Made Katholiek Kennemerland beraadt zich zaterdag in IJmond-congres U/INTERS THALIA Een Pfaff is af! ZO LEVEN WE STRAKS! VLEESBEDRIJF r GROENEN DAAL'S De grootste klok 7 Reukloze Oliegaskachels Op 14 oktober Mulierloop in „Velserbeek" „De Woekeraarster" bij Tavenu Speeltuinvereniging „Kindervreugd" koos nieuwe voorzitter W interprogramma Humanistisch Verbond, gemeenschap Beverwijk „Sportief" damde onderling en Bais nam de kop Verkeersmoeilijkheden onder Heemskerk en de A.N.W.B. Damesrijwiel met fietspomp M oppentrommeltje In de „eeuw van vervlakking" is goede afleiding nodig Verloting voor het Kinheim-jeugdwerk Matig cabaret voor leden van het N.V.V. Uitbreidingsplan „De Pijp" ligt ter visie Winterprogramma Hum. Verbond al begonnen Zes filmvoorstellingen van G.F.A. DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 De stichting „Opbouw Katholiek Kennemerland" acht het verheugend, dat de laat ste jaren in Nederland in vele kringen een groeiende belangstelling en een groeiende bezorgdheid valt waar te nemen voor de individuele mens en de menselijke groep, die door de snelle en economische ontwikkeling van de naoorlogse periode in de maalstroom van de moderne industrialisatie en urbanisatie is of wordt meegesleept. Uit deze bezorgdheid, die slechts kan voortkomen uit een door bepaalde normen ge dragen levensbeschouwing met betrekking tot de eindbestemming van de mens, zal onherroepelijk de neiging groeien de richting en de aard van de maatschappelijke ontwikkeling volgens een bepaald geestelijk normenstelsel, dat men voor zich zelf als het juiste heeft aanvaard, te beïnvloeden. Daarbij behoeft het niet te bevreemden, dat de ordenende krachten zich vooral richten op die gebieden, waar zich snelle en ingrijpende veranderingen op maat schappelijk en geestelijk terrein voltrekken. Een gebied, dat in dit opzicht de laatste jaren in Nederland bijzonder sterk de aan dacht vraagt, is het IJmondgebied, waar zich tengevolge van een grootscheepse in dustrialisatie diepgaande maatschappelijke en geestelijke structuurwijzigingen voor doen. Het moet geacht worden tot de verant woordelijkheid te behoren der leiding gevende katholieke instanties, werkzaam op maatschappelijk, geestelijk en politiek terrein, om na de nodige studie en bezin ning regelmatig een oordeel uit te spreken over de aard en de omvang van de ont wikkeling, die zich in dit en soortgelijke economische ontwikkelingsgebieden vol trekt. Tevens behoort tot de taak en de verantwoordelijkheid der bedoelde katho lieke instanties om in positieve zin, door het aangeven van de nodige principieel ge fundeerde richtlijnen en door de uitvoering van geëigende maatregelen te bevorderen, pogingen aan te wenden een christelijk stempel te drukken op het nieuwe samen levingsbeeld van de ÏJmond. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem, verklaarde daartoe bij gelegenheid van Kerkenbouw-zondag op 12 september 1954, het IJmondgebied tot Geestelijk Ont wikkelingsgebied en stelde tezelfdertijd een aantal richtlijnen op, langs welke het maatschappelijk en geestelijk opbouwwerk in het IJmondgebied door de desbetreffen de katholieke instanties zou moeten wor den gerealiseerd. Om een effectieve aanpak van bedoeld opbouwwerk te bevorderen werden ip het leven geroepen de Adviescommissie voor de Geestelijke Ontwikkelingsbieden in het Bisdom Haarlem en de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland, die als nieuwe organisatievormen ten behoeve van de maatschappelijke en geestelijke opbouw in het IJmondgebied met hun werkzaamheden begonnen. Beraad Inmiddels zijn twee jaren verlopen, in welke periode belangrijke initiatieven wer den genomen om een greep te krijgen op de ontwikkeling in het eerste officieel aange wezen Geestelijk Ontspanningsbied van Nederland. In de twee voorbije jaren wer den, mede dank zij uitgebreide sociaal wetenschappelijke onderzoekingen, waarin het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut een belangrijk aandeel had, inzichten ver kregen, die van grote betekenis kunnen worden voor de toekomst. Om zich te beraden over de verworven inzichten en de houding van de katholieken inzake de toekomstige maatschappelijke en geestelijke vormgeving der IJmondsamen- leving zal op zaterdag 6 oktober 1956 in het Missiehuis Driehuis een congres wor den gewijd aan de uitgebreide IJmondpro- blematiek. Het congres zal onder auspiciën van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemer land worden georganiseerd .in nauw over leg met de adviescommissie voor de Gees telijke Ontspanningsgebieden in het Bis dom Haarlem, met het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij te 's-Graven- hage en met de diocesane en/of de lande lijke besturen der Vak- en Standsorgarr' saties, de Katholieke Actie en het r.k. Cer traal Bureau voor Onderwijs en Opvoedir te 's-Gravenhage en onder wetenschappr lijke leiding van het Katholiek Socia- Kerkelijk Instituut eveneens te 's-Graver hage. Tijdens dit congres, dat zal worden ge opend met een door mgr. J. P. Huibers op te dragen H. Mis en dat zal worden ge presideerd door prof. dr. A. H. M. Albregts. zullen in een viertal inleidingen verschil- ADVERTENTIE met nieuwe speciale vergasserkop geven meer warmte verbruik 7 of 14 uur op 1 liter petroleum v a. ƒ39.50 lende aspecten van het ontwikkelingsbeeld der industriële samenleving in het IJmond gebied worden belicht. Daarna zal gelegenheid worden geboden tot discussie naar aanleiding van de door de inleiders behandelde stof. De eerste inleiding is van prof. dr. J. C. Groot, professor aan het Philosophicum te Warmond, over „Het christendom in de veranderende westerse samenleving". Prof. dr. R. C. Kwant OESA, professor aan het Philosophicum der paters Augustijnen te Eindhoven zal daarna „Christendom en techniek" en hun wederkerige aspecten be handelen en prof. S. H, L. Zegers, directeur van het KASKI spreekt over het sociaal wetenschappelijk onderzoek in de IJmond. De reeks wordt besloten door de heer A. M. Boeier, directeur van de Stichting Op bouw Katholiek Kennemerland, die het katholieke opbouwwerk zal behandelen. ADVERTENTIE Runderlappen 1.58 2.98 per 500 gram 2 pond voor Varkenscarbonade (klein beentje) p. 500 gr. ONS WEEKPROFIDT: 150 gram Ham83 ct. 1.98 Zeeweg 229 - IJmuiden Da Costalaan 15 - Driehuis De Kennemerstaten atletiekvereniging „Suomi" heeft het voornemen om haar jaarlijkse Muiier-veldloop op zondag 14 oktober in het park „Velserbeek" te hou den. Aan deze traditionele veldloop zal ook nu weer een wedstrijd voor junioren wor den toegevoegd, alsmede de al even tradi tionele Velserbeekparkloop voor militairen, politie en andere categorieën geüniformeer de lopers. Bovendien worden deze wedstrijden wederom aangevuld met een estafette voor damesploegen. Voor de eerste uitvoering in het nieuwe seizoen, die zal plaats vinden op zaterdag 24 november, heeft de Heemskerkse toneel vereniging Tavenu in studie genomen het toneelspel van Bromet „De Woekeraarster' Regisseur is de heer P. van Vleuten. De speeltuinvereniging „Kindervreugd", die bijna drie maanden geleden haar voor zitter, de heer P. Heuze door de dood moest verliezen, heeft dinsdagavond in haar club lokaal aan de Doodeweg deze actieve prae- ses herdacht en een bijzondere vergadering gewijd aan de voorziening in de bestaande bestuursvacatures. Voor een groot aantal leden heeft de heer M. v. d. Kooy, tweede voorzitter, en staande aangehoord, aan de verscheiden voorzitter herinnerd als de man, die onge veer een kwart eeuw als bestuurslid en vele jaren als voorzitter zijn goede krach ten aan „Kindervreugd" heeft gegeven, waardoor de speeltuinvereniging veel aan zijn overleden voorzitter heeft te danken en hem dan ook niet licht zal vergeten. De herdenking werd gevolgd door enige ogenblikken stilte. Voor het bestuur was het minder aan genaam mede te delen van het Velsense gemeentebestuur een schrijven te hebben ontvangen naar aanleiding van bij de poli tie ingekomen klachten over lawaai, zodat het clubgebouw niet meer aan derden mocht worden verhuurd voor bruiloften en par tijen. Aangezien de verhuur van dit clubhuis uiteraard een grote bron van inkomsten yoor de vereniging is, die, om het speel tuinwerk anderzijds goed te doen functio neren niet of zeer moeilijk kan worden gemist, zal het bestuur een verzoek tot het gemeentebestuur richten om het ver bod ongedaan te maken onder beding, dat het bestuur er op toe zal zien ongeregeld heden en lawaai, storend voor de omge ving, te beteugelen. Wegens het vertrek van de heer J. Spronk en de verkiezing van een voorzitter moest in de twee bestuursvacatures worden voor zien. Bijna unaniem werd de heer Chr. Koops, schoonzoon van de verscheiden voorzitter, die ook al enkele jaren be stuurslid is, tot voorzitter gekozen. De heer M. J. Vergouw nam de andere plaats in. De heer v. d. Kooy feliciteerde de nieuw gekozen voorzitter met zijn benoeming, die op zijn beurt beloofde te proberen zich met volle activiteit zijn plaats waardig te ma ken. De Gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond heeft haar winter - programma opgesteld en er staan weer enkele huiskamerbijeenkomsten voor de deur, waarop zowel ernstige onderwerpen als die met een wat lichter karakter be handeld zullen worden. Een van de belang rijkste Onderwerpen wordt het probleem der onderontwikkelde gebieden, het hoofd onderwerp van de Gewestelijke Studiedag, welke op 17 maart van het volgend jaar zal worden gehouden. De gebruikelijke jaarwisselingsbijeenkomst zal worden ge houden, eind december-begin januari en verder staan op het programma vermeld: 7 oktober: ir. P. Schut, met als onderwerp: Naastenliefde of Verstenliefde; 11 novem ber: dr. A. L. Constandse, over Drieërlei Godsbegrip; 20 januari, dr. A. Saalborn: De onsterfelijke burger; 17 februari, P. A. Pols: Gemeenschap van eenzamen? Mevrouw A. J. Groenman-Deinum en prof. dr. L. v. d. Wal zullen resp. in de cember en maart een lezing houden, doch hiervan is het onderwerp nog niet bekend. ADVERTENTIE het theater met de beste films VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur Niet alleen voor, maar ook achter de schermen van het variété loert het gevaar DE 3 RINALDO'S De lach voor het publiekmaar achter het toneel: de spanning de dreiging Een diep-aangrüpende speelfilm over het gevaarlijke artistenleven 18 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur Robert Taylor - Janet Leigh George Raft in HET MISDAADSYNDICAAT Een der opwindendste thrillers uit de onderwereld 18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur: HET TIJGERMEISJE DONDERDAG 11 OKT. wegens de nog steeds enorme belang stelling nog eenmaal de wereldberoemde operette ROSE MARIE HEDENAVOND 8uur Silvana Mangano - Sophia Lorcn Vittorio de Sica in GOUD VAN NAPELS Een meesterlijke verfilming over het leven in een wereldstad 18 jaar „ROCK AROUND THE CLOCK" komt Verwacht: „MARCELINO, BROOD EN WIJN" ADVERTENTIE CHR. VISMAN. Marktplein 22, telefoon 4619 In de onderlinge competitie bij de IJmui- dense damclub „Sportief" is felle strijd ge leverd tussen de spelers van de A- en de B-groep die samen in afdeling I spelen. H. Holt die een tijd lang de leiding heeft gehad, moest deze afstaan aan de clubkampioen P. C. Bais, zij het dan oog na een spannende strijd, waarin Holt bij wat dieper inzicht van het eindspel zeker remise had kunnen bereiken. W. Post speelde eveneens een pri ma partij tegen H. Andrea; het was jammer voor hem dat hij in het eindspel een foutieve zet deed, waardoor hij de eer aan Andrea moest laten. De partij Gé HuigenJ. de Boer, waarin Gé Huigen prima speelde, werd afgebroken met een voordelige stand voor G. Huigen. Ook P. Westerwal werkte zich aanmerke lijk omhoog door te winnen van H. Huigen, en een remise-partij tegen J. Heemstra. P. Bakker wist door een listige zet J. Visser te verschalken en plaatste zich hierdoor in de kopgroep. Gé Mooi won in een matige wed strijd van J. Lichtendahl. J. de Ruiter moest tegen J. -M. Janssen het onderspit delven en J. Slager won van S. Nijdam. De gedétailleerde uitslagen waren: H. Holt—P. C. Bais0—2 J. VisserP. Bakker 02 P. WesterwalH. Huigen20 J. M. JanssenJ. de Ruiter20 Gé HuigenJ. de Boer afgebr. Gé MooiJ. Lichtendahl 2—0 H. Andrea—W. Post 2—0 S. Nijdaim—J. Slager0—2 J. TiemstraP. Westerwal 11 Tegen BDC Vrijdagavond 5 oktober speelt het eerste tiental van Sportief in het Cultureel gebouw tegen BDC uit Beverwijk. Sportief zal deze wedstrijd moeten winnen wil het de aanslui ting op de favoriet in de le klasse, 't Oosten niet missen. Vrijdag 12 oktober ontvangt Sportief HDC II uit Haarlem die eveneens tot de sterkste clubs gerekend mag worden. KENNEMERLAAN 1 TELEFOON 5853 H^nre De A.N.W.B. heeft de aandacht van de gemeente Heemskerk gevestigd op het punt van samenkomst van de Marquettelaan met de Oosterweg. Bij avond is het vervolg van de Marquettelaan voor het uit de richting van de rijksstraatweg Beverwijk-Alkmaar komende verkeer niet al te duidelijk, hoe wel de Marquettelaan van een moderne TL-verlichting is voorzien. De A.N.W.B. vreest echter, dat bij zware regenval en duisternis de indruk wordt gevestigd, dat de Marquettelaan rechtdoor loopt, hetgeen niet het geval is. De bond heeft de gemeente voorgesteld om een van de lantarens op deze samen komst zo te verplaatsen, dat deze in het verlengde üan het midden van de rechter weghelft op de Marquettelaan gezien voor het verkeer uit de richting van de rijksstraatweg komt te staan. Bovendien heeft de A.N.W.B. het aanbrengen van een witte, licht reflecterende asverkeers- streép, eventueel voorzien van kattetongen, en tevens het plaatsen van een rood-wit waarschuwingshek in de buitenbocht be pleit. De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Heemskerkse politie post; bankbiljet van tien gulden, witte al pinomuts, bruine portemonnaie met inhoud, rode autoped, twee regenjassen, groen col bertjasje, grijze damesfiets met zwarte da mesregenmantel achterop gebonden, sleutel aan klosje hout, grijze capuchon, groen-grijze hoofddoek, fietspomp, kinderschoentje en een portemonnaie met inhoud. DONDERDAG, 4 oktober 1956 Beste kinderen! JULLIE GAAN EEN plezierige zaterdagmiddag tegemoet, als het weer zich goed houdt tenminste. Want zoals je allemaal natuurlijk al hebt gelezen gaat er zaterdag tegen twee uur op het terrein bij het Kerbert-asyl een van de aardigste kinderfeesten beginnen: de hondenparade 1956. Al jullie blaffers zijn met jullie zelf welkom. Het gaat als vanouds weer om de best verzorgde hond van de hele gemeente en ik stel my voor dat er vele naar deze eretitel zullen willen meedingen. Het gaat dus echt niet om ras of stamboom maar om de liefde waarmee jullie je viervoetige vriendjes dagelijks omgeeft. Er zijn al een heleboel aanmeldingen binnengekomen en ik geloof wel dat het aan de rand van de Heerenduinen een lawaaiige zaterdagmiddag zal worden en dat de jury er een hele kluif aan zal hebben voor de prijswinnaars zijn verkozen. Bello gaat vast graag mee want er staat weer een emmer leverworst klaar! Veel plezier allemaal en schrijf me eens als je iets leuks met je trouwe viervoeter beleefd hebt, dan komt je verhaal waarschijnlijk wel in het hoekje van TANTE ELS. Houden jullie ook zoveel van bana nen? Ik ben er dol op! Het liefst at ik mijn hele maal alleen van deze vrucht en ik geloof dat ik me nog best er bij zou voelen ook. Een kleine honderd jaar ge leden wisten de meeste mensen in ons land nog niet wat een banaan was. In 1870 trof de kapitein van een Engels schip deze vrucht voer het eerst aan in Amerika. Hij vond bananen heer lijk en nam er meteen een tros van mee naar huis. Zo1 raakte een koopman in Manchester waar de kapitein woonde er mee bekend en zag in deze geurige vrucht onmiddellijk goede handel. Hij had niet mis gezien, want al spoedig waren de bananen een ware versnape ring voor iedereen en de koopman werd al heel gauw rijk. De meeste bananen komen van Jamaica in midden-Amerika. Op dit eiland zijn on geveer 8000 hectaren land met bananen bomen beplant. In Afrika vormt deze vrucht een belang rijk voedingsmiddel voor de inheemse be volking. Van de vezels van de stam maken de negers een soort touw en de droge bladeren worden als stro gebruikt. Jullie weten natuurlijk allemaal, dat de banaan onrijp (dus groen) geplukt wordt, op de lange reis naar huis in de kisten rijpt en bij ons als goudgele vrucht ver kocht wordt! lOOOOCOOOOOCXXlOCOOOOOCOOOOOOCOOOOOOOCOOClOOOOOOOOOOOOOOOOC Militaire arts bij de keuring: U zegt dus dat u bijziende bent? Hoe bewijst u dat? Soldaat: „Wel dokter, heel eenvoudig. Ziet u die vlieg daar op de muur?" Arts: „Ja zeker!" Soldaat: „Nu dokter, die zie ik hele- maal niet." XXXXJOOOCOOCOCOOOOCOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXDCOOOa Weten jullie waar de grootste klok van de wereld zich bevindt? In het Kremlin te Moskou. Het Kremlin is het vroegere paleis waar de Tsaren woonden en tegen woordig zetelt er nog de Russische re gering. Het gewicht van die .reusachtige klok is 66.000 kilogram, de omvang 18 me ter en de hoogte 5,80 meter. Deze klok werd echter nooit gebruikt en men is er zelfs niet zeker van of ze wel ooit geluid heeft. De klok werd in 1731 gegoten en bij de grote brand van het Kremlin is ze naar beneden gevallen. Nu kun je haar op een meter hoog granieten voetstuk naast de toren zien staan als je eens in Moskou komt. t a) er insect er bloem er iemand met een zwarte huid er kruipend dier er vergrotende trap van „rijp" er ander woord voor elk er keukenmateriaal Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er op de eerste regel van boven naar beneden de naam van een vogel. b) Schrijf onder elkaar het tegenoverge stelde van: smal - jong - dom - warm - gul - wijd - slecht. De beginletters vormen de naam van een vis. Voor een goed bezet zaaltje van het Her vormd Jeugdgebouw te IJmuïden-Oost heeft de heer Vegter, voorzitter van de afdeling Velsen van het Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling, waarin opgenomen „De Natuurvrienden", gisteravond het een en ander verteld ter inleiding van het in dienst van de arbeidersbeweging stellen van de magnifieke natuurfilm „Sympho- nie der Seizoenen". Het bestuur meende er goed aan te doen het seizoen te openen met deze film, die in Duitsland is gemaakt en door het hoofdbe stuur van het Instituut is gekocht. Evert Garritsen, wel bekend van de radio, Gré van de Baan en Jaap van Dijk, beiden be kenden np het gebied van het Instituuts- werk, hebben de film voorzien van een tekst en er is een prachtig gaaf geheel ont staan, dat de toeschouwer anderhalf uur in de ban houdt. De heer Vegter wees er op, dat de doel stelling van het Insttiuut is, voorlichting geven op verschillend terrein, ook aan hen, die als het ware met gesloten ogen door het leven gaan en niet het schone zien wat de natuur de mens biedt. In deze „eeuw van vervlakking" rijzen op het punt van recreatie steeds meer pro blemen. De kortere werktijden en de op eenhoping van mensen in de industrie plaatsen en de bevolkingsdichtheid van nu zal eens wellicht vertiendubbeld zijn. Ra dio, toneel, muziek, televisie, kunnen van ondenkbare waarde zijn, doch dan zullen zij, die op dit gebied een verantwoordelijke taak hebben, moeten zorgen dat de mens heid iets goeds krijgt. Ook het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling moet zich aanpassen aan de nieuwe levensomstandigheden en het voop- stel op de algemene vergadering om deze prachtige natuurfilm aan te kopen werd met warme belangstelling begroet. En dat de afdeling Velsen-IJmuiden in staat is deze rolprent voor haar leden te draaien, dankt men mede aan het gemeentebestuur, die het door een subsidie mogelijk maakte. De voetbalvereniging „Kinheim" gaat binnenkort ten behoeve van haar jeugd werk een grote verloting houden, die aan trekkelijk wordt gemaakt met mooie prij- zij en bovendien voor de lotenverkopers nog verrassingen zal inhouden. De voor deze verloting beschikbare hoofdprijzen bestaan uit een Solex-de-luxe-bromfiets; een elek trische wasmachine; een dames- of heren rijwiel; een stofzuiger en luxe en gebruiks voorwerpen. Voor de jonge voetbal-loteiwerkopers is als eerste aanmoedigingsprijs een paar voetbalschoenen en voor de senioren ook een prettige verrassing beschikbaar gesteld. „Niet Voor Vaders" was de enigszins raad selachtige titel van het programma, dat dinsdagavond door het gezelschap Adrie van Oorschot in het Patronaatsgebouw te Velsen werd opgevoerd voor de vrouwen van leden van de NW bestuurdersbond IJmuiden en de leden van de Vrouwenbond van het NVV. Over het algemeen bestond het programma uit een reeks tamme nummers, van weinig orginaliteit getuigend en het begrip cabaret in geringe mate dekte. Schetsjes als „Kruis of munt" en „De Bruiloft" waren zelfs bij zonder flauw en het was duidelijk dat Justus Jesayes die in het laatstgenoemde stukje als partner van Adrie van Oorschot moest optreden, zich tamelijk onwennig van deze opdracht kweet. Al dient direct te worden toegegeven, dat de tekst hiervoor ook bij zonder zouteloos was neergeschreven. Dit kleine ensemble bestaat slechts uit vier per sonen: Mieke en Adrie van Oorschot, Gerard Heystee en de begeleidende pianist Justus Jesayes. Adrie van Oorschot toonde zich onbetwist de leidende figuur. Hij is de enige, die over de vereiste slagvaardigheid be schikt om het publiek tot vrolijk reageren te kunnen bewegen en hij gaf hiervan reeds direct een geslaagde demonstratie door de vlotte manier, waarop hij zijn goochelnum mer deed. Aardig gevonden was ook de scène „Het Wonderkind", vooral omdat het publiek hiermee het hanteren van marionetten werd onthuld. Maar overigens was het een niets zeggend programma, dat moest worden aan gevuld met voordracht (Multatuli's bekende „Saidja en Adinda") en cellomuziek, om de avond geheel te kunnen vullen. Het gebrui kelijke woord van propaganda werd ditmaal uitgesproken door de heer H. Simonis uit Amsterdam, die het gemeenteraadslid me vrouw Hooytink uit Winterswijk bij ont stentenis verving.. De heer Simonis bracht de vrouwen onder de aandacht, dat de vrouw de laatste tijd in de samenleving een steeds groter rol te vervullen krijgt. Dit geldt in gelijke mate voor het NVV, ook al, omdat het al of niet lid zijn van de man voqr een groot deel afhankelijk is van het inzicht en de mening zijner echtgenote of verloofde. Van daar dat het NW er naar streeft de vrou wen te doordringen van de noodzaak van de vakbeweging, aldus de heer Simonis. J. VAN DAM Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend, dat met ingang van 4 oktober 1956 gedurende 4 weken ter gemeente-secretarie, le afdeling, voor een ieder ter inzage zal wordeti gelegd een ont werp partieel uitbreidingsplan in onderde len „Industrieplan De Pijp" der gemeente Beverwijk, uitgewerkt in uitvoerige kaar ten met bijbehorende bebouwingsvoor schriften. Niemand kan zeggen hoe lang het nog duurt, dat de wereld er uit ziet als op dit plaatje, maar dat het zo ongeveer zal worden, staat wel vast. Stel je eens voor dat iemand uit de zeventiende eeuw nu of over twintig jaar terug zou kunnen komen! Hij zou of overal onder lopen of in voortdurende doodsangst leven voor alle monsters, die de mensen van tegenwoordig nu niet meer op of om doen kijken. De gemeenschap Velsen van het Huma nistisch Verbond, die met een lezing over Doodsangst en levensmoed" door dr. V. W. D. Schenk, psychiater te Loosduinen, het winterseizoen heeft gestart, heeft het programma voor de komende maanden al grotendeels samengesteld. Het ziet er ais volgt uit: dr. A. L. Constandse uit Haarlem spreekt zondagmorgen 21 oktober. Woens dagavond 7 november spreekt dr. A. J. Cohen uit Velsen over zijn ervaringen in Israël. Ir. Libbe van der Wal uit Delft houdt zondagmorgen 18 november een le zing; de heer A. Treurniet uit Den Haag op zondagmorgen 16 december. De jaar wisselingsbijeenkomst wordt op vrijdag 28 december gehouden. De zondagochtendbij eenkomsten voor januari en februari zijn nog niet vastgesteld.' De heer J. de Kadt uit Heemstede spreekt op woensdag 30 ja nuari, de heer P. A. Pols, geestelijk ver zorger in de gevangenissen, uit Amersfoort op zondag 17 maart en de heer W. C. Kop penberg uit Amsterdam op zondag 21 April. Verder staan er weer talrijke huiska- merbijeenkomsten, ook voor jongeren op het programma. Voor het nieuwe seizoen heeft de Chris telijke Filmactie te Beverwijk een zestal voorstellingen in petto. Het programma luidt: 2 november: „Ma ria- Theresia"; 30 november: „Een handvol rijst"; 29 maart: „Dr. Cchristian grijpt in" en op 26 april: „De kinderen van de grote Fjeld." Van twee avonden zullen data en pro gramma nog nader worden vastgesteld. Het jaarverslag van de afdeling maakt melding van een financieel verlies, door dat de belangstelling van het publiek be neden de verwachting bleef. Er zijn in het afgelopen seizoen zes «films vertoond. Het bestuur bestaat door de toetreding van de heren P. Bilt, F. Koops en J. de Haan thans uit dertien leden. „Gezinsverzorging, een nieuwe, nobele taak" Vele jonge meisjes hebben zich gister avond naar de bovenzaal van het K.S.A.- gebouw begeven, om te luisteren naar een lezing met lichtbeelden door mevrouw C. v. d. Ploeg over Gezinszorg. Deze avond ging uit van de stichting „Het Wit Gele Kruis" afdeling Beverwijk en was een poging be langstelling bij de jonge meisjes te wekken voor deze taak op sociaal gebied. Kape laan C. Stet, moderator van de vereniging, sprak de meisjes toe. De grote opkomst was voor hem een bewijs, dat er wel de gelijk bij de jonge vrouw liefde voor dit werk bestaat, ondanks de grote verlokkin gen die het bedrijfsleven biedt. Hij hoopte, dat te zijner tijd ook in Beverwijk een kolonnehuis zal kunnen worden gesticht, om daarin de opleiding van gezinsverzorg sters centraal ter hand te kunnen nemen. Na zijn inleiding vertelde mevrouw v. d. Ploeg het een en ander over de gezinsver zorging. De gezinsverzorgsters worden in twee groepen verdeeld, nl.: zij die tenmin ste 19 jaar oud moeten zijn en zij die mi nimaal 17 jaar oud zijn. Dit beroep heeft zich voornamelijk na de oorlog ontwikkeld, toen vele gezinnen ontwricht waren en dringend hulp behoefden. Maar daarnaast is het de taak, om waar de moeder door ziekte of overwerking, tijdelijk uitgescha keld is hulp te verlenen. Normaal is de duur van de hulp drie weken, maar met ernstige gevallen kan dit uitgebreid wor den tot maanden en zelfs een jaar. Het is dus geen „vaste betrekking", waar het jonge meisje wordt geplaatst. Er wordt voorts wel degelijk rekening gehouden met de geaardheid van het meisje. Zo zal het niet voorkomen, dat een gezinsverzorgster uit Amsterdam geplaatst zal worden op een boerderij, daar haar handen hier ver keerd zouden staan. Mevrouw v. d. Ploeg illustreerde haar toespraakje met een serie filmstroken en na de pauze sprak zij over de opleiding van gezinsverzorgsters. Tot slot van haar interessant betoog, hoopte zij, dat onder de vele meisjes, die deze avond hadden bezocht er enkele zouden zijn, die zich tot dit beroep voelen aangetrokken, zodat ook in Beverwijk het werk voor te tegenwoordige verlicht kan worden. Hier na kregen de meisjes nog gelegenheid om over dit werk vragen te stellen, waarvan een zeer dankbaar gebruik werd gemaakt. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Een exquise mode-collectie heeft Lan- cel Couture dinsdagmiddag in „Dreef - zicht" te Haarlem getoond. De nieuwe naj aars- en wintermode wordt vooral ge kenmerkt door mooi materiaal en daaraan heeft het op deze show allerminst ontbro ken. De getoonde modellen waren veelal geïnspireerd op de ontwerpen van de Fran se, Italiaanse en vooral ook de Weense cou turiers. Behalve enige bijzonder mooie bontjas sen zagen wij deze middag natuurlijk ook enige kameelharen mantels, in de naturel kleur, maar ook grijs en zelfs zwart ge verfd. De japonnen met veel draperie en verhoogde bustelijn hebben een zeer vrou welijke charme. Er is heel wat te zien: een jurkje met Schots ruitmotief met een aangeknipte stola en van achteren doorge- knoopt; een kasha flanel pakje; een Ween se jumper onder een groen pakje van een heel aparte kleur; een tweed jas met een prachtige kraag van vossenbont; een Ween se japon met een fluwelen kraag in een con trasterende tint; swaggers met knoopslui- ting en een zeer gekleed kamgaren flanel ensemble voor iets zwaardere figuren. Na de pauze kwamen de geklede pakjes, de cocktail japonnen en de avondtoiletten aan de beurt en ook hier weer toonde Lan- cel Couture over een opvallend goed vak manschap te beschikken. Zwart is bij de Weense en Italiaanse couturiers weer de modekleur; deze kleur staat ook altijd bij zonder gedistingeerd. Wij zagen er enige zeer geslaagde voorbeelden van. Beeldig was bijvoorbeeld een jeugdig jurkje van wol met zijde alpacca met een wit piqué garnering. Hoogst gekleed was een mantel voor de grotere maat, gegarneerd met flu weel en soutache en gevoerd met goud- lamé, die ieders bewondering afdwong. Daaronder werd een kamgaren namiddag- japon gedragen met een garnering van sa tijn. Zeer mooi was ook een zwart avond toilet met handgeschilderde bloemmotie ven. Gedurende tweeëneenhalf uur hebben de bezoeksters vreugde beleefd aan deze uiterst verzorgde, stijlvolle show met allu re. Steeds waren ook bij de getoonde mo dellen de juiste accessoires gekozen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3