OVERSPANNING VAN ECONOMIE MOET VOORKOMEN WORDEN Ruim zestig miljoen gulden voor subsidie op melk Meer studiebeurzen voor studenten en kwekelingen Voor Delta-werken volgend jaar vijftig miljoen nodig Doel van het financieel^ Beteugeling der bestedingen; import overtreft de uitvoer ^Hoe is het ontstaan?^ Vijftig jaar geleden IMPROVISATIE Onderwijs en cultuur vergen drieënzestig miljoen meer Voltooiing Velser tunnel vergt nog f 13.000.000.— 3 Op Rembrandt-exposities al 150.000 bezoekers Expositie van aquarellisten in Delft geopend Hedendaagse Spaanse kunst in Gouda Nederlandse machinist in Denemarken omgekomen Verbruik en investeringen baren zorgen Gelden voor rijkswegen en -gebouwen TV-kijkgeld wordt wellicht verhoogd MIDDELEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Voor tentoonstelling in Brussel 6 miljoen Best herdenkt heldendaad van parachutist Dit woord: FA LI KA NT Jeugdzorg en jeugdwerk Sport en radio Natuurbescherming Europees landbouwcongres in Scheveningen Uit Haarlems Dagblad van 18 september 1906 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 Er is geen nieuw kabinet, er is wel een Miljoenennota. Deze twee vaststaande feiten geven een apart cachet aan de Prinsjesdag van 1956, een cachet dat slechts bekoort door zijn improvisoir karakter en een markante illustratie vormt bij de zegs wijze die handelt over het roeien met de beschikbare riemen. Improviseren is over het algemeen niet de sterkste kant van de Nederlandse aard. Wij hebben de dingen meestal liever ge degen in orde, aan alle kanten bekeken en in alle mogelijkheden voorzien. Vandaar, dat de huidige situatie, die een begroting brengt welke gedoemd is gewijzigd, zo niet algeheel herzien te worden, lichtelijk onbe vredigend aandoet en de belangstelling in de cijfers tempert. Uiteraard passen de cijfers bij het beleid van de zittende rege ring, die in dit geval de gebruikelijke for mule van „behartiging der lopende zaken" v/el zeer ruim moest opvatten. Er is in de getallen geen tendens te bespeuren van een vernieuwd beleid of van een verlangen naar nieuwe initiatieven. De tijd staat stil ten aanzien van de aanpassing der Neder landse staatshuishouding aan de voort schrijdende ontwikkelingen op alle gebie den des levens. Een zo langdurige kabinets crisis veroorzaakt in de snelle gang van de moderne tijd een achterstand, die door de Miljoenennota van vandaag wel heel dui delijk wordt geïllustreerd. En dan de Troonrede. Gegeven de om standigheden, die een onmacht tot vooruit ziend beleid scheppen, zegt zij datgene wat er te zeggen valt op kunstig geformuleerde wijze. Zij stipt de ondermijning van het vertrouwen aan, dat in de vrije wereld bestond ten aanzien van internationale rechtsorde. Het is een waarschuwing tegen willekeur onder het mom van bondgenoot schap en samenwerking. Zij geeft de Ver enigde Staten stof tot nadenken over de betreurenswaardige discriminatie van Ne derlandse luchtvaartbelangen. Zij waar schuwt tegen een overschatting van de economische welvaartsperspectieven door toenemende spanningen te signaleren. En in haar korte bestek, korter dan ooit, ligt alles besloten wat op dit moment en bij de huidige stand van zaken te zeggen valt. Het is een stuk, dat in zijn beknoptheid helder en beslist de nadruk op de belang rijke punten legt. In die zin wekt deze Troonrede toch nog waardering, ook al is zij anderszins een duidelijk symptoom van besluiteloosheid, waartoe het Neder landse staatsapparaat voorlopig nog ge doemd is. J.L. De tentoonstelling van Rembrandtteke- ningen in het Rijksmuseum in Amsterdam heeft zaterdag de vijftigduizendste bezoe ker zonder enige viering van dit feit genoteerd. Tezamen met de schilderijen tentoonstelling werden in het Rijksmuseum totaal diriehonderdtachtigduizend bezoekers geteld. Zondag werd de honderdduizendste be talende bezoeker op de tentoonstelling van schilderijen van Rembrandt in museum Boymans te Rotterdam geregistreerd. Het bleek een bezoekster uit Den Haag te zijn, mejuffrouw H. M. Crince Le Roy, die door de conservator, de heer Haverkamp Bege- mann, werd gelukgewenst en het boek van dr. G. Knuttel, getiteld „Rembrandt, de Meester en. zijn Werk" als herinnering aangeboden kreeg. Met de tentoonstelling van tekeningen van Rembrandt meegerekend heeft het to tale aantal bezoekers de honderd vijf en- veertigduizend reeds overtroffen, een re cord in de geschiedenis van het museum Boymans. Het hoogste aantal bezoekers ooit over een geheel jaar bereikt was tot nu toe honderdzestienduizend en wel in 1947 dank zij de tentoonstelling „Rotter dam straks". De tentoonstelling in Rotterdam duurt nog vijf weken, tot en met zondag 21 ok tober. Tot 7 oktober wordt in het Stedelijk Mu seum „Het Prinsenhof" in Delft een tentoon stelling gehouden van werken van Haagse aquarellisten, verenigd in de Haagse Aqua- rellistenkring. Zij werd in tegenwoordigheid van zeer veel genodigden, onder wie de bur gemeester van Delft de heer D. de Loor en de wethouder van Onderwijs en Volksont wikkeling de heer H. C. Grundel, geopend door prof. Otto B. de Kat. Prof. De Kat herinnerde eraan, dat in 1952 in „Het prin senhof" een tentoonstelling van aquarellen werd gehouden onder auspiciën van de Hol landse aquarellistenkring, welke in 1946 werd opgericht. Dat er juist in Den Haag een kring van aquarellisten bestaat, behoeft aldus de heer De Kat geen verwondering te wekken. Immers toen de schilderkunst er het weligst bloeide, waren het vooral de aquarellisten die naar voren traden. Hij noemde in dit verband de namen van Weis- senbruch en Jongkind. Na nog te hebben opgemerkt, dat de scheppers van de non- figuratieve schilderkunst betrekkelijk wei nig aquarelleren, omdat de techniek van het waterverven voor hen te teder en te vluch tig is, verklaarde prof. De Kat de tentoon stelling voor geopend. In het museum „Het Catharina gasthuis in Gouda zal een tentoonstelling worden gehouden getiteld „Barcelona grafica'die tekeningen, aquarellen, etsen en houtsne den van hedendaagse kunstenaars uit Bar celona omvat. De opening geschiedt zater dagmiddag 22 september door de hertog van Baena, ambassadeur van Spanje in Nederland. De heer J. Schouten, directeur van het museum, zal een inleiding houden. De 22-jarige machinist bij de kustvaart G. K. uit het onder de gemeente Franeke- radeel horende plaatsje Boer is in de nabij heid van Kolding om het leven gekomen. De machinist is door de auto van een tach tigjarige Deen overreden. De Nederlander >s tijdens het vervoer naar een ziekenhuis yverleden. Minister Van de Kieft is er bij het opstellen van de rijksbegroting van uitgegaan dat 1957 zal worden gekenmerkt door een voortzetting van de huidige topbedrijvigheid. Onder dergelijke omstandigheden oordeelt hij, dat de nadruk van het begrotingsbeleid hoort te liggen op het voorkomen van een overspanning van de economie en op het bevorderen van een zo doelmatig en evenwichtig mogelijke verdeling van de schaarse produktiefactoren. Gezien het gevaar van overspanning der economie met alle ongunstige gevolgen daar van, zoals gebrek aan arbeidskrachten en druk op lonen en prijzen, moet een ongebreidelde verdere toeneming der bestedingen worden voorkomen. Dit behoeft volgens de minister niet ten koste te gaan van de verdere uitbouw in structurele zin, het scheppen van de werkgelegenheid in de toekomst. Het is daartoe nodig dat een matiging, voorzover die uit een oogpunt van bedrijvigheid gewenst is, zich met name richt op de consumptieve bestedingen en op die investeringen ook in de overheidssector die het minste nut afwerpen. Het zoveel mogelijk voorkomen van ver dere stijging van het peil der rijksuitgaven dient te worden gezien als een bijdrage van de rijksbegroting in conjucturele zin om overspanning van de bedrijvigheid te voorkomen. In de stijging van de uitgaven voor onderwijs, speurwerk en verkeers investeringen, die zijn te beschouwen als noodzakelijke uitgaven ten behoeve van de uitbouw op lange termijn, weerspiegelt zich de structurele bijdrage van de rijks begroting 1957. Tegen deze achtergrond dient de ontwerp-begroting te worden be zien. Wat het huidige conjucturele beeld be treft, kan worden vastgesteld dat de indu striële produktie zich nog in stijgende lijn beweegt. De toeneming van het binnen lands verbruik vindt onverflauwd voort gang. Ook de investeringen bewegen zich op een ongekend hoog peil. Bij dit alles begint de ontwikkeling van de betalingsbalans, het verschil tussen uit- Woningbouwprogramma '54-'57 75000 1954 1955 1956 1957 Wonmgwptbouw Herbouw |Premiebouw MjgBBVnie sertnr en invoer, steeds meer de aandacht te vra gen. De Nederlandse deviezenreserves heb ben in de loop van dit jaar een niet onbe langrijke teruggang te zien gegeven. De eerste helft van 1956 vertoont een tekort op de betalingsbalans. Er is uit het buiten land meer ingevoerd dan de uitvoer be droeg. Daarom is grote waakzaamheid ge boden, daar een overschot aan deviezen gewenst is om in minder gunstige tijden maatregelen te kunnen financieren voor verruiming van de werkgelegenheid. Hoe de conjuncturele situatie zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen, valt uiteraard niet met zekerheid te voorspellen. De huidige hoogcoiijunstuur is een inter nationaal verschijnsel, zij het dat per land en ook per bedrijfstak graduele verschillen aan de dag treden. In verschillende landen zijn maatregelen getroffen teneinde het optreden van ongewenste gevolgen tegen te gaan. Anderzijds doen zich hier en daar ont wikkelingen voor, die het gevaar van het optreden van nieuwe-, of van versterking der bestaande inflatoire neigingen in zich dragen. In het algemeen lijkt de verwach ting gewettigd dat de Westelijke landen voorlopig voor de noodzaak zullen blijven staan om, met behoud van de gewenste uit bouw op langere termijn,een overspanning van de economie met de daaraan verbon den nadelige gevolgen te voorkomen. Voor ons land is dit niet anders. Mede in het licht van de ontwikkeling van de betalingsbalans zal het financieel-econo- miseh beleid ertoe moeten bijdragen, dat verbruik en investeringen niet verder toe nemen dan met de stijging van de produk tie in overeenstemming is, waarbij ten aan zien van het niveau der investeringen de eisen van de structurele ontwikkeling me de-bepalend zijn. Moet uit conjunctureel oogpunt een toe neming van het absolute uitgavenpeil on der de huidige omstandigheden met een zekere bezorgdheid woden bezien, in zo verre kan wel van een althans betrekke lijke verbetering worden gesproken, dat het begrotingsbeeld een verdere daling van de uitgaven in verhoudingtot het nationale inkomen doet verwachten. Op de rijksbegroting voor 1957 zijn onder meer de volgende bedragen uitgetrokken: voor de bouw van het marinehospitaal te Heemstede 200.000.Aanvang 1957, voltooiing 1961. Totale kosten 5.000.000.-. voor het Amsterdam—Rijnkanaal 3.000.000.Aanvang 1932, voltooiing 1959. Totale kosten 96.000.000. voor de verbetering van het Noord zeekanaal 1.800.000.Aanvang 1954, jaar van voltooiing nog onbekend. Totale kosten 40.000.000. voor het maken van een reservedeur voor de Noordersluis te IJmuiden 500.000. Aanvang 1956, voltooiing 1957. Totale kos ten 2.500.000. voor de rijksweg no. 1, gedeelte Muiden- Naarden 1.700.000.Aanvang 1954, vol tooiing 1958. Totale kosten 10.000.000. voor de rijksweg no. 3, verbetering ge deelte RotterdamGouda 1.300.000. Aanvang 1953, voltooiing 1959. Totale kos ten 8.800.000.—. voor de rijksweg no. 4, verbetering ge deelte Den HaagOegstgeest 1.000.000. Aanvang 1957, voltooiing 1961. Totale kos ten 18.000.000.—. voor de rijksweg no. 4a, Ypenburg Haarlemmermeer (aanleg) 10.000.000. Aanvang 1937, voltooiing 1959. Totale kos ten 55.000.000. voor de rijksweg no. 9, aanleg gedeelte BeverwijkUitgeest en verbetering ge deelte HaarlemVelsen 3.000.000.Aan vang 1954, voltooiing 1959. Totale kosten 12.000.000.—. voor de rijksweg no. 9, aanleg wegvak ZijlwegZandvoortselaan 3.000.000,. Aanvang 1956, voltooiing 1958. Totale kos ten 6.000.000. voor rijksweg no. 12, aanleg gedeelte VeenendaalDuitse grens 3.000.000. Aanvang 1941, voltooiing 1959. Totale kos ten 28.000.000.—. voor de tunnel te Velsen 13.000.000. Aanvan 1940, voltooiing 1957. Totale kos ten 123.000.000.—. voor de brug over de Rijn bij Rhenen 300.000.Aanvang 1955, voltooiing 1957. Totale kosten 5.000.000. voor de brug over de Merwede bij Go- richem 6.000.000.Aanvang 1957, vol- tooiiing 1959. Totale kosten 18.000.000. voor een oeververbinding te Schelling- wo-ude 5.000.000.Aanvang 1955, vol tooiing 1957. Totale kosten 17.500.000. voor de bouw van een rijkstuinbouw school te Aalsmeer 20.000.Aanvang 1957, voltooiing 1959. Totale kosten 950.000.—. voor waterbouwkundige werken in de Noordoostelijke polder 4.900.000.Aan vang 1936, voltooiing 1958. Totale kosten 160.000.000.—. voor landbouwkundige werken in dé Noordoostelijke polder 40.700.000. Aanvang 1942, voltooiing 1957. Totale kos ten 570.000.000.—. voor waterbouwkundige werken in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland 17.100.000.Aanvang 1950, voltooiing 1962. Totale kosten 320.000.000.—. voor landbouwkundige werken in de polder Oostelijk Flevoland 15.750.000. Aanvang 1956, voltooiing 1966. Totale kos ten 655.000.000. In de Miljoenennota zegt minister Van de Kieft, dat de thans heersende topbe drijvigheid, mede in ver band met de stijging van de particuliere inkomsten, de geschiktste tijd is, om de subsidies te verminderen of af te schaffen. Van prijs- subsidies is ook sprake in gevallen, waarvan de con sument voor een verleende dienst een retributie be taalt, die slechts een deel van de kosten dekt, zoals ten aanzien van de televi sie. Hier ware een geleide lijke afschaffing van de subsidie te overwegen, al dus minister Van de Kieft, hetgeen dus een verhoging van het kijkgeld voor be zitters van een televisie toestel 30 per jaar) zou inhouden. Minister Van de Kieft schrijft in de Mil joenennota dat zowel voor de landbouw als voor de visserij het streven gericht blijft op de verhoging van de produktiviteit en een verlaging van de kostprijzen. Dit is nood zakelijk om de afzetmogelijkheden in bin nen- en buitenland te behouden en zo mogelijk te vergroten. In de ontwerpbegroting voor 1957 is daarom rekening gehouden met een uit breiding van de voorlichting. Vooral de vergrote activiteit op het gebied van de veeteeltvoorlichtingsdienst, die speciaal gericht zal zijn op het gebied van de vee voeding, het afstammelingenonderzoek en de pluimveeteelt, dient in dit opzicht te worden genoemd. Voorts neemt wegens de noodzaak tot mechanisatie en rationalisatie de hoeveelheid cultuurtechnisch werk in uitvoering toe. Voor ruilverkavelingen en andere cultuurtechnische werken is thans 92 miljoen uitgetrokken: dit is 20 miljoen meer dan vorig jaar. De onzekere factoren die de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds in be langrijke mate beheersen, namelijk de ont wikkeling van de kostprijzen, in de land bouw in het binnenland, die van het prijs peil op de wereldmarkt voor agrarische I produkten en die van de aan de consument berekende prijzen, hebben tot gevolg, dat de in de begroting van het Landbouw- Egalisatiefonds opgenomen ramingen slechts met voorbehoud kunnen worden gegeven. De ontwikkeling van de binnenlandse kost prijzen is een onmisbaar gegeven bij de jaarlijkse vaststelling van de landbouw prijzen. Deze prijsvaststelling komt in het algemeen in het najaar tot stand. Het is niet mogelijk daarop in de thans overge legde begroting vooruit te lopen. In de begroting voor 1957 is opgenomen een bedrag van 60,7 miljoen voor consu mentensubsidies op melk. De resterende bedragen op de begroting van het Land bouw-Egalisatiefonds vertegenwoordigen nagenoeg geheel de kosten der steunmaat regelen, die in het kader van het garantie- beieid ten behoeve van de Nederlandse landbouw worden genomen. Genoemd wor den de melkprijstoeslag, de roggesteun en een nog te ontwerpen regeling voor het varkensvlees, die in de plaats zal komen van de huidige, op het in oktober aflopende bacon-contract met Engeland steunende garantieregeling. De ramingen die voor deze maatregelen in de ontwerp-begroting 1957 van het Landbouw-Egalisatiefonds zijn opgenomen, bedragen respectievelijk 49,4 miljoen, 15 miljoen en 25 miljoen. Voor de in 1958 te Brussel te houden wereldtentoonstelling is op de rijksbegro ting 1957 3,5 miljoen gulden uitgetrokken. Op de begroting 1956 was een bedrag van 0,5 miljoen gulden geraamd, dat suppletoir zal worden verhoogd tot 1,5 miljoen. De totale kosten zullen 6 miljoen bedragen, vermeerderd met een garantiesom van 1,5 miljoen gulden. Monument voor Joe Mann Maandagmiddag is in het natuurtheater in Best bij Eindhoven een monument ont huld ter nagedachtenis aan de Amerikaan se parachutist Joe Mann, die zich twaalf jaar geleden opofferde om het leven van andere militairen te redden. Bij de gevech ten in deze omgeving liet Joe Mann, zelf aan de armen gewond, zich op een Duitse granaat vallen, die noodlottig zou zijn ge worden voor de op die plek verzamelde Amerikanen. De onthulling van het monument werd bijgewoond door de ouders van Joe Mann, een groot aantal Nederlandse en vooral Amerikaanse autoriteiten. Op het monument bevindt zich een reliëf dat de heldendaad van Joe Mann uitbeeldt. Sterkte burgerlijk rijkspersoneel P£RSON££L ST£RKT£ VAN £N££L D£PART£M£NT£N TOTALE RAMING 19S7; 119 876 Dat loopt falikant af betekent: dat gaat mis. Wij voelen falikant als een bijwoord, maar oorspronkelijk was het een zelfstandig naamwoord dat bete kende: een kant waaraan iets ontbreekt, een kant die geen rechte hoek vormt. In het laat-Middjelnederlands bestond een werkwoord falicanten in de zin van: schuin afsteken van de grond, glooiend afwerken. Dat het woord falie: gebrek betekent, blijkt wel uit het werkwoord falen en uit feilbaar. Dit falie gaat terug op het Latijnse werkwoord fallere: be driegen, dat ook bet Duitse fehlen: mis lukken heeft opgeleverd. Vroeger werd falikant ook gebruikt in de betekenis: onbetrouwbaar, vals, slinks. Op de rijksbegroting voor 1957 is 63 miljoen gulden meer uitgetrokken voor onderwijs en cultuur. Voor het Scheep vaartonderwijs zal een tweetal radarsche pen worden aangeschaft. De jaarlijkse ex ploitatiekosten hiervan bedragen 400.000 gulden. Ten behoeve van het onderwijs in de kernfisica zal een zogenaamde „zwem bad reactor" worden aangekocht, waarvoor, met inbegrip van de kosten van installatie 2,5 miljoen vereist is. Het kernfisisch on derzoek eist een hogere bijdrage voor 1957 van 0,9 miljoen. Voor de rijksstudietoe- lagen, voor zover verstrekt in de vorm van beurzen, worden grotere credieten ge vraagd tot een bedrag van ongeveer 1,8 miljoen, in hoofdzaak als gevolg van het van jaar tot jaar toenemend aantal aan vragen, in het bijzonder van studerenden aan kweekscholen en instellingen van hoger onderwijs. Voor het toekennen van beurzen aan hen, die opleidingsscholen voor kleuter leidsters bezoeken zijn thans eveneens gel den opgenomen. De vermeerdering der uitgaven voor de jeugd vorming en volksontwikkeling is o.m. een gevolg van de subsidieverhoging voor een tweetal sociaal-paedagogische op leidingen en het „part-time" onderwijs. Het jeugdwerk en het jeugdzorgwerk be hoeven hogere bedragen, doordat de orga nisaties zich thans hebben kunnen instellen op de met ingang van 1 januari 1955 inge voerde verruiming van de subsidiemogelijk heden (aanstelling beroepskrachten, inten siever leidersvorming, meerdere decentra lisatie over provinciale organen). Daarnaast fullgïi saiafisSéh vóór de staffunctiona rissen van de volkshogescholen worden herzien en zal in de sector der lectuur voorziening worden overgegaan tot verho ging van het subsidie voor de filialen tot het invoeren van een subsidieregeling voor de jeugdbibliotheken der openbare lees zalen. Voor de lichamelijke opvoeding en de sport in de ontwikkelingsgebieden wordt de mogelijkheid geopend tot het verlenen van bijdragen a fonds perdu in de investe ringskosten. De verhoging van de bijdrage voor de omroep is gelijk aan de hogere opbrengst der luisterbijdragen, welke laatste is ge stegen door de toeneming van het aantal radio-toestellen. De gelden voor de tele visie, van rijkswege beschikbaar gesteld, J zijn in hoofdzaak verhoogd in verband met de hogere kosten voor zenderhuur. Het kijkgeld kon onder de middelen met bijna 2 miljoen worden verhoogd. Het plafond der uitgaven voor de kunsten is ook in 1957 hoger gesteld, namelijk op 9 miljoen gulden. De uitgaven voor de afdeling oudheid kunde en natuurbescherming zijn voorna melijk verhoogd doordat er een wijziging is gebracht in de organisatie van de na tuurbescherming bij het Staatsbosbeheer. Eveneens zijn de kosten van het onderhoud: der natuurreservaten aanzienlijk gestegen, onder meer door uitbreiding van bezit. In de bouw van een nieuwe provinciale biblio theek te Leeuwarden zal het rijk een bij drage verlenen van een half miljoen, te verdelen over twee jaren. De kosten van het museumwezen zijn eveneens enigermate gestegen, in hoofdzaak als gevolg van de salarisverhogingen. Begrotingsvergelijking '54-'57 cijfers in miljoen gld. korf fof 786milioen 7368 V 1954 1955 1956 1957 ONTWERP-BEGROTING Uitgaven (iïp7i| Middelen (incl.Landbouw Egalisatiefonds) Q| Tekort De plannen van Rijkswaterstaat, zoals deze blijken uit de rijksbegroting voor 1957, behelzen onder meer de krachtige voortzet ting en onderhouds- en verbeteringswerken aan de zeeweringen. De afwerking van het Amsterdam-Rijnkanaal zal voor 1957 nog een bedrag van vier miljoen vergen. De uitvoering van de Deltawerken zal naar verwachting in 1957 in totaal 50 miljoen vergen. Daarvan is zes miljoen nodig voor de voortzetting van de indijking van de Biesbosch en het watervrij maken van het land van de Donge en het Oude Maasje, een werk dat reeds voor de watersnoodramp is aangevangen. Voor de werkzaamheden aan de stormvloedkering bij Krimpen a./d. IJsel is 9,5 miljoen uitgetrokken. Ten be hoeve van het drie-eilandenplan in Zeeland wordt elf miljoen gevraagd. De afdamming van het Haringvliet waarvoor in de begro ting 1956 reeds een bedrag van 11,6 miljoen v/as uitgetrokken, zal in 1957 worden voortgezet. Hiertoe wordt voor dat jaar 17,5 miljoen voorgesteld. Rijnkanalisatie Ten behoeve van de Rijnkanalisatie is voor volgend jaar 10,8 miljoen geraamd, tegenover 6,5 miljoen in 1956. Deze kana lisatie dient aan te sluiten op de afdamming van het Haringvliet teneinde Rotterdam met betrekking tot de zoetwatervoorzie- r.ing niet in moeilijkheden te brengen. De bouw van de stuw bij Hagestein die tevens zal worden gebruikt voor het opwekken van elektrische energie vindt voortgang (8,4 miljoen). Vooi-ts wordt een aanvang gemaakt met de bouw van de stuw bij Maurik (2 miljoen). Wegen en veren Gezien de toenemende intensiteit van het wegverkeer worden voor 1957 voor de aanleg en verbetering van wegen opnieuw hogere kredieten dan voor 1956 aange vraagd. Het plan beslaat het gehele land, waarbij speciaal aandacht wordt geschon ken aan de uitbreiding van het snelver- keerswegemnet en aan vergroting van de wegcapaciteit. De eveneens sterke toeneming van het verkeer op de veren over de Westerschelde heeft geleid tot plannen voor een nieuwe veerhaven te Breskens. De tunnelbouw te Velsen zal zo moge lijk in 1957 worden voltooid, waarvoor in dat jaar nog rond 13 miljoen nodig zal zijn. Verder staan onder andere op het pro gramma de oeververbinding bij Schelling- woude en een brug over de Merwede bij Gorinchem. Het voor landaanwinning aan gevraagde bedrag betreft in hoofdzaak de kapitaalverstrekking aan het Zuiderzee- fonds. Voor dit fonds wordt in 1957 18 miljoen meer gevraagd dan in 1956. Het ligt in de bedoeling, in 1957 voort te gaan met de stichting van woningen, boer derijen en andere gebouwen in de Noord- oostpolder. De Ringdijk met gemalen en sluizen van de polder Oost-Flevoland zullen in genoemd jaar verder moeten worden voltooid, waarna met de eerste fase van het bewoonbaar maken, namelijk de aanleg van wegen, kanalen en bruggen, kan wor den begonnen. 1° 1957 zal worden voortgegaan met de indijking van de Markerwaard, waarvoor 22,5 miljoen wordt gevraagd. In de Kurzaal te Scheveningen is maan dag het achtste congres der Europese Landbouwfederatie (C.E.A.) geopend. Ruim 650 afgevaardigden, afkomstig uit 17 landen, namen deel aan de conferentie. Men maakt zich nu reeds ongerust over den toestand van het nieuwe beurs gebouw aan het Damrak te Amsterdam, waarin eenige scheuren zijn opgetreden. Sommigen zijn van meening dat het bouwwerk op een bij uitstek ongunstig terrein verrezen is, namelijk op een ge dempt gedeelte van het Damrak, eens deel uitmakende van de Amstelbedding, bestaande uit veen- en modderlagen. Anderen verklaren evenwel, dat de scheuren veroorzaakt zijn door de dyna- mietontploffingen bij het sloopen van de oude beurs, die geweldige dreuningen in den bodem hebben teweeggebracht.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5