Nederlands amateurteam hield score zo laag mogelijk na taai verzet Duitse ploeg in Bocholt over alle linies superieur v5®? Piet Steenvoorden sprintwinnaar in eerste Ronde van Sassenheim Nederlandse zijspancombinatie viel uit in motorzesdaagse Bijzonder zwaar traject op de derde dag DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 Kort na rust sloegen Duitsers hun slag Taak T reffer Kruyer (RCH) uitgenodigd voor centrale training FIDE-landentoernooi w 7nifitsland enTsjeehoslowakij elk 13% Belangstelling Fleit beslecht Van Houwelingen's vlucht was tevergeefs Baldini verbeterde wereld-uurrecord Ierse tegen Engelse league Jeugdelftal verloor Olympische Spelen Trainer Grootewal gaat naar Melbourne Engelse trainer na proef afgewezen Oud Internationals weer tegen de Rode Duivels DANS-ACADEMIE J. G-MARTIN ZONEN Tom Kono verbeterde wereldrecord Campbell in „Bluebird" nu 363 km per uur Opening basketbalseizoen Haarlemse herenploeg tegen sterk Pools team Betaling abonnementsgeld per giro Om de Europabeker Schipholplan afgevoerd van raadsagenda Van onze sportredacteur) Duitsland wil een voetbalelftal naar de Olympische Spelen in Melbourne sturen. Maanden geleden trok men dus een aantal amateur-spelers aan waaruit een „win nend" elftal tevoorschyn moest komen. Men speelde onder andere een oefenwedstrijd tegen de Nederlandse amateurs in Hengelo. Het werd voor de Nederlanders een smadelijke acht-drie score. Gisteren werd in Bocholt de returnwedstrijd gespeeld. En weer waren de Duitsers over alle linies superieur. Ditmaal wonnen zg na by'zonder taai verzet van de Neder landers met vier-een in een wedstrpd, die ondanks die voor Nederland nadelige eind stand toch vele aantrekkelijke perioden had. Of de Duitse ploeg naar Melbourne zal worden uitgezonden zij speelt in de eerste de beste ronde tegen het Russisch elftal, waarvan de „A-Mannschaft" zondag met twee-één verloor moet nog worden uit gemaakt en is voor ons onbelangryk; van meer belang is de wetenschap dat voor wat betreft het Nederlandse vertegenwoordigende amateurvoetbal nog lang niet alles in het reine is. Laten wij voorop stellen dat de verhou dingen tussen beide teams ook gisteren iet wat scheef lagen. De Duitse spelers oefenden de zomermaanden onder deskundige lei ding door, terwijl de Nederlandse spelers zomerrust genoten en nauwelijks op gang gekomen waren. Dat was gisteren vooral in het tempo duidelijk merkbaar. Bovendien speelden de Duitsers zeer vele wedstrijden met vrijwel hetzelfde team, terwijl de Ne derlandse ploeg na de rommelige over gangsperiode de zwakke plekken opnieuw voldoende moest zien te bezetten. Dat lukte slechts ten dele. Het elftal vormde ook gisteren op Duitse grond ditmaal geen volkomen eenheid en moest zich bepalen tot een stug verdedigen tegen een overmacht. Dat deed het team goed. Zo goed zelfs dat wfj de vier-één score in het voordeel van de Duitsers enigszins geflatteerd mogen noemen. Het verschil in kracht tussen de teams als geheel had voorwaar veel na drukkelijker aangeduid kunnen zijn, zon der dat men ontevreden had behoeven te zijn. Aan de goede wil lag het dus niet. Rest dus de ongeoefendheid en het ge brek aan talent. En dat zijn punten, die ondanks die twee duidelijke nederlagen tegen Duitsers toch waarlijk wel bevredi gend geregeld kunnen worden, indien men de daartoe verantwoordelijke mensen rus tig de tijd laat en hun voldoende mede werking verleent. Spelers aantrekken, gelegenheid schep pen voor oefening en steeds weer nieuwe spelers proberen op de nu zwakke plekken, dat is voorlopig de taak van Bondsbestuur en technische commissie. Waarbij slechts de hoop rest dat niet al te veel spelers op de duur weer gullen moeten worden afge staan aan het betaalde voetbal in ons land. Want hoezeer werd gisteren in Bocholt niet een speler gemist als Groot (Zaandijk), die dit seizoen een contract tekende van Heerenveen; een speler met spelinzicht en een goed gericht en hard schot. Nu moest het amateurteam het zonder schutter doen en zonder een speler, die een vijandelijke achterhoede uit positie kan krijgen. Nu probeerden Van Chaans (M.O.C.), Fabels (Be Quick), Verhoeven (Lugdunum), Bak ker (U.V.V.) en De Kreek (Feyenoord) het wel manmoedig, maar lukken deed het niet. Daarbij kwam nog dat Fabels in terug getrokken positie moest spelen, omdat rechtshalf Van Ham (Zeeburgia) als twee de spil moest fungeren, zodat hij zelden in de aanvalslinie kon opereren. Bovendien begrepen de overigen weinig van eikaars bedoelingen, zodat de robuste, trapvaste, zich goed opstellende Duitse defensie al heel weinig moeite had schoon schip te maken. Het enige tegendoelpunt kwam eigenlijk bij verrassing de stand was vier-nul toen Bakker elf minuten voor het einde een diagonaal schot op doel gaf, maar waaruit de bal voor de voeten van de doorgelopen Verhoeven belandde, die van dichtbij hard en zuiver inschoot. Daarvoor was het al wel heel duidelijk geworden dat wat de Nederlandse amateurs ook zouden doen, de Duitsers toch heer en meester van het terrein zouden blijven. Nederland begon met een dubbele stopper en daar hadden de Duitsers in het begin De RCH-speler is uitgenodigd voor de centrale training voor B-spelers. Zondag jongstleden speelde Kruyer m het Neder lands C-elftal tegen het Zeeuws elftal. In de finale-poule van het FIDE-landen toernooi in Moskou zijn verschillende afge broken partijen uitgespeeld. De resulaten W5e6 ronde:Israël-Bulgarije 1-3: Zwitser- ^R^mTde^TsmelTsj.Slowakije 13; Roe menië—Denemarken 1-3; West-Duitsland H°eg°ronde- 1 "Argenitnië—West-Duitsland 1>' 2V>^ Joegoslavië—Roemenië 2-2; Tsje- Vè i „.wfp %_3%; Denemarken-Enge- l^nH ^-l^ ZwitserlandIsrael 2%-l%. Na de zevende ronde luidt de stand: 1. t> f. „a iai,., nnt 2. Joegoslavië 18 pnt.; 3. Rusland P 4 Argentinië 15 pnt.; Hongarije - A g ^en g Denemarken, Bulgarije 13 pnt.; 10. Roemenië 12% P" 'i ?i Enfelnad 12 pnt.; 12. Israel 7 pnt. PnVoor het eerste kwalificatietoernooi zijn t ronde- Nederland-Zweden l%-2%; _.7<r D.ioiê 13; Oost-Duitsland— Fmland-Belgie IJs'land_Polen Demand in dit toernooi ziet er thans als nft 1 Zweden 17% pnt.; 2. IJsland 17 V°ig i Oostenrijk 16% pnt.; 4. en 5. Neder- F a fn België elk 16 pnt.; 6. Columbia 14% nd 7 pn 8 Frankrijk en Oost-Duitsland PF "ii nnt 9 en 10. Chili en Finland elk 12 pnt.; U Polen 10% pnt.; 12. Noorwegen 8 punten. niet van terug. Zij combineerden wel voor treffelijk, maar de Nederlandse spelers meerderheid zorgde vrijwel steeds op tijd voor redding. Ook met schoten van verre afstand hadden de door een menigte van zeker zeventienduizend mensen aangevuur de gastheren geen succes. Enerzijds veroor zaakt door de dikwijls slechte richting van die schoten, anderzijds door het accurate doelverdedigen van Wetzels (Maurits). De beste kans op een treffer kreeg eigen lijk Nederland nog toen na een kwartier de Duitse back Jager over een verre pass heentrapte en de weg naar het doel voor Van Chaans vrij was. De Nederlandse rechtsbuiten maakte echter de schiethoek te klein door niet naar binnen te zwenken, waardoor hij tegen de doelman opknalde. De terugspringende bal had Bakker gemak kelijk in kunnen schieten, doch de Utrech tenaar schoot te onbesuisd. Via de paal werd de bal daarop weggewerkt. Zeven minuten later noteerden de Duit sers de eerste en verdiende treffer. Bij een hoge crosspass van rechts kwamen doelman \%etzels en de Duitse linksbinnen Schafer gelijk bij de bal. De Duitser was iets gelukkiger en de openingstreffer was ge boren. Van dat moment af stonden de Duitsers niets meer af van hun meerderheid op alle gebied. Zij verhoogden het tempo, hetgeen de Nederlanders nog meer moeite kostte om het bij te benen, en sprintten vrolijk langs de Nederlandse belagers. Opmerkelijk was coooccooooc Toen de Nederlandse en Duitse ama teurvoetballers enige weken geleden in Hengelo tegen elkaar speelden, waren er nauwelijks vierduizend toeschou-j wers, waarvan zeker de helft Duitsers. Gisteren in Bocholt waren er zeker zeventienduizend op het fraaie veld van t de FC Olympia. Omdat de wedstrijd om half vijf begon had men de fabrieks- arbeiders in Bocholt al om drie uur vrij J gegeven, zodat de staantribunes rond i het veld reeds een uur voor de aanvang f vrijwel volwaren. Een uiterst deskun- dig publiek overigens, dat de eigen amateurspelers bij naam en toenaam kende. Belangstelling was er ook van de Duitse trainer Sepp Herberger, die - diverse malen met een hartelijk ap- plaus begroet en aangegaapt door een menigte jonge voetballiefhebbers - eens poolshoogte kwam nemen. XiCjOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCXXiOCOCjOOOOGOCKjOOOCXXiOOOOOOOOCOOOa met hoeveel gemak de Duitsers dat hoge tempo volhielden en hoe bijvoorbeeld kant- halfs en achterspelers meetrokken naar het Nederlandse doel als zij in een combi natie werden betrokken. Ondanks dat bleef het tot aan de rust één-nul, hetgeen ook aan goed verdedigen van Van Bruggen (D.F.C.), Van Ham (Zeeburgia), Blom (W.V.V.) en Ten Braak (H.R.C.) te danken was. Claus (Helmondia) deed het aanzien lijk minder, zonder evenwel volkomen te falen. De hoop van degenen die Nederland nog wel een kansje gaven, was na rust gauw verdwenen. Binnen vijf minuten stond het drie-nul voor de Duitsers na voortreffelijke doelpunten van midvoor Zeitler en rechts half Swall, die van zeker 25 meter ineens raak schoot. Ook daarna bleven de gast heren in de aanval, doch combineerden veel te lang om de stugge volhouders in de Nederlandse achterhoede tot capitulatie te dwingen. Pas na een half uur leverde het overwicht een goal op van Schafer, waarna de Nederlanders bij een uitval tot de reeds genoemde tegentreffer kwamen. Toen de correct leidende scheidsrechter het einde van de wedstrijd floot, had Ne derland kansloos maar met ere verloren in een match, die ondanks alles toch zeer nut tig genoemd kon worden. Nuttig vooral, jmdat zij de Nederlandse officials weer duidelijke gegevens verstrekte over de tekortkomingen van het Nederlandse ver tegenwoordigende amateurvoetbal. De eerste wielerronde van Sassenheim voor amateurs en onafhankelijken, die woensdagmiddag door de wielervereniging „De Bollenstreek" in samenwerking met het Oranje-comité werd gehouden, is na een spannende eindsprint gewonnen door de Heemsteedse amateur Piet Steenvoorden. Hij won deze sprint, waarin de onafhanke lijken Jaap Bruggenkamp uit IJmuiden en Krijn Post uit Nieuw Vennep zijn felste belagers waren, van een uit tien renners bestaande hoofdmacht. Dit tiental had zich in deze levendige en aantrekkelijke ronde, waarin de plaatselijke favoriet Arie van Houwelingen zo'n kleine zeventig kilometer solo reed en nadien van het strijdtoneel verdween, op het voorste plan weten te handhaven. Het begin van deze honderd kilometer lange race was reeds veelbelovend, want de renners zaten nog maar amper op de fiets of er werd al volop strijd geleverd. Daar voor zorgde de sterke Van Wetten, die met een na het startsein een uitlooppoging be raamde. Maar waar hij faalde, slaagde de plaat selijke favoriet Van Houwelingen. Deze renner ontlaadde in de derde ronde al zijn energie in een scherpe demarrage en op gezweept door zijn plaatsgenoten, die rijen dik langs het parcours aan de Adelborst van Leeuwenlaan geschaafrd stonden,, wist hij een flinke voorsprong te veroveren. De andere Sassenheimse favoriet, Arend van 't Hof wie volgens insiders de zege op dit bochtige parcours niet kon ontgaan stond toen al verdrietig naar een band zon der lucht te kijken. Voor hem was de strijd gestreden. Echter niet voor Van Houwelingen. Deze bleef met bewonderenswaardige moed zijn veroverde voorsprong verdedigen. Want hoewel nagenoeg alle favorieten zich om beurten met de achtervolging bemoeiden, bleef de in opmars zijnde solist voorlopig nog onbereikbaar. Van Houwelingen gepakt Maar met nog dertig kilometer te fietsen, toen hij de tol voor zijn geleverde krachts inspanningen moest betalen en Post, Brug genkamp en De Ruiter een nieuwe aanval op zijn positie ontketenden, werd Van Hou welingen door deze drie demarranten inge lopen. Uit de later ingezette tegenaanvallen groeide deze kopgroep nog aan tot dertien man. De snelle Gijs Pauw, die er ook stellig in geslaagd zou zijn om bij de leiders te komen, reed in volle jacht tegen een te ver over de afrastering gebogen jon gen aan. Hoewel hij ondanks deze bot sing op zijn fiets wist te blijven, moest Pauw toch afstappen: het was zo hard aangekomen dat hij zijn sleutelbeen had gebroken. De dappere Van Houwelingen kon tenslotte het hoge tempo van de hoofdmacht niet langer volhouden en ontgoocheld staakte hij de strijd. Doordat ook Ribbelink en Kool moeilijkheden met het tempo kregen, dunde het aantal kanshebbers uit tot tien. Deze tien renners bleven elkaar in de slotfase van de strijd angstvallig bewaken en ston den geen enkele ontsnapping meer toe. Aanvankelijk scheen 'n gezamenlijke uitval van Tonny Peters, Van Steenselen, Niesten, Jong en De Ruiter na een door Peters gewonnen premiesprint nog tot succes te leiden, maar Steenvoorden. Bruggenkamp, Post, Van Wetten en Geldermans lieten zich door deze charge niet verrassen. Eindsprint De eindsprint moest de beslissing bren gen. En deze werd een prooi voor Steen voorden, die als eerste door de laatste bocht kwam gesneld en deze positie ondanks fu rieuze aanvallen van Bruggenkamp en Post niet meer afstond. Met een wiellengte ver schil bleef de Heemstedenaar de situatie meester. De uitslag luidde: 1. P. Steenvoorden (Heemstede), de 100 kilometer in 2 uur 26 min. en 39 sec.; 2. J. Bruggenkamp (IJmui den) 3. K. Post (Nieuw Vennep)4. C. Niesten (Beverwijk)5. A. van Wetten (Noordwijkerhout)6. D. de Ruiter (Bever wijk) 7. T. Peters (Haarlem)8. A. Gel dermans (Beverwijk)9. C. Öe Jong (ÏJjtiuR den); 10. A. van Steenselen, (Mijnsheeren- land)11. op een halve ronde: A. Kool (Delft); 12. op één ronde: F. Koek (Haar lem); 13. C. Hamelink (Den Haag); 14. L. Ribbelink (Delft). Slechts veertien van de veertig renners reden de wedstrijd uit. De Italiaan Ercole Baldini, wereldkam pioen achtervolging bfj de amateurs, heeft op de Vigorelli-baan in Milaan het wereld uurrecord verbeterd. Hij legde in een uur een afstand af van 46.393 km. Het oude record stond sedert 29 juni van dit jaar op naam van de Franse professional Jacques Anquetil, die eveneens op de Vigorelli- baan 46.159 km. had afgelegd. Voordien stond het record sinds 1942 op naam van de Italiaan Fausto Coppi, met 45.798 km. Baldini, die in 1954 het wereldrecord voor amateurs reeds op 44.870 km. bracht en die in begin september van dit jaar de absolute wereldrecords voor de 10 en 20 km. op zijn naam bracht, lag na een half uur al voor op het schema van Anquetil. Hij had toen 23.186 km. gereden, tegen Anquetil destijds 22.986 kilometer. Aangemoedigd door een geestdriftige en zeker niet ondeskundige menigte van 60.000 toeschouwers, begon Baldini aan zijn poging, die met zulk een sensationeel succes eindig de. Het record van Fausto Coppi, dat zo vele jaren onaantastbaar had geleken en waarot-i menigeen tevergeefs zijn krachten had geprobeerd, was in juni van dit jaar eindelijk in het bezit gekomen van Anquetil, een resultaat waarop men in Frankrijk niet weinig trots was. En thans liet Baldini een nieuw „meesterstuk" zien. Voor ongeveer 40.000 toeschouwers is woensdagavond in Dublin een voetbalwed strijd gespeeld tussen de elftallen van de Ierse en Engelse league. De wedstrijd ein digde in een 33 gelijkspel, nadat de En gelsen met de rust met 31 voor hadden gestaan. Als eerste van een serie bijzondere wed strijden van de afdeling Groningen van de KNVB speelde woensdagavond in het Oosterpark-stadion een Nederlands jeugd elftal tegen een Gronings elftal. De Neder landse jeugd verloor de ontmoeting met 1—4. Het bestuur van de KNAU heeft thans, na een vergadering hieromtrent, definitief besloten de bondstrainer, de heer J. Groo tewal, bij het Nederlands Olympisch Comité voor te dragen als coach voor de Neder landse atleten, die naar de Olympische Spe len in Melbourne zullen gaan. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie besloot tevens, de vèr- springer Henk Visser voor uitzending voor te dragen. Zoals bekend heeft Visser maan dag in Boekarest het Europees record vèr- springen op zijn naam gebracht met een sprong van 7.98 meter, waarmede hij ruim schoots voldeed aan de voorwaarden, die hem waren gesteld en waarmede hij zich wat de KNAU betreft een plaats ver overde in de Nederlandse Olympische ploeg. Een Engelse trainer, die voor deze gele genheid speciaal naar Nederland was over gekomen, heeft woensdagavond in het Olympisch stadion een proeftraining geleid, ten aanschouwe van de volledige technische- en keuzecommissie van de KNVB. Aan de training werd deelgenomen door enkele spelers van de A-groep der centrale training, zoals Schaap, Lenstra, Koopal, Bosselaar, Boskamp en Landman en verder door en kele spelers van de vereniging „Amster dam", oa.. Tolmeyer en Vonhoff. Naar wij vernemen waren de leden van de tc. en de kc. niet dermate door het optreden van de Engele trainer geïmponeerd, dat zij het bondsbestuur zouden willen adviseren deze kandidaat aan te stellen als coach voor de KNVB. Na een bespreking dienaangaan de, werd besloten de sollicitant af te wijzen. De consequentie hiervan is, dat er op het ogenblik geen oefenmeester is om de cen trale training te leiden. De vereniging Wil lem II is nl. niet bereid de heer Wudi Muller nog langer aan de KNVB af te staan, hetgeen trouwens tevoren reeds was over een gekomen. De technische commissie is doende, ten aanzien van de trainingsbijeen komst van de volgende week, een oplossing te vinden. Een nieuwe, serieuze kandidaat als opvolger van Merkel heeft men thans niet op het oog. Smit en Roozen weer samen Op zaterdag 6 oktober wordt op het Beer schotterrein in Antwerpen een wedstrijd ge speeld tussen de oud-internationals van België en die van Nederland. De baten zijn bestemd voor het kindernoodfonds van de Verenigde Naties. De samenstelling van het Nederlands elftal is als volgt: Doel: Halle (Go Ahaed). Achter: Potharst (Ajax) en Wilders (Blauw Wit). Midden: Pellikaan (Longa), Van Stoffelen (Ajax) en B. Paauwe (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), De Vroet (Feyen oord), Roozen (Haarlem), Smit (Haarlem) en Mijnders (DFC). Reserves zijn: Keizer (Ajax), Schijvenaar (EDO) en Drager (Ajax). ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 8 oktober Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 De Amerikaan Tom Kono verbeterde tij dens wedstrijden in Honolulu het wereld record tweehandig drukken in de licht- zwaargewicht klasse door 146.355 kg. om hoog te brengen. Het oude record stond met 145 kg. op naam van de Rus Arkadi Vorobiev (16 oktober 1955 in Moskou). Op het Coniston Meer, in het noorden van Engeland, heeft Donald Campbell met zijn raceboot met turbine-motor, de „Blue bird" het wereldsnelheidsrecord te water, dat reeds op zijn naam stond met een ge middelde van 345 km per uur, verbeterd en gebracht op 363 km per uur. Toen Campbell voor de tweede maal het meer overstak, begon de boot onregelmatig te stampen en te dansen op het water en er sloegen zwarte rookwolken uit. Eenmaal weer aan wal zei Campbell: „Ik was er bijna geweest.... de Bluebird begon te steigeren als een hengst. Ik weet niet wat er aan de hand is geweest". Het record werd min of meer bij toeval verbeterd tijdens een trainingstocht. Camp bell was van plan pas donderdag officieel een aanval op het wereldsnelheidsrecord te doen. Geen vliegende schotel, doch een suggestieve opname van de raceboot „Miss Windermere II", waarmee de Engelse advocaat Norman Buckley grote snel heden bereikt op het water. De Haarlemse basketballiefhebbers wacht volgende week een bijzonder interessante opening van het basketbalseizoen 1956/57. Een Haarlem vertegenwoordigend heren team zal namelijk op woensdag 26 septem- ter des avonds om acht uur op het buiten- veld van de Stadsdoelen aan de Gasthuis straat in Haarlem in het veld komen tegen de Poolse ploeg Polonia Kolejarz Wars- zawa, in welke ploeg niet minder dan vier internationals zijn opgesteld. Reeds eerder zullen de Poolse gasten in Nederland enige wedstrijden spelen, want ook zal worden deelgenomen aan het inter nationale toernooi van de Amsterdamse ver eniging The Blue Stars. Ofschoon de opening van het nieuwe bas ketbalseizoen zeer ongebruikelijk moet ge schieden op het buitenveld van de Stads doelen, is er helaas nu nog geen andere mogelijkheid ten opzichte van een zaal van het Krelagehuis in Haarlem, hoewel ver wacht mag worden dat de nieuwe competi ties van de zaalsportbeoefenaren in het Krelagehuis toch op normale wijze en tijdig zal kunnen beginnen. ^<^OOOOOCXXXXXXXX)OOOOOOOOOOOOOC)OOOCCOOCOOOOOOOOOC)OCOOOOC 8 U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het 8 volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en rf vermijdt geloop aan de deur. o Het te gireren bedrag is f 7.15, post- 8 abonnés f 7.65. U kunt het ons gemakkelijk maken j door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen 5 (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter ij beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de 5 giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE 20ooooooooooooooooooooooooooocoooocxxxxxxxxx)oooooooooooc> De derde etappe van de internationale motorzesdaagse is zo zwaar geweest, dat er als het ware een complete ravage is aangericht. En die trof zowel de rijders als hun machines. Ook de Nederlandse ryders zijn er niet zonder kleerscheuren of ma- teriaalschade afgekomen en ook nu waren er weer uitvallers te noteren, namelijk de zijspancombinatie van de rijkspolitieman nen Emmelkamp en Van Kasbergen. Zg waren uitstekend begonnen, maar stuitten op een gegeven ogenblik, toen zij door een diepe kuil reden, op een betonnen blok, waardoor de voorvork van hun Zündapp krom trok. Beide mannen, die er zelf goed afkwamen, hebben nog geprobeerd met be hulp van een boomstam, de vorkpoten weer enigszins in het oorspronkelijke mo del te krygen, maar er was bijna geen buigen aan en de machine was en bleef on bestuurbaar. Er zat dus niet anders op dan de strijd te staken. Zoals bekend, was het de rijders ook dinsdag niet gemakkelijk gemaakt en des avonds, tijdens de juryvergadering, is er nogal iets aan de aanvankelijk officieus bekend gemaakte stand van zaken ver anderd. Er bleken niet 282, maar 283 rij ders te zijn gestart. Er was namelijk een Oostenrijker alsnog in de gelegenheid ge steld te vertrekken, omdat hij gehinderd was door een wagen van een toeschouwer. Van die 283 zijn er op de tweede dag 23 uitgevallen. Tot dan toe waren er dus nog 260 in de strijd, van wie er op de tweede dag nog 64 man strafpunten opliepen, zo dat het totale aantal deelnemers met straf punten 93 werd. Er waren 167 van de 260 oorspronkelijk gestarte rijders met strafpunten. Dit be tekent, dat meer dan de helft toen het- „goud" al kwijt was geraakt. En dit is wel een sterk bewijs, dat deze zesdaagse als een uitzonderlijk zware moet worden aan gemerkt. Er werd voorts achteraf nog een lid van het Italiaanse Trophyteam met strafpunten bedeeld, zodat er op de derde dag niet vier, maar slechts drie trophy-teams nog een blanco register hadden, namelijk En geland, Tsjechoslowakije en Zweden. Daar van is woensdag ook Zweden afgevallen, doordat het een man kwijt raakte, zodat alleen Engeland en Tsjechoslowakije zijn overgebleven. Over de Vaas-teams kon in verband met de tweede rit nog het volgende worden gemeld: Er waren na de tweede dag nog acht Vaas-teams zonder strafpunten: Nederland A en B, Engeland B, Polen A en B, Tsjechoslowakije B, Rusland B en Duitsland A. Strafpunten Aan het einde van de tweede dag had Frans Vos 14 strafpunten, Van der Mispel eveneens 14 en de zijspancombinatie Em- melkamp-Van Kasbergen 58 strafpunten. Nederland had toen twee uitvallers van de twintig deelnemers, en van de overge bleven 18 man hadden er drie strafpunten op hun lijstje. Behalve dat woensdag (toen het traject van dinsdag in omgekeerde richting werd gereden) de Nederlandse zijspanrijders van het toneel verdwenen, kwamen enkele an dere Nederlanders danig in moeilijkheden. Rudi Boom, die zelf op tijd wegsprong, zag zijn machine vijftien meter naar beneden duikelen in een ravijn. Hij slaagde er in, zijn motor weer „boven" te krijgen, maar kwam door het oponthoud drie minuten te laat aan de volgende controle. De pech bleef hem ook verder achtervolgen. Op een gegeven ogenblik werd hij samen met een Belg in een verkeerde richting gestuurd. Hij reed een heel stuk om, kwam bij een controle, waar de Nederlandse helper Jacques stond. Deze vertelde hem, dat hij een controle had overgeslagen.Dat zou diskwalificatie betekenen, en dus ging Rudi terug naar de vorige post, begon op nieuw en deed het goed. Hij zag kans met een achterstand van 45 minuten binnen te komen. In de jury zou des avonds worden besproken of hij, tengevolge van de route afwijking, donderdag nog mag starten. De Nederlandse officials hebben daar goede hoop op. Zekeringen Ook Dick Muller heeft strafpunten op gelopen. Enkele malen heeft hij nieuwe zekeringen moeten monteren. Frans Vos, die er al een paar had, heeft er woensdag twee strafpunten bij gekregen. Ton Wit- berg zelf maakt het weer goed. Hij heeft nog maar weinig last van zijn arm. Ben Olie heeft aan de derde etappe een dikke knie overgehouden, opgelopen bij een flinke tuimeling. Hij verloor kostbare tijd, maar dat kostte hem gelukkig geen straf punten. In het algemeen heeft onze ploeg het weer uitstekend gedaan, maar het zwaarste werk komt ongetwijfeld nog. En daarbij moet men er rekening mee houden, dat vermoeidheid een steeds grotere rol gaat spelen. De vierde en vijfde dag zullen vermoede lijk wel het meest van de capaciteiten en van het uithoudingsvermogen van de deel nemers vergen. Tijdens de derde etappe zijn 25 deel nemers uitgevallen, zodat zich nog 235 in de strijd bevinden. In totaal vielen tot dus ver 78 (van de 313) rijders af. Er zijn er nog 148 zonder strafpunten. Na drie dagen, dus op de helft van de zesdaagse, is de officieuze stand in de strijd om de internationale Trophy als volgt: Engeland en Tsjechoslowakije 0 straf punten, Italië 1 strafpunt, Zweden 100 strafpunten, Oostenrijk 184 strafpunten, Duitsland 200 strafpunten. Rusland 468 strafpunten. De voetbalwedstrijd voor de Europabeker tussen Nice (Frankrijk) en Aarhus (Dene marken), die woensdagavond in Kopenhagen is gespeeld, eindigde in een 11 gelijkspel. De Denen hadden bij de rust een 10 voor sprong. De returnwedstrijd voor de Europabeker tussen SWKS (Warschau) en Sloven (Bra tislava) is geëindigd in een 20 overwin ning voor SWKS. De eerste wedstrijd, die een week geleden in Bratislava werd ge speeld won Sloven met 40, zodat het over gaat naar de volgende ronde. Het belangrijkste punt van de agenda, die de Amsterdamse gemeenteraad woens dag zqu behandelen, is daarvan afgevoerd. Het was de voordracht tot het vaststellen van een uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor de luchthaven Schiphol. Dit plan is zoals men weet, uitgewerkt in een uitge breid rapport, samengesteld door een com missie, waarin samenwerkten de dienst luchthaven Schiphol, de Rijksluchtvaart dienst, de dienst der publieke werken en de KLM. De burgemeester deelde mee, dat op aan drang van de raad dit rapport met de toe komstplannen voor Schiphol eerst nog eens zal worden bekeken in de commissie voor Publieke Werken, waarna het in openbare behandeling zal worden gegeven. De raad ging hier zonder meer mee akkoord. Vlootbezoek. Van 21 tot 24 september zal een Nederlands smaldeel, bestaande uit de kruiser „De Ruyter" en de patrouillevaar tuigen „Hadda" en „Freyr" een niet-officieel bezoek brengen aan Antwerpen. Comman dant van het smaldeel, tevens commandant van de „De Ruyter" is kapitein ter zee G. J. Platerink. Dit is de 14-jarige Robert Kuhel, zoon van een Amerikaanse bankier in West- Duitsland, wiens beheerste en intelli gente optreden zijn vader en moeder en hem zelf redde uit de handen van de misdadiger Walgenbach. Robert wist met een smoesje weg te komen naar de badkamer, waar hij een geladen revolver pakte en zich daarmee weer bij zijn benarde ouders voegde. De ban diet dwang hen in de auto en wilde met hen naar Heidelberg om daar de bankier een losprijs van 300.000 Mark te doen halen alvorens hem, zijn vrouw en zijn zoontje te laten gaan. De ban kier maakte om de aandacht van pas serende militaire politie te trekken enige vreemde manoeuvres en toen op dat moment de bandiet zijn pistool trok werd hijzelf dodelijk getroffen door een schot van Robert.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11