Duurder gas en duurder water door Velsens raad begrijpend goedgekeurd Bezoek aan Albert Schweitzer Mode Bij vriezen of dooien: altijd is gasverwarming onrendabel 11 Koopje van de week| THALIA >y Visserij- varia TWEEDE ULO WORDT EEN FEIT Geduld jegens bouwers teneinde 4 3 DIRECTOIRES t Directeur Junius Ingerman, werd verwelkomd door gorilla WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 9 Nu bouwen Lawaai Hinderlijk Geschrokken „Denk en Zet" zette het seizoen in Slangen weg Duurder gas Gas-gokje Sproeien Ziekenhuis zonder ULO 1 en ULO II van 1.85 voor A nder geluid Inspectie Toestand wanhopig Politie en zes percent Opvoering „Lepelsteeltje" door „Vrij en Blij" „Goud van Napels" in speciale voorstelling Uitbreiding Da Costaschool gegund Studieclub „De Vezel" opent het nieuwe seizoen MET VERBLUFFEND GEMAK zijn zowel de verhoging van de Velsense gas- als van de watertarieven gisteravond door de raad van zijn zegel voorzien: geen enkele stem verhief zich tegen deze door alle afgevaardigden als nodig erkende herziening van de prijzen. Een tweede belangrijk punt, dat evenmin wrijving opleverde het geluid van één der P.v.d.A.-raadsleden daargelaten was de omstreden bouw van een tweede ULO in IJmuiden, waartoe de raad na een langdurig, maar goeddeels B. en W. volgend gesprek besloot. Waarmee het tegenrapport van het hoofd der Wil lem de Zwijger-ULO, die het niet eens is met een tweede school, maar de bestaande uitgebreid wil zien, terzijde werd geschoven en men zich refereerde aan het rapport van het Nederlands Economisch Instituut over deze materie. Tussen neus en lippen liet wethouder De Boer (Arbeid) door schemeren, dat Velsen zeer binnenkort de gevaarlijke rub berslangen aan de gascomforen gaat verbieden. Het bedrijf wordt gemoderniseerd. De heer Lips (A.R.) ontdekte in het begin der vergadering enige hiaten in een koopcontract met de heren De Jong, dat thans ontbonden wordt, omdat zij toch niet bouwen in „Velserbetek", nadat er veertien keer een poging is gewaagd, de andere partij tot een overeenkomst te brengen en de bouw te laten doorgaan. Hij pleitte nog één keer voor continuering van het geduld jegens deze „kopers", die naar zijn smaak niet voldoende kans hebben gehad: reeds eerder had de gelegenheid geboden moeten worden een ultimatieve datum te stellen, zodat de betrokkenen vroegtijdig hun maatregelen hadden kunnen nemen, meen de h'\ Hij stelde dan ook het college voor, een bepaalde modus te vinden,, die alsnog de wederpartijen bevredigt. De heer Schilling (C.P.N.) was een andere mening toegedaan: er is zestien keer aan dit contract getrokken en hij kon het dus ook wel met het college, wiens geduld nu uitgeput is, eens zijn, al pleitte hij voor soepelheid bij een eventueel nieuw stukje grond voor de heren, wanneer ze dan alsnog bouwen willen. Eveneens anders dan de heer Lips wilde de heer Walthuys (C.H.) nu het been maar eens strak houden en daar kon de wethouder, de heer Verbeek (Arbeid, O.-W.) in meegaan; door de sleur in deze jaren-oude zaak af te wegen tegen de vlot heid, waarmee nu gebouwd wordt in Vel- serbeek blijkt al heel duidelijk dat dit lap je grond al te lang renteloos heeft gelegen en het had al lang bebouwd kunnen zijn. Bovendien zou een minder forse houding een precedent voor anderen scheppen; en de gemeente leeft het contract nu eenmaal volledig na. Met enige achtergronden als bewijsmateriaal in de hand toonde hij aan, dat de aspirant-bouwers bovendien ge poogd hebben een aannemer in te schake len om deze nieuwbouw aldus in de sfeer der speculatie te betrekken. ïïochten dé* heren De Jong nog eens terugkomen, dan is er geen enkele, reden om ze te weren, maar op deze grond kan nü tenminste gebouwd worden door ande ren, nadat de percelen al te l„ng het onder werp zijn geweest van langdradige onder handelingen, die toch geen eind konden vinden. De heer Lips hield nog even vol, maar moest het toch afleggen tegen de meerder heid van de vergadering, die korte metten wilde maken en wethouder Verbeek strafte hem af met de opmerking, dat de gemeente weliswaar de renté heeft ont vangen.... maar het eigendom gederfd. Met algemene stemmen voor werd het voorstel geaccepteerd. De heer Schilling haalde voorts een stokpaardje van stal, toen de verkoop van grond aan de heer W. A. Rolvink in IJmui- ADVERTE W SLAAPT U ZO /asLt - den aan de orde kwam: weer zou er een bedrijfje midden in de bebouwde kom aan de Scheldestraat komen, terwijl er elders „ruimte te over" is: hij zou wel eens rustig willen babbelen ovër dit oude zeer. Immers: het begint met een verzorgend bedrijfje dat geleidelijk uitgroeit tot een lawaaiige industrie, die de continu-arbei- ders uit de slaap houdt. „Het is zelfs eens iemands dood geweest", merkte hij som ber op. De heer v. Leeuwen (kath.) viel de heer Schilling af: op deze plek kan de heer Rolvink beslist geen groot bedrijf op trekken het wórdt een typisch timmer- bedrijfje, waarvan de activiteiten alleen maar wat kleur en fleur scheppen in de woonwijk; onverwachte steun echter kreeg de communistische afgevaardigde van de heer De Jong (A.R.) en de heer Lips kon voor beide standpunten wat voelen: in Velsen-Noord is een zéér hinderlijk be drijfje gevestigd, dat het standpunt van de heer Schilling wel waar maakt, naar hij meende. Komen er inmiddels nog 1500 nieuwe huizen bij in Velsen, waarvoor de leidingen al liggen, dan wordt de exploitatie van het gasbedrijf weer makkelijker en dan zou het egalisatiefonds inderdaad eens in wer king kunnen treden om een schommeling op te vangen. De noodzaak is nu inmid dels wel duidelijk van een hogere gas- prijs en hij liep fijntjes vooruit op de komende begrotingsbeschouwingen door persoonlijk te stellen, dat het loonpeil geen invloed op de gasprijs mag hebben, omdat de minister van Binnenlandse Zaken ge houden is, de hogere sociale lasten via het gemeentefonds terug te betalen. Het college keek al bedenkelijk.... u Tien tegen één dat er op onze beddenafdeling wei een matras te vinden is, waarop U wél heerlijk zult kunnen slapen. Wij zullen U gaarne adviseren. De Wijk aan Zeese dam- en schaakclub „Denk en Zet" is weer aan het nieuwe sei zoen begonnen. Alvorens 'het spel een aanvang nam werd een korte huishoudelijke vergadering ge- houden. De voorzitter de heer M. Klein richtte in zijn openingswoord enige woorden van af scheid tot de familie Bol. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij een fraai bloem stuk aan Woorden van welkom sprak de voorzitter tot de nieuwe eigenaar van het clubhuis, de heer A. Moens. Hij sprak hierbij de hoop uit dat de goede verstandhouding zal blijven voortduren. De vereniging telt momenteel 22 leden. Deze eerste avond werd doorgebracht met een simultaan-séance, waarbij aan zeven schaak- en negen damborden werd gespeeld. Als spelers traden op de heren F. van Son (dammen) en M. P. Suiker (schaken). Het uitbreidingsplan, door de raad goed gekeurd, heeft grond beschikbaar gesteld voor verzorgende bedrijven, zo repliceerde de heer Verbeek, erkennende dat het Velsen-Noordse bedrijf uitermate hinder lijk is. Dit ontstond echter, toen er nog geen grond voor verzorgende bedrijven werd gereserveerd. „Het onderhavige timmerbedrijfje, nota bene 260 vierkante meter groot, hoort hier thuis", zo vatte hij samen, al wiste hij niet weg, dat de toe komst wellicht enkele problemen in dit kader kan opleveren. De muntgas-meter-kwestie ontlokte de heer Lips andermaal een gedegen toe spraak met de vraag onder meer, of, als de muntgas-meter-installaties overgedra gen worden aan de huiseigenaren, deze apparaten wel deugen en geen gevaar kun nen opleveren. Ook de heer Den Hol lander (C.P.N.) had in het gemeenteblad gelezen, dat de gemeente 5.000,kan be zuinigen door d» leidingen en apparaturen van de muntgasmeter op de huisbaas over te dragen en hij wilde wel eens weten, waar die vijf mille dan heengaan. Verder beklemde hem de vraag, of straks het gas- bedrijf de zaken blijft onderhouden het- geeh té prefereren "zdu" zijn of dat de huiseigenaren hiervoor opdraaien. Het juridische tintje ontdekte de heer Tonino (kath.) aan de voordracht: als er overgedragen wordt, moet de andere partij in dit geval de huiseigenaren dit aan vaarden met alle lusten en lasten. In zijn antwoord omzeilde de wethouder H. d e Boer (arbeid, bedrijven) allereerst dit detail: het is slechts een verandering van een verordening. Bovendien wordt niet de meter maar de meter installatie overgedra gen. Mocht men de installatie weigeren over te nemen, dan wordt zij weggehaald en krijgt de eigenaar de raad op andere wijze, in overleg met het gasbedrijf, gas te betrekken. Overigens een geval, dat ge heel theoretisch is. Binnenkort kunnen er belangrijke ver anderingen in de installatie verwacht wor den, zodat de gevaarlijke rubberslang wordt afgeschaft, deelde de heer De Boer ter loops mee. Hij zag overigens geen verandering in de situatie voor de verbruikers; het is zuiver een ukase, om het gasbedrijf verder te kunnen moderniseren en de verantwoorde lijkheid voor de leidingen zal wel blijven berusten bij het gasbedrijf. Nadat de heer Den Hollander zich nog even onge rust had gemaakt over de veiligheid, die dus nu deels onder de supervisie van de huiseigenaren komt, kwam de heer D e Boer terug met een slotopmerking: waar de zaken elders draaien, zoals nu ook voor Velsen wordt voorgesteld, komen geën moeilijkheden voor. In „het gas" blijvend, kon de raad direct doorbijten in de nieuwe tarifiëring her ziening van de gasprljzen als gevolg van duurdere kolen, stijgende sociale lasten en andere kostenverhogende omstandigheden. De heer Disselköter (Arbeid) begon met een herwaardering van het gemeente blad: „het zat er eigenlijk verleden jaar al in". De fractie van de P.v.d.A. kon dan ook kennelijk meegaan de heer Dis selköter haakte even op de 1 cent duurder kookgas en de 1 1/2 cent meer voor het industriegas in, waar hij het na de motivering van het college toch wel mee eens kon zijn, temeer, daar de zes percent en andere kostenstijgingen nu nog niet gelden. Niettemin hield hij de hoop levend, dat het bedrijf volgend jaar een overschot kan aanwijzen en dat dan het egalisatiefonds weer wat kan worden gespekt. De heer Visser (A.R.) gaf het college eveneens toe, dat er geen onderuit-komen meer aan was. Dat het egalisatiefonds niet heeft kunnen bijspringen, betreurde de heer Visser overigens met zijn voorganger en hij merkte voorts op, dat het dure piekgas door de inmiddels uitgebreide propaan- luchtinstallatie wordt opgevangen en hij wilde in dat verband graag weten, of het verwarmingsgas inderdaad de pieken ver oorzaakt. Wethouder De Boer had het dus niet moeilijk; hij trad in de finesses van het egalisatiefonds, dat straks een deel zal krjjgen van de f 140.000,die de gemeen te meer zal ontvangen. Inmiddels heeft Velsen echter de koienprijs op f 70,50 per ton geschat en menige andere gemeente houdt f 74,aan, zodat de kans niet ge ring is, dat het egalisatiefonds er tóch weer naast zit. Buiten mededinging wierp de heer N u y e n s (Kath.) zich in het vredige strijdperk, uiteraard aanhakend op de f 140.000,die straks meer wordt geïnd, terwijl er f 80.000,meer nodig is, om het gasbudget sluitend te krijgen. Er zou dus f 60.000,— in het egalisatiefonds kunnen vloeien, maar het element, dat de wethou der in zijn antwoord bracht, door name lijk, te vermoeden, dat de gemeente niet helemaal eerlijk verhoogt, omdat Binnen landse Zaken immers, naar het zeggen van de wethouder, een deel van de stij gende kosten terugbetaalt, had hem iet wat pijnlijk verrast. Terugkomend vertelde de heer D e Boer, dat het dure piekgas inderdaad door de verwarming wordt veroorzaakt; bij zachte winters blijft de kapitaalslast van de propaanluchtinstallatie geheel op het bedrijf rusten en als het gaat vriezen, moeten andere gemeenten of de Hoog ovens bijspringen voor soms 100°/o van de grondprijs. Het piekgas veroorzaakt dus altijd moeilijkheden, of het nu vriest of dooit en er zal nog wel eens een boom over opgezet worden, of verwarmingsgas hoe dan ook economisch is. Aan de andere kant kunnen aardgas en andere verwar mingsmogelijkheden deze lijn wel weer ombuigen, maar momenteel wordt het gas voor verwarmingsdoëleinden dan ook niet gepropageerd. De kwestie van de vergogding door Bin nenlandse Zaken en de daaruit voort vloeiende consequenties wilde hij, nu ze nog niet te overzien zijn, liever niet in discussie brengen. Vervolgens werd de ho gere gasprijs zonder stemming gefiatteerd. Mevrouw H e y k o o p (Vrijheid) twijfel de aan het „overmatige sproeien der Vel sense tuinen" door de burger als prijs verhogende factor voor het water. Want de gemeente doet het nog veel erger, meende zij: de plantsoenendienst versproeit bak ken water en geeft daarmee het (slechte?) voorbeeld, zelfs met behulp van ganse waterkanonnen. Dat veronderstelde de heer Den Hol lander inmiddels niet: de groepen, waar in de verbruikers naarmate de omvang van hun gebruik worden verdeeld, speelt in dit probleem een duidelijker rol, al wil het college- het tomeloos sproeien der tui nen terecht beteugelen. Want straks zou het er van gaan komen, dat de klanten, die niet sproeien even duur water betrekken als de overdreven tuinspuiters. Hij kon het dus met de voorgestelde ver hoging eens zijn. De heer De Boer staafde het voorstel met de feiten: in Santpoort bijvoorbeeld wordt duchtig gesproeid en het is voor gekomen, dat in „Maranatha" geen water in de verloskamer was, omdat de andere Santpoorters zo overmatig sopten. Ook hier dus een „piekbelasting". Wie voor 300 kubieke meter wil con tracteren en wil sproeien, mag dat rustig doen, maar moet er voor betalen. En als hij het niet gebruikt, zit hij er toch aan vast. Niemand wordt er jian ook door ge hinderd. Het bedrijf zal de Velsenaren inmiddels uitvoerig voorlichten over de nieuwe rege ling, beloofde de heer De Boer. Wethouder A s c h o f f (C.H.) sprong in de bocht voor de plantsoenendienst, die hier en daar uit eigen waterwellen put en dus echt niet aansprakelijk is voor het stijgende gebruik, zoals uit de raad werd gesuggereerd. De agenda bepaalde zich verder tot een uitdijend debat over de tweede ULO in IJmuiden. Mevrouw Klimp (Arbeid) was bljj met het rapport van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam over de noodzaak van een tweede ULO en bouw de daar dan ook volledig op: men hield zich in Rotterdam strikt aan de opdracht en de conclusies, die er uitkwamen zijn dan ook zuiver. De reactie van het hoofd van de ULO, de heer Wiedemeyer, bepaalde zich niet bij het onderwerp, meende mevrouw Klimp, die het schoolhoofd verweet, dat deze zich buiten de onderwijskwesties begaf. Inmiddels achtte ook zij zich verre van competent, maar zij neigde naar de twee de ULO, alleen al omdat een „grote school" minder aantrekkelijk is dan een kleinere, wat dus tegen een verder-uitgebreide Wil lem de Zwijger-ULO pleit en vóór een parallelschool in westelijk IJmuiden. Zij had inmiddels een adviesje uit de kring der inspectie voor het onderwijs ge mist en zag over het geheel niet voldoende kracht in de argumentatie van de heer Wiedemeijer. In Bloemendaal wordt een tweede ULO overwogen omdat de bestaande school de 500 leerlingen gaat overschrijden. Een tweede ULO in oud-IJmuiden, zo als de heer Wiedemeijer langs een omweg ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ALLEEN DONDERDAG VRIJDAG en ZATERDAG zo lang de voorraad strekt pracht kwaliteit fant. tricot 4 4 A LAAT 4 4 <3 ■4 4 4 4 4 maten 40 - 42 - 44 DIT NIET 4 maten 40 - 42 - 44 p- 1.59 VOORBIJGAAN I VlINIKUSI UALEKIJ Lange Nieuwstraat - Marktplein «j Telefoon 5205 IJmuiden p TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT als tussenweg bepleitte, leek haar aller minst wenselijk: Duinwijk is uiteraard dé plaats. Ook de heer Lips kon de heer Wiede meijer niet volgen. Met de heer P 1 e y 1 e r (Vrijheid) eveneens voor het standpunt van B. en W. leek de zaak wel beklonken, te meer daar de katholieke fractie aanvanke lijk het „zwijgen is toestemmen" huldigde en tenslotte de communisten eveneens ach ter B. en W. bleken te staan, al wees men uit die hoek ook naar een mogelijke vesti ging van de tweede ULO in Santpoort. Er kwam evenwel een dissident geluid uit de Arbeid-fractie en wel uit de mond van de heer v. H a m e 1 e n, die onder meer een rapport van andere zijde dan de eco nomische wenselijk achtte. Hij meende, dat daaruit wellicht heel andere conclu sies zouden zjjn getrokken: de toestand aan de Willem de Zwijgerschool wordt inderdaad moeilijk door lokalengebrek, maar een geheel nieuwe school vergt zo veel financiële offers, dat men het in het college wat de voorbereidingen betreft, be slist wat kalmer aan had moeten doen. Bovendien: is er niet in de IJmond- richting gezocht en kan het oude Bever- wijkse gebouw niet dienstig worden ge maakt aan een vernieuwing of zou het niet verstandig kunnen' zijn een nieuwe ULO in Velsen-Noord te vestigen? Hij borduurde hier nog enige tijd op voort, zeggende, dat de afstand tot de nieuwe Duinwijk-ULO wel wat erg groot wordt voor Santpoort of Velsen-Noord. De heer N u y e n s (Kath.) zweeg ten slotte toch niet, nu de heer v. Hameien nieüwe geluiden had laten horen, maar hq zag achter deze redenatie weinig motieven voor de uitbreiding van de bestaande ULO en alleen maar een oratie in de richting van „Laten we maar niets doen". Wethouder De Boer betoogde, dat al lereerst de bevolkingsaanwas van de na oorlogse jaren volgend jaar^op het uitge breid en voortgezet onderwijs gaat druk ken, waardoor de door het N.E.I. genoem de cijfers wellicht minimum-cijfers zullen blijken te zijn. De Rijksinspecteur heeft mede zijn stem pel gedrukt op de zich thans vormende mening: de sfeer is uit pedagogisch oog- nunt bepaald beter op een school met 10 dan met 20 leerkrachten. De moeilijkheid is inmiddels, dat verdergaande pedago gische adviezen niet zijn in te winnen: hiervoor zijn de deskundigen het nu lang niet eens, want er bestaan slechts persoon lijke meningen over. Een té kleine ULO is evenwel zeker uit den boze, alleen al uit de hoek van het Vakonderwijs bekeken, hoewel de pedagogiek op zich zelf wellicht niet direct in het gedrang zou komen. De bestaande ULO-uitbreiding leek de wethouder bepaald niet wenselijk sprei ding van het onderwijs is misschien alleen voor het avondonderwijs te verdedigen. De moeilijkheid van een tweede ULO in Sant poort is, dat men dan niet kan voorzien, of dit instituut tegenover de Bloemendaal- se ULO bestaansrecht heeft. In Duinwijk is echter „achterland" genoeg, die vol doende bevolking voor de nieuwe ULO op zal leveren. In Beverwijk bouwt men straks een nieuwe ULO en mettertijd is dan een tweede zelfs verantwoord, zodat ook Velsen-Noord niet de geschikte plaats is. De toestand is inmiddels wanhopig in de bestaande school te IJmuiden. Volgend jaar zullen er zeker nog 3 noodlokalen bij gebouwd moeten worden. Men mag het feit niet voorbijzien, zo ging de heer De Boer verder, dat de herziening van het ULO-: steem er door komt. Dan zal de tweede ULO alleen maar nodig zijn, meende hij en de door de heer Van Hameien aangehaalde financiële bezwa ren mogen nimmer de doorslag geven: de beste oplossing is de enige en daarin mag geen zuinigheidsoverweging een rol spelen. In tweede instantie kwamen er nog enige woorden van, maar de raad was wel bijna unaniem de opvatting toegedaan, dat de tweede ULO er komen moet, waartoe dan ook na een discussie van een uur werd besloten zonder dat de stembriefjes te voorschijn kwame\. Over de komende zes percent van de gemeente-ambtenaren kwam de heer D e Jong (A.R.) aan bod: de politie en de onderwijzers vallen onder een rijksrege ling en de politie speciaal valt meermalen tussen wal en schip. De gemeente is al eens genereus geweest jegens de politiemensen toen er een „koude-uitkering" aan de orde kwam en de heer De Jong pleitte op nieuw voor de helpende hand uit de ge meentekas. Wethouder Maas (Sociale Zaken), die sympathie uit de raad voor dit plan had gehoord, moest echter meedelen, dat men moet durven vertrouwen op het organisa tie-overleg met de regering, waaruit de verhoging ook voor de politie kan voort komen. Een gratificatie, zoals de heer De Jong in het hoofd had, leek hem nogal moeilijk; in de strenge winter was de koudetoeslag zo algemeen en zo kennelijk óók voor de bij nacht en ontij werkende politiemensen bedoeld, dat de gemeente toen is bijgesprongen. Enige benoemingen werden bij hamer slag afgewikkeld, waarna de raad tegen tienen uiteen ging. Over zijn bezoek van 4 maanden, dat de heer K. J. Junius Ingerman een aantal jaren geleden in Lambarene aan dr. Albert Schweitzer.heeft, gebracht, vertelde hij gis teravond iets aan het eind van een slecht- bezochte ouderavond van de Clara Stern- school te IJmuiden. De Van Rijswijk-zaal van het Cultureel Centrum herbergde slechts enige tientallen mensen en die vlug door het huishoudelijke deel van deze vergadering heenwerkten om zo gauw mogelijk van de verhalen van de heer Junius Ingerman te kunnen genieten. Spreker begon met te vertellen, dat hij be slist geen zendeling was, maar dat hij als directeur van een onderneming op zekere dag ergens in Noord-West-Afrika voor zaken bezig was, toen hem werd aan geraden om dr. Schweitzer eens te gaan bezoeken. Na enige dagen reizen, waarbij hem de verschrikkingen van het oerwoud duidelijk waren geworden, kwam hij dan eindelijk in Lambarene aan, waar hij, als president-directeur „niet eens werd be groet", het zij dan dat een jonge gorilla deze honneurs waarnam. Daarna werd de bezoeker echter door dr. Schweitzer zelf ontvangen en naar bed gestuurd, omdat hij er zo moe uitzag. Spreker zei onder meer, dat hij in dr. Schweitzer voor het eerst een goed mens ontmoette, waarbij men zich beslist niet moest blindstaren op zijn kennis, over theologie, filosofie, chirurgie en musicolo gie, waarin dr. Schweitzer minstens een doktersgraad heeft bereikt. Veel meer is hij, aldus de heer Ingerman, een goed Chris ten, die alleen door zijn waarachtige liefde het klaar speelt in dit oord van ziekte en ellende, met 100° als constante tempera tuur, steeds weer van zijn levensblijheid te getuigen. Wanneer dr. Schweitzer in januari a.s. 82 jaar wordt, heeft hij 45 jaar in dit gebied doorgebracht. Het Franse gouvernement pensioneert zijn ambtenaren in dit gebied reeds op 47-jarige leeftijd omdat zij „op" zijn. Apartheid Zeer krachtig uit de heer Junius Inger man zich tegen iedereen, die het waagt om minderwaardig over mensen met een andere huidskleur te spreken of te denken. Zo kwam spreker op de rassendiscriminatie, die juist in Zuid-Afrika zo duidelijk aan het licht treedt en waarin door de Protes tantse kerken werd voorgegaan, iets, waar over de heer Ingerman zich zeer schaamde. Alleen met liefde kunnen deze moeilijk heden overwonnen worden, zei de spreker, en iedereen is er schuldig aan, dat er nog onontwikkelde gebieden zijn. Door zijn bezoek aan dr. Schweitzer te rekken, werd de heer Ingerman toen voor de keus gesteld mee te werken of te ver trekken. Hij verkoos te blijven. Er werden hem taken opgelegd, die de minste werk zaamheden betekenden en hem in zijn toenmalige verwaandheid geheel knauw den, maar menselijk kwam hij er weer ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale voorstelling Silvana Mangano - Sophia Loren Vittorio de Sica Italië's grootste sterren in een meesterwerk vol sfeer GOUD VAN NAPELS De prachtige film over het bruisende leven in een wereldstadtriest en vrolijk,... passief en hartstochtelijk! Toegang 18 jaar. bovenop, al zou hij er zich voor zijn per soneel meer dan voor geschaamd hebben, naar hij nu nog eerlijk bekende. Als muziekminnaar had de heer Junius Ingerman vele malen genoten, wanneer dr. Schweitzer op zijn eigen gebouwde orgel of zijn speciale tropenpiano speelde, iets, waartoe hij altijd nog enige tijd kon vinden, ook al werkte hij dag en nacht. Dat dr. Schweitzer een groot musicus was, accen tueerde spreker door de anecdote, dat, toen de grote man eens een orgelconcert in de Haarlemse St. Bavo zou geven, hij 'S mor gens om 7 uur aan het orgel zat, dit de ge hele dag door repareerde en stemde om 's avonds om 8 uur te merken, dat er op eens zoveel mensen in de kerk zaten. Met een aantal lichtbeelden toonde de heer Ingerman enkele inheemse typen en enkele veel voorkomende tropenziekten en over het leven van dr. Schweitzer had hij eveneens een aantal plaatjes meegebracht, die stuk voor stuk kenmerkend voor hem waren. Onder het beluisteren van een door J. S. Bach gecomponeerd en door dr. Schweitzer gespeelde prelude werden de laatste plaatjes vertoond en er viel een stilte, die pas werd verbroken, toen de heer Van Driesten namens de oudercommissie de heer Ingerman zeer hartelijk bedankte voor zijn spannende en interessante verhaal. Sinterklaascollecte Tijdens het huishoudelijke gedeelte van deze ouderavond werd goedgevonden, dat de dames Bakker en Grentzius en de heren Van Ginkel en Helemigh de aftredende be stuursleden zullen gaan vervangen. De heer Bismeyer, bestuurslid, dankte de aftreden de leden en bood hen een boekenbon aan, die in dank werd aanvaard. Niet als tijdelijk schoolhoofd, maar als voorzitter van de algemene Sint Nicolaas- commissie, vroeg de heer Van Driesten speciale aandacht voor de in november uitkomende lijsten, waarmee langs de hui zen gecollecteerd zal moeten worden, wan neer tenminste 3250 kinderen een prettig sinterklaasfeest willen hebben. Gisteravond werd ook het reglement voor het vorig jaar opgerichte schoolfonds vast- gesetld. In de Beheerscommissie hebben voor dit jaar plaatsgenomen de dames Vis ser, Bakker en Blok en de heer v. d. Scheer, terwijl de kascommissie zal worden ge vormd door mevrouw Hannema en de heer Jung. Zondag 7 oktober wordt door de ope retteclub van de r.-k. speeltuinvereniging „Vrij en Blij" in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in Velsen een opvoe ring gegeven van de kinderoperette „Re pelsteeltje". Deze opvoering wordt voor afgegaan door oefeningen 'van leerlingen der balletklassen een en twee. Na de pauze zullen de balletten „Fantasie" (op muziek van Chopin) en „Neptunia" (op muziek van Handel) gedanst worden. Het bestuur heeft besloten het gebruikelijke matinee niet op dezelfde zondag te laten verzorgen, ten einde de optredende kinderen niet te veel te vermoeien. Om dezelfde reden zul len de kleuters van de zangclub ditmaal evenmin afzonderlijk voor het voetlicht verschijnen. In de speciale voorstelling van morgen avond vertoont Thalia het Italiaanse juweel ,,1'Oro di Napoli", waarover wij reeds in onze zaterdagse filmrubriek een recensie opnamen. Het zijn vier toevallig bijeenge raapte sfeerstukjes, alle voorzien van die I wonderlijke raffinementjes, die Vittorio de Sica tot een der grootsten stempelen. (Shows, snufjes en alles wat verde' In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat de gematigde grillen van Vrouwe Mode ook weten door te dringen naar IJmuiden, waar een middenstand vaak klaagt over de zuigkracht van omliggende grote steden, is gistermiddag en -avond weer eens bewezen met een modeshow, die IJNIC in het Hervormd Jeugdgebouw pre senteerde en die uiteraard een greep liet zien uit de nieuwe herfst- en wintercol lectie. Zes mannequins, waarvan enige het amateurisme nog niet geheel te boven wa ren, maar niettemin dapper volhielden later bijgestaan door het sterke geslacht, hebben een grote variatie complets, man tels, kimono's en sportieve kledingstukken getoond, die stuk voor stuk het aanzien en het kopen meer dan waard waren al zal bij dat laatste de portemonnaie wel eens gaan protesteren tegen f 247,50 voor een pracht van een donkere mantel met een wijde zeehondkraag. Daar stond echter telkens weer tegen over, dat het zestal ook de smallere beur zen open had kunnen krijgen: een loden mantel voor f118 met een originele oplos sing van kraag en revers was daar een goed voorbeeld van. Voor het jonge meisje werden er bij zonder aardige modelletjes getoond: een fel ruitje in een vlotte coupe, dat de f 50 niet te boven ging en ook in de grote maten, waarvoor Tony en Miep met gratie liepen, was genoeg verschot tegen een aanvaard bare prijs. Dat het grijs en het beige zich nog lang niet gewonnen hebben gegeven aan de fel lere tinten van de Italiaanse „lijn" werd een paar keer overtuigend bewezen, maar dat bepaalde types ook het uitdagend-rode voortreffelijk kan kleden, bleek uit een rode vlam van een japon, die Ellen liet zien. De extravaganties van de nieuwe mode waren van deze show met eerbied voor de vrouwelijke coupe weggelaten, al zweemde af en toe een toiletje naar het hoefijzer en al is ook de tulplij n meermalen te merken geweest aan creaties, die uit de Haute Couture schenen te zijn weggeslipt, maar als confectie moeten zijn geboren. Na de pauze heeft men het in de winter- kleding en de regenmantels gezocht en dat het Nederlandse klimaat de vrouw bepaald niet hoeft te degraderen tot „iets met kleren aan" werd met dankbare ogen door het in grote getale opgekomen damespubliek ge constateerd. Het zou de volgende keer aanbeveling kunnen verdienen, een wandelpier over de stoeltjes te leggen, waardoor het gpbodene nog beter tot zijn recht zou komen. Het bestuur van de Christelijke Nationale „Da Costaschool'", dat ruim een maand ge leden de uitbreiding van het schoolgebouw aan de Noorderlaan heeft aanbesteed, heeft, naar wij vernemen de verbouwing en de uitbreiding thans opgedragen aan de Be- verwijkse Aannemersfirma Lokhorst en Welagen. Met 130.690 was deze firma de laagste inschrijfster van de vier ingeko men inschrijvingen. Studieclub „De Vezel" van en voor het personeel van de Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen N.V. heeft het nieuwe winterprogramma samengesteld met bijeenkomsten van verschillende aard, waarvan het grootste deel mede toeganke lijk is gesteld voor de dames van de perso neelsleden. De openingsbijeenkomst is vrijdagavond, 5 oktober in hef gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat met een gevarieerd programma, waarin een be langrijke plaats is ingeruimd voor de mede werking van de Nederlandse Blindenbond. P. van Nieuwenhuizen speelt piano en zingt enige cabaretliedjes. De propagandist van de Nederlandse Blindenbond, de heer Johan v. d. Berg houdt een causerie, waar na vervolgens een braille-demonstratie met verrassingen wordt gegeven. Voorts zullen worden vertoond de films „Sport en spel" en „Een van ons". GESLAAGD Voor derde stuurman grote handelsvaart is geslaagd de heer H. Brandhoff te IJmui den. Hij ontving zijn opleiding van het Zeevaartinstituut IJmuiden. Prijzen van dinsdag. Gr. tong 5-4,80, grm. tong 4,50-4, kim. tong 4,10-3,60, kl. tong I 3,05-2,70, kl. tong II 2,40-2,30, tarbot I 2,40 per 1 kilo. Grm. schol 60, kim. schol 55, kl. schol I 54, kl. schol II 46-20, schar 30-24, v. haring 22-14,50, makreel 45, kl. schelvis II 35-31, wij ting 30-22, kl. gul 20 per 50 kilo. Aanvoer van dinsdag. 22 kisten tong en tarbot, 47 schol, 10 schar, 1358 haring, 7 ma kreel, 6 schelvis, 54 wijting, 6 kabeljauw en gul, 10 diversen. Totaal 1520. Besommingen van dinsdag. Burg. Heus- dens f 9.780, Caroline f 14.200, KW 60 f 185, KW 88 f 917. KW 28 f 250.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7