De informateur heeft het schema voor een nieuw kabinet gereed Israëlische troepen hakten in op Jordaanse stellingen Russische trawler ramt de „Gruno" Het rijk koopt kernreactor voor onderwijsdoeleinden HET WEER: Iets minder warm Haarlems Dagblad Kustvaarder gezonkenRus via IJmuiden naar Amsterdam De kabinetsformatie Drees premierRomme vice-premier Einde van regerings crisis nu in zicht Vergeldingsactie na beschieting van archeologen; 50 Jordaniërs gedood Het woord is aan Pool vluchtte met Mig naar Denemarken Waarschuwing Nieuwe gevechten Adenauer en Mollet gaan op de Rijn confereren Portretschilder Antoon van Welie overleden Sukarno naar Peking Nederlandse baggermolens vertrekken uit Egypte Koninklijke Bibliotheek op microfilm Transeuropees systeem van pijpleidingen in onderzoek i x u.iAii(j A In G In o 6 7 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295° Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 26 SEPTEMtbA 19. IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 1 e J AARüANu j.-» o - Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman - -Mm •0 Jll Op het vliegveld Roenne op het Deense eiland Bornholm is gisteren een Pool met een straaljager geland. Deense militairen hadden, zoals men op bovenstaande foto kan zien, veel belangstelling voor de uit heemse machine. De piloot verklaarde tij dens een oefenvlucht uit het verband van zijn eenheid te zijn ontsnapt. Om bij een eventuele achtervolging een grotere snel heid te kunnen ontwikkelen, liet hij de hulp-brandstoftanks aan de vleugels val len. Zijn collega's merkten echter niet dat hij een andere richting nam. Twintig mi nuten later landde hij op Bornholm. Hij schatte de snelheid waarmee hij gevlogen had op 1100 kilometer per uur. Toen hij boven Roenne cirkelde, werd het Deense luchtdoelgeschut voor alle ze kerheid in gereedheid gebracht. Nadat hij geland was, sprong de piloot uit het toestel en schreeuwde: „Het is mij eindelijk ge lukt". Volgens deskundigen, die uit Ko penhagen waren gekomen, is het vliegtuig een gewoon toestel van het bekende type MIG 15. Het toestel zal aan Polen worden teruggegeven. Waarschijnlijk zal het ge haald worden door een Poolse vlieger. De gevluchte piloot, de 24-jarige S. Gocskiniack, zal, evenals zijn beide land genoten die eerder naar Denemarken zijn uitgeweken, ongetwijfeld asiel krijgen. Men gelooft, dat hij zich evenals zijn beide voorgangers, in de Verenigde Staten ter beschikking zal stellen van de Amerikaan se luchtmacht. Ook een opvarende van een Russische treiler heeft in Denemarken asiel gevraagd. Toen het vaartuig in de Deense wateren voer was de man overboord gesprongen en naar een nabijgelegen lichtschip gezwom men. De politie wilde geen nadere bijzon derheden bekend maken. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL.' 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEC 717162 FALCON TWEEDJASSEN 69.50 Op een mijl van de boei ET 14 ten noor den van Ameland heeft de Russische traw ler „Kolomna" vanmorgen in een dichte mist de Nederlandse kustvaarder „Gruno" geramd. De „Gruno" is na de aanvaring vrijwel onmiddellijk gezonken. Van de acht bemanningsleden van de „Gruno" konden vijf man worden opgepikt door de „Kolom- na". Drie personen worden nog vermist. De eerste noodmelding over de aanva ring kwam vanmorgen om 5.36 uur bij Scheveningen Radio binnen. Op een mijl van de positie 53.33.56 noorderbreedte en 05.47.42 oosterlengte had de 558 ton meten de Rus de „Gruno", die 218 ton meet, aan gevaren. De „Gruno is eigendom van kapi tein Wieringa uit Appingedam, wiens vrouw waarschijnlijk aan boord was, en kwam in 1955 in de vaart. Het schip was in char ter met potas onderweg van Bremen naar Huil. Terwijl zeer velen in parlementaire kringen de mening zijn toegedaan dat informateur Burger het pad van een toekomstige kabinetsformateur zodanig heeft geëffend dat het einde van de regeringscrisis in zicht is, huldigen anderen de stellige opvatting dat er nog allerminst reden tot juichen is. De optimisten vindt men bij P.v.d.A. en K.V.P., de pessimisten bij de kleinere politieke groeperingen. De eersten, wier politieke leidslieden door de heer Burger nader tot elkaar zijn gebracht, hebben reden voor hun optimistische verwachtingen. Immers, dank zij de vele uren van moeizaam overleg, zouden de K.V.P. en de P.v.d.A. elkaar hebben gevonden. Het gekrakeel over die punten, die de laatste weken aanleiding hebben gegeven tot veel politiek ge harrewar, is verstomd. De „Grote Twee" hebben een akkoord bereikt over de bezitsvorming en zouden het ook eens geworden zijn over de verdeling van de portefeuilles. Dr. Drees wordt weer premier, minister Suurhoff blijft op Sociale Zaken, de heer Hofstra wordt schatbewaarder, minister Mansholt blijft leiding geven aan het de partement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, en een vijfde socialis tische minister zal hetzij op Justitie, hetzij op Verkeer en Waterstaat zijn intrek nemen. Zo althans luiden de verwachtingen en er is geen reden om deze prognose in twij fel te trekken. Ook de K.V.P. zou vijf plaatsen aan de regeringstafel krijgen. En die plaatsen zijn zeker niet onaantrekkelijk. Prof. Romme wordt vice-premier en krijgt Bezitsvor ming en de P.B.O. onder zijn hoede, mi nister Cals blijft op O. K. en W. en ir. TEL AVIV, (Reuter) Een woordvoer der van het Israëlische leger heeft mee gedeeld, dat Israëlische troepen dinsdag avond stellingen van het Jordaanse leger in het gebied van Hocssan ten zuiden van Jeruzalem hebben bestormd. Volgens voor lopige berichten zijn hierbij meer dan vijftig Jordaniërs gedood. Hoessan ligt op 8 km ten westen van Bethlehem in de onmiddel lijke omgeving van Ramat Krachel, de plaats waar zondag vier Israëliërs werden gedood en 16 gewond toen Jordaniërs het vuur openden op een archeologische expe ditie. Dinsdag was op een speciale zitting van het Israëlische kabinet besloten tot een vergeldingsactie voor de jongste Jordaanse aanvallen. Hoessan ligt voorts ten zuiden van het dorp Aminadava, waar maandag een Israëlische vrouw, die bezig was met het plukken van olijven, door Jordaniërs is doodgeschoten. In een communiqué van de generale staf van het Israëlische leger werd voorts me degedeeld, dat een aantal Jordaanse stel lingen werd bezet en een versterking van de politie van Hoessan werd opgeblazen. Twee Jordaanse pantserwagens werden in brand gestoken. De Israëlische troepen hebben voertui gen, zware mortieren, machinegeweren en geweren op de Jordaanse militairen buit- gemaakt Militaire waarnemers van de organisatie der UNO voor toezicht op naleving van de wapenstilstand zouden hedenochtend bij de dageraad het toneel van de strijd be zoeken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de overval een waarschuwing voor Jor danië was, dat aanvallen op Israel niet ge tolereerd zullen worden. Tezelfdertijd be loofde hij vrede aan de grens indien Jor danië zijn aanvallen staakt. De woord voerder zeide, dat geen regering ter wereld kan nalaten handelend op te treden ter verdediging van haar burgers, indien zij gesteld wordt tegenover voortdurende moorden die van over haar grenzen geor ganiseerd worden. Suggesties, dat Israel zulk een defensie moet nalaten, kunnen alleen maar nieuwe wandaden uitlokken. De woordvoerder zeide, dat 36 Israëliërs gedood en 51 gewond waren voor het merendeel burgers in incidenten aan de Jordaanse grens in de zes maanden sedert aan de secretaris-generaal der UNO be loofd is het vuren te staken. „Steeds heb ben Jordaanse leiders, inclusief de koning en de stafchef, hun campagne van onge breidelde oorlogshitsing en aanzetten tot vijandschap tegen Israel voortgezet". In Hoesan aan de Jordaans-Israelische grens zijn heden bij het aanbreken van de dag opnieuw gevechten uitgebroken tussen Jordaniërs en Israëliërs, zo is te Jeruzalem bericht. Op dezelfde plaats hebben de Isra ëliërs, volgens hun eigen zeggen, reeds eer der de represaille-aanval ondernomen, waarin zij 50 Jordaanse soldaten hebben gedood. Volgens niet officiële berichten van Ara bische zijde zouden urenlange en verbit terde gevechten van man tegen man plaats vinden aan de grens. Deze berichten zijn echter tot dusverre niet officiëel bevestigd. Waarschijnlijk is de nieuwe strijd ontstaan doordat de Jordaniërs een tegen-aanval hebben gedaan, als antwoord op de midder nachtelijke razzia, die Israëliërs tegen grensposten van het Arabische legioen heb ben ondernomen. De Israëlische verliezen in de nieuwe actie zouden „zeer groot" zijn, de Arabische daarentegen gering. In Amman volgde koning Hoessein he denmorgen op het hoofdkwartier van het legioen de berichten over de actie, 7f> wordt gezegd. Later op de ochtend werd in Am man een speciale katoinetszitting gehouden. De ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk zouden door de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken op de hoogte van het gebeurde zijn gesteld. Witte op Wederopbouw en Volkshuisves ting, mej. Klompé is aangezocht voor Maatschappelijk Werk, mr. Luns wordt minister van Buitenlandse Zaken. Dit is een succes voor de heer Burger, die dit team heeft geformeerd en ieder der deel- nemenden tevreden heeft kunnen stellen. Er is dus reden tot optimisme, maar.... de A.R. voelt zich minder prettig want mr. Algera zal de portefeuille voor Verkeer en Waterstaat moeten prijsgeven, al zijn de Anti-Revolutionairen verheugd dat infor mateur Burger de portefeuille van Econo mische Zaken in handen laat van prof. Zijlstra. Mr. Burger heeft in hoofdzaak overleg gepleegd met zijn geestverwanten en de K.V.P.. Van een bespreking met fractie voorzitters, zoals door de voorgangers van mr. Burger-geschiedde, is geen sprake ge weest. Dat vindt de A.R.-partij niet hoffelijk. Van eenzelfde stemming heeft de heer Ti- lanus (C.H.) dezer dagen in een rede ook al blijk gegeven. Want ook hij wist niet veel omdat hij buiten de besprekingen is gehouden. Een pleister op de wonde is voor hem dat ir. Staf in het schema-Burger mi nister van Oorlog blijft. Nu oordelen de pessimisten dat het niet is uitgesloten dat zowel de A.R., de C.H.U. en vooral de V.V.D. (men noemt prof. Oud reeds als minister van Justitie) eerst nog wel eens precies willen weten waar zij aan toe zijn. Dat zou een hernieuwd overleg over het regeringsprogramma en het mis schien opperen van niet onbelangrijke be denkingen betekenen. PARIJS (Reuter). - De Westduitse bonds kanselier, dr. Adenauer en de Franse premier, Guy Mollet, zullen zaterdag op een boot op de Rijn nabij Koblenz bespre kingen voeren over de Europese eenheid in het bijzonder op het gebied van de kernenergie. Zij zullen - tezamen met hun ministers van Buitenlandse Zaken, Von Brentano en Pineau - verder over de Frans-Duitse overeenkomst over het Saar- gebied spreken. Adenauer heeft in Brussel, waar hij be sprekingen met de Belgische regering voerde een Europese federatie voorgesteld als nieuwe vorm van Europese eenwording. Adenauer drong er op aan, dat Groot- Brittannië zijn medewerking verleent. De Britse houding is van zeer grote betekenis voor de toekomst van Europa, zo zei de bondskanselier tot de vereniging van rooms-katholieke conferenties. Groot-Brit- tannië heeft door toe te treden tot de Westeuropese Unie in 1954 getoond, dat zijn belangen in overeenstemming zijn met die van de landen op het Europese vaste land. Deze nieuwe federatie, zo betoogde dr. Adenauer, moet niet worden gebaseerd op het bestaande plan tot eenwording van Europa. „Het mag niet mank gaan aan de kwaal van onze tijd - perfectionisme. Haar instellingen behoeven niet altijd supra nationaal van aard te zijn", aldus de bonds kanselier. Koning Boudewijn heeft Adenauer en Von Brentano de versierselen van het Grootkruis in de Orde van Leopold over handigd. De staatssecretaris van Buiten landse Zaken, prof. Hallstein kreeg het Grootkruis van de Kroonorde van België. Dr. Adenauer heeft het Grootkruis van de Duitse Orde van Verdienste toegekend aan minister-president Van Acker en de minister van Buitenlandse Zaken Paul- Henri Spaak. Maandag is op acht en tachtigjarige leef tijd in het ziekenhuis Westeinde in Den Haag overleden de kunstschilder Antoon van Welie, die onder meer bekendheid heeft verworven als portretschilder. Hij maakte zeer veel portretten van bekende e" beroemde figuren. Tot zijn modellen be hoorden de pausen Pius X, Benedictus XV en Pius XI, Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik, Mussolini, Sarah Bernardt, Louis Couperus, Willem Kloos, dr. Bredius, prof, dr. Willem Mengelberg, kardinaal Van Rossum, prins Paul van Griekenland, gene raal De Wet en vele andere vorsten, prela ten, geleerden, veldheren en kunstenaars Camille Mauclair heeft over hem een boek geschreven, „Un peintre hollandais". De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrijdagmorgen om half tien in de St. Jacobuskerk in Den Haag, waarna de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot op de r.k. begraafplaats aan de Binckhorst- laan zal geschieden. Scheveningen Radio heeft de scheepvaart verzocht uit te zien naar drenkelingen op de plaats van de ramp. Ook de Russische trawler zoekt nog. De reddingsboot „Bran daris" is van West Terschelling vertrokken om mee te helpen bij het zoeken. Van morgen om half elf was de „Brandaris" al bij de ET. 13. De Russische trawler gaf het sein K op de stoomfluit om de „Brandaris" in de richting te leiden. Het was nog dicht van de mist. De Russische trawler heeft vanmorgen inmiddels opdracht gekregen van de Staats- rederij de USSR te Leningrad, om koers te zetten naar Amsterdam om de geredden daar aan land te zetten en een verklaring te laten opmaken. Omstreeks 7 a 8 uur kan de Rus IJmuiden passeren. Er is inmiddels een vliegtuig van Valkenburg opgestegen om mede naar eventuele overlevenden te zoeken. Volgens een voorlopige opgaaf zijn aan boord van de „Kolomna" gered de matro zen Dick van den Berg en Ate van der Veen beiden Nederlanders en de Duitser Die-ter Bassler. Voorts zijn gered een opvarende Van der Meer en de doch ter van de kapitein. Vermist worden ka pitein Wieringa, zijn vrouw en nog een opvarende. Vanmorgen om 12 uur is het zoeken op gegeven. PRAAG (AFP) Na een officieel be zoek van vijf dagen aan Tsjechoslowakije, is president Sukarno woensdag per vlieg tuig uit Praag vertrokken, op weg naar Peking. SCHUILEN OP AFSLUITDIJK De A.N.W.B. heeft de Rijkswaterstaat verzocht langs het rijwielpad op de Af sluitdijk, op enkele kilometers afstand van elkaar, eenvoudige betonnen schuilgelegen- heden aan te brengen, waarin wielrijders, bromfietsers en ook berijders van motoren en scooters onder ongunstige weersom standigheden kunnen schuilen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA's Jean de Boisson: Hoedt u voor mensen met één idee Conflict tussen HOLM A en regering van Egypte thans opgelost De drie Nederlandse baggermolens, die hun werkzaamheden In het Suezkanaal hebben beëindigd en te Ismailia op vergun ning wachtten om te vertrekken, zullen eind deze week Egypte verlaten. De moeilijkheden tussen de Hollandse Maatschappij voor Aannemingen „HOLMA" en de Egyptische autoriteiten zijn opge lost. Het vertrek van de molens zou ter stond plaats kunnen hebben als het sleep- program van de HOLMA door het opont- hout niet geheel in de war zou zijn geraakt. Het zal nog enkele dagen duren voor sleep boten beschikbaar zijn om de molens uit Egypte weg te halen. Minister Cals acht het noodzakelijk, dat een begin wordt gemaakt met het op mi crofilm brengen van de kostbaarste hand schriften- van de koninklijke bibliotheek in Den Haag, waardoor in het vervolg films kunnen worden uitgeleend in plaats van de handschriften zelf. Bovendien is het dringend nodig couranten te verfilmen. De cou-rantenverzamelingen uit vroeger jaren worden zeer veel geraadpleegd, waartegen echter het houthoudend papier niet bestand is. Daardoor dreigen de ver zamelingen te gronde te gaan. Aangezien de Koninklijke Bibliotheek de enige in stelling is, die op grote schaal couranten verzamelt, is het dringend nodig hier maatregelen te nemen. Daartoe heeft de minister vijfduizend gulden extra op de begroting gebracht. Minister Cals heeft in Amerika een kernreactor besteld voor onderwijsdoel einden. De reactor kost een miljoen gul den. De bouwkosten van het laboratorium, waarin de recator zal worden geplaatst, zullen ongeveer anderhalf miljoen gulden Wassen in de Waver is het parool voor de schoolkinderen in de Waverpolder bij Ouderkerk, waar men niet beschikt over leidingwater. De regenbakken, die de gehele zomer bijna overliepen, staan nu, na anderhalve week echt zomer weer, vrijwel droog. bedragen. In oktober 1957 zal de reactor kunnen worden geplaatst. De minister deelt dit mee in zijn Memo rie van Toelichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1957. Toen de mogelijkheid werd geopperd, een eventueel op de atoom tentoonstelling te Amsterdam te plaat sen demonstratiereactor na afloop van de tentoonstelling ter beschikking te krijgen van het hoger onderwijs, heeft de Commissie Opleiding inzake Kernreactoren unaniem geoordeeld, dat, ongeacht de voor zieningen die elders reeds bestaan of nog zullen worden getroffen, de aankoop van. een reactor ten behoeve van het hoger onderwijs een voorziening is van de groot ste urgentie. Hierna werd met de stichting atoomtentoonstelling 1957 overeenstem ming bereikt over de aankoop in Amerika van een zogenaamde „Swimming Pool" reactor, die voor opleidingsdoeleinden het geschiktst is. Vooruitlopend op de goed keuring van de wetgever heeft de minister gemeend dit apparaat te moeten bestel len. Hoewel zulks niet waarschijnlijk is en naar de mening van de minister zelfs niet wenselijk zou zijn blijft de mogelijkheid bestaan de reactor na afloop van de atoomtentoonstelling te Amsterdam een andere bestemming te geven. Minister Cals heeft bij het opstellen van de begroting ook rekening gehouden met de mogelijkheid, dat aan de rijksuniversi teit te Utrecht een buitengewoon hoog leraar zal worden benoemd in de weten schap der kernreactoren. De minister doet dit met het oog op de wenselijkheid van opleiding van kernfysici in ons land. Te 's-Gravenhage is opgericht de maat schappij tot studie en ontwikkeling van pijpleidingen in West-Europa (Company for the study and planning of pipeline projects in Western Europe) Sappeur n.v. Op vrijdag 21 september 1956 werd onder auspiciën van genoemde maatschappij een vergadering belegd, waarbij vertegen woordigers van veertien petroleummaat- schappijen aanwezig waren. De Bechtel Corporation, een Amerikaan se onderneming van constructeurs en aan nemers, is door Sappeur belast met een onafhankelijke studie van de technische en economische uitvoerbaarheid en de wense lijkheid van een transeuropees pijpleidings- systeem. Men hoopt, dat haar rapport voor het einde van dit jaar gereed zal zijn. Sappeur is bereid aanvragen in-zake deel neming aan de bestudering van het plan voor de aanleg van een pijpleiding van de zijde van andere petroleummaatschappijen, welke geïnteresseerd zijn bij de aanvoer of de verwerking van ruwe olie in West- Europa, in overweging te nemen. Naar aanleiding van berichten, waarin wordt gemeld, dat inzake de aanleg van een oliebuisleiding naar het Ruhrgebied besloten zou zijn deze buisleiding aan te leggen met als beginpunt Rotterdam, wordt van bevoegde zijde vernomen dat deze be richten onjuist zijn. Een beslissing dienaangaande zal eerst mogelijk zijn als het rapport beschikbaar zal zijn van de Amerikaanse onderneming oooooooooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooc neemt toe uit richtingen tussen zuid en west en de temperaturen zullen over het algemeen een paar graden lager worden dan woensdag. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist. Overigens veranderlijke be wolking, in het oosten van het land mogelijk wat regen. Zwakke later ma tige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. 27 september Zon op 6.36 uur, onder 18.29 uur. Maan op 23.13 uur. onder 14.34 uur. Maanstanden 27 sept. 12.25 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 september g Hoog water: 7.18 en 19.40 uur. g Laag water: 2.57 en 15.12 uur. Donderdag 27 september o Hoog water: 8.13 en 20.40 uur. 8 Laag water: 3.39 en 15.58 uur. 300000000000000000000000000CXXXXXXXXX300CXXXX3000000000006 KANS OP REGEN WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland 60 .5 st Parijs. Ten zuiden van IJsland bevindt zich een nog in omvang toenemende de- depressie bereikte Ierland en zich thans voorafgegaan door zullen de regenkansen de komende vier entwintig uur doen toenemen. De wind ■h a CA S'C SÜM ZB Stockholm half bew. windst. 20 0 Oslo mist nno 16 0 Kopenhagen onbewolkt O 17 0 Aberdeen mist z 13 0 Londen mist zo 20 0 Amsterdam mist windst. 24 0 Luxemburg zwaar bew. nno 19 0,5 Parijs geheel bew. nnw 22 0 Bordeaux regenbui w 21 8 Grenoble zwaar bew. windst. 20 16 Nice regen nno 24 Berlijn onbewolkt ozo 23 0 Frankfort zwaar bew. ono 23 0 München regen ozo 26 0,1 Zürich regen w 20 1 Genève zwaar bew. wnw 21 18 Locarno regen ozo 16 60 Wenen onbewolkt zzo 21 0 Innsbruck regen ozo 24 2 Rome regen zzw 23 7 Ajaccio zwaar bew. zzw 24 6 Weerstoestand binnenland Den Helder mist wzw 14 0 Ypenburg mist windst. 11 0 Vlissingen dichte mist w 11 0 Eelde dichte mist windst. 11 0 De Bilt dichte mist nw 14 0 Twente dichte mist windst. 13 0 Eindhoven dichte mist windst. 12 0 Vlv. Z.-Limb. dichte mist windst. 14 0 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1