In Flevoland zakt reeds de waterspiegel Zonder voorkennis van de UNO geen geweld tegen Egypte HAZENBERG Dijk en kunstwerken kosten ongeveer honderdvijfenzeventig miljoen gulden HET JVEER: Vrij zonnig Haarlems Dagblad c4"MQRRIS"fefez« Het woord is aan Labour ontwrong Eden toezegging die Nasser kan geruststellen Patisserie DEKKERS EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN i Prof. Horring en de heer Van Mastrigt zouden zetel in kabinet hebben geweigerd Beurt thans aan ir. Staf Dijkdichting in beeld Lagerhuis keurde regeringsbeleidgoed (319-248 stemmen) Israel in gevaar U it zondering Hongerstaking in kampen op Cyprus Watersnood in Oostenrijk Botsing tussen trein en auto 71e JAARGANG No 57 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 210 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Nederland Jeeft wij bouwen". Met deze woorden besloot de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, na de dijkdichting, een toespraak tot koningin Juliana en een groot gezelschap van waterstaatkundigen, waterbouw kundigen, waterloopkundigen en dijkbouwers in het reusachtige gemaal Wort- man, het grootste van Europa, in Lelystad. In deze grote hal waren vele hon derden bijeen om de plechtige inwerkingstelling der pompen door koningin Juliana bij te wonen. „Hoe menselijk is het trots te zijn op de verrichte presta ties", zo vervolgde de minister, „wij mogen dat echter alleen in bescheidenheid zijn, omdat de resultaten van onze arbeid van God worden gegeven. Daarom is ons hart op deze dag van dankbaarheid vervuld". Na gewezen te hebben op ons volk van elf miljoen, dat leeft op drieëndertigduizend vierkante kilometer met de grote vraagstukken van dien, besloot minister Algera met te zeggen: „Ik ben overtuigd, dat ons volk die geestkracht bezit, die voor de oplossing van al die problemen de onmisbare voorwaarde is. De dag van vandaag is daarvoor een sterke waarborg en een rijke belofte. Nederland leeft, wij bouwen". In grote lijnen schetste vervolgens ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-direc teur der Zuiderzeewerken het tot stand bo men van de derde polder. „Het maken van een Zuiderzeepolder is een werk van grote omvang. Het staat echter niet op het hoge peil van werken als de Afsluitdijk en de toekomstige Deltawerken. Toch moet men d ize arbeid niet onderschatten. Ruim 90 kilometer dijk met sluizen en gemalen in luttele jare bouwen en te zorgen, dat alles zoveel mogelijk gelijktijdig klaar is, kan alleen in goede samenwerking en in goede organisatie geschieden. De djjk met de kunstwerken zal ongeveer honderdvijfen- zeventig miljoen gulden kosten. Een bedrag van vjjfhonderdtachtig miljoen gulden zal nodig zijn voor het inrichten en ontginnen van de polder, het verder in cultuur bren gen der gronden en het bouwen van behui zingen en dorpskernen". Alvorens Koningin Juliana de uitnodi ging van minister Algera aanvaardde om met het overhalen van een handle het Wortman-gemaal en daarmede ook de „Co- lijn" en de „Lovink" in werking te stellen, las minister Algera het Koninklijk Besluit voor, waarbij aan een aantal medewerkers aan de Zuiderzeewerken koninklijke on derscheidingen worden verleend. Nadien decoreerde minister Algera de betrokke nen. De Koningin trok vervolgens aan een handle, een bel rinkelde, sloom en jrnachtig trok een der dieselmotoren van de Wort- man aan. Dat was om achttien minuten over vier. Een minuut later verklapte een rode lamp op een kaart van de polder, dat de „Colijn" aan het draaien ging. En om 16.20 begon ook de „Lovink" aan de lange moeilijke taak. Per dag zakt het water in de polder nu één centimeter. Ir. F. J. B. G. Geers, hoofdingenieur directeur bij de Zuiderzeewerken is be noemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw; ir. J. C. Ie Nobel, hoofd- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 FER'D. B0LSTR. 48 A'OAM - TEL: 717162 Veulen lederen jassen ƒ175. (Van onze parlementaire redacteur) Officieel is er thans nog niets bekend, maar er zijn vier sterke aanwijzingen, dat gisteren de directeur van het Landbouw- economisch Instituut, prof. dr. J. Horring (partijloos), en hedenochtend de heer Van Mastrigt (C.H.) bedankt hebben voor een eventuele ministerspost. Het gesprek van de heer Van Mastrigt met de informateur, prof. De Gaay Fortman, duurde van half tien tot kwart over tien. Kort daarna schijnt de informateur het torentje op het Binnenhof verlaten te hebben. Of hij tot een slotsom is gekomen dat het ogenblik voor hem is aangekomen zijn po gingen op te geven en een eindrapport uit te brengen, dan wel of hij toch zal voort gaan, moet op het ogenblik nog worden af gewacht. Van Tilburg vertrokken De informateur prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de gevolmachtigde minister voor Suriname, mr. dr. R. H. Pos, de gecommit teerde van Surinaamse Zaken mr. H. L. de Vries, Evert Vermeer, voorzitter van de P.v.d.A., de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum, de secretaris-gene raal voor Overzeese Rijksdelen, de heer J. Kiveron en drs. A. Jonkers, directeur van S. N. A. Suriname-Nederland-Antillen hebben donderdag op Schiphol de gouver neur van Suriname, de heer J. van Tilburg, die de vorige week in verband met de ka binetsformatie ijlings naar Nederland werd geroepen, uitgeleide gedaan. Het bovenstaande is inmiddels officieel bevestigd, prof. De Gaay Fortman heeft hedenochtend na het bedanken van de heer Van Mastrigt een gesprek gehad met de vice-president van de Raad van State, daarna met prof. Zijlstra (voorzitter van de A.R.-Kamerfractie) en heeft zich vervol gens naar het kabinet van de Koningin be geven. In parlementaire kring neemt men nu aan, dat hij in elk geval zijn huidige pogingen opgeeft. De mogelijkheid blijft open, dat hij alsnog een andere weg zal in slaan, maar waarschijnlijk wordt dit niet geacht. Meer en meer gaat de gedachte le ven, dat de beurt thans zou zijn aan de démissionaire minister van Oorlog en Ma rine ir. Staf. ingenieur A bij de Zuiderzeewerken en de heer A. W. M. Broekhoven, directeur van het aannemingsbedrijf Broekhoven te Arn hem, zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau zijn de heren P. J. Steinmetz, technisch hoofdambtenaar i bij de Zuiderzeewerken, H. Meyer, in de- zelfde functie en J. L. Dekker, hoofduit voerder bij de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. Ook werd een aan tal eremedailles, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Georg Christoph Lichtenberg: Hoe verwonderlijk is het, dat de mensen zo gaarne voor hun gods dienst vechten, maar zo ongaarne volgens de voorschriften ervan leven. Om acht minuten over een stortte een grote keisteengrijper het laatste gat in de dijk rondom Oostelijk Flevoland dicht. Koningin Juliana sloeg het ge beuren gade vanaf de witte boot, die met de plecht naar het gat gekeerd ligt. Naast deze boot drijft het ponton, waaraan de „Piet Hein" werd gemeerd. (Luchtfoto NFP). Koningin Juliana drukt de hand van de Urker bakschipper T. Weerstand, die de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau mocht ontvangen. Even tevoren had de Koningin de hefboom overgehaald, die het gemaal „Wortman" in werking stelde. (Van onze correspondent in Londen) Het tweedaagse debat over de Suez-crisis in het Britse Lagerhuis is gisteravond besloten met een stemming die een overwicht van 71 (319 tegen 248) stemmen voor het regeringsbeleid opleverde. De Labour-oppositie slaagde er aan het slot in een tot het uiterste geprikkelde en nerveuse Eden de verklaring te ontwringen dat de Britse regering zich, alvorens haar toevlucht tot geweld te nemen, tot de Veiligheidsraad zal wenden, indien president Nasser weigert zijn mede werking te verlenen aan de nieuwe vereniging van kanaalgebruikers. Toen Sir Anthony zijn socialistische belagers op deze manier tegemoet kwam, barstten dezen in een lang gejuich uit over hun vermeende overwinning. Tevoren had de conservatieve premier het bij de oppositie verbruid, doordat hij de mogelijk heid van „andere middelen" openhield, hetgeen Labour opvatte als een zin speling op het gebruik van geweld. De oppositie eiste dat de regering zich ogen blikkelijk tot de Veiligheidsraad zou wenden, als het aangewezen lichaam voor verdere internationale besprekingen over het Suez-geschil, inplaats van het, in zijn doelstelling twijfelachtige, nieuwe orgaan der kanaalgebruikers. Eden was echter niet van zijn stuk te brengen. Een dergelijke stap kan niet worden onder nomen zonder raadpleging van de bondgenoten, zo zei hij. De regering dient het beste ogenblik daarvoor te kiezen. Op hun beurt hieven de Tories een dave rend gejuich aan toen Eden eraan her innerde, hoe de Labourregering ten tijde van de Berlijnse blokkade maanden ge wacht had alvorens de hulp van de Veilig heidsraad in te roepen. Tenslotte was de oppositie-eis, dat de Britse regering on omwonden zou verklaren, dat onder geen beding militair geweld zou worden toe gepast, anders dan overeenkomstig de ver plichtingen volgens het UNO-handvest. Eden zei dat geen enkele minister ooit een dergelijke belofte kon geven. Hij zei echter de oppositie zover mogelijk tege moet te willen komen en verklaarde onder diepe stilte dat het zeker de bedoeling van de regering is om, indien de omstandig heden zulks toelaten, uitgezonderd in een noodtoestand, zich tot de Veiligheidsraad te wenden. Geen regering, aldus Eden, kan verder gaan dan deze verzekering. De be oordeling van de situatie, die eventueel aanleiding geeft de hulp van de Veilig heidsraad in te roepen, dient aan de re gering te worden overgelaten. De onverstoorbare minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd, die gisteren het debat opende, verklaarde dat de re gering over het kanaalbezit niet tot een compromis met Nasser bereid is. De woord voerder over de buitenlandse politiek van de Labourfractie, Alfred Robens, betoog de dat het minimale verschil van opvat ting met Nasser over de kanaalvaart niet tot oorlog zou mogen leiden en dat de UNO de nodige garanties zou kunnen geven voor een regeling met Egypte. Nas ser kan door geweld worden weggevaagd, zei hij, maar niet het Arabische natio nalisme. Daarom is overeenstemming met Nasser nodig. Volgens de oppositie-leider Gaitskell moet de kwestie aan de UNO worden voorgelegd, vooral wanneer de re gering van plan is ten aanzien van de nieuwe vereniging dezelfde procedure te volgen als bij de Londense conferentie. Zinspelende op het plan-Dulles noemde Gaitskell de nieuwe organisatie schertsend: de Kaap-gebruikers verenigingOnge twijfeld kwam de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles de oppositie te hulp door zijn verklaring, dat de Ver enigde Staten niet bereid zijn zich al schie tende e«n weg door het Suez-kanaal te banen. het begin van een permanente crisis, welke zeer wel in een algemene catastrofe kan eindigen. Als Nasser zijn zin krijgt bestaat er geen twijfel over zijn volgende stap, namelijk een aanval op Israel. Eden gaf opnieuw de verzekering dat Groot-Brit- tannië bij de drie-mogendhedenverklaring van 1950 staat, waarbij de bestaande Is raëlische grenzen worden gewaarborgd. Het was Eden aan te zien, hoe zeer hij het zich aangetrokken had dat de socia listen het hadden trachten voor te stellen, dat hij tot oorlog wilde aanzetten. Het debat bevestigde, dat de vaagheid waar mee de Britse regering zich had uitgelaten de Labour-oppositie de gelegenheid had gegeven in het land verdeeldheid te zaaien over de bedoelingen van de Britse regering. Indien Eden de zaken duidèlijker had ge formuleerd en het niet aan Dulles had overgelaten, dan had mogelijk het mis baar van de socialisten en dit ongelukkige debat kunnen worden voorkomen, al had de oppositie het volste recht zich tot tolk te maken van de in het land en daarbuiten heersende ongerustheid over de voor nemens der regering. De socialisten gingen op hun beurt te ver door de indruk te wekken, dat niet Nasser provoceerde en de agrëssor was, maar Eden. Deze onwaardige aanval op de in eigen kring meer dan eens belaagde Britse premier had tot gevolg dat de conservatieve rijen zich achter hem sloten. Er was één uitzondering. Toen het con servatieve lid, de vroegere advocaat-gene raal der regering, Lionel Heald, zich ach ter Gaitskell plaatste en op juridische gronden eiste, dat Groot-Brittannië slechts gerechtigd was tot militair ingrijpen vol gens het UNO-handvest. Heald eiste, dat Eden hierover een openbare verklaring zou ADVERTENTIE DEZE WEEK ALS REKLAME Roomboter Speculaasjes 65 ct. per 250 gram Roomboter Speculaasjes met amandelen 90 ct. per 250 gram onze waardevolle kassabons. Eden onderschreef, hetgeen door een La- bourlid was gezegd, namelijk dat de Suez< crisis niet anders gezien kan worden dan CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4302 afleggen. Deze speech van een zo gezag hebbende figuur veranderde de situatie op slag. De kloof tussen regering en oppositie bleek echter onoverbrugbaar, omdat Eden zich wat eventuele toepassing van geweld betreft, tenslotte niet kon en mocht bin den. De stemming is echter in zoverre gewijzigd dat thans de nadruk niet meer schijnt te liggen op mogelijk militair in grijpen. Door toedoen van de regering is de betekenis van de troepenzendingen naar het Midden-Oosten tijdens het parlemen taire reces opgeblazen. Thans gaf Eden de verzekering, dat de militaire voorberei dingen slechts van beperkte aard zijn. Eden had Nasser misschien het liefst in de waan willen laten, dat hij met het zwaard wordt bedreigd in geval van een nieuwe ver dragsbreuk. Washington blijft ook in dit conflict als het erop aankomt toonaan gevend. De doelmatigste maatregel tegen Nasser schijnt zonder twijfel een boycot van het kanaal, vooral nu de Verenigde Staten bereid zijn de door de vaart rond de Kaap ontstane verliezen te dekken. ADVERTENTIE DEZE ZATERDAG Croquante slagroomwafels 0.22 Boterspeculaas 250 gram 1.25 Gevulde speculaas Appeltaartjes1.50 Boterkoeken 1.50 Heerlijke cake 0.95, 1.20 en 1.50 6 Ringers repen 1.00 le KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ TEL. 6479 NICOSIA (Reuter) Communistische gedetineerden in kampen in Zuid-Cyprus zijn een hongerstaking' van drie dagen be gonnen. In brieven aan plaatselijke bladen klagen zij erover, dat zij reeds negen maan den lang worden vastgehouden zonder dat bepaalde beschuldigingen tegen hen zijn uitgebracht. (In december zijn meer dan 130 communistische leiders gearresteerd. Sedertdien zijn er een vijftigtal weer vrij gelaten). Uit Nicosia wordt gemeld, dat donder dagavond te Famagusta een belangrijke Britse militaire installatie door een tijd bom is beschadigd. Na de ontploffing zijn nog drie tijdbommen gevonden. Donderdag zijn in Zuid-Cyprus verschei dene niet geëxplodeerde bommen ontdekt in een in aanbouw zijnd Brits militair zie kenhuis. Men werd hierop attent gemaakt door de ontploffing van twee tijdbommen op het erf. Zes bommen werden ontdekt in een dorp ten noord-oosten van Nicosia. Tijdens een schietpartij ten noorden van Famagusta is een Cyprioot doorgeschoten en werden er vier gewond, van wie twee ernstig. Zeven Cyprioten, die gevangen za ten omdat zij werden verdacht van ver zetsdaden, zijn donderdag uit een kamp ten westen van Nicosia ontsnapt. WENEN (Reuter) In verscheidene delen van Oostenrijk zijn waarschuwingen gegeven voor overstromingen. In de stad Innsbruck staan vele straten blank. In verscheidene streken van Tirol zijn de wegen versperd door hopen puin en slijk, die de watermassa's hebben achtergelaten. Ook in de provincie Salzburg veroor zaakt de hevige regenval overlast. De spoorweg tussen Zeil am See en Krimml is door een overstroming vernield. Het gat is dicht. Arbeiders springen van de ene naar de andere zijde; hun- werk is bekroond, zij zijn ook de eer sten, die de verbinding gebruiken. Motor sloeg af op onbewaakte overweg Een sneltrein uit Enschede naar Amster dam is donderdagavond om half negen tussen Assel en Stroe op de Veluwe op een onbewaakte overweg in aanrijding gekomen met een personenauto, die totaal vernield werd. De enige inzittende, een 26-jarig meisje uit Nieuw Millingen, had de wagen échter tijdig kunnen verlaten, zodat er zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Het treinverkeer ondervond echter ernstige vertraging daar een stuk van de autocar rosserie beklemd zat onder de voorste wagen. Een hulplocomotief, die hem weg zou slepen, kon daardoor niets uitrichten. Pas nadat het obstakel verwijderd was, kon de sneltrein bij Stroe op een hulpspoor ge rangeerd worden. De volgende trein uit Enschede heeft de aldaar gestrande reizi gers overgenomen en is met bijna anderhalf uur vertraging in Amersfoort aangekomen. De auto werd bestuurd door mejuffrouw A. G. van S. uit Nieuw Millingen. Toen zij op de onbewaakte overweg kwam, sloeg de motor af. Deze stond echter in de versnel ling en was niet los te wrikken. Toen de trein naderde heeft een soldaat, gelegerd in Nieuw Millingen, nog getracht de auto van de spoorrails af te duwen en toen dat niet lukte, geprobeerd de trein tot stilstand te brengen. Mejuffrouw Van S. was toen wijselijk allang uitgestapt. )OOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXX)OOOOfXXXXXXxScxx>"XXX*XXXXXX> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind ruimend naar noordelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 15 september Zon op 6.16 uur, onder 18.59 uur. Maan op 16.42 uur, onder 1.18 uur. Maanstanden 12 sept. 1.13 uur: eerste kwartier 20 sept. 4.19 uur: volle maan 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 september Hoog water: 11.21 en uur. Laag water: 6.20 en 18.58 uur. Zaterdag 15 september Hog water: 0.04 en 12.50 uur. Laag water:'7.50 en 20.21 uur. <XXXXX)OOOOCXX)OOOÜC)C)OOOOOOOOOOOOOÜÜOOOÜOOOOOOOOOOOOOOOOO< DROOG WEER EN ZON. Over de Faröer trok in de afgelopen nacht een actieve depressie, die boven Noord-Schotland en het noorden van de Noordzee een zware storm veroorzaakte. Aan de voorzijde van de depressie ontwik kelde zich een belangrijke rug van hoge- druk, die over onze omgeving en Scan dinavië naar midden-Europa beweegt. Onder invloed van deze rug was er van nacht weinig wind, zodat plaatselijk mist ontstond en in het noordoosten van het land ook lage minimumtemperaturen voor kwamen. Door de grote luchtdrukstij gingen die achter de depressie in het gebied tussen IJsland en Schotland voorkomen, zal ons land de komende vierentwintig uur buiten de invloedssfeer van het midden-Europese hogedrukgebied komen en onder invloed geraken van een hogedrukgebied dat van de oceaan naderbij komt. Daarbij zal drogere lucht uit het noordwesten ons land binnenstromen, zodat morgen droog weer met zonnige perioden verwacht mag worden. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) .5 S c UI ~s Weerstoestand buitenland '■s .5 8 CU D. (ij 6 M SS Cl S7J s jra z.5 Stockholm zwaar bew. z 16 0 Oslo zwaar bew. z 13 0, Kopenhagen onbewolkt z 15 1 Aberdeen zwaar bew. w 22 1 Londen geheel bew. nw 24 0 Amsterdam zwaar bew. zzo 16 2 Luxemburg geheel bew. no 15 2 Parijs nevel windst. 18 0 Bordeaux mist no 25 0 Grenoble hall bew. windst. 24 0 Nice onbewolkt nw 26 0 Berlijn onbewolkt windst. 16 0,1 Frankfort mist ono 16 2 München licht bew. windst. 12 18 Genève onbewolkt windst. 22 0 Locarnö onbewolkt n 28 0 Wenen half bew. nw 15 1 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio onbewolkt ono 25 0 Mallorca onbewolkt ono 35 1 Weerstoestand binnenland Den Helder geheel bew. z 12 0,1 Ypenburg geheel bew. zzo 15 0,2 Vlissingen geheel bew. zzw 16 0,1 Eelde zwaar bew. z 10 0,1 De Bilt zwaar bew. z 10 2 Twente licbt bew. zo 7 1 Eindhoven zwaar bew. zo 10 3 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zzw 11 2 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1