Nieuw Duits visserijwachtschip „Frithjof II" in de vaart r THALIA Huizens visserij ter ruste gelegd met het meren van de botter HZ I I.v.A.0. afdeling Velsen stelde omvangrijk winterprogramma samen pan A Personenvervoer per trein Een Pfaff is af! Agenda voor Velsen Handenarbeidcursus en arbeidersavondschool Slimme buurman DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 li ONDER DE LEUZE „IK DIEN Eind 1956 een hulpvloot van drie schepen Kantoor voorlopig in bovenzaal veiling Ouderavond met causerie voor de Clara Sternschool Mooie resultaten van „Suomi"-atleten in Amsterdam Vergunningen verleend Amerikaans vliegdekschip Saratoga had moeilijkheden De laatste der vissers liet de helmstok varen - een botter ligt te koop Jeugdleden van DIJV gaan op baars vissen Het nieuwe raadsel 3 M oppentrommeltje 8 Examens NADAT HET OOK bij de Nederlandse vissers niet onbekende Duitse visserijwacht schip .Frithjof" na veertig lange dienstjaren op 13 maart van dit jaar in Cuxhaven werd opgelegd om gesloopt te worden, heeft het visserijwachtschip „Meerkatze" lange tijd de dienst alleen moeten waarnemen in de verre wateren bij IJsland, bij Groenland en in de Noordzee. Door de goede samenwerking tussen het Nederlandse hospitaal-kerkschip „De Hoop" en de „Meerkatze" werden alle visgronden, waar de grootste concentraties schepen voorkwamen, echter zoveel mogelijk bezet gehouden met een hospitaalschip. Een week geleden is echter de nieuwe „Frithjof II" in de vaart gekomen onder commando van kapitein Esper en met een twintigkoppige be manning aan boord. En eind van dit jaar kunnen de vissers het 1000 ton metende hos pitaalschip „Poseidon" in hun midden verwachten, zodat de internationale hulpvloot van Duitsland en Nederland dan vier schepen zal omvatten. Een vloot, die de vissers van alle landen een waarborg geeft, dat er altijd in de nabijheid op hulp kan worden gerekend. De Duitse Bondsrepubliek heeft er in 1948 voor zorggedragen een visserijhulp dienst van staatswege, doch door burgers uitgevoerd, in het leven te roepen, die sindsdien vele mensenlevens gered en in talrijke gevallen technische hulp geboden heeft. Hier wordt niet naar het risico ge vraagd. Hier wordt niet angstvallig op de rentabiliteit gelet, want waar de hulp aan mensen, in dit geval aan de vissers, aan de orde is, moet het potlood, dat probeert een rentabiliteit te berekenen, wel stomp worden. De mannen op de visserijwacht schepen zijn ook niet in staat, datgene in cijfers uit te drukken, wat van hen bij dag en nacht, bij kalme en rbwe zee, ge- eist wordt. Om een begrip van hun presta ties te verkrijgen, kan men de weinige cij fers beschouwen, die iets van het werk der visserij wachtschepen sinds 1948 vertellen. Er werden tot eind vorig jaar 142 zeerei zen ondernomen, 1612 maal werd technisch advies gegeven en in bijna 9000 ziektege vallen kon hulp worden gebracht. De dokter komt op de eerste plaats bij het wc v van de hulpschepen. Als „radio dokter" spreekt hij allereerst met zijn pa tiënten, en schrijft hen via de zendinstalla- tie de juiste medicijnen en medicamenten voor. Hij begeeft zich met de sloep naar vissersvaartuigen en gaat er aan boord, of laat de patiënten op het visserijwachtschip komen. In het drijvende hospitaal van de „Frithjof II" kunnen 14 zieken opgenomen en verpleegd worden. Een operatietafel, die tevens als tandartsstoel gebruikt kan worden, staat ter beschikking; er is een Röntgen- en bloedtransfusieapparatuur en alle mogelijke instrumenten liggen gereed voor de omvangrijke praktijk van de arts. Van een eenvoudige kiespijnbehandeling tot de zwaarste operatie toe dat alles moet hier verricht kunnen worden. Medi camenten liggen hoog opgestapeld in de kasten en er is zelfs nog ruimte voor la boratorium-werkzaamheden. Maar de „Frithjof II" kan niet alleen de vissers, doch ook hun vaartuigen hel pen. De duiker heeft, door bekwaam uitge voerde reparaties onder water menig schip voor de slopershamer behoed. En andere diensten Menselijke en technische hulp komen op de voorgrond bij het werk der visserij- wachtschepen. Daarnaast zijn er nog het overbrengen van weerrapporten, de be richtendienst, het waarnemen van de toe stand in de visserij en het controleren van de Duitse zeekabel buiten de territoriale wateren. Want uit de oorspronkelijke doel stelling van de visserijhulpdienst in de be tekenis van een politie-functie is een waar lijk internationale hulpdienst gegroeid. Duitse en ook buitenlandse vissers weten, wat zij aan deze dienst te danken hebben. O.IV. in „woningnood" Bij raadsbesluit van 25 augustus 1955 werd in Beverwijk een crediet verleend voor de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van de dienst voor openbare werken, de bekende „kantorenflat". Hoe wel, met uitzondering van het bouwvo lume, waarvan de toewijzing thans echter spoedig kan worden verwacht, reeds alle benodigde goedkeuringen van hogerhand werden verkregen, kan de uiteindelijke in gebruikneming van het nieuwe gebouw, ook al zou onmiddellijk met de uitvoering van de werkzaamheden worden begonnen, nog geruime tijd vergen. Intussen heeft de dienst voor openbare werken met een steeds nijpender gebrek aan de nodige bureau- en werkruimte te kampen. Derhalve hebben B. en W. uitge zien naar een tijdelijke oplossing om in de nog te overbruggen periode aan de huisves tingsmoeilijkheden van de dienst tegemoet te komen, door het huren van een in de nabijheid van het huidige gebouw gelegen zaalruimte. De coöperatieve tuindersver eniging Kennemerland bleek bereid aan de gemeente de bovenzaal van haar aan de Breestraat gelegen veilinggebouw voor het beoogde doel te verhuren. De huurprijs zal bedragen f 1500 per jaar. Uiteraard vergt de inrichting van de zaalruimte nog enige voorzieningen, welke worden begroot op f 2000. Door het aftreden van de heer A. Bakker als voorzitter van de oudercommissie van de Clara Sternschool en het zich niet her kiesbaar stellen van mevrouw Broek en de heren Th. Spaan en J. Vegter, moet er op 2 oktober in de Rijswijkzaal van het Cul tureel Centrum een nieuwe oudercommissie worden gekozen. Door de oudercommissie worden de vol gende kandidaten gesteld: de heer Van Gin- kel mevrouw Bakker, de heer Helmigh en mevrouw Grantzius. Behalve de huishoudelijke zaken komt ook de heer F. J. Junius Ingerman met een causerie over zijn bezoek aan Lambarene bij dr. Albert Schweitzer. Watervoorziening Burgemeester en wethouders van Velsen hebben meegedeeld, dat door Gedeputeer- ie Staten van Noordholland bij besluit van 12 september 1956, ingevolge de hinderwet Hp termiin waarvoor bij hun besluit van 12 september' 1951, aan de Koninklijke Papier. fabriek Van Gelder Zonen te Amsterdam vergunning is verleend voor het uitbreiden van de watervoorziening van de fabriek te Velsen, is verlengd tot 1 januari 1959. De bemanningen van de „Meerkatze" en de „Frithjof II" zijn onder de leuze van Frederik de Grote, „Ik dien", aangetreden. Deze dienst aan de visserij komt echter tenslotte niet alleen de vissers zelf, doch al diegenen, die de vis als waardevol, ge zond voedingsmiddel zien, ten goede. Op het scheiden van de atletiekbaan wedstrijden, die zondag in Amsterdam wer den gehouden, hebben een aantal leden van de K.A.V. „Suomi" opnieuw enige goede re sultaten geboekt, waarvan voor „Suomi" de beste op rekening komt van de A-junior Piet G Dekker. Met het Nederlands jeugdkam pioenschap 1956 op de 300 meter in zijn zak; de uitstekende 400-meter tijd van 49.5 sec- waarbij hij in deze eerste wedstrijd het club- record van Joop F. Smit aanmerkelijk ver beterde, was het nu op de 200 meter heren B, dat bij het clubrecord van Jan v. d. Hei den (23.3 sec.) deed sneuvelen. Hij won deze 200 meter met ruim verschil in 22.6 sec. en liet zich met deze prestatie aan zijn indruk wekkende lijst van verbeteringen dit jaar bovendien naar de A-klasse promoveren. Een evenement waren deze wedstrijden voor het Suomi-meisje Erica v. d. Ploeg op de 80 meter horden A-klasse, waarin zij liep tegen onze nationale kampioene Fanny Blan- kers-Koen. Onze Olympische kampioene liet de prachtige tijd van 11.7 sec. voor zich af drukken. De prestatie van Erica v. d. Ploeg mocht er evenwel zijn; zij werd derde op dit nummer in 13 sec. rond. Voorts zegevierden van „Suomi" Ida Waasdorp op de 100 m C- dames in 13.6 sec. en Rie Cornelissen op de 80 m horden B-dames in 14.4 sec. In Den Haag vestigde Jan Smitz met 34.61 meter een nieuw Suomi-clubrecord kogel slingeren. Harm Gnodde wierp 25.22 meter. Burgemeester en wethouders van Velsen delen mee dat bij besluit van 25 september 1956 ingevolge de hinderwet vergunning is verleend aan de firma Wals en Co, IJmui- derstraatweg 5154 te IJmuiden-Oost tot het uitbreiden van de fabriek met een olie- stookinstallatie voor verwarming van de fabrieksruimte in het perceel IJmuider- straatweg 5154 te IJmuiden; J. van Vel- zen. Van der Zwaagstraat 7 te IJmuiden- Oost, tot het uitbreiden van de was-, glans en strijkinrichting door het bijplaatsen van een stoomketel en een wasmachine, in het perceel Van der Zwaagstraat 7 te IJmui- den-Oost; G. H. Hazenberg, Lange Nieuw- straat 437 te IJmuiden-Oost tot het oprich ten van een inrichting tot het vervaardigen van chocolade en suikerwerken, het bak ken van koek en banket en het bereiden van consumptieijs, in het perceel Lange Nieuwstraat 437 te IJmuiden-Oost; n.v. Kijkgrijp Zelfbedieningswinkels voorheen D. Kat, Wijkerstraatweg 189 te Vejsen- Noord tot het oprichten van een zelfbedie ningswinkel in het perceel Marktplein 16 te IJmuiden-Oost. Inzage van dit besluit kan worden ge nomen ter gemeente-secretarie, 4de afdeling. NORFOLK (Reuter) Het tweede reu- zenvliegdekschip van de Amerikaanse ma rine, de „Saratoga" (60.000 ton) is drie we ken lang uit de vaart geweest wegens moeilijkheden met de ketels, aldus is te Norfolk in Virginia bekend gemaakt. Dit is de tweede maal, dat de marine moeilijk heden heeft met haar reuzenvliegdeksche- pen. De „Forrestal" moest voor vier maan den terug naar de werf omdat zich moei lijkheden hadden voorgedaan met het voortstuwingsmechanisme. De „Saratoga" is maandag uitgevaren. Het vaartuig, dat hier zo nietig lijkt onder een helikopter van de Amerikaanse marine, is de „Thesis Bay", het eerste „helikopter-moederschip" ter wereld, op weg naar de thuishaven Long Beach in de Amerikaanse staat Californië. Het ombouwen van het schip voor zijn nieuwe taak kostte de Amerikaanse regering niet minder dan acht miljoen dollar. DE LAATSTE VISSER van Huizen, Joop Westland, 66 jaar, nog wel vitaal maar het alleen-vissen tenslotte toch beu, heeft thans zijn botter, de laatste, die trotse HZ 1, voor goed in de haven gemeerd. De kisten pa ling, die hij heeft gelost na zijn laatste en o zo slechte vangst zijn de laatste, die het IJselmeer in Huizen heeft geleverd. Joop Westland, die het overigens niet zo erg aan het hart gaat, dat hij eindelijk eens wat rus tiger kan gaan leven, heeft zonder enig dra matisch vertoon en dat is tekenend voor het vissersplaatsje Huizen historie ge maakt. Hij heeft de roemrijke geschiedenis van Huizen als vissersplaats afgesloten voorgoed. Er is een einde gekomen aan een eeuwenoude roep van Huizen, die van de visserij op paling en bot. Niet meer de bot ters in de haven, maar naast het water rij zen de schoorstenen van een zich ontwik kelend industriedorp. In de schaduw van de Balatum- en de Philipsfabriek ligt in de stille haven de HZ 1 te koop voor de pleziervaarders. Een schuit, die 56 jaar geleden voor het eerst de Zuiderzee opvoer, die week in week uit voor de Westland's, want Joop stamt uit een eeuwenoud vissersgeslacht, 300 pond paling per week aan wal bracht en 2000 pond bot. Daar ligt nu de grootste botter, welke het IJselmeer tot nog toe bevoer, op iemand te wachten, die er geen vis meer mee zal vangen, maar die ermee voor zijn plezier het water zal gaan opzoeken. In zijn wit-blauw gestreepte boezeroen zit Joop nu aardappelen te schillen voor moeder-de-vrouw, die het zo druk heeft met de inmaak. „Nee, het gaat me niet aan het hart, dat afscheid van de zee en ik weet helemaal niet of ik een erg belangrijk man ben, omdat ik er als laatste mee ophoud. Ik weet alleen maar, dat ik er zó geen aardigheid meer in heb. Een slechte week gehad, nu de zon zo lek ker schijnt en het water zo bar rustig is. Wij moeten wind hebben, een lekker windje dat deining geeft, dan komt de paling los". Al die jaren, dat hij sinds zijn negende, toen nog temidden van 200 Huizer botters het water ronddobberde, is het geluk hem nog steeds goed gezind geweest. „Nooit nog een man over boord gehad, ik zelf ook niet", zegt hij, „en maar goed ook, want ik kan nog altijd niet zwemmen". Goede en slechte vangsten heeft hij ge had. Ook wel eens rare vangsten. Want hij heeft ankers en kettingen opgevist van de eens zo beruchte Spaanse Armada en dan nog wat vliegtuigwrakstukken, vleugels en roeren van neergestorte toestellen. Nu zit de laatste Huizer visser in zijn bijgeharkt tuintje. Hij gaat rusten. In het dorp Huizen, waar Gooise villabewoners eens de werksters vandaan haalden, omdat zij zo kraakhelder waren. Het dorp, dat van de industrie wil gaan leven, omdat de visserij aan de IJselmeerkust ten dode is opgeschreven. Ter afsluiting van' het seizoen organi seert de Beverwijkse hengelsportvereni- ging „De IJmond-Vissers" voor haar jeugd leden een baarswedstrijd in het Noordzee kanaal. DE AFDELING VELSEN van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft voor het winterseizoen 19561957 een aantrekkelijk programma samengesteld. Het leden tal van deze actieve afdeling zal spoedig de tweehonderd kunnen bereiken, heeft het bestuur van de Velsense afdeling in het voorwoord meegedeeld en het knoopt er de wens aan vast dat dit aantal nog belangrijk mag groeien opdat nog betere program ma's in de volgende jaren kunnen worden geboden. Het programma van dit winter seizoen bevat reeds voor elck wat wils en bestaat al uit niet minder dan zeventien onderdelen, die de een na de ander ongetwijfeld veel belangstelling zullen trekken. Woensdagavond 3 oktober wordt het win terseizoen gestart met de vertoning van de geluidsfilm „Symfonie der seizoenen", waarin opnamen voorkomen uit het leven van herten, vossen, wisenten, moeflons, trekvogels en roofdieren. De film wordt vertoond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Het weekeinde van 13 en 14 oktober wordt doorgebracht in de jeugdherberg Koningsbosch te Bakkum, waar een ge westelijk paddestoelenweekeinde wordt gehouden. Inleider is Joop Monnickendam en technisch leidster mej. C. Dokter. Zon dags trekt men er op uit. De voordrachtskunstenaar Cor Breed uit Amsterdam brengt op woensdagavond 24 oktober voor het I.v.A.O. in het Cultureel Centrum de humoristische voordracht „Koen" van Jan Mens. Gevecht met water Op 27 en 28 oktober wordt te Heilo de gewestelijke kaderconferentie gehouden over socialisme en cultuur. Woensdag 7 no vember komt men bijeen in het Cultureel Centrum om te luisteren en te kijken naar „Gevecht met het water". Het is een lezing met film en diaprojectie van de heer H. J. Stuvel, die van dag tot dag het gevecht tegen het water na de ramp van 1 februari 1953 heeft meegemaakt. In het weekeinde van 17 en 18 november wordt een gewestelijk dans- en muziek- weekeipde onder leiding van Ger Brouwer en Hein van Heerden bijgewoond en op maandagavond 19 november zullen de Velsense leden van het I.v.A.O. reis ervaringen uitwisselen in een van de zalen van het Cultureel Centrum. Diverse foto's zullen worden vertoond en allerlei tips voor reizen naar het buitenland kunnen worden uitgewisseld. Rembrandtavond Een Rembrandtavond wordt op donder dag 29 november in het Cultureel Centrum georganiseerd. De heer C. de Brouwer zal een lezing, toegelicht met filmstroken hou den. Dr. Melchior komt op woensdag 19 december naar Velsen om een lezing te brengen over „Rust en rumoer in Arabisch Noord Afrika". Verder wordt op woensdag 9 januari een reisfilmavond georganiseerd. De te vertonen films hebben betrekking op Frankrijk en worden vertoond in het Cultureel Centrum. Woninginrichting Na de jaarvergadering op woensdag 30 januari houdt de binnenhuis-architecte mevrouw Henny Smit-Goeman een lezing over „Kleur en vorm in onze woning" en wordt op donderdag 14 maart de film „De dag 4 april bèsloteh met het optreden van eenzame" vertoond. De heer P. Spronkers zal een korte inleiding houden bij deze film van de Nationale Federatie voor de geestelijke volksgezondheid, die handelt ramre gls over 'n opvoedingsinrichting voor moeilijke kinderen. Het winterprogramma wordt op donder de toneelgroep „De spiegel" en de zang en muziekgroep „De Gong" in het gemeen telijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat. Handenarbeidcursus De handenarbeidcursus van de afdeling Velsen van het I.v.A.O. begint waarschijn lijk op maandag 8 oktober bij Wies Vliet- stra, Kalverstraat 18. De cursisten, die daarna elke maandag bijeenkomen, zullen enige technieken worden bijgebracht, zoals linoleumdruk, mergelsteenwerk, pa- pier-maché, pitrietvlechten en raffiawerk. Men heeft de heer Rien Wensma, jeugd- herbergvader van „Assumburg" bereid ge vonden de leiding van deze cursus op zich te nemen. Indien mogelijk zal men ook dit jaar weer regelmatig de muziekgroep bijeen laten komen. Plaats en tijd zijn echter nog niet bekend. Arbeidersschool Ook deze winter organiseert het I.v.A.O. in samenwerking met het NVV en de dr. Wiardi Beckmanstichting een cursus alge mene ontwikkeling, die aansluit bij het lager onderwijs. Op deze cursus wordt les gegeven in eenvoudig rekenen, Nederlandse taal en sociale kennis. Inlichtingen kan men alsnog verkrijgen bij de tweede secre taris de heer Ab Vlietstra, Kalverstraat 18. ADVERTENTIE DONDERDAG, 27 september 1956. Beste kinderen, Vandaag ga ik jullie eens een „geurig" verhaal vertellen. Zo hier en daar kun je in de tuinen nog wat late rozen zien staan en als je een wandeling maakt ruik je de heerlijke geur van die bloem. Dat er mensen zijn die van deze lucht moeten leven had je zeker nooit gedacht. Dan zal ik je dat eens vertellen. Heel lang geleden werd in het verre Zuiden, in Perzië en Turkije, een hele fijne olie uit de rozen geperst. Deze olie geurde overheerlijk en de ridders die uit het oosten en zuiden kwamen brachten ze mee in kleine, kostbare flesjes, vaak van kristal en goud, met edelstenen versierd. Later begon men hier geld in te zien en ontstonden er in Turkije, Bulgarije en Zuid-Duitsland uitgestrekte gebieden waar de rozen gekweekt werden eigenlijk om ze te vernietigen. 'W'T'1 De rozenolie wordt namelijk uit de rozen gedestilleerd - dat is, gestookt -. Al die miljoenen prachtige geurende rozen wer den in potten en pannen gedaan, gekneusd, verhit, verpletterd en gekookt. De Turken stookten één kilo rozenolie uit drie duizend kilo rozen. Ja, je leest het goed, uit drieduizend kilo. Maar het kan nog erger. In Duitsland leefde er omstreeks 1884 een ondernemend man, Schimmel heette hij, die een voor die tijd zeer moderne rozenolie-fabriek inrichtte. Hij gebruikte vijf a zesduizend kilo rozen voor 1 kg rozenolie. Geen wonder, dat zijn rozenolie negenhonderd gulden per kilo kostte! Rozenolie wordt tegenwoordig door de parfumerie-industrie gebruikt om toe te voegen aan allerlei parfums. Er worden jaarlijks door verschillende zuidelijke lan den duizenden kilo's rozenolie verhandeld. Als je je dan goed indenkt wat een zee van rozen daarvoor het leven moesten laten, dan kijk je met heel andere ogen naar de „laatste" rozen van dit jaar, die ons nog een glimp van de zomer schenken. TANTE ELS. De eerste rit per trein werd in 1825 gemaakt toen Gerorge Stephenson een locomotief gebouwd had, die een aantal personenwagens met een snelheid van 12 km per uur voorttrekken kon. George Stephenson was een Engelsman, dus deze rit vond in Engeland plaats namelijk tussen Stockton en Darlington. Op ons plaatje kun je zien hoe een Engelse tekenaar deze feestelijke gebeurtenis zag. Als je heel goed kijkt, zie je op de eerste wagon, waar de directie van de spoorwegmaatschappij had plaats genomen, twee palfreniers staanl Dus net als bij de deftige koetsen van die tijd. De eerste rit per spoor in ons land vond plaats in 1839 tussen Haarlem en Amsterdam. De oplossing van de rebus van enige weken geleden heb ik jullie nog steeds niet gegeven. Hier is hij dan: de ondervinding. De oplossing van het raadsel van ver leden week is: esperanto (ellips, pincet, radjah, najaar, oorlog). Uit onderstaande letters kun je een woord vormen, dat je iets noemt, wat je bjj veel spelletjes gebruiken kan. 1. b. b. e. e. e. d. o. s. n. t. Ra, Ra? )OOOOOOOOOOOCOC>OOC)C)OOCXXlOOOOC>X)OCKXXXX)OOOOOOOOC5GOOOOOOOOC 8 Jan en Kees gingen altijd samen naar 8 school. Op een keer kwam Jan alleen. 8 „Waar is Kees?", vraagt de meester. 8 „O meester", zegt Jan, „Kees heeft een j been gebroken". 8 „Ach, hoe komt dat zo?" 8 „Wel meester, we deden gisteren een S wedstrijd, wie het verst uit het raam kon hangen en Kees heeft het gewon- nen!" Iemand, die voor zijn gezondheid bij een boer wilde gaan logeren vroeg aan i g de boerin: „En het eten is dat goed?" Waarop het antwoord kwam: „Of het j eten goed is? Kijk maar eens naar onze varkens. Als je een maand hier bent, zie je er krekt eender uit als zij". het theater met de beste films VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur Dean Martin - Jerry Lewis in hun nieuwste en beste klucht ARTISTS and MODELS in technicolor. Een daverend gek en zot verhaal uit de artistenwereld met onafgebroken lach en dans 14 jaar. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur: Een explosie van ontembare wraaklust OPROER IN CEL 11 Rauw en realistisch vertelt deze film u de sensationele ontwikkeling van een gevaarlijk oproer in een Ameri kaanse monstergevangenis. Toegang 18 jaar. ZONDAGMIDDAG 3 uur: ROY ROGERS in VERRAAD OP DE PRAIRIE DONDERDAG 4 OKT. - 8 uur in een speciale voorstelling Silvana Mangano - Sophia Loren Vittorio de Sica Italië's grootste sterren in een meesterwerk vol sfeer GOUD VAN NAPELS 18 jaar HEDENAVOND 8 uur: Het boeiende filmwerk HET GESTOLEN GELAAT 18 jaar „ROCK AROUND THE CLOCK" komt binnenkort 00000000c)0000000000< >00000CXXXXXXXXX)0000000000000 Een boer liet zijn drie zonen na zijn dood de boerderij en zeventien koeien na. De koeien moesten als volgt onder hen verdeeld worden: De oudste moest de helft van de 17 koeien hebben, de tweede zoon een derde deel en de jongste kreeg het negende deel van de veestapel. Hoeveel koeien kregen ze nu ieder? Lang peinsden de broers over deze moei lijke vraag. Naast de boerderij van hun vader woonde echter een heel verstandige man. Deze buurman kwam met de vol gende faad: ik leen jullie een koe, dan zijn het er achttien en gaat het delen be- beslist makkelijker En zo gebeurde het. De oudste zoon kreeg dus de helft of 9 koeien, de tweede een derde deel of 6 koeien en de jongste een negende of 2 koeien. 9 6 2 17 koeien. De verstandige buurman, die hen de 18e koe had geleend, kon deze onmiddel lijk na de verdeling weer meenemen! Visafslag Urk. Dinsdag werd door 60 vaartuigen aangevoerd: 4116 pond kuilpa- ling, prijs 0,921,10; 701 pond lijnaal, prijs 11.12; 88 pond snoekbaars, prijs 1,03; 100 pond rode baars, prijs ƒ0,70; 428 pond blei, prijs 47 cent; 346 pond voorn, prijs 9 cent per pond en 308 bak nest. prijs 2,60 —2,65 per bak van 37iï kilogram. LEIDEN: Geslaagd voor doctoraal exa men geneeskunde mejuffrouw M. R. Jur- gens te Wassenaar; G. H. Boer, Wassenaar; W. J. Franke, Den Haag; D. J. Happee, Oegstgeest; G. H. M. Landman, Voorburg; W. H. Leers, Heerlen; J. Z. Teilegen, Eind hoven; J. P. M. Wagenaar, Maasniel, en A. A. Wehrmann, Katwijk aan Zee; voor het semi-artsexamen: mejuffrouw dr. L. D. F. Lameyer, Leiden; mejuffrouw C. F. Schül- ler, Amsterdam: Bong Wie Lie, Leiden; H. Meinardi, Den Haag en M. B. Rosenthal, Verenigde Staten; voor het artsexamen: E. Broekman, Voorburg; dr. M. W. van Hof, Rotterdam en E. B. G. M. van de Voort, Epen (L.). UTRECHT: Mejuffrouw C. Eikelenboom, wetenschappelijk ambtenaar aan het labo ratorium voor medisch-veterinaire chemie der rijksuniversiteit te Utrecht, is gepro moveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde. ADVERTENTIE CHR. VISMAN, Marktplein 22, telefoon 4619 DONDERDAG 27 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het gestolen gelaat". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. „Felison", 19-21 uur, expositiezaal Heide- straat, Patronaatsgebouw, gezellige avond. Ned. Roode Kruis, 20 uur: expositie van werken van Suze Robertson. VRIJDAG 28 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Artists en models". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. „Felison", 19-21 uur, als donderdag. VELSEN Raadhuis, 10.30-11.30 uur, spreekuur wet houder van Financiën. ocoooooooooooooccooooocxxxxxxaxxoooooooocooooocoocoooa WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CUXQOOOQOQOOOQOOOOOo0ooooooooüOoooQonooononftpgoQQQQooo(

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7