De vette jaren met grote overschotten zijn voorbij Voor het eerst reed prinses Beatrix mee in de gouden koets Saaie opstelling kwam bloemen niet altijd ten goede Overval op boerenleenbank in Eelde verijdeld met melk meer mans Uitgaven voor 1956 vermoedelijk 1 miljard hoger dan de raming DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 Luchthaven Rotterdam officieel ingewijd Ambonees op rijweg van fiets gestoten Acht maanden geëist tegen motorrijder Ds. S. Winkel overleden Expositie Nederlandse Kunstkring geopend DAHIJAKEURINGIN Baseball Lange namen Glaasje teveel had vreemde gevolgen Twee botsingen tussen motoren en brommers Beide motorrijders omgekomen Babykameel en baby-olifant uit Pakistan aangekomen OPSCHUDDING IN GRONINGS DORP Schietende indringer door alarmschei verdreven Dode op de Wijkerstraatweg Hoogovenarbeider op brommer onder oplegger Arrest: een jaar met aftrek Kerkelijk Nieuws Hogere opbrengst der belastingen verwacht Nationale schuld verder gedaald Diagnose, geen therapie 9 Koningin Juliana heeft hedenmiddag de zitting der Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede in de ver. enigde vergadering van de Eerste en de Tweede Kamer. Zij had zich daartoe in de gouden koets van haar paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal op het Bin nenhof begeven. Dit geschiedde thans voor de negende keer sinds zij de troon heeft bestegen. Prinses Beatrix, die verleden jaar de plechtigheid in de Ridderzaal bijwoonde op de tribune, in gezelschap van enige vrien dinnen, was ditmaal voor het eerst met haar ouders in de feestelijke stoet mede gereden. Om een uur vertrok de feestelijke stoet van het paleis naar het Binnenhof. Op dat moment klonk het eerste der minuutscho- ten; afgevuurd door een batterij veldartil lerie op het Malieveld. Voor het paleis aan het Lange Voorhout hadden 100 man van het Garderegiment Jagers de erewacht betrolfken. De erewacht voor de Ridderzaal werd gevormd door 70 man van het Korps Mariniers der Konink lijke Marine. Hierbij stond opgesteld de Marinierskapel van de Koninklijke Marine, waarbij de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers waren ingedeeld. De ere-afzetting op het Binnenhof werd gevormd door een detachement van het Garderegiment Fuseliers „Prinses Irene". Voor de afzetting van de weg, welke de koninklijke stoet volgde, zorgden detache menten infanterie, een detachement van het instructieregiment van het commando luchtvaarttroepen van de Koninklijke Luchtmacht, een detachement van de Ko ninklijke Marine en een detachement pon tonniers. i Voor de zijgevel van de Litteraire Socië teit aan de Korte Vijverberg stonden deta chementen Marva, Milva en Luva. Vóór de aankomst van de stoet waren aan de ingang van de Ridderzaal aanwezig de chef van het Militaire Huis van de Ko ningin, generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, de gouverneur der Koninklijke Residentie, luitenant-generaal D. C. Buur man van Vreeden, de adjudanten, kapi tein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong en luitenant ter zee le klasse W. van Rossem en vier kamerheren: ir. C. T. Stork, R. P. M. baron Van Voorst tot Voorst, J. H. E. baron Van Nagell en dr. C. L. Patijn. In de Ridderzaal was een fraaie versie ring met bloemen en planten aangebracht. Velen hadden zich hier reeds vroegtijdig verzameld met de leden der Staten-Gene raal. Men zag er het goud en zilver van ambtsgewaden naast het stemmige zwart der herenkleding, fleurige toiletten der dames naast uniformen en professorale toga's. Onder anderen waren aanwezig de minister van Justitie en vice-premier van de Nederlandse Antillen, de heer S. W. van der Meer, de minister van Economische Zaken en Welvaartszorg van de Nederland se Antillen, dr. E. J. van Romondt, gezag hebber L. J. C. Paap van de Bovenwindse Eilanden, die gekleed was in wit ambts- costuum, en gezaghebber W. G. de Haseth van Bonaire/ Van Surinaamse zijde waren aanwezig mr. H. de Vries, gecommitteerde voor Su rinaamse Zaken, A. Brunings, griffier van de Staten van Suriname, R. A. Ferrier, directeur van Economische Zaken, J. L. Wijngaarde, districtscommissaris van Co- ronie. Tegenover de troon zaten de ministers en Maandag is het eerste vliegtuig neerge streken op de luchthaven Rotterdam. Het was een „De Havilland Dove" van „Morton Air Services", de Engelse maatschappij, die van Croydon op Rotterdam gaat vliegen. Een tweede toestel van de „East Anglian Flying Services", die van Southend on Sea op Rotterdam gaat vliegen landde even later. Voor passagiers- en vrachtvervoer zal „Air Charter" zorgen, die ook Southend- Rotterdam vliegt. Het is de bedoeling, dat deze maatschappij ook koeien zal gaan transporteren. Een 53-jarige fabrieksarbeider uit Eijs- den, die op 21 mei van dit jaar, de dood heeft veroorzaakt van de Ambonees Ru ben Rahametwau heeft gisteren voor de rechtbank te Maastricht acht maanden ge vangenisstraf alsmede vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich horen eisen. Op de verkeersweg Maastricht-Eijsden had verdachte, die per motor reed, de voor hem rechts van de weg fietsende Ambo nees bij 't passeren opzettelijk met de elle boog terzijde gestoten, zodat de wielrijder met een smak op het wegdek terecht kwam en enkele uren later overleed. De verdachte erkende de man terzijde te hebben gestoten: waarom hij dit deed,'werd' echter niet dui delijk. 's Mans verdediger bepleitte alleen een verlaging van de op te leggen vrijheidstraf. De rechtbank zal.op. 1 oktober uitspraak doen. Redacteur van „De blijde wereld" In de ouderdom van 86 jaar is te Hee renveen overleden de Hervormde emeritus predikant ds. S. Winkel. De thans over ledene werd 25 augustus '1870' 'i'ri Bèem- ster geboren, studeerde aam de Rijksuni versiteit te Leiden theologie, en werd op 26 juli 1896 in Dronrijp in het predikambt bevestigd. Achtereenvolgens stond hij nog te Limmen, Franeker en Heerenveen- Derban, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat dat hem 20 oktober 1942 eervol werd verleend. Ds. Winkel heeft zich op allerlei gebied bewogen. Hij heeft deel uitgemaakt van de algemene synode derNederlands Her vormde Kerk en was tal- van jaren lid en later secretaris van het provinciaal kerk bestuur van Friesland. Voorts heeft hij in Friesland belangrijk werk gedaan in de voormalige S.D.A.P., in de „vereniging volksonderwijs" en op het terrein der drankbestrijding. Vele jaren redigeerde hij het religieus- socialistisch weekblad „De blijde wereld". De teraardebestelling geschiedt woensdag te Heerenveen. staatssecretarissen en de leden van de Raad van State, en de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de heren Pos en Larnpe. De voorzitter van- de verenigde verga dering der beide Kamers, mr. J. A. Jonk, man, liet vooraf de griffier, prof. mr. A. L. de Block, zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer voorlezen en benoemde daarna de commissie van in- en uitgeleide. Deze commissie ontving aan de ingang van de Ridderzaal de Koningin, de Prins en de Prinses. Zodra de ceremoniemeester de komst van de Koningin had aangekon digd, rezen alle aanwezige van hun zetels op. Voorafgegaan door de ceremoniemees ter, acht kamerheren, de grootofficieren en de grootmeester, geleidde prof. Beaufort de Koningin, de heer Tilanus de Prins en m VerweyJonker de Prinses naar de troon. .t de Koningin had plaats genomen, begon zij met het uitspreken der troonrede. Na deze rede weerklonk een „Leve de Ko ningin". De plechtigheid was hiermede ten einde en in de feestelijke stoet met de gou den koets keerden de Koningin, de Prins en Prinses Beatrix naar het paleis terug. In de zalen van Panorama Mesdag te Den Haag heeft de voorzitter van de Ne derlandse Kunstkring, de heer W. A. van Leeuwen, gistermiddag de najaarstentoon stelling van deze vereniging geopend. In zijn begroetingswoord verwelkomde de heer Van Leeuwen in het bijzonder mr. A. van der Hoogte, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, afgevaardigden van zusterorganisaties en representanen van de Nederlandse federatie van beeldende kun stenaarsverenigingen. Daarna memoreerde de voorzitter het overlijden van twee leden, namelijk dat van het werkend lid Louis Soonius en van de oudste donatrice, mevrouw Koole. Over de expositie zei de heer Van Leeu wen, dat deze thans de aandacht vroeg voor een groep werken, betrekking heb bende op spreekwoorden, waarbij bepaalde spreekwoordelijk geworden begrippen wer den uitgebeeld. Naar hij tenslotte meedeel de zal het publiek in staat worden gesteld zijn stem uit te brengen op het werk dat naar zijn mening in dit opzicht het best is geslaagd. Vervolgens verklaarde hij de expositie, die tot en met 7 oktober duurt, voor geopend. De tentoonstelling bevat vierenzestig werken van drieëndertig kun stenaars. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) DEZE ZOMER HEEFT wel veel narigheid veroorzaakt, meestal wel van ernstiger aard dan het niet doorgaan van de jaarlijkse dahliakeuring en -tentoonstelling. Voor de liefhebbers van deze bloem was het echter een tegenvaller. Ze hebben heel wat schoons gemist, want men kan de speciale keuring in het Krelagehuis, zoals die maandag werd gehouden, moeilijk een tentoonstelling noemen. Deze tentoonstelling is daarom zo belangrijk, omdat de liefhebbers van deze bloemen in een vereniging zijn georganiseerd, met de beroepskwekers. In Engeland is dit een gewoon ver schijnsel, maar in Nederland niet. Hier is het een zeldzaamheid als een buiten staander op een tentoonstelling met iets nieuws aan komt zetten, maar de kundige amateurs van de dahliavereniging laten hun kunnen ieder jaar gelijk met de kwekers zien. Hoe het dit jaar zal gaan is nog niet bekend, men wil wel trachten ook hen aan hun trek te laten komen. In het Krelagehuis stonden de bloemen saai in potten tegen zwart fluweel opge steld. Het was een groot toeval als ze goed uitkwamen. Bovendien is de belichting soms ook bijzonder ongelukkig en dus dacht men met zekere weemoed aan de weelde, die in vorige jaren in Treslong te zien was. De leuke rode pompon Magnifi cat, waarvan de fa. J. Bakker uit Heem stede enkele manden had opgesteld, werd wat dof tegen de zwarte achtergrond. Een donkerrode Cycloop van de fa. C. S. Weijers en Zoon uit Hillegom moet men kennen om hem te kunnen waarderen. Staat hij echter tegen een contrasterende achter grond dan komt de schoonheid pas uit. Beter is een Jo Vincent, een mooie niet te grote semi-cactus dahlia, met een geel hart en zalmkleurige punten. Fire Works, Gold.ep Heart en Local Beauty zijn drie semi-cactus dahlia's, die van het zelfde type zijn, roodachtig oranje met een geel hart. Golden Heart vonden wij wel het best van kleur en bouw. De purperrode Forward Look stond verkeerd, Satisfaction in het lilaroze kwam veel beter uit. Dit jaar kwam de wisselbeker te staan voor de oranje semi-cactus Prisciila van de firma L. A. Hoek en Zonen. Men mag wel aannemen, dat er heel wat trots in de stem van de heer Hoek klonk toen hij ver telde dat deze bloem verleden week even eens de hoogste onderscheiding als de best houdbare dahlia verwierf. Was de tentoonstelling in Treslong ge houden dan had men daar misschien ook Wagschals Goldkron van de heer N. J. van Oosten uit Den Haag gezien. Wellicht had men de bezoeksters dan horen zeggen, dat al die spitse kronkelende bloembladeren griezelig veel op een onsympathieke spin met enorm veel poten geleken. Zij zouden veel meer „weg" zijn geweest van de prachtig rode kleinbloemige decoratieve Safier. Deze bloem is mooi rood, mooi rond en staat hoog op de steel. De fa. Ludwig en Co uit Hillegom kwam ook met een grote inzending, waaruit wij speciaal de witte pompon Baseball noemen. Dit is werkelijk een bal, want de bloem is bolvormig. Deze is op speciaal verzoek vernoemd naar de bekendste en populair ste Amerikaanse sport. De stevige roze semi-cactus Pomona en de roze Pompon met de donkerrode pompon Hawaii zouden aardige effecten op een tentoonstelling kunnen maken. Soms treft een naam bijzonder goed. Dit constateerden wij bij Teenager, zo onbe stemd als een „teenager" is ook de kleur, amber met witte punten. De heer W. Tops- voort uit Aalsmeer kwam er mee. Gelukkig had hij vele bloemen in zijn stand staan, zoals de oranje decoratieve Jan Teulings, die meer aan de smaak van het publiek zal voldoen Wat zou de heer C. Gecrliv-gs.uit. Heem stede de aandacht op zijn produkt, de prachtig gekleurde halskraag dahlia's heb ben kunnen trekken. Nu zagen alleen de jury, de beursbezoekers en een enkele in troducé deze weelde. Over namen gesproken: Alarm past wel bij de kleur van de felrode bloem van K. Maarse Dzn jr uit Aalsmeer, maar Guiding Star leek beter' voor de vorm. Een aantal bloembladen is namelijk naar be neden gericht, zoals de stralen van de leidende ster op plaatjes van de Drie Ko ningen. Overigens is het oranje van Gui ding zeer helder. Dr. Philips Memory was wel het voorbeeld van hoe groot een dahlia kan worden, hoewel de Belgen nog grotere bloemen hebben. De fa. J. G. Ballego Zn uit Oegstgeest heeft een voorkeur voor lange namen. Een rode witgepunte halskraagdahlia heet Woody Woodpacker. We konden deze vorm meer waarderen, dan die van de gele deco ratieve, die First Lady is genoemd. Deze dame had wat afhangende schouders, wat haar helemaal niet elegant stond. Dan was er nog één bloem van buiten landse oorsprong. De firma J. G. Ballego en Zonen had deze ingezonden. Tartan is een bruin rood onregelmatig wit gepunt geval, dat een beetje flodderig aandoet. Net als de enorme beker er voor, die er zeer aftands uitziet. De enige verontschul diging hiervoor is, dat hij misschien van een kwaliteit is van vlak na de oorlog. Rest ons nog te vermelden, dat we zeer verbaasd stonden te staren naar de be kroonde donkerrode pompon Maori, die geen pompon was, maar een decoratieve uit de groep „andere dan grote decora tieven". Na dit voorval begrijpen wij de verzuchting van een schrijver in een van de vakbladen, dat men maar geduldig moet afwachten met het „alvast noteren van soort en naam totdat de commissie haar oordeel heeft geveld", zo lopen de verschillende vormen ineen. Veel., minder moeite leverde de gele Auréoline. Dat is een echte halskraag dahlia. De bekroning, een plaquette duidde de naam van de groep aan met „andere dan decoratieve en pompons". Een beetje negatief is het wel. Behalve deze schoon heidsfoutjes was de keuring het aanschou wen zeer waard. Twee Amsterdammers zijn in het afge lopen weekeinde in Brunsbiittelkoog, West- Duitsland, door de rivierpolitie geares- teerd en voor de rechter geleid, omdat zij Duits grondgebied illegaal en zonder gel dige papieren hadden betreden. De rechter was mild en liet hen gaan, omdat zij in noodtoestand gehandeld had den De mannen waren van boord van een Zweeds schip gevlucht, toen dit schip, de „Transic" (5103 ton), van de rederij Nordic aan de sluis in Brunsbiittelkoog aanlegde. Zij waren als onvrijwillige blin de passagiers aan boord en hun vlucht van boord was mede het gevolg van het feit, dat de kapitein van de „Transic" hen gaar ne langer gehouden had, omdat hij eigen lijk niet genoeg bemanning had. De twee mannen, een havenarbeider en een leidekker, waren aan boord van de „Transic" geraakt, omdat zij in Amster dam's havenwijk een stevig glas genuttigd hadden met Zweedse matrozen van de „Transic". Zo stevig was dit glas geweest, dat zij het feest aan boord hadden voort gezet. Niemand van het opgewekte gezel schap had daarbij gemerkt dat de „Tran sic" losmaakte en wegvoer. De rechter overwoog, dat dit een geval van overmacht was, daar het tweetal slechts de Bondsrepubliek betreden had om niet, letterlijk en figuurlijk, nog verder van huis te geraken. Met de raad, zich door een Hollandse kapitein mee naar Am sterdam te laten nemen, stonden de beide verstekelingen spoedig weer op straat. Een 43-jarige Enschedese kunstschilder, A. B., is bij Gronau bij een ongeluk om het leven gekomen. B., die met de duo passagier, de 18-jarige kunstschilder G. J. K. op een scooter in de richting Gronau reed, heeft niet tijdig gemerkt dat een bus van de Duitse spoorwegen die voor hem reed, ging stoppen. Hij probeerde naar links uit te wijken en reed daarbij tegen een uit Gronau komende bromfiets waarop twee personen zaten. B. is later aan de opgelopen verwon dingen overleden. K., die ernstig gewond werd, kon nog niet worden verhoord. Ook de Duitse bromfietsbestuurder werd ern stig gewond. Hij zal waarschijnlijk het lin ker been moeten missen. Zijn duopassa- giere brak haar linker arm. Een andere motorfiets is tussen Goor en Enter eveneens in botsing met een brom fiets gekomen. De motorrijder, de dertig jarige schilder H. L. uit Enter liep een schedelbasisfractuur op, waaraan hij over leed. De bromfietsberijdster werd slechts licht gewond. Motor en bromfiets werden zwaar beschadigd. Man onder vrachtauto Een 73-jarige man uit Schoonhoven, G. van G„ is maandagmiddag in Lopik door een tientons zandauto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer dat zeer bijziende was, sloeg niet voldoende acht op het ver keer. Op de Loosduinsekade in Den Haag zijn maandagmiddag twee bejaarde dames bij het oversteken door een personenauto aan gereden. Een van de slachtoffers, de 87- jarige mevrouw C. de R. is later overleden. De 77-jarige mevrouw G. S.-A. is zeer ernstig gewond in een ziekenhuis opgeno men. (Van onze financiële redacteur) De rijksbegroting voor 1957, die de sig natuur draagt van het demissionaire kabi net, stelt wel zeer duidelijk in het licht dat de staatsuitgaven nog steeds stijgen. Men krijgt zelfs de indruk dat de minister van Financiën zich op de valreep heeft willen dekken tegen het verwjjt als zou hij een te luchthartige politiek hebben ge voerd. Want op deze begroting wordt niet alleen een deel van de achterstand op defensie ingehaald, maar ook komt er een post op voor, die vroeger min of meer „vergeten" is, namelijk die voor dekking van het tekort by het Algemeen Burger lek Pensioenfonds. De uitgaven zijn opnieuw belangrijk ge stegen en hebben, wat 1956 betreft, de raming met ongeveer een miljard gulden overtroffen. Er zijn wel enkele bijzondere oorzaken voor deze stijging aan te wijzen. De verhoging van lonen en salarissen is ook aan de rijksdiensten niet ongemerkt voorbijgegaan, de wettelijke voorzieningen, niet het minst ook de sociale, zijn belang rijk gestegen. Voorts komt de defensie met een f 422 miljoen hogere post op de be groting voor doordat de uitgaven in vo rige jaren beneden de begroting zijn ge bleven en dit verschil nu van jaar tot jaar moet worden ingehaald. Dan is Indo nesië in gebreke gebleven met de betaling van rente en aflossing op haar staatschuld, waarvoor de Nederlandse regering zich garant had gesteld. Daardoor heeft het rijk een schade geleden van weinig minder dan f 1 miljard, dat is nagenoeg evenveel als die van de watersnood. Een bedrag van f 145 miljoen van die tegenvaller is ten laste van de begroting voor 1956 gebracht en ook de volgende begrotingen zullen met een uitgavenpost wegens de gewijzigde verhoudingen met Indonesië moeten wor den bezwaard. Er zijn voor 1956 in de uitgavensector uiteraard meer tegenvallers geweest, maar wat ditmaal sterk de aandacht trekt, is wel het feit dat de regering een begin heeft gemaakt met de dekking van het tekort bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, dat meer dan f 3 miljard bedraagt en waarvoor op de begroting f 170 miljoen is uitgetrokken. Uit hoofde van andere pen sioenverplichtingen is er nog een schuld van f 930 miljoen, welke, evenals eerst genoemde, tot dusver op de staatsbalans pro memorie werd uitgetrokken. Het werd hoog tijd dat aan deze dekking werd be gonnen. Uit dankbaarheid voor de zending melk, die de kinderen in Pakistan destijds van hun Nederlandse vrienden en vriendinne tjes hebben gekregen, heeft de regering van dit land de Nederlandse jeugd twee uit heemse dieren cadeau gedaan, namelijk een baby-olifant uit Chittagong west-Pa kistan X en een babykameel uit Karachi. De dieren zijn in Rotterdam aangekomen en zullen worden ondergebracht in Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg. Onder de schooljeugd van Nederland is intussen een prijsvraag uitgeschreven om de jonge kameel een naam te bezorgen. ADVERTENTIE Publlkatle Nederland» Zuivelbureau, Gravennc NEEM PER MAN DRIEKWART KAN 64 De kassier van de Coöperatieve Boeren leenbank in Eelde de heer Hartlief en diens assistente, mejuffrouw Boerma, heb ben maandagmiddag de schrik van hun leven gehad toen een onbekende man, die een zonnebril droeg en met een stengun zwaaide omstreeks half drie het bankge bouw binnen stapte. De overvaller stak zijn hoofd en zijn wapen door het loket en eiste met barse stem de kas op. Maar: „dat doe ik nooit", zei de kassier. Na een tweede weigering van de kassier om het geld af te staan ioste de man scho ten uit zijn wapen, gelukkig zonder iemand Gisteravond omstreeks kwart voor elf is op de Wijkerstraatweg te Velsen-Noord tussen de melkfabriek en de Katholieke St. Josephskerk een ernstig verkeersonge val gebeurd, dat de ongehuwde 30-jarige Hoogovenarbeider W. F. Warmerdam uit Beverwijk, wonende aan de Alkmaarse- straatweg, het leven heeft gekost. De man kwam op zijn bromfiets van de pont af in de richting Beverwijk en wilde op het fietspad twee wielrijders inhalen, waartoe hij naar links uitweek. Hij schijnt niet op een daar links op het fietspad staande boom te hebben gerekend, schampte langs de linkse van de beide fietsers en raakte uit balans en daardoor van het fiets pad af. Op dat ogenblik haalde hem een met acht ton vracht beladen truck met oplegger in en W. kwam onder de achter wielen terecht. Het slachtoffer moet onmiddellijk dood zijn geweest en het stof felijk overschot is naar het Hoofdbureau van Politie te Velsen overgebracht. te raken. Inmiddels had de assistente, mej. W. Boerma, de alarmschei in werking ge steld waarop van alle kanten mensen toe snelden. De overvaller vluchtte daarop naar bui ten, waar hij achtervolgd werd door de naast de boerenleenbank wonende heer H. Hoven, een bekende schaatsenrijder. Door opnieuw met zijn wapen te dreigen kon de dader echter ontkomen en zijn auto bereiken, die hij tweehonderd meter ver der geparkeerd had. In snelle vaart reed hij weg in de richting Assen voordat iemand tussenbeide kon komen. De politie, die een signalement van de man bezit, is een uitgebreid onderzoek begonnen. Dader gevat Uit Leeuwarden kwam later bericht, dat daar een man was aangehouden die het zelfde signalement had als de overvaller, en in eenzelfde merk auto reed. Kassier Hartlief en juffrouw Boerma gingen per auto naar de Friese hoofdstad. Het bleek hun echter dat de aangehoudene niet de gezochte persoon was. Het spoor leidde tenslotte naar een bekende van de politie te Groningen. De hele middag en avond werd deze man geschaduwd. Het bleek dat hij de auto had gehuurd bij een garage in Groningen. Toen hij zich later op de avond naar zijn woning begaf, werd hij daar ingerekend. G. S. bekende vlot. Hij begreep dat zijn signalement voldoende be kend was en dat ontkennen hem niet zou baten. Voor Schiphol. B. en W. van Amster dam hebben aan de gemeenteraad een voor stel doen toekomen een aanloopkrediet van f 6 miljoen te verlenen voor het aanleggen van een nieuwe baan op Schiphol. Ten be hoeve van het aanschaffen en inrichten van twee brandweerauto's, uitgerust met een nobilofoon- en een droogpoederblusinstal- latie voor de luchthaven vragen B. en W. een krediet van f 120.000 en voor meubilair en stoffering van lokaliteiten f 52.000. Ex-verloofde mishandeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaak tegen een 24-jarige draaier uit de Haar lemmermeer, die op 14 januari van dit jaar 's avonds laat in samenwerking met een vrouw zijn vroegere verloofde bij de Van Merlenlaan te Heemstede zou hebben mishandeld. De mishandeling was zodanig aangekomen, dat de ex-verloofde één oog grotendeels niet meer zal kunnen ge bruiken. Het hof veroordeelde de man tot een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van voorarrest tot heden. De procureur- generaal had zich aangesloten bij de eis van de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, die luidde: een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. Ned. Herv. kerk Beroepen te Putten o. d. Vel. J. C. Stel wagen te Hillegersberg te Schettens en te Longerhoum (toez.) W. .Hogendoorn kand. te Woerden. Beroepen te Ouderkerk a. d. Isel J. Ho- vlus te Dordrecht te Dordreht (vac. L. A. Bodaan, wijkgem. 4) S. L. Knottnerus te Hillegom en (vac. W. A. Smit, wijkgem. 1) J. A. v. d. Meiden, laatstelijk pred. te Para maribo, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor St. Maartensdijk C. Vos te Westbroek. Aangenomen naar Dreischor H. Duyven- dak, kand. te Utrecht. Geref. kerken Beroepen te Hazerswoude A. Brink te Joure. Tweetal te Ruinerwold-Koekange J. H. Binnema te Oude-Pekela en E. J. Duur- sema te Vorden. Tweetal te Zwolle (vac. H. A. Munnik) J. M. Bloemkolk te Ede en H. v. d. Wey te Emmen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Tholen H. C. v. d. Ent te Wer kendam en J. C. v. Ravenswaay te Scheve- nmgen. Beroepen te 's-Gravenhage-Oost H. v. d. Schaaf te De Krim (O.). Het resultaat van een en ander is dat de vermoedelijke uitgaven voor 1956 rond f 1 miljard hoger zullen zijn dan aan vankelijk was geraamd en dat zij tot een bedrag van f 7,7 miljard zullen oplopen. De regering heeft in zoverre de wind mee gehad dat de belastingmiddelen aan merkelijk meer, namelijk f 620 miljoen, hebben opgebracht dan werd geraamd. Maar niettemin zal thans de herziene be groting voor 1956, wat de gewone dienst, de buitengewone dienst I en het Land- bouw-Egalisatiefonds betreft, met een te kort sluiten, dat op f 120 miljoen wordt geraamd. Dit is wel het meest in het oog springend aspect van de thans aan geboden miljoenennota. De vette jaren met grote overschoten op de rekening, in 1952 bijvoorbeeld f 1999 miljoen, in 1954 nog f 773 miljoen en in 1955 nog f 175 miljoen, zijn voorbij. Als de voor tekenen niet bedriegen, is thans de periode van de magere jaren aange broken. Op het eerste gezicht ziet de begroting voor 1957 er nog niet slecht uit. Voor de gewone dienst, de buitengewone dienst I en het Egalisatiefonds wordt, na enkele cor recties, nog een overschot van f 117 mil joen geraamd. De gehele dienst, waarin dus ook de kapitaaldienst is begrepen, geeft een nadelig saldo van f 786 miljoen te zien tegen f 860 miljoen voor 1956. Maar de regering is er hierbij van uitgegaan dat de expansie van de volkshuisvesting zich ook in 1957 zal voortzetten en zij heeft de opbrengst van de belastingen ditmaal niet alleen hoger geraamd dan het vorig jaar, maar ook hoger dan de werkelijke opbrengst van 1956, althans wat de winst belastingen betreft. In dit jaar hebben de belastingen f 620 miljoen meer opgebracht dan de raming. Vooral de stijging bij de winstbelastingen (Inkomstenbelasting, Ver mogensbelasting, Vennootschapsbelasting) was groot. Ditmaal worden de indirecte belastingen iets lager, maar de winstbe lastingen f 356 miljoen hoger uitgetrokken. Bij de indirecte belastingen is er rekening mee gehouden dat de thans buiten wer king gestelde omzetbelasting op textiel en suiker per 1 januari weer zal worden ge heven, waarover in de Kamers nog wel wat te doen zal zijn. Het gaat hier om een bedrag van rond f 75 miljoen. Van de In komstenbelasting wordt f 105 miljoen, van de Loonbelasting f 110 miljoen en van de Vennootschapsbelasting f 150 miljoen meer verwacht. In deze ramingen is, zoals ook in de slotbeschouwing van de minister van Fi nanciën wordt gezegd, de verwachting van een voortduren der hoogconjunctuur tot uitdrukking gebracht, maar als men in aanmerking neemt dat tal van onder nemingen in 1955/56 reeds enige terugslag hebben ondervonden, lijkt een hogere ra ming van de opbrengst wel aan de optimis tische kant, temeer daar met de gevolgen van de te verwachten loonsverhogingen in verband met de invoering van de Alge mene Ouderdomswet en met een huurver hoging reeds rekening is gehouden. Men krijgt de indruk dat de minister ditmaal, om voor de gewone dienst, de buitenge wone dienst I (aflopende uitgaven) en het Egaliesatiefonds nog tot een klein over schot te komen, alle mogelijke voordelen heeft uitgebuit. Een aantrekkelijke taak heeft zijn opvolger dan ook zeker niet. Er zijn evenwel ook een paar zonnige kanten aan deze begroting. Daar is in de eerste plaats de verdere daling van de nationale schuld, welke op 31 december 1949 nog f 27,2 miljard bedroeg en op 31 december 1955 f 19,5 miljard, maar die op 30 juni 1956 verder tot f 19 miljard kon worden teruggebracht. Ook de verhouding tussen de geconsoli deerde en de vlottende schuld van het rijk is verbeterd Voorts is, mede als gevolg van de geleidelijke verlaging van de staats schuld, het nadelig saldo van de staats balans de laatste jaren aanmerkelijk terug gelopen. Het bedroeg eind 1947 nog f 13,2 miljard en eind 1954 f 4 miljard. In 1955 zou het met f 1,2 miljard zijn verminderd, ware het niet dat voor het eerst in 1955 de verplichtingen betreffende het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds en andere pensioenfondsen met een bedrag van rond f 4 miljard op de balans zijn gebracht. Hierdoor is het tekort op de staatsbalans tot f 6,8 miljard gestegen. Tenslotte kan het niet bevreemden dat de kaspositie van het rijk er niet beter op wordt. Was voor 1956 een tekort van f 550 a f 650 miljoen geraamd, thans meent men dat het niet meer dan f 500 miljoen zal bedragen. Maar voor 1957 schat men het tekort op niet minder dan f 900 mil joen. In de praktijk zal dit nog wel wat meevallen, omdat de regering over enkele technische middelen beschikt om in haar geldbehoeften te voorzien, maar een te kort zal er zeer zeker blijven en de aan vulling daarvan zal vermoedelijk niet zo gemakkelijk zijn. Gelet op de vraag naar kapitaal in de particuliere sector, op wo ningbouw, kapitaalwerken door de lagere overheid en particuliere investeringen, is de minister van mening dat op de open kapitaalmarkt geen grote bedragen voor financiering van de rijksuitgaven beschik baar zullen komen. Deze moeilijkheid is des te ernstiger nu de betalingsbalans, welke in vorige jaren steeds een flink overschot te zien gaf, voor het eerste half jaar van 1956 reeds een tekort aanwijst en de deviezenpositie van Nederland de laat ste maanden niet onbelangrijk slechter is geworden. Het is begrijpelijk dat de minister zich over het toekomstig regeringsbeleid niet uitlaat. Wel is hij van mening dat het financieel-economisch beleid ertoe zal moe ten bijdragen dat verbruik en investerin gen niet verder toenemen dan met de stij ging van de produktie in overeenstem ming is. Maar wat dit financieel-economisch be leid zal moeten inhouden, zegt de minister niet. Hij stelt in deze begroting, die zijn zwanezang is, slechts de diag: ose. De the rapie zal door het nieuwe kabinet moeten worden gevonden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9