President van Liberia brengt officieel bezoek aan ons land G. M. OORD Dertigste uitgifte kinderzegels 2cw +3 „Europa begint bij de gemeenten WEVENIT JERSEY JAPONNEN 5c +3 NAAIMACHINES Van 15 tot 19 oktober: De radio geeft zaterdag Wereldnieuws och ió Uet zo VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 2 ILEWISIE-ltllBI© GRUNDIG Verzending zeepost en EDE RL AND m NEDERLAND CBS rekent uit: Aantal studenten zal in vijftien jaar verdubbelen Tien jaren krijgsraad te velde Tijd van oorlogis nog niet opgeheven Examens Nederlanders spraken op internationale studieconferentie in Duitsland Oppositie in smedenbond tegenpensioenfonds Panda en de Meester^ma^iër Ontstaan vulcanisch eiland De president van Liberia, de negerrepu- bliek aan de westkust van Afrika, en zijn echtgenote zullen van 15 tot en met 18 oktober een officieel bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen. President William V. S. Tubman en zijn echtgenote zullen op maandag 15 oktober per trein in Nederland arriveren. Zij ko men uit West-Duitsland. De koninklijke trein zal de president en mevrouw Tubman en gevolg afhalen uit Hamburg. Aan de grens zal de gezant van Liberia in Neder land de leden van de Nederlandse eredienst voorstellen, die meereizen naar Amsterdam. Om 12.20 uur zullen de Koningin en Prin ses Beatrix de president en mevrouw Tu- ban op het Centraal Station ontvangen. Na de inspectie van de erewacht zullen de autoriteiten worden voorgesteld. In ca lèches wordt naar het paleis op de Dam gereden, waar de gebruikelijke inspectie van de erewacht plaats vindt, gevolgd door een kranslegging bij het nationaal monu ment. In de middag zal in het paleis de burgemeester van Amsterdam het gemeen tebestuur aan de hoge gasten voorstellen. Vóór het galadiner zal het corps diplomati que ten paleize zijn opwachting komen maken. Des avonds zal in het Concertge bouw een uitvoering van het Concertge bouworkest worden bijgewoond. Noenmaal op kruiser Op dinsdag 16 oktober wordt des mor gens een bezoek aan de bloemenveiling in Aalsmeer gebracht. Daarna wordt de hoge bezoekers uit Liberia door de ministerraad een noenmaal aangeboden aan boord van de kruiser „De Ruyter", die in het IJ te Amsterdam gemeerd zal liggen. Het gezelschap zal met de koningssloep van de De Ruyterkade naar de kruiser varen. Des middags zal een bezoek aan het Rijksmuseum worden gebracht, waarna ten paleize wordt gedineerd. Rotterdam en Den Haag Woensdag 17 oktober gaan de Liberi aanse hoge gasten, vergezeld door Prinses Beatrix, naar Rotterdam. Na een ontvangst door het gemeentebestuur en een boottocht door de havens zal een noenmaal worden aangeboden door het Afrika Instituut in de grote zaal van de kamer van Koop handel in. het Beursgebouw. Des middags gaat het gezelsohap naar het Huis ten Bosch in 's-Gravenhage, vanwaar in ca lèches een rijtoer naar het gemeentege bouw in de Javastraat zal worden gemaakt. In de raadzaal zal de burgemeester het ge meentebestuur aan de hoge gasten voor stellen. Des avonds wordt een diner in de legatie van Liberia gegeven. Ook Prinses Beatrix zal hierbij aanzitten. Lelystad Donderdag 18 oktober begeven de hoge gasten zich per auto naar Lelystad, van waar een tocht met het koninklijk jacht „Piet Hein" wordt gemaakt. Aan boord van de „Piet Hein" zal het noenmaal wor den gebruikt. Des middags wordt te Mui den gedebarkeerd, waarna het gezelschap de thee in paleis Soestdijk zal gebruiken. Het officiële bezoek is daar ten einde. De president en mevrouw Tubman zullen ech ter daarna nog een aantal dagen officieus in Nederland verblijven. Zoals bekend is vertoeft Prins Bernhard in Tanganyika. Deze reis was voorbereid voordat het bezoek van de president van Liberia werd vastgesteld. Hoewel de Prins niet tijdig terug kan zijn om met de Ko ningin de hoge gasten te ontvangen, hoopt hij echter zijn reisplan zodanig te kunnen wijzigen, dat hij een deel van het bezoek nog zal kunnen meemaken. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 108 - Tel. 13046 RADIO TELEVISIE - GRAMOFOONSPECIALISTEN PHILIPS Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Brasil Star", 9 okt.; Australië: s.s. „Strathmore", 11 okt.; Bra zilië: m.s. „Brasil Star", 9 okt.; 'Brits O. Afrika: s.s. „Marechal Joffre", 13 okt.; Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje", 12 okt.; Chili: via New York, 11 okt.; In donesië m.s. „Oranje", 8 okt.; Nieuw Zee land: via Engeland, 13 okt.; Suriname: s.s. „Cottica", 10 okt. ADVERTENTIE Aparte en chique modellen, tegen speciale lubileumprijzen 49.75 - 59.75 - «9.75 A BR. MEIJER GROTE HOUTSTRAAT 16 JAN ftïNfrfc NS PORTRET mi Yv a i mMxr< mutfiöüi vt*i i JONCÏSSKffcXR*? ï$65 Op 12 november zullen voor de dertigste maal de Kinderpostzegels verkrijgbaar worden gesteld. In 1924 werd voor de eerste maal met de uitgifte van deze zegels begonnen, die alleen gedurende de oorlog werd onderbroken. De verkoop van de nieuwe kinderzegels zal duren tot en met 11 januari 1957. De zegels geven kin derportretten weer, ontleend aan schilderijen uit de 16e eeuiv. De compositie der zegels is van de heer P. Wetselaar uit Haarlem die ook de tekst- en waarde- aanduidingen heeft getekend. De zegels zijn uitgevoerd in twee verwante kleuren koperdiepdruk. Voor de frankering blijven de zegels geldig tot en met 31 decem ber 1957. De zegels bezitten geen wat&rmerk en de grootte van de beeldrechthoek is 21.15 bij 28.55 mm. De voorstellingen, hoofdkleuren en waarden der zegels zijn: jongensportret van J. v. Scorel, bruinachtig grijs (2 3 cent); jongensportret van onbekende schilder, olijfgroen (5+3 cent); meisjesportret van onbekende schilder, bruinachtig purper (7 5 cent); meisjesportret van onbekende schil der, rood (10 5 cent); meisjesportret van Eechie Pieters, schilder onbekend, blauw (25 8 cent). HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Harmonie-orkest. 15.10 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.35 Gemengd koor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Pla ten. 17.20 Musette-orkest. 17.40 Lichte mu ziek. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Pla ten. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.10 Lichtbaken. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De ge wone man. 20.50 Gevarieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.20 Voor de arbeiders m de continubedrijven. 11.30 18e Eeuwse Kamermuziek. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Swingmuziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Muzikale causerie. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Om roeporkest en solist. 16.35 Orgel. 17.00 Radio- weekjournaal. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Ballroom- orkest. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws.'20.05 Vol verwachting klopt ons hart. 20.10 Cabaret. 21.40 Socialistisch commentaar. 21.55 Leert uw landgenoten kennen. 22.20 Dansmuziek. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., N.T.S., V.A.R.A.) 17.00—17.30 Voor de kleuters. 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Mimosa. 20.55 Filmverz. programma. 21.25 Sous le ciel de Paris. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Omroep orkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Vlaamse lie deren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Pla ten. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. Het aantal studenten in Nederland was na 1945 tweemaal zo groot als voor de Tweede Wereldoorlog. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft thans een uit gave het licht doen zien „Berekeningen omtrent de toekomstige omvang van het Nederlandse hoger onderwijs en de aantal len afstuderenden, 1956 tot 1970", waaruit valt af te leiden, dat het aantal studenten verder zal gaan stijgen: van 29.000 in 1955 tot 56.000 in 1970; dus wederom een ver dubbeling. De conclusies van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn -geen voorspellingen, maar gevolg van een consequent „door rekenen" van gegevens, welke thans reeds bekend zijn: de aantallen leerlingen, welke de lagere school bezoeken; de percentages van hen, die na voltooiing van het lager onderwijs naar het VHMO gaan; het aan tal gediplomeerden, dat uit de leerlingen bij het VHMO voorkomt en het percen tage, dat daarvan gaat studeren. Maatschappelijke ontwikkelingen kun nen de belangstelling voor het VHMO en de studielust der gediplomeerden beïn vloeden; tot dusver namen deze twee toe, zodat het schijnt, dat de berekeningen van het CBS eerder een minimum- dan een maximum-raming zijn. ADVERTENTIE GABARDINE REGENJASSEN ƒ89.50 GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 De president van de krijgsraad te velde oost te Arnhem, kolonel mr. H. H. A. de Graaff, heeft voor het begin van de zit ting van donderdag enige woorden gewijd aan het feit, dat de krijgsraad te velde tien jaar bestaat. De krijgsraden te velde west, zuid en oost hebben een record verbeterd met dit tienjarig bestaan. Het record stond eerst op naam van de krijgsraden die van 1830 tot 1839 hebben bestaan na de Belgische opstand. Dit waren inderdaad krijgsraden te velde". Ook in de volksvertegenwoor diging heeft menigeen zich afgevraagd, waarom de krijgsraden te velde thans nog in gebruik zijn en waarom men niet reeds lang is teruggekeerd naar de rechtspleging door de gewone krijgsraden. Het Hoog Militair Gerechtshof acht ech ter een „tijd van oorlog" nog steeds aan wezig. De krijgsraden te velde worden ge handhaafd in het belang van een goede rechtsbedeling, aldus mr. De Graaff, want op basis van de bestaande wetgeving is er meer aansluiting op de burgerlijke straf zaken dan vroeger. De wettelijke regeling van het militaire strafprocesrecht is van respectabele ouderdom en vraagt dringend om herziening, zo meende hij, maar zolang deze herziening niet tot stand is gekomen, kunnen de voornaamste bezwaren worden ondervangen door de mogelijkheden van de rechtspraak te velde. Amsterdam. Gemeente-Universiteit: Bevorderd tot arts: mej. J. A. Uijttenboogaard en de heren A. E. G. Tjon-A-Tsien, H. P. L. Breier. H. D. Nanninga, J. C. A. Bakker, J. Geerling, dr. P. J. Klopper, allen te Amsterdam; C. Kerbert, Leeuwarden. Artsexamen le gedeelte: mevr. S. Snijders-Kirschner en de heren P. Rienstra, H. Oliver, S. Kizner, E. P. Ritfeld, allen te Am sterdam; J. J. Mobron, Heiloo. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld: Structural studies of some vi tamin A and some pyridine-N-oxide derivatives" de heer E. L. Eichhorn, geboren te Weltevreden en op proefschrift getiteld: „Fluorescentiedo- ving van benzeen, naftaleen en anthraceen" mevr. A. Dammers-De Klerk, geboren te Am sterdam. Doctoraalexamen biologie: mej. A. P. Vink en mevrouw H. M. v. d. Stelt-Strijbos, bei den te Amsterdam. Doctoraalexamen scheikun de mej. J. M. M. Luykx; Amsterdam. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde: P. C. Bran don, H. Brandt Corstius en I. Heertje, Amster dam. Nijmegen. Kandidaatsexamen 2e gedeelte me dicijnen: mej. A. G. J. A. van de Sand, Nijme gen; zr. Mariana Wijtvliet, Nijmegen; A. K. Driessen, Arnhem; H. A. de Haan, Rotterdam; Th. M. G. J. Hochstenbach, Maastricht; J. G. A. M. Niesten, Nijmegen; A. M. Pollmann, Arn hem; R. A. M. J. Stuyck, Balen-Neet, België; H. F. H. Tacken, Sittard; F. J. M. Verhulstdonck, Enschedé. Groningen. Kandidaatsexamen economische wetenschappen: P. van Bolhuis, Gröningen. Kandidaatsexamen Frans: R. A. Haadsma, Vries. Kandidaatsexamen sociale wetenschap pen: mej. D. S. Sennema, Groningen. Bevorderd tot .tandarts; D. Smit, Groningen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 99 In november 1954 is een bedrijfspen sioeufonds voat de leden van da Bond van Smeden, Constructie- en machinerepara tiebedrijven (B.S.C.M.) ingegaan, nadat hiertoe in 1952 in een algemene ledenver gadering was besloten. Een aantal leden was het met het gevoerde beleid op die vergadering en over die stemming niet eens. De stemming geschiedde bij vol macht. De op deze wijze verkregen meer derheid was volgens de oppositie statutair niet verantwoord. Er werd een comité op gericht dat onder de naam „Eigen meester niemands knecht" actie voert tegen het hoofdbestuur. Een aantal bondsleden wei gert voorts de premie voor het pensioen fonds te betalen. Dit heeft in vele gevallen geleid tot dwangbevelen. Enige processen zijn reeds aanhangig gemaakt. In Vinkeveen heeft dit conflict thans geleid tot een openbare verkoping bij deur waardersexploot. Dit geschiedde donderdag op het bedrijf van de heer W. B. Er werd een gebruikte kokosloper verkocht, die de gewenste prijs van 307 gulden opbracht. Daarmee was de verkoling geëindigd. Een honderdtal belangstellende collega's van de heer B. uit het gehele land woonde deze verkoping bij. Na afloop werd een vergadering gehouden. Een woordvoerder beschuldigde het hoofdbestuur van de bond van misleiding van de leden. Hij zei, dat zelfs de informaties, die zijn verstrekt aan de betreffende minister ter verkrijging van de ministeriële goedkeuring tot het instel len van het bedrijfspensioenfonds, een on juist beeld hebben gegeven van de menin gen der aangesloten leden. Oppositie tegen de bestuursvoorstellen zou niet mogelijk zijn geweest. Artikelen, bestemd voor het vakblad Metaalambacht, over de nadelen van het in te stellen pensioenfonds werden geweigerd, zo werd in deze vergadering betoogd. Op de internationale studieconferentie, die deze week in Mariënberg (Duitsland) wordt gehouden voor gemeenteraadsleden en regeringsambtenaren uit de landen die zijn aangesloten bij de Europese gemeen schap voor Kolen en Staal, heeft burge meester J. G. S. Bruinsma van Bolsward zijn visie gegeven op het onderwerp „Eu ropa begint bij de gemeenten". De heer Bruinsma baseerde zijn betoog op de stelling, dat', wil men de massa, die over het algemeen van goede wille is, voor het ideaal van een verenigd Europa win nen, men moet beginnen er kleine groepen enthousiast voor te maken. Hij stelde ech ter als voorwaarde, dat eenheid van begrip wordt nagestreefd. „Weet iedereen wel vol doende", zo vroeg hij, „wat er oqder, een verenigd Europa wordt verstaan en is het begrip „gemeente" wel in alle landen het zelfde?" Hij betoogde voorts dat kracht bij de leiders een belangrijk punt is. „Want wanneer bij de leidinggevende regeringen van de Europese landen reeds zoveel zwak heid en onvermogen wordt geconstateerd, is het geen wonder dat de „man in de straat" er zo weinig door wordt bezield. Opvoeding tot europeaan is de grondslag voor het eenheidsstreven, zei hij. De op voeding op de scholen moet niet alleen leiden tot het vormen van goede Neder landers, maar niet in het minst tot goede i Europeanen. Een verenigd Europa, zo besloot burge- j meester Bruisma, is niet iets wat men op i zekere dag decreteren kan. Europa begint in de gemeenten, de Europese democratie j begint in de gemeenten en wordt bereikt door samenwerking van de gemeenten. Een tweede Nederlands referaat, geti teld: „Europa door de gemeente" is gehou den door mr. J. Th. Scherpenhuisen, refe rendaris van Publieke Werken van de ge meente Amsterdam. „Het zijn niet alleen de landsgrenzen die doorbroken moeten worden", betoogde mr. Scherpenhuisen, „maar meer nog grenzen van vooroordelen, kortzichtigheid en geborneerd patriottisme, dat met liefde voor het vaderland niets te maken heeft. Hij meende, dat als de landen van West-Europa niet het vertrou wen in elkaar, dat voor een verenigd Euro pa nodig is, kunnen opbrengen, West- Europa te eniger tijd de vazal van Ame rika of van Rusland zal worden. De mid delen om tot de eenwording van Europa te geraken zijn niet alleen de gemeenten, meende mr. Scherpenhuisen, maar ook de kerken en het gezin, waarin de gehele maatschappij haar basis vindt. Vooral in de gemeenten zijn voorwaarden aanwezig om de bouwstoffen te leveren voor een verenigd Europa, omdat juist in de ge meenten de kracht van de vrije volken is gelegen. De staten zijn uit gemeenten op gebouwd. In grote steden is echter het ge vaar ontstaan, dat de burger vereenzaamt en tot een atoom van de massa wordt. Maar als het waar is wat geconstateerd wordt door de commissie-De Quay, name lijk' dat het gebrek aan belangstelling voor gemeentelijke vraagstukken onder meer veroorzaakt wordt door een vergrote be langstelling voor internationale aangele genheden, moet hiervan gebruik gemaakt worden ten voordele van de Europese ge dachte. ADVERTENTIE Afgelopen. Leiders van de Italiaanse vak bonden hebben een beroep op de rege ring te Rome gedaan een eind te maken aan het clandestiene werven van mijn werkers in Italië voor de Belgische mijnen. Giulio Pastore, het hoofd van de rooms-katholieke federatie van vrije vakverenigingen diende dit verzoek in bij de Kamer van Afgevaardigden ter gelegenheid van een interpellatie over de mijnramp in Marcinelle, waarbij onder meer 263 Italianen om het leven kwamen. Gezondheid. In het officiële, blad van de Westduitse regering is medegedeeld dat in Lindau aan het Bodenmeer van 30 mei tot 2 juni 1957 het vijfde interna tionale congres van modderbaden zal worden gehouden. Bij verstek. Dë gemengde Jordaans-Israe- lische bestandscommissie, die niet meer door Israel wordt erkend en bijgewoond, heeft Israel schuldig bevonden aan het „openlijk aanvallen" van twee Jordaan se dorpen. De comnjissie bestaat nu uit de U.N.O.-voorzitter en de Jordaanse leden. Wie een kuil.In de bergen in Noord- Cyprus zijn twee Britse militairen in een hinderlaag gevallen die was gelegd voor Cyprische verzetslieden. Een van hen is om het leven gekomen, de andere werd gewond. Dit gebied waar verzets lieden van de E.O.K.A., de Grieks-Cy prische verzetsbeweging, opgeleid zou den worden, wordt uitgekamd door drieduizend militairen met ondersteu ning van de zee en de lucht uit. Gif(t). Egypte heeft een schip met pant serwagens, veld- en luchtafweergeschut, machinegeweren en munitie naar Soe dan gezonden. De wapens zijn volgens het Egyptische legér een gift voor het Soedanese leger. Een Egyptische mi litaire missie begeleidt de zending. Bier. De Westduitse deelstaat Beieren eist het wereldrecord bierdrinken op met een jaarlijks gebruik van 133 liter per hoofd. Het vorig jaar werd per hoofd tien liter minder gedronken. Tacryl. Laboratoria in Zweden hebben een nieuwe kunstvezel, genaamd „Ta cryl", verkregen door elektrische be handeling van een uit cokes, lucht en water vervaardigde stof. De nieuwe vezel vertoont gelijkenis met or Ion. In het voorjaar van 1958 zullen uit tacryl vervaardigde textièlgoederen op de markt komen. Twaalfuurtje. Ongeveer 1200 arbeiders van een scheepswerf te Bremen zijn in staking gegaan uit protest tegen het feit dat zij hun twaalfuurtje niet meer in de kantine mogen eten. De directie oordeelde dat dit noodzakelijk was om het tijdverlies veroorzaakt door de verkorting van de werkweek tot veer tig uur in te halen. De arbeiders willen een kwartier per dag extra werken om de tijd, die nodig is voor het heen en weer lopen naar de kantine, in te halen. Ongeveer 600 arbeiders zijn op staande voet ontslagen. Cholera. Vijftien personen zijn aan de cholera gestorven in Nawadwip, een stad die door grote overstromingen in West Bengalen getroffen is en waar 'hét water bijna een meter hoog staat. Men vreest dat een cholera-epidemie kan uitbreken. Tanger. Rusland heeft verzocht deel te mogen nemen aan de conferentie te Fedala, waar over de toekomst van Tanger beslist zal worden. De Franse en Britse vertegenwoordigers zeggen dat Rusland nooit in de stad vertegen woordigd is geweest en dat er geen Russen wonen. Moskou grondt zijn aanspraken op zijn vertegenwoordiging in het stadsbestuur vóór 1917 en op de Russische erkenning van de regering van sultan Mohammed V. Om te rillen. Vijf jongelieden gekleed in kbrte broek en dun hemd, zijn de Noorse bergen ingetrokken met de be doeling te onderzoeken of het mense lijk lichaam op 1500 tot 1800 meter hoogte bestand is tegen temperaturen ver beneden nul. Jeugd. Volgens een mededeling van het communistische blad „Schweriner Volkszeitung" worden op het ogenblik in de Sovjet-zone van Berlijn ook zes- tot veertienjarige jongens, die lid zijn van de communistische organisatie „Junge Pioniere" geoefend in het be dienen van machinegeweren. Verlicht. De hoofdstad van Tibet, Lhasa, is voor de eerste maal in haar geschie denis door elektrische stroom verlicht, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Op 1 oktober is de eerste elek trische centrale in Tibet in gebruik genomen. 23. Het uitstapje met de Magiër Plutanus was wel heel somber begonnen voor Panda en Jolliepop! De oude heer had hen met zijn zonderlinge kunsten naar de gevan genis „geteleporteerd" (zoals hij zijn vreemde manier van vervoer noemde) en er bleek bijzonder weinig kans te zijn om er weer uit te komen. „Ik stel u aanspra kelijk voor alle schade, die uit deze af schuwelijke toestand voortvloeit!", riep Jolliepop verontwaardigd. „Het is een smet voor mijn bediende-eer om hier te moeten verblijven! Ik eis, dat u onmiddellijk zorgt, dat ik dit beschamende gebouw kan ver laten!" „Een typische uiterlingen-opwin- ding!", meende Plutanus hoofdschuddend, terwijl hij gemakkelijk plaats nam op het plafond. „Het is hier overigens een aan gename plek! Nogal innerlijk, vind ik! Maar wanneer gijlieden liever elders ver wijlt - ga dan!" „Ja - maaralle deuren zitten dicht!", legde Panda uit. „Aha - ik vergat bijna, dat gij uiterlingen zijt! Uiter- lingen zijn nu eenmaal zó onbeholpen, dat zij niet door gesloten deuren heen kun nen De bedaagde tovenaar lachte fijn tjes en hernam toen op troostende toon: „Welaan - te uwen gerieve zal ik dan even, langs innerlijke weg, alle deuren in dit gebouw openen!" En zo gebeurde het dan, dat een ogenblik later alle cellen van de gevangenis uit zichzelf open gingen een gebeurtenis, die grote vreugde wekte bij de inzittenden. Het is begrijpelijk, dat de cipiers wel even vreemd opkeken, toen hun onvrijwillige gasten zich plotseling juichend naar buiten stortten HET ONTSTAAN van een vulkanisch eiland, waarvan we onlangs melding maak ten, is een machtig gebeuren en stelt de uitbarstingen op het land volkomen in de schaduw. Want een onderzeese vulkaan werkt onder heel wat moeilijker omstan digheden. Immers, op het vasteland kunnen bij een vulkanische uitbarsting lava, vloeibare gesteenten en gloeiende gas- sen, al dan niet vermengd met allerlei andere stoffen, vrije lijk door de open krater de lucht in worden geslingerd. Hier treedt geen enkele be lemmering op, tenzij we de atmosferische druk en de zwaartekracht daartoe zouden willen rekenen. Maar ook al nemen we deze twee factoren in onze calculatie op, dan wordt de uitkomst toch aanzienlijk gunstiger dan bij een vulkaan die op de bodem van de oceaan werkt en wiens uit barstingen worden tegengewerkt door de druk van enkele kilometers zeewater. De krachten die in de aardkorst werk zaam zijn, storen zich echter weinig aan het enorme gewicht van de watermassa. Op de zwakke punten van de zeebodem, die volgens sommige schattingen nergens dikker is dan 80 km, wordt de ene stroom lava na de andere naar boven geperst, waardoor een vulkaankegel ontstaat. Een gioots en machtig gebeuren is zich aan het voltrekken, waarvan de angstwekkende verschijnselen boven het wateroppervlak in vele gevallen duidelijk waarneembaar zijn. Tot ver in de omtrek is de zee heftig bewogen, grote stoomwolken ontsnappen en fonteinen spuiten omhoog. De zee schijnt werkelijk te koken en te borrelen, as en puimsteen worden naar de oppervlakte ge voerd en uit geheimzinnige diepten komen de lijken van vissen en zeedieren naar boven. De krachten van de zee hebben de uitbarsting van de aarde niet kunnen beletten; een vulkaan is op de bodem van de zee verrezen. Niemand zal kunnen beletten dat we ons deze vulkaan voorstellen als een betrek kelijk kleine kegel, geplaatst op het vlakke land van de zeebodem. Wil de vulkaan boven het wateroppervlak uit stijgen, dan zullen dus heel wat nieuwe erupties nodig zijn, eer er onder deze om standigheden van een vulka nisch eiland gesproken kan worden. Maar aangezien de diepzee zo weinig vlak land kent, is het toch beter ons deze vulkaan voor te stellen in de onrustige ge bieden van de zeebodem, die daar ter plaatse al onderhevig is geweest aan plooiingen, verschuivingen en vervormin gen. Met andere woorden, onze nieuwe vul kaan zal waarschijnlijk wel deel uitmaken van één van de vele onderzeese vulkani sche gebergten. Wil hij op den duur een vulkanisch eiland worden, dan behoeft hij in de meeste gevallen niet zo erg veel meer te groeien; misschien niet meer dan een paar duizend meter lengte. Dat lijkt veel, maar het is altijd nog zeer bescheiden in vergelijking tot de veronderstelling, dat het vulkaan-eiland rechtstreeks uit de bo dem van de diepzee zou oprijzen. Dan is een hoogte van vele duizenden meters ver eist. Deze vulkanen herinneren ons aan de uitbarsting van de Mont Peléé, waarbij de eruptieprodukten als door een sifon op de stad St, Pierre werden gespoten! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2