1 DE SAMENZWEERDERS [door Friedrich Bruegel Stijgend tekort aan „kompels in Limburgse mijnen 1 Verlies van P.T.T. wordt voor 1957 op f 36j miljoen geraamd Bunno op zoek naar Luilekkerland Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem Werkgevers willen in Italië 2700 „ondergronders" werven Vakbonden willen andere oplossing Totale loonkosten: ruim 350 miljoen j Waterproof Schuurpapier DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1956 5 Het verkeer in het Suezkanaal I 1 Economische gevolgen van kwestie Suezkanaal Nederland heeft geen vertrouwen in Nasser Kerkelijk Nieuws Atjeh krijgt een autonome status van provincie Koninklijke Olie wil aandelen splitsen Roekeloze autorijder berecht De Suezkanaalkwestie Cairo geeft Hollandse baggermolens vrij Nu nog een loods. Generaal De Gaulle terug uit de Franse koloniën Internationale conferentie over wereldatoomorgaan Indonesisch kabinet waarschuwt Abdulgani ate tKaatuïSANOSTOL 31 l^door Friedrich Bruegel Nu ook klachten over Bristol „Britannia" Krachtverlies van motoren op bepaalde hoogte Wenen laat Sukarno aanzienlijk meer rust Na toejuichingen elders OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De werkgevers in de Limburgse mijnin dustrie hebben berekend, dat er tegen eind 1957 een tekort zal bestaan van 2700 on dergrondse mijnarbeiders. Op 31 juli van dit jaar bedroeg het tekort reeds 1250. De werkgevers hebben nu een nota bij de Mijnindustrieraad ingediend, waarin wordt voorgesteld aan de minister van Economi sche Zaken vergunning te vragen om ge noemde 2700 „ondergronders" in Italië te werven. De arbeidsmarkt is daar voor onze mijnen zeer gunstig geworden, sinds de Belgische werving in Italië door de Ita liaanse regering werd geschorst in afwach ting van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaken van de ramp in Marci- nelle. In deze nota wordt er aan herin nerd, dat er van eigen bodem vrijwel geen arbeiders meer voor de mijnen te halen zijn wegens de hoogconjunctuur, die het verschil tussen de lonen der mijnwerkers Is-7 86 2 26,7 ONTVANGSTEN 1950 '51 '52 *53 125 1950 *52 Uit het betoog „Suezkanaal tussen Oost en West", dat de directeur-generaal voor de Scheepvaart, de heer W. L. de Vries, gisteren in Pulchri Studio te Den Haag voor leden van het Contactcentrum op Voorlichtingsgebied, en genodigden, hield, zou men kunnen opmaken dat in officiële Nederlandse kringen geen vastomlijnde mening bestaat over de politiek die jegens Egypte gevolgd moet worden nu president Nasser de volledige zeggenschap over het Suezkanaal blijft opeisen. Men blijkt geen vertrouwen te hebben in het bewind van Nasser, waardoor het Nederlandse stand punt in sterke mate gebonden is aan dat van de meerderheid der kanaalgebruikers, wier vertegenwoordigers thans in Londen vergaderen. Mocht de uitslag van dat over leg zijn, dat de meeste of althans de voornaamste deelnemers besluiten het kanaal te boycotten en andere economische sancties tegen Egypte te nemen, dan mag men verwachten dat Nederland deze poli tiek zal steunen. Uitdrukkelijk zij vermeld dat dit niet de uitgesproken mening van de heer De Vries is, maar een gevolgtrekking die wij maakten uit het verloop van zijn betoog en vooral uit de strekking van het vraag- en antwoordspel, dat op zijn inlei ding volgde. De heer De Vries wees er op dat het Suezkanaal een vuurproef voor het Westen is. Slaagt Nasser erin op aan- vechtbare juridische gronden, het interna- tionale servituut, dat volgens de conventie van Konstantinopel op deze levensader van de Westelijke wereld met zijn olie voorraden in het Midden-Oosten en zijn handelsbelangen in Zuid-Aziè en het Vene Oosten, onder zijn nationale soeveremitei- te brengen dan kan dit leiden tot liquidatie van andere kostbare vuistpanden van wes telijk technisch vermogen m de kring van jonge Moslemstaten van Marokko tot aan Malakka. De economische gevolgen van de even tuele vaart om Kaap de Goede Hoop wer den uitvoerig besproken. Als voorbeeld noemde de heer De Vries, dat een tankboot van het type T-2 van Koeweit naar Rotter dam jaar negen vaarten kan maken via het Suezkanaal tegen vijf om de Kaap, waarbij de kosten met zestig percent zullen stijgen De totale aanvoer van olie uit de Perzische Golf zou over de vaarweg om ae Kaap die 5000 mijl langer is, 650 miljoen gulden (60%) meerkosten. De krappe vrachtenmarkt zou bovendien met aan de vraag naar scheepsruimte kunnen voldoen. Het beeld voor het goederen- en passagiers vervoer is nog ongunstiger, omdat havens die ver uit de route komen te liggen door middel van aparte diensten van Zuidafn- kaanse havens uit bediend moeten worden De vrachttarieven, de passagegelden en de verzekeringspremieën zullen verhoogd wor den De concurrentie- en afzetmogelijkhe den worden geringer waardoor bijvoor beeld Japan de kans krijgt de markten in het Verre Oosten en Zuid-Azie te verove ren De aanvoer van grondstoffen, zoals üzer- en mangaanerts uit India en natuur lik rubber uit Malakka en Indonesië zal moeilijker en duurder worden en hetzelfde geldt voor de fabrikaten, die in omgekeer de richting gaan. en die in de andere bedrijfstakken kleiner dan ooit heeft gemaakt. Intussen hebben onze mijnen reeds 1200 Italianen geworven, van wie de meesten bij' de staatsmijnen werken. Zij hebben het bij ons heel wat beter dan in de nabije Belgische mijnbekkens en vooral beter dan. in de mijnen van Zuid- België. Ten onzent wonen de Italianen in gezellenhuizen., die modern en comfortabel zijn ingericht. Zij hebben geen vijandige mijnwenkersbevolkinig gevonden, en in de mijnen werken zij bij elkaar onder eigen opzichters, zodat de aanwijzingen in hun eigen taal worden gegeven. In de gezellenhuizen krijgen zij boven dien dagelijks hun Spaghetti. De staatsmij nen geven voor „hun Italianen" zelfs een eigen tijdschrift uit in het Italiaans. Bo vendien bieden de gezellenhuizen volop gelegenheid voor prettige verpozing. De beste propagandisten voor onze mij nen in Italië zijn dan ook de Italiaanse mijnarbeiders zelf, die in hun brieven vol lof schrijven over de toestanden ten onzent, over de bedrijfsveiligheid en de sociale voorzieningen. Natuurlijk staan de werkgevers noch de vakbonden in principe erg enthousiast te genover deze werving in het buitenland. Bovendien zijn de vakbonden van oordeel dat men langs deze weg het probleem der Onderbezetting aan het „kolenfront" niet oplost, daar het sterke verloop in de be zetting onverminderd zal doorgaan we gens het eenvoudige feit, dat de mijnar- beid nu eenmaal onaantrekkelijker is dan welk ander werk ook. Daarom menen de bonden, dat de mijn- arbeid veel meer dan thans het geval is, aantrekkelijk moet worden gemaakt door verbetering der lonen en andere arbeids voorwaarden, door verbetering ook van de pensioenen en door verkorting van de ar beidstijd, welke intussen door de Neder landse Katholieke Mijnwerkers-bond reeds bij de Mijnindustriéraad aanhangig werd gemaakt. Al deze dingen zouden dus, om zo te zeggen, de zwarte pil van de onder grondse arbeid moeten vergulden. Maar dat zal zeer moeilijk zijn, Blijkens het zo juist verschenen jaarverslag van de Oranje-Nassaumijnen is in 1955 bij deze grootste particuliere mijnonderneming aan lonen, salarissen en sociale voorzieningen een bedrag uitbetaald van 64.437.000 gul den of bijna de helft van het eindbedrag der balans, welke sloot op 140.299.000 gul den! En dat terwijl de mijnen daartegen over een onvoldoende compensatie von den èn vinden in hun verkoopprijzen, om dat de prijs der kolen binnen de sta- bilisatiepolitiek der regering nu een maal op een zo laag mogelijk niveau moet blijven. Inwilliging van de verlangens der vak bonden zou voor de mijnen ernstige gevol gen hebben, tenzij de regering er haar fiat op zou kunnen geven en daaruit de conse quenties trekken in de vorm van verhoog de kolenprijzen. Zo zit men in de mijnin dustrie voor een merkwaardig dilem ma, dat volgens de werkgevers alleen maar kan worden opgelost door massale werving van buitenlanders. Met belangstelling zal men het resultaat afwachten van de bespreking over de werkgeversnota, di~ op 24 september in de Mijnindustrieraad een aanvang neemt. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling Th. F. Warffemius, vicaris, Rodenbachlaan 19, Eindhoven. Geref. Kerken Beroepen te Monnikendam P. van der Veen, kandidaat te Ede Beroepen te Roosendaal Z. C. Versluys Tweetal te Rotterdam-C. Chr. van Dam te Barneveld en A. Vergunst te Corsica (U.S.A.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. te Giessen-Rijswijk (N.-Br.). Tweetal te Zwolle (3de pred. pl.) M. J. C. Blok te Utrecht-Noord/Wst en C. G. Bos van de Noord Oostpolder. Beroepen te Orangeville (Ontario, Cana da, Can. Ref. Church) J. P. van der Stoel te Amsterdam-C. te Gorinchem A. H. Algra, missionair predikant voor de samen werkende kerken van Bedum, Groningen e.a. te Kp. Raeng Post Ngabang (West- Borneo). Ghr. Geref. Kerken Bedankt voor Bussum H. C. van der Ent te Werkendam. Tweetal te Zaamslag M. Baan te Dor drecht en E. Velema te Maassluis Beroepen te Nijmegen A. W. Drechsler te Amsterdam-N. Vermoedelijk vergeefse concessie aan rebellen DJAKARTA (ANP). Het door rebellen beheerste gebied Atjeh, het meest noorder- lijke deel van Sumatra, zal de autonome status van provincie krijgen, aldus heeft de waarnemend gouverneur van Noord-Suma- tra, Sultan Kumala Pontas, heden ver klaard. Atjeh was tot nu toe een deel van de provincie Noord-Sumatra. Het gebrek aan autonomie was volgens velen een van de oorzaken van de ge wapende opstand, die door fanatieke groe pen van de Darul Islam in Atjeh wordt gevoerd. In september 1953 proclameerden deze groepen het gebied een deel van de Darul Islamstaat. Rahman Hasan, de leider van de Isla mitische Vereniging van oud-strijders, ver klaarde inmiddels echter, dat door het ver lenen van de status van de provincie recht en orde niet konden worden hersteld. „Alleen het vormen van een federale staat Atjeh zou het probleem kunnen op lossen", de oud-strijders van Atjeh zijn bereid tegen de opstandelingen te strijden, indien deze en hun opstandige beweging voortzetten, nadat aan Atjeh de status van federale staat is verleend", aldus Rahman Hasan. Nederland droeg in december 1949 de soevereiniteit over aan de „Verenigde Sta ten van Indonesië", maar de zestien leden- staten werden in de eerste maanden van 1950 al geliquideerd. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Maatschappij zal medio oktober een vergadering van aandeelhouders bij eenroepen, waarin een voorstel tot wijzi ging van de statuten zal worden voorge legd. Men wil namelijk tot een splitsing van de bestaande aandelen in aandelen met een kleinere nominale waarde komen. Dit brengt geen wijziging in het kapitaal der n.v. Door deze wijziging zouden alle aande len van de vennootschap worden gesplitst in aandelen met een nominale waarde van f 20. Het is niet de bedoeling de aandelen van f1000, f 100 of f50 die nu in omloop zijn, te verwisselen. Zij zouden, als de wijziging van kracht wordt, gelden als bewijzen van respectievelijk 50 en 5 aan delen met een nominale waarde van f 20. De rechtbank te Amsterdam heeft de 41- jarige ex-badmeester M. H., die met zijn wagen een parketambtenaar J. M. uit de hoofdstad in een bocht had geschept, waardoor deze man ernstig werd gewond, veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. De officier had een gelijke straf geëist doch met vijf jaar ontzegging. Het nadelig saldo van het staatsbedrijf der PTT wordt voor 1957 op f 36 1/2 mil joen geraamd. Hoewel de inkomsten toe nemen worden zij in ernstige mate door de stijging van de exploitatielasten over troffen. Vooral de gestegen personeels lasten zijn oorzaak van het nadelig saldo, zo wordt in de toelichting op de begroting voor 1957 medegedeeld. Men onderzoekt nog welke maatregelen moeten worden ge nomen om weer een evenwicht te krijgen. Over de resultaten van 1955 wordt onder meer medegedeeld dat de toeneming van het binnenlandse postverkeer iets groter is geweest dan werd verwacht. De grote vraag naar telexaansluitingen houdt aan. Ook het buitenlandse telex- verkeer blijft zich sterk ontwikkelen, mede onder invloed van de verdere automati sering van dit communicatiemiddel. Hoewel het aantal tot stand gebrachte telefoonaansluiting van jaar tot jaar toe neemt, kan aan de nog steeds stijgende vraag niet in voldoende mate worden vol daan. Het lokale verkeer neemt iets min der sterk toe dan het aantal aansluitingen, het interlokale verkeer daarentegen stijgt sterker. Bij de postcheque- en girodienst wordt er van uitgegaan, dat ook in 1957 voor de opening van nieuwe rekeningen beperken de maatregelen zullen moeten gelden. De meeste bedrijfsonderdelen Heloben nog steeds met een aanzienlijk personeelsn tekort te kampen. De totale loonkosten van de PTT-dienst zullen in 1957 naar schatting f 305.600.000 bedragen. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn in april 1957 over te gaan tot vol ledige automatische afwikkeling van het binnenlandse telexverkeer. Voorts zal in dat jaar een verdere uitbreiding van het automatische internationale telexverkeer haar beslag krijgen. Het zal dan mogelijk zijn om 75 percent van het uitgaande Europese telexverkeer langs automatische weg af te wikkelen. Ondanks een uitbreiding met 70.000 aan sluitingen verwacht men bij de telefoon dienst ook in 1957 nog een wachtlijst van 70.000 aanvragers. Het verliessaldo voor de telefoondienst wordt op f 4,4 miljoen geraamd, dat van de draadomroep (radiodistributie) op f 6 miljoen, en dat van de postcheque- en girodienst op f 2,2 miljoen. Alleen bij de telegraafdienst wordt een winst verwacht van ongeveer f 300.000. Voor gebouwen en terreinen is f 19.732.000 uitgetrokken. Dit betreft slechts de meest urgente voorzieningen welke door de zeer sterke toeneming van het post- en telefoonverkeer geeen langer uitstel ge dogen. Het gaat hier deels om voortzetting van reeds begonnen bouwwerken ten be drage van 8,7 miljoen. Het hier gevraagde bedrag is het minimum, nodig om te voor komen dat het bedrijf in de toekomst voor onaangenamen consequenties zou komen te staan. Eventuele verdere vertraging in het bouwprogramma zou ook in de jaren na 1957 tot ernstig ongerief voor de ge bruikers van de PTT-diensten leiden, zo wordt in de toelichting verklaard. De drie Nederlandse baggermolens, die op het ogenblik van de naasting werkzaam waren in het Suezkanaal, zullen waar schijnlijk binnenkort naar ons land kunnen terugkeren. De directie van de combinatie maatschappij, die het materieel beheert, de N.V. „Holma", heeft alle toezeggingen daartoe van de Egyptische autoriteiten ge kregen, zo weet „Het Parool" te ipelden. In dë'^Holml" zijh verenigd de firma's Adlriaan Volker te Sliedrecht, Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk en de Hol landse Aanneming Maatschappij te Den Haag. De baggermolens hebben het werk, waarvoor zij waren uitgezonden, voltooid, één maand voor de overeengekomen ople veringsdatum. Zij bevinden zich echter nog in de Bittermeren en elke dag dat zij daar werkeloos blijven liggen, betekent voor de Holma een verlies van ongeveer 16.000 gulden. Bij informatie deelde men ons mee, dat „op papier" alles in orde is. „In de prak tijk gaat het echter nog niet zo vlot", aldus onze zegsman, „want er» zijn loodsen nodig om de baggermolens van de Bittermeren naar Port Said te brengen; maar wij be hoeven voor de doorvaart geen tolgelden te betalen. Nu er groot gebrek aan loodsen is, geeft men er in Egypte blijkbaar de voorkeur aan eerst de schepen die wèl tol gelden betalen te helpen. Onze bagger molens blijven daardoor liggen. De directie van de Holma heeft echter goede hoop dat ook deze kwestie binnenkort zal worden 1 opgelost. Zo leerde Bunno, dat je hier in Luilekkerland niets anders te doen had dan eten, drinken en slapen. Nou jadaarvoor was het dan ook Luilekkerland, bedacht hij. Je kon hier lekkere taart snoepen, zoete limonade drinken en luieren, zonder daar voor te moeten werken en sjouwen. De eerste dagen vond hij dat toch ook eigenlijk wel prettig, zo'n lekker lui leventje. Maar vreemdop den duur begon het hem toch wat te vervelenHij at, dronk, sliep en luisterde naar de muziek uit de luidspreker; maar het was allemaal zoj eentonig op den duur85-86 (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles de Gaulle is gisteren per vliegtuig teruggekeerd van een reis, die hij 14 augustus begon en die hem in de gelegenheid gesteld heeft opnieuw contact op te nemen met de volken van de Franse bezittingen in de Amerikaanse wateren en in de Stille Zuidzee. Hoewel de Franse kranten over het algemeen opvallend wei nig aandacht aan deze reis hebben besteed, moet de generaal overal met grote harte lijkheid ontvangen zijn. Op vele plaatsen heeft hij uiting gegeven aan zijn onge schokt vertrouwen in de toekomst van Frankrijk. Met zijn vrouw en het kleine gevolg dat hem op zijn tournee begeleidde, heeft de generaal zich weer teruggetrok ken op het kasteeltje, 200 kilometer ten zuidwesten van Parijs, dat hij al jaren bewoont. NEW YORK (Reuter). Op het hoofd kwartier van de UNO in New York begint vanavond een conferentie van tachtig lan den ter opstelling van een statuut voor in ternationaal orgaan voor atoomenergie. Deze conferentie is een uitvloeisel van pre sident Eisenhowers oproep voor vreedzaam gebruik van atoomenergie van drie jaar ge leden. Twaalf landen hebben zich reeds in grote trekken eens verklaard met een ont- werp-statuut voor 'n internationaal atoom orgaan, waaronder de Sovjet-Unie, Tsjecho- slowakije en India, dat echter critiek heeft geuit op de voorgestelde garanties, omdat het program daardoor in een „dwangbuis" zou komen. Men verwacht, dat de Braziliaan Muniz tot voorzitter van de conferentie zal worden gekozen. Vijf van de 87 landen die uit genodigd waren Finland, Laos, Luxem burg, Ierland en Soedan hebben de uit nodiging afgewezen. Twee landen hebben niet pp de uitnodiging geantwoord. De zetel van het nieuwe UNO-orgaan zal waar schijnlijk in Wenen worden gevestigd. DJAKARTA (ANP). In gezaghebbende kringen is donderdag aan de correspondent van het ANP medegedeeld, dat de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, van het kabinet op dracht heeft gekregen geen gemeenschap pelijke verklaring te tekenen tijdens het aanstaande bezoek van president Sukarno aan de Chinese Volksrepubliek. Hij tekende de vorige week, na de reis van president Sukarno door de Sovjet- Unie, een gemeenschappelijke Indonesisch- Russische verklaring. De leiders der Isla mitische partijen hebben krachtig verzet aangetekend tegen deze verklaring, die volgens hen een schending betekent van de onafhankelijke buitenlandse politiek van Indonesië en de indruk zou kunnen wekken, dat Indonesië naar het Sovjet blok zou overhellen. ADVERTENTIE Horak werd pas na het middernachtelijk uur gear resteerd en is nog niet ondervraagd. Kubka zal de leiding hebben bij zijn verhoor. Ik zal je op de hoogte houden. De wensen van de Partij zullen vervuld worden. Prachtig, dat is dan in orde. Maar nu nog wat anders. Noch wij, noch Nikolaj Wasseljewitsj zijn tevre den over onze afdeling buitenland. Je hebt stapels dol lars en Zwitserse francs ter beschikking, maar je geeft te weinig nieuws, je informaties zijn onbetrouwbaar en vaak hebben de Polen hetzelfde nieuws ook. Je werkt te langzaam. Daar moet nu een einde aan gemaakt worden. Wanneer de zaak van vandaag rond is dus over één dag ongeveer zul je de afdeling buitenland als je hoofdwerk moeten beschouwen. Zorg er dus voor, dat je er enige invloed krijgt voordat het zover is, en maak eens plannen voor een reorganisatie. Voorrang moet je geven aan het probleem, dat ons tekort aan koper en non-ferro-metalen van week tot week nijpender wordt. Neem dit memorandum van het Ministerie van Buitenlandse Handel mee en bestudeer het. Je zult verbaasd zijn als je leest, waar we allemaal een tekort aan hebben. Het Ministerie van Buitenlandse Handel is niet in staat die grondstoffen en goederen te verkrijgen; ze willen niet begrijpen, dat wij verschillen de behoeften van onze vrienden moeten dekken. Nikolaj Wasseljewitsj en ik zijn tot de conclusie gekomen, dat jouw Bureau Buitenland op zich moei nemen die tekorten te dekken. Je zult volledige volmacht krijgen om de grootste profiteurs, zwarte handelaars en schurken te werk te stellen, die je maar kunt vinden. Zij zullen natuurlijk reusachtige winsten maken in vreemde valuta en in Kronen. Ze kunnen daar mee doen wat ze willen, totdat wij ze arresteren. Wanneer je de teugels strak aanhoudt, en ze goed onder controle houdt, zullen ze ongetwijfeld een deel van onze behoef ten kunnen dekken. Je zou ook eens kunnen nagaan oi die mensen niet deels gebruikt zouden kunnen worden voor het verkrijgen van berichten uit het buitenland. Ze zullen natuurlijk voor beide partijen gaan werken. Houdt ze dus strak in de hand en zolang ze succes hebben, moet je maar voor veel de ogen sluiten, maar uiteindelijk, op het goede moment, arresteer je ze natuurlijk. Nikolaj Wasseljewitsj zal je zo dadelijk hierover nog wel het een en ander vertellenHij verwacht van jou ook een voorstel te ontvangen, waar je in het buitenland die centrale wilt gaan organiseren. In Berlijn bijvoorbeeld, of in Zwitserland of Italië. De succesvolle vervulling van deze taak is van het grootste belang voor de Partij en het zal tot buiten onze grenzen van invloed zijn. Pavel wilde iets zeggen, maar Kladensky weerde hem af. Antwoord nu nog maar niet. Rij zo gauw mogelijk naar Nikolaj. Ik heb hem beloofd, dat je vannacht nog zou komen. Uitstekend, zei Svec, terwijl hij opstond. Dank je wel. Toen hij bij de deur was, stond Kladensky uit zijn bureaustoel op en liep op hem toe. Hij greep één der revers van Pavels colbert en trok hem naar zich toe. De Partij heeft vertrouwen in Pavel Svec, zoals hij op het ogenblik is, maar zij weet, dat mensen kunnen veranderen. Als bijvoorbeeld mensen denken, dat zij aan macht kunnen winnen omdat zij bepaalde geheimen ken nen dan is het voor hen goed te weten, dat het op de hoogte zijn van geheimen een gevaarlijk iets is. Toen hij in zijn auto zat, dacht Pavel er aan hoe drei gend Kladensky's gezichtsuitdrukking was geweest. Maar de taak, die nu voor hem was weggelegd, was er één laar zijn hart. Hij begon er al over te piekeren, hoe hi aaar het beste zou kunnen vervullen. HOOFDSTUK XIV Maly, de portier van no. 8, had een slechte nach achter de rug. Hij was herhaaldelijk wakker geworden en had constant gepiekerd over de mogelijke conse quenties als hij, zoals zijn vrouw aandrong, Kubka zou opbellen. Ze onderschatte de zorgvuldigheid van de Partij: als hij de aandacht op zichzelf zou vestigen door te telefoneren, zouden ze röntgenfoto's nemen van zijn verleden en wie weet wat daarbij, zo dacht hij zuchtend dan wel aan het licht zou kunnen komen. Zijn vrouw oegreep niet het grote gevaar, dat hieraan verbonden zou zijn. Zij zouden alles uitkammen en zijn hele leven naspeuren, zodat alles, wat de Partij zou ontdekken, hem op een kwade dag voor de voeten zou worden geworpen. Hij keek in het schemerige ochtendgloren naar zijn slapende vrouw en hij dacht aan de verschrikkelijke ervaringen van enkele mensen, die de wet, welke voor schreef, dat men onopvallend moest blijven, hadden overschreden. De huisbewaarder op no. 4, een Partij lid van dezelfde standing als Maly, was plotseling ver dwenen en hij had voor zijn vrouw zelfs niet de gering ste aanwijzing achtergelaten, wat er met hem gebeurd was. Pas drie maanden later kreeg zij van de politie in Jachymov een brief, waarin gevraagd werd voor haar man winterkleding op te sturen, omdat hij nog geruime tijd weg zou blijven. Jachymov lag in de buurt van de uraniummijnen en de mensen, die daar te werk waren gesteld, waren nog nimmer teruggekeerd. Hij kon het in bed niet langer uithouden. Zonder ge- ucht te maken kleedde hij zich aan en liep naar de keuken. Hij vroeg zich af hoe hij zijn vrouw er van zou kunnen weerhouden om inlichtingen aan Kubka te geven. Toen hij zijn ontbijt klaarmaakte, werd het ochtend blad onder de deur doorgeschoven. Hij keek naar de kop, die boven een kort paragraafje op de voorpagina stond: „Kameraad Semal door reactionairen vermoord". Hij staarde naar de letters, totdat met luid gesuis de surro gaatkoffie begon over te koken. Nadat hij zijn eerste Icopje had leeggedronken, begon hij te lezen: Kort voor het ter perse gaan van dit blad ontvingen wij van het Ministerie van Binnenlandse Zaken het vol gende communiqué: Tegen zeven uur 's avonds van de 12de april drongen gewapende reactionairen door tot in het kantoor van kameraad Robert Semal, die een zeer verantwoordelijke post bekleedde op het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Zij vermoordden hem met enkele pistoolschoten. In de avonduren verrichtte de Nationale Veiligheidsdienst verschillende arrestaties. Daar het on derzoek nog in volle gang is, kunnen wij momenteel nog geen verdere bijzonderheden bekendmaken. (Deze woor- len waren vet gedrukt. Daarna volgde, in het normale ettertype, zijn levensloop, terwijl tenslotte weer enkele regels vet waren gedrukt). Welke de imperialistische nacht ook mag zijn, die tot deze lafhartige moord heeft aangezet, de moordenaars moeten zonder enig uitstel in ie boeien geslagen worden. Dit is de eis van onze mach tige Partij en de eis van alle progressieve krachten in het land. Maly vouwde de krant op en stak haar bij zich. (Wordt vervolgd). EDINBURGH (United Press). Twee jaar nadat het koninklijk luchtvaartkundig in stituut in Farnborough te hulp werd geroe pen om de mysterieuze gebreken van de Cornet" straalvliegtuigen op te sporen, is nu de nieuwe trots van de Engelse lucht vaart, de Bristol „Britannia", op de zieken lijst geplaatst. De Engelse regering heeft het instituut opgedragen, een diepgaand on derzoek naar bepaalde klachten over 's we relds grootste en geruislooste lijnvliegtuig in te stellen. Als gevolg hiervan zal de indienstneming van de „Britannia" in het gewone verkeer enige maanden vertraagd worden. De pi loten, die proefvluchten met de „Britannia" gemaakt hebben, blijken te klagen over het feit, dat de motoren van het toestel op be paalde hoogten kracht verliezen. Dit alles werd vernomen tijdens de twaalfde jaar vergadering van de International Air Transport Association (I.A.T.A.). Men heeft naar het schijnt geconstateerd, dat onder bepaalde omstandigheden en bij een bepaalde vochtigheidsgraad van de lucht ijskristallen binnendringen in de luchtgangen zodat het verbrandingsproces wordt vertraagd. De B.O.A.C. bevestigde, dat het onderzoek door de regering gelast op verzoek van de Bristolfabriek aan de gang is. Voor de B.O.A.C., die twee maanden geleden reeds de Britannia's op de luchtlijnen naar het Midden-Oosten in gebruik had willen nemen, is de gang van zaken een zware slag. (Van onze correspondent in Wenen) Het is aan een toevallige samenloop van omstandigheden toe te schrijven, dat de ontvangst van Sukarno in Oostenrijk een wat matige indruk maakt tegenover het enthousiasme in Moskou en Belgrado. Het bezoek aan Wenen kon geen officieel ka rakter hebben met het oog op de zwakke gezondheidstoestand van dte Oostenrijkse president Kömer. Bovendien is kanselier Raab op grond van een vroegere uitnodi ging juist nu de gast van de Zwitserse re gering in Bem, maar ook de waarnemend kanselier is niet aanwezig. Daarom wor den de honneurs alleen door de minister van Buitenlandse Zaken waargenomen. De Oostenrijkse pers heeft van het be zoek slechts in de vorm van korte berich ten op de tweede pagina notitie genomen. Het is de bezoekers van de opera opge vallen, dat Sukarno reeds na het eerste be drijf van de „Aïda" het gebouw had ver laten. Volgens het vastgestelde programma bracht wèl Sukarno's begeleiding een be zoek aan het Kunsthistorisch Museum, maar de president zelf ging op het laatste ogenblik zijn eigen weg. Hij scheen er de voorkeur aan te geven om een wandeling door de stad te maken, waar hij verschil lende winkels binnenging om lingerie en souvenirs te kopen. Morgen zal Sukarno in het hotel Krantz een persconferentie houden, waarvoor ech ter onder de buitenlandse correspondenten weinig belangstelling bestaat. ADVERTENTIE -li' Ooelstraat S? - Haarlem - Tel. 1J2S2 DONDERDAG 20 SEPTEMBER Rembrandt: „De man in het donkergrijze pak", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verbo den vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Liefde, die duur betaald wordt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schrik van Arizona", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Die drei Grcschen Oper", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Haven kwartier", 18 jaar, 8.15 uur. Schouwburg: „Boefje", 8 uur. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Rembrandt: „The trouble with Harry", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The man who loved redheads", 18 jaar, 2 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „De schat van Pancho Villa", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxv: „De zwarte desperado", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'s Nachts op de boule vards", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Puberteit", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les Diaboliques", 18 jaar, 8.15 uur. Concertgebouw: Feestbindingsavond B.B., 8 uur. Gemeente van Christus: Doop- dienst, 8 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9