BEVERWIJKSE MULLER-ORGEL BESTAAT TWEEHONDERD JAAR Fa. WISKER Grooteman de grote verrassing in provinciaal damtoernooi U/INTERS Havenberichten „Artistiek" Dinsdagavond een herdenkingsconcert 'Voor TELEVISIE naar WISKER SCHILDERIJEN Kennemer spelers blijven beneden peil De grote mode Porcellana 9 Dat is goed gezien Marktplein - Tel. 4262 Agenda voor Beverwijk In 1957 „neutraal" kleuter onderwijs blijft voor Beverwijk de vraag Excelsior en 't Vosje speelden gelijk Ab Geldermans zegevierde in Monster Reukloze Oliegaskachels Tweede etappe restauratie van de Grote Kerk Eerste abonnementsvoor stelling met „Moederdag" „'t Nut" opent seizoen met kleinkunstavond Breestraat verlicht in Sinterklaastijd Vooronderzoek Andrea Doria kan nog weken duren Schuldvraag is nog niet beantwoord Noorse walvisfabriek naar zuidpool vertrokken Spannende handbal wedstrijd tussen IJmond- en Amstelheren Wintercompetitie 1956-'57 gaat vierde ronde in AGSWaterloo leverde de IJmuidenaren beide punten op DINSDAG 2 OKTOBER 1956 IN DEZE TIJD IS HET onmogelijk te achten, maar tweehonderdvijfentwintig jaar geleden is het toch gebeurd, dat de stad Beverwijk op een goede, in dit geval een kwade dag, zo maar in publieke veiling werd gebracht. Dit feit verplaatst ons naar de meest donkere periode van onze oude stad, een tijdperk waarin haar stede lijke rechten werden aangetast en teniet gedaan. Een hoge prijs bracht Beverwijk niet op, want voor drieëntwintigduizendtweehonderd gulden werd Frangois van Harenkarspel koper en daarmede tevens ambachtsheer. Op 14 november 1955 zijn 225 jaren gepasseerd sedert het ogenblik waarop de Staten van Holland en West- Friesland over gingen tot de verkoop van de ambachtsheerlijkheid Beverwijk. Reeds in 1722 hadden de Staten het voornemen te kennen gegeven om tot verkoop over te gaan, doch toen kwam het bestuur van de stad in verzet, zich onder meer beroepende op verschillende privileges volgens welke Beverwijk geen heerlijkheid was, maar een stad, zodat de Staten onbevoegd waren tot de verkoop. In het bij zonder vestigden regenten de aandacht der Staten op het octrooi van 23 februari 1455 waarin door Philips van Bourgondië was vastgelegd, dat Beverwijk „in geener- hande manieren in hooge, noch in laage, weggegeven, verkocht, verzet, noch ver vreemd zou mogen worden, hetzij in het geheel, hetzij ten deele, noch in leen, noch in eygen in wat maniere ook moge begreepen of genomen worden". kerken in noord-Nederland gebouwd, vol tooid of verbouwd en vergroot. Vergeleken bij vroegere eeuwen kregen de parochie kerken veel ruimere afmetingen, hetgeen door toepassing van houten overwelvingen mogelijk werd Zij werden aangepast aan de behoeften van eredienst en parochie leven en aan de artistieke smaak van die tijd. In genoemde eeuw zijn daarbij in onze gewesten vele hoge torens tot stand ge komen. Ook de rijzige St. Aagtentoren reeds meer dan vijf eeuwen de trots van de Be- verwijkers is in de vijftiende eeuw door de parochie opgetrokken, mogelijk op een oudere onderbouw. De kerkruimte zelf is toen gebouwd als zogenaamde hallenkerk. Het gronddenkbeeld van dit type was een breedte-indeling in twee of meer beuken, welke onderling gescheiden waren door pijlers met spitsbogen. Alle beuken waren daarbij van gelijke hoogte, zodat de mid- denbeuk geen rechtstreeks daglicht door bovenramen ontving. Deze bouwwijze had het voordeel, dat zij door haar lichte con structie niet kostbaar was en dat daar mede een schilderachtige ruimtewerking werd verkregen. De Beverwijkse kerk kreeg drie naast elkander gelegen beuken. De middenbeuk was verdeeld in acht traveeën, oostelijk uitlopend in een lang koor met koorafslui ting. De noordelijke beuk heeft dezelfde breedte als de middenbeuk en is met haar „onze lieve Vrouwen-choor" langs het hoofdkoor doorgetrokken. De zuidelijke beuk echter telt slechts vijf traveeën. Tegen de zuidkant van het koor was de sacristie gebouwd. In de jaren 1572—1576, toen midden- Kennemerland oorlogstoneel was, is met heel Beverwijk ook de kerk in de as ge legd. Het adres, dat de overheid van het zwaar beproefde stadje in 1577 aan de prinsgezinde Staten van Holland heeft ge richt, wijst er op, dat in de brandstich tingen en verwoestingen elk der strijdende partijen zijn aandeel heeft gehad. Beurte lings was Beverwijk tweemaal in de macht van 's Konings vreemde krijgsknechten en tweemaal in handen van Sonoy's vreemde huurtroepen. In 1592 is men beginnen met herstel van de kerkruïne. Eerst zijn het midden- en het zuiderpand hersteld en zo goed mogelijk voor de gereformeerde diensten in gereedheid gebracht. In de jaren 1644 1648 liet de stedelijke' regering ook de bouwval van het noordelijke pand, aan geduid als „de Noorderkerk" weer optrek ken. Zo verkreeg het interieur zijn huidige gedaante. Het is ook in deze periode ge weest, de eerste helft der zeventiende eeuw, dat de meubilering en betimmering van. het inwendige der «ehele kerk groten deels zijn tot stand gekomen, zoals de preek stoel, het doophek, de koperen kronen, de gestoelten en banken en wapenborden. Ook kwamen er enkele nieuwe gebrandschil derde vensters. Het monumentale barokorgel is pas in 1756 geplaatst door de Amsterdamse orgel maker Christiaan Muller. In 1756 woonde in Beverwijk Vrouwe Anna Elizabeth Geelvinck, Vrouwe van Hoogelande, zelf gesproten uit een deftig en aanzienlijk Amsterdams geslacht. Deze weduwe „overdenkend, dat het zingen der Psalmen, in plaetse van ter stichting te dienen, waer toe het in de Godsdienstige Vergaderingen is ingevoerd, veelal, uit on bedrevenheid in de Zangkunde en door het schreeuwen van zommigen in de Gemeen te, tot hinder van vele anderen strekt, vond zich aangenoopt, om, zooveel het van haer afhing, dit gebrek te hulpe te ko men". Zij bood dan ook aan de Edelacht bare Heeren Burgemeesteren en Vroed schappen van de stad Beverwijk aan om in de kerk een orgel te plaatsen. Dit aanbod werd door de heren aanvaard en zo kreeg de beroemde orgelmaker Christiaan Muller uit Amsterdam opdracht voor onze stad zulk een instrument te bouwen, Christiaan Muller werd geboren in 1690 in Andreas- berg in de Harz en is overleden in 1771 te Nijmegen. Bekendste bewaard gebleven door hem gebouwde orgels staan in 1,eeuwarden (Jacobiinekerk). Haarlem CSt. Bavol en Beverwijk (St. Agathakerk). 'Respectievelijk werden deze orgels voor het eerst bespeeld in 1728, 1738 en 1756). Van deze drie is dat in Beverwijk het best bewaard gebleven, slechts één register is waarschijnlijk niet origineel (viola da gamba 1. De Beverwijks kerk heeft boven dien door haar kleinere afmetingen het voordeel dat de voor deze Barok-orgels ge- eigende muziek uit de bloeitijd van de oolvfonie volkomen transparant blijft en niet wordt vertoebeld door hinderlijke na- ga'm en echoëffecten. De vertaling van het in het Latijn ge stelde opschrift op het orgel luidt: „Aan den oppersten God. Door een bijzondere misdadigheid voor de stad Beverwijk heeft Anna Elizabeth Geelvinck, Vrouwe van Hogelanden enz., enz., weduwe van de heer Jan Lucas Pels, heer van Hogelan den en eertijds President-schepen van Am sterdam, dit orgel, dat den toon zet bij de gewijde lofzangen, uit hare bezittingen ge geven en doen opstellen in den jare 1756". Op 6 juli 1756 werd het orgel beproefd door de organist van de Haarlemse Sint Bavokerk, Henricus Radeker, en daarop aanvaard. Beverwijk moest toen een or ganist hebben. De burgemeesteren zouden deze kunstenaar zijn salaris betalen, maar de keuze werd overgelaten aan de mildda dige geefster van het orgel. Van de twee entwintig sollicitanten koos zij er zes uit die in Beverwijk dienden voor te spelen! Tot „examinator" werd benoemd de heer Potholt organist van de Westerkerk te Amsterdam. Op 9 juni kwamen van ver- scnillende kanten vijf van de zes organis ten om hun proeven van bekwaamheid af te leggen. Met de secretaris van de stad beklommen zvj het orgel, de deur werd op slot gedaan, er werd geloot en ieder speel de op zijn beurt zonder dat de toehoorders De verdediging van Beverwijks belangen werd in handen gelegd van mr. A. van Texel, procureur te Den Haag, die krachtig heeft geijverd om het inzicht der Staten te doen veranderen. Alle pogingen waren evenwel tevergeefs en op 15 augustus 1730 besloten de Staten definitief tot openbare verkoop van de ambachtsheerlijkheid Be- verwijck. De verkoop geschiedde op 14 no vember 1730 in „de costeleyne van den Hove van Holland", een herberg op de hoek Breestraat, hoek Begijnenstraat. In 1834 heeft de gemeente Beverwijk de laat ste rechten van de familie van Haren karspel afgekocht. Omtrent de bouwge schiedenis van de oude kerk in Beverwijk is het volgende bekend. Het staat vast, dat in onze streek het evangelie is gebracht ten tijde van Willibrord. Een oorkonde vermeldt al in het jaar 722 een kerk te Velsen als een der vijf moederkerken van het latere Holland. Het is niet onwaar schijnlijk, dat ook de tichting van de in de elfde eeuw aanwezige kapellen in Be verwijk en elders in deze omgeving moet worden toegeschreven aan bisschop Willi brord of althans aan zijn tijdgenoten of hun eerste opvolgers. Een akte van 1063 spreekt van de kapel te Agathenkyrica of Sint Aagtenkerke, Zo werd onze plaats in de oudste bronnen genoemd. Op het einde van de veertiende of begin vijftiende eeuw had bisschop Frederik van Blankenheym aan de fabrieksmeesters van de kerk in Beverwijk vergund de toen bestaande kerk af te breken en een nieuwe op te bouwen. Men kan dus, steunende op dit gegeven, aannemen, dat omstreeks 1400 begonnen is met dit grote bouwwerk. Van de oudere kerk, die hier tevoren heeft ge staan en die op haar beurt in de plaats was gekomen van een nog vroegere en deze mogelijk weer ter vernieuwing van een nog weer ouder Godshuis, is overigens niets bekend. De plaats waar de kerk thans staat, is vrijwel het hoogste gedeelte van de oude stadskern. Hier was het knoop punt der Middeleeuwse verkeerswegen. Tegenover de toreningang is de kruin hoogte van de straat bijna 3 m NAP. Het huidige gebouw dagtekent dus uit de vijftiende eeuw. In deze periode, die wel Hollands eerste Gouden Eeuw wordt genoemd is het merendeel van de grotere ADVERTENTIE Onze grote ervaring, gepaard aan oerdegelijk vakmanschap, alsmede de gerenommeerde merken PHILIPS - BLAUPUNKT GRUNDIG enbovendien de vermaarde 100 °/o WISKER-service vormen de waarborgen voor ideale beeldontvangst. Wij bieden u de grootste keuze Ga daarom in uw eigen belang eerst praten met llmuiden's specialist Erkend en gediplomeerd Radio- en Televisiehandelaar Betaling ook in overleg Demonstratie op aanvraag Ook grote keuze tafel» DINSDAG 2 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur. „Pete Kellys Blues". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Angst". K.S.A., 20 uur: Lezing Gezinszorg. „De Groentenbeurs", 2Q uur: „Vrouwen Centrum". R.K. Leeszaal, uitleenbibhotheek van 15- 18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Oduldfstraat 12, geopend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. WOENSDAG 3 OKTOBER Bioscopen: als dinsdag. 't Centrum, 20 uur: Metaalbewerkers, Kookavond. 't Centrum 20 uur (beneden): Bellamy. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering „Onze zangers". Openbare leeszaal, geopend van 15-17 u. RK Leeszaal, uitleenbibhotheek van 10-13 uur: lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-17 uur. Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening van 15.15-16.45 uur. ■jOCCGOOXitXCOCOOC&XCiCiCCiCOOCCiOC^^ Hedenavond zal in de Grote Kerk in Beverwijk een concert worden ge- j geven van werken van Johann Sebas- j tian Bach, Wilhelm, Friedemann Bach en Johann Christian Bach. Aan dit con cert wordt medewerking verleend door de sopraan Emmy Muller-Van Eugen, j de violiste Barta de Graaf-Verdam en de volledige Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van André Kaart. Het concert heeft plaats ter herdenking van het feit, dat dit jaar het beroemde Mul- jj ler-orgel in de Beverwijkse Grote Kerk j tweehonderd jaar bestaat. Het programma bestaat uit de vol gende werken: Preludium voor orgel in j es dur, suite in b kl. terts voor fluit en strijkorkest (obligaat-fluitpartij door Emmy Eysker), aria voor sopraan, obli gaatviool en orgel (Hort Ihr Völker aller Lande), koraalvoorspel „Vor deinem Tron tried ich hiermit", concert voor j cembalo, twee fluiten en strijkorkest in j f gr. t. (soliste Gertrude Maclaine Pont), aria voor sopraan, obligaatviool en orgel (Jesus soil mein letztes Wort), koraal- voorspel „Was mein Gott will das ge- scheh alzeit", symfonie in b gr. t. voor j twee hobo's, hoorn en strijkorkest en fuga in es gr. t., vijfstemmig, voor orgel. Over de geschiedenis van de stad, de kerk en het orgel vindt men hierbij znkele kanttekeningen. ooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooa wisten wie de tonen aan het nieuwe in- strument ontlokte. De proef bestond in het spelen van de lofzang van Zacharias en in een stuk naar vrije keuze. Vrouwe van Hoogelande ontving op Scheybeek de examinator. Kort daarna werd aan de wachtenden bekend gemaakt, dat zij die als eerste en vierde gespeeld hadden, gelijke lijk in aanmerking kwamen voor de te ver geven post; „men trad daerop aenstonds tot het lot, door het vervaerdigen van twee Briefjes, beide even groot, opwelker één met een zeer fijne pen, Organist geschre ven stond, dat men, zonder het met zand te bestrooien, liet opdrogen; het andere bleef blank". Het lot wees als eerste organist aan Joan nes Radeker, zoon van de organist van de Groote Kerk te Haarlem, die zich met zijn vader naar Scheybeek spoedde om Vrouwe van Hoogelande dank te brengen voor zijn benoeming. De zondag daarop speelde de jonge Radeker voor het eerst in de kerk dienst. Dominus Joannes Andreas Stree predikte over de tekst „Sprekende onder malkanderen met Psalmen en Lofzangen en geestelijke liederen". Na het einde der pre dicate werd bekend gemaakt, dat iedere maandag en zaterdag van half twaalf tot half één het orgel zou worden bespeeld. ADVERTENTIE Enige zeer voordelige aanbiedingen in Kennemerlaan 5 Tel. 5705 In de Beverwijkse gemeentebegroting is onder hoofdstuk VIII een paragraaf op genomen, regelende het Openbaar Kleuter onderwijs. Dat wil echter nog niet zeggen dat er het komende jaar scholen voor dit onderwijs zullen worden gezet. Het college van burgemeester en wet houders heeft op herhaalde aandrang van de Stichting Neutraal Kleuteronderwijs wel toegezegd te zullen bevorderen dat het raadsbesluit van 30 januari van dit jaar waarbij besloten werd tot stichting van twee openbare kleuterscholen, in ieder ge val per 1 januari 1957 in toepassing wordt gebracht, zij het ook, dat daarvoor voor lopig gebruik zou moeten worden gemaakt van de thans bij de stichting in gebruik zijnde lokalen. Aaangezien echter de normen, volgens welke daarvoor door het rijk vergoedingen worden ontvangen, nog slechts ten dele be kend zijn, en ook nog geen salarisregeling is vastgesteld, menen B. en W. dat het nog niet mogelijk is de inkomsten en uitgaven volledig te ramen. Er is dan ook nog maar alleen geraamd de vergoeding van het rijk, betreffende de kosten van de gebouwen, groot f 17.564,28. Als alles meeloopt, komen er dus heel misschien in 1957 twee open bare kleuterscholen in semi-permanente Lamer sbekertoernooi In de biljartwedstrijd om de Lamers-beker speelde Excelsior tegen ,,'t Vosje", welke in een 10—10 gelijkspel eindigde. De .persoon lijke uitslagen waren: C. Grapendaal (E.) 76 64 40 14 0 Beentjes (V.) 67 67 40 7 2 H. Middelkoop33 33 31 8 2 Kranenburg 32 26 31 5 0 C. Grapendaal 76 33 19 9 0 Nijman 53 53 19 13 2 F. H. Hessen 35 29 23 7 0 Kiekens 32 32 23 10 2 J. Wisker 49 49 26 9 2 Kranenburg 32 28 26 5 0 P. Appeldoorn 74 74 37 10 2 Beentjes 67 54 37 8 0 C. Ooyevaar sr. 74 71 26 11 0 P. Baltus 62 62 26 16 2 N. Vessies 113 59 20 10 0 C. Hensbergen 100 100 20 8 2 B. Groot 57 57 33 12 2 Johansen 69 63 33 7 0 J. v. d. Maat119 119 31 21 2 C. Hensbergen 100 73 31 3 1 0 Enige leden van de rennersclub „Kenne land" hebben wederom met succes deel genomen aan diverse wegwedstrijden. Ab. Geldermans won de ronde van Monster. In de bekende klassieker Groningen, Drente, Groningen over een afstand van 195 km. eindigde Koen Niesten op de derde plaats. Chr. Jong die voor de eerste maal een klas sieker reed eindigde op de eervolle vijfde plaats. De grootste verrassing van het kam- pioenstoernooi om de provinciale titel is de 33-jarige A. Grooteman uit Wervershoof, in de kop van Noordholiand. Het is deze speler gelukt door twee achtereenvolgende overwinningen op Visscher (Zaandam) en F. Slot (Haarlem) na vijf ronden aan de kop te komen. Wel staat v. d. Sluis, die een nederlaag kreeg van Beliën, nog „echt" aan de kop met 6 gespeeld 10 punten, maar relatief straat Grooteman het gunstigst. Aan het rustige, weloverwogen spel van Grooteman te zien, zal hij een ernstige kan didaat blijken te worden voor de kampi oenstitel. De spelers uit Ken-nemerland blijven ver liezen. Dukel behaalde twee remise par tijen tegen J. H. Ansems en C. Beeke, doch speelt niet in zijn beste vorm. Tegen Beeke kon hij met drie stukken voordeel in het eindspel de juiste winstgang niet ontdek ken. H. Berk kreeg twee nederlagen van J. H. Ansems en P. van Heerde aan de broek en F. Slot als kampioen van Kennemer- land doet het wel bijzonder slecht. Hij verloor overtuigend van Grooteman. De 21-jarige Beliën uit Heemstede heeft tot nu toe nog het beste resultaat behaald. Hij won van Sluis, de leider, die een grove blunder maakte en zondag tegen Beeke een normale remise forceerde. De stand na de zevende ronde is: v. d. Sluis 10 (uit 6), Grooteman 9 (uit 5), Stahlberg 9, v. Heerde 8, Beliën 7 (uit 6), J. H. Ansems 6 (uit 4), Beeke 7, Dukel 6, Huisman 6, Den Doop 5, ADVERTENTIE met nieuwe speciale vergasserkop geven meer warmte verbruik 7 of 14 uur op 1 liter petroleum v a. ƒ39.50 KENNEMERLAAN 1 TELEFOON 5853 In „Hervormd Beverwijk" wordt mede gedeeld dat het de bedoeling is en tot de mogelijkheden behoort om in het komende voorjaar met de tweede etappe van restau ratie van de Grote kerk te beginnen. De kerkvoogden hebben zich voorgesteld om dan te beginnen met de afbraak en de bouw van een nieuwe consistoriekamer en de verwarming van de kerk. Volgende week Simavi-collecte Van 8 tot 13 oktober wordt in Beverwijk een inzameling voor Simavi gehouden. De opbrengst is bestemd voor de drin gend noodzakelijke uitbreiding van een melaatseninriehting te Mili op Nieuw- Guinea. Met de moderne middelen kan aan' me laatsheid tegenwoordig vaak een haft wor den toegeroepen en in zo'n leprozerie wacht de patiënten een liefdevolle verzorging. Voorts zal Simavi mede de schouders zet ten onder de kindersterfte-bestrijding op Nieuw-Guinea. Het sterftecijfer beloopt buiten de grote-stads-centra wel 40 tot 50 percent. Onkunde op het gebied van de hygiëne is oorzaak van veel leed. Mevrouw G. K. LyesenBreukelaar, Dr. Schuitstraat 27, telefoon 4170 zal gaarne inlichtingen verstrekken en het comité kan nog veel medewerkers(sters) gebruiken. Als eerste abonnementsvoorstelling, die op donderdag 4 oktober in hét Kehnemer Theater in Beverwijk plaats vindt, zal het Nieuw Neerlands Toneelgezelschap onder artistieke leiding van Frits van Dijk en Guus Hermus opvoeren „Moederdag", blij spel in vier bedrijven door André Birabeau. Hierin treden op Ton Kuyl, Louis Borel, Ferd. Stemeberg, Ger Smit, Marie Hamel, Bé Schenk, Marion Gobau, Betsy Smeets, Manon Alving en Aaf Bouber. Het winterprogramma van het departe ment Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opent met een kléin- kunstavond die plaats vindt op donderdag 18 oktober. Dr. A. Melchior uit Haarlem verzorgt een lezing met film over Zuid- Amerika op maandag 19 november. Een voordrachtsavond vindt plaats op dinsdag 12 februari door de heer J. L. van Reuven uit Oostzaan. Een filmavond staat op het programma op dinsdag 19 maart, de heer A. A. Gols uit Rijswijk zal op deze avond een film vertonen over Ierland. Bovendien worden dit seizoen nog enkele excursies gehouden, de eerste vindt plaats op zaterdag 6 oktober naar de tunnelbouw te Velsen. De Breestraat-vereniging heeft plannen uitgewerkt om van de eerste helft van no vember tot St. Nicolaas en indien mogelijk in de week' vóór Kerstmis de Breestraat van een straatversiering en -verlichting te doen voorzien. Men koestert hiervan grote verwachtin gen en toont zich bijzonder voldaan over het feit dat het gemeentebestuur van zijn instemming met dit plan heeft doen blijken. Op een onderlinge afstand van 12 meter zullen aan de rand van het trottoir zes meter hoge vlaggemasten worden opge richt. Van deze masten zal een van elektrische lampjes voorziene boog naar de gevels van de winkels lopen en aan de andere zijde van de paal een kortere boog naar de straatzijde zijn gekeerd. Onderling worden de palen verbonden met slingers van elek trische lampjes. Op het smalle gedeelte van de Bree straat, van Hobbestraat naar Shans, maakt het belang van de verkeersveiligheid de plaatsing van deze masten niet mogelijk. Hier zullen stalen kabels op vijf meter boven de straat worden aangebracht als steun voor de aan te brenger verlichte bogen naar de gevels der winkelpanden. Zijpe 4, Slot 3, Visscher 2. Zaterdag en zon. daig wordt de wedstrijd in het Amsterdams schaakhuis voortgezet. Dukel ontmoet dan in de achtste en negende ronde Stahlberg en v. Heerde; Grooteman ontmoet Den Doop en Zijpe en Berk speelt tegen Stahl berg en Huisman. Bridgeclub „Never Down" Na het spelen van de tweede ronde in de onderlinge competitie van de R.K. bridge club „Never Down" is de stand als volgt: 1. mevr. GroenJ. Schaaper 126.99; 2. W. GroenTervoort 123.80; 3. MaksRomein 119,84; 4. heer en mevr. Kramer 112.89; 5. H. SchmidtTesselaar 107.15; 6. Hoogerheide Witlox 107.15; 7. Duin—Ponein 106.35; 8. SchramKuis 105.75; 9. J. HulsJ. Hamers 105.56; 10. heer en mevr. Braun 105.56; 11. TimmerWillems 105.16; 12. dr. Vos—dr. Versélewel 100.60; G. SchaaperPartner 100; 14. MohrVendel 98.42; 15. BoerlageKorte 97.22; 16. N. Schuyt—Hoogland 97.21; 17. BoermanEggermont 99.44; 18. v. Kampen— Schuyt jr. 93.65; 19. Gebr. Zwager 88.89; 20. heer en mevr. Admiraal 88.09; 21. heer en mevr. Bolliger 87.30; GriensvenBoerlage 86.52; 23. mevr. SchaapW. Schaaper 84.13; 24. P. SchmittFrankemölle 76.18. „Onder Ons" houdt klaverj'asdrive De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" organiseert vrijdagavond 5 oktober in haar clubhuis een drive, waaraan door een 'v2er kan worden deelgenomen. VEILINGBERICHT 1 oktober Andijvie f 0,12f 0,32; sla f 0,05f 0,15; spi nazie f0,16f0,52; postelein f 0,19f 0.35; tomaten f0,20f0,48; komkommers f 0,12 f0.36; sperciebonen f0,55f 1.25; snijbonen f 0,45-f 1,35; pronkbonen f 0,32-f 0,58; bos- peen f 0,34—f 0.48; waspeen f 0,29f 0,43; prei f 0,12f0,26: groene kool f 0,18f 0,28; knollen f0,11—f 0,21. NEW YORK (United Press) Het voor onderzoek naar de botsing tussen het Ita liaanse passagiersschip Andrea Doria en het Zweedse passagiersschip Stockholm kan volgens een welingelichte zegsman nog wel zes weken duren. Het werkelijke pro ces begint in de loop van het volgende jaar. Advocaten verwachten dat het proces zich over zes of meer jaren zal uitstrekken. De voornaamste vragen waar het om gaat zijn: Was het mistig in de nacht van 25 juli voor de kust van Nantucket, en, inr dien ja, hoe mistig? Voer een van beide of voeren beide schepen met volle kracht door een mist zonder de vereiste voorzorgsmaatregelen te hebben genomen? Volgens de internationale bepalingen moet een schip in mist met een zodanige snel- reid Vaten dat het mogelijk is binnen de helft van de gezichtsafstand te stoppen. 3. Heeft een van beide schepen zich onglo'óA loofd in de weg van het andere geplaatst vlak voor de botsing? 4. Bevond een van beide schepen zich buiten zijn koers en be staan er „eigen koersen" voor schepen op druk bevaren zeeën, of is iedere kapitein individueel verantwoordelijk voor zijn eigen route? Volgens de derde stuurman van de Stock holm, Eemst Carstens Johannsen, voer zijri schip op volle kracht in een heldere nacht met een schitterende maan. De Andrea Do ria kwam uit een mist te voorschijn, zo beweerde hij, maakte een wending naar links in de weg van het Zweedse schip, en voor hij iets had kunnen doen, had de boeg van de Stockholm zich reeds in de zijde van het Italiaanse schip geboord. Deze week zullen de advocaten, die op treden namens personen die schadevergoe ding eisen, de gezagvoerder van de Andrea Doria, kapitein Calamai, op deze punten verhoren. Als hij de getuigenbank verlaat, verwacht men een duidelijk beeld te heb ben van de verslagen van beide kanten en te kunnen vaststellen wie verantwoordelijk was voor de scheepsramp. OSLO (United Press) De eerste Noor se „walvisfabriek", de „Suderoey", is gis teren uit Noorwegen naar het zuidpool gebied vertrokken als eerste van twintig varende fabrieken van zes landen, die in het seizoen 19561957 deelnemen aan de walvisvangst. Dit jaar zijn er twintig varende expedi ties en drie land-stations met een totaal van 243 walvisvaarders en 16.300 man. Vorig jaar waren er negentien varende expedities en drie landstations met 278 wal visvaarders en 15.068 man. Bij internationale overeenkomst is het aantal walvisvaarders met 35 verminderd. Eveneens is tenzij Nederland of Japan protesteert het aantal blauwe walvissen- eenheden, die gevangen mogen worden, dit seizoen van 15.000 tot 14.500 verminderd. Hoewel het aantal walvisvaarders ver minderd is zullen de grotere snelheid van de schepen en hun modernere uitrusting, zowel als de grotere machine-kracht (de Japanners hebben bovendien een „fabriek" meer dan verleden jaar), de concurrentie heviger maken dan ooit. De deelnemende fabrieken zijn: negen Noren, vijf Japan ners (waaronder de Kyokoeyp Maroe eer tijds de Olympic Chailenger), drie Britse schepen, Southern Harvester, Southern Venturer en de Balaena, het Zuidafrikaanse schip Abraham Larsen, het Russische schip de Slawa en de Willem Barendsz. In Oslo gaat de belangstelling vooral uit naar de Kyokoeyo Maroe en de Willem Barendsz, de grootste en modernste drijvende fabriek. De Argentijnse regering heeft van een consortium in Argentinië het verzoek om een concessie voor de oprichting van een traanfabriek op de vaste wal van het antarctische continent ontvangen. Burgerlijke Stand Heemskerk GEBOREN: Petrus J. G., z. van G. P. Fa- oen Molenaar; Catharina M., d. van Th. Sinnige en C. M. van der Kolk; Adrh- nus J. W„ z. van W. N. P. Smit en J. M. Ko men; Paula C„ d. van J. N. van Somerén en L. Kleyne; Johannes G. M„ z. van G. M. en Stengs; Maria A. J„ d. van W. A T. van Woesik en A. A. Klous; Hendri- kus G, z. van G. G. van Egmond en E. M. bmit. ONDERTROUWDA. Bruyns en M. van Duivenvoorde. ADVERTENTIE SMEEDIJZEREN BIlOUTERIEëN oorclips en -hangers, colliers, armbanden, broches, maskers (exotische figuren). Keuze uit meer dan 100 modellen. Kunsthandel KENNEMERLAAN 55 De handbalvereniging „IJmond" heeft zondag voor wat de eerste dames- en heren elftallen betreft een succesvolle dag gehad, al heeft dan de uitslag van heren I tegen Amstel I op „Watervliet" aan een zijden draad gehangen. De IJmonders zorgden voor een verrassing door het iets technisch heter spelende Amstel in de laatste fase van de strijd na enerverende spanning met een 13- 11 nederlaag huiswaarts te sturen. De par tijen gaven elkaar weinig toe, waarbij aan vankelijk IJmond met iets doortastender aanvallen kans zag aan het langste eind te trekken en een kleine voorsprong te nemen, die door Amstel voor de rust tot 5-4 was teruggebracht. De Amstelspelers misten na de her vatting met volledig aanvallend en terug trekkend spel de IJmonders-aanval te be dwingen, zodat de thuisclub het van aan vallen over de vleugels moest hebben. Wis selend kwamen de doelpunten, dan bij Am stel en vervolgens bij IJmond, waardoor de balans vaker in evenwicht kwam met stan den als 6-6, 8-8 en 9-9. Toen IJmond enkele keren verzuimde tijdig in de verdediging terug te trekken werd het zelfs 9-11 voor Amstel. Doch toen, vlak tegen het einde en met vlottende combinaties op links, waarin K. Klesser een groot aandeel had, zag IJmond de winstkans toen de stand 11-11 werd. Met een laatste verwoede poging kon Amstel tenslotte een 13-11 nederlaag worden toegebracht. Dames wonnen Zoals was te voorzien hebben de IJmond I-dames tegen het voormalige voetbalteam Full Speed I opnieuw een overwinning kun nen boeken; hoewel in de eerste speelhelft flinke tegenstand door Full Speed werd ge geven. Na de ruststand, 3-0 voor IJmond, waren de IJmond-dames echter niet meer te stuiten en zag Full Speed zelfs geen kans om doelvrouwe M. Klesser ook maar een maal te passeren. De eindstand werd 9-0 voor IJmond-dames. Ook in Haarlem Het bezoek van de IJmond 2-dames aan THB in Haarlem heeft in een gelijkwaardige kamp een kleine overwinning voor de be zoeksters opgeleverd, voldoende voor de twee punten. IJmond was met schieten iets gelukkiger en won met 5-4. Het tweede IJmond-herenelftal, dat in 'Alkmaar tegen AVA I strijd leverde heeft het aan activiteit in de aanval niet ont broken, maar moest met het kleinste ver schil 10-9 toch de punten aan de Alkmaar- ders laten. Marine oppermachtig De marinemannen uit Den Helder „Adel borsten. 1?,. die op bezoek waren bij IJmond 3-heren, hebben met duidelijke cijfers te verstaan gegeven, dat het IJmond-team lang niet tegen de geponjaarde heren was opge wassen en in het algemeen in een te zware afdeling vertoeven. De uitslag werd 4-26 voor Adelborsten. Overigens waren de uitslagen: Junioren dames: Rapiditas A-IJmond A 8-1 en meis jesaspiranten: De Blinkert A-IJmond A 4-2. Bridgeclub „Driehuis" De totaal uitslag na de derde wedstrijd der wintercompetitie van de bridgeclub „Driehuis" is fin percenten): 1. heren Schaaperv. d. Vlugt 178,57; 2. heren BornCleeren 173,81; 3. heren Ouwer- kerkVlotman 165.27; 4. heren Bosman Ermshout 165,08; 5. heer Snoekmet partner 163,49; 6. heren Pennockv. d. Vlugt 159,52; 7. heren OomsKlinkenberg 159.26; 8. echt paar v. R.umpt 149,86; 9. heren Wescherv. Doorn 149,29; 10. heren SciaroneBosman 145,44; 11. mevr. Dijkshoorn—heer Heykants 145,43; 12. dames BerkhoutHeykants 142,23; 13. heren DupkerNeed 136,54; 14. heren BaisRibbens 135,27; 15. dames Snoek Ooms 134,25; 16. heren Krabde Waal 134,23; 17. mevr. v. Hoftenmet partner 130,65; 18. mevr. v. Dokheer v. Gameren 127.32; 19. heer Noortmanmet partner 126,02; 20. heren Berkhoutv. d. Rij 125,78. Het met twee invallers spelende Waterloo kan op een goede wedstrijd terugzien tegen AGS: het heeft door een 31 overwinning beide punten mee naar IJmuiden genomen. Het liet er zich in het begin niet n ar uit zien, want binnen 5 minuten moesten de IJmuidenaren met een 10 achterstand genoegen nemen. Na 25 minuten scoorde invaller Zwaan de gelijkmaker voor zijn club. Deze gelijkmaker gaf Waterloo de kracht om door te stoten en nog voor de rust gaven Post en N. Schaap na prachtig samen spel de IJmuidenaren een veilige 31 voor sprong. Deze voorsprong is na de rust geen ogenblik in gevaar geweest want de Amster dammers konden tegen het beter spelende Waterloo niet op, en Waterloo waande zich veilig, en voerde het samenspel te veel door en slaagde juist daar door er niet in de score op te voeren BEROEPEN. Tot predikant van de geref. kerk onderh. art. 31 K.O. te IJmuiden, is beroepen ds. J. Faber te Deventer. Op maandag kwamen in IJmuiden binnen: Lijnbaan van Kopenhagen, Mariel van Phi ladelphia, Rilda van Helsingborg, Plato van Kopenhagen, Mangen van Rouen, Saxon Queen van Swansea, Maas van Bremen, Texelstroom van Liverpool, Roelf van Aal- borg, Equador van Norrbrunn, Wiros van Stockholm, Bittern van Liverpool, Jelö van Drammen, Ahoy van Hudiksvall, Monviore van Monrovia. Vertrokken zijn: Alpha naar de Noordzee British Dukeman naar Swansea. Anna Eli sabeth naar Londen, Northern Gulf naar Perzische Golf, Norwich Trader naar Rot terdam, Patria naar Rouen, Alouette naar Harlingen. Trijanus naar Pasajes, Nether lands Coast naar Rotterdam, Tento naar Gulfporto, British Rose naar Aden. Gaas- naar Rotterdam, Plancius naar Dom- so, Vhestroom naar Huil, Tamar naar Gi braltar.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7