Vrijdag wordt begonnen met de berging van de kotter „Triad" Drie nieuwe stations krijgen in de komende maanden hun gestalte Visserij-varia B. en W. willen een tweede U.L.O. laten bouwen - plaats: Duin wijk Havenberichten Er ontbreekt nog ruim 2000.- Firma Maarschalk - met zandzuigertje - doet het voor de helft van f 6000.- AFSLAG VARKENSVLEES!! GROENENDMLS VLEESBEDRIJF N.E.I. bracht tot tweemaal toe rapport uit Voor N.S. is tunnel een weldoordacht experiment: steilste spoorweghellingen in den lande DONDERDAG 2 0 SEPTEMBER 1956 11 I -W<;| Om het bridgekampioen- schap van Groot-Velsen Ledenvergadering R.-K. Bond van Handels- en kantoorbedienden Aan de Clyde wordt weer gewerkt op de werven Een reis door Griekenland Hamburg breidt zijn haven uit voor supertankers Burgerlijk Pensioenfonds Uitkeringen in 1957 op 300,6 mil joen geraamd Duitsers bouwen schepen voor Nederland VELSER TUNNEL EN SPOORWEGVERKEER Onbewaakte en gebogen perrons Wellicht toch ventilatie Nog geen architectuur voor Beverwijks station Goederenlijn voor industrie Overweg blijft Halte Hoogovens vervaltl Engelse film bij C.F.A. „Ik weet, ik weet, wat jij niet weet. „Het Chinese Landhuis" in de badplaats ELKE OCHTEND TEGEN VIER UUR is hij al aan het kille IJmuidense stranch Douwe Broek, wiens kotter „Triad" IJM 32 nu al weer tien dagen in het zuigende zand gekluisterd zit. En elke ochtend moest hij weer zien hoe zijn scheepje verder wegzakte, moest hij weer vaststellen hoe de dagen zonder uitzicht verliepen en had hij zich telkens de vraag te stellen waarom het hem nu juist twee maal in een jaar moest overkomen, dat de motor van zijn scheepje dat het gezin nauwelijks kon rondkomen met een paar tientjes en altijd was afsloeg en de kotter op het strand verdwaalde. VANMORGEN vroeg is Douwe Broek weer naar het strand gegaan, nadat negen dagen vrijwel zonder kans op berging, zijn verlopen. Zaterdag was er hoop, toen enige havenarbeiders en wat vrienden hem kwamen helpen bij het graven van een geul en vier IJmuidenaren steun hadden toegezegd door een motorsloep ter beschik king te stellen voor het uitbrengen van een lijn op die zaterdagmorgen. Toegezegd, want toen het werkelijk op het uitbrengen van die lijn aankwam, stond pas de vierde man, Levasier, waarbij Douwe Broek aan kwam, klaar om dadelijk mee te gaan Het motorsloepje kwam voor het strand Helaas te laat. Want het tij had de ge graven geul al vernield en de kans op los trekken op het winchje van de „Triad" doen vervliegen. Men slaagde er in de middag nog in om een anker op 600 meter uit het strand in zee uit te zetten en er zwenmmend een lijn naar over te brengen. Maar meer kon niet worden gedaan. De hoop vervloog die dag weer. DE ZONDAG, de maandag en de dins dagmorgen waren weer gelijk aan vorige dagen, Douwe Broek, de beide zoons en zijn vrouw waren iedere dag aan het strand. Ze wilden er zijn, bij hun schip, zonder dat er maar iets kon worden ge daan. Een bergingsmaatschappij vroeg j minstens f 6000 om het scheepje weer in zee te brengen. Waar zou Douwe Broek het geld vandaan moeten halen. De af lossing op het schip wacht hem ook nog en die f 6000 zou echt teveel worden. Het gezin zou er in zijn geheel onderdoor gaan. De kotter is verzekerd, uiteraard mag men zeggen. Maar toen Douwe Broek de verzekering van de stranding van zijn schip op de hoogte stelde, bleek dat hij slechts zeven percent van de waarde van de „Triad" als sleep- en bergingsloon van de verzekering uitgekeerd kan krijgen. Het zou neerkomen op ongeveer f 700. En stel daar de f 6000 eens tegenover. ZeS duizend gulden, waar beslist geen cent af kan. IJMUIDEN voelt met Douwe Broek mee. We hebben het van vele kanten mogen horen en tientallen mensen, die van de zuidpier af het strand opgaan, komen bij Douwe aan voor een praatje. Er zijn de bekende vragen: hoe het nu wel is geko men en volgens schipper Broek de meest gestelde vraag: zit ie nu op het strand? Elke dag heeft Douwe Broek er weer andere mensen bij zijn scheepje ontmoet. Zoals gisteren, toen een bejaard echtpaar van Bloemendaal af was komen wandelen om bij de „Triad" gebakken vis te kopen. Ze hadden al vergeefs naar een bord ge zocht, waarop Douwe de verkoop van ge bakken vis tegen enigszins verhoogde prij zen aankondigde. „Verhoogde prijzen om de kosten van de berging te dekken". Dit was de beide bejaarden in Bloemendaal op het strand verteld en maar al te graag droegen ze een klein steentje bij in het grote bedrag van f6000 als er een visje ADVERTENTIE Carbonade vanaf 2.28 Mag. Vark.lappen 2.48 ONS WEEKPFROFIJT 100 gram LEVERKAAS en 100 gram TONGEWORST 78 ct Zeeweg 229, IJmuiden Da Costalaan 15, Driehuis Er passeren meer mensen op zo'n dag. Een gast van elke dag is Velsens burge meester mr. M. M. Kwint, meestal te paard, die al vele malen belangstellend heeft geïnformeerd naar de stand van zaken. DE ACTIE van ons dagblad heeft Douwe Broek ook weer enige moed en steun ge geven en het aanbod van de firma Maar schalk uit Noordwijk aan Zee heeft alle hoop gistermiddag in het gezin Broek doen terugkeren. De firma Maarschalk joooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa g Eventuele bijdragen van allen, die ft willen meehelpen de tragische omstan-ft digheden voor het gezin D. Broek rond de stranding van hun scheepje „Triad" ft IJM 322 op het IJmuidense strand te verlichten, kunnen worden overge- ft maakt op het gironum mer van ons ft blad: 273107. Als sleep- en bergloon zal schipper Douwe Broek thans ruim ft f 3000,bijeen moeten hebben op de dag, nadat de „Triad" is vlotgebracht. 8 Slechts ongeveer f 700,wordt hierin door de verzekeringsmaatschappij bij- g gedragen, zodat er f 2300,als een centenaarslast op het gezin van Broek ft blijft drukken. Een bedrag dat er niet 8 is, maar dat wellicht bijeen zou kunnen ft komen, wanneer de lezers het voorbeeld ft van de directie van ons blad er werd 8 f 100 beschikbaar gesteld volgen. o behulp van de motor van de „Triad", die het weer goed doet, en de uitstaande lij nen, hoopt men de kotter dan in zee te krijgen tijdens een vloed van vrijdag of zaterdag. De poging van de firma Maar schalk gaat op de basis „No cure, no pay". www ij w - - - -? f TTT 'ft,.'- V»-* v f '?l«| - - 1 ft:':-ui ft jg p I Na de tweede ronde van het bridgetoernooi om het kampioenschap Groot-Velsen zijn de punten radicaal veranderd. De leiders van de drie afdelingen hebben allen een geduch te veer moeten laten, en hun voorsprong, die zeker niet gering was, zien veranderen in een achterstand. Alleen de dames Kra merSchoen handhaafden zich nog wel op de 1ste plaats, maar hun ogenschijnlijke veilige voorsprong is totaal verdwenen. De totaalstand van de zes eerst geplaat sten is (in percenten): Hoofdklasse: 1. PrinsPorck 115.08; 2. mevr. PrinsJonker 111.11; 3. MainzWitte brood 108.73; 4. Wey—De Winter 103.97; 5. LamanMiddelkoop 97.61; 6. BornClee- ren 90.48. Eerste klasse: 1. dames KramerSchoen 115.88; 2. BaartGeus 115.87; 3. OomsSnoek 113.49; 4. KleefstraTop 108.73 5. v. d. BergAmsing 106.35; 6. echtp. Snel 105.56. Tweede klasse: 1. v. d. GraagStam 120.83; 2. ReyendamSival 115.83; 3. mevr. Dijks hoornHeykants 115.72; 4. Porck sr.Porck jr. 115.28; 5. dames BerkhoutHeykants 107.19; 6. echtpaar Broeren 106.21. Het Bondscongres van de r.k. Bond van Handels-, Kantoorbedienden en Winkel personeel, dat van 18 tot 19 november te Amsterdam zal worden gehouden, was voor de afdeling Beverwijk, aanleiding een al gemene ledenvergadering uit te schrijven, die gehouden werd in een der zalen van „De Groentebeurs" aan de Meerstraat. De voorzitter zette de bedoeling van het bondscongres uiteen en wees tegelijkertijd op het wetgevende karakter van deze ver eniging. Ook de kandidaatstelling voor be zoldigd bondsbestuurder vroeg deze avond de aandacht, evenals de voorstellen die door diverse afdelingen waren ingediend. Een bijzonder woord van waardering uitte spreker aan het adres van de bonds- secretaris, de heer A. de Graaf, die op 18 september zijn bestuursfunctie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neergelegd. De secretaris las zijn jaarverslag voor waaruit bleek dat de afdeling Beverwijk een groeiende en bloeiende afdeling is het 200ste lid is kort geleden ingeschreven. GLASGOW (Reuter) Meer dan vijf duizend arbeiders van scheepswerven aan de Clyde hebben woensdag op drie grote vergaderingen in Glasgow, Greenock en Irvine bij geheime stemming besloten hun staking, die op 31 augustus begon, te be ëindigen. De mannen zullen het werk vandaag hervatten. Zij hebben de aanbie dingen van de werkgevers ten aanzien van eisen voor gegarandeerde weeklonen aanvaard. op tafel kwam. Douwe heeft het tweetal moeten vertellen, dat er geen visje meer aan boord was en dat die visverkoop een praatje moet zijn geweest aan Bloemen- daals strand. heeft de zaak eens bekeken - zij heeft al meer kleine scheepjes van het strand af weer in zee gebracht - en kwam tot de conclusie, dat met f 3000 veel te doen zou viin ZIJ li. ■•••;-, - Er is een klein contract opgesteld en daarin staat dan vermeld, dat de firma Maarschalk vrijdagmorgen vroeg naar het IJmuidense strand zal komen om met de berging van de „Triad" te beginnen. Er zal een kleine zandzuiger komen en al het andere materiaal, dat erbij nodig is. De drie duizend gulden zullen voldaan moe ten worden op de dag. volgende op die, wanneer de „Triad" in IJmuidens Vissers haven is binnengebracht. VRIJDAGMORGEN zal de zandzuiger bij de waterlijn beginnen en langzaam aan een geul zuigen op dezelfde diepte naar de „Triad" toe, zodat er water onder het scheepje komt te staan. Ook rond het scheepje wordt een geul gezogen en met Lezing door A. Dominions voor kath. werknemende middenstand De heer A. Dominicus schijnt voor Be verwijk een bijzondere aantrekkingskracht te bezitten. Reeds verleden jaar mochten diverse verenigingen zijn lezingenreeks over Italië en Spanje beluisteren. Woens dagavond sprak hij over Griekenland voor de leden van de Kath. Werknemende Mid denstand in Terpsichore. Een stampvolle zaal heeft geboeid zitten luisteren naar zijn voordracht. In zijn inleiding sprak de heer Domini cus over het oudste tijdperk in de Griekse geschiedenis om daarna de tegenwoordige politieke en sociale toestanden in het land aan een nader onderzoek te onderwerpen. Hierin kwam vooral de gehechtheid aan het vaderland tot uiting en de hechte fa miliebanden. Het Griekse volk is een be trekkelijk arm volk, dat uitsluitend op scheepvaart is aangewezen, daar landbouw in het rotsachtige land vrijwel onmogelijk is. Er zijn dan ook ruim 800.000 werklozen. Na zijn inleiding toonde de heer Domini cus een serie diapositieven, die aller be wondering afdwong en men bracht een bezoek aan Athene met zijn beroemde Acropolis, zijn schitterende oude kunst werken en bezienswaardigheden. Na de pauze ondernam men een tocht door de Aegeïsche Zee en deed diverse eilandjes aan. Voorzitter J. Sengers dankte na afloop de spreker voor zijn leerzame en boeiende vertelling en hoopte hem een volgend jaar weer te mogen begroeten met het verhaal van een nieuwe door hem ondernomen reis. HAMBURG (Reuter) Het stadsbe stuur van Hamburg heeft medegedeeld, dat de haven van Hamburg zal worden geschikt gemaakt voor het opnemen van de grootste tankschepen en dat de olie- laad- en loscapaciteit tegen 1956 zal zijn verdubbeld. De beneden-Elbe zal tot een diepte van dertien meter worden uit gebaggerd en er zullen nieuwe bekkens in de zuidelijke haven worden gegraven, waaronder die geschikt zullen zijn voor tankschepen van meer dan 28.000 dwt en een aantal voor fankscheper. tot 16.000 dwt. Na voltooiing van deze werkzaam heden zal de haven van Hamburg onge veer duizend tankschepen per jaar kun nen verwerken, waarvan ruim honderd supertankschepen. Men verwacht, dat te gen 1965 de olieaanvoer ongeveer twaalf miljoen ton zal* bedragen of het dubbele van de hoeveelheid, die in 1956 wordt verwacht. Tegen dat jaar zal de capaci teit der raffinaderijen in Hamburg naar verwacht wordt ongeveer acht miljoen ton j ruwe olie per jaar bedragen. I De kosten van deze havenwerken wor- i den geraamd op 65.8 miljoen mark. I Prijzen van woensdag. Heilbot 3,70; gr. tong 5,705,00; grm. tong 4,503,90; kim. tong 4,103,70; kl. tong I 3,503,25; kl. tong II 2,75—2,50; tarbot I 2,70—2,00; zalm 9.50, per kg. Tarbot IV 6752; tongschar 80; schartong 2420; gr. schol 5551; grm. schol 5149; kim. schol 4945; kl. schol I 4529; kl. schol II 3513; schar 27-13; bot 3217; c. haring 2315; makreel 3416; gr. schelvis 5722; grm. schelvis 5420; kim. schelvis 4618; kl. schelvis I 4317; kl. schelvis II 3214; wijting 2713; gr. gul 6854; midd- gul 5550; kl. gul 3314; pieterman 102; horsmakreel 8, per 50 kg. Gr. Kabeljauw 312139; gr. koolvis zw. 100—80, per 125 kg. Aanvoer van woensdag. 127 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 700 kisten schol, 105 kisten schar, 55 kisten bot, 5130 kisten haring, 270 kisten makreel, 1005 kisten schelvis, 480 kisten wijting, 220 kisten kabeljauw en gul, 47 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 8175 kisten. Besommingen van woensdag. KW 8 Deining f23.150; RO 46 Claesje f24.050; IJM 6 Norma f20.190; VL 27 f15.320; IJM 221 f15.280; KW 81 f12.510; KW 24 f9380; KW 110 f8190; IJM 54 f 8790; IJM 27 f1770; IJM 7 f2160; RO 29 f830; KW 35 f880; KW 21 f330; KW 56 f943; KW 71 f670; KW 94 f1030; KW 31 f3820. Visafslag Urk. Dinsdag werd door 74 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4474 pond kuilpaling, prijs f 0,80—f 0,90; 680 pond lijn- aal, prijs f 1,25f 1,37; 240 pond snoekbaars, prijs f0.92; 307 pond rode baars prijs f0,76; 229 pond blei, prijs f 0,04; 767 pond voorn, prijs f 0,06f 0,08, alles per pond en 593 bak nest, prijs f 2,60f 2,65 per bak van 37*/2 kg. Het aantal gepensioneerden neemt nog steeds toe en verwacht wordt, dat in 1957 aan pensioenen en toeslagen in totaal f S00.650.000 zal worden uitgekeerd, zo wordt medegedeeld in de memorie van toe lichting bij de begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De begroting sluit in de gewone dienst op f744.569.982, waarvan f301.009.350 voor de afdeling pensioenen en f 439.668.410 voor beleg gingen. Blijkens de bijlagen bij de begroting wordt het personeel van de raad in 1957 uitgebreid tot 494 man, 22 meer dan in het lopende jaar. Verwacht wordt, dat het be legde kapitaal op 1 januari 1957 zal zijn gegroeid tot bijna 2.42 miljard gulden no minaal. De te verwachten rente daarvan wordt op ongeveer 30 miljoen gulden ge schat. Bij de Flensburger Schiffbaugesellschaft is woensdag het 12.500 ton metende motor vrachtschip „Stad Delft" van stapel ge lopen. Dit is het eerste van een serie van drie vaartuigen, die in opdracht van de Rotterdamse Halcyon Lijn n.v. worden ge bouwd. De schepen, die een snelheid van 14,25 knopen per uur moeten bereiken, zijn bij zonder solide gebouwd, daar zij hoofd zakelijk voor het vervoer van erts en an dere gestorte goederen zullen worden ge bruikt. Met de bouw van de beide zuster schepen is reeds een aanvang gemaakt. De Trave-werf in Lübeck heeft woensdag aan de Nederlandse kapitein en reder Tat.je te Groningen het motorvrachtschip „Coeta" opgeleverd. Het schip, dat 58 meter lang en 9 meter breed is, heeft een draagvermogen van 800 ton. De voortdurende toeneming van de Velsense bevolking brengt met zich, dat het aantal leerlingen van de Willem de Zwijgerschool regelmatig stijgt. Reeds enige malen zijn B. en W. voor de noodzaak gesteld de raad een krediet te vragen voor de uitbreiding van deze school; onlangs is in het tekort aan leslokalen voorzien door de bouw van hulplokalensysteem „Mavem". Voorts mag op grond van het aantal aan meldingen voor het schooljaar 1956-1957 (145) worden aangenomen, dat binnen afzien bare tijd wederom een tekort aan leslokalen zal ontstaan. B. en W. willen nu een tweede ULO laten bouwen. De situatie is aanleiding geweest het Nederlands Economisch Instituut te Rot terdam opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar het te verwachten aantal leerlingen van de Willem de Zwijgerschool als- a geen nieuwe openbare ulo-school wordt opgericht; b. de Willem de Zwijger school zoveel mogelijk wordt ontlast door de stichting van een tweede openbare ulo school' en tevens te adviseren waar een tweede ulo-school zou moeten worden ge- St Het NEI heeft een rapport uitgebracht, waarin zijn bevindingen zijn neergelegd. Dow het hoofd van de Willem de Zwij gerschool is naar aanleiding van dit rap port een aantal opmerkingen ter kennis van B. en W. gebracht en ten aanzien hier van is op verzoek van B. en W. door het NEI weer een tegenrapport ingezonden. De vorenbedoelde rapporten van het NEI hebben B. en W. de overtuiging geschon ken, dat het op grond van het te verwach ten aantal leerlingen voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs in deze gemeen te noodzakelijk is, over te gaan tot het stichten van een tweede openbare ulo. Mede op grond van de rapporten achten zij het gewenst, dat als plaats voor deze school wordt gekozen een nog nader te bepalen terrein in het uitbreidingsplan „Duinwijk". r ALS IN OKTOBER van het volgende jaar de Velsense tunnels gereed zullen zijn is dit gedeelte van Kennemerland een aantal nieuwe gebouwen rijk, die alle het bekende embleem van de Nederlandse Spoorwegen zullen dragen: nieuwe stations, die de grote veranderingen, welke ook voor het spoorwegverkeer uit de gereedgekomen tunnel zullen voortvloeien, markeren. Het zijn niet alleen veranderingen, zichtbaar aan stations en tunnelbakken, verlegde sporen en nieuwe tracé's, die zich door de polders aan weerszijden van het Noordzeekanaal buigen, maar het worden ook veranderingen voor NS zelf. Want deze tunnel is tenslotte de eerste, die in Nederland ook het spoorwegverkeer dient en alleen al het feit, dat er twee hellingen van zestig percent in voorkomen, zo steil dus als nergens anders in het land op de hoofdbanen voorkomen geeft de tunnelbouw voor de Spoorwegen nog meer dan voor de Rijkswaterstaat het ietwat opgewonden kleurtje van een experiment. Denk niet, dat inmiddels alle problemen, met de Velser spoorwegtunnel samenhangend, niet nauwkeurig zijn doorgekiend en be rekend. Maar het blijft een eersteling, deze spoorwegtunnel. Aan de zuidkant van het kanaal zijn de spoorwegen in het voorjaar van 1956 be gonnen met dat deel van het werk, dat straks, in november als eerste wezenlijke onderdeel va-n de spoorwegtunnel gereed zal zijn. Daar moet namelijk tussen het „oude" station Santpoort en de halte Drie- huis-Westerveld de aftakking naar de noordelijke tunnelafrit worden gemaakt. Er werd daartoe een bocht in de be staande rechte lijn gelegd, die bijna klaar is en over een kleine twee maanden zal het treinverkeer tussen Haarlem en Velsen IJmuiden-Oost en verder naar Uitgeest deze bocht dus alvast moeten maken. Het station Duin en Kruidberg, dat in de aftakking is ontworpen, zal evenmin lang meer op zich laten wachten, want architect K. van der Gaast legt thans de laatste hand aan de tekeningen voor dit station netje, dat de functie van IJmuiden-Oost over zal nemen. Want de lijn naar IJmui den zal zich in de toekomst niet langer bij Velsen IJmuiden-Oost afsplitsen, maar reeds bij Duin en Kruidberg. Daar voegt de dienst uit IJmuiden zich straks dan ook bij de uit de tunnel komende treinen, die ge zamenlijk via Haarlem naar Amsterdam doorgaan. Een bijkomende „kleinigheid" was de verlegging van de onbewaakte overweg in het verlengde van de Cremerlaan. Het blijft een onbewaakte overweg, althans, wanneer op den duur het verkeer geen andere eisen stelt en er geen kalveren verdronken zullen zijn, voor deze put gedempt is. Voor de halte Driehuis Westerveld brengt de nieuwe, gebogen spoorbaan eveneens een geringe consequentie met zich mee: de perrons moeten lichtelijk gebogen worden, om aan te sluiten bij het tracé. Het nieuwe stationnetje Duin en Kruid berg, geprojecteerd dus als „verzorger" van de toekomstige uitbreiding van Sant poort-dorp in westelijke richting, zal drie sporen via twee perrons te verwerken krij gen één ervan is een „doorrijdspoor" voor goederentreinen en aangezien dit sta tion beslist in dienst moet zijn, als de tun nel volgend najaar klaar is, begint men hier binnenkort met de bouw. Even later, gerekend op weg naar de tunnel, zal de trein weer stoppen; halte Driehuis-Oost. Daar wordt nu nog hard gewerkt aan de doortrekking en de onder doorgang van de Hagelingerweg, die aan sluiting geeft op de Van den Vondellaan. Hier komen twee sporen met een eiland- perron in het midden, dat voor het publiek bereikbaar zal zijn uit het voetgangers- tunneltje onder de nieuwe spoorbaan door. Evenmin als het station Duin en Kruidberg krijgt deze halte Driehuis-Oost een kap over de perrons: er zullen abri's worden geplaatst. Nog verder naar het noorden, daar waar de tunnelbak in open uitvoering in de grond verdwijnt op weg naar de onderdoorgang van het kanaal, is het werk klaar op bal- lastbed en sporen na. Van Duin en Kruid berg tot de oude Hagelingerweg liggen de rails er inmiddels al en het wachten is nu op een ophoging van die Hagelingerweg, opdat het verkeer daar voorlopig nog even de nieuwe spoorlijn kan passeren tot het definitief rechtdoor kan naar Driehuis en de oude Hagelingerweg wordt opgeruimd. In totaal-generaal gezien zal het beton werk voor de Velser spoorwegtunnel in mei 1957 gereed kunnen zijn. Daarbij is de mogelijkheid opengelaten deze tunnel als nog, evenals de autotunnel van een gefor ceerde ventilatie te voorzien, maar men wil eerst aan de hand van proeven afwachten, wat de dieseltractie voor de lichte goede rentreinen, die door de tunnel mogen, gaan doen en of de treinstellen zelf niet voldoen de zuiging in de tunnel ontwikkelen, zodat luchtverversing, anders dan door middel van de thans geprojecteerde schachten, overbodig blijkt te zijn. De situatie in het noorden is nog niet zo ver als in het zuiden: het nieuwe station voor Beverwijk, dat „achter" het oude komt, is alleen nog maar in tekeningen op genomen als „een station" zonder dat het nog zijn architectonisch gezicht heeft ge kregen. Het wordt echter dit staat vast het belangrijkste stationsgebouw van het hele miljoenenproject. Terzijde van het gebouw is gedacht aan een autobus station voor de door en in Beverwijk rij dende diensten. Hij zal de spoorbrug overbodig maken, die dan ook zo gauw als het maar enigszins kan gaat verdwijnen en hij maakte aan de andere kant de bouw van liefst drie nieuwe stations noodzakelijk het station Duin en Kruidberg, dat eigenlijk meer recht zal krijgen op de naam „Santpoortdan het bestaande, de halte Driehuis-Oost en het nieuwe station van Beverwijk. De dubbele spoorbaan, die uit de tunnel komt, wordt langs twee tussen de sporen liggende perrons opgevangen en er is ge rekend op een uitbreiding met een derde spoor. Tussen de beide perrons zal een tun neltje de reizigers een snelle verbinding verschaffen met dit tunneltje zal men reeds deze week beginnen. Maar of het hele station al klaar zal zijn, wanneer de tunnel geopend wordt, is een vraag, die men bij de Spoorwegen ook niet met ja kan beantwoorden. Het is inmiddels niet zo erg, want het oude gebouw kan dan nog even dienst doen tot het nieuwe er staat. Liever had ook N.S. gezien, dat de tunnel met alle „bijkomende werken" als één nieuw geheel kon worden ingewijd, maar dit haalt men eenvoudig niet meer. Voor het goederenvervoer naar Hoog ovens en papierfabriek en voor de stad Beverwijk zelf wordt een nieuw los- en laademplacement van ongeveer dezelfde capaciteit als het huidige aangelegd, achter het bestaande, dat dan dus verdwijnen kan. Veel goederenvervoer zal er niet door de tunnel komen zoals gezegd beperkt het zich tot lichte goederentreinen, want de kolentreinen voor de Hoogovens zullen alle via Hembrug en Uitgeest worden ge dirigeerd. Niettemin kan elke goederen trein via een kruisend spoor snel op een spoor naar het Hoogoventerrein worden geleid met een aansluiting voor Van Gel der. Voor het industrieterrein in de omge ving van de Plaatwellerij staat voor een veel verdere toekomst een spoor langs de tunnel terug en dan vlak bij de kanaaloever er óver heen op papier, maar zover is het voorlopig nog niet. De overweg in de Wij kerstraat weg blijft dus bestaan. Maar daar er hooguit enkele treinen per dag zullen passeren, is deze steen des aanstoots in de nieuwe situatie wel verdwenen. Bovendien zal het verkeer over de Wij kerstra at weg veel minder in tensief worden. Alleen lokaalverkeer en een enkele uit de tunnel komende aüto, die in Velsen-Noord moet zijn. Die kan name lijk via een half klaverblad van toevoer wegen direct na het verlaten van de tun nelbak al op de rijksweg komen, maar het lijkt aannemelijker, dat men straks in de praktijk de „uitvalsweg" bij de Wijker- vaart zal gebruiken en dan even terug zal rijden. Aan die Wijkervaart wordt eveneens hard gewerkt aan de totstandkoming van kjooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooooooo» 8 8 8 Wanneer de bestaande spoorbaan 8 tussen de Velser spoorbrug en Bever- ft wijk door de tunnel overbodig zaj zijn ift 1 geworden en dus kan worden opge- jij broken, verliest ook de Halte Hoog- 8 ovens haar bestaansrecht. Men puzzelt ft j echter nog over de bediening van het j Hoogovenpersoneel en heeft onder meer j in gedachten, de functie van deze halte j te laten overnemen door het nieuwe station Beverwijk. oooococxxxxjoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa een viaduct en daarmee zal op een paar tussenstukken na de spoorwegtunnel in de aarde liggen met haar aan- en afvoer- sporen. De elektrificatie komt er snel ach ter aan, de twee nieuwe schakelstations zullen dan eveneens gereed zijn en na ok tober 1957 kan het treinverkeer met een snelheid van negentig kilometer per uur onder het kanaal doorrazen de eerste spoorwegtunnel van Nederland zal dan in gebruik zijn. In de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat vindt op vrijdag 28 september een voorstelling plaats voor de Christelijke Filmactie. Vertoond wordt de rolprent „De pastorie van Hunton", een wondere mengeling van Engelse humor en ernst, een product van Arthur Rank. Voor de eerstvolgende uitvoering in het nieuwe speelseizoen heeft de Rederijkers kamer „Kennemerland" in studie genomen het blijspel „Ik weet, ik weet, wat jij niet weet. Regisseur is Fred Koolbergen. De R.K. toneelvereniging „Nieuw Leven" te Wijk aan Zee heeft voor haar eerste voor stelling in het nieuwe seizoen in studie genomen het toneelspel „Het Chinese Land huis" De regie is in handen van de heer G. de Boer, leraar aan de Bisschoppelijke kweek school te Beverwijk. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Dieter Waltraud van Hamburg. Berkel- stroom van Londen. Oldekerk van Antwer pen. Bennekom van Antwerpen. Lies van Kristinahamn. Britt Mary van Hamburg. Ambiorix van Antwerpen. Kaap Falga van Vestervick. Aeneas van Hamburg. Hilda Torn van Archangel. Jiep van Paternimi. Raket van Boulogna. Rolf van Ronneby. Odin van Lulea. Marie Louise van Londen. Leliegracht van Hamina. Vliestroom van Fowey. Anna B. van Walkom. Cylurnum van Huelva. Walter Berends van Hudkisvall. Lore Ottens van Evenas. Rimy van Rot terdam. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Lon den. Wittekind naar Goole. Gwynwood naar Bremen. Otto Porr naar Malmö. Lucas Bols II naar Sunderland. Bally Lagan naar de Noordzee. Nordern Gulf naar de Noordzee op proefvaart. Job naar Stugsund. Petuan naar Bremen. HMS Maidstone n. Portsmouth. Ritornal naar Littköping. Sandetty naar Delfzijl. Amsteldiep naar Hampton Roads. Joost naar Dordrecht. Mutters Segen naar Gothenburg. Argo naar Skutskar. Binna naar Antwerpen. Engghano naar Hamburg. Leo naar Rotterdam. Nigerstroom naar Antwer pen. Deo Favante naar Hamburg. Adrian n. Marseille, Bittern naar Rotterdam. Flevo n. Rotterdam. Gaasterland naar Porto Allegro. Rijna naar Bremen. Manto naar Rotterdam. Paraat naar Halmstadt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7