Een laatste visserijappèl en een beroep op de regering OXFORD- KLEDING Prijzen van gas en water in Velsen gaan omhoog Oxfordkleding j Made \l Grote overwinning van IJmuiden op dammers van „Gezellig Samenzijn" IJmuider Courant Agenda voor Velsen Vlissingen richt haven in voor haringaanvoer uit kanaal Visserij-varia GERARD VAN PRAAG 1 Driehonderd schepen bij vlootrevue Als gevolg van hoge kolenprijs en stijging van loon- en prijspeil Aanmeldingsformulier Nylons met ladderstop Tijssen Textiel 9 VISSERIJDAG 1956 TE ENKHUIZEN fa lIvfrtluN Lezing over Israel voor huisvrouwen Concert op 4 oktober van „Looft den Heer" NA EEN DUITSE ONTDEKKING Uitbreiding telefoon centrale politiebureau Stormvogels-De Graafschap J in IJmuiden verkrijgbaar bij Medische verzorging tijdens het weekeinde VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1956 OM DE ACTUELE PROBLEMEN, waarbij de Nederlandse visserij in het bijzonder is betrokken, te bespreken en vooral om bij de regering aan te dringen om een oplossing, zullen vrijdag 5 oktober honderden vissers van het IJselmeer, van de Waddenzee en de Zeeuwse stromen, waarvan vele in kleder dracht naar Enkhuizen komen voor de visserijdag 1956. Deze dag, die wordt georganiseerd door de Stichting van de Nederlandse visserij, zal de visserij in het centrum van de belangstelling moeten stellen en zal een ieder moeten gaan overtuigen van de gevolgen van de verder gaande inpoldering van het IJselmeer, de Zeeuwse stromen, de Lauwers- en straks de gehele Waddenzee. Èen nationaal belang is het, dat cultuurgrond wordt gewonnen, maar tegelijker tijd zullen grote belangen van de vissers worden geschaad. Vandaar dat de vissers op deze visserijdag een beroep op de regering zullen doen om eindelijk een duidelijk geluid te laten horen: men is bereid een offer te brengen, maar de afwikkeling dient dan op een bevredigende wijze te worden geregeld. Men heeft juist Enkhuizen als plaats van samenkomst gekozen, omdat de stad een belangrijke visserijhaven in vroeger jaren is geweest, 's Morgen zal men in de Wes- terkerk bijeenkomen om een viertal spre kers aan te horen. De burgemeester van Ulrem, de heer H. Ottevanger, voorzitter van de Lauwerszee-commissie, zal spreken over de specifieke problemen rond de ver wachte inpoldering van de Waddenzee. De visserij en de afsluiting van de Zeeuwse stromen zal worden behandeld door dr. P. Korringa en de burgemeester van Steen- wijk, de heer J. Voetelink, zal de aandacht vragen voor de gevolgen van de verdere inpoldering van het IJselmeer voor het visserijbedrijf. Een slotwoord zal worden gesproken door de voorzitter van „Zevibel" uit Zeeland, de burgemeester van Hulst, de heer L. A. S. Lockerfeer. De leiding van de dag is in handen van de heer R. Brands, vice-voorzitter van de Stichting. Men heeft gemeend op deze dag in geen geval de eenzijdigheid te laten door klinken. Daaro. is ook een uitnodiging gericht aan een deskundige om de beteke nis van de inpolderingswerken voor Ne derland te belichten. Aan de vlootrevue, die in de middag uren wordt gehoud, zullen schepen uit verschillende visserijplaatsen aan het IJselmeer, de Waddenzee en de Zeeuwse stromen deelnemen. Men verwacht ruim 300 schepen. De leiding is in handen van de heer J. Poorta, havenmeester te Enk huizen. Visserijspel In de namiddag zal op het landje bij de bekende Drommedaris een klederdrachten manifestatie worden gehouden, waaraan inwoners van Urk, Bunschoten, Spaken burg, Volendam, Marken, Hindelopen en Huizen zullen deelnemen. „Een visserij- appèl" is de titel van de gehele dag. Het zal een laatste gelegenheid zijn om nog iets van de gedragingen en gewoonten van de bewoners uit de visserijplaatsjes rond het IJselmeer te tonen. Tijdens de kleder drachtenmanifestatie zal bij de toren een visserijspel worden opgevoerd. De oud directeur van het Zuiderzee museum de heer S. J. Bouma, heeft hiervoor zijn medewerking toegezegd. Vooral het rapport van de commissie v. d. Zaal zal door de IJselmeervissers op deze ADVERTENTIE Afgeluisterd gesprekje: „WAT IS DONKER VERANDERD, ZEG!" ..Veranderd! Hoe?" ..In zijn voordeel' Vroeger kreeg ik altijd de indruk dat hij het oudste pak ter wereld aan had. altijd!" ,.En weet |e hoe dat kwam' Hij heeft geen makkelijk figuur en daarom was er moeilijk iets ce vinden voor hem ,,En nu! Heeft hij zeker een costuum laten maken'" ..Welnee Maar hij heeft eindelijk een goed costuum gekocht, met een fantastische pasvorm ..Bekend merk!" ..Bekend'Beroemd'Ik heb het over Oxford!" visserijdag ter sprake worden gebracht. Er is thans al een afvloeiing van IJsel meervissers gaande, doordat de vissers geen nieuwe netten kunnen aanschaffen of de scheepjes niet kunnen opknappen. Er is een kritiek stadium ontstaan voor de 822 bedrijfjes, die nog over visvergunnin gen voor het IJselmeer beschikken, maar alleen de palingvisserij is nog van be tekenis. Veertig percent van de vergunningen zal volgens het rapport v. d. Zaal in 1961 over mogen zijn. Daartoe zal een grote groep vissers moeten overschakelen op ADVERTENTIE unie de Noordzeevisserij of herschoold moeten worden. Veertig aanvragen om de Noord zeevisserij te mogen uitoefenen zullen worden behandeld, maar het financierings probleem bij het overbrengen van het be drijf van het IJselmeer naar de Noord zee, is nog niet geregeld. Er is een be paalde trek van de bevolking van het IJselmeer naar de Noordzee, maar de Noordzeevissers zijn hier niet bepaald mee ingenomen. Zij menen, dat de spoeling te dun wordt op de Noordzee, nu de kotter- vloot zich steeds meer uitbreidt en nog eens veertig nieuwe kotters verwacht kunnen worden. In dit verband is het wel licht goed de onderzoekingsreis van het onderzoekingsvaartuig „Willem Beukels- zoon" te noemen, die thans aan de zuid kust van Engeland de mogelijkheden van de pelservisserij voor de kotters onder zoekt. ADVERTENTIE DE PRIJS VAN HET GAS en de tarieven van het water zullen ook in Velsen moeten worden verhoogd. Dit hebben B. en W. van Velsen aan de gemeenteraad meegedeeld, terwijl het voorstel is gedaan om de prjjs van het huishoudgas met in gang van de eerste meteropneming na 1 januari 1957 te verhogen met een cent per kubieke meter en die van het verwarmingsgas met anderhalve cent per kubieke meter. De prijs van het water zal met ingang van het eerste kwartaal van het ver- bruiksjaar 1956-1957 worden verhoogd. Deze verhoging zal voor het meerverbruik tien cent per kubieke meter groot zjjn en voor alle andere verbruik zes cent per ku bieke meter. De aanleiding tot het verhogen van de gasprijs vormt in hoofdzaak de stijgende inkoopprijs van kolen. De prjjsstjjging van het water vindt zjjn oorzaak in de stijging van het loon- en prijspeil en van de kapitaalslasten van het bedrijf. MARKTPLEIN MUIDEN Naar het zich laat aanzien zal de ex ploitatie van het gasbedrijf in het komen de begrotingsjaar bij handhaving van de huidige tarieven een aanzienlijk tekort op leveren. De oorzaken van de verstoring van het begrotingsevenwicht zullen dus voor een belangrijk deel zijn gelegen in de stijging van de kolenprijs, die in hoofdzaak bepalend is voor de inkoopprijs van het gas. Voor elke gulden, waarmee de kolen prijs stijgt, zal de totale inkoopprijs over 1957 met een bedrag van ca. f 17.000, toenemen. Bij c'.e vorige tariefsverhoging Na het gelijke spel van de Gezellig Sa- menzijn-reserves tegen de Haarlemse Dam club in de eerste ronde van het toernooi om de provinciale clubtitel hebben de Am sterdammers in hun tweede wedstrijd tegen D.C.IJ. danig teleurgesteld. Er werd van Amsterdamse zijde uitgesproken slecht ge speeld en D.C.IJ. kon zonder veel moeite winnen met 155. Dukel besliste in het eerste kwartier zijn partij na een foutzet van Jansen. Daarna wonnen ir. M. Krijgsman en Roozenburg eveneens vrij gemakkelijk. Ligthart was ook weer eens van de partij en kon stuk winst afdwingen en daarna de hele partij in zijn voordeel beslissen. De enige verliezer voor D.C.IJ. was de clubkampioen J. van Straten. Maar deze had dan ook de oud-Stabielspeler F. W. Schmidt tegenover zich. Voorzitter K. de Jong won verrassend het eindspel op de trik-trak lijnen. Vooys behaalde op gees tige wijze na belangrijk positieoverwicht stukwinst. Hieronder volgt de uitslag: 1. P. RoozenburgA. C. Klassen 20 2. B. DukelW. J. J. Jansen 20 3. A. LigthartG. Kamps 20 4. T. PostmaJ. Karsten 11 5. J. van Straten—F. W. Schmidt 02 6. K. de JongI. de Jong 20 7. A. BeukemaC. H. Bakker 11 8. L. Vooys.G. Vos 20 9. ir. M. KrijgsmanJ. R. A. Smits 20 10. Theo TielrooyK. Nolthuis 11 Totaal 155 voor D.C.IJ. In de tweede ronde wist Gezellig Samen zijn I van D.S.T.O. met 164 te winnen. Naar H.D.C. D.C.IJ. zal het maandagavond in haar Weet u wel dat de IJMUIDER COURANT ook onder de vakmensen in de dagbladwereld de reputatie heeft een vooraanstaande krant te zijn? Dat zegt toch wel iets en wij zijn er trots op. Voor u kan het, wanneer gij althans nog geen abonné mocht zijn, temeer een reden zijn dit te worden. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op per kwartaal/per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z'j die zjeh met ingang van 1 oktober 195< per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 29 september 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen uitwedstrijd tegen Haarlemse Damclub zon der Roozenburg moeten doen. De wedstrijden tussen D.C.IJ. en de Haarlemse Damclub zijn altijd zeer span nend geweest en werden gekenmerkt door een hoog peil. Ook in deze ontmoeting, waarbij vooral van de zijde der Haarlemse Damclub een nederlaag erg ongelegen komt, zal het tot de laatste zet toe spannen. Onderlinge uitslagen Voor de onderlinge competitie won P. v. d. Berg van G. Postma. Opa v. d. Bos speelde beter dan D. Woord en won. H. Leeuw vierde zijn „come back" met een overwinning op C. Kaan en D. Ott klopte Kramer. ADVERTENTIE Een sieraad voor het been Een weldaad voor uw beurs. 3.75 per paar. Snelliusstraat 23 Telefoon 5653 Het nieuwe seizoen wordt door de afde ling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse vereniging voor Huisvrouwen geopend met een lezing door de heer en mevrouw Hin- lopenNanninga over „Een woestijn wordt vruchtbaar gemaakt; reizen door de NEVEG, de woestijn van Israel". De lezing wordt toegelicht met lantaarn plaatjes en heeft plaats in het Patro naatsgebouw op woensdagmiddag 26 sep tember. Op maandag 1 oktober maken de dames een herfst-autotocht naar de Hoge Veluwe. VRIJDAG 21 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De vluchteling van Guatura". Rex geen opgave. Pleter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", 1921 uur, expositiezaal Hei- destraat, schilderijen van Suze Robert son. „Fotokring Velsen", 20 uur, cursusavond contactafdrukken en bespreking foto collectie. Postzegelver. IJmuiden en Omstreken, 19.30 uur, Patronaatsgebouw: ruilavond. ZATERDAG 22 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „De vluchteling van Guatura". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. „Felison", 1417 uur, als vrijdag. in december 1955 werd rekening gehouden met een kolenprijs voor het dienstjaar 1956 van f 67 per ton, doch thans bedraagt deze prijs reeds f 70,50, terwijl een verder gaande stijging niet uitgesloten moet wor den geacht. Daarnaast zal ook de stijging van het loon- en prijspeil de uitkomsten ongun stig beïnvloeden. De toeneming van de ka pitaalslasten als gevolg van plaats gehad hebbende en nog te verrichten investerin gen is voorts van nadelige invloed op de bedrijfsresultaten, te meer omdat de ca paciteit van de uitbreidingen van het be drijf, zolang de bebouwing niet is vol tooid, onderbezet blijft. Een nauwkeurige raming van de finan ciële gevolgen van een en ander kan niet worden gegeven, omdat ten aanzien van de kolenprijs en het loon- en prijspeil voor 1957 nog tal van onzekerheden bestaan. B. en W. zijn van mening, dat een ver hoging van de totale verkoopprijs van het gas met circa f 140.000,met tal van on gunstige factoren rekening houdt. Voor het geval de bedrijfsresultaten over 1957 een aan de verwachtingen tegengesteld beeld te zien zuilen geven, zullen de regelen om trent het egalisatiefonds een waarborg van prijsregelende invloed schenken. Huishoudgas minder belast De vorige gasprijsverhoging per 1 ja nuari 1956 met 2 cent per m3 heeft gelij kelijk gedrukt op de verbruikers van het gas voor huishoudelijke doeleinden en op de verbruikers van het gas voor verwar ming. Gelet cp de omstandigheid, dat het verbruik van gag voor verwarming in de winter de pieken in de afneming veroor zaakt en voor 'n gedeelte van dit z.g. piekgas door het bedrijf aan de producent de hoog ste prijs moet worden betaald, achten B. en W. het redelijk de prijs van het ver warmingsgas thans zwaarder te belasten dan de prijs van het z.g. huishoudgas. De prijzen van het gas zullen als volgt worden: bij levering van gas over de ge wone meter op 17'/2 cent per m3; bij le vering van gas over de muntmeter op 18 cent per m3; bij levering van gas voor ruimteverwarming op 141/2 cent per m3; bij levering van gas voor industrieel verbruik voor de eerste 3000 m3 (of minder) op 14l/a cent per m3 en voor het boven die hoe veelheid afgenomen gas op 13V2 cent per m3. Het water De in ontwerp vastgestelde begroting van het waterleidingbedrijf voor het dienstjaar 1957 sluit met een aanzienlijk tekort, als gevolg van de stijging van het loon- en prijspeil en van de kapitaalslas ten. Het zal daarom noodzakelijk zyn, ook hier tot een herziening der tarieven over te gaan. B. en W. menen, dat in het algemeen met een verhoging van zes cent per m3 kan worden volstaan. Ten aanzien van het ver bruik boven de contractuele hoeveelheid, het z.g. meerverbruik, achten B. en W. een grotere tariefstijging gewenst. Dit meerverbruik wordt grotendeels veroor zaakt doordat in de zomermaanden soms op overmatige wijze in verhouding tot de waterpositie water wordt verbruikt voor het sproeien van tuinen. Om deze zo genaamde piekhoeveelheden te kunnen le veren moet het bedrijf extra kosten maken voor de produktie en distributie van het water. B. en W. achten het dan ook rede lijk dat het meerverbruik meer in prijs stijgt dan de hoeveelheden, waarvoor is gecontracteerd. De Chr. Oratorium Vereniging „Looft den Heer", dirigent Willem Wiesehahn, geeft op donderdagavond 4 oktober in het Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat een concert van veel gevraagde en bekende nummers. De vereniging zal dit jaar nog een tweede concert geven. Solisten zijn dit keer Lenie Delsen, so praan, Haakon Stotijn, hobo en Herman Nieland, orgel. Uitgevoerd worden Magnificat van Bux- tehude; Hallelujah, koor uit de Messias van Handel; Laudate Dominum van Mo zart; Hor mein Bitte van Mendelssohn; Pa ter Noster van Andriessen en Rejoy in the lord van Purcell. VLISSINGEN hoopt nog dit jaar opnieuw vissershaven te worden. Nadat vorig jaar enige Duitse kotters hun haringvangsten uit het Kanaal in het najaar te Vlissingen in transito losten en er voor dit jaar hog grotere plannen van Duitse kant op stapel staan, is uit kringen van de haringhandel en der vissers bij het Vlissingse gemeente bestuur er op aangedrongen bepaalde voorzieningen te Vlissingen te treffen, opdat hier door de Nederlandse schepen gelost en afgeslagen kan worden. Ten opzichte van Breskens, de haringhaven van Zeeland uit de laatste jaren, heeft Vlissingen vele voordelen: gunstige ligging, gemakkelijk te bevaren havens en snelle verbin dingen met het achterland. Op het terrein van de Eerste Binnen haven te Vlissinigen, waar men de beschik king heeft over een vierhonderd meter lange loswal, is thans een noodvismijnge- bouw opgetrokken. Er zal snel gelost kun nen worden zelfs een losband staat ter beschikking en spoorwagons zullen op de loswal geladen kunnen worden. In het houten gebouw zijn een afmijnhal van 150 vierkante meter, een kantoor voor de mijn- meester, een kantine en voorts al vier kantoren voor handelaren. De voordelen van Vlissingen zijn in het vorige jaar uitsluitend door de Duitse vis sers uitgebuit en de Nederlandse handel zag hierin een groot gevaar omdat de met veel geld en moeite veroverde plaats op de Duitse markt hier in wezen werd be concurreerd. Met wachttijden voor veerbo ten hadden de Duitsers niets te maken. De Ten gevolge van het toenemende aantal in- en uitgaande gesprekken is de telefoon centrale van het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein te Velsen zodanig overbelast, dat zowel het publiek als het politiepersoneel somtijds langdurig moet wachten vóór een aansluiting wordt ver kregen. B. en W. van Velsen achten het daarom gewenst, dat het aantal voor dit bureau beschikbare telefoonlijnen wordt uitgebreid door de aanschaffing van een centrale met een grotere capaciteit. De aanschaffingskosten zullen naar raming f 5000,bedragen, waarna de abonne mentsgelden op f 300,per maand zullen worden bepaald. Bovendien worden de kosten van de bijkomende werkzaamheden geraamd op een bedrag van f 3300, In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor een krediet van f 8300,be schikbaar te stellen. Ue onderlinge strijd bij BDG Voor de onderlinge competitie van de Beverwijkse dammers zijn gisteravond in het „Statenhuis" de volgende partijen ge speeld: afdeling A: H. DiederiksS. D. Hoogvorst 20, Nic. AdelaarK. Kikke 20, W. HoogenboomG. v. d. Outenaar 20, Chr. Bakker—D. van As 20, S. D. HoogvorstH. L. Nijman 11, E. Rein- houtC. Snel 20, C. NijmanL. Haver 20, H. DiederiksR. Conradi 11, C. SnelNic. Adelaar 11. Afdeling B: R. SchutterG. Hoogland 0—2, E. AndreaJ. Verhaar 20, G. BakkerJ. Broersrqa 02, Chr. DijcksA. Diemeer 02, E. StamH. Meinsbergen 20, C. Ploeger A. Roemeling 02, G. BijsterD. Willems 0—2, J. W. v. ZutphenA. Albers 0—2, A. van SonA. Romeijn 20. Nederlandse te Breskens wel. En aldus kon het voorkomen, dat de Duitse haring vroe ger aan de markt was in, Duitsland dan Nederlanders te Breskens wel. En aldus kon de proef van vorig jaar te Vlissingen goed geslaagd en er zijn nu plannen om Vlissin gen dit jaar nog meer als transitohaven te gebruiken voor de schepen die in het Ka naal op haring vissen. Stormvogels is de komende zondag voor de competitie vrij. De blauwwitten gebruiken deze vrije dag voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd tegen De Graafschap. D.IJ.V. vist in Akersloot De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" houdt zondag 23 sep tember een onderlinge wedstrijd in Aker sloot. HOUTAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is donderdag aangekomen het Duitse s.s. „Lore Ottens" met een lading van 606 va dem papierhout uit de Finse haven Eke- naes. Dit schip heeft aan de Kanaaldijk te IJmuiden de losbeurt afgewacht. Prijzen van donderdag. Heilbot 3,402,90; gr. tong 6,104,50; grm. tong 4,604,00; kim. tong 4,00—3,50; kl. tong I 3,30—3,00; kl. tong II 2,60—2,40; tarbot I 2,402,00; zalm 8, per kg. Tarbot IV 54—51; gr. schol 5451; grm. schol 50; kim. schol 4940; kl. schol I 41—34; kl. schol II 35—13; schar 27—18; bot 2517; v. haring 2416; makreel 3617; gr. schelvis 4430; grm. schelvis 4328; kim. schelvis 4327; kl. schelvis I 4227; kl. schelvis II 3120; wijting 2820; gr. gul 64—43; midd. gul 49—38; kl. gul 2514; horsmakreel 8,30; kl. koolvis zw. 23; kl. kool- vis wit 4030, per 50 kg. Gr. kabeljauw 260—120; gr. koolvis zw. 9890; gr. leng 116, per 125 kg. Aanvoer van donderdag. 160 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 870 kisten schol, 80 kisten schar, 30 kisten bot, 2100 kisten ha ring, 335 kisten makreel, 650 kisten schelvis, 170 kisten wijting, 185 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten leng, 50 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 4660 kisten. Besommingen van donderdag. IJM 85 Klaas Wijker f 19.530; IJM 20 Polderman f23.350; Thorina f20.200; SCH 7 f4780; KW 104 f7170; KW 126 f4360; KW 65 f1280; WR 57 f 2640; KW 96 f 2530; KW 92 f 1000; IJM 2 f 1270. Visafslag Urk. Woensdag werd door 80 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3872 pond kuilpaling, prijs f 0,85f 0,95; 646 pond lijn- aal, prijs f 1,07f 1,41; 202 pond snoekbaars, prijs f0,96; 296 pond rode baars, prijs f 0,78; 136 pond voorn, prijs f0,08; 1509 pond blei, prijs f 0.04 per pond en 628 bak nest, prijs f 2,60f 2,65 per bak van 37% kg. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 100 IJMUIDEN Dokters J. Mac Daniel, de Genestetlaan 4, tel. 4203 en P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: G. J. Vos, Waranda 13, tel. 3586. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bleomendaalse weg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant^ortse apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort Station, telefoon K. 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort en Driehuis: zr. De Jong, Brederoodseweg 45, tel. K 2560 8756; voor IJmuiden west m oost. zr. Gomes, Leeuweriklaan 39; voor Velsen Noord, Velsen Dorp en IJmuiden Oost: zr. Spiers, Geelvinckstraat 27. HEEMSKERK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 ur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512 266. Leermiddelen voor Willem de Zwijgerschool In verband met een ingrijpende wijziging van het programma „Handelskennis" op het ULO examen moet een vernieuwing van de leermiddelen voor dit vak van onderwijs op de Willem de Zwijgerschool plaats hebben. De kosten van deze nieuw aan te schaffen boeken zullen f 2.889, bedragen. B. en W. van Velsen stellen de raad voor dit krediet te verlenen. (Shows, snufjes en alles wat verdet In hel domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Breilievende dames hadden woensdag vol op gelegenheid te genieten van de produk- ten van de breinaalden; in het Haarlemse Concertgebouw hield de Koninklijke SCHEEPJESWOL Fabrieken uit Veenen- daal namelijk een uitgebreide show van breimodellen. Die grote belangstelling is niet te verwonderen: Nederland behoort tot de landen waar het meest gebreid wordt. Een onlangs gehouden enquête gaf als uitkomst een jaarlijks verbruik van drie knotten per hoofd van de bevolking. Behalve aan dameskleding in de nor male en grote maten was er ook aan mijn heer gedacht en voorts stapten lieve kleu ters en opgeschoten jongelui als volleerde mannequins over het podium. Voor de pauze toonde men sportieve modellen met raglan of laag ingezette mouwen, in het nieuwe langvallende sil houet, dat vloeiend om de heupen sluit. Een goede vondst zowel voor dames als heren vonden wij een losse hoge col, die al dan niet in een pullover met V-hals gedragen kan worden. Naast truien en vesten in één kleur kwamen vaak zeer goede kleurcombinaties voor, zoals een twin set in zachtgeel met grijs. Het loshangende gele jasje hiervan was gegarneerd met een muisgrijze lengte streep. Coralrood of zachtbruin met wit waren ook succesvolle combinaties. De aandacht werd gevestigd op de nieuwe tinten, aangepast aan de laatste mode voorschriften, zoals nuances van beige, biscuit, lichtgeel, coralrood en een tint blauw, die iets donkerder is dan de baby- kleur. Ook voor de man waren er long-torso modellen. Een grijze raglan pullover met groene randen en motieven in de pas werd voor papa en zoon in dezelfde uit voering getoond. Voor de jeugd heeft men veel gewerkt met ingebreide randen en Noorse motieven. Het meest geslaagd wa ren de eenvoudige modellen waarbij een dergelijke garnering sober was toegepast. Na de pauze kwamen geklede jumpers met boothals, gecompleteerd met gebreide stola's aan de orde. waarna een heer op sokkevoeten liet zien dat men met gebreide sokken van wol met vijftien percent nylon zeker geen gek figuur slaat.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13