Alleen als ieder meewerkt, kan de TBC er onder worden gehouden Verenigitigsvaria Havenberichten Visserij-varia GROEN EN DAAL'S VLEESBEDRIJF uit de IJmond 13 VELSEN WORDT STRAKS WEER DOORGELICHT Huisvrouwen openden seizoen met lezing-middag Plaatwellers bereiden zich voor op speelgoedactie Watervliet I naar Haarlem I Tweedaagse Maranatha- conferentie in Velsen-Noord Exercitia gaat clubs in gymnasium ontmoeten „Vogelvreugd" gaat expositie voorbereiden Nationale kampioens tentoonstelling in Beverwijk „Het gezin is de vlucht heuvel in de samenleving" Lezingen en cursussen ter gezinsvoorlichting Winterprogramma van K.A.B. Bakdemonstratie voor ANMB-vrouwen WIJK AAN ZEE Schoeisel in verscheidenheid alleen op stap HEEMSKERK Nieuwe huisvesting voor Openbare Werken in Heemskerk Pastoor Berding verlaat Heemskerk Raad van Overleg voldoet uitstekend CASTRICUM Agenda voor Beverwijk Scheepvaart DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 VOOR DE GEMEENTE VELSEN nadert het ogenblik, dat de voorbereidingen beginnen voor het te houden tweede onderzoek naar verschijnselen van t.b.c.: de doorlichting van de bevolking gaat binnenkort van start. Wethouder H. de Boer heeft woensdagavond in de bovenzaal van Rex tegenover de vertegenwoordigers van het gehele organisatieleven in de ge meente Velsen betoogd, dat de gevreesde ziekte, t.b.c., geheel moet worden terug gedrongen, waarvoor hij bij voorbaat alle medewerking inriep. Dr. Spruijtenberg, die de leiding heeft van het consultatiebureau aan de Lorentzstraat, heeft daarna in een deskundig betoog veel over de gevreesde ziekte verteld. Reeds ver in de oudheid, dat is duizenden jaren voor onze christelijke jaartelling, blijken vele mensen te zijn overleden aan tuberculose. Onderzoekingen op gevonden beenderen wijzen dit uit. De intense belangstelling voor deze ziekte dateert echter van enige decennia terug. Dr. Spruijtenberg vertelde, dat men in die eerste jaren steevast uitging van erfelijkheid in een familie. Aan het einde van de vorige eeuw is het verkeerde van deze mening aangetoond, daar door Robert Koch toen de tubekelbacil werd ontdekt, wat de ommekeer in de bestrijding inluidde. Want toen kwam vast te staan, dat deze ziekte niet erfelijk, maar besmettelijk was en de bestrijding werd daarmee in andere banen geleid. De wetenschap is toen gaan zoeken naar de wijze van besmetting, wat niet zo eenvoudig bleek als men had ver moed. Veel middelen zijn er in die dagen geprobeerd om de besmetting tegen te gaan, doch veel baat vond men niet. Met de bestrijding in sanatoria begon een ander tijdperk. Oorlog „een zegen"? Verpleegtijden van vijf tot acht jaar kwamen veelvuldig voor, zo ging dr. Spruijtenberg verder, totdat de oorlog kwam en de toen gevonden geneesmiddelen een grote ommekeer brachten in de be handeling. Vaak werd er toen operatief ingegrepen en met succes terwijl dat eerder niet mogelijk bleek. Uitvoerig ver telde de dokter hierna, hoe vóór de oorlog steeds besmettingen optraden, die tijdens en na de oorlog konden worden voor komen, daar men dan het overige gedeelte van het lichaam hiervoor onvatbaar wist te maken. Hoewel vast staat dat besmet ting uit de longen het gevaarlijkste is, is de bestrijding toch geheel van aspect ver anderd. Het gevolg van een en ander is dat men nu met lege sanatoriumbedden zit, wat op zichzelf een goed verschijnsel is. Maar de dokter was er van overtuigd dat Nederland er nog lang niet is, al is dan ook in ons land de sterfte het laagst van de gehele wereld. Dat bijvoorbeeld nieuwe ziektegevallen steeds minder worden, toonde hij met cij fers aan. Vier jaar geleden waren het er 15.000, drie jaar geleden 12.000 en in het vorig jaar waren er 8750 nieuwe ziektege vallen. Doch niettemin is de bron van veel leed nog niet gedroogd, zo meende hij, en de besmettingshaarden zijn nog niet ge doofd. Hierna gaf de heer Spruijtenberg gen overzicht van het nut van de consultatie bureaus. Deze nuttige instellingen dienen om de zieken op te sporen en te helpen, wat alleen al een preventieve werking heeft, wat de cijfers die hieromtrent bestaan, aantonen. Doch de voorzorg geschiedt ook nog op een andere manier, namelijk door het werk van de doktoren. Vooral de schoolarts doet hier goed werk, wat ook door de overheid wordt ingezien. Een zeer goede maatregel, aldus de heer Spruijtenberg, is de keuring van allen die iets met het onderwijs en de scholen te maken hebben. Want als men zo nauw contact met elkander heeft, is de be smettingskans het grootst. Veel lof had dr. Spruijtenberg ook voor de vele bedrijven, die geregeld hun perso- Boeiende vertellingen over Israel Een groot aantal vrouwen van de afde ling Velsen-IJmuiden der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft woens dagmiddag met gespannen aandacht ge luisterd naar de boeiende lezing door me vrouw G. A. Hinlopen-Nanninga, die werd bijgestaan door haar echtgenot, de heer F. Hinlopen uit Haarlem over Israel. De heer en mevrouw Hinlopen hebben in 1953 een langdurige reis gemaakt door Israel en zij hebben daar niet alleen veel gezien doch ook vele vrienden gemaakt en ook in het afgelopen jaar zijn ze weer vier maanden naar het zuiden getrokken en hebben het land op verschillende manie ren doorkruist. Dat zij daardoor de le vensgewoonten van dit volk leerden ken nen en op gedegen wijze hun kennis en ervaringen op anderen over kunnen dra gen, werd gistermiddag in het Patronaats gebouw bewezen. Het echtpaar heeft gelogeerd in verschil lende mosjavs (coöperatieve nederzettin gen) en in kibboetsj, waar alle bezit ge meenschappelijk is. Ze passeerden Jeruza lem en Tel Aviv en trokken vervolgens zuidwaarts via Beersheva door de woestijn de Negev tot aan Elath bij de Rode Zee. Vooraf heeft de heer Hinlopen verteld, hoe het Joodse volk voor duizenden jaren terug is opgejaagd en achtervolgd en hoe men nu weer met enig triomfgevoel door de woestijn loopt met de wetsrollen onder de arm, verkondigende dat men geen slaaf wil zijn van iemand anders daar allen dienaren zijn van God. Prachtig waren de fotografische opna men van de bewoners en het Westen kan zich maar nauwelijks voorstellen onder welke moeilijkheden men daar leeft, zowel wat de natuur, het klimaat als de buren uit de omliggende staten betreft. Israel is op vele gebieden rijk. Rijk aan grondstoffen als fosfaten, zouten en mineralen en zo staat er midden in de woestijn een grote fosfaatfabriek, waar de arbeiders werken in temperaturen van meer dan 50 graden in de buitenlucht. Op andere plaatsen is de bodem zeer vruchtbaar, doch het ontbreken van water is oorzaak dat deze grond nog onvoldoende in gebruik kan worden geno men. In drie jaar was er niettemin enorm veel verbeterd, zo deelde het echtpaar mede. Wat deze middag werd geboden aan de talrijke luisteraars was van het begin tot het einde interessant en boeiend, ja zelfs ontroerend en de weemoedige Joodse lie deren zowel als de machtige kleurenfoto's van dit land maakten een diepe indruk op de dankbaar-luisterende Velsense huis vrouwen. neel laten doorlichten. Bjj de P.T.T. is men hiermee begonnen en gelukkig hebben vele directies van bedrijven dit besluit nage volgd. Toch is het aan te bevelen, meende hjj, dat de reeds onderzochten zich toch aanmelden bij een oproep voor massale doorlichting. Want het is gebleken dat de t.b.c. het ene ogenblik sluimert en direct daarna een grote verwoesting kan aanrichten. Komen de op de doorlichting, zei de heer Spruij tenberg, dat het geregeld voorkomt, dat een aantal mensen wordt gevraagd terug te komen. Tot deze zou hij willen zeggen: „maakt u zich niet ongerust, want in de loop van de jaren is gebleken dat bij elk onderzoek door storingen in het lichtnet of iets anders, een aantal foto's niet duide lijk zijn en men moet zekerheid hebben". Met een voorbeeld toonde hij aan welk een schade enkele mensen hadden aangericht toen zij uit de inrichting waarin ze ver pleegd werden, waren weggelopen. In vier a vijf maanden hadden zij vijftig slacht offers gemaakt door besmetting. Dat de t.b.c. een zeer bijzondere ziekte is, toonde de heer Spruijtenberg aan met een voorbeeld. Men heeft in Amerika eens een proef genomen en aan een groot aantal mensen vragen gesteld over ziekten in hun leven, vóór hun zestigste jaar. Bij alle mensen, die nooit ziek waren geweest en gestorven waren aan een beroerte, operatie of iets dergelijks, bleek dat bij iedereen sporen aanwezig waren die aantoonden dat men t.b.c. had gehad, doch dat het lichaam er verder onvatbaar voor was geweest: zij, die t.b.c. hadden gehad hebben dit dus nooit ontdekt. Tenslotte behandelde de heer Spruijten berg nog de nazorg van t.b.c.-patiënten. Vooral in de eerste jaren moet men er aan denken dat de patiënt in bescherming wordt genomen. Niet zwaar tillen, geen lange marsen maken, in luchtige kamers wonen en lang slapen, dat zou het beste zijn, meende hij. Want ondanks de gunstige resultaten moet men steeds op zijn hoede zijn. Tot slot werden nog een aantal vragen door de heer Spruijtenberg beantwoord.. Het bestuur van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij" maakt zich weer op voor een nieuwe St. Nicolaas-speelgoed- actie, waarvoor het de leden oproept om medewerking, zowel van de heren als hun dames. Evenals vorig jaar wordt ook nu het kindertehuis „Oosterweide" te Zaandam geadopteerd. Het ligt in de bedoeling de kinderspeel- goedactie onder dezelfde voorwaarden als verleden jaar te houden, waarbij eventueel voor aankoop van materiaal een bedrag van maximaal f 2,50 zal worden vergoed. Behalve nieuw te maken speelgoed komt ook gebruikt speelgoed, dat kan worden opgeknapt in aanmerking. Voorts zal kle ding en schoeisel zeer nuttig zijn. Aangezien St. Nicolaas 1955 voor „Oos terweide" een geweldige verrassing is ge worden, zullen de verwachtingen van de verpleegde kinderen uiteraard opnieuw hoog gespannen zijn. Na de verrassende 10-3 overwinning op de Amsterdamse tweedeklasser DED I zal het eerste twaalftal van de korfbalvereni ging „Watervliet" zondag een bezoek bren gen aan Haarlem I. De Haarlemmers, die zondag vrij waren en uit de twee tot nu toe gespeelde wedstrijden nog geen winst punten konden halen, zullen er uiteraard alles op zetten om de O om te zetten in tenminste 1. De twee Watervliet-over- winningen zijn daarvoor een reden temeer. De Velsense ploeg echter doet er goed aan om evenzeer als tegen de sterk gewaande Amsterdammers meteen flink aan te pak ken, hetgeen mogelijk moet zijn. Met vlot aanvalsspel en flink tempo kan de slag in de eerste speelhelft geleverd zijn. Voor Watervliet 4 is de uitwedstrijd in Santpoort tegen Sport Vereent 4 vastge steld. Ook hier is mogelijke winst voor de Watervliet-ploeg. De Watervliet A-aspiranten krijgen za terdagmiddag de zwaarste tegenstanders Oosterkwartier B op bezoek. Watervliet I speelt met de dames S. Meyer, J. Kluft, T. Waagmeester, D. Hart man, R. Leyenaar, B. Hessen en de heren J. de Boer, D. v. Ladesteyn, M. Veerbeek, W. Berghuis, F. Vos en S. Hartman. „Sportief" ging ten onder tegen damclub ,,'t Oosten" In de competitiewedstrijd tegen 't Oos ten uit Haarlem heeft de IJmuidense dam club Sportief een gevoelige nederlaag ge leden. De uitslag werd 155 in het voor deel van 't Oosten. J. M. Janssen aan bord twee tegen F. Slot en Jac. Groen tegen W. Beider aan bord tien konden de eer voor de IJmuidenaren redden. J. Slager speelde remise tegen J. Poppen aan bord 7. De ove rige partijen gingen alle verloren. In een uitstekend gespeelde partij van P. C. Bais tegen de Nederlandse kampioen W. de Jong wist deze laatste de winst mee naar Haar lem te nemen. Damclub 't Oosten bezit een tiental dat zeker de hoofdklasse kan bereiken wanneer het steeds volledig uit kan komen. De gedetailleerde uitslag was: 't OostenSportief 1. W. de Jong—P. C. Bais 2—0 2. Fr. SlotJ. M. Janssen 02 3. H. BerkJ. de Boer 20 4. H. v. d. VossenH. Andrea 20 5. R. C. SmitGé Mooi 20 6. Abe de JongP. Bakker 20 7. J. PoppenJ. Slager 11 8. W. RoestJ. Visser 2—0 9. A. de VriesJ. Bakker 20 10. W. BeiderJac. Groen 0—2 Uitslag 155 Woensdagavond wordt de wedstrijd D.C.IJ. 2't Oosten gespeeld in het hotel Kennemerhof aan de Kennemerlaan, club lokaal van D.C.IJ. Onderlinge strijd In de onderlinge competitie van Sportief vielen de volgende uitslagen: J. de Ruiter J. Hiemstra 20, Gé HuigenW. Post 02, H. HoltJ. Lichtendahl 11, J. Warten- horstP. Westerwal afgebroken, H. Dijk huizenJ. J. Wesselius afgebroken. De afgebroken partij J. de BoerJac. Groen is door J. de Boer gewonnen. H. Holt heeft na drie wedstrijden in de onder linge competitie de leiding met 5 punten, gevolgd door J. de Boer en J. Visser ieder met 4 punten uit twee wedstrijden en W. Post en J. de Ruiter ieder met 4 punten uit drie wedstrijden. Wedstrijd voor politiehonden achter de Heerenduinen Zondag wordt op het terrein achter het zwembad „De Heerenduinen" voor de le den van de politiehond-dresseerclub „O.B. K." een onderlinge wedstrijd gehouden. Deze wedstrijd begint 's morgens om 10 Uitgaande van de vrije Evangelisatie .Emanuel" wordt zaterdag 20 oktober en zondag 21 oktober in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat een tweedaagse Maranatha-conferentie ge houden. Het te behandelen onderwerp is: „God heeft ook een boodschap voor u". Medewerking verlenen de muziekclub Gios, het zang koor „De Lofstem" uit Beverwijk, de „Zin gende zusjes" uit Velsen-Noord en het „Gospel Duet" uit Zaandam. Sprekers tij dens de conferentie zijn de heren J. van Capellenveen, Amsterdam; J. Ooterwelóe, Amsterdam en P. v. d. Vlis uit Vlaar- dingen. Basketbal De Velser Basketballclub „Exercitia" hiel-d dinsdagavond haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering in café „Anneta" te Velsen. Tijdens de behandeling van de gebruike lijke agendapunten bleek dat basketball in onze gemeente nog lang niet genoeg bekend en populair is en dat er voor Exercitia dus nog wel het een en ander te doen valt, wat betreft de propaganda voor deze sport. Het bestuur bleef ongewijzigd. Er werd besloten de training in het ver volg gezamenlijk te houden en wel van 8—10 uur in de gymzaal van het Gymna sium. Het meest bespraken onderwerp van de avond was wel of er al dan niet aan de competitie in Haarlem zou worden meege daan. Na rijp beraad en veel discussies werd besloten dit jaar niet aan de competitie deel te nemen, maar regelmatig clubs uit te nodigen om in het Gymnasium te komen spelen. Men hoopt hierdoor ten eerste het spelpeil op te voeren, zodat er volgend jaar weer aan de competitie meegedaan kan worden. Voorzitter P. Nan van de Volièrevereni ging „Vogelvreugd", gaat onder zware zor gen gebukt. Dit bleek uit zijn rede, tijdens de vergadering in Parkzicht, waarop hij mededeelde, dat de afdeling Beverwijk van de Ned. Bond van Volièreverenigingen is uitgekozen, de nationale kampioensten toonstelling te organiseren. Gelukkig heb ben Burgemeester en Wethouders van Be verwijk alle medewerking toegezegd en zullen ook alles in het werk stellen om deze tentoonstelling binnen hun veste te krijgen. De grote moeilijkheid is echter een ge schikte zaal te vinden die ook verwarmd kan worden. De voorzitter hoopte echter dat binnenkort alle moeilijkheden zullen zijn opgelost, opdat eindelijk het westen van ons land ook eens een kampioensten toonstelling kan organiseren. Hierna werden nog enkele huishoudelijke punten behandeld en vond er een verloting ten bate van deze tentoonstelling plaats. Een der leden van de vereniging, de heer J. Dijkshoorn, hield hierna een praatje over de anatomie van de vogel. Op duidelijke wijze verklaarde hij de verschillende func ties van het beendergestel bij de vogels. Met volle aandacht volgden de talrijke op gekomen leden zijn praatje en stelden hem daarna verschillende vragen. Ter voorbereiding van de Unie-collecte die in de week van 1 tot 6 oktober in Be verwijk wordt gehouden, werd in de Irene- kapel een Unie-avond gehouden. Ds. G. Toornvliet, gereformeerd predikant te Bloemendaal sprak op deze avond over het onderwerp „De strijd om het kind". Spreker wees erop dat altijd al werd gestreden om het welzijn van het kind. De positie van het kind wordt momenteel ten zeerste bedreigd, ten bewijze waarvan hij voorbeelden aanhaalde hoe de toestand thans is onder het communistische regiem. Ds. Toornvliet wees op het feit dat naar zijn mening het onderwijs thans dreigt te verwateren. Het kind wordt bedreigd door nihilisme en nog andere gevaren. Een be langrijk ding voor het kind is de sfeer in het ouderlijk huis. De predikant drukte zich als volgt uit: „Het gezin is de vlucht heuvel in de samenleving". Tenslotte wees hij nog op de zijns inziens verkeerde mening van velen, die beweren dat een kind eigenlijk net zo goed een open bare school kan bezoeken in plaats van een christelijke. Hij nam hiertegen ten sterkste stelling. De avond werd geopend door ds. D. J. Jansen, die zich verheugde over de grote belangstelling. Hij hoopte dat de ouders mede hun schouders onder het werk zullen zetten teneinde het christelijk onderwijs verder te helpen ontwikkelen. Medewerking aan deze avond werd ver leend door het ulo-koor „Die Duinwyck- sangers" onder leiding van de heer J. C. Gietelink. ADVERTENTIE Deze week Varkenscarbonade (met klein beentje) 1.98 per 500 gram ONS WEEKPROFIJT: 100 gram sappig PEKELVLEES en 100 gram BOTERHAMMENWORST samen voor 68 ct. Zeeweg 229 - IJmuiden Da Costalaan 15 - Driehuis Krommeniestraat 39 - Amsterdam uur en duurt tot ongeveer 's middags 4 uur. van de Coöperatie. De plaatselijke commissie te Beverwijk voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting heeft voor de komende maanden een aan tal lezingen en cursussen georganiseerd, die de aandacht ten volle waard zijn. In de gemeentelijke Huishoudschool geeft de heer H. van Leeuwen een aantal lessen in het bloemen schikken. Een pitrietcursus vindt plaats in de con sistoriekamer van de Gereformeerde kerk aan het Moensplein. In acht lessen zal men deze kunst voor een groot gedeelte onder leiding van mevrouw Slings uit Wijk aan Zee, kunnen, leren. Mevrouw dr. H. M. A. Zijlstra-Hartmans zal op 23 oktober een lezing houden over de behandeling van textiel in veilingge bouw ,,'t Centrum". Tenslotte staat voor dit jaar nog een le zing van de heer T. Verheijden op het pro gramma. Deze zal het hebben over de mo derne woninginrichting. In november zullen de lampekappen- cursussen weer een aanvang nemen. Het winterprogramma van de culturele dienst van de K.A.B. te Beverwijk ver meldt op woensdag 7 november een to neelavond die wordt verzorgd door de to neelgroep „Puck" met het stuk „Wie is wie". Een causerie over het Amazonegebied houdt dr. A. Melchior uit Haarlem op vrijdag 18 januari. De tweede toneelavond vindt plaats op 5 februari, en in maart tenslotte volgt een lezing van het kamerlid dr. Marga Klompé. Ook zal deze winter weer een aantal klaverjasavonden, worden, gehouden. Voor de dames van de leden van de Be- verwijkse afdeling van de Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfsbond zal op don derdag 4 oktober in „Terpsichore" een bakdemonstratie worden gegeven. Zowel 's middags als 's avonds wordt deze verzorgd door de voorlichtingsdienst Jeugd toont haar liefde voor de natulir Zaterdagmiddag 29 september vindt in het veilinggebouw 't Centrum te Bever wijk de traditionele floraliatentoonstelling plaats. ADO-leden vierden feest De jaarlijkse feestavond van de Heems kerks® voetbalvereniging ADO, woensdag in zaal Dam gehouden, mag als uitste kend geslaagd worden beschouwd. Het programma werd verzorgd door de toneelvereniging „Vriendenkring" met het blijspel „Hoera, petroleum". Zonder de anderen te kort te willen doen dient in het bijzonder de naam genoemd te worden van de heer H. Boerée. Deze voerde de regie en speelde de mannelijke hoofdrol op een zeer goede wijze. Van de voorstelling heeft het publiek buitengewoon genoten en de spelers wer den na elk bedrijf met een hartelijk ap plaus beloond. Met een gezellig bal werd deze avond besloten met muziek van het trio Stube- nitsky. Beverwijk naar H.B.C. In verband met de uitwedstrijd van Be verwijk naar HBC organiseert „Bever wijk" zondag een autobus-tocht naar Heemstede. De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Wijk aan Zeese politiepost. Wit kinderschoentje, beugel voor gebit, gekleurd kindersokje, Nederlands paspoort, vulpen, rood kindersokje, drie sleuteltjes aan koord, lipssleutel, leesbril, rozenkrans, sïeuteltje van rijwielslot, beige kindertas, bruine aktentas, ballpen, kinderbroekje, wit kinderschoentje, dameshandschoen, kinderlaarsje, zonnebril en een zwarte dameshandschoen. Leger des Heils ziet zondag oude bekende terug Zondag worden de bijeenkomsten in de zaal van het Leger des Heils aan de Edison- straat te IJmuiden geleid- door mevrouw Hovenier-v. d. Ploeg uit Zutfen. Mevrouw Hovenier is een oud veldofficier van het Leger. Tot de korpsen, die in het verleden on der haar bevel waren, behoort ook IJmui den, vandaar dat zij voor velen hier geen onbekende is, Schaakclub „Weenink" achter de borden De uitslagen in de onderlinge competi tie van de Beverwijkse schaakclub „Wee- nink" waren: Afd. I: L. Mostertman—L. Boonstra 10; C. KoomenG. de Koter 10; K. Slings H. Duisenberg afg.; D. v. VuurenJ Muyen 1—0; R. Gigengack—D. Duinmeyer afg.; H. v. 't HoffL. Siebers V2V2. Afd. II: J. v. d. DoesA. Alders H. NijmanR. Meyer 1414; J. Meyer—H Zuidendorp 10; J. WortelH. Mostert man 10; E. ZuidendorpM. v. Leeuwen 10; J, v. VerseveldG. Beekhoven V214; E. v. NimwegenChr. Belterman 1—0; C VerlultD. Breeuwer 01. Afd. Ill: M. StokerTh. Vloemans 01 N. de LangeA. Jansen 10; D. Hoogvorst A. de Vilder 01; G. DuisenbergJ. Zoontjes 01; R. v. HoofH. v. Hoof afg.; H. EykelenboomJ. v. d. Heyden 01. Aan de Zaalberglaan nadert een houten gebouw de voltooiing, dat bestemd is -voor de dienst openbare werken te Heemskerk Dit gebouw dat in de eerste week van ok tober zal worden betrokken heeft een af meting van 32 x 8 meter en is verdeeld in acht vertrekken. Onder meer zullen wor den gehuisvest: bouw- en woningeommis sie, wachtkamer, tekenkamer, administra tie, weg- en waterbouwkunde, archief en een kamer voor de directie. Ook wordt er een keukentje in ondergebracht. Het ge bouw is dicht bij het gemeentehuis neer gezet teneinde de afstand zo klein mogelijk te houden. Telefonisch is de dienst via het gemeentehuis te bereiken. Pastoor W. A. A. Berding, die slechts twee jaar in Heemskerk verbleef, is door de bis schop van Haarlem aangewezen om het pastoraat van de Vondelkerk in Amster dam op zich te nemen. Hij wordt opgevolgd door pastoor M. C. van Stijn, thans staande in De Kaag (Z.H.) De nieuwe pastoor werd geboren op 12 mei 1905 en werd op 14 juni 1930 tot priester gewijd. Pastoor Van Stijn kwam in 1954 in De Kaag, nadat hij bijna 14 jaar lang ka pelaan was geweest bij wijlen pastoor Ko- pijn te Rotterdam. Zijn parochie in De Kaag telt 650 katho lieken. Pastoor Van Stijn gaat nu over naar een van de grootste parochies in het bisdom Haarlem. De instelling van dé Rëad van Overleg in Heemskerk blijkt een gelukkige greep te zijn geweest. In de enkele jaren sedert de oprichting werden vele succesvolle avon den georganiseerd. Zo ook de openings avond van dit seizoen. Een goed gevulde zaal van het Marquette-theater heeft ge noten van de opvoering van het toneelspel van Charlotte Hastings „Bonaventura1 Met dit stuk heeft de Haarlemse vereniging „Alberdingk Thijm" zeer veel succes ge oogst. De voorzitter van de R. v. O., de heer H. J. Kerklaan, deelde in z'n openingswoord mede, dat men hoopt de leden van de aan gesloten verenigingen weer een gevarieerd programma voor te kunnen zetten. Geen spreekuur van burgemeester De burgemeester van Heemskerk is ver hinderd om op vrijdag 28 september spreekuur te houden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Bernardus Theodoras Jo hannes, z. van H. G. J. Linden en M. M. G. van Diepen; Johannes Fredericus, z. van J. C. L. Brakenhoff en C. A. Hollenberg; Joannes Jacobus Hubertus, z. van J. G. Beentjes en J. M. A. van der Horst; Wil helmus Johannese Simon, z. van C. Stet en H. Lamberts. ONDERTROUWD: .Florentius Joannes Maria Twist en Adriana Snijders, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Johannes Theodoras Al- bertus Smit, 74 j., wonende te Amsterdam. Op woensdag kwamen in IJmuinen bin nen: Bantam van Manilla, Pavo v. Geffle. Ella Feldman van Södertalje. Solglynt van Rudvig. Penhir van Londen. Fratella van Pepel. Werrastein van Saxen. Leopolds- kerk van Londen. Marie Louise van Lon den. Waterland van Hamburg. Vertrokken zijn: Anna B naar Sluiskil. Silen naar Baltimore. Skagerrak naar Kast- rup. Zuiderkruis naar Willemstad. Storte- melk naar Londen. Haparanda naar Ant werpen. Bebox naar Londen. Norma naar Cauley. Maria Theresia naar Bremen. Trito naar Rotterdam. Clangula naar Rotterdam. Juno naar Rotterdam. Draco naar Rotter dam. Gabonkust naar Antwerpen. Ansgari- tor naar Lulea. Daje Böhmer naar Rotter dam. Amstelstroom naar Londen. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Géén bioscopen Luxor-Theater, 20 uur: Trio Stotijn. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal, geopend van 1013 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. VRIJDAG 28 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ont snapt uit Chiku Shan". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De drie van de Tankstelle". W.B. Theater, 20 uur: „De schat der vuur aanbidders". Deken Waarestraat 50a, „Alcholics Anony mous". 't Centrum, 20 uur: Vergadering Partij van de Arbeid. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15—18 en 1921.30 uur. Prijzen van woensdag. Heilbot 3,50 2,40; gr. tong 5,104,70; grm. tong 3,60— 3,10; kim. tong 3,25—3,05; kl. tong I 2,90— 2,70; kl. tong II 2,40—2,05; tarbot I 2,40— 2,10. per kg. Tarbot IV 4645; kim. schol 46; kl. schol I 5140; kl. schol II 5016; schar 20—12; bot 3024; v. haring 22—15; makreel 2818; gr. schelvis 3214; grm. schelvis 3015; kim. schelvis 2615; kl. schelvis I 2710; kl. schelvis II 1710; wij ting 17—8; gr. gul 35—28; midd. gul 3525; kl. gul 17—8; kl. haai 19; ham 130102; poontjes 9,50—8; kl. koolvis zw. 2515; kl. koolvis wit 40, per 50 kg. Gr. kabeljauw 220—186; gr. koolvis zw. 7154; gr. koolvis wit 76; gr. leng 7372, per 125 kilogram. Aanvoer van woensdag. 113 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 280 kisten schol, 40 kisten schar, 12 kisten bot, 2230 kisten haring, 585 kisten makreel, 1580 kisten schelvis, 235 kisten wijting, 195 kisten ka- belj. en gul 20 kisten leng, 25 kisten haai, 7 kisten ham, 10 kisten poort, 165 kisten koolvis, 20 kisten diversen, Totaal 5520 kisten. Besommingen van woensdag. IJM 32 Elie f26.200; Allanwater f20.390; IJM 209 f8800; IJM 14 f7070; SCH 117 f15.700; KW 35 f 1120. Aardijk, 25 te New Orleans. Alblasserdijk, 26 te New Orleans. Algenib, 26 v. Antwerpen n. Las Palmas. Alphard, 27 te Antwerpen verw. Aagtekerk, 26 te Lorenco Marques. Abbekerk, 26 v. Bangkok n. Hongkong. Amsteldiep, pass. 26 Flores Az. n. Hampt. Roads. Amstelpark, 27 te Fremantle. Annenkerk, pass. 26 St. Messina n. Genua. Amerskerk, 26 250 m. o. Formosa n. Hongkong. Aagtekerk, 26 te Lorenco Marques v.e Durban. Albireo, 26 te Madrashavep Amstelkade, 27 te Marseille verw. v. New York. Ameland, 26 in Str. Ormoes n. Lorenco Marques. Alphard, 27 te Antwerpen verw. v. Las Palmas. Abbedijk, 25 660 m. w.z.w. Fayal n. Nw. Orleans. Amstelbrug, 25 240 m. z.z.w. Kp. St. Mary Ma dagascar n. Kaapstad. Alamak, 25 150 m. z. St. Vincent n. Rio de Jan. Amstelslot, 25 650 m. o. Belle Isle n. Montreal. Angolakust, 26 v. Capemount n. Freetown. Bloemendael, 26 220 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Raki, 26 140 m. w. Ceylon n. Belawan. Bali, 26 te Napels. Borneo, 27 te Makassar. Britsum, 26 v. Antwerpen n. Falmouth. Bonaire, 26 900 rri. z.z.w. Flores n. Barbados. Blommersdijk, 25 400 m. o. N. York n. N. York. Bloemfontein, 26 ten anker bij Vliss. n. Antw. Banda, 26 te Soerabaja. Bantam, 26 te IJmuiden v. Port Said. Caltex Delft, 25 v. Suez n. Bahrein. Caltex Pernis, 25 v. Curagao n. Rotterdam. Congokust, 26 te Antwerpen. Cottica, 26 te Madeira. Castor, 26 v. Grenada n. St. Vincent. Daphnis, 27 te Maracaibo verw. Duivendrecht, 27 te New Orleans verw. Dorestad, 26 340 m. z. Sharksbaai n. Colombo. Erinna, 26 v. Singapore n. Rangoon. Esso Den Haag, pass. 26 Khoryamorya n. Antw. Eendracht, 26 240 m. z.z.o. Stratoni n. Stratoni. Elizabeth B, 26 540 m. n. Wake eil. n. Osaka. Friesland KRL, 25 260 m. w. Minikoy n. Pt. Said. Gouwe, pass. 26 Kp. St. Vincent n. Amsterdam. Gadila, pass. 26 oostp. Timor n. Pt. Darwin. Graveland, 25 150 m. o. Madeira n. Amsterdam. Grootekerk, 27 te Sydney v. Melbourne. Ganymedes, 26 v. Balboa n. Pto. Armuelles. Helder, 25 te Callao. Hilversum, 26 v. Teneriffe n. Mena Al Ahmadi. Hydra, 26 v. Pto. Ordaz n. Morrisville. Haulerwijk, 26 660 m. o.z.o. Kp. Race n. H. Roads. Hoogkerk. 27 bij Kp. Guardafui verw. Heemskerk, 26 te Kaapstad. Haarlem, 26 v. Pto. Plata n. San Juan P. Rico. Hecuba, 25 v. Barbados n. San Juan P. Rico. Isis, 26 te Curagao. Ivoorkust, 26 te Takoradi. Johan van Oldenbarnevelt, 26 te Kaapstad. Jason, 27 te Philadelphia verw. Jagersfontein, 26 te Las Palmas. Kertosono. 26 te New York. Kryptos, 26 te Stockholm. Korovina, 26 450 m. z.w. Fayal n. Thameshaven. Kara, 26 te Sydney. Karimun, 26 te Cochin verw. Kalabahi, 27 te Surabaja verw. Kalianda, 26 te Sanana. Kertosono, 26 te New York. Kryptos, 26 te Stockholm verw. v. Rotterdam. Kota Baroe, 25 360 m. n.o. Fayal n. Houston. Kinderdijk, 25 300 m. o. Halifax n. New York Koratia, 26 t.h.v. Tristandacunha n. Perz. Golf Kenia, 25 330 m. n.w. Natal n. Buenos Aires. Kieldrecht, 3/10 te Rotterdam verw. Khasiella, 26 v. Mombasa n. Abadan. Kota Gede, pass. 25 Fayal n. Halifax. Lieve Vrouwekerk, 26 te Port Said. Lombok, 27 te Port Elizabeth. Loosdrecht, 26 v. Suez n. Bahrein. Laertes, 26 te Suez v. Aden. Leopoldskerk, 26 te Amsterdam verw. Lissekerk, 26 op de Schelde ten anker n. Hamb. Lombok, 27 te Port Elizabeth. Liberty Bell, 2/10 te Port Said verw. Loosdrecht, 6/10 te Bahrein verw. Lissekerk, 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Loosdrecht, 26 v. Suez n. Bahrein. Muiderkerk, 25 v. Aden n. Port Sudan. Matarom, 26 v. Belawan n. Suez. Metula, 26 te Abadan. Mitra, 26 v. Shellhaven n. Curagao. Mijdrecht, 26 V. Philadelphia n. Bachaquero. Molenkerk, 26 650 m. z.w. Chittagong n. Chittag. Marisa, 27 te Tripolis verw. Meerkerk, 26 te Suez. Maasdam, 26 te Hoek van Holland v. Le Havre. Maaskerk, 26 te Tellicherri. Marpessa, 25 700 m. z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Muiderkerk, 27 te Port Sudan verw. Moordrecht, 26 te Bandarmashur verw. Mylady, 26 v. Calais n. Fowey. Nieuw Amsterdam, 25 v. New York n. South.ton. Nieuw Holland, 27 te Melbourne verw. Nigerstroom, 25 v. Hamburg n. Amsterdam. Notos, pass. 25 Brindisi n. Venetië. Orestes, 26 350 m. z.w. Landsend n. Cd. Trujillo. Oberon, 25 220 m. n.n.o. Paramaribo n. A'dam. Oranje, pass. 26 Burlings n. Southampton. Osiris, 26 v. Trinidad n. Pto. Ordaz. P. G. Thulin, 25 v. Seven Islands n. Philadelphia. Prins Philips Willem, 25 v. St. John n. Londen. Purfina Nederland, 25 in Suezbaai ten anker. Poelau Laut, 26 rede Cowes Wight. Polydorus, 26 v. Suez n. Aden. Perna, 26 te Balikpapan. P. G. Thulin, 26 v. Seven Islands n. Philadelphia. Poseidon, 26 te Port Au Prince. Peperkust, pass. 26 Las Palmas n. Dakar. Polyphemus, 26 te Djibouti. Papendrecht, 29 t, St. Kitts verw. Pendrecht, 11/10 te Nynashamn verw. Rempang, 29 te Fremantle verw. Ridderkerk, 25 50 m. z.z.o. Monrovia n. L. Palmas. Rotula, 25 300 m. z.w. Kp. Claer n. Stanlow. Stad Dordrecht, 27 te Melilla verw. Stentor, 27 te Rotterdam. Stad Leiden, 26 700 m. z.o. Kp. Guardafui naar Metawara. Stad Alkmaar, 26 te Melilla. Schie, 26 te Beirut. Slamat, 25 460 m.o. St. Helena n. Durban. Sunetta, 25 470 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Senegalkust, 27 te Douala verw. Scherpendrecht, 26 v. Aruba, 1210 te R'dam verw. Sliedrecht, 29 te Rotterdam verw. Seven Seas, 27 te Cowes Wight verw. Stad Arnhem, 26 v. Melella n. Rotterdam. Statue of Liberty, pass. 26 eil. Marisa n. Suez. Tjineara, 27 te Buenos Aires. Tabian, 27 te Belawan. Ternate, 28 te Bintang verw. Tjibantjet, pass. 26 o. Hainan n. Tj. Priok. Tjimenteng, 26 500 m. z.z.w. Acupulco naar Ho nolulu. Theobaldius, 26 te Rotterdam. Tiberius,, 25 700 m. w. Ouessant n. Sant. de Cuba. Tjinegara, 27 te Buenos Aires verw. Trajanus, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Tiba, 26 v. Antwerpenn. Rotterdam. Tjisondari, 24 te Das Es Salaam. Vasum, 25 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Van doon, 27 te Tj. Priok. Van Heutsz, 26 v. Singapore n. Belawan. Van Riebeek, 26 te Singapore. Van Noort, 15 te Shanghai. Weltevreden, pass. 26 Gibraltar n. Port Said. W. Alton Jones, 29 te Mena Al Ahmadi verw. Wieldrecht, 26 v. Fao, 12/10 te Formosa verw. Woensdrecht, 29 te Fao verw. Waal, 27 te Githion verw. Wonosobo, 25 600 m. n.w. Honolulu n. Manilla. Waterman, 25 300 m. z. Halifax n. Rotterdam Westland, 26 t.h.v. Recife n. Las Palmas. Willemstad, 26 v. Curagao n. Por,to Cabello. Willem Ruys, 26 180 m. z.w. Diego Garcia, 28 te Colombo verw. IJssel, 27 te Beyrouth. Zuiderzee, 25 600 m. o.z.o. Socotra n. Aden TT - SLEEPVAART Hudson, 25 80 m. nw. Malta n. Haiphong. Humber, 25 80 m. w. Lissabon n. Tivat. Loire, 25 100 m. o. Gibraltar n. Bluff. Poolzee, pass. 25 Kp. Carbon n. Mersin. Titaan, 22 v. Delfzijl n. Den Helder.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3