BEGROTING 1957 SLUIT Een snel groeiende stad vergt stijgende bedragen Velsetts politie heeft het oog op een traffipax In de Wijkermeer wordt gerept om verloren tijd in te halen PLUS EN MIN Belastinguitkering hield budget over komende jaar in balans Jubilerend ulo-hoofd A. Wiedemeijer in Velsen hartelijk gehuldigd Groenendaal's Vleesbedrijf Vele wegen worden verbreed, verlegd of verbeterd Recreatieweg wordt doorgetrokken tot Gijzenveltplantsoen Tekort aan arbeidskrachten remt aardappeloogst Tot het Gijzenvelt plantsoen Verbinding Linnaeusstraat-Dokweg Riolen en onder doorgangen Rondweg naar raadhuis Overweg Wüstelaan uit de engte V erkeersverbeteringen Groen langs nieuwe wegen Onderwijszorgen En de sport Kanaal van Corinthe wegens aardverschuiving gesloten Huishoudboekje voor 60.000 Velsetiaren „Het geheim van de groene kakatoe Alle deelnemers nu bekend Conferentie over haring in Kopenhagen Havenpiraten belaagden schip in Surabaja Handel neemt toe tussen Oost- en West-Europa DINSDAG 2 OKTOBER 1956 7 i EEN VAN DE BELANGWEKKENDSTE STUKKEN, verschijnend tegelijk met de nieuwe begroting der gemeente Velsen, is ongetwijfeld ook nu weer de eerste suppeletoire begroting, die een overzicht geeft van een aantal werken, welke binnen afzienbare tijd moeten worden uitgevoerd en die deels geheel of gedeeltelijk klaar moeten zijn voor het aflopen van 1957. Daaruit blijkt onder meer, dat het woon wagenkamp, reeds jaren een „terrein des aanstoots" in de gemeente Velsen, dat jaren lang bij de Plaatwellerij was ondergebracht en nu aan de zuidoever van het kanaal is ge vestigd, een definitieve vestiging tegemoet gaat. Er is op een bedrag van f 85.000 gerekend en men verwacht, dat er in het najaar van 1957 al mee begonnen kan worden. Er wordt nog wel naar de juiste plaats in de polder gezocht, maar de grootte van het bedrag geeft aan, dat de gemeente naar een betere outillage streeft, dan het kamp zijn bewoners nu geeft en er zou óók uit af te leiden zijn, dat men van overheids- zijde weinig vertrouwen heeft in de indertijd opgeborrelde plannen om de woonwagenkampen op enige plekken in het land te centraliseren. Op de suppletoire begroting wordt melding gemaakt van de mogelijke aanschaf van een zo genaamd „traffipax"-apparaat, een fotografische apparatuur voor het vereeuwigen van verkeerszondareri, zoals de politie Wassenaar met stijgend succes gebruikt. Hiervoor moet dan f 6600 komen en voor een kleine wagen voor speciale diensten f 8000. Op het, punt van wegverleggingen en -verbredingen zijn grote bedragen ge raamd: de reeds begonnen verbetering van de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen- Noord, welk gemeentedeel er ook verder niet slecht afkomt, wat de aandacht der gemeentelijke bestuurderen betreft, zal worden voortgezet ten koste van f 64.000, speciaal voor de profielverbreding ten zui den van de overweg. Er zullen daarvoor verscheidene tuinen door de gemeente moeten worden over genomen. De nieuwe recreatieweg naar het Zuiderstrand, die reeds ten dele langs de Heërenduinweg loopt, zal zich in het komende jaar verder gaan uitstrekken: er werd liefst f 250.000,voor uitgetrokken, die echter hun rente wel zullen opbrengen, al was het alleen maar uit een oogpunt van ontlasting van de Lange Nieuwstraat. Het ligt in de bedoeling, dat voor deze f 250.000,de weg in 1957 wordt door getrokken tot aan het Gijzenveltplantsoen, zulks met bijbehorende voet-, rijwiel- en ruiterpaden. Het fonds „stadsaanleg" neemt van dit grote bedrag f 25.000,voor zijn rekening. In de Lange Nieuwstraat zelf komen meer oversteekplaatsen voor f 5500: nieuwe „zebrapaden" zijn gedacht bij de Velserduinweg, het Marktplein en het Moerbergplantsoen. Verder gaat men in 1957 een verbin dingsweg aanleggen tussen de Linnaeus- straat en de Dokweg, waarvan een ge deelte voor rekening van het Staatsvissers- havenbedrijf komt, maar toch nog altijd f 21.000,— uit de gemeentekas zal moeten worden geput. De levensgevaarlijke situatie, die aan het eind van de De Noostraat en de Sta- tionweg elk moment weer ontstaat door de flessenhals van de beide viaducten, zal nog wat langer op een oplossing moeten wachten, want de voorbereidende werk zaamheden voor de verbreding en/of ver plaatsing van deze onderdoorgangen zijn nog steeds niet ten einde, maar men hoopt toch nog wel een bedrag suppletoir te kunnen ramen voor 1957. Strandweg en strandplateau zullen even eens weer een uitbreiding moeten onder gaan als gevolg van de hand over hand toenemende drukte: er zal voor 1957 een bedrag van f 14.000,— aan besteed moeten worden, waarbij het in de bedoeling ligt het voetpad langs de zuidkant van de strandweg door te trekken tot aan het plateau, in aansluiting op het voetpad langs de Haringkade. Bovendien komt er 1000 vierkante meter parkeerruimte bij. De groeiende stad maakt een groeiend rioolwaterbedrijf nodig: er werd voor de uitbreiding van de zuivering en van een persleiding door de tunnel, en de wijziging van de riolering in Velsen-Noord liefst f 185.000,— opgevoerd en in Driehuis gaat het binnenkort er ook van komen, als de onderdoorgang van de Vondellaan, aan sluitend op de recht getrokken Kagelinger- weg een feit wordt: de Waterloolaan zal in 1957 bij de halte Zeeweg op de Zeeweg moeten worden aangesloten. Het staat inmiddels nog niet vast, of de nieuwe overweg in deze verbinding op tijd klaar is, zodat men jok de aansluiting naar het Noorden, de weg, die van deze Waterloolaan naar de Ver Loren van Ttie- maatlaan komt te lopen, maar vast heeft geraamd: hier is een som van f 309.000, in totaal mee gemoeid. Zelfs in oud-V eisen gaat iets veranderen: er komt een rondweg naar het oude raad- huis, maar daar er op rente en afschrij ving in 1957 nog niet hoeft te worden ge rekend, is het de vraag, of men met dit plan in 1957, dat f 27 000,- zal moeten kosten, veel zal zijn opgeschoten. „Kleinere" posten zijn dan nog de ver betering van de Stationsweg door een nieuwe slijtlaag en de herbestrating van het stukje Van TuyllwegVelserbrugweg, (f 27.000,het dempen van de beek langs de Meervlietsiraat (f 26.500,en de ver bindingsweg tussen Station Driehuis-Oost en Driehuis-Westerveld (f 66.000,een toegangsweg tot het nieuwe station Drie huis-Oost naar de Vondellaan (f 28.000, en uiteraard de verbreding van de Hage- lingerweg tussen Kwekérslaan en de nieuwe aansluiting op het viaduct in de Vondellaan (hetgeen twee ton moet kosten). Voor Santpoort zal het een opluchting zjjn te horen, dat de slechte overweg in de Wüstelaan nu eindelijk ook aan een grote beurt toekomt: het wachten is nog op overeenstemming aangaande het beveili gingssysteem (half-gesloten „Amerikaanse" bomen of de normale beveiliging), maar dan kan er verbreed worden ten koste van f 43.000, Ook het beruchte kruispunt Broekber- genlaanHoofdstraat in Santpoort komi in revisie: voor f 64.000,zal het worden verruimd, waarbij enige kleine buizen zul len sneuvelen. Tenslotte valt onder de verkeersverbete- ringen te rangschikken de verbreding van de Velserduinweg (f 31.000.de ophef fing van de rijwielstroken in de De Noo straat (f 3500,een parkeerplaats bij de sportvelden aan de Grote Hout- of Ko ningsweg (f 2500,en incidentele kar weitjes (f 4000,—). Wat de Velserduinweg betreft wil men eerst nog even het eventueel afnemen van het verkeer daar afwachten, wanneer de recreatieweg doorgetrokken is naar nieuw- IJmuiden. Gelijke tred met de straten- en wegen aanleg houdt ook de verfraaiing van de gemeente met groenstroken en plantsoe nen. Zo komt er langs de Heerenduinweg tussen Zeeweg en Van Ostadestraat alvast een groenstrook ten koste van f 40.425, en langs de Waterloolaan gaat ditzelfde f 9000,kosten. Nieuwe gemeenschappelijke voor- en achtertuinen komen het volgend jaar op ongeveer f 30.000,waarvoor de 434 nieuwe huizen van Duinwijk hun groen zullen krijgen en aan de Waalstraat zal voor hetzelfde doel f 7600,— worden uit getrokken De gebouwenstrook tussen de Radarstraat en het Gijzenveltplantsoen krijgt eveneens ziju „finishing touch" door de aanleg van een beplanting, die zich bij deze ruime bebouwing aansluit: een kre diet van f 13.000,is daarvoor nodig. Tenslotte komt ook de beplanting van de Kanaaldijk en de Kanaalstraat aan bod voor f 9000,waarmee men hopelijk tegen het midden van 1957 kan beginnen en waar dus een eind komt aan een slordige toe stand. Het jaar 1957 zal voor het Velsens onder wijs weer een aantal grote en kleine ver beteringen te zien geven. Ten eerste houdt de suppletoire begroting voor dit jaar reke ning met de bouw van een nieuwe school voor openbaar V.G.L.O. in IJmuiden ten koste van 271.000.terwijl ook het bij zonder onderwijs enige plannen verwezen lijkt zal zien, indien er niets tussen komt. Er komt onder meer de al aangekon digde nieuwe school van de St. Adelbert- stichting, voor bijzonder voortgezet lager onderwijs en dit wordt een project van 247.00Ó.terwijl een nieuwe B.L.O.- school en een gymnastieklokaal voor de Don Boscostichting 255.000.zullen ver gen. Voor sport en spel zijn in de verschil lende gemeentedelen eveneens plannen ontworpen: het sport- en speelveld aan de Dokweg gaat er nu van komen ten koste van 3700.en voor de aanleg van school- sportvelden aan de Grote Hout- of Ko ningsweg is 50.000,— begroot. Ook het korfbalveld in het sportpark Rooswijk is nu definitief geraamd voor 32.950,en voor de aanleg van een nieuw tennispark met accommodatie werd 78.400,be groot. Bij de Santpoortse Terburghstraat komen ad 91.000,twee voetbalvelden, het speelterrein in het Gijzenveldtplantsoen gaat 20.000,vergen en de verlichting van het t'labasveld bij de Kennemcrlaan in het Moerbergplantsoen zal 4800,vra gen. maar dan is daar des winters ook een knus ijsbaantje van te maken. Voorts wordt de rijwielstalling bjj Schoo- nenberg verbeterd ten koste van 15.725, x30oooooocoococoocx3cooocooooooooooooooooooooooooooooooca 3 Vergeleken bij de begroting voor 1956 s heeft die voor het komende jaar, ver- 8 deeld over de diverse hoofdstukken, een 3 zwaardere druk te verduren van de ver- 3 der stijgende onkosten in een groeiende p gemeente dan de vorige. Op het hoofd stuk Volksgezondheid bijvoorbeeld drukt voor 1957 65.000,meer dan in 1956. Daar is de vierde geneeskundige „schul- j dig" aan, de wijkverpleging vraagt j 3000,meer en het tekort van de j bad-, was- en zweminrichtingen beloopt 3 27.000,meer dan over het vorige j 8 jaar. De ongevallendienst kost 7000, x meer en zo zijn er nog enkele posten. Te gering. Bij het hoofdstuk Volkshuisvesting 8 had men in feite liefst een zo groot mo- gelijk deficit gezien, maar daar liggen de cijfers gunstiger dan over 1956: er kon immers helaas „bespaard" worden, om dat er eenvoudig niet snel gebouwd kan worden: liefst 6000,Openbare Wer ken laat echter een minnetje zien van j grote omvang: 191.000.meer uitge- q geven over de begroting 1957 dan over 8 die van 1956. Daar slokken de straten en wegen en de plantsoenen met de 3 riolen, de gemeentereiniging en andere 8 kapitaalslasten het leeuwenaandeel van op. School van bijleg Een schip van bijleg is voor de ge- meente ook gelukkig het onderwijs: het gaat het komende jaar, behalve het kleuteronderwijs, een aanzienlijke hoop meer kosten dan over 1956 en wel: j 6600,voor het openbaar lager onder- wijs, 1000,voor het VG.L.O., 1300 j voor het U.L.O., 1400 voor het open baar buitengewoon lager onderwijs, 13.000 voor het bijzonder gewoon lager onderwijs en 7000,voor het bijzon- der buitengewoon lager onderwijs.... Het Nijverheidsonderwijs gaat 70.000 meer kosten en het overige onderwijs, met de zorg voor cultuur en wetenschap j liefst 76.000,—. Steun Ook de maatschappelijke steun en i voorzorg vergt enorme bedragen: in 1957 is 228.000,meer geraamd dan over vorig jaar en daar zit het deficit van het W. D. Visserhuis, dat een tekort 3 van rond 40.000,over het komende g jaar voorspelt, duidelijk in. Dat de ge- 3 meente dan de hogere belastinguit- X kering van 472.000,opperbest ge- 3 bruiken kan, laat zich denken. OOOOC)OOOCOOOOCOCXOOOOOCOOCXXOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXX> ATHENE (Reuter) Het kanaal van Corinthe in Zuid-Griekenland, dat een ver binding vormt tussen de Egeïsche en de Ionische zee, is wegens een grondverschui ving tot nader order voor het scheepvaart verkeer gesloten. HET FEIT, dat de salarisverhoging van zes percent voor het gemeentepersoneel, die reeds vanavond een feit kan worden wanneer de gemeenteraad het aanhangig gemaakte voorstel fiatteert, niet in de begroting voor 1957 is opgenomen, wil be paald niet zeggen, dat het Velsense budget onwerkelijk is. Het vertrouwen is name lijk gewettigd, dat deze salarisverhoging gelijk de vorige, geheel door het Rijk zal worden opgevangen. Evenmin werden de voorgenomen huurverhogingen en de invoering van de algemene ouderdomswet verdiskonteerd, maar ook hier zal onge twijfeld van de kant van de landelijke overheid een compensatie uit het gemeente fonds tegenover komen te staan. Heeft Velsen enerzijds een verhoogde uitkering uit datzelfde gemeentefonds naar een percentage van 142 te wachten (een verhoging met 4 percent ten aanzien van 1955, waarover inmiddels al twee percent extra werden uitgekeerd), aan de andere kant werd al bij de aanbieding van de vorige begroting enige critiek geleverd op het feit, dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds als gevolg van de Kleuter onderwijswet werd verminderd de be kende premie op de laksheid van andere gemeenten, die niets aan het kleuteronder wijs deden en het rijk lieten zorgen, ter wijl Velsen zelf de zaken aanpakte en dit later moest bezuren. Deze strop werkte inmiddels door, want bij de wet van 8 de cember 1955 werd de algemene uitkering aan Velsen verminderd met f 3,57 per in woner, hetgeen op de begroting f 304.000, scheelt. ocoooocooooocoooocxxxxx30ooo<x5oooooocxxxxxxxxxdodooooooooooooooooooocooooooocoooc)oc>cxxxxxxxxxx> Voor de afdeling Heemskerk van het R.-K. Vrouwengilde zal de toneelvereniging „Ons Genoegen" op woensdag 101 en don derdag 11 oktober in het Marquettetheater een opvoering geven van het toneelspel „Het geheim van de groene kakatoe Vroeger clan ooit tevoren voor de naoorlogse jaren het tvas in 1947 juni! is gisteren de Velsense gemeentebegroting voor volgend jaar ver schenen vier omvangrijke boekwerken vol cijfers en tabellen, een uit voerige suppletoire begroting, eveneens voor 1957 en een aparte begroting voor de bad-, was- en zweminrichtingen. De begroting 1957 sluit. Dat is het allerbelangrijkste element van dit budgetaire cijferwerk, maar minstens even belangrijk is het feit, dat zij ook „werkelijk" sluit en dat terwijl de dynamiek van de gemeente Velsen waarlijk niet zal ophouden in het nieuwe 3 begrotingsjaar, dat onder meer bepaald zal worden door de opening van de tunnel en vele daaruit voor de gemeente voortvloeiende beslommeringen. Wanneer Velsen voor het einde van 1956 de 60.000ste inwoner kan hebben verwelkomd is deze dynamiek misschien in dit bevolkingscijfer duidelijker 3 te zien, clan in de cijfers van de begroting 1957, maar ze hebben wel dege- 3 lijk alles met elkaar te maken. Het „reële" sluiten van deze begroting kan worden bewezen uit de pret- 3 li ge omstandigheid, clat er geen beroep hoeft te worden gedaan op een ex- 3 tra uitkering uit het gemeentefonds, zonder welke vele andere gemeenten 3 hun financiële aangelegenheden zeker niet „rond" krijgen. In bijgaande be- 3 schouwingen zal de lezer over het belangrijkste staatsstuk van het gemeen- 8 telijk jaar, de „miljoenennota" van het groeiende Velsen veel wetenswaardig 3 vinden, dat hem direct of indirect raakt. 3 Het ligt in de bedoeling, de begroting over drie weken, welke de raads- leden kunnen gebruiken om haar te bestuderen, aan het afdelingsonderzoek 3 te onderwerpen. Daarna zal het college van B. en W. omstreeks de twaalfde november antwoorden op de uit het afdelingsonderzoek gerezen vragen 8 over de begroting en vervolgens hoopt men nog in november de vier of vijf 3 openbare zittingen aan het gemeentebudget te kunnen wijden. O000000000000000000000000000000000c00c<xx)00000000c000000cx000c)0c>00000000000c0000000c>0c00000000c)0000c50000000000000 Beslissend voor het sluiten van deze be- groting werd echter de andere bron van gemeentelijke inkomsten de belasting- uitkering uit het gemeentefonds, die het komende jaar f 472.000,meer zal be dragen dan over 1956. Als „onvoorzien" kon op deze wijze f 125.000,worden geraamd, hetgeen wel iswaar minder is dan over 1956 (f 154.000, maar niets zegt over een vermeende ver slechtering van de begrotingspositie. BB en Rijks geld De begroting vermeldt namelijk een be drag van f 94.000,als bijdrage aan het werk van de BB, maar de verwachting is gewettigd, dat hiervan, wanneer de her ziening van de betrokken rijksbijdrage een feit is, een flinke portie voor rekening van het rijk zal worden genomen. Aan de andere kant zal voor straten, pleinen en rioleringen in verband met Duinwijk, de Gilden en andere partiële uitbreidingen en voor de gevolgen van de in 1957 gereedkomende tunnel een aanzien lijk hoger bedrag moeten worden uitge trokken dan over 1956 nodig was, ook al omdat de oude riolering in diverse wijken nodig vernieuwd moet worden. Tenslotte een klein voordeel: de begro ting is dit jaar voor het eerst geheel ge stencild en daaruit vloeide een besparing van zeker de helft van de vroegere (druk)- kosten voort. Van half zeven tot ver over negen uur heeft de heer A. Wiedemeijer, onderwijzer en hoofd van de openbare ulo-school in Velsen in het gymnastieklokaal van de Wil lem de Zwijgerschool handen staan druk ken. Gisteren was het namelijk veertig jaar geleden dat deze „oude-rot-in-het-vak" zijn eerste lessen gaf en tijdens de receptie werd wel overduidelijk, hoezeer het werk van de heer Wiedemeijer gewaardeerd werd en wordt. Behalve hoofd van deze ulo is de jubila ris ook nog directeur van de handelsavond school, directeur van de avondschool voor de middenstand en hoofd van de avond-ulo en het valt dus gemakkelijk te begrijpen dat de jubilaris ruim 21/2 uur nodig had om de felicitaties uit alle kringen van de Velsense bevolking in ontvangst te nemen. De gemeente werd daarbij vertegenwoor digd door de wethouder van Onderwijs de heer H. de Boer, en voorts waren er na tuurlijk tientallen collega-onderwijzers, ge meenteambtenaren, leerlingen en oud-leer lingen. Bovendien waren er uiteraard talrijke geschenken, zodat de tafel waarachter de heer Wiedemeijer met zijn gezin had plaatsgenomen langzaam, maar zeer zeker overdekt werd met boekwerken, fruitman den en bloemstukken. Een groepje lieftallige meisjes diende charmant en kwistig koffie, gebak en rook gerei rond, zodat iedereen in een bijzonder plezierige stemming verkeerde. Overigens werden ook de leerlingen van de school niet vergeten, want des morgens was er in Thalia een filmvoorstelling, die bestemd was voor de gehele ulo-jeugd. Een van de leerkrachten, de heer J. de Geus, overhandigde daarbij namens de jon gens en meisjes een filmcamera en namens de docenten van deze ulo een prismakijker. De jubilaris zelf liep de gehele dag met het meest zonnige gezicht rond, zodat het feest opperbest geslaagd genoemd mag worden. Dammen om wereldtitel In November zal in Nederland het dam- toernooi om de wereldtitel worden gespeeld. De ipst der deelnemende meesters is nu volledig bekend. Er zullen vier Russen, twee Canadezen, een Haïtaan, vier Nederlanders, een Italiaan, drie Fransen, een Belg, een Zwitser, een Chinees, een Algerijn en een Surinamer deelnemen. De „karavaan" trekt door geheel Neder land en de voorlaatste ronde (op 30 novem ber) zal in Velsen worden gespeeld. De slotronde volgt op zaterdag 1 december in de grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem. De deelnemers zijn: Rusland: Koperman, Schavei, Kogan, Ko- verierking. Nederland: Wim de Jong. Keiler, Huisman, J. H. Bom, Frankrijk: Hissard (nat. kamp.), Versé, Gournier. Canada: Daigenais, Deslaurriers. Suriname: Amsand. Italië: Fanelli. China: Toesj King. België: Hugo Verpoest. Haïti: Raimond St. Fort, Algerije: Navarro. Zwitserland: Forclaz. De spelers ontmoeten elkaar een keer, zo dat er in totaal 19 ronden worden gespeeld. ADVERTENTIE Morgen woensdag dus Ons heerlijke gekruid GEHAKT half om hall voor slechts 1.08 per 500 gram Kersverse GEKOOKTE WORST als paling gelijk 68 ct. per 250 gram Zeeweg 229 - IJmuiden-O. Da Costalaan 15 - Driehuis Krommeniestraat 39 - Amsterdam De heer dr. C. van de Pol, directeur van de Rijks H.B.S. in Velsen (links) biedt zijn gelukwensen aan de heer A. Wiedemeijer aan. KOPENHAGEN (Reuter) In Kopen hagen houdt de internationale raad voor het verkennen van de zee zijn jaarver gadering. De haringtrek is een van de voor naamste onderwerpen, die tijdens de con ferentie, die tot maandag duurt, zal wor den besproken. Men zal de resultaten be studeren van een onderzoek, dat is inge steld naar het aantal haringsoorten en de trek van deze vis in het noordoosten van de Atlantische Oceaan en de aangrenzende zeeën. In de afgelopen acht jaar heeft men voor dit doel ongeveer een miljoen harin gen van merktekens van tin, nylondraad of zilverdraad voorzien. Van de gemerkte ha ringen zijn er slechts enkele opnieuw ge vangen. Een andere commissie van de raad heeft rapporten over de haringstand en het gevaar van over bevissing in de Noordzee bestudeerd. De volgende landen zijn bij de raad aan gesloten: Groot-Brittannië, Frankrijk, Zwe den, Noorwegen, Finland, IJsland, Dene marken, Ierland, West-Duitsland, Neder land, België, Spanje, Portugal, Polen en de Sovjet-Unie. SAN FRANCISCO (United Press) Een woordvoerder van de „American President Lines" in San Francisco heeft medege deeld, dat het aan de maatschappij beho rende vrachtschip „President Buchanan" deze week tweemaal door eeji „bende pira ten" van 40 man in de haven van Surabaja was bestormd, maar dat de bemanning de aanvallen wist af te slaan. De woordvoerder zei, „dat de „President Buchanan", die geen passagiers vervoerde, met stenen werd bekogeld door Indonesiërs, die trachtten het schip to veroveren en de buit te verdelen." Het vrachtschip werd maandagmorgen voor het eerst bestormd toen het werd ge lost en een lading rubber aan boord werd genomen. De bemanning slaagde erin de Indonesiërs zonder geweld te verjagen. Maar de volgende dag kwam de bende terug en kwam het tot een gevecht met de bemanning. De eerste stuurman Hart raakte toen gewond. Toen de Indonesiërs tenslotte naar de wal waren verdreven, koelden zij hun woede door het schip met stenen te bekogelen. De Buchanan is een schip van het Vic tory type, dat vaart tussen Amerikaanse havens aan de Atlantische oceaan en havens aan de Straat van Malakka, via het Panama kanaal. GENèVE (Reuter). Volgens het econo misch bulletin voor Europa van de Eco nomische Commissie voor Europa (ECE) van de UNO wordt een verdere toeneming van de handel tussen Oost- en West- Europa in het komende jaar verwacht. De waarde van de Oosteuropese export naar Westeuropese landen nam in 1955 vergeleken met 1954 toe met dertig per cent. De Westeuropese leveranties ver meerderden met twaalf percent. In de meeste handelsovereenkomsten zijn voor 1956 grotere contingenten vastgesteld. In de eerste maanden van dit jaar nam de waarde van de Oosteuropese export met zeventien percent toe. De Westeuropese uitvoer vermeerderde, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1955 met veertien percent. De handel met Oosteuropese landen ver tegenwoordigt echter nog slechts weinig meer dan drie percent van de totale West europese handel, vergeleken met ongeveer vijf percent in 1948 en zeven tot acht per cent in 1937. Met koortsachtige haast is er in de Wy- kermeerpolder de laatste dagen gewerkt, om met het mooie najaarsweer de schade iets in te lopen, die de boeren in de slechte zomer opliepen. Men is nu weer zo goed als geheel „bjj" met de werkzaamheden, al zal het wel tot de zeldzaamheden blijven be horen, dat er in oktober nog „zaad" op het bouwland staat. Hier en daar staat name lijk nog tarwe op het veld, wel gemaaid maar nog wachtende op de dorsmachine. Maar overigens zijn de boeren toch ge komen aan de laatste fase der werkzaam heden, het zijn de aardappelen die nu aan de beurt zijn om gerooid te worden en dan volgen als allerlaatste de bieten. Vele bunders aardappelen zitten nog in de grond en het is juist deze oogst die enige zorgen baarde, want evenals elders is er ook in de polder een groot gebrek aan arbeidskrachten. Voorheen ging men met grote groepen personeel aan het rooien, maar dit behoort tot het verleden: in de polder is haast geen werkvolk aan de slag. Het zijn de machines, die het werk doen en de aardappelen uit de grond halen, prachtige machines die met de regelmaat van een klok hun rondes rijden over de onmetelijke akkers en die in staat zijn om een ha per dag er „uit te rooien". Maar dan is men er nog niet want de aardappels liggen dan verspreid over de akker en moe ten vergaard worden, en ook hiervoor is geen voldoende personeel te krijgen, altans in de industriestreek Kennemerland niet. Vakkundig personeel uit de Streek Men is er in de Wijkermeer in geslaagd om toch over vakkundig personeel de be schikking te krijgen: dagelijks komen er een twintigtal werknemers uit de Streek tussen Hoorn en Enkhuizen. Deze mensen komen dagelijks per auto naar de polder en werken hier op de aard appelakkers. Men verkiest het werken hier boven dat van in de veel dichter bij huis gelegen Wieringermeerpolder, daar de ar beidsvoorwaarden hier gunstiger zijn. Men hoopt nu in de polder nog maar op enige tijd mooi weer, dan kan men aan de aard appelen door blijven gaan, want ze zijn er nog lang niet uit. ^»OOOOOOOOOOOOOOOOOcX)OOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCCOOOOOa WEEKABONNEMENTEN dieneu uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE «>>30lXXX.xJOüü<XXXXXJUOOüOOOüUXXX>OCX»OCOCXXX»OOaXXXX»OOOC

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11