Boliviaanse refugié's klagen regime aan Conventie van Montreux is verlopen Vijftien Suezkanaal-gebruikers richten een vereniging op Bevan penningmeester van de Britse socialistische partij Internationale Filmfestivals JapanEthiopië en Pakistan wachten af en zenden waarnemers Labour veroordeelt Suez-politiek en economisch beleid van de regering Kort en bondig ulNSDAG 2 OKTOBER 1956 Frans-Duitse maatschappij kanaliseert Moezel Dönitz gaat zijn memoires te boek stellen Huidige stand van zaken in de Benelux Beroepsvervoer in de knel Israëliërs met ruzie uit bestandscommissie Schandalige verwaarlozing van kippen ontdekt ER ZIJN VEEL TE VEEL Schade door slechte zomer in land- en tuinbouw wordt geregistreerd t) (Van onze correspondent in Londen) In Lancaster House, waar ook de beide vorige conferenties over de Suez-kwestie zijn gehouden, is gisteren officieel het aan zien gegeven aan de vereniging van gebrui kers van het Suezkanaal (SCIJA). Van de achttien landen, die het plan Dulles voor internationaal beheer steunen hebben zich vijftien in beginsel met de oprichting van de SCUA akkoord verklaard. Deze landen vormen de raad der vereniging. De drie landen, die zich hun standpunt nog voor behouden Japan, Pakistan en Ethiopië zullen waarnemers naar de conferentie afvaardigen. De Nederlandse delegatie bestaat uit mr. D. U. Stikker, de ambassadeur in Londen mr. A. H. Hasselman, eerste secretaris der ambassade, mr. W. Riphagen, juridisch ad viseur van het departement van Buiten landse Zaken en scheepvaartdeskundige mr. J. Prins. De conferentie werd geopend door Sel- wyn Lloyd, de Britse minister van Buiten landse Zaken, die enkele uren later naar New York is vertrokken voor de bijeen komst van de Veiligheidsraad over de Suez-kwestie. De bijeenkomsten in Londen zullen waarschijnlijk de hele week in be slag nemen. Selwyn Lloyd verklaarde in zijn openingsrede, dat Groot-Brittannië meent bepaalde rechten aangaande het be heer en de functionering van het kanaal te bezitten en dat het vam plan is die te handhaven. Hij legde er opnieuw de na druk op, dat Groot-Brittannië niet bereid is het kanaal in de macht te laten van een enkele mogendheid. Hij zei dat de gebrui- kersvereniginig een wezenlijke hulp zal be tekenen voor de handhaving van ieders rechten in het kanaal en verklaarde dat Groot-Brittannië streeft naar een vrede lievende oplossing van het conflict. BONN (AFP). De Westduitse staats secretaris voor Buitenlandse Zaken, dr. Walter Hallstein, heeft medegedeeld, dat de toekomstige maatschappij voor de ka nalisatie van de Moezel een paritaire al gemene directie zal hebben, waarvan de Franse directeur meer in het bijzonder be last zal zijn met de commerciële vraagstuk ken en de Duitse directeur met de tech nische. Omtrent de besprekingen, die te Bonn tussen Adenauer en Mollet gevoerd zijn, verneemt D.P.A. van de staatssecretaris Hallstein, dat voor het bevaarbaarmaken van de Moezel een paritaire Duits-Franse Moezel-maatschappij zal worden opge richt die te Trier gevestigd zal zijn. Duitsland neemt de kosten van de elektri sche installaties op zich. De bouwkosten, die in totaal 370 miljoen Duitse mark be lopen, zullen tot een bedrag van D.M. 250 miljoen voor rekening van Frankrijk en voor D.M. 120 miljoen voor rekening van Duitsland kofnen. BERLIJN (Reuter-AFP) De voormalige Duitse groot-admiraal Karl Dönitz, die in de nacht van zondag op maandag uit de geallieerde gevangenis te Spandau bij Ber lijn is ontslagen na zijn gevangenisstraf van tien jaar uitgediend te hebben, zal in een ziekenhuis worden opgenomen voor een algeheel onderzoek naar zijn gezond heidstoestand. Hij is voornemens zijn me moires te schrijven. Hij heeft geen poli tieke plannen. De 65-jarige Dönitz, die een week voor het einde van de oorlog Hitier als führer opvolgde, heeft in een villa bij Berlijn ge poseerd voor de fotografen. Op vragen van journalisten over zijn toekomstplannen zei hij slechts, dat hij door zijn langdurige opsluiting niet in staat was een mening over de politieke toestand te geven. Voor lopig zal hij het stilzwijgen bewaren. Dönitz zag er bijzonder goed uit. Mr. Spaendonck sprak over: Tijdens een lunch bijeenkomst te Rotter dam van het Nationaal hoofdbestuur van het comité Benelux, is dr. J. Kremer, am bassadeur in Nederland van. het groother togdom Luxemburg, tot ore-lid gekozen. De vice-voorzitter van het comité, mr. B. J. Spaendonck uit Tilburg, gaf een over zicht van de stand van zaken van Bene lux. Hij sprak er zijn vertrouwen over uit dat 1957 eindelijk de ondertekening van het unieverdrag zal brengen. Dat reeds zoveel problemen zijn opge lost heeft een grote mate van vertrouwen geschapen. Er is echter nog steed6 een aantal vraagstukken^ dat om een oplos sing vraagt. Hiervoor zullen veel beleid en overleg nodig zijn. Onder andere is in de agrarische sector vrijwel nog geen voor uitgang geboekt. Bijzonder teleurstellend is wel de kwes tie van het beroepsvervoer langs de weg, aldus de spreker. Er is hier sprake van een toestand, die in flagrante strijd is met de Benelux-gedachte. Nog steeds zit men vast aan hetzelfde kwantum Belgische machtigingen als in 1945, ondanks dat de uitvoer thans een veelvoud is van die van genoemd jaar. Het gevolg is een handel in machtigin gen tegen exhorbitante prijzen. Kleine be drijven worden gedwongen eigen vervoer te gaan verribhten en moeten hiertoe op onrendabele wijze eigen vrachtwagen® aan schaffen. Ook de kwesties der waterwegen en van de harmonisatie van de directe en indi recte belastingen zijn nog niet in een sta dium gekomen dat binnen afzienbare tijd een oplossing tegemoet kan worden ge zien. Ten behoeve van een diepgaande ver gelijking van de koopkracht der lonen in de drie Beneluxlanden, bepleitte mr. Van Spaendonck een onderzoek naar de huis- houdrekeningen. Ook moet worden ge streefd naar grotere synchronisatie in de sociale politiek der drie landen. De ontwik keling van de werktijdverkorting in België geeft aanleiding tot het stellen van de vraag of hier niet voorkomen moet wor den dat er nieuwe verschillen zouden ont staan. De conferentie is gesplitst in drie commis sies, die zich zullen bezighouden met de or ganisatie van de vereniging, de behande ling van het scheepvaartverkeer en de fi nanciën. Het gebruikersplan begint vaste vorm aan te nemen, al is het nog te vroeg om te zeggen, of de gebruikersvereniging een bruikbaar instrument zal zijn. Veel hangt af van hetgeen in New York zal ge beuren. Hoewel Nederland ten volle achter het plan staat, krijgt men de indruk, dat het zich in dit stadium in overeenstemming met zijn internationale positie zo veel mo gelijk op de achtergrond wenst te houden. Het is dan ook onwaarschijnlijk dat de zetel van de vereniging in Nederland zal kamen, zoals sommigen hebben beweerd, of dat een landgenoot tot administrateur zal worden benoemd. Het bestuur zal waar schijnlijk uit zes of zeven leden bestaan. Het heeft vooral in Britse regeringskringen een zekere ontmoediging gewekt dat de Verenigde Staten de kwestie op de lange baan willen schuiven. JERUZALEM (Reuter) De Israëliërs zijn maandag van een vergadering van de gemengde bestandscommissie weggelopen omdat zij van mening waren, dat de voor zitter, de Noor C. Moe, de verantwoorde lijkheid van Jordanië voor het beschieten van een gezelschap Israëlische archeologen trachtte te verkleinen. De voorzitter steunde de Jordaanse reso lutie, waarin gezegd wordt dat het incident veroorzaakt is door één Jordanier, die han delde in een vlaag van waanzin. Hij be toogde, dat niet het bewijs geleverd is, dat met meer dan één wapen is geschoten. Jordanië heeft aangeboden de verant woordelijke militair door de gemengde commissie te laten ondervragen, maar Is rael wil daar niet van weten. De V.S. en Israel Naar Reuter uit New York meldt, heeft Robert Wagner, de burgemeester van New York, op een vakverenigingsbijeenkomst te New York een pleidooi gehouden voor een Amerikaanse wapenzending aan Israel. Wagner, die een democratisch kandidaat is voor de functie van senator, zei: „Ik weet dat deze kleine strijdende republiek onze enige vriend in het Midden-Oosten is". Hij stelde voor geen betaling voor de wapens te vragen" omdat dat hun economie zou verlammen". BLACKPOOL Reuter/A.F.P.) Aneu- rin Bevan, de leider van de linkervleugel in de Britse Labourpartij, is voor de be langrijke functie van penningmeester van de partij gekozen. Bevan trad in 1954 uit het partijbestuur uit protest tegen de steun van de Labourleiding aan de herbewape ning van West-Duitsland. Hij kreeg de stemmen van de vertegenwoordigers van 3.029.000 vakbondsleden. George A. Brown had de steun van 2.755.000 leden op het jaarlijkse partijcongres dat in Blakpool in Lancashire wordt gehouden. Het was dè derde poging van Bevan om penningmeester te worden. In vorige jaren was hij in een felle strijd met de gematig den verslagen door Gaitskell, die sindsdien fractieleider in het Lagerhuis is geworden. Sinds hun nederlaag bij de algemene ver kiezingen zijn de socialisten bezig de een- paJcAtu Aneurin Bevan heid in hun gelederen te herstellen. Bevans verkiezing werd met geestdrift door de af gevaardigden begroet. Hugh Gaitskell, de leider der partij ver klaarde maandag, dat hij er niet erg aan twijfelt of kolonel Nasser zal akkoord gaan met een door overleg tot stand gekomen regeling van het Suezgeschil, mits de sfeer rond het geschil minder gespannen wordt. Hij stelde voor Egypte te belasten met de bedrijfsleiding van het kanaal. De gebrui kers van het kanaal zouden gezamenlijk een toezichthoudend orgaan vormen dat tot taak :ou hebben de tolgelden te regelen en onderhandelingen te voeren over de ontwikkeling van het kanaal. Met slechts één stem tegen werd op het congres, waar op 1.300 afgevaardigden de 6.500.000 partij leden vertegenwoordigen een resolutie aan genomen waarin de „beklagenswaardige manier waarop de Britse regering het Suezgeschil behandeld heeft" veroordeeld wordt. Volgens de resolutie moet de rege ring zich houden aan geest en letter van het UNO-Handvest en trachten door vreed zame onderhandeling tot een oplossing van het geschil te komen. Tijdens het debat verklaarde de vroegere Labourminister voor gemenebestbetrekkingen, Walker, dat het recht van de Arabische landen om de oliebronnen en -installaties te nationali seren, erkend moet worden. Met algemene stemmen werd een reso lutie van de vakbond van mijnwerkers aangenomen, waarin de economische poli tiek van de regering veroordeeld wordt. Frank Cousins, de secretaris van de bond van transportarbeiders, verklaarde dat de meer dan een miljoen leden van zijn bond al drie jaar nauwelijks profiteren van de algemene welvaart. Volgens waarnemers wil Cousins de Labourpartij in een richting sturen, die meer overeenkomt met Beva-ns linkse politiek. Watson, een lid van het dagelijks bestuur van de partij, zei in het debat over de per soonlijke vrijheid, dat het bij een geleide economie niet gemakkelij is alle vrijheden van het individu te beschermen. Wood- burn, een vroegere minister pleitte voor „een maximum aan persoonlijke vrijheid". Hij zei: „Velen vrezen dat socialisme be tekent ordening uitgevoerd door een groot aantal gedrilde sergeants die politieke eti ketten dragen. Er zijn veel mensen die lie ver arm zijn en vrij dan welvarend en ge bonden". Een resolutie waarin gewaarschuwd wordt voor de toenemende macht van de „geheime politie" en die er bij de regering op aandringt de vrijheid van gedachte, me ningsuiting en vergadering te beschermen, werd verworpen met 3.478.000 tegen 2.625.000 stemmen. De verklaring over het politieke beleid van de partij werd goedgekeurd. Honderden kippen gestorven; kuikens niet uit dozen gehaald Dank zij ingrijpen van politie en justitie is in Lage Vuursehe onder de gemeente Baarn een einde gemaakt aan een dierert- verwaarlozing, waarvan naar schatting vijfhonderd kippen het slachtoffer zijn ge worden. Wekenlang heeft in de bossen rondom het kasteel Drakenstein de stank van grote hoeveelheden gestorven dieren gehangen. Niet alleen de politie, doch ook de officier van Justitie, de landelijk in specteur van de dierenbescherming en de veterinair inspecteur hebben zich met dit ernstige geval van dierenverwaarlozing bemoeid. Gebleken is dat mej. D. B. van D. in juli van dit jaar een kippenfarm was begonnen en 3500 eendagskuikens had gekocht. Om dat er niet genoeg kippenhokken voorhan den waren, is een groot deel van de dier tjes in stallen en schuren opgesloten. Twee maal brak er brand uit in de xmde op stallen, omdat de met butagas verwarmde kunstmoeders de laag zaagsel en houtkrul len, waarop de kuikens leefden, deden ont vlammen. De kuikens groeiden op tot jonge hennen, kregen te weinig water en zo nu en dan maar eens een mudzak voer toegeworpen. De mestlaag werd dikker, talrijke dieren stierven en dienden als voedsel voor de levende. Toen de politie ingreep, werden dozen met eendagskuikens ontdekt, die nog niet waren opengemaakt en waarin de diertjes waren gestorven. „Wij hebben nog nooit zo iets meegemaakt", zeiden de dierenexperts bij het onderzoek. Nadat proces-verbaal was opgemaakt tegen de verdachte, heeft deze de restan ten van de kippenfarm van de hand ge daan, alsmede haar nertsenfarm, die ook een vieze reuk verspreidde. SALTA (United Press) Bolivia wordt door honger en onderdrukking geteisterd, aldus verklaarden de politieke vluchte lingen, die donderdag tijdens hun over brenging naar een concentratiekamp met een vliegtuig wisten uit te wijken naar Argentinië. De meesten der 47 vluchtelingen ver klaarden, dat zij dagenlang niets te eten hadden gehad. Zij vertellen, dat er in Bo livia in tal van streken een ware hongers nood heerst. In Oruro heeft zich volgens hen op 19 september een ernstig incident voorgedaan. Een groep van 100 gevangenen wist daar de bewaking der gevangenis te overmeesteren en zich te bevrijden. Nauwe lijks had zich het gerucht verbreid, dat de gevangenen de straat op gestroomd waren, of een menigte van circa 20.000 inwoners der stad verzamelde zich en sloot zich bij de ontvluchte gevangenen aan. De optocht werd een demonstratie tegen de regering, waarbij luide geprotesteerd werd tegen de uithongering der bevolking en corruptie in ambtenarenkringen. De meesten hunner waren in Santa Cruz gearresteerd, op de dag na de opstandige beweging in La Paz. In een telegram aan de Democratische Kandidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, Adlai Stevenson, heeft Jose Gamarra, secretaris van de te R"enos Aires gevestigde afdeling van de Boli viaanse „Falanga"-oppositiepartij, Ameri ka beschuldigd van een deel der verant woordelijkheid voor het „bloedige, sinistere, pro-communistische despotisme", dat mo menteel heerst in Bolivia. Gamarra zond dit telegram in aansluiting op de aanval len, die Stevenson heeft gericht op de Amerikaanse buitenlandse politiek tijdens het republikeins bewind. „Het huidige Boliviaanse regiem", zo schreef Gamarra, „werd door Perón in het leven geroepen en heeft de vrijheid, de democratie en de rechten van de mens afgeschaft, aldus het land in anarchie en economische chaos stortend". „Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is te hulp gesneld met financiële en poli tieke hulp De regering heeft die hulp aanvaard, alleen als een middel om zich zelf te handhaven." Vrijgeleide voor oppositie Inmiddels heeft de Boliviaanse regering aan honderd van haar politieke tegen standers een vrijgeleide toegestaan om het land te verlaten en in ballingschap in andere Zuid- en Midden-Amerikaanse lan den te gaan. De aanstaande ballingen hebben allen reeds hun toevlucht gezocht in de ambas sades van vreemde mogendheden in Bolivië. Tot de honderd toekomstige ballingen behoort ook de gehele leiding van de socia listische Falanga. HET internationaal filmfestivalseizoen is, na de Venetiaanse Mostra Internazio- nale d'Arte Cinematografica, gesloten en dus kan men thans de balans opmaken. Als men dat doet, moet men in de eerste plaats constateren, dat er tegenwoordig veel te veel internationale flimfestivals zijn. Niettemin zijn deze instellingen van grote artistieke en eveneens van grote zakelijke betekenis. Voor de oorlog was er één internatio naal filmfestival, namelijk dat te Venetië, dat aanvankelijk om de twee jaar werd gehouden (het maakt deel uit van de „Biennale" en dat betekent „tweejaar lijkse"). Later ging men dat elk jaar or ganiseren. Na de oorlog kwam er ook te Cannes jaarlijks een festival en daarop volgde nog een reeks andere plaatsen. Dit jaar voor het eerst heeft de internationale organisatie van de filmproducenten naast de festivals te Cannes en Venetië ook die te (West-)Berlijn en te Karlovy Vary (Karlsbad) erkend als zogenaamde A-fes tivals, die prijzen mogen toekennen aan de beste der vertoonde films. Buiten die A-groep bestaan er echter ook nog ver scheidene internationale filmfestivals, die géén erkenning verwierven, maar die niet temin telkens opnieuw worden georgani seerd en dikwijls met zeer grote deel neming. Zo organiseert men, meestal jaar lijks, dergelijke evenementen te Edinburgh, Cork, Locarno, Punta de l'Este en St. Se bastian. Als u dan nog weet, dat Holly wood plannen heeft voor een jaarlijks fes tival, dat men er te Brussel voor 1957 ernstig over prakkiseert, dat bij het voor gaande nog geen rekening is gehouden met „filmweken" als die te Arnhem, Vichy, Knokke enzovoorts, dan zult u met mij eens zijn, dat de markt wat overvoerd raakt HET FESTIVAL te Cannes, van de vier grote het eerste in het seizoen, gaf dit jaar een toeneming te zien in het aantal deel nemende landen. Artistiek gesproken hand haaft het zich vrijwel op hetzelfde peil en in commercieel opzicht neemt het steeds in betekenis toe. Men heeft ditmaal voor miljoenen zaken gedaan, dat wil zeggen films verhandeld. De festivals, waar pro ducenten en importeurs elkaar ontmoeten, zijn namelijk prachtige gelegenheden om zaken te doen. Het festival te Berlijn krijgt steeds meer betekenis in zakelijk en in artistiek op zicht vermoedelijk zal het op den duur het eerste festival van West-Europa wor den. Hoewel de landen van het oostelijk blok er (nog?) niet aan deelnemen ze worden er nadrukkelijk niet uitgenodigd was het aantal deelnemende filmprodu- cerende landen er nu reeds even hoog als te Cannes: Vierendertig! Berlijn is nog al tijd een wereldstad, ondanks de door de oorlog geslagen wonden en ondanks de tweedeling. Het filmbedrijf groeit er snel en de internationale filmwereld trekt er graag naar toe. Karlovy Vary heeft evenals West-Berlijn een speciaal karakter. Te Berlijn legt men in het festival de nadruk op de verbonden heid die men in deze stad voelt met het westelijk democratisch werelddeel, te Kar lovy Vary staat het festival in het teken van de strijd voor de vrede en tegen woordig ook in dat van de co-existentie. Er nemen aan het festival te Karlovy Vary meer landen uit oost en west (zelfs de Verenigde Staten zijn er steeds vertegen woordigd) deel dan aan enig ander festival. Voor het westelijk cinematografisch ge bied is het van zeer groot belang, dat hier vooral de oostelijke markt wordt ontslo ten. Dit jaar hebben vele westelijke film producenten verscheidene hunner films verkocht aan het oostelijk blok, dat bij deze aankopen veelal als een eenheid op treedt. VENETIë tenslotte heeft een speciaal karakter: een „society"-gebeurtenis voor Italië van de eerste orde. Het is bijvoor beeld kenmerkend voor het verschil met Berlijn dat, terwijl de gemiddelde levens standaard in Italië stellig niet hoger ligt dan in Duitsland, de bioscoopplaatsen voor een festivalvoorstelling te Berlijn slechts enkele marken kosten, maar die in het Venetiaanse Palazzo del Cinema achttien gulden.... De nieuwe leiding te Venetië intussen heeft ernaar gestreefd deze mani festatie te reorganiseren in de richting van een festival voor de werkelijk artistiek vol komen verantwoorde film door een strenge voorselectie en zich daardoor te onder scheiden van de andere festivals, die vrij wel alles accepteren. Het is duidelijk, dat vier „erkende" en een nog groter aantal niet-erkende festi vals van het goede te veel is. Jarenlang hebben de filmproducenten gepoogd het aantal terug te dringen, vermoedelijk uit vrees, dat het artistieke aanzien van de film geschaad zou worden door het feit dat er voor zoveel festivals niet voldoende grote filmwerken zijn. Het producenten- verbond heeft deze strijd echter verloren. Regeringen, gemeentebesturen, toeristische organisaties hechten teveel aan het festi val in eigen streek, dat immers van grote toeristisch-propagandistische betekenis is, geen der filmfeesten wilde dus verdwijnen. Inmiddels waren al die festivals uitge groeid tot grote internationale filmmark- ten, hetgeen de producenten natuurlijk niet onwelkom zal zijn geweest, zodat ze hun verzet opgaven. Nu poogt men nog slechts te coördineren, te zorgen dat geen festi vals wat de tijd betreft samenvallen. Men streeft er voorts naar, elk festival een eigen karakter te geven. Er is reeds over gesproken, dat het ene bijvoorbeeld uitslui tend kleurenfilms zou vertonen, het an dere uitsluitend komische films, een derde alléén detectivefilms, maar dit is natuur lijk grauwe theorie, waarin geen der festi valorganisatoren zelf werkelijk gelpoft. De festivalleiders zijn dit.jaar allen te Venetië bijeengeweest, er is uitvoerig gesproken en gezellig vergaderd, doch het enige po sitieve besluit was, dat men binnenkort te Parijs opnieuw bijeen zal komen. U ZULT nu misschien vragen, of dat festivalgedoe bij een dergelijke ontwikke ling nog wel zin heeft. Dat is stellig wel het geval. Dankzij de internationale film festivals bijvoorbeeld kent men in West- Europa de cinematografie van Japan en India, die voor het oosten van zulk een grote beetekenis zijn (deze landen behoren tot de grootste filmproducenten ter we reld!) en die het voor het westen vermoe delijk kunnen en zullen worden. Door de filmfestivals heeft zich de Italiaanse film in de gehele wereld een plaats veroverd. „Fietsendieven" bijvoorbeeld deed het in Italië zelf helemaal niet, doch vond zijn weg naar het westen dankzij het festival te Knokke en kon na die successen opnieuw en toen met succes in eigen land in ver toning komen. Om dichter bij huis te blij ven: zonder internationale filmfestivals zou de Nederlandse documentaire filmkunst over onze grenzen nauwelijks bekend zijn geweest, nu heeft zij een wereldnaam. Daarom vervullen de festivals, hoewel ei teveel van zijn, toch een heel belangrijke functie in de regionen der cinematografie, een functie die ze ook van grote artistieke betekenis doet zijn, zelfs als niet alle ver toonde films van hoge kwaliteit blijken. JAN KOOMEN Het landbouwschap heeft nagegaan op welke wijze aan de moeilijkheden zou kun nen worden tegemoetgekomen van land en tuinbouwbedrijven, die tengevolge van de grote regenval irn de- afgelopen zomer maanden de financiële middelen missen om de bedrijfsvoering voort te zetten. Het heeft zijn wensen aan de regering kenbaar ge maakt, waarbij het verzocht medewerking te verlenen tot het houden,ven een regis tratie teneinde inzicht te krijgen in de schade, dié op de zwaarst getroffen be drijven is geleden. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mee, dat thans is besloten dat de provinciale voedi'elcommis- sarissen deze registratie binnen enkele weken zullen uitvoeren. Aan het registre ren van de schade kan geen enkele aan spraak worden ontleend omtrent tegemoet koming in de geleden schade, noch eniger lei verwachting. Land- en tuinbouwers, die tengevolge van de regenval in de zomer van 1956 ern stige schade hebben geleden, kunnen zich bij de plaatselijke bureauhouders aanmel den voor registratie. Daarbij komt schade ontstaan door hagel, storm en soortgelijke oorzaken niet in aanmerking. De verliezen door oogstbederving of anderszins moeten dertig percent of meer van de normale op brengst van het bedrijf als geheel vormen. BINNENLAND Onderscheiden. De thans in Oegstgeest wonende dr. D. de Visser Smits is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. De heer De Visser Smits heeft 37 jaren in het voormalige Nederlands-Indië gewoond en is daar ondermeer leraar in de biologie te Batavia en Semarang geweest. Bij de oud leerlingen, die hem kwamen gelukwensen was ook prof. dr. J. H. A. Logeman, de oud minister van Overzeese Gebiedsdelen. Bij de geschenken, die werden aangeboden, was een zeer zeldzaam boek over planten en kruiden, dat de jarige al jaren getracht heeft te bemachtigen. Zes percent voor schoenmakers. De tus sen werkgevers- en werknemersorganisaties in het maatschoenmakers- en schoenherstel- lersbedrijf reeds bereikte overeenkomst in zake een loonsverhoging van 6 percent is door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd, evenals de uitbreiding van de vakantie met drie dagen en verhoging van de vakantietoeslag van 2 tot 4 percent. Th. H. Rletjens overleden. In het r.k. ziekenhuis aan het Westeinde te 's Graven- hage, waar hij sinds kort was opgenomen, is overleden de heer Th. H. Rietjens, direc teur van de stenografische inrichitng van de Staten-Generaal. De heer Rietjens, die 58 jaar is geworden, is op 18 september 1919 alsleerling-stenograaf op proef in dienst van de stenografische inrichting gekomen. Op 16 september 1947 werd hij benoemd tot onderdirecteur Op 1 januari 1955 werd hij benoemd tot directeur. Tijdelijk wethouder. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft mr. A. J. Dankel- man (VVD) benoemd tot tijdelijk wethou der van Openbare Werken wegens ziekte van de heer D. W. Dettmeijen. Het tijdelijke wethouderschap van de heer Dankelman zal tenminste vier maanden duren. Salarisverhoging ambtenaren. Zonder hoofdelijke stemming heeft de gemeenteraad van 's Gravenhage zich verenigd met het voorstel van B. en W. tot toekenning van een zes percent salarisverhoging voor het ge- meentepersoneel, met terugwerkende kracht t.ot 1 Juli 1956. B. en W. werden gemachtigd dit personeel op een door hen te bepalen tijdstip bij wijze van voorschot een uit kering ineens te verstrekken ter grootte van drie percent van de jaarbezoldiging op 1 juli 1956, waarmede in totaal een bedrag van f 1.800.000 gemoeid zal zijn. Spoorwegartsen. In Utrecht zal gedu rende vier dagen een internationaal congres van spoorwegmedici worden gehouden. De congressisten uit bijna dertig landen zullen zich op Nederlands initiatief bezig houden met de unificatie van de medische statistiek voor de spoorwegbedrijven. Clandestiene zender. De politie te En schede heeft de clandestiene zender „Post hoorn" in beslag genomen. Pro?es-verbaal werd opgemaakt tegen de 44-jarige fabrieks arbeider J. v. d. G. te Enschede. HAARLEM EN OMGEVING Verlengd. De tentoonstelling „Facetten der hedendaagse kunst" in de Haarlemse Vishal is verlengd tot en met zondag 7 oktober. Ooievaartje. Voor het dezer dagen ge houden examen voor de kraamaantekening slaagden de volgende verpleegsters van het St. Èlisabethsgasthuis: F. M. Ader, M. W. van Dijk, J. M. Gomperts, W. Groot, M. G. Hart, E. E. Henkes, W. Lieffijn, Th. E. Woort- man, H. L. F. G. du Buy en A. C. Zeeman. Theosofie. De Theosofische Vereniging (Nassauplein 8 te Haarlem) opent vrijdag avond 5 oktober haar winterseisoen met een openbare voordracht van de heer W. C. Bur ger over: „Theosofie, een dynamische we reldbeschouwing". De cursus over de grond begrippen der theosofie door de heer J. v. d. Schoot begint op donderdag 18 oktober 20 uur. De Léste Akte. Het Frysk selskip „Gys- bert Japicx" te Haarlem geeft op donderdag 4 oktober in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem een opvoering van „De léste Akte" een toneelstuk in drie be drijven van Abe Brouwer. Surséance van betaling. Nadat de Haar lemse rechtbank in mei j.l. voorlopige sur séance van betaling had verleend aan de n.v. Erven H. de Jong, cacao- en chocolade fabriek te Wormerveer, heeft zij vandaag definitieve surséance van betaling verleend gedurende anderhalfjaar. Tot curatoren zijn benoemd mr. A. Bruch te Haarlem en mr. D. Schut jr. te Amsterdam. Cabaret. Op zaterdag 6 oktober om acht uur zal „De Oosthoek" het komende seizoen openen met een cabaretavond in „Dreef- zicht" te Haarlem. De Bosporus en de Dardanellen vormen één van de toe gangswegen tot de Middellandse Zee. De twee andere zijn de Straat van Gibraltar en het Suezkanaal. Aangezien de Sovjet-Unie uitsluitend via de Dardanellen de Middellandse Zee kan bereiken, is de strategische betekenis van deze zee engten duidelijk. In de negentiende eeuw werd de rivaliteit tussen Groot- Brittannië en Rusland beheerst door het vraagstuk van de zeeëngten. De Britten wilden de Russen in de Zwarte Zee opsluiten en de Russen streefden er naar een toegangsweg tot de Middellandse Zee te verkrijgen. De Conventie van Montreux, welke op 20 juli 1936 werd ondertekend met een geldigheidsduur van twintig jaar (en die dus juist is afgelopen) verleende aan Turkije de soeve reiniteit over de Bosporus, de Zee van Marmora en de Dar danellen. In tijd van oorlog, als Turkije niet tot de oorlogvoerende landen behoort, zullen de oorlogsschepen volledige vrije doortocht hebben door de zeeëngten, uitgezonderd echter de oorlogsschepen van de oorlogvoerende landen. Behoort in oorlogstijd Turkije zelf tot de oorlogvoerende landen don staat het ter beoordeling van Turkije al dan niet doortocht te verlenen. In vredestijd is de doortocht door de zeeëngten geheel vrij en er zijn slechts enkele beperkingen betreffende de tonnage opgelegd aan oorlogsschepen welke aan niet-oeverstaten van de Zwarte Zee behoren. Russische voorstellen - .tdSSFit - II JLv ilÉl IH De Bosporus heeft een lengte van 29 kilometer, de Dardanellen zijn 65 kilometer lang. De breedte van de Dardanellen be draagt 1500 tot 8000 meter, die van de Bosporus 660 tot 3300 meter. Onze foto geeft een blik op de Bosporus dicht bij Istanboel. Op de voorgrond het oude fort Roemelihisari. is verlopen. Volgens deze vrije doortocht een onbe- De Conventie van Montreux conventie, zal het beginsel van perkte geldigheidsduur hebben. Bovendien, indien twee jaar voor het aflopen van de pediode van twintig jaar, geen der verdragsluitende partijen de conventie heeft opgezegd, zal deze van kracht blijven tot twee jaar nadat één der par tijen de conventie zal hebben opgezegd. Geen der partijen heeft de conventie tot dusver opgezegd. Wél heeft de Sovjet- Unie verscheidene keren wijzigingen in het huidige statuut van de zeeëngten voorgesteld. Onder meer stelden de Russen aan Turkije voor, de zeeëngten gezamen- onder verwijzing 7812541*. lijk te verdedigen, maar de Turkse re gering heeft die voorstellen verworpen naar de Conventie van Montreux. De toegangsweg tot de Middel landse Zee blijft een twistappel in dit ge bied waar de Noordatlantische Verdrags organisatie, waarvan Turküe lid is de on middellijke buur is van de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10