Uw mond fris en gezond. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Na dertien maanden nauwgezet onder zoek van de Amsterdamse recherche heeft de politie van het bureau Leidseplein op last van de officier van Justitie de 29- jarige ziekenverpleger J. G. F. gearres teerd, die ervan verdacht wordt op 12 augustus van het vorige jaar zijn buur man, de 44-jarige H. Goyaerts in de Eerste Helmersstraat te hebben vermoord. Deze man is indertijd door een van zijn onderhuurders dood aangetroffen in zijn kamer. Hij werd, met beide handen vast gebonden en met een wond aan het hoofd, onder een kleed gevonden. Een geldkistje lag open in de kamer en alle laden bTeken doorzocht. Onder de vele personen die de politie in de loop van de tijd heeft verhoord in verband met deze moord, bevond zich ook F., die toen hard nekkig bleef ontkennen de moord te heb ben gepleegd. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 8 oktober. Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Minister Mansholt heeft géantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamer lid de heer Rip met betrekking tot de in stelling van een commissie van deskundi gen, teneinde de minister te adviseren in zake de doorberekening van de volledige eigenaarslasten in het prijzenbeleid in de landbouw. De minister heeft naar hij meedeelt een aantal deskundigen verzocht zitting te willen nemen in een kleine commissie, ten einde hem van advies te dienen over pro blemen, samenhangende met de doorbe rekening van de gestegen eigenaarslasten in de garantieprijzen voor landboüwpro- dukten. De volgende personen hebben zich bereid verklaard in bovenbedoelde com missie zitting te nemen: prof. dr. ir. G. Minderhoud (voorzitter), ir. R. van Hees, prof. dr. E. W. Hofstee, prof. dr. J. Hor- ring, prof. dr. Th. L. M. Thurlings. De commissie is nog niet met haar werk zaamheden gereed gekomen. Na ontvangst van het advies zal de minister publikatie in overweging nemen. De bekende voordrachtskunstenares Georgette Hagedoorn zal zaterdag 15 sep tember naar Noorwegen vertrekken om in Bergen, ter gelegenheid van de Nederland se week aldaar, drie voorstellingen in de schouwburg te geven. Georgette Hagedoorn is juist teruggekeerd uit Frankfort, waar zij - ter gelegenheid van de daar gehouden Nederlandse week - is opgetreden. De dag voor haar vertrek naar Bergen zal zij nog een voorstelling in Nijmegen geven ter ge legenheid van het congres over de „Men selijke verhoudingen". De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft tegen de 42-jarige land bouwer G. W. uit Hengelo wegens poging tot moord een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. W. was er van beschuldigd met een buks op zijn buurman te hebben geschoten, toen deze bezig was een heg te knippen langs een weg, die zij beiden in gebruik hadden. Dit had de woede opge wekt van W., die al geruime tijd op ge spannen voet leefde met zijn buurman. Hij had een buks gegrepen en enkele schoten afgevuurd, waardoor de buurman aan het hoofd werd gewond. Twee getuigen beves tigden, dat zij W. hadden zien schieten en hadden gehoord, dat W. tevoren zijn buur man had toegevoegd: „Als je niet weggaat schiet ik je dood". De officier achtte poging tot moord be wezen. De raadsman wilde niet verder gaan dan poging tot mishandeling en trok enkele getuigenverklaringen gedeeltelijk in twijfel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Op- en Neder-Andel: J. G. Jansen te Baarle. Beroepen te Zuid-Beijerland: L. A. Kloot wijk te Raamsdonkveer. Geref. Kerken De Classis Amersfoort heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. van Ommen, Tromplaan 44, Baarn. Doopsgezinde Broederschap Viertal te Oldeboorn: M. C. Postema, kand. te Amsterdam, mejuffrouw T. G. Siccama te Boven-Knijpe, A. Veldstra te Hallum (Fr.) en H. D. Woelinga te Hollum (Ame land). Geref. Gemeenten Bedankt voor Zeist W. Hage te Nunspeet. Commissie hef schroef vliegt ui Sen brengt rapport uit Weliswaar kan door het aan de markt komen van de thans nog in ontwikkeling zijnde helikoptertypen omstreeks 1960 een betere situatie worden verwacht, maar dit neemt niet weg dat dan een exploitatie van geregelde helikopterdiensten in bin nen- zowel als in buitenland nog zeer be langrijke verliezen zal opleveren. Aldus een der conclusies van de in november 1953 door de minister van Ver keer en Waterstaat ingestelde commissie hefschroefvliegtuigen Voorzitter der com missie was aanvankelijk ir. J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van Sate en oud minister van Waterstaat, later dr. L. Neher, oud-directeur-generaal van de P.T.T. De commissie had tot opdracht te onderzoeken welke plaats in het verkeer in en om Ne derland thans en in de naaste toekomst kan worden ingenomen door het hef- schroefvliegtuig. De commissie merkt op dat enerzijds de hoge aanschaffings- en exploitatiekosten en anderzijds zovele in en om Nederland bestaande goede en goedkope andere trans portmiddelen met frequente diensten oor zaak zouden zijn van de verliezen op een exploitatie van geregelde helikopterdien sten. De commissie is van mening dat men hier te lande ten aanzien van het geregelde vervoer door middel van helikopters het beste doet een afwachtende houding te blijven aannemen eh inmiddels voort te gaan de ontwikkeling nauwgezet te volgen. Het .is- naar de mening van de commissie evenwel niet uitgesloten dat andere redenen ondanks de verwachte verliezen geregelde helikopterdiensten noodzakelijk zullen maken. Hoewel de commissie op dit ogen blik geen aanleiding heeft het bestaan van dergelijke andere redenen aanwezig te achten, meent zij dat in dit opzicht wel voortdurend waakzaamheid moet worden betracht. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Lente op Texel. De iepebomen op het eiland Texel en vooral die in het plaatsje Den Hoorn, zijn thans in een teer waas van jonge frisse blaadjes gehuld. De bewoners van het eiland, die sinds de hevige storm in de maand juli waardoor de bomen van hun bladeren werden ontroofd tegen de kale tak ken moesten aankijken, beleven nu onder de uitlopende iepen een nieuwe lente. Uitgezeten. Karl Dönitz, de voormalige Duitse groot-admiraal en opvolger van Hitler in mei 1945, zal op 1 oktober uit de internationale gevangenis van Span- dau bij Berlijn ontslagen worden. Hij werd in 1946 in Neurenberg tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld en heeft op 1 oktober zijn straf uitgezeten. Dönitz is 65 jaar. Atoomkruiser. De Amerikaanse regering heeft aan de „Westinghouse Electric Corporation" te Pittsburgh de opdracht verstrekt tot de bouw van een atoom krachtcentrale voor het eerste door kernenergie aangedreven schip ter we reld. De oorlogsbodem, een lichte krui ser van 11.000 ton, zal 87.500.000 dollar kosten. Het vermogen van de centrale zal overeenkomen met ongeveer 40.000 pk. Beginletters. De 52-jarige constructie arbeider Bernhard Becker is de eerste communist die voor een Westduits ge rechtshof terechtstond wegens commu nistische activiteit, sinds de communis tische partij werd verboden. Becker had de beginletters van de verboden partij op muren en straten gekalkt en kreeg daarvoor twee weken voorwaardelijk. Seminarie. „De communistische regering van Joegoslavië heeft het seminarie van de stad Split voor een periode van acht jaar gesloten op beschuldiging van handelingen tegen de veiligheid van de staat. Het proces heeft een levendige reactie onder de bevolking van Split te weeg geroepen, daarom zijn de laatste zittingen met gesloten deuren gehou den", aldus meldt radio-Vaticaan. Tak. Aartshertog Joseph Arpad van de Hongaarse tak van het voormalige kei zerlijke huis Habsburg is woensdag op het kasteel van Bronnbach in West- Duitsland in het huwelijk getreden met prinses Maria zu Löwenstein-Wertheim- Rosenberg. Bijna vierhonderd leden van de Europese adel waren in de 700 jaar oude kapel van het kasteel getuige van de huwelijksinzegening, onder meer ex- koning Umberto van Italië, die ver want is met de moeder van de bruid. Abrahamtheorieën. Recente opgravingen in de Negeb-woestijn hebben de opvat tingen over Abraham en zijn volk vol komen veranderd, zo is door professor Nelson Glück in Tel Aviv medegedeeld. Hij zei het bewijs te hebben van uit gestrekte nederzettingen in het midden van het bronstiidperk. Het moet Abra ham mogelijk zijn geweest op zijn tocht door de woestijn in bestaande dorpen te wonen. Wervelstorm. De Japanse kustwacht heeft zes rubbervlotten gevonden van de Amerikaanse B-50 die maandag met zestien man aan boord in een wervel storm verdween. Er bevonden zich geen overlevenden, noch doden aan boord van de vlotten, die in de Japanse Zee werden aangetroffen. Naam. De bewoners van Wales zijn ont stemd over het besluit van de autori teiten om het plaatsnaambord op het station, ruim acht meter lang, te demon teren en de naam van het plaatsje klei ner te maken. Autoriteiten. Het streven naar meer prole tarische gelijkheid heeft de Hongaarse autoriteiten een verordening doen uit vaardigen. volgens welke de auto's met zogenaamde „ministerlampen" in het verkeer géén voorrang meer hebben. De bestuurders van deze auto's kunnen nu óók bij overtreding ter verantwoording worden geroepen, wat tot nu toe niet het geval was. Hitte. Een woordvoerder van de „General Electric Company" heeft verklaard dat men erin is geslaagd de „hitte-barrière", die het opvoeren van de snelheid van vliegtuigen en raketten in de weg staat, te dooorbreken. Er zijn reeds apparaten gebouwd die temperaturen van 1500 gra den Fahrenheit en intense atoomstraling met goed gevolg kunnen doorstaan. Vuurwerk. Tengevolge van het ontploffen van een vrachtauto met explosieve ma terialen voor een vuurwerkfabriek zijn in de Spaanse stad Albacete twee per sonen gedood en dertig gewond. Veer tien huizen liepen schade op. Internationale. Onder voorzitterschap van de Belgische senator Roger Motz zijn te Stresa de werkzaamheden van de jaar lijkse bijeenkomst van de Liberale In ternationale begonnen. Naar aanleiding van een vraag over de toenadering van de twee socialistische vleugels in Italië zei Motz, dat de liberalen bereid zijn samen te werken met de socialisten als dezen zich onthouden van het doen van anti-liberale voorstellen. 4. Panda begon het nu toch wel griezelig te vinden daar aan boord van dat geheim zinnige vaartuigje. „Het is allemaal erg rraar!", zei hij. Hoe kon dit scheepje tegen de stroom opvaren, als er niemand aan boord is? Ennehoe komt het, dat die lamp nog brandt, ennedat er hete koffie aan boord is?" „Dit is inderdaad wel een samenvatting van de diverse raad selachtigheden", sprak Jolliepop, ietwat wantrouwend rondkijkend, als verwachtte hij, dat plotseling iemand tevoorschijn zou springen en „BOE" roepen. „L-laten we nu maar gauw van boord gaan", zei Panda zenuwachtig. „Ik v-vertrouw het hier niet!" Maar toen zij uit de hut kwamen en aan land wilden stappen, kon zelfs de onverstoorbare Jolliepop een uitroep van ontsteltenis niet weerhouden. En dat was geen wonder, wantzij bleken reeds ver van land te zijn! Terwijl zij in de hut wa ren, was het scheepje op zijn geluidloze wijze met hen heengevaren! En daar voe ren zij nu, over de nevelige wateren waarheen? NIEMAND ZAL willen en durven ont kennen, dat het brandmerken in beginsel een lijfstraf was, die „aan huid en haar" werd voltrokken, zoals dat destijds heette Toch zat bij deze straf, zoals bij zovele andere, direct al het idee voor, haar de kentekenen te geven van de begane mis daad. Dat bleek reeds in de tweede eeuw vóór Chr. toen in het Romeinse rijk het voorhoofd van de valse aan klager moest worden gebrand merkt met een K (calumnia laster). Hoewel dergelijke straffen in onze streken aanvankelijk volkomen onbekend waren (in het Oud-Germaanse recht treft men hoegenaamd geen lijf straffen aan, omdat ivraak, faida en bloed wraak daarin de scepter zwaaiden en deze particuliere wraaknemingen een genoeg zaam tegenwicht tegen begane overtredin gen en misdrijven werden'geacht) drongen ze in de loop der tijden ook in onze ge westen door en werd het brandmerken sedert de 14de eeuw regelmatig toegepast als straf wegens bedrog of vervalsing, Zo bijvoorbeeld bij het misdrijf van verwape ning, dat gepleegd werd „wanneer men een andermans zegel wist magtig te worden, of te laten na-maken, en daar mede een kwaad gebruik maakte". Datzelfde zegel moest dan in beide handen worden inge brand. Later, in de 16de eeuw, werd het brand merken voornamelijk wegens diefstal en landloperij uitgesproken en dan naderen we het punt, waarop we hierin niet alleen een straf, maar ook een politiemaatregel moeten zien. Het brandmerken geschiedde met een ijzer, aanvankelijk (en wanneer geen bijzondere voorstellingen vereist wa ren) met een sleutel op het gelaat, de wan gen of het voorhoofd van de veroordeelde Voor de galeiboeven werd al spoedig een G gebruikt, voor de dieven een galg, maar meestal werd toch het stadswapen inge brand. Daardoor konden de recidivisten gem.akkelijk worden herkend en aangezien elke stad haar speciale brandmerk bezat, kon de rechter het strafregister van de delinquent gemakkelijk op diens gezicht aflezen. Ieder misdadiger droeg zijn „ge rechtelijk boeksken" als het ware in het openbaar bij zich en al mogen allerlei bij zonderheden en verzachtende omstandigheden daarin heb ben ontbroken, de hoofd zaken stonden er t.orh dui delijk in aangegeven. En om de hoofdzaken ging het in die tijd, want voor het overwegen van allerlei bijkomstigheden ontbrak de rech ters de nodige souplesse. Gelukkig werd onder invloed van het Canonieke recht, dat het brandmerken in het gelaat verbood, het m.erkteken vanaf de tweede helft van de 16de eeuw alleen nog op de rug aangebracht. Na die tijd moet het gezegde in zwang zijn gekomen, dat men aan het wambuis niet kan zien, wie het brandmerk draagt. Daardoor had de straf veel van haar politionele beteke nis ingeboet, want juist het zichtbare merkteken had tot doel gehad de burgers op hun hoede te doen zijn voor de aldus getekenden (om van andere zichtbare gru welijke verminkingen, die eenzelfde re sultaat beoogden, maar niet te spreken). Overigens moeten de mensen in die tijd wel een hart van steen hebben gehad, wanneer we althans in aanmerking nemen met welk een genoegen de terechtstellin gen als openbare vermakelijkheden wer den tegemoet gezien. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2