Tweede Suezconferentie begon in een sfeer van verwarring Willem Ruys meldt: „Geen bijzonderheden, alles o.k." Verzet tegen dollarlening in Groot-Brittannië HET WEER: Zonneschijn Haarlems Dagblad Abonnementsprijzen Vele bedenkingen tegen tweede plan-Dulles Bericht over een stranding bleek pure fantasie Het woord is aan c&mmUxmuL/ Onze fotoprijsvraag Ontvoerder van bankier door diens zoon gedood Losprijs van 300.000 Mark ging niet door Overwonnen Nieuw Guineakwestie opnieuw in Assemblee De annulering der Indonesische schulden De Zeister moordzaak Officier vraagt ontslag van rechtsvervolging Bourguiba waarschuwde Grote radio-activiteit in Zuidwest-Duitsland Hoeveelheden in ons land onschadelijk, verwacht TNO Slachtoffer van motor ongeval overleden Kroesjtsjev kwam in Joegoslavië aan Sukarno in Wenen &0 •la 13 71e JAARGANG No 61 FCennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 21-. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Versohijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman Gedurende tien achtereenvolgende we ken hebben wij in „Erbij" raadgevingen voor amateurfotografen opgenomen. Bij het begin van deze reeks publikaties hebben wij een prijsvraag aangekon digd. Deze wordt in ons nummer van zaterdag 22 september uitgeschreven. Gevraagd zullen worden indrukken van de zomervakantie. Het mooie weer van vandaag (en wie weet morgen) zou nog een aardig kiekje kunnen opleveren, vandaar dat wij u nu reeds wijzen op de gelegenheid naar de uit te loven prijzen voor de bestgeslaagde opnamen mee te dingen. Tweemaal Prinsjesdag. Voor het eerst vergezeldeprinses Beatrix haar ouders naar de opening der Staten-Generaal. Men ziet op de afbeelding links prinses Beatrix, gekleed in een japon van licht blauwe doupion-satin met een hoed in dezelfde kleur, het vaandel groeten van de erewacht bij de ingang van de Ridderzaal. De af beelding rechts laat ons de prin sessen Beatrix en Irene zien, terwijl zij de trappen van Huis ten Bosch afdalen voor de traditionele rijtoer in de middag. HEIDELBERG (United Press). De 14- jarige zoon van de Amerikaanse bank directeur Kuhel heeft een Duitser dood geschoten, die de bankdirecteur wilde be roven. Hij schoot de Duitser in de auto van zijn vader een kogel door het hoofd toen zij op weg waren naar een bank in Heidelberg, waar Walgenbach de bank directeur wilde dwingen hem 300.000 mark te geven. Walgenbach was des ochtends de woning van de familie Kuhel binnengedrongen en met een revolver in de aanslag eiste hij dat Kuhel geld voor hem zou halen. De 14-jarige Robert had kans gezien nog even naar de badkamer te lopen en een geladen revolver in zijn zak te stoppen. Walgenbach dwong Kuhel naar de bank te rijden. Diens vrouw moest tussen de ont voerder en Kuhel op de voorbank zitten. Zijn zoon moest achterin zitten. Walgen bach was van plan mevrouw Kuhel en haar zoon buiten de stad als gijzelaars in de auto te houden tot Kuhel met het geld zou arriveren. Toen Kuhel een auto van de Amerikaan se politie zag naderen, ging hij nogal op vallend manoevreren om de aandacht te trekken en dat gelukte. Op dat moment dreigde de ontvoerder zijn vrouw neer te zullen schieten, indien hij niet hard weg reed en hij richtte een pistool op haar. Toen vuurde de jongen en trof Walgenbach in het hoofd. De ontvoerder was op slag dood. De familie Kuhel heeft, nadat de Duitse politie verklaard heeft dat Walgenbach mogelijk lid was van een bende, om be scherming van de militaire politie ge vraagd, omdat het mogelijk is dat de bende een tweede poging zal wagen. De abonnementsprijs van onze courant zal met ingang van 1 oktober 1956 be dragen: per week f °-55 per kwartaal f 7.15 per kwartaal fr. p. post f 7.65 De verhoging, welke de prijzen van ons blad per 1 oktober a.s. ondergaan, komt neer op 5 cent per week. Met deze kleine verhoging wordt slechts een deel van de grote kostenstijging van de laat ste jaren op de abonnees verhaald. Aan vankelijk was het de bedoeling, in ver band met de sterke stijging van de papierprijs sedert het midden van 1954, de abonnementsprijzen reeds in 1955 te verhogen, doch overleg biet de minister van Economische Zaken heeft er toe ge leid, dat wij de hogere lasten nog ge ruime tijd geheel voor eigen rekening hebben genomen, in afwachting van de verdere ontwikkeling op het gebied van de prijzen en de lonen. Nu de papierprijs, tegen de verwach ting in, niet is gedaald, maar integen deel deze prijs nog steeds stijgende is; nu bovendien verschillende andere aan merkelijke kostenstijgingen hebben plaatsgevonden, kan een verhoging van de abonnementsprijs niet langer worden uitgesteld. Zij geschiedt met voorkennis van de minister van Economische Zaken en is tot het uiterste beperkt. Directie IJmuider Courant (Van onze correspondent in Londen) De tweede conferentie over het Suezkanaal is vanmorgen in een sfeer van verwarring bijeengekomen. De meeste ministers behielden zich bij hun aankomst hun oordeel voor, omdat zij niet precies weten, hoe het voorgestelde plan zal uitvallen. De Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. Luns, verklaarde bijvoorbeeld, dat het voorbarig zou zijn om iets over het plan te zeggen. Er is uitgerekend, dat dagelijks een half millioen vaten olie naar West-Europa moeten worden verstuurd om het tekort aan tankers aan te vullen, dat ontstaan zou door de vaart om de Kaap. Indien het Midden-Oosten geen olie meer zou leveren, moeten dagelijks een miljoen vaten worden verzonden. De Verenigde Staten zouden over voldoende oliereserves beschikken om het plan uit te voeren. Alle thee, die Groot-Brittannië invoert, drie kwart van de wol, bijna evenveel koffie en boter en de heflt van de Britse vlees- en suikerinvoer komen via het Suezkanaal. Het is onvermijdelijk dat een belemmering van de vrije doortocht of boycot van het kanaal de kosten van levensonderhoud in Groot- Brittannië aanzienlijk zal doen stijgen. De belangrijkste vraag is of de confe rentie van achttien er in zal slagen tot een eenstemmig besluit te komen. De taak van de tweede conferentie is moeilijker dan die van de vorige, die bijeengeroepen was om een internationaal stelsel voor het Suezkanaal te ontwerpen. Daarover kon en het in beginsel gemakkelijk eens worden. Vele der uitgenodigde mogendhe den hebben thans bedenkingen. Een maand geleden meende men, dat er een redelijke kans bestond, dat Nasser zou meewerken. Thans weigert hij ook schepen van de voorgestelde vereniging van kanaalgebrui kers met eigen loodsen het kanaal te la ten passeren en probeert te bewijzen, dat hij met zijn loodsen de doorvaart kan ver zorgen. Aangezien de situatie slechts lang zaam verergert, wekt Nasser de schijn, dat hij het scheepvaartverkeer gaande kan houden. Ook lijkt hij zijn economische moeilijkheden voorlopig voor het oog der buitenwereld te kunnen verbergen, hoe wel Egypte voor zestig percent van zijn export van het Westen afhankelijk is. Bo vendien zijn de Egyptische sterlingtegoe- den in Londen, waarmede Egypte zijn jaarlijkse tekorten kan dekken, geblok keerd. Als de meerderheid van de kanaal gebruikers de Kaaproute zal volgen, komt Nasser in de knel. In andere Arabische landen heerst bovendien ongerustheid over de dreigende vermindering van in komsten, wanneer de Verenigde Staten als olie-leverancier van West-Europa gaat op treden.. In Londen heerst overigens een zeker verzet tegen het denkbeeld tot een nieuwe dollar-lening gedwongen te wor den, De nationalistische Beaverbrook-pers, beschuldigt Dulles er van, dat hij met een geldbuidel naar Londen is gekomen om eventueel drastisch optreden van de Brit ten tegen Nasser af te kopen. Ook de Brit se regering voelt er weinig voor zich een nieuwe dollarschuld op de hals te halen. De Amerikaanse regering zal, evenwel met het oog op de verkiezingen, waarschijnlijk slechts een tussentijdse hulp kunnen ver schaffen, totdat het Amerikaanse Congres weer bijeenkomt en. de nieuwe president is gekozen. Een gunstige factor voor het Westen is, dat de Zuidaziatische landen erkennen, dat hun handel en economie van het Suezkanaal afhankelijk zijn. De on derontwikkelde gebieden vrezen., dat als Nasser zijn zin mocht krijgen, het Westen zijn financiële risico in overzeese beleggin gen zal willen verminderen. Indien de kanaalgebruikers er niet in zouden slagen een gemeenschappelijk pro gramma op te stellen, zullen zij, zoals de „Times" opmerkt, allen de ernstige gevol gen van een mislukking moeten dragen. De conferentie zal ook de vraag moeten beantwoorden op welke wijze en op welk tijdstip een beroep op de Veiligheidsraad zal worden gedaan. Deze week moet blij ken of het al of niet mogelijk is Nassers optreden met afdoende maatregelen te be antwoorden, De Amerikanen wenden al hun invloed aan om een vreedzame oplos sing te bereiken. Men acht het onwaar schijnlijk, dat de voorgestelde gebruikers associatie bij wijze van proef een schip door het kanaal zal zenden en verwacht, dat de plannen van de conferentie opnieuw aan Nasser zullen worden voorgelegd. Het is niet onmogelijk dat Nasser, wanneer hij zich bewust is van de economische conse quenties, water in de wijn zal doen, voor al wanneer het Westen het oorspronkelijk onwrikbare standpunt zou opgeven en er daardoor enige ontspanning zal komen. Er worden onderhandelingen gevoerd met de oude Suezkanaalmaatschappij om de ge bruikersassociatie wettelijk in staat te stel len de tolgelden te innen. Volgens de directeur-generaal van het Egyptische beheersorgaan voor het Suez kanaal kolonel Joenis, is de loodsencrisis reeds overwonnen. Hij zei te hopen spoe dig in staat te zijn tot terugkeer tot het gebruikelijke stelsel van drie konvooien per dag met vaste vertrektijden. De Franse voorzitter van de vereniging van Suezkanaalloodsen, Hussenot-Dese- nonges, heeft bij zijn terugkeer uit Egypte te Parijs verklaard niet te geloven, dat de Egyptische autoriteiten in staat zullen blij ken te zijn het verkeer doorgang te laten vinden als eenmaal het winterseizoen is begonnen. Pas in oktober, gewoonlijk een maand met veel mist, zullen de Egypte- naren voor de eerste maal met werkelijke moeilijkheden te kampen krijgen, zo zei hij. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft besloten het geschil met Ne derland over westelijk Nieuw Guinea dit jaar wederom voor te leggen aan de Alge mene Vergadering van de UNO. Dit werd medegedeeld in een heden uitgegeven re geringscommuniqué. Er is nog geen beslissing genomen over eventuele Nederlandse stappen inzake de annulering van de Indonesische schulden aan Nederland. In antwoorden op vragen, die het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) hierover had gesteld, zeggen de ministers Beyen en Luns, na nauwgezette overweging van de vraag om trent de bereidheid der regering, zich ten deze te wenden tot de UNO-commissie (de UNCI), dat het de regering niet juist voorkomt daaromtrent in dit stadium een beslissing te nemen, die zou vooruitlopen op de opvattingen van het komende kabi net. Daarom achten de ministers het ook niet in 's lands belang, thans openbaarheid te geven aan de mening der regering om trent hetgeen door haar verder is of zal worden verricht ten einde de rechten van het koninkrijk in de betrekkingen met de republiek Indonesië te beschermen en te handhaven. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de Nederlandse regering een beleid voert, dat erop gericht is te voorkomen dat de UNCI wordt opgeheven. Tegen de 29 jaar oude fabrieksarbeider C. J. B. uit Zeist, die verdacht wordt van de moord op de 22-jarige leerling-verpleeg- ster Willij van S. te Zeist, heeft de officier bi.i de Utrechtse rechtbank vanmorgen ont slag van rechtsvervolging, plaatsing in een gesticht voor geesteszieken voor de tijd van een jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regering gerequireerd. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Op de ochtend van 13 oktober van het vorig jaar werd in het kreupelhout langs de Oude Woudenbergsezandweg te Zeist door voorbijgangers het stoffelijk overschot van de verpleegster aangetroffen, die op gruwelijke wijze bleek te zijn vermoord. Uit het onderzoek is gebleken, dat het slachtoffer op de avond van 12 oktober met een autobus van Amersfoort naar Zeist was gereisd om een bezoek te brengen aan haar ouders. Zij stapte uit op de stille Bergweg in Zeist om zich naar de ouderlijke woning te begeven en werd op weg hierheen aan gevallen. Enige dagen later werd B. uit Zeist, een vroegere buurman van het meisje, gearresteerd. Hij legde ongeveer twee weken later een volledige bekentenis af. PARIJS (United Press) De Franse premier, Guy Mollet, heeft woensdag zijn kabinet ervan in kennis gesteld dat de Noord-Afrikaanse gebieden tegen Frank rijk zullen strijden indien het tot geweld overgaat inzake de Suez-kwestie. Volgens welingelichte zegslieden heeft de Tunesische premier, Habib Bourguiba, Mol let gisteren ervoor gewaarschuwd, dat Tu nesië en Marokko, ondanks hun vroegere banden met Frankrijk, zich tegen Frank rijk zullen keren indien Franse troepen naar Egypte zullen worden gezonden. De Franse premier riep zijn kabinet van morgen bijeen om het van de waarschu wing van de Tunesische premier in kennis te stellen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Lazarus: In het gekibbel der partijen loopt de volksziel gevaar te verdolen. Gisteren heeft een buitenlands pers bureau gemeld dat volgens het Egyptische blad Al Akhbar het Nederlandse passa giersschip „Willem Ruys" van de Rotter- demse Lloyd nabij Kaap de Goede Hoop op een klip gelopen zou zijn. Wij hebben dit gerucht onder het grootste voorbehoud gepubliceerd en er uitdrukkelijk bij ver meld dat de waarheid van deze bewering zowel door de Lloyd als door anderen zeer sterk in twijfel getrokken werd. Tenge volge van atmosferische storingen kon de Rotterdamse rederij pas tegen half vijf gistermiddag radiocontact met haar schip krijgen. Daarbij bleek dat de berichten uit Egypte geheel op fantasie berusten. De „Willem Ruys" meldde namelijk dat er niets bijzonders gebeurd was en dat zij de reis normaal en zonder stoornis voortzet. De „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd, is op 6 september van Rotterdam naar Ceylon, Malakka en Indonesië vertrokken. Zij volgt de route om de Kaap de Goede Hoop en bevond zich om tien uur g.m.t. gistermiddag op 230 mijlen ten zuidwesten van Walvisbaai. Er FREIBURG (Reuter). In te velde staande gewassen en in weilanden in het zuidwesten van de Duitse bondsrepubliek is een gevaarlijk grote radio-activiteit ge constateerd, aldus heeft het radiologisch in stituut van de universiteit van Freiburg dinsdag meegedeeld. Deze radio-activiteit wordt toegeschreven aan proeven met atoomwapens. De radio-activiteit bereikte in de maan den juli en augustus zulk een hoog peil, dat handhaven ervan een gevaar oplevert voor de mens. Het verschijnsel was het sterkst waarneembaar op hooggelegen akkers en weilanden. De radio-activiteit in de melk van koeien, die in hooggelegen weilanden in het Zwarte Woud grazen, waé vijfmaal zo groot als die van koeien in weilanden in laaggelegen streken. Een woordvoerder van het radiologisch instituut zei, dat slechts ongeveer een tien de deel van de radio-actieve deeltjes die bij atoomexplosies in de stratosfeer zijn geschoten, tot dusver tie aarde heeft be reikt. Desgevraagd deelde het medisch-biolo- gisch laboratorium der rijksverdedigings organisatie van T.N.O. ons, mede namens het K.N.M.I. te De Bilt, naar aanleiding van bovenstaand bericht, het volgende mee: Gedurende de laatste maanden werden herhaaldelijk radio-actieve splijtingspro- dukten van recente oorsprong in de atmos feer aangetroffen. Door de sterke regenval in deze periode werd hiervan in Nederland vrij veel op de aardbodem neergeslagen. Deze hoeveelheden neergekomen radio- activiteit kunnen plaatselijk zeer verschil lend zijn. Daar het hier splijtingsprodukten betreft van recente oorsprong, neemt de radio-activiteit snel af. Volgens huidige in zichten is dan ook niet te verwachten dat zich schadelijke gevolgen zullen voordoen van de hoeveelheden activiteit, die in Ne derland gevonden werden. De vijftigjarige motorrijder uit Noord- wijk, die maandagmiddag op de rijksweg AmsterdamDen Haag ter hoogte van het viaduct over de Vijfhuizerweg ernstig werd gewond en naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem was overgebracht, is vanmor gen vroeg overleden. Het ongeluk was ont staan doordat de band van het achterwiel was gesprongen. De man, die geen valhelm droeg, had een schedelbasisfractuur en een hersenbloeding opgelopen. BELGRADO (Reuter) Nikita Kroesjt sjev, de eerste secretaris van de Sovjet- Russische communistische partij, is heden ochtend per vliegtuig te Belgrado aange komen voor een „particulier bezoek" aan Joegoslavië. ADVERTENTIE BARIELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM - TEL 717162 NOORSE SPORTTRUiEN 29.50 WENEN (AFP). President Sukarno van Indonesië, die thans vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken Abdul- gani, een particulier bezoek aan Oostenrijk brengt, heeft dinsdagavond in het Weense operagebouw een opvoering van de opera „Aida" bijgewoond. De voorstelling werd mede bijgewoond door de Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, dr. Figl, die Sukarno en mi nister Abdulgani na afloop een souper aan bood in een bekend Weens hotel. zijn geen bijzondere dingen te melden, al dus het radiobericht. Gistermiddag tegen vijf uur kon Radio-IJmuiden contact op nemen met het schip en werden weder zijds de voorhanden zijnde telegrammen uitgewisseld. Begrijpelijkerwijze was er niet alleen in scheepvaartkringen te Rotterdam maar ook onder verwanten van hen, die zich aan boord bevonden, aanvankelijk van op schudding sprake. De persbureaus en de dagbladredacteurs, alsook de rederij zelf kregen talrijke telefonische verzoeken om inlichtingen te verwerken. Ten kantore van de Lloyd was men echter in het ge heel niet ongerust. De courant in Cairo kon ten hoogste, wat nog zeer twijfelachtig was, een ochtendblad geweest zijn, maar gistermorgen om 5.16 uur g.m.t. (dat is ongeveer kwart over zes Nederlandse tijd) had het Britse radiostation Portishead zo als gemeld nog normaal verbinding met het schip gehad. Dat was dus een eerste reden om het bericht te wantrouwen. Een tweede reden was, dat geen enkel kust- station of schip van noodseinen melding maakte gedurende de loop van de dag. Wie had dan de redding moeten bewerkstel ligen, een redding notabene van 900 passa giers, om van de talrijke bemanning nog maar niet te spreken? Hoeveel vluchten hadden bovendien de in Al Akhbar ge noemde helikopters niet moeten uitvoeren om slechts een honderdtal mensen in vei ligheid te brengen? Hoe het bericht in de wereld is gekomen, is nog een raadsel. Verband met de Suez- kanaalkwestie en de Egyptische politiek wil men in scheepvaartkringen te Rotter dam nog niet eens zoeken. Men is dank baar, dat het niet waar gebleken is en nu met absolute zekerheid kan melden: alles is volkomen in orde. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Koude nacht en ochtend met hier en daar mist. Morgen overdag zonnig weer met dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige zuidoostelijke wind. 20 september Zon op 6.25 uur, onder 18.45 uur. Maan op 18.25 uur, onder 6.51 uur. Maanstanden 20 sept. 4.19 uur: volle maan 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 september Hoog water: 3.19 en 15.37 uur. Laag water: 11.18 en 23.31 uur. Donderdag 20 september Hoog water: 3.49 en 16.06 uur. Laag water: 11.51 en uur. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooocxxxxxïoooooooooooa dezelfde vandaag. of iets hogere temperaturen dan WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) FRAAI NAJAARSWEER Het krachtige hogedrukgebied, dat giste ren boven Scandinavië werd aangetroffen, verplaatste zich nog verder in omvang toe nemend naar Midden-Europa. Als gevolg van deze ontwikkeling draaide de wind in onze streken naar oostelijke richtingen waardoor drogere continentale lucht het land binnenstroomde. De bewolking loste op en de versterkte Ypenburg nachtelijke uitstraling \an het aardoppervlak Vlissiixgen gaf aanleiding tot lagere minimum-tempera- Eelde turen dan de voorafgaande nacht. Hier en De Bilt dz. -r ontstond mist, die in de vroege ochtend Twente weer snel oploste. De komende 24 uur komt Eindhoven er in de weerstoestand boven West' Midden-Europa niet veel verandering. Het weer blijft overwegend zonnig met overdag F jj 00 Weerstoestand buitenland wind richt x s temp gistel a a - ZB Stockholm half bew. WZW 14 0 Oslo mist windst. 16 0 Kopenhagen half bew. zzo 16 0 Aberdeen mist windst. 2 Londen mist windst. 17 0 Amsterdam licht bew. ono 16 0,3 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs nevel nno 20 0 Bordeaux mist ozo 20 0 Grenoble nevel windst. 22 0 Nice onbewolkt nw 23 0 Berlijn onbewolkt ozo 17 0 Frankfort nevel ono 19 0 Miinchen onbewolkt windst. 17 0 Zurich nevel n 17 0 Genève nevel windst. 19 0 Locarno geheel bew. nw 24 0 Wenen nevel windst. 17 0 Innsbruck mist windst. 21 0 Rome nevel o 28 0 Ajaccio onbewolkt ono 25 0 Mallorca onbewolkt nno 28 0 Weerstoestand binnenland Den Helder licht bew. o 13 0,1 mist ono 8 0 licht bew. no 9 0 licht bew. o 7 0 mist o 9 0 licht béw. o 8 0 onbewolkt o 8 0 en viv. Z.-Limb. onbewolkt o 9 0 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1