Mevrouw Bouman nauwelijks aan volkswoede ontsnapt GOLDEN FICTION Washington acht verklaring te Moskou een hoffelijkheid Terwijl politie Schmidt afvoerde drong menigte rechtszaal binnen V.S. niet bezorgd over Indonesië Onder ons gezegd, toch maar liever Voor herfst en winter faJMSchous Wel interesse voor uitwerking lening De Russen doen dat anders f 7 „DAAR IS ZE, GRIJP HAAR Novum in kerkhistorie Obligatielening van de kerk in Oostenrijk Oud-leden van de Waffen-SS eisen gelijke rechten Uit België kwamen 400 man naar Minden Bisschop Dibelius ook tegen „filmhuwelijk" A.F.N. in Europa schendt auteursrecht Schoolbestuur van Clay zette de klok terug Vier negerkinderen worden niet meer toegelaten Een gulden genieting voor 8o ct. Journalist Mooyman dekte haar aftocht 4 Ministers beraden zich over wanordelijkheden Poging om Indonesische pers te breidelen Vage verordening waar men ieder op kan vangen Belgische Kamerleden naar communistisch China Franse bakkers breken met prijsstop voor stokbrood Conservatieven wonnen acht zetels in Zweedse Kamer Socialistisch-agr arische coalitie blijft regeren Voorbereidingen voor opzenden van satelliet DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 (Van onze correspondent in Wenen) Daar de rooms-katholieke kerkgemeen schap in Oostenrijk niet meer over het no dige kapitaal beschikt voor de aanbouw en het herstel van kerken, kloosters, scho len, ziekenhuizen en andere kerkelijke in stellingen heeft de gehele Oostenrijkse kerkprovincie (dus alle bisdommen en vrijwel alle kloosters en ordes) een lening van 300 miljoen Schilling uitgeschreven. Voorlopig worden er obligaties van 5000, 1000 en 250 Schilling aangeboden met een gezamenlijke waarde van 50 miljoen. Is deze eerste emissie voltekend en in financiële kringen rekent men erop dat dit spoedig het geval zal zijn dan volgen er andere emissies tot de uiterste grens van 300 miljoen. Daar er een rente van 7 per cent wordt uitgetaald, heeft deze lening iets zeer aantrekkelijks en men verwacht daarvan dan ook een groot succes. Boven dien wil men ook de kleine spaarder voor dit opbouwwerk interesseren en heeft men daarom kleine obligaties uitgeschreven. Deze lening is iets geheel nieuws in de kerkgeschiedenis, want ofschoon vroeger wel een of andere parochie, een klooster of zelfs een bisdom deze weg heeft betre den, is het nog niet voorgekomen dat een gehele kerkprovincie een dergelijke maat regel heeft getroffen om over het nodige kapitaal te beschikken. Het is begrijpelijk dat men vooral in kerkelijke kringen be zwaren heeft gehad en men kan zich voor stellen dat het Vatikaan, dat voor een der gelijke actie gewonnen moest worden, eerst na grondig onderzoek zijn toestemming heeft gegeven. Met andere woorden: drie pauselijke congregaties of ministeries heb ben het gehele complex van vraagstukken en waarborgen nauwkeurig bestudeerd en hebben zich er tenslotte akkoord mee ver klaard. Deze voorzichtigheid was wel no dig, omdat er niet alleen de goede naam van een gehele kerkprovincie mee gemoeid is, maar ook het vertrouwen in de kerk als zodanig. Men is echter tot deze actie overgegaan, omdat alle bisdommen kloos ters en andere kerkelijke instellingen met hun onroerende goederen waarborg zijn voor de uitkering van renten en de aflos sing. Het is de bedoeling dat de obligaties zo spoedig mogelijk op de beurs verhan deld worden en binnen 25 jaar hoopt men het geleende kapitaal te hebben terugbe taald. Het voornaamste is echter dat de kerkprovincie in Oostenrijk intussen de beschikking krijgt over geldmiddelen om de zo hoognodige nieuwbouw of het her stel van kerken, scholen, pensdonaten en ziekenhuizen mogelijk te maken. MINDEN (Reuter/AFP). - Ongeveer zes duizend oud Waffen-SS'ers hebben zater dag te Minden in Westfalen de vroegere ■SS-pantse«genenaal Meyeri toen deze gelijke rechten, voor hen eiste. Oud-ïecfen van de Waffen-SS, die door het tribunaal te Neurenberg tot een misdadige organisatie is verklaard, hebben niet de zelfde rechten op pensioen als de andere oud-militairen. Hun hoogste officieren kunnen niet toetreden tot de Westduitse strijdkrachten. Oud-SS'ers van lager rang worden onderworpen aan een speciaal on derzoek, indien zij zich als vrijwilliger melden. Meyer zei, dat de oud-leden van de Waffen-SS, van wie er nog ongeveer vier honderdduizend in leven zijn, zeer on gaarne dienst zullen nemen in de West duitse strijdkrachten zolang hun „louter militaire" formatie onder verdenking blijft staan. Volgens Meyer heeft de Waffen-SS in de oorlog geen „uitroeiingsacties" on dernomen. Indien men het tegendeel zegt, maakt men zich schuldig aan geschied vervalsing, zo zei hij. De bijeenkomst werd bijgewoond door vele honderden oud-leden van de Waffen- SS uit België. Denemarken. Frankrijk. Ne derland. Oostenrijk, Zuid-Tirol en Zwit serland De grootste groep buitenlanders werd gevormd door ongeveer vierhonderd Belgen. Van onze correspondent in W est-Duitsland) De in West-Berlijn residerende protes tantse bisschop, dr. Otto Dibelius, die als voorzitter van de Raad der Evangelische Kerken in Duitsland aan het hoofd van de protestantse Duitse kerken aan beide zijden van het ijzeren gordijn staat, heeft zich nu evenals de kerkelijke autoriteiten in Sleeswijk-Holstein, waarover wij zater dag schreven, met het geval van het door de dominee te Malente, dr. Friedrich Meier, voltrokken filmhuwelijk bezig gehouden. Hij heeft in een brief aan de evangelisch- lutherse proost van Eutin, Kieckbusch, verklaard dat wat in Malente was ge beurd, niet had mogen geschieden. Bij alle officiële handelingen, zo schreef hij, dus ook bij het sluiten van een huwelijk, ver kondigt de kerk Gods woord. Zulk een verkondiging moet altijd echt zijn en mag nooit gespeeld worden. Hij hoopte, dat dit geval er toe zal bijdragen, het verant woordelijkheidsbesef van de dienaren der kerk sterker te maken. Hamburg, U.P. Zondag is in Hamburg een internationaal congres van auteurs en componisten begonnen, dat door honderd zesentwintig afgevaardigden uit zesentwin tig landen wordt bijgewoond. De bijeen komst is de negentiende van de internatio nale federatie van verenigingen van au teurs en componisten. Onderwerp van de bijeenkomsten is het auteursrecht in de muziek. De IJslandse componist Leifs heeft, voor dat de bijeenkomsten begonnen, verklaard dat een deel van het congres zich zou be zighouden met het probleem van de radio stations van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa, die zonder toestemming van de componisten muziek uitzenden waarop auteursrechten rusten. Ik geloof dat een van de redenen voor het opzeggen van het verdrag tussen IJsland en Amerika is ge legen in het voortdurend gebrek aan re spect van de Amerikaanse militaire over heid ten opzichte van intellectueel eigen dom, zei Leifs. In acht landen en hun ko lonies of federaties hebben de Amerikanen zo gehandeld, zei Leifs, „en er zijn al vele onderhandelingen geweest om betaling van de auteurs voor hun werk te krijgen allemaal zonder resultaat." De IJslandse sociëteit voor de auteursrechten heeft, in opdracht van verschillende buitenlandse auteurs- en componistenveenigingen, de Amerikanen een proces tot schadevergoe ding aangedaan, waarvan men deze maand in Reykjavik de uitspraak verwacht. Leifs zei, dat zijn redenen voor deelname aan het congres in Hamburg de poging is om een eenheid van handelen te vinden, waar mee de verschillende Europese landen kun nen optreden tegen de ter sprake gebrachte Amerikaanse overtredingen In Duitsland zijn zeven Amerikaanse strijdkrachten-radiostations. Denemarken kan luisteren naar een A.F.N.-station op Groenland, Frankrijk wordt bestreken door de Amerikaanse zender Marokko, Enge- toegejuiéhtv Jaqd .Canada, .IJsland en Italië horen radio Livorno, Portugal hoort uitzendingen van het Amerikaanse station op de Azoren en Oostenrijk heeft soortgelijke klachten, Al deze landen werden door Leifs aangemerkt als deelnemers aan de komende debatten over de A.F.N. ADVERTENTIE CLAY (Reuter) Vier negerkinderen hebben zich maandag in Clay, een plaats in de Amerikaanse staat Kentucky, neerge legd bij de afwijzing van hun verzoek om tot een school voor blanken toegelaten te worden. De hoofdonderwijzer kwam naar de ingang van de school en las de kinderen een bevel van het schoolbestuur voor, dat hun de toegang tot de school verbood. Het schoolbestuur nam deze beslissing op vrijdag, nadat de procureur-generaal van Kentucky bepaald had dat de kinderen op onwettige wijze waren ingeschreven, omdat de school niet besloten had om dit trimester al het rassenonderscheid te laten vallen. Nadat de vier negerkinderen zich hadden teruggetrokken, keerden de blanke kinde ren, die geweigerd hadden met hen in een klas te zitten, naar de school terug. De be velhebber van de Nationale Garde van Kentucky, die de negerkinderen naar school had begeleid, verklaarde, dat soldaten van de garde voorlopig nog in Clay zullen blijven. ADVERTENTIE "'t „Zonder de moed van de correspondent Willem Mooyman had mevrouw Bouman nu dood kunnen zijn", zo vertelde mr. E. Bonn van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta het ANP in de woning van de Nederlandse raads vrouwe. „Door zijn moedige houding leid de hij de aandacht van de menigte af van haar voornaamste doel, want de woedende demonstranten volgden hem toen hij weg liep uit de richting van de kamer, waarvan hij wist dat mevrouw Bouman zich daar had verborgen. „Mooyman heeft gevochten als een leeuw", aldus mr. Bonn. In de wo ning van mevrouw Bouman, waarvoor ex tra politiebewaking is aangevraagd, gaf deze zelf haar relaas van de gebeurtenis sen na de 61ste zitting in het proces- Schmidt, op maandagmorgen. ■ki 1* XjS/ kunt u in onze baby- en kieuter- textielafdeling een ruime keuze maken. Naast een pracht collectie heerlijke warme iacks w.o. de stoei-sterke Ha zewind serie, brengen wij truien in de nieuwste tinten en lange broeken vol gens de laatste mode in verschillende dessins. Dit is slechts een kleine greep uit ons paradijs voor baby en kleuter t/m 8 jr. ral jsA Oude Groenmarkt 16-14 De heer H. Menke, hoofd der politieke ■afdeling van de Nederlandse *vertpgeff- ■woordigiag, werd door dq volksmenigte ingesloten, onmiddellijk nadat de menigte het gebouw was binnengedrongen. Een be ambte nam hem onder zijn hoede en bracht hem in zijn kantoorkamer in veiligheid. De heer Menke had nog gelegenheid te zien, dat de Nederlandse journalist Willem Mooyman zich naar mevrouw Bouman spoedde. J De heer Bonn werd met stenen be kogeld, toen hij, enkele ogenblikken nadat de menigte het gerechtsgebouw had over stroomd, voor de kamer stond, waarin mevrouw Bouman verbleef, hij had schrammen op zijn linkerarm. Ooggetuigen verklaarden, dat de woe- I dende menigte bij hen de herinnering had doen opkomen van de eerste dagen der In donesische revolutie in Soerabaja in 1945. De auto, die de demonstranten vernielden, nadat Manoppo er de eerste steen tegen aan had gegooid, bleek niet de auto van mevrouw Bouman, doch eigendom van de Nederlandse vertegenwoordiging in Indo nesië. WASHINGTON (U.P.). Terwijl de Amerikaanse pers in het algemeen het nieuws over de Russische hulp aan Indo nesië als een „nieuw hoogtepunt in de po litieke en economische Russische penetra tie in Zuid-Azië" signaleerde, heerst in of ficiële Amerikaanse kringen een bezonke- ner beschouwingswijze. In die kringen meent men, dat Indonesië, ondanks een uiterlijke vriendelijkheid tegenover alle landen, zijn grenzen met grote waakzaam heid zal beschermen tegen iedere werke lijke penetratie van welke zijde ook. Men betwijfelt in Washington, dat Sukarno en Adbulgani hebben toegestemd in het aan vaarden van enige hulp, die werkelijk de soevereiniteit van Indonesië aan banden zal leggen. Uiteraard was men in officiële kringen in Washington weinig opgetogen over de warme loftuitingen, die Sukarno voor de Sovjet-Unie had. Maar men is ge neigd er meer de beleefdheid van een gast in te zien dan een uiting van enige poli tieke gerichtheid. Niettemin heeft men wel de indruk, dat de redevoeringen van Sukarno in Rusland voor een belangrijk gedeelte de openbare goodwill hebben teniet gedaan, die de In donesische president tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten had geoogst. Amerikaanse autoriteiten hebben ver klaard dat de werkelijke betekenis van het Russische aanbod Indonesië een krediet van 100 millioen dollar toe te staan alleen dui delijk zou worden, als precies bekend zou worden, hoe de overeenkomst ten uitvoer zal worden gebracht. Oorspronkelijk werd in Washington aan genomen, op de grondslag van berichten uit Djakarta en Moskou, dat Rusland bereid was om de Indonesiërs een rechtstreekse sterlinglening tegen een waarde van 100 millioen dollar toe to staan. Hoe dat ook zij, volgens de inlichtingen, die nu ter beschikking staan, draagt de overeenkomst een ruilhandel-natuur en kan zij ook insluiten, dat de Russen het recht krijgen om Russische deskundigen naar Indonesië te zenden, om het te helpen bij de ontwikkeling van het economische program aldaar. Occasion Het departement van Landbouw heeft medegedeeld, dat Indonesië gemachtigd is tot de aankoop van 2.942.000 dollar aan tarwe (zekere oceaan-transportkosten in begrepen) uit de voorraden van de Ver enigde Staten. Deze machtiging valt onder een overeen komst, die op 2 maart tussen Indonesië en de Verenigde Staten werd gesloten. DJAKARTA ("A.N.P. en U.P.) Het Indonesische nationale_comité van het „In ternationaal Persinstituut" heeft zaterdag in een verklaring de militaire verordening van generaal-majoor Nasution, waarbij „destructieve en provocatieve bericht geving" wordt verboden, gebrandmerkt als een „schending van de persvrijheid". Het comité heeft een beroep op de journalisten vereniging gedaan om de persvrijheid hoog te houden cn op de regering om dit „on democratische" besluit, dat afbreuk zal doen aan de goede naam van Indonesië in het buitenland, in te trekken. Het comité noemt de militaire ordonnantie een schen ding van de democratische beginselen. Enkele leidende Indonesische hoofdredac teuren zeiden vandaag tegen de correspon dent van het A.N.P. te Djakarta, dat zij „gewoon door zouden gaan". Rosihan Anwar, de hoofdredacteur van de socialistische „Pedoman" zei: „Wij zul len doorgaan met te publiceren wat wij geschikt achten om te publiceren". Intussen heeft de woordvoerder van het leger, luitenant-kolonel Pirngadie, in een toelichting op de ordonnantie gezegd, dat do Indonesische pers voldoende aandacht heeft geschonken aan het jongste beroep van het parket van de procureur-generaal om zich van destructieve en provocatieve berichtgeving te onthouden. Thans is een toestand ontstaan, die de veiligheid van de staat in gevaar zou kunnen brengen, zo voegde hij er aan toe. Het militaire besluit verbiedt het „druk ken, publiceren, verspreiden, aanplakken, voorlezen of het in bezit hebben van ge schriften, foto's en tekeningen, die „critiek, insinuaties en beledingen inhouden of beogen tegen de president, de vice-presi dent, autoriteiten, gerechtelijke instanties, alsmede regeringsambtenaren gedurende hun ambtsuitoefening. Voorts worden ver boden publikaties, die „vijandige verkla ringen, het zaaien van haat of beledigin gen tegen de regering" bevatten of tegen bevolkingsgroepen, en publikaties, „die verwarring onder de bevolking zouden kunnen stichten". „Koloniale maatregel" De officiële afkondiging is dus in zo vage woorden gesteld, dat een officiële toelich ting omtrent de draagwijdte van de maat regel moeilijk schijnt te zijn. Tot dusverre heeft één dagblad er com mentaar op geleverd: „Indonesia Raya" vergelijkt het decreet met de „koloniale maatregelen". Het blad meent, dat de maatregel wijst op paniek onder de leiders der regering tegenover de vele kritiek, en dat de regering de problemen des lands niet meester is. Het blad signaleert de vaagheid van het decreet en waarschuwt, dat deze tot misbruik kan leiden. Dat het leger het decreet uitvaardigde overigens met machtiging van de regering is toe te schrijven aan het feit, dat in Java en in véle andere gebieden de staat van beleg nóg altijd geldt. (Van onze correspondent in Brussel) Zaterdag zijn zeventien Belgische volks vertegenwoordigers en senatoren onder leiding van de voorzitter van de Kamer, Kamiel Huysmans, naar de Chinese volks republiek vertrokken. Van dit gezelschap maken geen rooms-katholieke volksverte genwoordigers of senatoren deel uit, aan gezien de Christelijke Volkspartij zich op het standpunt stelt, dat het niet past, dat Belgische parlementsleden een bezoek brengen, aan een land, waarvan België de regering niet erkent. ^oocooocooocooooocooocooooogoooccoooooooooooooooooooooooc o y 8 LONDEN (V.P.). - Na het incident x n met de Russische discuswerpster Nina a Ponomar eva is er weer een vreemd 8 voorval in de Engels-RtlSSische niet- 8 i staatkundige betrekkingen. Het gaat nu om een zending decors en requisie- g ten. Vorige week arriveerde in de Lon- 8 dense haven het Russische vrachtschip 8 „Balashov" met tachtig ton aan decors en verdere benodigdheden voor het op- 8 treden van het Bolshoi-balletensemble, 8 8 dat in oktober in Engeland gasteert. R 3 Vrijdag zouden de zevenhonderdeenen- 8 8 tachtig stukken in vrachtauto's af ge- 8 8 haald worden en vervoerd naar het 8 Covent Garden Theater. Tien vracht- x 8 auto's kwamen en begonnen te laden. 8 8 Doch opeens verscheen namens het 8 8 Bolshoi Ensemble Timilov Danilov en 8 gaf de order: niet uitladen zonder uit- g 3 drukkelijke toestemming uit Moskou, g 8 Iemand belde de Russische ambassade 8 3 op. Tevergeefs. Covent Garden belde de 8 8 Engelse ambassade in Moskou. Tever- 8 geefs. Danilov belde zijn superieuren in g g Moskou. Tevergeefs. g g Toen eindelijk, een uur later, niemand g 8 meer wist wat nu wel en niet mocht g 8 gebeuren, bereikte men een plaatselijk 8 8 compromis en besloot, wel op te laden, doch niet weg te rijden. En toen, uren gj 8 later, de laatste vrachtauto geladen was, kwamDanilov aanstormen met de R 8 mededeling, dat er niet geladen mocht 8 g worden. De bemanning van de „Balas- 8 3 hov" nam het gelaten op. Zij speelden I korfbal of gingen de stad in. De mannen g van de vrachtauto's legden een kaartje. 8 Maar toen de duisternis viel liet de g transportondernemer weten, dat hij zijn 8 auto's niet de hele nacht op de kade 8 wilde laten. Dus werden de tachtig ton g weer afgeladen. Covent Garden was 8 eveneens gelaten. „De Russen doen zo- g iets misschien anders dan wij", was het 8 commentaar. Maar volgens een stuwa- 8 door kost dit gedoe Covent Garden vijf- g tig pond per uur. 8 <xxx>oooo(Xiccoo(xxooooooooo<xjoooooooooooooooooooooooooooï (Van onze correspondent in Parijs) Er is een conflict uitgebroken tussen de Franse regering en de bakkers, waarbij de regering grote kans loopt weer het loodje te leggen. De aanleiding is een verhoging met een franc van de prijs van het stok brood, waartoe de bakkersbonden hebben besloten tegen het uitdrukkelijke verlan gen van de regering in. Volgens de rege ring kan een lichte wijziging in het prijs peil de kosten van het levensonderhoud gemakkelijk doen stijgen tot „de rode streep" aan gene zijde waarvan de lonen wettelijk verhoogd moeten worden. Toen de minister van Financiën Rama- dier merkte, dat de bakkers zich weinig aan zijn prijsstop gelegen lieten liggen, ad viseerde hij het publiek te weigeren, die franc extra voor het dagelijks brood te betalen. De Fransman bleek de goede ver standhouding met zijn bakker om een franc echter niet in gevaar te willen bren gen, en de regering, die het publiek tegen de bakkers in bescherming had willen ne men, werd te kijk gezet. Het ergste staat te vrezen voor de prijzen van de weinig an dere levensbehoeften, die nog aan een prijsstop gebonden zijn. Men verwacht dat premier Mollet van daag of morgen maatregelen bekend zal maken om de stijgende kosten van het le vensonderhoud tegen te gaan. Haarlem^T>ldl266u25oo) jjd&cde-gtêtë- (Van onze correspondent te Stockholm) Bij de verkiezingen voor de Zweedse Tweede Kamer hebben de conservatieven acht zetels gewonnen. Deze verschuiving naar rechts ging ten koste van de boeren (min zes) en de sociaal-democraten (min twee), de beide regeringspartijen, die nu 128 van de 231 plaatsen van de Kamer be zetten. De politieke verschuiving geeft vol gens premier Tage Erlander geen reden tot politieke verandering. Hij zal dus niet terugtreden, ook formeel niet. De boeren, die van 26 op 20 zetels terugvielen, hadden naar hun zeggen, met het oog op de ont volking van het platteland het verlies wel verwacht. De liberalen hebben hun sterkte (58 zetels) net behouden, ondanks stem menverlies. Opmerkelijk is de vooruitgang der com munisten, die de ene zetel hebben ge kregen, welke dit jaar aan de Kamer is toegevoegd. Zij kwamen van vijf op zes zetels. In de belangrijkste haven, Gothen burg en in het hoge noorden (de mijnen) hebben zij de meeste aanhang. De leider der conservatieven, Hjalmar- I baan rond de aarde te laten zweven, zullen son, geeft de socialisten de raad minderomstreeks november" hun proefnemingen aandacht te schenken aan de cijfers, dan beginnen te Cape Canaverel, in de Ameri- wel aan de richting, waarin de kiezers j kaanse staat Californië. Dit is maandag in De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjojo, heeft met de eerste vice- premier, Mohammed Rum en de minister van Justitie, prof. Muljatno, besprekingen gevoerd over de wanordelijkheden, die na de 61ste zitting in de zaak-Schmidt in en buiten het gebouw van het landsgereeht te Djakarta plaats hadden. Rum deelde jour nalisten mede, dat de regering de politie opdracht had gegeven „krachtige maatre gelen te nemen tegen iedere demonstratie in de zaak-Schmidt". De gebeurtenissen, zoals maandag zijn geschied, moeten in de toekomst vermeden worden, aldus Rum. Uit gezaghebbende bronnen van buiten landse ambassades in Djakarta werd ver nomen, dat het duidelijk was, dat de op stootjes niet een spontane uitbarsting wa ren, maar dat de leiders van de menigte hadden uitgekeken naar een geschikt ogen blik om moeilijkheden te gaan maken. Deze bronnen herinnerden aan de „Dood aan Schmidt"-campagne in het communis tische blad „Harian Rakjat" en aan het aanplakken van plakkaten in de hele stad, waarin Schmidts dood werd geëist. De waarnemend Nederlands zaakgelas tigde. mr. Jonker, heeft achtereenvolgens bezoeken gebracht aan Abu Hanifah. hoofdambtenaar van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken en aan dr. Subardjo, adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarbij hij protesteer de tegen de gebeurtenissen van maandag. ROME (United Press). De Amerikaan se geleerden die voornemens zijn de eerste door mensen vervaardigde satelliet in een stuwen. Hjalmarson vroeg de regerings partijen ernstig rekening te houden met de wensen van de burgerlijke partijen. Ziet men het resultaat percentsgewijze dan is de bestendigheid opvallend. Sinds tussen 44,4 percent (1946) en 48,6 percent! De start van het ruimteschip is voor- f1950) het eerste oorlogsjaar 1940 buiten lopig vastgesteld op achttien maanden na beschouwing gelaten, toen de socialistenhet begin van het geofysisch jaar (1 juli 53,8 percent kregen. 11956). jaar schommelen de socialisten j heeft. Rome bekendgemaakt door een woord voerder van de Glen L. Martincompany, die het project van 20 miljoen dollar voor de bouw van een dergelijke satelliet, ter grootte van een voetbal, in uitvoering Ik verliet de rechtszaal en klom op een bank om Schmidt te zien instappen in de politiewagen. De politie maakte krachtig een vrije doorgang door de menigte op het voorerf. Maar toen de wagen op een af stand van niet meer dan honderd meter was, zag ik ook, dat de speciale politie, die het gebouw had bewaakt, achter de po litiewagen met Schmidt liep en dat deze politie het gebouw, dat omsingeld was door opgewonden jongeren, door slechts vijf of zes man gewone politie bewaakt liet. Plotseling ontstond opschudding op het voorerf en ik zag, dat de belangrijkste getuige a charge, Manoppo er bij een me nigte jongeren op aandrong, het gebouw binnen te gaan. Dat gebeurde. Zij droegen een demonstrant, die blijkbaar gewond was, toen de politie ruimte voor de wagen van Schmidt maakte. Ze legden hem op een bank vlakbij de plaats waar ik stond. Toen zag Manoppo mij en schreeuwde: „Daar is ze, grijp haar, grijp haar!" Ik ren de weg om mijn leven te redden. Ik vlucht te de rechtszaal in en probeerde door een andere deur te ontsnappen. Maar joelende jongeren hadden tegen de tijd, dat ik daar was, die andere deur bereikt. Ik kreeg klappen op mijn schouder en op mijn ach terhoofd en ik viel bijna van de trap, toen ik probeerde aangrenzende kamers te be reiken. Maar ik bewaarde mijn evenwicht en het lukte me. Ik vluchtte in een van de kleine vertrekken van het kantoor en zag door het raam, dat Willem Mooyman buiten poogde de menigte te weerhouden ADVERTENTIE Mevrouw Bouman mijn kamer binnen te gaan. De menigte volgde hem, toen hij tenslotte wegliep. Achter een kast Na enkele ogenblikken ontdekte ik een deur naar een kleine aangrenzende bureau ruimte, waarin ik mij achter een kast heb verborgen. Ik hoorde buiten mensen hard lopen en schreeuwen: „Waar is zij?". Ik hoorde tevens dat er meubilair werd ver nield en dat er met stenen gegooid werd. Niemand kwam echter in de kamer waarin ik mij bevond. Iemand opende de deur van de kamer die ik had gesloten, maar doorzocht de kamer niet. Ik beken dat ik stond te be ven, terwijl ik wachtte totdat degene die in de kamer was binnengekomen, weer zou verdwijnen. Tenslotte werd het stil. Ik waagde het buiten'de kamer te kijken en zag mr. Bonn die over de halve deuren van de er tegenover gelegen rechtszaal keek. Ik begaf mij daarheen en na enkele minuten zag ik politiemensen die bezig waren de deuren van de rechtszaal te sluiten. In die tussentijd ging da jouwende en tierende menigte haar gang. De heer Men ke voegde zich even later in de rechtszaal bij ons. De commandant van de politie, die intussen op het toneel was verschenen, zei- de ons, dat wij konden ontsnappen aan de achterzijde van het gerechtsgebouw. Wij moesten daartoe over een muur klimmen van anderhalve meter hoogte, maar ik kan u de verzekering geven dat ik in staat zou zijn geweest over een nóg hogere muur te springen als dit nodig zou zijn geweest om te ontsnappen!"

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11